سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هدی صابر زندانی سیاسی در پی اعتصاب غذا و حمله قلبی جان باخت...
» او اعتصاب کرده بود تا شاید مانع تکرار بیدادگری علیه انسان های بی دفاع شود

هدی صابر زندانی سیاسی در پی اعتصاب غذا و حمله قلبی جان باخت

چکیده :ماموران روز جمعه وی را به دليل عارضه قلبي ناشی از اعتصاب غذا از زندان اوين به بيمارستان مدرس منتقل می کنند، اما سنگيني آسيب‌ قلبي ناشي از اعتصاب غذا چنان بوده است كه وی تحمل این آسیب را نداشته و برای همیشه آزاد شد....


رضا هدی صابر روزنامه نگار، و فعال سیاسی که از زندانیان پس از انتخابات  بود در پی اعتصاب غذا و حمله قلبی درگذشت.

به گزارش کلمه،  ماموران روز جمعه وی را به دليل عارضه قلبي ناشی از اعتصاب غذا از زندان اوين به بيمارستان مدرس منتقل می کنند، اما سنگيني آسيب‌ قلبي ناشي از اعتصاب غذا چنان بوده است كه وی تحمل این آسیب را نداشته و برای همیشه آزاد شد.

پزشکان بیمارستان مدرس معتقدند علت مرگ وی علاوه بر اعتصاب غذا سهل انگاری مقامات زندان در انتقال به موقع به بیمارستان بوده است.

هدی صابر و امیرخسرو دلیر ثانی دو فعال ملی – مذهبی در پی شهادت هاله سحابی اعلام کرده بودند که در اعتراض به فاجعه روز چهارشنبه ۱۱ خرداد ماه ۹۰ و تهاجم منجر به مرگ فرزند اول سحابی بزرگ که مادرصفت و خواهرگونه در خدمت مردمان و آسیب دیدگان وقایع دو سال اخیر میهن بود، از‌ غروب پنجشنبه ۱۲ خرداد ماه در بند ۳۵۰ زندان اوین بدون طرح هیچ گونه مطالبه و خواسته شخصی، دست به اعتصاب غذای‌تر می‌زنیم.

آنها گفته بودند شاید این اقدام ما به سهم خود در شرایط وانفسای وطن مصدق – سحابی، مانع از تکرار این بیدادگری‌ها علیه انسان‌های بی‌دفاع شود.

خانواده وی هم اکنون در بیمارستان مدرس بالای سر جنازه ایشان حضور دارند.

هدی صابر روزنامه نگار، مترجم، و فعال ملی مذهبی و از گردانندگان مجله توقیف شده «ایران فردا» بود.

ده سال پیش یعنی در تاریخ 8 بهمن 1379 آقای صابر دستگیر می شود و بعد از محاکمه در 21 اسفند 1380 با سپردن وثیقه 130 میلیون تومانی آزاد می شود.

در ۲۰ اردیبهشت ۱۳۸۲، توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران (در پشت درهای بسته) به ده سال زندان و ده سال محرومیت از حقوق اجتماعی محکوم می شود. او و تقی رحمانی و رضا علیجانی که تقاضای تجدید نظر کرده بودند تا برگزاری دادگاه تجدید نظر آزاد می شوند امامجددا ۲۵ خرداد همین سال آنها بدون ارائه هیچ دلیل قانونی و بدون دسترسی به وکیل خود بازداشت شدند و سه ماه در انفرادی به سر بردند. ۲۳ مهر غلامحسین الهام سخنگوی قوه قضاییه ایران بدون اینکه مشخص کند دادگاه آنها چه زمانی برگزار شده است اعلام کرد که این سه روزنامه نگار “محکومیت حبس خودرا در زندان آغاز کرده اند” .

در آذر ۱۳۸۴ جلسه رسیدگی به اتهامات هدی صابر، رضا علیجانی، تقی رحمانی پشت درهای بسته به صورت غیرعلنی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران برگزار شد. محمد شریف وکالت آقای صابر و متهمان دیگر را برعهده داشت .

در مرداد ۱۳۸۵ شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تهران حکم محکومیت هشت ماه حبس تعزیری تقی رحمانی و هدی صابر به اتهام معاونت درتشکیل یک ان جی او ی غیرقانونی را تایید کرد . عبدالفتاح سلطانی وکیل آنها اعلام کرد ” اتهام معاونت در تشکیل یک NGo غیرقانونی در حالی به موکلانم واردشده است که این NGo به ثبت قانونی رسیده است. دادگاه تجدیدنظر با تغییر عنوان اتهامی، محکومیت موکلانم را تأیید کرده است.” او گفت این در حالی است که این دادگاه تجدیدنظر، هنوز درباره پرونده قدیمی تر بازداشت سال ۷۹ موکلانش تصمیم گیری نکرده است.

صابر پس از انتخابات ریاست جمهوری دهم در مرداد ماه سال 1389 نیز توسط دو مامور دستگیر و بدون تفهیم اتهام به زندان اوین منتقل شد تا اینکه سحرگاه امروز در پی اعتصاب غذا دارفانی را وداع می گوید.

اخبار تکمیلی:

محمد نوری زاد در صفحه  فیس  بوک خود نوشت: از 24 ساعت قبل ، ایشون به مراقبین فریاد میزده که درد دارند و متأسفانه دیشب ساعت 12 و نیم حالشان بهم می خورد ، و نزدیک 3 ساعت بیشتر تحت پرستاری و مداوا نبودند و متأسفانه فوت می کنند.

فیروزه رضازاده صابر، خواهر هدی‌صابر گفته است که جنازه برادرش را در سردخانه بیمارستان شناسایی کرده است.

چند خبر تکمیلی دیگر:

فریاد مظلومانه همسر صابر مقابل بیمارستان مدرس: جنازه را تحویلمان بدهید

انتقال پيكر هدي صابر به پزشكي قانوني / جنازه به خانواده تحويل داده نشد
خبر مرتبط:
اعتصاب غذای دو زندانی ملی-مذهبی در اعتراض به مرگ هاله سحابی

هشتمین روز اعتصاب غذای دو زندانی سیاسی بند ۳۵۰ در اعتراض به شهادت هاله سحابی

دی ماه ۸۹:  همسر هدی صابر: همسرم بدون حکم قضایی در زندان است


70 پاسخ به “هدی صابر زندانی سیاسی در پی اعتصاب غذا و حمله قلبی جان باخت”

 1. ناشناس گفت:

  ya shahadat ؟؟؟؟ جان باخت؟؟؟

 2. دربند گفت:

  يادمان باشد دست بردن به هررفتار خشونت بار خواسته قلبي رژيم براي هرنوع سركوب است.سبزبمانيم ودر خيابانها باشيم ولي سكوت كنيم كه گاهي نگاهي كار صدفرياد است.پرواز جان داده گان راه آزادي برخانواده هاي انان تسليت باد.

 3. mazlom گفت:

  a
  mazlom
  hast
  zalem
  baghist

 4. ناشناس گفت:

  درجواب ازاد : ایا کسیکه اعتقادش مثل اعتقاد حاکمان نیست باید بره زندان؟ ایا واقعا از درکذشت این هم وطنت ناراحت نمی شی؟ اصلا اینی که مرده طرفدار شما وهمفکرتان نبوده,ایا به این جرم باید بره زندان؟ به خدا من که دیگه نمی دونم چی بگم بهت اقای ازاد ,فقط این رو بهت بگم که زمانیکه نورعلی شوشتری یکی ازسرداران سپاه دربلوچستان شهید شد براش خیلی فاتحه خوندم

 5. علیرضا گفت:

  و لا تحسب الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاهم عند ربهم یرزقون
  هدی جان،شهادتت مبارک
  دوستانت در این سایت نوشته اند هدی جان باخت اما تو چیزی را نباخته ای
  میدانم که این آرزوی دیرینه ات بود،تو لایق گام نهادن در خط سرخ شهادت بودی.
  پرواز کن که یاران دیرینت(شریعتی،بازرگان،سحابی و…)منتظرند

 6. مهرزاد از شهر جدید پرند گفت:

  درود بر انسانهای ازاده درود بر ازادی .

 7. علی از قزوین گفت:

  بغض گلوی مارو گرفته.کسانی که واقعا به راهشان ایمان دارند و مارا شرمنده کردند.

 8. ناشناس گفت:

  هدی جان آزادیت مبارک
  هنوز روح ایرانی نمرده است
  ننگ بر امتی باد که با نام دین و اسلام دست خود بر خون جوانان ایران آلوده میکنند .
  این شهیدان هستند که راه آزادی و آزادگی را میسازند .
  هدی جان همانند مولایت حسین مظلومانه رفتی اما سربلند و آزاد و همچون مولایت حسین خونت ، خونخواهی خواهد شد از دست یزیدان زمان .

 9. محمد حسین گفت:

  پس معلوم شد وقتی‌ فرمودند “مخالفین خود را زیر پا له‌ نکنید” منظور حضرتش مشائی و باند رمالها بوده نه بدبختهایی بیگناهی که در زندان بسر میبرند!! این یعنی‌ فرزانگی!!!

 10. عباس گفت:

  به شهادت رسید همچون مولایش امام موسی کاظم (ع) و توسط نیروهای اشغالگر که کشور و مردمی را به اسارت گرفتند البته حقمان است چرا که با این بلاها که سرمان میآید هنوز بدنبال بوجود آوردن یک اجماع نیستیم و افرادی مثل خاتمی را نفی میکنیم و افراد معتدل و خیرخواهی همچون عزت الله سحابی را در کنفرانس برلین بعنوان مزدور نظام خطاب میکنند و ما هنوز پایمان را روی پوست خربزه تندروهای خارج نشین میگذاریم و از برکاتی چون خاتمی معتدل استفاده نمیکنیم و خواسته حداقلی او را با درایت نمی پذیریم تا سپس از سکوی خواسته حداقلی خاتمی خود را به آرزوهای بزرگمان برسانیم .شهید هاله سحابی و هدای صابر و مرحوم سحابی و همه اصلاح طلبان در بند خواهان پیروی از اصلاحات خاتمی بوده و هستن ولی بعضی از ما مردم هنوز به گفتار تفرقه انگیز خارج نشینان که ضد اصلاحات میگویند گوش میدهیم و به سیاسیون ملی مذهبی و اصلاح طلب که بیشترین هزینه و زندان را متحمل شده اند و در کنارمان هستند بی توجهی میکنیم .ولله اگر خواست اصلاح طلبانه خاتمی را همگی با حضور خیابانی و همراهی قلبی پشتیبانی کنیم میتوانیم افرادی که از نابسامانی و اغتشاشات آینده نگرانند و همراهی نمیکنند آنها را نیز همراه کنیم و کار به سرانجام میرسد آنهم بدون از دست دادن گلهای تکرار نشدنی و بی ادعا همچون سحابی ها و هدا صابرها … و بعد از آن در فضایی بهتر میتوان خواسته های حداکثری را نیز دنبال کرد .

 11. مهدی.ن گفت:

  من از بین این همه حرف نویدو پسندیدم
  ای کاش یه جو غیرت این عرب ها رو داشتیم.

 12. ناشناس گفت:

  از ياد مبر

  که ما

  – من و تو –

  عشق را رعايت کرده ايم

  از ياد مبر

  که ما

  – من و تو –

  انسان را رعايت کرده ايم

 13. نسرین گفت:

  طبقِ فرموده ایشان جنّتی را نباید له‌ کرد سایرین را له‌ که پیشکش باید کوبید و پودرشان کرد.

 14. تيهو گفت:

  خدايش بيامرزد،امام علي فرمود: حكومت باكفر باقي مي ماند اما با ظلم نه

 15. علی همیشه نگران گفت:

  من 34 سال در امریکا زندگی کردم و بیاد دارم که برای یک تظاهرات از شرق امریکا به غرب مسرفتیم و حتی زندان امریکا را به مدت 77 روز چشیدم و حال که به مام وطن بر گشتم و این مردم فاسد دروغگو و هر کدام برای خود دیکتاتور را میبینم افسوس می خورم که چرا مردم ما اینچنین شده اند و فقط بلدند که بگویند ما از نوادگان این وان و چند هزار سال تاریخ داریم ولی در عمل هیچ. حتی حاظر نیستند که خود را اصلاح کنند. به هر حال تا این ملت خودش را اصلاح نکند اینهمه کار و کشت وکشتار نتیجه ای نخواهد داشت

 16. ناشناس گفت:

  حرف آقای عباس واقعا درست است. بیایید کمی به حرفش فکر کنیم…

 17. مصطفي سوز گفت:

  ياحسين ميرحسين

 18. سامان گفت:

  بر سینه ات نشست

  زخم عمیق و کاری دشمن

  اما

  ای سرو ایستاده نیفتادی …

  این رسم توست که ایستاده بمیری …

 19. ناشناس گفت:

  مرثیه ی دوست…

  سوگواران تو امروز خموش اند همه
  که دهان های وقاحت به خروش اند همه

  گر خموشانه به سوگ تو نشستند، رواست
  زان که وحشت زده ی حشر وحوش اند همه

  آه از این قوم ریایی که در این شهر دوروی
  روزها شحنه و شب باده فروش اند همه

  باغ را این تب روحی به کجا برد که باز
  قمریان از همه سو خانه به دوش اند همه

  ای هرآن قطره ز آفاق هرآن ابر، ببار!
  بیشه و باغ به آواز تو گوش اند همه

  گرچه شد میکده ها بسته و یاران امروز
  مهر بر لب زده وز نعره خموش اند همه،

  به وفای تو که رندان بلاکش فردا
  جز به یاد تو و نام تو ننوش اند همه

  محمد رضا شفیعی کدکنی

 20. محمد گفت:

  نباید به مرگ انسان ها عادت کنیم.
  باید کسانی را که خودشان را بخواب نمیزنند بیدار کنیم.