سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت درگذشت مهندس عزت‌الله سحابی...

پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت درگذشت مهندس عزت‌الله سحابی

چکیده :شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن عرض تسلیت به ملت ایران به ویژه خانواده‌ محترم آن مرحوم ، همگان را به حضوری در خور مهندس سحابی، در آیین‌های گرامیداشت ایشان، و نیز تمسک جستن به شیوه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی آن زنده‌یاد فرامی‌خواند؛ شیوه‌ای که پیش از هر چیز منافع ملی را لحاظ می‌کند، مبتنی است بر اخلاق و مدارا و نوع‌دوستی، و نیز مفاهیمی چون آزادی، دموکراسی، پیشرفت و توسعه ایران را در کنار استقلال و تمامیت ارضی آن پی‌می‌جوید....


شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت درگذشت مهندس عزت الله سحابی پیام تسلیتی را منتشر کرد و همگان را به شرکت در در آیین‌های گرامیداشت ایشان، و نیز تمسک جستن به شیوه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی آن زنده‌یاد فراخواند.

به گزارش کلمه در بخشی از این پیام آمده است: مهندس سحابی، به تصدیق دوست و منتقد، یکی از اخلاقی‌ترین، صادق‌ترین، منصف‌ترین، خردورزترین و پیگیرترین کوشندگان ملی در تاریخ سیاسی معاصر ایران بود که فقدانش به‌سادگی قابل جبران نیست.

متن کامل این پیام به شرح زیر است:

«بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ؛ مِنَ الْمُؤْمِنِينَ رِجَالٌ صَدَقُوا مَا عَاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ فَمِنْهُم مَّن قَضَى نَحْبَهُ وَمِنْهُم مَّن يَنتَظِرُ وَمَا بَدَّلُوا تَبْدِيلًا »؛ « از ميان مؤمنان مردانى‏اند كه به آنچه با خدا عهد بستند صادقانه وفا كردند؛ برخى از آنان به شهادت رسيدند و برخى از آنها در همين انتظارند و هرگز عقيده خود را تبديل نكردند.» (سوره احزاب، آیه 23)

مهندس عزت‌الله سحابی، مبارز دیرپای آزادی و مردم‌سالاری و استقلال ایران، جان به جان آفرین تسلیم کرد و از میان ما رفت. مهندس سحابی، به تصدیق دوست و منتقد، یکی از اخلاقی‌ترین، صادق‌ترین، منصف‌ترین، خردورزترین و پیگیرترین کوشندگان ملی در تاریخ سیاسی معاصر ایران بود که فقدانش به‌سادگی قابل جبران نیست.

دیدگاه‌ها، منش و نحوه‌ی کنش سیاسی سحابی در طی بیش از 6 دهه حضور مستمرش در عرصه تحولات اجتماعی_سیاسی ایران، وی را به‌عنوان یکی از مراجع و منابع اقدام سیاسی مبتنی بر منافع ملی و اصول انسانی در ایران مطرح ساخته بود.

زنده‌یاد سحابی از دوران ملی شدن صنعت نفت، و در سایه‌ی تعالیم سیاسی و روش و بینش دکتر محمد مصدق و آموزه‌های اخلاقی و منش پدر بزرگوارش، دکتر یدالله سحابی، و ذیل آموزه‌های آزادگان دین‌مداری چون مهندس مهدی بازرگان و آیت‌الله طالقانی، پا به عرصه‌ی مبارزات اجتماعی برای آزادی و استقلال و پیشرفت ایران نهاد. تلاش‌های این مرد آزادی‌خواه و حق‌جو در نهضت مقاومت ملی و بعدتر مبارزات وی علیه نظام استبدادی پهلوی، فشارهای فراوان و حبس‌های طولانی مدتی را متوجه ایشان ساخت.

عضو شورای انقلاب، رییس سازمان برنامه و بودجه در دولت موقت، عضو مجلس خبرگان تدوین قانون اساسی و نماینده دور نخست مجلس شورای اسلامی، چه آن هنگام که در حاکمیت جمهوری اسلامی قبول مسئولیت کرد، و چه بعدتر، هنگامی که در جایگاه یک منتقد اجتماعی و نقاد وضع موجود، به بیان دیدگاه‌ها و مواضع متفاوت خود دست یازید، کوشید از جاده‌ی انصاف و کنش خردمندانه خارج نشود. هرچند که مخالفت‌های او با استبداد دینی و اقدامات نابخردانه‌ی صاحبان قدرت، برایش جز حبس و سلول انفرادی و فشارهای گوناگون جسمی و روانی به همراه نداشت.

مهندس عزت‌الله سحابی مروج و مبلغ اسلام رحمانی و نقاد بی‌پروای قرائت خشونت‌بار و غیردموکراتیک از اسلام محمدی، ازجمله شخصیت‌هایی بود که از همان نخستین روزهای تولد جنبش سبز مردم ایران، همراهی معنوی و حمایت فکری خویش را از مهم‌ترین خیزش اجتماعی ایرانیان اعلام کرد. گو اینکه این همدلی و همگامی، منجر به وارد شدن فشارهای گوناگون بر پیرمرد آزادی‌خواه و دموکراسی‌طلب شد؛ چنان‌که نهادهای امنیتی، بی‌رعایت هیچ اصل انسانی و اخلاقی و قانونی و عرفی، پیر آزاده را در 81 سالگی احضار کردند و به اعمال فشار و تهدید بی‌پروای ایشان دست یازیدند. مقام‌های امنیتی و قضایی حتی از اعطای مرخصی به فرزند دربند ایشان (سرکار خانم هاله سحابی، از بازداشت‌شدگان حوادث پس از کودتای 22 خرداد) برای دیدار با پدر در زمان هوشیاری وی، پرهیز کردند و فشار غیرانسانی دیگری را متوجه آزادمرد حقیقت‌طلب ساختند.

شورای هماهنگی راه سبز امید ضمن عرض تسلیت به ملت ایران به ویژه خانواده‌ محترم آن مرحوم ، همگان را به حضوری در خور مهندس سحابی، در آیین‌های گرامیداشت ایشان، و نیز تمسک جستن به شیوه‌ی سیاست‌ورزی اخلاقی آن زنده‌یاد فرامی‌خواند؛ شیوه‌ای که پیش از هر چیز منافع ملی را لحاظ می‌کند، مبتنی است بر اخلاق و مدارا و نوع‌دوستی، و نیز مفاهیمی چون آزادی، دموکراسی، پیشرفت و توسعه ایران را در کنار استقلال و تمامیت ارضی آن پی‌می‌جوید.

والعاقبه للمتقین

شورای هماهنگی راه سبز امید


5 پاسخ به “پیام تسلیت شورای هماهنگی راه سبز امید به مناسبت درگذشت مهندس عزت‌الله سحابی”

 1. sabz negar گفت:

  ما پیروزیم. چرا خبری از فرزندان آقایان کروبی و موسوی نیست؟؟؟؟؟!!!!!

 2. مسعود گفت:

  دوستان عزیز هر چه سریع تر خودتون رو به لواسان برسونید ما که داریم میریم.

 3. ناشناس گفت:

  دوستان گرامی من به همراه خانواده تا دقایقی دیگر به سمت منزل آقای سحابی حرکت میکنیم نه شعار میدیم نه شلوغ بازی در میاریم فقط برای شادی روح ایشون عظمت حضورمون رو به رخ میکشیم من الان از منطقه یوسف آباد راه میوفتم خواهش میکنم تنهامون نزارید

 4. رهگذر گفت:

  سايت كلمه شد سايت هاله سحابي كمتر خالي بندي كنيد

 5. ناشناس گفت:

  پيروزيتان را درمنزل سحابي جشن بگيريد