سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » احضار زندانيان اعتصاب كننده اوين به دادسرا/ آنها بازجویی پس ندادند...
» اعتصاب کننده ها در راهروی دادسرای اوین نماز جماعت خواندند

احضار زندانيان اعتصاب كننده اوين به دادسرا/ آنها بازجویی پس ندادند

چکیده :روز چهارشنبه (اول تير ماه ) مسوولان زندان وقتي قصد داشتند هر دوازده اعتصاب كننده را با چشم بند براي بازجويي به دادسراي زندان اوين منتقل كنند با اعتراض اعتصاب كنندگان مواجه شدند و گفتند که مجبور کردن زندانی به استفاده از چشم بند برخلاف قوانین شهروندی است و آنها حاضر نیستند به آن تن...


زندانی های اعتصاب كننده غذا، چهارشنبه و پنج شنبه گذشته به دادسراي زندان اوين برده شدند اما حاضر به پاسخگویی به سوالات بازجوها و بازپرس ها نشدند.

اين زندانيان كه از روز 28 خرداد ماه اعتصاب غذاي نامحدودشان را در اعتراض به جان باختن هدي صابر روزنامه نگار و فعال ملي- مذهبي و هاله سحابي، فعال جنبش زنان آغاز كرده اند، اكنون به جاي توجه مسوولان زندان و مقامات قضايي به اين وقايع ناگوار و رسيدگي به آن، با تهديد و بازجويي روبرو شده اند.

طبق خبرهاي رسيده به كلمه، روز چهارشنبه (اول تير ماه ) مسوولان زندان وقتي قصد داشتند هر دوازده اعتصاب كننده را با چشم بند براي بازجويي به دادسراي زندان اوين منتقل كنند با اعتراض اعتصاب كنندگان مواجه شدند و گفتند که مجبور کردن زندانی به استفاده از چشم بند برخلاف قوانین شهروندی است و آنها حاضر نیستند به آن تن بدهند.

اين زندانيان در اين روز با زور و اجبار به دادسراي اوين برده شدند اما به نشانه اعتراض از پاسخ گویی به سوالات بازجوها خودداری کردند.

به گفته برخی از کارکنان دادسرای اوین، 12 زندانی اعتصاب کننده به جای پاسخ گویی به سوالات بازجوها، در راهروی این دادسرا نماز جماعت بر پا کردند.

آنها هچنین در اعتراض به برخورد مسوولان دادسرای اوین، گفتند :«همه ما شاهد گفته هاي آقاي صابر درباره ضرب و شتم وی در هنگام اعتصاب غذا در بهداري زندان بوده ايم و شاهد بوده ايم كه در انتقال وي به بيمارستان چقدر تعللي صورت گرفت و حالا به جاي رسيدگي به اين برخوردهاي غيز قانوني و مرگ مشكوك هدي صابر و هاله سحابي قصد بازجويي از ما راداريد .»

64 تن از زندانيان بند 350 بعد از شهادت هدي صابر شهادت نامه اي نوشتند، شهادت نامه اي كه بر اساس آن مشخص شد هدي صابر قبل از انتقال به بيمارستان در بهداري زندان اوين توسط ماموران امنيتي مورد ضرب و شتم قرار گرفته است. هدي صابر بعد از بازگشت از بهداري به هم بندانش گفته كه از ماموران زندان شكايت خواهد كرد. به گفته زندانيان او ازدرد به خود مي پيچيده و فرياد مي زده كه از آنان شكايت خواهد كرد.

طبق گزارش خبرنگار كلمه، مقامات دادسرای اوین، اعتصاب كنندگان را تهديد كرده و گفته اند به خاطر اين اقدام بر احكام زندان شان افزوده خواهد شد و پرونده هاي جديدي براي اعتصاب شان باز مي شود.

براساس همین گزارش، در روز بعد(پنج شنبه) عبدالله مومنی و امیر دلیرثانی به دادسرای اوین انتقال داده شدند.

خبرها حاكي از اين است كه با عبدالله مومني، سخنگوی ادوار تحکیم و امير خسرو دلير ثاني، فعال ملي –مذهبي برخورد های تند و نامناسبی صورت گرفته است.

بازجويان حتي به دليرثاني گفته اند اعتصاب اوليه وي و هدي صابر موجب به وجود آمدن و گسترش چنين رفتارهايي دربين ساير زندانيان شده است.

هدي صابر و امير خسرو دلير ثاني دو فعال ملي – مذهبي پس از شنيدن خبر شهادت هاله سحابي و حوادث پيش آمده در جريان تشييع پيكر عزت الله سحابي فعال ملي – مدهبي دست به اعتصاب غذا زدند ، كه اين اعتصاب غذا منجر به شهادت هدي صابر در هشتمين روز اعتصابش شد امير خسرو دلير ثاني در هفته هاي اخير براي دومين بار دست به اعتصاب غذاي اعتراضي مي زند.

زندانیان سیاسی اعتصاب كننده اوين تاکید کرده اند که هدی صابر بر اثر رفتار سهل انگارانه و مغرضانه در برابر آثار اعتصاب و با ضرب و شتم شهيد شده است.

بهمن احمدی امویی، حسن اسدی زیدآبادی، عمادالدین باقی، عماد بهاور، قربان بهزادیان نژاد، محمد داوری، امیرخسرو دلیرثانی، فیض الله عرب سرخی، ابوالفضل قدیانی، محمد جواد مظفر، محمدرضا مقیسه و عبدالله مومنی زندانیان سیاسی ای بودند که با صدور بیانیه ای آغاز اعتصاب غذای اعتراضی و نامحدود خود را اعلام کردند. بعد از آزادي باقي و به مرخصي رفتن مظفر، محسن امين زاده و مهدي اقبال به جمع اعتصاب كنندگان زندان اوين پيوستند .


56 پاسخ به “احضار زندانيان اعتصاب كننده اوين به دادسرا/ آنها بازجویی پس ندادند”

 1. ناشناس گفت:

  کاش اعتصاب غدایشان را بشکنن. برای سلامتی شون نگرانم. امیدوارم روزی یکی از این مبارزین واقعی رییس جمهور ایران آزاد باشد.

 2. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  اجرَکُم عندَالله –
  شرمنده ایم و سپاسگزار

 3. علیرضا گفت:

  بخدا خجالت آوره. 70 میلیون آدم نشستیم تو خونه هامون و هر بلایی سرمون میارن جیکمون در نمی یاد ولی 18 تا زندانی مرد که روز به روز هم داره به تعدادشون اضافه می شه با وجود این همه فشار و زیر تیغ دژخیمان صداشونو به تمام دنیا رسوندن. مردم! کی می خواین بلند شین. بوی تعفن بی غیرتی تمام مملکتو برداشته.

 4. نیما گفت:

  باعبا این قهرمانان باعث افتخار ایرانند

 5. محمد گفت:

  خدارا شکر میکنم اعتصاب تمام شد

 6. سبز گفت:

  ای کاش میتونستیم کاری بکنیم