سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه محمدرضا خاتمی به فرمانده سپاه: این رفتار شما یعنی حکومت کودتا...
» واکنش نایب‌رئیس مجلس ششم به اظهارات سردار جعفری

نامه محمدرضا خاتمی به فرمانده سپاه: این رفتار شما یعنی حکومت کودتا

چکیده :سید محمدرضا خاتمی در نامه‌ای خطاب به سردار جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران، به اظهارات اخیر او واکنش نشان داد و تصریح کرد که این رفتار یک فرمانده نظامی در عرف سیاسی دنیا یک تعریف بیشتر ندارد و آن هم حکومت کودتا است. وی همچنین تاکید کرد: خاتمی و اصلاح طلبان واقعی تشنه قدرت نیستند که برای رسیدن به آن از اصول خود بگذرند. آنها نگران آینده کشور هستند که در ورطه هولناکی گرفتار شده است و البته برای نجات کشور حاضر هستند از آبروی خود بگذرند....


سید محمدرضا خاتمی، عضو شورای مرکزی و دفتر سیاسی و دبیرکل سابق جبهه مشارکت، در نامه‌ای خطاب به فرمانده کل سپاه پاسداران، به اظهارات اخیر او واکنش نشان داد و تصریح کرد که این رفتار یک فرمانده نظامی در عرف سیاسی دنیا یک تعریف بیشتر ندارد و آن هم حکومت کودتا است.

رضا خاتمی در نامه خود خطاب به سردار جعفری تصریح کرده است: شما از کدام جایگاه سیاسی یا قضایی برای حضور یا عدم حضور یک شهروند در فعالیت سیاسی قانونی شرط تعیین می کنید؟ این موضع شما در کنار همه مداخلات سیاسی دیگر بر خلاف راهی است که امام برای نیروهای مسلح بیان فرمودند و اگر شما واقعا به امام معتقد هستید باید بدون درنگ از این موضع گیری ها دوری کنید.

خاتمی همچنین تاکید کرده است: خاتمی و اصلاح طلبان واقعی تشنه قدرت نیستند که برای رسیدن به آن از اصول خود بگذرند. آنها نگران آینده کشور هستند که در ورطه هولناکی گرفتار شده است و البته برای نجات کشور حاضر هستند از آبروی خود بگذرند و اگر از عفو و اغماض حرف می زنند نه برای نجات سرهای خود از تیغ های بران، بلکه برای ایجاد زمینه ای آرام برای اندیشیدن کسانی است که به مردم جفا کردند و شاید بازگشت آنها مجالی باشد برای حاکمیت اخلاق و تدبیر و دانایی.

متن کامل این نامه که نسخه‌ای از آن برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته، به شرح زیر است :

بسم الله الرحمن الرحیم

جناب آقای محمد علی (عزيز) جعفری

با سلام

نمی دانم جنابعالی را باید با چه سمتی خطاب کنم. فرمانده سپاه پاسداران؟ مسئول سازندگی کشور؟ مسئول فرهنگ و اخلاق جامعه؟ رئیس دولت یا رئيس حکومت نظامی؟

جنابعالی در مصاحبه اخیر خود در همه امور ریز و درشت کشور وارد شده اید و لابد با تفسیری که بعضی دوستان از نقشی که در قانون اساسی برای سپاه تعریف شده است دارند، یعنی دفاع از انقلاب، این همه مسئولیت به عهده سپاه است.

من به بخشهای مختلف صحبتهای شما کاری ندارم که اگر مجالی و امنیتی باشد هزاران انسان نخبه به نقد منطقی و مستدل و مستند آنها خواهند پرداخت بلکه روی سخن من با ان بخش از صحبتهای شما است که برای اقای خاتمی و سایر اصلاح طلبان شرط گذاشته اید. البته اگر اجازه بفرمایید!

1- ممکن است بفرمایید شما از کدام جایگاه سیاسی یا قضایی برای حضور یا عدم حضور یک شهروند در فعالیت سیاسی قانونی شرط تعیین می کنید؟ این موضع شما در کنار همه مداخلات سیاسی دیگر بر خلاف راهی است که امام برای نیروهای مسلح بیان فرمودند و اگر شما واقعا به امام معتقد هستید باید بدون درنگ از این موضع گیری ها دوری کنید و در غیر این صورت طبعا نه فقط فرماندهی شما برسپاه بلکه عضویت شما در این نهاد حتی به عنوان یک عضو ساده نیز محل مناقشه خواهد بود و باید به دنبال راه اندازی یک حزب سیاسی باشید و در این صورت هم حق ندارید بگویید چه کسی بیاید یا نیاید.

2- این رفتار شما به عنوان یک فرمانده نظامی در عرف سیاسی دنیا یک تعریف بیشتر ندارد و آن هم حکومت کودتا است. چرا که در حکومت نظامیان کودتاگر، قانون همان است که فرماندار نظامی می گوید و همه طوعا یا کرها باید بپذیرند. من البته گمان نمی کنم شما به این سادگی خواسته باشید با این گفتار نسنجیده، همه ادعاهای منتقدان و معترضان در دو سال گذشته را به اثبات رسانده باشید. لابد اشتباهی و ناآگاهانه چیزی گفته شده است که باید سریعا و صریحا اصلاح شود.

3- اما اگر همچنان بر سخنان خود اصرار دارید باید به عرض برسانم که آنها که در مکتب سیاسی امام پرورش یافته اند برای فعالیت سیاسی و اجتماعی به مجوز هیچ کس از جمله شما نیازی ندارند و از این اشتلم ها بیم به دل راه نمی دهند. شما می توانید نگذارید غیر از خودی هایتان کسان دیگری در انتخابات شرکت کنند یا حتی می توانید همه منتقدان را به زندان بیندازید و انتخابات خیلی خیلی پرشور حتی شورتر از انتخابات ریاست جمهوری برگزار کنید! اما لابد می دانید که میدان سیاست برای خاتمی و همفکرانش میدان تنگ قدرتی نیست که شما محدوده آن را تعیین می کنید. نشستن بر صندلی قدرت کاری است بسیار آسان و تازه دو روزی بیشتر نوبت هر کس نیست اما جای گرفتن در دل مردم کاری است بسیار سخت که البته به پول و سلاح و صدا وسیما هم بستگی ندارد. کاری که شما به خوبی نشان دادید توان و تدبیر آن را ندارید.

4- جناب جعفری، خاتمی و اصلاح طلبان واقعی تشنه قدرت نیستند که برای رسیدن به آن از اصول خود بگذرند. آنها نگران آینده کشور هستند که در ورطه هولناکی گرفتار شده است و البته برای نجات کشور حاضر هستند از آبروی خود بگذرند و اگر از عفو و اغماض حرف می زنند نه برای نجات سرهای خود از تیغ های بران، بلکه برای ایجاد زمینه ای آرام برای اندیشیدن کسانی است که به مردم جفا کردند و شاید بازگشت آنها مجالی باشد برای حاکمیت اخلاق و تدبیر و دانایی.

5- جناب آقای جعفری، شما نه قانونا و نه شرعا و نه عرفا و نه مصلحتا در جایگاهی نیستید که برای سیاسیون خط و نشان بکشید و برای آنها شرط تعیین کنید ولی اگر خواستار بهبود وضعیت کشور هستید و مشارکت سیاسی ملت برای شما ارزش دارد حداقل بخشی از شرایط آقای خاتمی را که در کف قدرت شما است یعنی آزادی همه زندانیان سیاسی و بازگشت نظامیان از میدان سیاست و واگذاری آن به سیاستمداران و کنشگران اجتماعی را عملیاتی کنید. آنگاه اگر از حضور در میدان رقابت با آقای خاتمی و همراهان او در یک انتخابات آزاد در هراس هستید مي توان براي نگراني شما چاره اي انديشيد.

سید محمد رضا خاتمی
16/04/1390


189 پاسخ به “نامه محمدرضا خاتمی به فرمانده سپاه: این رفتار شما یعنی حکومت کودتا”

 1. رزمنده زمان جنگ گفت:

  درود بر خاتمی بزرگوار

 2. عبدالله گفت:

  درود بر محمد رضا خاتمی -فریاد رس میرحسین

 3. رضا میهن دوست گفت:

  آقای خاتمی عزیز! شما که بهتر از ما این جماعت رو می شناسید. اظهر من الشمس رو به این جنایتکاران توضیح می دهید؟! البته می دانیم که شما برای ثبت در تاریخ و رو کم کردن این جماعت ناچار به توضیحات فوق هستید و از این بابت هم ممنون هستیم که حرف دل مردم رو می زنید.
  ولی کاری که این ها انجام داده و می دهند ، ما رو به جایی رسونده که مجبور هستیم بگوییم:
  خدا پدر و مادر ساواک ، صدام ، یزید و مغول رو بیامرزه. این ها روی همه پدر سوخته ها و جنایاکاران تاریخ رو سفید کردند.
  ولی الیس صبح بقریب!
  اندکی صبر، سحر نزدیک است.
  خدا با ماست.

 4. قاسم برخورداری گفت:

  از اینکه شما را بر سر تربت پاک پدرتان زیارت کردم خوشحالم

 5. ناشناس گفت:

  سردارفقط بایددرخیابان جوانان بیگناه رابکشد نه اینکه درسیاست دخالت کند

 6. یک رزمنده گفت:

  عالی بود به اقای فرمانده باید گفت از ماحصل دست ÷خت تو و هم مسلکانت عبرت نگرفته ای که دوباره تصمیم به امر و نهی مردم گرفته ای
  رفتار شماها نتیجه ای جز جدایی مردم از سباه نخواهد داشت

 7. omjd گفت:

  جناب خاتمی حالا یک پرسش مطرح میشود واقعا شما همینطور که گفته اید خواهان ازادی زندانیان برای شرکت در قدرت هستید؟ ویا اگر کس دیگری غیر از فرمانده سپاه از شماچنین تقاضائی کند وکمی هم مودبانه ترباشد شما راه فرار را باز گذاشته اید طبق این جمله خودتان
  (ر از عفو و اغماض حرف می زنند نه برای نجات سرهای خود از تیغ های بران، بلکه برای ایجاد زمینه ای آرام برای اندیشیدن کسانی است که به مردم جفا کردند و شاید بازگشت آنها مجالی باشد برای حاکمیت اخلاق و تدبیر و دانایی.)
  بنابراین خیلی راحت با چنین توجیه زیبا ئی میتوانید بگوئید ما قصدمان قدرت نیست بلکهمنظوریجزحاکمیت اخلاق نداریم وبرای ان حاضریم از ابروی خود بگذریم واصول خود را زیر پا بگذاریم وبا اینکه هیچکدام از شروط ما را برا ی بازگشت پذیرفته نشده ولی ما فداکاری ! میکنیم واز ابروی خود میگذریم برای حاکمیت اخلاق!!!! وچون این حاکمیت مهمتر است پس اشکالی ندارد اگر چند نفری در زندان هستند یا کشته میشوند به هر حال درصدش از کشورهای دیگر کمتر است!!! درست است که شما با هوشید ولی متاسفانه درزمانه بدی قرار گرفته اید مردم نیز چون شما باهوشند

 8. دوستداروعاشق خاتمی گفت:

  دکترسیدمحمدخاتمی اگرزمان ریاست جمهوری آنقدراغماض نمیکردحالاوضعیت کشوراینگونه نبود.

 9. عباس گفت:

  شمافکر میکنید جناب سردار متوجه مقاله شما شده اند منکه فکر نمیکنم باارزوی پیروزی حق بر باطل

 10. موسی گفت:

  اینان چنان مست قدرت شده اند که بدیهیات را ازیاد بردهاند ولی مستان بی خبر از اخلاق درباتلاق لجن وتعفن دست وپا میزنند

 11. ناشناس گفت:

  ۲- این رفتار شما به عنوان یک فرمانده نظامی در عرف سیاسی دنیا یک تعریف بیشتر ندارد و آن هم حکومت کودتا است. چرا که در حکومت نظامیان کودتاگر، قانون همان است که فرماندار نظامی می گوید و همه طوعا یا کرها باید بپذیرند. من البته گمان نمی کنم شما به این سادگی خواسته باشید با این گفتار نسنجیده، همه ادعاهای منتقدان و معترضان در دو سال گذشته را به اثبات رسانده باشید. لابد اشتباهی و ناآگاهانه چیزی گفته شده است که باید سریعا و صریحا اصلاح شود.
  و امروز احمد حنتی و ذالنور سخنان نسنجیده عمله کودتا را اینچنین اصلاح کردند اصلاح کردند
  ذوالنور: شورای نگهبان بر اساس نظر دیگران عمل نمی‌كند
  جنتی: مسئولان، سپاه پاسداران و دیگر نهادهای انقلابی نباید به اختلافات دامن بزنند

 12. منتقد گفت:

  اینا همش مزخرفه!!!

 13. خانواده های شهیدان جنگ گفت:

  ما خانواده های شهیدان (همسران، فرزندان، خواهران و برادران) چنان با قدرت در انتخابات برای میر حسین موسوی فعالیت کردیم که دهان آنانی که مردم اصلاح طلب را کافر می پنداشتند را به یکباره خرد کردیم. ما با حرکت انقلابی مان به همه آنانی که نفس را دسینه های مردم حبس کرده بودند فهماندیم که خانواده های شهدا چشم و چراغ ملتند و زیر بار هیچ نوع زور و دیکتاتوری نخواهند رفت. نه دیکتاتوری صدامی و نه دیکتاتوری خامنه ای. برای ما تنها آزادی و آزادگی معنا دارد و لاغیر. ما با گذاردن سرمایه انسانی و فدای بهترین هایمان به همه ملت گفتیم که در کنارشان هستیم امروز نیز می گوییم که در کنار ملت ایران هستیم. کشور ما با اصلاحات زنده خواهد شد و ما از اصیل ترین اصلاح طلبان هستیم
  ما فرمانده سپاه را نه تنها قبول نداریم بلکه او را در لیست سیاه جنایتکاران عالم جای داده ایم

 14. علی گفت:

  وقتی مملکت دست مشتی لومپن و لبلس شخصی هست از فرمانده آنان چه انتظاری دارید. جناب خاتمی عزیز یارا سخن از لبان ملت گفتی ممکنه برات گرون تموم بشه ولی جسارت و شجاعت شما در پیشگاه ملت همیشه درخور تقدیره . امیدست بتوان کشور را از این مهلکه به سلامت بیرون ببریم. ایران همیشه مال ایرانی ها بوده و خواهد بود. حکام چند روزی بیش براین مسند نبوده اند و نخواهند بود

 15. سبز گفت:

  بسیار مستدل ودقیق

 16. ایرانی گفت:

  باز می بینم که نقد بنده نیست…در کجا ماندست یا در جیب کیست؟……..باز هم سانسور شدم در این مقال…گشته ازادی بیان هر جا محال… چند باری نقد کردم گفته ها…گفته ها نه بلکه این آشفته ها……… ما امید بر سایت ها بر دوختیم…لیک اینجا هم ز دل بر سوختیم.یا حق

 17. lamak گفت:

  عجب؟
  واقعا در ایران اینقدر ازادی هست که هر فردی بتواند علیه فرمانده کل سپاه ایران اینگونه برخورد کند؟هرچه بخواهد بگوید و مورد محاکمه قرار نگیرد؟
  جالب است .!!!اگردیکتاتوری اینست پس ازادی کدام است.؟!!!!!!
  >یا تعریف جدیدی از دیکتاتوری ایران باید ارائه شود.<
  سپاهیان جان برای ملت ورهبر وکشور میدهند(200هزارکشته ).انگاه حق اظهارنظر نداشته باشند.
  هر کسی علیه دین ملت و قانون کشورومقامات رسمی ایران هر توهین وافتراو دروغ بگوید (بدون مدرک ودلیل ورعایت اخلاق انسانی وقانون رسمی )وبا او هم کسی کاری نداشته باشد.
  این همه سایت در اینترنت(حداقل یک میلیون سایت)و اینهمه رادیو وتلویزیون(5000)واینهمه جراید(5000)در دهکده جهانی ازادانه و بدون هیچ محدودیتی علیه ایران دیکتاتوری هر چه دلشان میخواهند میگویند.راست یا دروغ.
  امریکا واسراییل وانگلیس هم بهمراه متحدانش علیه دیکتاتوری ایران هستند.دیکتاتور که باید با اینها خوب باشدایران که با برنامه های اینها مخالف است!!!!!!!!!!
  خدایا تو شاهدی عادل و داوری دقیق هستی .مرا هدایت فرما.
  واقعا حکومت ایران دیکتاتور است.؟
  امریکا "مهد ازادی"در ده سال گذشته یک میلیون انسان بی گناه را کشته یا معلول کرده است ولی ایران که برای خدمت به بشریت(5000کشته داده درمبارزه برعلیه باندهای مواد مخدر)دیکتاتوری است.
  پس ای "ایران دیکتاتور" برای اینکه "ایران ازاد "بشوی .باید توبه کنی ومثل امریکا ازادی برقرار کنی.یعنی به اندازه امریکاییها ادم کشی وعوام فریبی کنی اموال سایر کشورها راغارت کنی.وگرنه دیکتاتوری.
  بنظر میرسدماهیت و ذات نظام ایران راه خود را از فطرت تقوایی انسانی واسلامی قرانی انتخاب میکند. ماهیت و ذات نظام امریکایی راه خود را از فطرت نفسانی انسانی وتلفیقی ازتجارب علمی ودینی انتحاب میکند.

 18. ؟؟؟؟؟ گفت:

  ویران ویرانم ویرانم جانم فدایت ویرانم.بادرود

 19. ناشناس گفت:

  البته این ها که امام راحل ره فرموده بودن و امروز آقای خاتمی یاد آوری کردند حتما جزء شاخص ها نیست وگر نه حتما صدا سیما در برنامه شاخص پخش میکرد چرا که ملاک حال افراد است اون روزا امام یه حرفای رو زده امروز اگر به نفع ما نباشه دلیل نداره بدرد امروز بخوره. در ثانی امام آنروز این حرفها را برای سپاهیانی زدکه حقوق و ادعا یشان کوچک و اخلاص و تواضعشان بزرگ ومثال زدنی بود سپاهیانی که در مکتب امام پرورش یافته بودند، نه امروز که انچنان در درجات کیلویی و حقوقها و امکانات سرمست کننده غرق گردیده اند که گویی در این دنیا کسی جز اینان نیست.

 20. ناشناس گفت:

  ey kash dadashetam shojaate toro dasht

 21. جوان ايراني گفت:

  ممنون آقاي دكتر. سالها پيش خيلي به شما اميد داشتيم خيلي بيشتر از برادر بزرگوارتون و اين اميدواري درسال 84 به اوج رسيد ولي بعضي از خود ما مردم شما رو تنها گذاشتيم. توي اين يكي دو سال اون قدر منتظر شنيدن صداي شما مونديم و هيچ صدايي نشنيديم كه داشت باورمون مي شد شما يادتون رفته ميرحسين و شيخ مهدي ما در بند هستند. اونقدر كه يك روز جلوي شما رو گرفتيم و گفتيم آقاي خاتمي ما از شما بيشتر از اينا انتظار داريم. ممنون آقاي دكتر كه هنوز هم مثل يقيه جوانان با مردم هستيد. فقط از قول ما به برادر بزرگوارتون هم بفرماييد كه تا وقتي پرونده تقلب در انتخابات قبلي مفتوحه و تا وقتي برادارن و خواهران ما كشته و زنداني و شكنجه شدند و دو كانديداي معترض زنداني هستند هيچ نوع انتخاباتي كه توسط اين حكومت برگزار شه مشروعيت نداره و مردم در اون شركت نميكنن. قطعاً شما هم هوشمندتر از اون هستيد كه با وارد شدن به چنين بازي اي از دل مردم خارج شيد! همون طور كه خودتون فرموديد “جای گرفتن در دل مردم کاری است بسیار سخت” پس حتماً ارزش اون رو ميدونيد و به مردم و ميرحسين و شيخ اصلاحات و نداها و سهراب ها و دوستان دربند خود پشت نمي كنيد …

 22. ناشناس گفت:

  درود بر منطق و دانایی و شعور

 23. افشين گفت:

  درود بر خاتمي عزيز.
  زنده باد مير حسين صبور.

 24. سبز تبریزی گفت:

  آفرین بر سید بزرگوار، حسابی دلم.ن خنک شد!

 25. بشین بینم بابا گفت:

  جمع کنید بابا .

  هنوز به جایی نرسیدید که بخواهید از سپاه ایراد بگیرید .

  قدرت اول مملکته . میتونی چپ نگاهش کنی بسم الله.

 26. انقلاب خودجوش سبز گفت:

  جنابِ lamak
  بسی خندیدیم ! “هر کس و نا کسی” که مسئولان فعلی نظام هستند !! (نا اهلان و نامحرمان و جن گیران)
  میخواهی دو سه تا از آن فحش های ناب محمود را حواله ات کنم تا از خجالت آب شوی (داروی نظافت بماند)
  واقعا در شان “جناب خاتمی” نبود که با آدمهای بی اصل و نسب (کفتاران وارث انقلاب) دهان به دهان بگذارند
  و ثانیا اسم آمریکا نیاور برای سفسطه , در جریان تهدید به “لواط” نمودن پسر “باکری” که “گناه کبیره” است خود این آدم بی اصل و نسب (جعفری) هم از موضوع خبر داشت مجازاتش “سنگسار” بود درست مثل “سکینه آشتیانی” و گناه کبیره ی لواط هم هیچ ربطی به “آمریکا” ندارد .
  شما به تاریخ اول انقلاب بنگر که چه آدمهای بزرگی بودند و حالا چه “کفتارهایی” وارثش شدند
  البته همه این “هوچی گری ها” زیر سر جنگیر اصلی است که برای بقای حکومتش از هیچ اباحه ای فروگذار نیست
  .
  حدیث “هسته ای” : وفتی حضرت مهدی (عجل الله تعالی فرجه الشریف) ظهور میکند دو سوم مردم جهان نابود میشوند
  .
  الهم عجل لولیک الفرج
  .
  اللهم فک کل اسیر

 27. حقیر گفت:

  با سلام
  خسته نباشید سید گرانقدر
  الان حدود 1400 سال از شهادت حضرت سید الشهدا میگذرد بدون وجود اینترنت و دیگر وسایل ارتباط جمعی هنوز درو د به شرافت و مردانگی حضرت حضرت شهید کربلا امام حسین (ع) و لعن و نفرین بر هئیت حاکمه و یزید فرستاده میشود .
  وای بحال الان که که این همه وسایل ارتباطات جمعی داریم .
  درد و رنج تازیانه جند روزی بیش نیست…..
  راز دار خلق اگر باشی همیشه زنده ای ….

  انشاءالله که همیشه در پناه ایزد منان محکم و استوار باقی بمانید سید عزیز

  هر جند که اکثر ما مردم با هر نفس مان هر روز وهر لحظه سر مبارک امام شهیدان حسین (ع) را داریم میبریم پناه میبرم به یاری الله.
  انشاءالله موفق شوید ک فقط هرگز خسته نشوید عمر خیلی کوتاه تر از آن چیزیست که گمان میبریم .امید ما ملت اول به خداست دوم به خداست و بعد از آن باز هم به خداست
  خدا نگهدار همه مان باشد آمین یا رب العالمین

 28. اذر سبز گفت:

  درود به دکتر خاتمی این انسان دانشمند وارسته ، سپاه برای دفاع از انقلاب مردمی در مقابل ضد انقلاب و دشمنان خارجی بود . امروز تبدیل شده به دلالان مواد مخدر و قاچاق کالا ….. و هر کار حلال و حرام دیگر نظیر شکنجه ، ادمکشیو….. ، ودر ظاهر حفظ نظام ولایتی ( و لو فرعونی باشد !!!!برای توجیه یا فریب خودشان !!! ) . درود بر خاتمی و کروبی و میر حسین .

 29. جواد گفت:

  درودبرسردارجعفری شجاعت شما قابل تحسین است
  خدا حفظتان کند انشاالله.

 30. بنده خدا گفت:

  آقای لامک
  کمی مغلطه می کنید شما! شما می گویید در امریکا یک میلیون نفر را کشتند! خب کار بسیار خطایی کردند! ولی نتیجه نگیرید که ما سبز ها موافق هستیم. ولی در همان امریکا علیه رییس جمهور بدترین انتقادها می شود و کاریکاتور میمون را به جای بوش می کشند و چاپ می کنند! هر جند با نوع مخربش ما هم مخالفیم.
  اما نقد آین آقا که واسه همه تعیین تکلیف می کند چه اشکالی دارد. شما وصیت نامه امام را لطفا یک ورق بزنید شاید شما هم موافق باشید.

 31. فرزند خمینی گفت:

  جریان اصلاحات از ابتدای امر یک جریان عکس العملی و واکنشی بود که درکی مغلوط و انحرافی از ریشه ی انحرافات نظام داشت. بدیل جریان اصلاحات برای انحرافات نظام، ایده‌های لیبرال دموکراسی بود. این بدیل از اصل انحراف بدتر بود چرا که راه را برای شکل گیری انحرافی بزرگتر باز میکرد و آن تضعیف گفتمان انقلاب اسلامی در برابر توسعه طلبی صهیونیزم بین‌الملل و اهرم های اجرایی آن مثل ناتو و امریکا است. گسترش ایدئولوژی لیبرال دموکراسی همیشه منجر به بسط سلطه ی امریکا در دنیا شده است و اگر اصلاح طلبان حقیقتا به خط امام (ره) ایمان دارند یا در سال های اخیر ایمان آورده اند باید صریحا از گذشته ی خود ابراز ندامت کنند.
  نفوذ نامطلوب سپاه در ارکان مختلف کشور، پدیده ای مربوط به سال های اخیر نیست. این پدیده از زمان دولت نئولیبرال سازندگی آغاز و در زمان دولت لیبرال دموکرات خاتمی ادامه یافت. سیاست های مالی و بودجه ای دولت سازندگی در خودمختار و خودکفا شدن سپاه بی تأثیر نبود. دولت اصلاحات هم به جای تلاشی توام با حسن نیت برای اصلاح این انحراف به اصل سپاه و بسیج حمله کرد که باعث ضدانقلاب جلوه کردن این دولت در چشم مردم شد. این که در قضاوت در مورد نهادهای سیاسی و نظامی کشور همه را به یک چوب برانیم و کل سپاه و بسیج را از صدر تا ذیل فاسد، قدرت طلب و … بنامیم مشکلی را حل نخواهد کرد. در وجود تمام ما از اصلاح طلب گرفته تا اصول گرا میزانی از قدرت طلبی وجود دارد. تنها خالصین و عارفین بزرگی مثل امام خمینی بودند که اظهارات و عملکردشان مطلقا خالی از شائبه ی منیت و قدرت طلبی بود.
  من خودم به شخصه انسانی های خالص و متعهد زیادی را در سپاه و بسیج می شناسم که خود منتقد این دو سازمان هستند اما به راه امام خمینی و آرمان های بسیج مستضعفین متعهد هستند. رد و نفی مطلق نهادهای سپاه و بسیج توسط اصلاح طلبان کمکی به حل مشکلات نمی کند و صرفا به اختلافات و مشاجرات دامن می زند و فرصت خدمت رسانی حقیقی به مردم را از بین می برد.

 32. ناصر گفت:

  قال الإمام الحسين بن علي ( عليه السَّلام ) : ” النَّاسُ عَبِيدُ الدُّنْيَا ، وَ الدِّينُ لَعِقٌ عَلَى أَلْسِنَتِهِمْ ، يَحُوطُونَهُ مَا دَرَّتْ مَعَايِشُهُمْ ، فَإِذَا مُحِّصُوا بِالْبَلَاءِ قَلَّ الدَّيَّانُون
  امام حسین (ع) می فرمایند : به راستى که مردم بنده دنیا هستند و دین لقلقه زبان آنهاست، تا جایى که دین وسیله زندگى آنهاست دین دارند، و چون در معرض امتحان قرار گیرند، دینداران کم مى‏شوند.
  آری سپاه و بویژه سرداران آن نیز از این امر مستثنی نیستند . طعم دلار و بوی قدرت چیزهایی نیستند که آدمی به سادگی از داشتن آن در گذرد . سالهای طولانی از عمر جهان می گذرد و کمتر کسی است که این لعبت افسونگر او را نفریفته باشد.
  اسلام و امام خوبند اما کرسی ریاست و برق سکه ها از آنها بهترند . گذشت روزی که بچه های سپاه جز به باغ فردوس نمی اندیشیدند ، شهادت تنها امید و آمالشان و وصل کربلا عشق و آرزویشان بود . گذشت ایامی که درجه و نشان ، نشان خفت و خواری بود . گذشت دورانی که القاب سردار و سرلشکری یک توهین نابخشودنی به حساب می آمد .
  امروز همت ها و باکری ها تنها یک خاطره اند . خاطره ای که حتی بزرگداشت آنان برای امثال جناب جعفری جز برای آن نیست که به فیش حقوقیشان بیافزاید . اکنون یاد امام و انقلاب تنها برای کسب بیشتر منفعت از سوی رادانها ابراز می گردد و اگر کلامی از آن یار سفر کرده بر زبان جاری می کنند تنها برای تحریف آن بوده تا بتوانند جنایات خود را مدلل جلوه دهند .
  سردار جعفری ها تیمسار نصیری ، اویسی و ازهاری ها فراموششان شده ، الدرم بلدرمهای ارتشبدهای زمان اعلیحضرت همایونی را به خاطر ندارند . از یاد برده اند که آن حضرات نه خود را حاکم علی الاطلاق ایران و ایرانی می دانستند که خویشتن را ژاندارم خلیج فارس نیز می پنداشتند . نسیان جزء ذات آدمی است و استبداد پیشه گان بیشتر دچار آلزایمر می شوند .
  سردار شما یگانه ی تاریخ نیستی که سخن ناصحان زمان خویشتن را نمی فهند ، سردارکرسی صدارت مایه ی علو مرتبت امثال خاتمی نیست که هیچ ، این مسند است که از آنان ارج و قرب می یابد . سردار کمتر از آنی که بفهمی عالمان را ردای ریاست طلب نیست که مایه ی عذاب جان و باعث فراق یار است . سردار مغز کوچک تو حقیرتر از آن است که دریابد گرفتن لگام سیاست برای مردان خدا بار کردن غل و زنجیر دنیای دنی بر گوشت و پوست خویشتن است . سردار برق ستاره ها و قپه ها چشم آدمهای کوتوله را خیره می کند اما برای سینه های فراخ به اندازه ی آب بینی بزی ارزش ندارد .
  سردار یقین دارم به خوبی می دانی که بارها و بارها مقام عظمای ولایت از امثال تو چون دستمال کاغذی استفاده نموده و به گمانم پالسهایی دریافت کرده ای که حضرت آقا برای ماندن در اریکه ی قدرت حاضر شده اند که آنانی را که تو و همپالکی هایت با هزاران زحمت از میدان بدر کردید به جرگه خودی ها فرا خواند . پس حق دارید که به صرافت بیافتید چرا که خود می دانید با ملت قهرمان ایران چه ناجوانمردیها که نکرده اید . اما سردار هراس نداشته باش جنبش سبز اهل انتقام نیست ، از خشونت بیزار است و جز به اصلاح جامعه نمی اندیشد .
  آگاهی تا رهایی

 33. عبدالله گفت:

  اگر شما نگران آینده کشور بودید زمینه نابودی کشور را با اعمال نقشه های بیگانگان در فتنه 88 و دوران حکومت جریانت 2 خرداد ÷یاده نمی کردید.

 34. ایرانی نامسلمون گفت:

  این آقای جعفری فرمانده سپاه اصلا کی بود و از کجا پیداش شد و چه سهمی در انقلاب و … داشت که حالا مدعی شده؟ شاید هم کم بهش رسیده که صداش دراومده!!!!

 35. سبز نامید گفت:

  این اقتدارگرایان ازمواضع خود کوتاه نمی ایندواصلاح پذیرنیستند من اینده ایران را مانند وضع اکنون لیبی تصور میکنم دچارجنگ داخلی که مردم درگیر جنگ وخونریزی باامثال جعفری هاوفرماندهان سپاه شده اند ودیگر موقعی شده لست که نباید بگویی ایران باید بگویی ویران بله ویران

 36. alireza گفت:

  آقا lamak يا كمال يا هر اسمي كه داري؛ عزيزم نمي دونم چقدر از خدا عمر گرفتي ولي بدان كه در محيطي كه داري زندگي ميكني يا نمي بيني يا ميبيني ولي درك نمي كني. فقط در يك جمله از مقاله ات درايت و پختگي ديده مي شود و اينكه گفتي: ”خدايا تو شاهدي عادلي وداوري دقيق هستي. مرا هدايت فرما.“ خدا انشاء الله ،شما و همه را به حقيقت امر هدايت فرمايد. چشم آمريكايي ها را هم به فطرت نفساني اشان باز كند تا اينقدر پيشرف بي خودي نكنند وقدرت اول جهان نباشند.

 37. ناشناس گفت:

  برای حضور یا عدم حضور یک شهروند!!?ایشان برای فتنه گرانی شرط گذاشته است که پرونده مجرمانه آنها هنوز مفتوح است

 38. هادي گفت:

  خدمت همه بزرگوارن عزيزي که دلشون براي خاتمي هاي فتنه گر تنگ شده عرض کنم که خاتمي در خون همه کساني که در فتنه پس از انتخابات ريخته شد شريکه. و جزء متهمان رديف اوله. شماها دروغ ميگيد که دلتون براي ايران مي سوزه چون اگر راست مي گفتيد بايد به همه خائنان به اين ملت و مملکت لعن مي فرستاديد. خيانتي که خامتي و موسوي و کروبي به اين ملت و مملکت کردند هيچ کس نکرده. عزيزاني که دائم سنگ اين فتنه گران خائن رو به سينه مي زنيد مواظب باشد که اين راه جز به راه معاويه ختم نخواهد شد.

 39. علی گفت:

  بسیار نامه جالبی بود.برمسندقدرت  نشستن بعضی هاراکور وکر کرده است.واقعا دیکتاتوری یعنی این