سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » شکایت 26 زندانی سیاسی از وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران:شکنجه شده ایم...
» شکواییه جمعی از زندانیان حوادث پس از انتخابات نسبت به برخوردهای غیرقانونی+اسامی امضا کنندگان

شکایت 26 زندانی سیاسی از وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران:شکنجه شده ایم

چکیده :ما تحت شکنجه قرار گرفته ایم. یکی از متداول ترین شکنجه ها نگهداری ما در سلول های انفرادی بسیار کوچک بوده است . روشی که به اذعان همه مسوولان عالی کشور شکنجه تلقی می شود و بازجویان و زندان بانها نیز تایید می کنند که متهم پس از چند هفته نگهداری در سلول انفرادی دچار اختلالات جسمی و روحی شدید می شد .شکنجه های شدیدتر از جمله فرو کردن سر متهم در توالت، خوراندن کاغذ بازجویی به متهم و مواردی امثال نیز علیه برخی از ما اعمال شده ، که برخی از شاکیان و زندانیان در گزارشهای جداگانه جزییات آن را منتشر کرده...


26 زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات با نوشتن شکایت نامه ای خطاب به ریاست «هیات نظارت مرکزی بر حسن اجرای قانون احترام به آزادی های مشروط و حفظ حقوق شهروندی»، از برخوردهای غیرقانونی وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران با آنها در مراحل مختلف بازداشت، بازجویی، محاکمه و حبس شکایت کرده اند و هم زمان با سالگرد تصویب قانون احترام به آزادیهای مشروع حقوق شهروندی، خواستار رسیدگی به این شکایت شده اند.این زندانیان هم اکنون در بند 350 اوین، دو الف اوین، زندان رجایی شهر و زندانهای خوزستان به سر می برند.

این شکایت ضمن ارسال به مراجع مربوطه، توسط یاران گمنام جنبش سبز در اوین برای انتشار در اختیار کلمه قرار گرفته است.

26 زندانی سیاسی در نامه خود نوشته اند که غالب بازداشتها با اعمال خشونت، توهین و تحقیر همراه بوده به طوری که برخی از متهمان هنگام دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند.

این زندانیان همچنین نوشته اند :«ما امضا کنندگان این شکواییه تحت شکنجه قرار گرفته ایم. یکی از متداول ترین شکنجه ها نگهداری ما در سلول های انفرادی بسیار کوچک بوده است . روشی که به اذعان همه مسوولان عالی کشور شکنجه تلقی می شود و بازجویان و زندان بانها نیز تایید می کنند که متهم پس از چند هفته نگهداری در سلول انفرادی دچار اختلالات جسمی و روحی شدید می شد .
شکنجه های شدیدتر از جمله فرو کردن سر متهم در توالت، خوراندن کاغذ بازجویی به متهم و مواردی امثال نیز علیه برخی از ما اعمال شده ، که برخی از شاکیان و زندانیان در گزارشهای جداگانه جزییات آن را منتشر کرده اند.»

این زندانیان یاد آور شده اند که «بازجویان معمولا این فشارها را نه برای کشف واقعیت بلکه برای وادار کردن متهمان به اعتراف مطالب واهی و خلاف واقع مورد نظر بازجویان به کار گرفتند. این رفتارهای خلاف قانون منحصر به دوره بازداشت نبوده و برخی محکومان به رغم طی مراحل دارسی و حکم قطعی در حال حاضر نیز همچنان تحت شکنجه به صورت انفرادی یا همراه محکومان دچار بیماری روحی و روانی نگهداری می شوند .»

امضا کنندگان این شکواییه همچنین نوشته اند که ما بدون استثنا با رفتار غیر اخلاقی و غیر اسلامی بازجویان مواجه بوده ایم . شکنجه های روحی و فیزیکی فحاشی های شرم آور نسبت به متهم و خانواده و عزیزان او و طرح اکاذیبی چون روابط غیر اخلاقی در غالب بازجویی ها به کرات انجام شده است . رفتاری که باعث فشار روحی زیاد به متهمان نیز بوده است.

آنها نوشته اند که نه فقط دستگیری ها و بازجویی های شان همراه با توهین و تحقیر بوده است بلکه بازجویان از فحاشی و توهین به آنها و خانواده و عزیزان و افراد مورد احترام شان از جمله رهبران جنبش اعتراضی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و استفاده از رکیک ترین و زننده ترین عبارات به عنوان شگرد عادی برای تحقیر و تضعیف روحیه و تخریب مشاعر متهم استفاده می کردند . »

نویسندگان این نامه گفته اند که که آنچه در این نامه آمده عمق عملکرد فاجعه آمیز نسبت به متهمان و محکومان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88 را مشخص نمی کند

به گزارش کلمه، متن کامل شکایت نامه 26 زندانی سیاسی حوادث پس از انتخابات به این شرح است:

ریاست محترم هیات نظارت مرکزی بر حسن اجرای قانون احترام به آزادی های مشروط و حفظ حقوق شهروندی

با سلام

احتراما استحضار دارید که قانون احترام به آزادیهای مشروع حقوق شهروندی، از قوانین ارجمندی است که هفت سال پیش در چنین روزهایی از تصویب ششمین مجلس شورای اسلامی گذشت و در تاریخ 16 /2/1383مورد تایید شورای نگهبان قرار گرفت .
این قانون از نادر قوانینی است که به لحاظ اهمیت ویژه اش مصوبه ای جهت اجرایی کردن داشته و مطابق دستور العمل مصوب
30/8 /1383 تشکیلاتی جهت پی گیری و نظارت بر اجرای آن تاسیس یافته و در حال حاضر بر عهده شماست .

قانون حقوق شهروندی در واقع حاوی مفادی است که پیشتر اصول کلی آن در فصل سوم قانون اساسی و آیین دادرسی کیفری مندرج بوده اما همواره مغفول مانده بود و با تصویب این قانون مقرر شد تا نسبت به کسانی که حقوق شهروندان را حین بازداشت ودادرسی نقض می کنند مجازتهایی اعمال شود تا تضمینی بر اجرای این قانون مهم باشد .

از سویی همان طور که می دانید قانون اساسی و قوانین عادی که به ویژه مانند این قانون متضمن حقوق بشر است در زمره ی مهمترین تعهدات حاکمیت اند. وفای به عهد نیز به حکم آیات متعدد قران کریم (مائده 1/اسرا 43/بقره 77)واجب و متخلف از آن لعنت شده است. ( مائده، 13)

قوانین اساسی و عادی میثاق میان حکومت و مردم هستند که حکومت در تعهد و اجرای دقیق آنها اولی بر شهروندان است و اگر حکومتی به قوانین مصوب خود پای بند نبوده و آنها را نقض کند دیگر نمی تواند از شهروندانش انتظار رعایت قانون را داشته باشد و اساسا صلاحیت خود را برای محاکمه شهروندان بر اساس قوانینی که خود پیشگام در نقض آنها بوده از دست می دهند .به هر روی قانون حقوق شهروندی با ابتکار رییس قوه قضاییه و تصویب نمایندگان مجلس، با توجه به تجربیات تلخ متهمان، به امید جلوگیری از خود سری ها و قانون گریزی های محافل نظامی، اطلاعاتی و امنیتی در فرایند تعقیب، تحقیق و محاکمات متهمان، به ویژه متهمان سیاسی تصویب شده، انتظار می رفت رویه های ناصواب را در بازجویی ها و محاکمه ها اصلاح کرده و روش های اسلامی و انسانی را به جای آن حاکم گرداند و اجرای آن می توانست افتخاری برای دستگاه قضایی و به تبع آن نظام جمهوری اسلامی باشد، متاسفانه نه تنها از ابتدا جدی گرفته نشد بلکه در یکی از مهمترین بزنگاه های تاریخ در دو سال گذشته و در پی حوادث انتخابات مورد بی رحمی کامل قرار گرفت و اغراق نیست اگر بگوییم که نه تنها بند بند این قانون مهم اجرا نشده بلکه مفهموم و ماهیت آن مورد تطاول مخاطبان ومجریان آن قرار گرفته است .

ما امضا کنندگان این شکواییه بدین وسیله اعتراض شدید و شکایت خود را از ضابطینی که از سوی سپاه پاسداران، وزارا ت اطلاعات و نیروی انتظامی مسوولیت تعقیب و بازجویی از ما را بر عهده داشته و همچنین دادستان سابق تهران و سایر مقامات ذی ربط که بر اساس مقرارت آیین دادرسی کیفری این اقدامات تاکنون تحت نظارت و تعلیمات آنها بوده اعلام می کنیم و از جنابعالی انتظار داریم با توجه به گزارش های متعددی که از رفتار غیر شرعی و غیر قانونی نامبردگان منتشر شده و به حد تواتر رسیده است اقدام مقتضی مبذول فرمایید.

در ذیل تنها پاره ای از قانون گریزی ها ی روشمند اعمال خلافی که در حق امضا کنندگان این شکواییه ها روا داشته شده ارائه می شود. با این تاکید که آنچه در اینجا آمده عمق عملکرد فاجعه آمیز نسبت به متهمان و محکومان حوادث پس از انتخابات ریاست جمهوری سال 88را مشخص نمی کند.

برخی از امضا کنندگان، در گزارشها و شکایتهای جداگانه که برحی منتشر شده به جزییات تکان دهنده بیشتری پرداخته اند که متاسفانه تاکنون به این شکایات نیز رسیدگی نشده و تعداد بیشتری نیز آمادگی دارند که در صورت ضرورت نسبت به تشریح جزییات رفتار غیر شرعی ،غیر قانونی و غیر انسانی اعما ل شده علیه آنان در حضور آن هیات اقدام کنند .از سوی دیگر موارد مطرح شده در این شکواییه بیشتر محدود به نقض حقوق دادرسی عادلانه در تحقیقات مقدماتی است و مسایل بیشتری در مورد نحوه برگزاری دادگاه ها و درباره محکومیت ما مطرح است که در جای خود ضرورت رسیدگی جدی دارد .

1-بر خلاف بند اول قانون حقوق شهروندی (مشتمل بر ضرورت قرار تامین و بازداشت صرفا با رعایت قوانین و دستورات قضایی مشخص و شفاف، منع اعمال سلایق شخصی و سو استفاده از قدرت برای بازداشت، منع خشونت در حین بازداشت و منع بازداشت های غیر ضروری ) بازداشت های پس از انتخابات ریاست جمهوری 1388 بدون دستورات قضایی مشخص و شفاف بوده و احکام بازداشت به صورت فله ای و در ذیل یک دستور کلی به صورت سفید امضا بدون ذکرنام متهم و گاه حاوی اسامی چند ده نفر بوده است .

در مواردی احکام بازداشت، به دلیل حوادث پس از انتخابات، چند روز یا چند هفته پیش از انتخابات صادر شده بود . این احکام بازداشت نه تنها مبتنی بر رعایت مقررات و قوانین نبود بلکه دقیقا ناشی از اعمال نظر و سلیقه گروهی افراطی در سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات بوده است، و نوعی عقده گشایی و تسویه حساب سیاسی با جناح سیاسی رقیب را در ذهن متبادر می سازد و متاسفانه غالب بازداشتها با اعمال خشونت، توهین و تحقیر همراه بوده به طوری که برخی از متهمان هنگام دستگیری به شدت مورد ضرب و شتم قرار گرفته اند .

2- بر خلاف بند دوم قانون مذکور که تصریح می کند محکومیتها باید بر طبق ترتیبات قانونی و منحصر به مباشر، شریک و معاون جرم باشد و تا جرم در دادگاه صالح اثبات نشود و رای مستدل و مستند به مواد قانونی قطعی نشده اصل بر برائت متهم بوده و هر کس حق دارد در پناه قانون از امنیت لازم برخوردار باشد. احکام صادره علیه اینجانبان نوعا، ظنی و گمانی بوده و از اتقان و استحکام لازم و کافی برخوردار نیست .و به هیچ وجه مستدل و مستند به مواد مشخص قانونی و مصادیق آنان نیست و حتی در بسیاری موارد در متن احکام محکومیت صادره، عبارات غیر حقوقی و مبهم درج شده و اصل برائت متهمان نقض شده است .به طوری که احکام صادره را می توان در حد مقالات سیاسی برخی مطبوعات علیه رقیبان سیاسی توصیف کرد که انتشار متن کامل آنها موجب وهن نظام و وقوه قضاییه است و در نهایت می توان گفت که با این روش دادگاه، قاضی و دادنامه به ابزاری برای حبس فعالان سیاسی و حفظ وضع موجود توسط ماموران نظامی، اطلاعاتی و امنیتی بدل شده است .

3-بند سوم قانون بر ضرورت استفاده از وکیل و کارشناس در مراحل تحقیقات مقدماتی دادسراها و محاکم تصریح دارد در قانون برنامه چهارم توسعه نیز بر لزوم تمهیداتی جهت حضور وکیل در تحقیقات مقدماتی تصریح شده است . ماده 128 آیین دادرسی نیز صراحت دارد که متهم می تواند در مراحل تحقیق (بازجویی ) یک وکیل همراه خود داشته باشد و در خصوص پرونده های محرمانه و امنیتی هم حضور وکیل در مراحل تحقیق منع نشده و منوط به اجازه دادگاه شده که با توجه به موخر بودن قانون حقوق شهروندی نسبت به آیین دادرسی با تصریح این قانون حق حضور وکیل در همه مراحل بدون هیچ قیدی قطعی شده است. این در حالی است که تقریبا تمامی امضا کنندگان این شکایت در دوران بازداشت و بازجویی به طور کامل از حق انتخاب و دسترسی به وکیل محروم بوده اند، اجازه هر گونه مشورت حقوقی با وکیل یا کارشناس را نداشته و حتی اجازه دسترسی به کتابهای قوانین جاری کشور و یا حق داشتن کاغذ و قلم برای تدارک دفاع حقوقی از خود را نیز پیدا نکرده اند .

دسترسی متهمان به وکیل نوعا در حد دقایقی پیش از تشکیل دادگاه و معمولا در حضور قاضی و یا شخص ثالث مورد نظر بازجوها و برخی نیز بدون حضور وکیل حتی در دادگاه صورت گرفته است. در برخی موارد بازجویان متهمان خود را تحت فشار و اجبار قرار داده تا حق اختیار وکیل را از خود سلب کنند . در مواردی نیز در دفاتر محاکم به متهمان گفته شده داشتن وکیل موجب دردسر و افزایش میزان مجازات می شود و بهتر است از داشتن وکیل صرفنظر کنند .اعمال محدودیت وکلا به مفاد پرونده موکل نیز مانع بسیار مهمی در راه دفاع موثر از متهمان بوده است. به عنوان مثال یکی از بارزترین موارد نقض حق دفاع عدم ارائه دادنامه به محکوم و وکیل وی است .

4- بند چهارم قانون بر ضرورت رعایت اخلاق و موازین اسلامی تاکید کرده است . ما امضا کنندگان این شکایت بدون استثنا با رفتار غیر اخلاقی و غیر اسلامی بازجویان مواجه بوده ایم . شکنجه های روحی و فیزیکی، فحاشی های شرم آور نسبت به ما و خانواده و عزیزان ما و طرح اکاذیبی چون روابط غیر اخلاقی در غالب بازجویی ها به کرات انجام شده است . رفتاری که باعث فشار روحی زیاد به متهمان نیز بوده است ضرورت حفظ حرمت انسانها، عفت کلام وعدم توهین به دیگران از بدیهی ترین مقتضیات اخلاقی و اسلامی است .اما ظاهرا بازجویان این شیوه های غیر اسلامی و غیر اخلاقی را جزو ضرورتهای کاری خود برای تحقیر متهم ، گرفتار کردن وی در فشار روحی و وادار کردن وی به همکاری می دانند .

5-بند پنج قانون حقوق شهروندی با توجه به اصل منع دستگیری و بازداشت افراد، بر ضرورت رعایت ترتیبات قانونی و ارجاع پرونده در مهلت مقرربه مراجع صالح قضایی و مطلع کردن خانواده دستگیر شدگان تاکید دارد. علاوه بر این قانون مهمترین ترتیبات قانونی بازداشت متهمین در ماده 134 آیین دادرسی کیفری و بندهای ح و ط ماده سه قانون تشکیل دادگاههای عمومی و انقلاب درج شده است .تمامی این مواد قانونی در مورد بازداشتها نقض شده است، به عنوان نمونه طبق ماده 134 آیین دادرسی کیفری قرار تامین باید متناسب با اهمیت جرم، شدت مجازات، دلایل و اسباب اتهام و همچنین سابقه متهم ، وضعیت مزاجی، سن و حیثیت او باشد . متاسفانه تمامی این موارد نادیده گرفته شده است و بر خلاف این موارد نوعا شدیدترین قرار تامین یعنی بازداشت موقت اعمال شده است .

شگفت اینکه در مواردی که قرار تامین از نوع کفالت یا وثیقه صادر شده، متهمان وادار به اعلام عدم امکان تامین کفیل و یا وثیقه شده اند . در مواردی هم با کمال تاسف بدون اطلاع متهمان از قول آنها نوشته شده از تامین وثیقه عاجزند، افراد تا مدتها در همین وضع در بازداشت نگاه داشته شده اند .همچنین بر خلاف مواد قانون اصلاح قانون تشکیل دادگاه های عمومی و انقلاب امکان اعتراض ماهانه به قرار بازداشت موقت و به تبع آن رسیدگی به این اعتراض منتفی بوده است .بی خبری طولانی مدت متهمین دربند و خانواده هایشان از وضعیت یکدیگر نیز یکی دیگر از بدیهی ترین موارد نقض حقوق شهروندی بوده که علاوه بر نقض حقوق متهم ظلم به خانواده های آنان نیز بوده است و آنها را روزها و گاه حتی ماه ها در وضعیت فشار روحی و دلهره و نگرانی شدید قرار داده است .

6- بند ششم قانون بر عدم استفاده از چشم بند و دستبند و پابند در جریان دستگیری و بازجویی و عدم تحقیر و استخفاف در هنگام دستگیری و بازجویی تاکید دارد . این بند قانون درباره تمام متهمان حوادث پس از انتخابات با شدت متفاوت نقض شده است. همه ی ما غالبا پس از بازداشت با چشم بند و گاه دستبند به زندان منتقل شده ایم . بستن چشم متهمان رویه ی قطعی تمامی بازداشتگاه های تحت نظارت وزارت اطلاعات ( 209) و سپاه پاسدارن ( دو الف ) است و تمام آنان با چشم بند در زندان جابه جا شده اند و غالبا با چشم بند اجازه استفاده از هواخوری داشته اند .برخی از ما و بسیاری دیگر از زندانیان حوادث پس از انتخابات ماه ها از دیدن هر محیطی جز سلول انفرادی خود محروم بوده ایم.

ما و اغلب زندانیان فقط با چشم بند در مقابل بازجو قرار گرفته ایم . عده زیادی ازما حتی در طول بازجویی مجبور به استفاده از چشم بند بوده ایم و فقط اجازه داشتیم در حد دیدن برگه بازجویی چشم بند خود را جابه جا کنیم.
ظاهرا برای چشم بند کاربردهایی مختلفی همچون مخفی نگه داشتن هویت بازجویان و ماموران و تحقیر و عصبی کردن متهمان پیش بینی شده است . شگفت انگیز آنکه این رویه غیر قانونی حتی در محیط دادسرا هم معمول بوده و هست.

همچنین تقریبا تمامی دستگیری ها و بازجویی ها همراه با توهین و تحقیر بوده است و چنانکه در بند پنج اشاره شده بازجویان از فحاشی و توهین به ما و خانواده و عزیزان و افراد مورد احترام ما از جمله رهبران جنبش اعتراضی، میرحسین موسوی و مهدی کروبی، و استفاده از رکیک ترین و زننده ترین عبارات به عنوان شگرد عادی برای تحقیر و تضعیف روحیه و تخریب مشاعر متهم استفاده می کردند .

7 – بند هفتم قانون، پنهان شدن بازجو از دید متهم و یا سر در گم کردن متهم را ممنوع کرده است و بر ممنوعیت پوشاندن صورت بازجو در هنگام بازجویی و بردن متهم به مکان نامعلوم تاکید کرده است . تمامی امضا کنندگان این شکواییه در شرایطی کاملا خلاف این قانون تحت بازجویی قرار گرفته اند، غالبا اجازه دیدن چهره بازجو را نداشته اند. بازجویان پشت سر متهم نشسته اند و با هر گونه حرکت سر متهمان به شدت برخورد کرده اند .برخی از متهمان به مکانهای نامعلوم منتقل شده اند و تحت فشار و ضرب و شتم قرار گرفته اند. در واقع پنهان شدن بازجو از دید متهم به او امکان می دهد با احساس امنیت از شناسایی ، هر گونه خشونت فیزیکی و کلامی علیه متهم را به کار گیرد .

8 – بند هشتم قانون در مورد بازرسی محل زندگی و یا کار متهم است و بر ممنوعیت تعرض نسبت به اسناد و مدارک و اشیایی که ارتباط با جرم ندارد و یا به متهم تعلق ندارد و ممنوعیت افشای نامه ها و نوشته ها و عکسها و فیلم های خانوادگی و ضبط بی مورد آنها تصریح دارد. در تمامی موارد بازرسی منزل ومحل کار متهمان اقداماتی غیر اخلاقی و غیر انسانی خلاف این بند قانون انجام شده است . بازرسی مدارک شخصی، عکسها و فیلم ها ی خانوادگی و ضبط عکس ها و آلبو های خانوادگی، ضبط اشیا و مدارک شخصی سایر اعضای خانواده متهم ، ضبط مدارک شخصی بی ارتباط با موارد اتهامی تقریبا در تمامی موارد اعمال شده است و حتی در مواردی برای تحقیر متهم وی را در مورد عکس های شخصی، خانوادگی و مدارک حصوصی مورد بازجویی قرار داده اند و درباره نزدیکان و محارم وی پرسش های رکیک و غیر اخلاقی مطرح کرده اند .

9 –مطابق بند نهم قانون حقوق شهروندی هر گونه شکنجه متهم برای اخذ اقرار و اجبار او به امور دیگر ممنوع بوده و اقرارهای اخذ شده بدین وسیله حجیت شرعی و قانونی نخواهد داشت.

این در حالی است که ما امضا کنندگان این شکواییه تحت شکنجه قرار گرفته ایم. یکی از متداول ترین شکنجه ها نگهداری ما در سلول های انفرادی بسیار کوچک ( ابعاد 2.2 ضربدر 1.6 متر )بوده است .روشی که به اذعان همه مسوولان عالی کشور شکنجه تلقی می شود و بازجویان و زندانبانها نیز تایید می کنند که متهم پس از چند هفته نگهداری در سلول انفرادی دچار اختلالات جسمی و روحی شدید می شد .

نگهداری متهمان در سلول انفرادی فاقد توالت و جلوگیری از دسترسی متناوب آنها به توالت و حمام به ویژه برای متهمان بیمار شیوه تشدید این شکنجه ها بوده است . بازجویی های بسیار طولانی در نیمه شب و تکراری مدت برای چند ماه، ضرب و شتم شدید منجر به صدمه های شدید جسمی ، تهدیدات مکرر متهم حتی تهدید به تعرض جنسی و تهدید به دستگیری اعضای خانواده او و گاه دستگیری آنان برای تحت فشار قرار دادن متهم، دادن اخبار دروغ به متهم درباره وضعیت خانواده اش، جلوگیری از خواب متهم، عدم توجه به بیماری و درد متهم برخی از شکل های متداول شکنه زندانیان حوادث بعد از انتخابات است که به صورتهای گوناگون درباره امضا کنندگان این شکواییه اعمال شده است.
شکنجه های شدیدتر از جمله فرو کردن سر متهم در توالت، خوراندن کاغذ بازجویی به متهم و مواردی امثال آن اعمال شده ، که برخی از شاکیان و زندانیان در گزارشهای جداگانه جزییات آن را منتشر کرده اند.

شگفت آنکه بازجویان معمولا این فشارها را نه برای کشف واقعیت بلکه برای وادار کردن متهمان به اعتراف مطالب واهی و خلاف واقع مورد نظر بازجویان به کار گرفتند. این رفتارهای خلاف قانون منحصر به دوره بازداشت نبوده و برخی محکومان به رغم طی مراحل دارسی و حکم قطعی در حال حاضر نیز همچنان تحت شکنجه به صورت انفرادی یا همراه محکومان دچار بیماری روحی و روانی نگهداری می شوند .

10 – بند ده قانون حقوق شهروندی بر اصول و شیوه های علمی و قانونی و آموزش های قبلی و نظارت بر رفتار بازجویان و برخورد جدی با متخلفین از وظایف و روش های قانونی تاکید دارد .متاسفانه بازجوهای ما غالبا افرادی جوان ، کم تجربه و افراطی بودند. پاره ای از روش های غیر اخلاقی، انسانی اسلامی آنان تقریبا به رویه ای مشترک بین بازجویان مبدل شده است و متاسفانه به صراحت این روشهای غیر علمی و قانونی به عنوان ذاتی کار بازجویان کرارا مورد دفاع آنان قرار گرفته و به صورت مشترک و سیستماتیک توسط آنان اعمال شده است .

مجاز دانستن اعمال روشهای خلاف و نقض قوانین در صورت ضرورت کار تحقیقات و بازجویی ،روال داشتن اعمال شکنجه های روحی و جسمی به عنوان بخشی ضرروری از روند تحقیقات و بازویی و تابعیت بازجویان از تحلیل های وهم آلود و یا تخیلات و توهمات ابلاغ شده از سوی محافل خاص عمق این انحرافات را به خوبی نشان می دهد .

11- بند یازدهم قانون حقوق شهروندی بر ممنوعیت پرسش و کنجکاوی در اسرار شخصی و خانوادگی و سوال از گناهان گذشته افراد و پرداختن به موضوع های غیر موثر در پرونده مورد بررسی تاکید دارد .
همانگونه که اشاره شد بر خلاف این بند قانونی بازجویان با اعتقاد به اینکه در صورت کشف اسرار خانوادگی و گناهان گذشته زندگی افراد می توانند آنها را وادار به همکاری و اظهار مطالب مورد نظر خود کنند .بخشی از اقدامات و بازجویی هایی خود را صرف کسب اطلاع از مسایل شخصی و خانوادگی افراد کرده، بازجویان درباره مسایل شخصی خانواده متهم اختلافات احتمالی خانوادگی و مسایل شخصی فرزندان متهم تحقیقات وسیعی کرده و حتی گاه برای فریب متهم اقدام به جعل حقایق و خلق داستانهای شرم آورو ساختگی غیر اخلاقی در مورد افراد خانواده متهم کرده .در این موارد بازجویان تلاش کرده اند متهمان را وادار کنند برای حفظ آبروی خود یا عضوی از خانواده اش به دروغ نسبت به موضوعات مورد نظر بازجویان اعتراف کند .

12-بند دوازدهم قانون حقوق شهروندی بر ممنوعیت تغییر و تحریف اظهارات متهم تاکید دارد. عملی که بازجویان برای رسیدن به اهداف مورد نظر خود خلاف آن عمل کرده اند. در برخی موارد متهمان تحت فشار وادار به نوشتن دروغ شده اند و حتی در مواردی وادار به امضای برگه های بازجویی سفید شده اند در برخی موارد با برخی متهمان با حضور قاضی نماینده دادستان و ماموران امنیتی و اطلاعات روز قبل از دادگاه رسمی دادگاه تمرینی ( دادگاه نمایشی ) برگزارشده و قاضی و نماینده دادستان اظهاراتی که متهم قرار بوده بر اساس نوشته تهیه شده توسط بازجویان برای تکمیل سناریوی مورد نظر روز بعد در دادگاه رسمی در مقابل دوربین های تلویزیون بیان کند استماع و اصلاح کرده اند که این موضوع خود گواه تلخی بر ابعاد تخلفات انجام گرفته است .

13- بند سیزدهم قانون حقوق شهروندی ضرورت نظارت محاکم و دادسراها بر بازداشتگاه های نیروهای ضابط را مورد تاکید قرار می دهد .همچنان که ماده 15 قانون آیین دادرسی کیفری نیز ضابطین را مامورانی تحت نظارت و تعلیمات مقام قضایی می داند .

این در حالی است که در رسیدگی به پرونده امضا کنندگان این شکواییه ضابطین دادگستری اعم از بازجوهای سپاه و پاسداران و وزارت اطلاعات دارای قدرت نامحدود بوده و مقامات قضایی کاملا تحت فرمان و نظارت آنان رفتار کرده اند. به طوری که در مواردی بازجوها قبل از جلسه دادگاه، متهمان را از حکمی که متعاقبا توسط دادگاه صادر شده مطلع کرده اند . همچنین نشانه های زیادی حاکی از آن است که متن احکام قضایی توسط بازجویان نوشته شده ی عینا بر گرفته از گردش کار یازجو (گردش کار در سیستم امنیتی ایران به نظریه بازجو اطلاق می شود که در پرونده متهم در می شود) است و مباحث مطرح شده در دادگاه ها هیچ تاثیری بر محتوای احکام از پیش تعیین شده نداشته است .

14-بند چهاردهم قانون حقوق شهروندی بر عدم دخل و تصرف ناروا بر اموال و اشیا ضبط شده توقیفی متهمان و ضرورت تسریع در تعیین تکلیف این اموال دارد. بر خلاف این ماده قانونی و همچنین ماده 10 قانون مجازات اسلامی متاسفانه اموال ضبط شده متهمان و یا خانواده آنان به رغم پایان فرایند دادرسی و صدور حکم قطعی نیز غالبا به آنان مسترد نشده است . اقدامی که علاوه بر آزار متهمان و خانواده آنها گاه باعث ضرر و زیانهای مادی و معنوی شده است .کامپیوترها ، تلفن های همراه مدارک شناسایی ، مدارک تحصیلی، حتی برخی اسناد مالکیت از جمله مواردی است که همچنان در توقیف بوده و ضایطان و مسووان مربوطه مدعی مفقود شدن این گونه اموال شده اند .

در خاتمه نظر به اینکه اولا بنا به موارد ذکر شده، بند بند قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی در جریان بازداشتهای فعالان سیاسی و شهروندان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری نقض شده است و ثانیا مطابق بند 15 این قانون و همچنین مواد یک و دو دستور العمل اجرایی این بند نظارت بر حسن اجرای این قانون و اصلاح رویه ها در زمره وظایف آن هیات محترم است و با توجه به اینکه اقدامات صورت گرفته نقض آشکار قانون و غالبا متضمن رفتار مجرمانه و یا تخلفات اداری و نتظامی بوده است و با توجه به اصول متعدد قانون اساسی به ویژه اصول 22 ، 32 ، 34 ، 37 قانون اساسی که همه موید خطیر بودن مساله است خواستار پی گیری قاطع شفاف و منصفانه این شکواییه بوده و اعلام می داریم چنانچه یک گروه بازرسی فوق العاده بر اساس قانون موظف به رسیدگی شود می تواند مستظهر به اطلاعات و اظهارات زندانیان گوناگون حوادث پس از انتخابات ابعاد گسترده تری از جرایم و تخلفات روشمند را به دست آورد ( مواد 12 بند د، 7 ، 8 ، 9 و 10 دستورالعمل اجرایی )

همچنین تقاضا داریم برای آگاهی جامعه و جلوگیری از جرایم و تخلفات مشابه و اصلاح روند ناصواب موجود گزارشی از اقدامات انجام شده و حقایق به دست آمده در اختیار ملت شریف ایران قرار گیرد اقدامی که ماده دو دستور العمل اجرایی قانونی آن را جز وظایف هیات نظارت تعریف کرده است.


اسامی امضا کنندگان:

محسن امین زاده ، محسن میر دامادی، بهمن احمدی امویی، عبدااله مومنی، میلاد اسدی، عبدالله رمضان زده، عماد بهاور، مصطفی تاج زاده، مجتبی تهرانی، علی جمالی، محمد حسین خوربک ، محمد داوری، امیر خسرو دلیر ثانی، کیوان صمیمی، اسماعیل صحابه، محمد فرید طاهری قزوینی، فیض الله عرب سرخی،بهزاد نبوی، ابولفضل قدیانی ،مجید دری ،ضیا نبوی، مهدی کریمیان اقبال، محمد رضا مقیسه، علی ملیحی، محمد جواد مظفر، حسن اسدی زید آبادی.

رونوشت :

– ریاست محترم هیات نظارت و بازرسی است(ناظر بر حسن اجرای قانون احترام به آزادیهای مشروع و حفظ حقوق شهروندی)

ریاست محترم کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی


42 پاسخ به “شکایت 26 زندانی سیاسی از وزارت اطلاعات و سپاه پاسداران:شکنجه شده ایم”

 1. ناشناس گفت:

  يادم نميره سال 61 حسين بازجو در روزنامه خود كيهان بنيروهاي چپ نوشته بود شما بايد گشته هاي زيادي بدهيد چون شما نقش اساسي داشتيد ديگر ننوشته بود نقش راجب چه چيزي راجب انقلاب كشف كودتاي نوژه و غيره باسم سكته چنان بلاي بر سر انان اوردنند كه سر از بهشت زهرا در اوردنند درسته شاه رفت ولي نيروهاي خود را داخل گذاشت

 2. علیرضا گفت:

  خدمت برادران در بندم سلام عرض می کنم. موضوعاتی هست که باید متذکر شوم:
  1- مقام معظم رهبری حضرت آیت الله العظمی امام خامنه ای ولی امر مسلمین جهان و نایب بر حق امام زمان فرموده اند عدالت در نظام جمهوری اسلامی ایران بی نظیر است. حالا شما می گویید این بی عدالتی ها توی مدینه فاضله جمهوری اسلامی رخ داده حاشا و کلا.
  2- دوستان عزیز چند ماه پیش نامه ای بر علیه سردار پاک و خدوم نظام مشفق نوشتید و بدلیل تهمتی که به ایشان زدید به حق به زندان افتادید. بنده از دستگاه قضایی عدالت گستر تقاضا دارم شما را بدلیل جسارتی که به نظام مقدس جمهوری اسلامی کرده اید به حبس ابد محکوم کند و در صورت تکرار چنین جسارتهایی اشد مجازات را برای شما در نظر گیرد. مگر شما نمی دانید کسی که در مقابل حکومت اسلامی بایستد محارب است و حکم محارب اعدام.
  3- انشاالله احمدی نژاد عزیز در چند ماه آینده به شما نشان خواهد داد که بصیرتی که مقام معظم رهبری مد نظرشان بود یعنی چه. چنان عدالتی در ایران برقرار بشود که همه حال کنند.

 3. احمد گفت:

  پناه بر خدا

 4. راز گفت:

  همه بدبختي مردم ايران و هرج و مرج در کشور مي دونين زير سر کيه ؟

 5. farid گفت:

  بسیار عالی اماگوش کرکه نمی شنود.

 6. جانباز شیمایی در بیمارستان گفت:

  هرچند از قبل تا حدودی می دونستم که در کشور امام زمان (عج الله) چه خبره اما بعد از خواندن این شکوائیه واقعا از این زندانیان شجاع قدردانی می کنم و از حکومتی که مدام دم از عدالت می زنه بیش از گذشته متنفر شده ام. امیدوارم که این نامه بچه های منحرف سپاه که هنوز بیش از چند سال از در گذشت امام نگذشته به آرمان های او خیانت می کنن به خودشان بیان .
  یا حسین – میر حسین

 7. علی گفت:

  دزدی ، غارت ، فساد و شنکنجه نتیجه ای جز سقوط نداره .
  معاون اول دزد و فاسد، رئیس دفتر هم اینگونه ، سپاه شکنجه گر و… متاسفانه برخی از روحانیون حکومتی درغگو و ریا کار و نتیجه سقوط وعده الهی

  درود بر زندانیان شجاع مسلمان

 8. ناشناس گفت:

  با نگاهی به فهرست امضاء کنندگان و وجود نام هایی از فرهیخته گان کشور که آن ها نیز شکنجه شده اند واقعا احساس شرمندگی می کنم . به امید روزی از دین در کشور استففاده ابزاری نشود و از همه آسیب دیدگان خصوصا فرهیختگان نامبرده دلجویی گردد.

  به برادران سپاهی خود نیز توصیه می کنیم از رفتار غیر اسلامی و انسانی خود توبه کنند و به آغوش مردم برگردند و خود را به دنیا و پست و مقام نفروشند.

 9. فاطمه - فرزند شهید گفت:

  واقعا برای کشوری که با فرزندان خودش چنین رفتاری می کنه متاسفم … و البته برای اعضای سپاه پاسداران که روزی همه مردم آن ها را دوست داشتند و امروز همه بر آنها لعن و نفرین می فرستند .

 10. مبین گفت:

  از تمامی این آزاد مردان که از بهترین ها هستند و از پیروان واقعی امام ره می باشند قدردانی می کنم و امیدواریم همه آنها را از بند رها و آزاد و در خدمت آرمان های انقلاب دوباره ببینیم.

 11. محسن گفت:

  خدا را چه دیدید شاید روزی هم شنکنجه گران سپاهی از رفتار خود توبه کنند و مانند زمان جنگ به مردم بپیوندند .
  درود بر آزاد مردان و دلیرانی که در زندان بخاطر ارزش های واقعی دینی که همان عدالت و مبارزه با ظلم است هم اکنون در زندان های حکومت هستند .
  به امید آزادی همه این عزیزان

 12. داور گفت:

  بعید می دونم از این مجلس با این وضعیتش بخاری بلند بشه ولی از اقدام دلیرانه این عزیزان قدردانی می کنم

 13. ایران سبز گفت:

  درود بر همه عزیزان در بند خصوصا آقای دکتر رمضان زاده

 14. محمد گفت:

  گوش اگر گوش تو و ناله اگر ناله من / آنچه البته به جایی نرسد فریاد است.

 15. ناشناس گفت:

  خوب، این آقایون به همه نامه دادن، رونوشتش رو هم به هر جایی که تونستن دادن، فردای روزی که بیاد، کسی هست از حاکمیت که بگه: من خبره نداشتم؟ من نمیدونسنتم؟

 16. ناشناس گفت:

  ببخشیدکه سوالی که می پرسم به خبر ربطی نداره ولی این سوال سوالی ست که ذهنم رومشغول کرده سوالم اینه:اگرکسی بعد ازتغییرمحتوای علوم انسانی لیسانس بگیره وبعدش بخواد بره خارج درس بخونه یا ازخارج بهش پیشنهاد داده بشه که بره درس بخونه اونوقت تکلیف چیه؟ اگر کسی راه حلی برای این معما داره به من هم بگه من که چیزی به ذهنم نرسید/ممنون ازشما

 17. رزمنده جنگ 8 ساله گفت:

  ان سپاهي که در زمان 8سال جنگ از کشور دربرابر دشمنان محافظت مي کرد و دليرانه جنگيد با اين سپاه که بخاطر پول و قدرت

  هم وطنان و مردم مسلمان و مبارز بر عليه ظلم را ازار و شکنجه مي کند از زمين تا اسمان فرق مي کند چون اکثر سپاهياني

  که خالصانه درجنگ براي خدا و کشور جنگيدند يا خودشان بعد ازجنگ کنار رفتند يا حکومت انان را کنار گذاشت يا به صورت مرموزي

  به شهادت رسيدند واکنون فرصت طلبان از اين نهاد بر خلاف فرموده امام که سپاه در سياست و امور کشور وارد نشود در همه امور

  مملکت مداخله ميکنند و ثروتهاي کلاني به جيب زده اند الان مردم ما هيچ اعتمادي به سپاه ندارند بر خلاف زمان جنگ

 18. ذره ای از درد گفت:

  از دشمنان شکایت برند به دوستان چون دوست دشمن است شکایت کجا بریم

 19. مجید گفت:

  خدایا همه زندانیان را از دست شکنجه گران سپاهی نجات ده ؟! الهی آمین

 20. هموطن گفت:

  درودبر عزيزان در بند و درود بر گمنامان جنبش سبز در اوين

 21. ناشناس گفت:

  بوسه می زنم بر دست و پای این 26 مرد و دیگر زندانیان سبز

 22. ایرانی گفت:

  برادر باغیرت و با شرف برای من پرسشی پیش آمده:
  چند خودتو فروختی؟

 23. مهدی گفت:

  ماه پشت ابر نمیمونه….حکومت با کفر میمونه ولی با طلم هرگز

 24. یک بسیجی گفت:

  برادران اطلاعات سپاه…خودتان میدانید با وجدان خودتان و خدایی که بالای سر ما و شماست…دست از جنایات بردارید و به آغوش مهربان ملت برگردید.شاید فردا خیلی دیر باشد .ما جوانان شما را الگوی خود قرار داده بودیم اما رفتارتان بد بود و حالا کم کم از شما متنفر میشویم . دست از جنایات و ظلم به زندانیان بیگناه بردارید و خودتان باشید و از دیکتاتور فرمان مبرید که او خود روزی سخت در پیش خواهد داشت باور کنید همه مجازات ها ابتدا در همین دنیاست.پس تا دیر نشده به خود آیید شاید فردا خیلی دیر باشد.سرنوشت شاه دیکتاتور را شما بیشتر به چشم دیده اید تا ما..ما فقط شنیده ایم اما شماها دیده اید…

 25. دعاگو گفت:

  دست اندرکاران سایت محتر کلمه لطفا نظرم را که برای خانوده های محترم زندانیان عزیز نوشته ام حتما درج کنید ..ممنون

 26. ناشناس گفت:

  اقای علیرضا نظردهنده دوم درپاسخ به شما: 1: ایشون چه ولی امری است که درافغانستان علیه اش تظاهرات میشه؟ 2:گفته بودی عدالت,این چه عدالتی ست که یک قشراز جامعه درحالت طبیعی ازقشر دیگربالاترند؟منظورم ارزشی وخودی هاست 3:متاسفم برای شما نه بلکه تفکرتان که میگید شاکی بره زندان وحبس ابد درکجای دنیا اینگونه ست؟

 27. پیر سبز گفت:

  درود بتمام امضا کنندگان وتمامی زندانیان در بند حکومت زر و زور و تزویر .درود و سلام به میر حسین و کروبی .

 28. احمد گفت:

  بااجازه حافظ علیه الرحمه
  گر مسلمانی ازاین است که اینان (تمامیت خواهان )دارند
  و ای اگرازپس امروزبودفردایی
  واقعا که بااین حرکات آبروی اسلام ومسلمین را دردنیا بردید
  بااین اوصاف منتظر جدب حداکثری هستید؟واقعا که زیاده خواه درمقابل شما لنگ می اندازد
  دررژیم قبل عرق خورها زمان گذشتن ازمقابل مسجد باشنیدن صدای اذان منقلب می شدندولی شماکاری کردید که بچه مسلمونا
  ازاسلام روگردان بشند.خسته نباشیدکه دراین 33 سال خیلی زحمت کشیدید

 29. ناشناس گفت:

  رونوشت :مقام رهبری این مردان نیک چند سال است که جریان انحرافی را هشدار میدادند اما افسوس که اینها در زندان و انها در قدرت اما الیس الصبح بقریب

 30. کیارش گفت:

  این واقعیت منو یاد فیلم جومونگ میندازه… باور کنید این حکومت رفتنی است….

 31. بهمن گفت:

  ای کاش نامه ای به دادگاهای بین المللی ارسال میکردید حتی اگر تنها به یک بیانیه و حکم غیر قابل اجرا در حال حاضر می شد. چون تجربه نشان میدهد که این فریاد عدالت خواهی ها بی نتیجه میماند .

 32. نامم شیعه است!!!!!! گفت:

  درود خداوند راستین قلبها بر شما ای دلیران و قهرمانان آزاده در بند!

 33. علیرضای 2 گفت:

  خداوند به حق امام زمان چشم و گوش شما را باز کند تا حرف حق را تشخیص دهید. انشاا…

 34. ناشناس گفت:

  سردار سپاه کاظمي و هفت نفر ديگر از سرداران بزرگ که همگي از فرماندهان زمان جنگ بودند بعد از اتمام جنگ با هليکو پتري که با ان عازم ماموريت بودند سقوط کرد و همگي به شهادت رسيدند و خيليها معتقدند اين سقوط عمدي بوده صياد شيرازي فرمانده ارتش به
  طرز مشکوکي ترور شد و ,,,,,,,وو وووووو
  اين بزرگان جنگ و دلاوران اگر مي ماندند کار سپاه به اينجا نمي کشيد

 35. شقایق گفت:

  برخی طنز تلخ این دوستمان علیرضا را جدی گرفتند ….وای بر ما

  یاد این زندانیان عزیز کام ما را تلخ می کند…..
  آیا واقعن به جز دعا و کامنت نویسی کار دیگری از ما بر نمی آید؟
  آیا این زندانیان بیگناه به امید بیدار شدن ما ننشسته اند؟
  آیا بیدارشدن بخش عظیمی از ملت همان معجزه ای نیست که منتظرش هستیم و خداوند قهار اجرای آن را بر عهده ما گذاشته؟؟؟؟

 36. ناصر گفت:

  به سران حکومت ، اگر ذره ای وجدان برایتان باقی مانده و اگر مثقالی مردانگی و شرف دارید ، به شکایت این مظلومان در دادگاهی علنی رسیدگی کنید .

 37. امیدوار گفت:

  علیرضا خیلی پرت هستی……….

 38. ناشناس گفت:

  خداوند پشت و پناه همه زندانيان بيگناه بويژه برادران بزرگ ما آقايان موسوي و كروبي و همسران گرانقدر در بند ايشان باشد……… تاكي بايد حق در بندوناحق سوار برقاطر باشد

 39. سبز امید گفت:

  خدایا زود تر دیکتا تور وشکنجه گران را رسوا ونا بود کن و فرهیختگان وعزیزانمان را به اغوش ملت باز گردان

 40. ناشناس گفت:

  چقدر قدرت شيرين و جذاب است فقط ميتوانم بگويم “انا لله و انا اليه راجعون”

 41. یک انسان گفت:

  آقا جان معلوم کنید ای نوشته طنزه یا واقعی!

 42. ma گفت:

  بهزاد نبوی در مجلس ششم عجب جمله حکیمانه ای گفت : آقای جنتی , من به شما می گویم سوم خردادیها همان دوم خردادیها هستند. ….. حالا من می گویم آقای جنتی 22 و 23 و 25 و 30 خردادی های 88 همان دوم خردادی های سال 76 و همان سوم خردادی های فتح خرمشهر هستند…. درود خدا و ملت ایران بر قهرمانان آزادی خرمشهر بخصوص سرداران سبز حسین خرازی , مهدی باکری , شهید همت و …. زنده باد قهرمانان سبز در بند : بهزاد نبوی , تاج راده , امین زاده , مجمدجواد مظفر و نسرین ستوده و …

  عملیات فتح المبین