شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» متن کامل پیام + ترجمه‌ی عربی

» ابراز همدردی و همراهی شورای هماهنگی راه سبز امید با مبارزات آزادی‌خواهانه‌ی مردم سوریه

جمعه, ۱۴ مرداد, ۱۳۹۰

چکیده : شورای هماهنگی راه سبز امید با ارسال پیامی برای مبارزان و آزادی‌خواهان سوریه، ضمن ابراز همراهی و همدردی با آنها، تاکید کرد: سبزهای ایران‌زمین از آنچه این روزها بر شما می گذرد سخت اندوهگین‌اند. در لحظه لحظه‌ی این ماه مبارک به‌یادتان هستیم و اطمینان داریم تا زمانی که در راه حق مبارزه می کنید خداوند یار و یاورتان خواهد بود، و پیروزی در انتظار شما و دیگر آزادگان جهان است.


شورای هماهنگی راه سبز امید با ارسال پیامی برای مبارزان و آزادی‌خواهان سوریه، با آنها ابراز همراهی و همدردی کرد و از حاکمیت خشونت‌پیشه و اقتدارگرای دمشق خواست به کشتار شهروندان خویش خاتمه دهند و به مطالبات دموکراتیک و خواسته‌های انسانی ایشان پاسخ بگویند.

به گزارش کلمه، این شورا در پیام خود خطاب به مردم سوریه نوشته است: سبزهای ایران‌زمین از آنچه این روزها بر شما می گذرد سخت اندوهگین‌اند. در لحظه لحظه‌ی این ماه مبارک به‌یادتان هستیم و اطمینان داریم تا زمانی که در راه حق مبارزه می کنید خداوند یار و یاورتان خواهد بود، و پیروزی در انتظار شما و دیگر آزادگان جهان است.

در بخش دیگری از این پیام با اشاره به اینکه بیش از 1500 قربانی، افزون بر 5000 مجروح و زخمی، و هزاران زندانی و شهروند فراری و آواره، حاصل خودکامگی بشار اسد و اقتدارگرایی دولت سرکوبگر دمشق از شروع اعتراض‌های مردمی در این کشور تاکنون بوده، تصریح شده است: خودکامگانی چون اسد و قذافی از یک سو امکان و بستر و دلیل دخالت خارجی در تحولات سیاسی – اجتماعی خویش را فراهم می‌سازند، و از سوی دیگر از کشورهای خود، سرزمین‌هایی سوخته برجای می‌نهند، و نیروهای انسانی و منابع مادی ملتشان را فدای عطش سیری‌ناپذیر خود به قدرت می‌کنند.

شورای هماهنگی راه سبز امید همچنین خاطرنشان کرده است: جنبش‌های اعتراضی آزادی‌خواه و دموکراسی‌طلب در برابر نظام‌های خودکامه و اقتدارگرا، وضعی مشابه دارند؛ چنان که جنبش سبز مردم آزاده‌ی ایران نیز دو سال است که با سرکوب خشونت‌بار اقتداگرایان و تهدیدها و سرکوب نامشروع خودکامگان روبرو است. وجه اسف‌بار این رویدادها، عدم عبرت‌گیری حاکمان جبار و تمامیت‌خواه از سرنوشت همتایان سرکوبگر خویش است.

متن کامل پیام همدردی و همراهی این شورا با مردم آزادی‌خواه سوریه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

و لا تحسبن الله غافلا عما یعمل الظالمون

خواهران و برادران با ایمان، مردم آزاده و دموکراسی‌خواه سوریه

سلام گرم ما را از سرزمینی که مردم آن همچون مبارزات شما، تاریخی مملو از کوشش برای آزادی و احترام به حق انسانی خود داشته اند، پذیرا باشید. سبزهای ایران‌زمین از آنچه این روزها بر شما می گذرد سخت اندوهگین‌اند. در لحظه لحظه‌ی این ماه مبارک به‌یادتان هستیم و اطمینان داریم تا زمانی که در راه حق مبارزه می کنید خداوند یار و یاورتان خواهد بود، و پیروزی در انتظار شما و دیگر آزادگان جهان است.

پنج ماه است که تظاهرات و اعتراضات آزادی‌خواهان سوریه، با وجود سرکوب خشن و خونین ادامه یافته و حق‌جویان سوری همچنان شجاعانه پیگیر خواست‌های انسانی و مطالبات دموکراتیک خویش‌اند. بیش از 1500 قربانی، افزون بر 5000 مجروح و زخمی، و هزاران زندانی و شهروند فراری و آواره، حاصل خودکامگی بشار اسد و اقتدارگرایی دولت سرکوبگر دمشق از شروع اعتراض‌های مردمی در این کشور تاکنون بوده است.

جباران مسلط بر سوریه، بی توجه به فرجام دیکتاتورها در تونس و مصر، و بسیاری نقاط دیگر جهان، و بی اعتنا به مطالبات برحق و انسانی شهروندان خویش، همان راهی را برگزیده‌اند که امثال معمر قذافی طی کرده‌اند. خودکامگانی چون اسد و قذافی از یک سو امکان و بستر و دلیل دخالت خارجی در تحولات سیاسی – اجتماعی خویش را فراهم می‌سازند، و از سوی دیگر از کشورهای خود، سرزمین‌هایی سوخته برجای می‌نهند، و نیروهای انسانی و منابع مادی ملتشان را فدای عطش سیری‌ناپذیر خود به قدرت می‌کنند.

جنبش‌های اعتراضی آزادی‌خواه و دموکراسی‌طلب در برابر نظام‌های خودکامه و اقتدارگرا، وضعی مشابه دارند؛ چنان که جنبش سبز مردم آزاده‌ی ایران نیز دو سال است که با سرکوب خشونت‌بار اقتداگرایان و تهدیدها و سرکوب نامشروع خودکامگان روبرو است. وجه اسف‌بار این رویدادها، عدم عبرت‌گیری حاکمان جبار و تمامیت‌خواه از سرنوشت همتایان سرکوبگر خویش است.

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن ابراز همدردی عمیق با آزادی‌خواهان و دموکراسی‌طلبان سوریه، از حاکمیت خشونت‌پیشه و اقتدارگرای دمشق می‌خواهد به کشتار شهروندان خویش خاتمه داده، مطالبات دموکراتیک و خواسته‌های انسانی ایشان را ارج نهد و پاسخ گوید.

شورا همچنین با ستایش ایستادگی و استقامت و عزم جزم آزادگان سوریه برای پیگیری صبورانه و مجدانه‌ی خواست‌هایشان، تصریح می‌کند که سبزهای ایران‌زمین خود را در غم و درد و رنج شهروندان ستم‌کشیده و بلادیده‌ی سوریه، شریک می‌دانند. جنبش‌های رهایی‌بخش در جای جای جهان، از یکدیگر می‌آموزند و تجربه‌های خویش را با هم مبادله می‌کنند. این همبستگی، مقاومت و تلاشی انسانی در برابر همکاری‌های ضدانسانی دولت‌های سرکوبگر، برای خاموش کردن صدای اعتراض‌های به‌حق شهروندان‌شان است.

شورای هماهنگی راه سبز امید از هموطنان آزاده ایرانی می‌خواهد دقیق‌تر و پیگیرتر از گذشته، روند اعتراض‌های سیاسی را در منطقه مورد توجه قرار دهند، به هر شکل ممکن همبستگی خود را با آزادگان و مظلومان سوری نشان دهند، و استقامت و پایداری را همراه امید و صبر کنند. شورا همچنین صاحبان قدرت در ایران را به پاس‌داشت حقوق اساسی و مدنی شهروندان خویش، و نیز پرهیز از هر گونه همکاری‌ امنیتی و ضدانسانی و سرکوبگرانه با دولت سوریه علیه شهروندان آزادی‌خواه و دموکراسی‌طلب این کشور، فرا‌می‌خواند.

شورای هماهنگی راه سبز امید
14مرداد 1390

 

ترجمه‌ی عربی این پیام:


بيان

تضامن الهيئة التنسيقية للحركة الخضراء الايرانية

مع نضال الاحرار في سوريا

 

بسم الله الرحمن الرحیم

و لا تحسبن الله غافلا عما یعمل الظالمون

 

الى الاخوة و الاخوات المؤمنين و الى الشعب السوري الحر و الطالب للديموقراطية

تفضلوا بتقبل تحياتنا الحارة من بلد شعبه كشعبكم المناضل يتمتع بتاريخ مفعم بالمجاهدة من اجل الحرية و احترام حقوقه الانسانية. ان اتباع الثورة الخضراء هذه الايام محزونون لما يجري لكم. انتم ببالنا في هذه اللحظات من هذا الشهر الفضيل و نحن على يقين انه طالما انكم تناضلون في سبيل الحق فالله وليكم وينصركم و الانتصار سيكون حليفكم و حليف كل الاحرار في العالم.

لقد استمرت المظاهرات و الاحتجاجات لاحرارسوريا طوال خمسة اشهر رغم القمع الوحشي والدموي حيث يتابع اصحاب الحق الشجعان في سوريا بالمطالبة لحقوقهم الانسانية و الديموقراطية. وقد سقط اكثر من 1500 شهيد اضافة الى اكثر من 5000 جريح و الاف من المعتقلين و المشردين كحصيلة لعنجهية بشار اسد والنزعة السلطوية لنظام دمشق القمعي منذ بداية الاحتجاجات في هذا البلد حتى اليوم.

ان الجبابرة المسيطرين على الحكم في سوريا لا يعيرون اي اهتمام لمصير الديكتاتوريين في تونس و مصر،ضاربين عرض الحائط مطالبات المواطنين المحقة و الانسانية و بهذا اختاروا الدرب نفسه الذي اختاره امثال القذافي. ان المستبدين ك أسد و القذافي من ناحية يمهدون الخلفية لتدخل الاجانب في تطورات السياسية و الاجتتماعية في بلدانهم و من ناحية اخرى يحولون بلدانهم الى الارض المحروقة و يضحون بالطاقات البشرية و الموارد المادية لشعوبهم من اجل تعطشهم اللا نهائي للسلطة.

الحقيقة تتشابه طريقة تعامل كل الحركات التحررية و الديموقراطية في تصديهم للانظمة الشمولية حيث ان الحركة الخضراء لشعب الايراني الحر تواجه قمع و عنف السلطويين و التهديدات و ممارسة القمع اللا شرعي من قبل المستبدين على مدى سنتين والمؤسف انهم لا يأخذون العبرة والدرس من نهاية نظرائهم الجبابرة و الشموليين.

ان الشورى التنسيقية لدرب الامل الاخضر يعلن عن تعاطفها العميق مع للاحرار و مطالبي الديموقراطية في سوريا و تدع السلطة الديكتاتورية في دمشق الى الكف عن ارتكاب المجازر بحق مواطنيها و تلبية مطالباتهم الديموقراطية و الانسانية و التقدير لهذه المطالبات.

كما تشيد الشورى بالصمود الاسطوري و الارادة الصلبة لاحرار سوريا في مواكبة و متابعة مطالبهم وتعلن ان اتباع الحركة الخضراء في ايران يعتبرون انفسهم شركاء في هموم و مصائب اخوانهم في سوريا. ان الحركات التحررية في كافة ارجاء المعمورة تأخذون الدروس من بعضهم و تتبادلون التجارب وان هذا التضامن و المقاومة و التعاون ما هو الا جهد انساني في مقابل التعاضد ضد الانساني للحكومات القمعية من اجل اسكات صوت الاحتجاجات لمواطنيهم.

الشورى التنسيقية لدرب الامل الاخضر تدع المواطنين الايرانيين الاحرار ان يتابعوا الاحداث و الاحتجاجات السياسية في المنطقة بشكل ادق و يعلنوا عن تضامنهم مع احرار و مظلومي سوريا باي صورة ممكنة إ اخذين الامل و الصبر حليفا لصمودهم و استقامتهم. كما تدع الشورى اصحاب السلطة في ايران الى احترام حقوق المدنية الاساسية لمواطنيهم و التجنب عن اي تعاون امني و ضد بشري مع الحكومة في سوريا ضد مواطنيها الاحرار و طلاب الديموقراطية.