سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بخشنامه جدید صادق لاریجانی: همه زندانیان به مرخصی بروند، غیر از زندانیان سیاسی!...

بخشنامه جدید صادق لاریجانی: همه زندانیان به مرخصی بروند، غیر از زندانیان سیاسی!

چکیده :صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و در پیش بودن عید فطر، از لزوم اعطای مرخصی پانزده روزه قابل تمدید به همه زندانیان سخن به میان آورد، اما زندانیان سیاسی را از شمول این دستور، مستثنا کرد. این در حالی است که حقوقدانان معتقدند طبق قانون، هر زندانی می‌تواند بر اساس مقررات و ضوابط تعیین شده از مرخصی برخوردار شود....


کلمه – گروه سیاسی: رئیس دستگاه قضا در دستوری تازه، از لزوم اعطای مرخصی پانزده روزه به همه زندانیان غیر از زندانیان سیاسی و برخی مجرمان خطرناک سخن به میان آورد. مناسبت این دستور جدید، شبهای قدر اعلام شده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر، صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه با صدور بخشنامه‌ای از واحدهای قضایی و دادسراهای سراسر کشور خواست به مناسبت فرا رسیدن لیالی قدر و در پیش بودن عید فطر، و به منظور حضور زندانیان در کنار اعضای خانواده خود، با رعایت شرایط و اخذ تامین مناسب، به همه‌ی زندانیان محکوم پانزده روز مرخصی در نظر بگیرند، به طوری که این مرخصی برای پانزده روز دیگر هم قابل تمدید باشد.

وی در این بخشنامه تاکید کرده است که این مرخصی شامل زندانیان سیاسی و محکومان برخی جرایم خطرناک از جمله سرقت مسلحانه و آدم‌ربایی نمی‌شود.

هفته گذشته اسماعیلی، رییس سازمان زندان‌ها، در گفت‌وگویی تاکید کرده بود که بنای نظام بر عدم اعطای مرخصی به زندانیان سیاسی است. وی تصریح کرده بود که مرخصی را حق یك زندانی نمی‌داند، بلكه امتیازی قلمداد می‌كند كه زندانی بر اساس برخی ضوابط از آن برخوردار می‌شود.

شش ماه قبل هم دادستان تهران در توجیه ممانعت دستگاه قضایی از مرخصی زندانیان سیاسی، گفته بود: «تنها آن دسته از زندانیان سیاسی می‌توانند از مرخصی بهره‌مند شوند که در مسیر اصلاح گام‌ برداشته باشند.»

یک سال قبل هم احمد جنتی، دبیر شورای نگهبان، در خطبه‌های نماز جمعه به مرخصی‌های ارائه شده به برخی از زندانیان حوادث پس از انتخابات، اعتراض كرده و گفته بود: «بدون جهت به زندانیان مرخصی داده می‌شود كه مشاهده شده برخی از آنها از مرز خارج شده‌اند و نباید تصور شود با گرفتن یك وثیقه صد میلیونی این افراد به زندان بازمی‌گردند، چرا كه تجربه این كار وجود داشته است. برخی از این افراد كه به آنها مرخصی داده شده است و فرار نكرده‌اند با یكدیگر جلسه می‌گذارند و برنامه‌ریزی می‌كنند كه باید این موضوع جدی گرفته شود و به این زندانیان مرخصی داده نشود چرا كه مرخصی دادن به این زندانیان همچون مرخصی دادن به سارق است.»

این در حالی است که حقوقدانان معتقدند طبق قانون، هر زندانی می‌تواند بر اساس مقررات و ضوابط تعیین شده از مرخصی برخوردار شود. فصل سوم از بخش سوم آیین‌نامه اجرایی سازمان زندان‌ها و اقدامات تامینی و تربیتی كشور مصوب 20 آذر 84 به موضوع مرخصی زندانیان و نحوه و شرایط اعطای آن می‌پردازد. ماده 216 به صراحت شرایط بهره‌مندی از مرخصی را اینگونه تشریح می‌كند: «در مواردی كه محكوم پس از تحمل حداقل یك ماه از محكومیت حبس با توجه به نوع جرم ارتكابی و میزان محكومیت از شخصیت، اخلاق و رفتار مناسبی برخوردار باشد شورای طبقه‌بندی می‌تواند پس از اخذ تامین مناسب حداكثر پنج روز در هر ماه به‌طور پیوسته به وی مرخصی اعطا كند.»

به موجب این ماده، هر زندانی می‌تواند بعد از گذراندن یك ماه از محكومیت خود، هر ماه، پنج روز به مرخصی برود. تبصره یك همین ماده مقرر می‌كند اگر مسوولان موافقت كنند، زندانی می‌تواند حتی قبل از سپری شدن این یك ماه به مرخصی برود.


8 پاسخ به “بخشنامه جدید صادق لاریجانی: همه زندانیان به مرخصی بروند، غیر از زندانیان سیاسی!”

 1. خان خراسانی گفت:

  درحقیقت این مرد نادان که بویی از قضا و قضاوت نبرده است، به این ترتیب برای انتقام از زندانیان سیاسی مجرمین و قانون شکنان را نوعی تشویق می کند. به قول آن خان حالا من حق ندارم شازده این هر ازگاهی حال عهد وعیال این بابا را بپرسم؟

 2. السلام علی الحسین گفت:

  به کسی که دستور کشتن مولای آزادگان جهان امام حسین (ع) رو هم داد قاضی القضات می گفتند حتما اونموقع هم کلی برای خودش مال و نوکر داشته و رئیس بوده اون بدبخت ولی آتش اون دونیاش رو سنگین تر می کرده . این یارو که تکلیفش با برادرش معلومه. اون از جایگاه مقدس قضاوت که به مکان انتقام دیکتاتور از آزادیخواهان و مسلمانان تبدیل کرده و اون از ندیده گرفتن توصیه های پدر زنش و اون هم از قضات که آلت دست (ببخشید) نوکر نیروهای امنیتی هستند. اما بدانید که دیکتاتورها ضعیف ترین موجودات هستند زیرا خدا را ندارند . الا بذکر الله تطمئن القلوب

 3. ناشناس گفت:

  خوب معلومه دیگه / تنها زندانیان سیاسی هستند که اندیشه دارند. بقیه یا قرض دارند یا دزدند یا قاتل. و آقای لاریجانی هم دقیقا از اندیشه های زندانیان واهمه دارد

 4. ناشناس گفت:

  پیشنهاد: اگر قراراست همه به جززندانیان سیاسی به مرخصی بروند، که هرچه قاتل وجانی وسارق است به مرخصی خواهند رفت. بنابراین دولت فخیمه اسلامی بپذیرد که برای حفظ امنیت هم شده، ملت همگی درجمع وباهم صلوات گویان به زندان برای مرخصی بروند تا هم زندانیان سیاسی تنها نباشند وهم امنیت درکشوربرقرارباشد!آقایان هم که خود باحضرات مجرمین مشکلی ندارند بنابراین سرجای خودبمانند وکشوررا طبق معمول راهبری کنند.

 5. ناشناس گفت:

  به این ترتیب برخلاف ادعای سردمداران ما زندانی سیاسی هم داریم

 6. ناشناس گفت:

  بفرموده برادر ایشان ” ما در ایران زندانیان سیاسی نداریم”

 7. ناشناس گفت:

  مگه زندانی سیاسی هم داریم؟

 8. احمد شهید گفت:

  آقا نسخه ای از این بخشنامه این بابا را برای من بفرستید که علیه او اقدامات قانونی کنم که بارها گفته بود ما در جمهوری اسلامی زندانی سیاسی نداریم.