سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نامه مهدي محموديان به رهبری درباره فجایع رخ داده در زندانها...

نامه مهدي محموديان به رهبری درباره فجایع رخ داده در زندانها

چکیده : وي خطاب به رهبری نوشته است : نمي دانم بعد از انتشار اين نامه چه سرنوشتي در انتظارم است اما بهخدای بزرگ و ائمه اطهار و همین طور به خون تمام شهدای راه آزادی و به خصوص شهدای یک سال اخیر سوگند یاد می کنم این مطالب عین واقع است و در زندان های تحت امر شما رخ داده است و من، هیچ هدفی جز تلاشی در راه اصلاح امور همین طور انجام فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر و نصیحت الملوک نداشته و...


مهدي محموديان ، روزنامه نگار و زنداني سياسي كه در زندان رجايي شهر كرج به سر مي برد از وقوع تجاوز جنسي به زندانيان در اين زندان خبر داد.

به گزارش كلمه، اين نامه در حالي منتشر مي شود كه در روزهاي گذشته زندانيان ديگري هم از وضعيت بسيار نامناسب زندانهاي كشور خبر داده بودند . ضيا نبوي در نامه اي كه  منتشر شد از شرايط بسيار نامناسب زندان كارون اهواز سخن گفت و زنان زنداني سياسي زندان رجايي شهر نيز كه به تازگي به زنداني در قرچك ورامين منتقل شده اند از شرايط نامناسب آن سخن گفتند و توصيف كردند كه اين زندان به طويله اي شبيه است.

در اين شرايط مهدي محموديان در نامه ای به  رهبری  از وقوع تجاوز جنسي در زندان رجايي شهر خبر داده است. وي  دراین نامه نوشت :«در زندان رجايي شهر هر کسی که کمی زیبایی در چهره داشته باشد و احیانا زوری در بازو نداشته باشد و یا پول خوبی در حسابش نداشته باشد که باج بدهد به دیگران ، به زور در سالن های مختلف و هر شب در یک اتاق گردانده می شود و هر مفعولی صاحبی دارد و از این بابت پولی به دست می‌آورد و بعد از چند وقت هم او را به دیگری می فروشد.»

وي در ادامه اين نامه نوشته است :«در بندهای مختلف زندان رجایی شهر عمل لواط بصورت امری معمولی و قابل پذیرش در آمده است که ظاهرا مسئولین زندان برای کمتر شدن آلودگیهای آن وسائل بهداشتی مورد لزوم افراد را آزادانه در اختیار زندانیان قرار می دهند:»

او خطاب به آيت الله خامنه اي  نوشته است: اینجا در زندان رجایی شهر تحت امر شما فرزندان و شهروندان کشور تحت امرتان با قیمت دویست و پنجاه هزار تومان اجاره داده می‌شوند ودر این سیستمی که شما مسئولیت آن را دارید هیچ دادرسی نمی‌یابند.

وي در ادامه نامه اش اشاره كرده است كه از صد ها مورد از این روابط که با رضایت طرفین و به صورت آزادانه و شاید صرفا بخاطر چند نخ سیگار و یا یکبار مصرف مواد صورت میگیرد مي گذرد و از زنداني جواني مي گويد كه طبق مشاهده یک زندانی سیاسی، در طول یک شب ۷ مرتبه به او تجاوز شده است و وقتی صبح به زندانبان شکایت می کند به انفرادی ( یا به گفته مسئولین زندان سوئیت) منتقل می‌شود بدون اینکه هیچکدام از متجاوزین حتی مورد سوال واقع شوند.

او همچنين در بخش ديگري از نامه اش به وجود مواد مخدر در زندانهاي كشور و خريد و فروش آزادانه آن اشاره كرده و نوشته است :در سه زندان رجايي شهر ، كچويي و اوين بندهایی که در آن حضور داشتم، مواد مخدر به راحتی و بدون هیچ مشکلی و به هر میزان که اراده می شد وجود داشته و دارد، در حالیکه برای ورود یک دست لباس به زندان اوین می‌بایست ۶ ماه صبر کرد و در زندان رجایی شهر هم بايد چند هفته نامه‌نگاری کرد و موافقت چندین مدیر و رییس را گرفت، اما مواد مخدر در حد مصرف نزدیک به هزار نفر در یک زندان وارد می‌شود . این در حالی است که بعد از حدود ۱۱ ماه زندان بودن هنوز نتوانسته‌ام اجازه ورود ۲ جلد کتاب آموزشی را بدست آورم.

وي تاكيد كرده است كه اين شرايط مختص زندان رجایی شهرنبوده و در زندان کچویی نیز در مقیاسی کوچکتر به همین صورت بوده است و در زندان اوین و بند ۳۵۰ شرایط ديگري حاكم بوده تا جايي كه مواد مخدر دقیقا توسط زندانبانی که هر روز در اتاق رئیس اندرزگاه بودند و اکثرا با هم غذا می‌خوردند، به قیمتی ارزان توزیع می‌شد .

او همچنين در بخش هاي ديگري از اين نامه به وجود ضرب و شتم در زندان اشاره كرده است اينكه زندانيان عادي به راحتي در زندان مورد ضرب و شتم قرار مي گيرند. وي به شرايط بازجوييهاي غيرقانوني در زندانها نيز اشاره اي كرده است و از آنچه بر سر متهمان حوادث پس از انتخابات رفته نيز سخن گفته است.

وي خطاب به رهبری نوشته است : نمي دانم بعد از انتشار اين نامه چه سرنوشتي در انتظارم است اما به خدای بزرگ و ائمه اطهار و همین طور به خون تمام شهدای راه آزادی و به خصوص شهدای یک سال اخیر سوگند یاد می کنم این مطالب عین واقع است و در زندان های تحت امر شما رخ داده است.

مهدي محموديان از ۲۵ شهریور ماه سال ۸۸ زندانی است و اكنون در زندان رجايي شهربه همراه ديگر زندانيان سياسي محبوس است.

متن کامل این نامه که در سایتهای جرس و ندای سبز منتشر شده است به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

ولتکن منکم امه یدعون الی الخیر و یامرون بالمعروف و ینهون عن المنکر و اوالئک

هم المفلحون (آل عمران ایه 104)

حضرت آیت الله خامنه ای

اولین و آخرین نامه ای که به شما نوشتم به تابستان سال 1386 بر میگردد که به عنوان یک شهروند و یک روزنامه نگار ، گزارشی از برخوردهای غیر انسانی و جنایت بار نیروهای انتظامی با افرادی که اوباش و اراذل نامیده شده بودند و در خیابان ها بازداشت و به بازداشتگاه کهریزک منتقل شده بودند را خدمتتان عرض کردم. در آن نامه از ضرب و شتم ها ، فحاشی ها ، هتک حرمتها ، شکنجه های روحی و جسمی و جنسی برخی از نیروهای انتظامی نسبت به جوانانی که غالبا 20 تا 30 ساله بودند و از فرزندان جوان این مرز و بوم به شمار میرفتند گزارش داده بودم،از دهها نفری که در زمان نگهداری این افراد در کهریزک کشته شده بودند ، از رفتارهای زشت و نامناسب و غیر انسانی دادستان وقت با خانواده هایشان ، نوشته بودم ،از مجبور کردن زندانیان به برهنه شدن و کابل زدن بر بدن یکدیگر ، از جادادن بیش از 40 نفر در یک کانتینر 30 متر مربعی به مدت چندین هفته ، از شکستن دست و پاهای زندانیان و از کابل زدن بر بدنهای خیس زندانیان در حضور مرد هلی کوپتر نشین در سحرگاهان و ……

اما دریغ از هرگونه پاسخ و عکس العملی ، نتیجه آن شد که در سال 88 فرزند یکی از یاران نزدیکتان (فرزند آقای دکتر روح الامینی) به همراه چندین جوان عزیز دیگر که در آن شکنجه گاه به شهادت رسیدند ، تازه یادتان افتاد که باید دستور تعطیلی آن بازداشتگاه را صادر فرمایید.

والبته در روزهایی که در سال 88 در انفرادی بسر می بردم ، بازجوها و نگهبانان به خوبی از خجالت آن گزارشها درآمدند و جناب قاضی نیز چندین سال زندان را بخاطر افشاء مسایل مربوط به کهریزک به من تحمیل نمود.

با این حال براساس آموزه های دینی ،اخلاقی و انسانی خود آموخته ام که در یک جامعه انسانی همه آحاد مردم نسبت به یکدیگر وظایفی دارند و در صدر آن وظایف، اشاعه امر به معروف و نهی از منکر است و از آنجایی که هنوز کمی امیدواری برای اصلاح امور در من وجود دارد و خوش بینانه فکر میکنم و یا لااقل امیدوارم که گزارش قبلی من را حضرتعالی ندیده باشید و یا نگذاشتند به دست شما برسد بر آن شدم گزارشی از وضعیت شکنجه و رفتارهای وحشیانه نیروهای امنیتی با زندانیان سیاسی و همینطور وضعیت اسفبار زندانیانی که در 11 ماه اخیر حداقل در سه زندان و یک بازداشتگاه ) با پوست و گوشت خود احساس کرده ام را برای شما بگویم ، تا شاید اینبار قبل از آنکه فردی از نزدیکانتان را از دست بدهید ، دستور رسیدگی به این اوضاع را صادر کنید ، با آنکه میدانم بعد از گفتن و انتشار این گزارش احتمالا چندین سال دیگر نیز به محکومیتم اضافه خواهد شد و احتمالا دوباره به انفرادی منتقل و مورد ضرب و جرح بازجویان و برخی نگهبانان قرار خواهم گرفت ، حضرتعالی را بدلیل خیرخواهی که معنای …….(ص 5)…….. در (( النصیحه الائمه المسلمین )) تجلی یافته است مخاطب قرار می دهم و این نامه را با امید به پیگیری

و اجرای قسط و داد و نه فقط در برخورد با زندانیانی چون ما که با جرائم و بزه های گوناگون و متنوع در زندان به سر برده و امید به جاری شدن عدالت دارند نگاشته ام. زندانیانی که در مسیر بازجویی ها و دادرسی ها و حتی پس از صدور احکام در زندانها مورد انواع آزارها و شکنجه های جسمی و روحی و جنسی و انواع و اقسام فشارهای غیر انسانی ، چه از طرف زندانبانان و چه از طرف دیگر زندانیان قرار می گیرند و متاسفانه با توجه به سیستم و نوع مناسبات دستگاه قضا در زندان ، هیچ فریادرسی نمی یابند و شرم آور اینکه تمام این مظالم نه در زندانهای شرق و

غرب که در جمهوری اسلامی که مدعی نیابت امام زمان را برای حکومت دارد ، در جریان است، در حکومتی که مسئولینش هر روز دم از مدیریت جهان می زنند و از حقوق بشر و حقوق انسانی در دیگر کشورها انتقاد می کنند. لذا همگی وظیفه داریم نا حداقل دامن اسلام را از این همه فجایع و جنایات پاک کنیم و این وظیفه قاعدتا با توجه به مسئولیتی که به هر دلیل سیاسی و شرعی بر دوش حضرتعالی به عنوان حاکم نظام مدعی اسلامی و به عنوان کسی که خود را نایب امام زمان می خواند گذاشته شده است بیشتر سنگینی میکند ، به امید اینکه قبل از آنکه خیلی دیر شود و با از دست دادن نزدیکانتان متوجه شوید که جوانان این مرز و بوم در زندانها چه می کشند.

این گزارش را تقدیم حضور تان می کنم:

1- وضعیت زندانهای کچوئی ، رجایی شهر و اوین:

الف : مواد مخدر و اعتیاد: در این سه زندان و بندهایی که در آن حضور داشتم،مواد مخدر به راحتی و بدون هیچ مشکلی و به هر میزان که اراده می شد وجود داشته و دارد ، در حالیکه برای ورود یک دست لباس در زندان اوین می بایست 6 ماه صبر کرد و در زندان رجایی شهر می بایست چند هفته نامه نگاری کرد و موافقت چندین مدیر و رییس را گرفت، اما مواد مخدر در حد مصرف نزدیک به هزار نفر در یک زندان وارد می شود و بدون اینکه مزاحمتی برای وارد کنندگان مجاز !!! ایجاد شود و این در حالی است که بعد از حدود 11 ماه زندان بودن هنوز نتوانسته ام اجازه ورود 2 جلد کتاب آموزشی را بدست آورم. قابل ذکر است که ورود روزانه چند صد گرم مواد مخدر مختص زندان رجایی شهر نیست که در زندان کچویی نیز در مقیاسی کوچکتر به همین صورت بود و در زندان اوین و بند 350 که شرایط بسیار جالب تر بود ، به این صورت که مواد مخدر دقیقا توسط زندانبانی که هر روز در اتاق رئیس اندرزگاه بودند و اکثرا با هم غذا میخوردند ، به قیمتی ارزان توزیع می شد و این افراد خدوم !!! نه فقط مشکلی نداشتند که از طرف عوامل نامرئی !!! کاملا حمایت می شدند.

ب: لواط. حضرت آیت الله با شرمندگی از اینکه مجبورم این مطالب را بنویسم صرفا از باب تکلیفی است که بر دوش خود احساس می کنم برای اطلاع شما بازگو میکنم.

در بندهای مختلف زندان رجایی شهر عمل لواط بصورت امری معمولی و قابل پذیرش در آمده است که ظاهرا مسئولین زندان برای کمتر شدن آلودگیهای آن وسائل بهداشتی مورد لزوم افراد را آزادانه در اختیار زندانیان قرار می دهند ، من از صد ها مورد از این روابط که با رضایت طرفین و بصورت آزادانه و شاید صرفا بخاطر چند نخ سیگار و یا یکبار مصرف مواد صورت میگیرد می گذرم، من از وضعیتی می گویم که در این زندان هر کسی که کمی زیبایی در چهره داشته باشد و احیانا زوری در بازو نداشته باشد و یا پول خوبی در حسابش نداشته باشد که باج بدهد به دیگران ، به زور در سالنهای مختلف و هر شب در یک اتاق گردانده می شود و هر مفعولی صاحبی دارد و از این بابت پولی بدست می آورد و بعد از چند وقت هم او را به دیگری می فروشد، طبق مشاهده یک زندانی سیاسی به یک جوان در طول یک شب 7 مرتبه تجاوز شده است و وقتی صبح به زندانبان شکایت می کند به انفرادی ( یا به گفته مسئولین زندان سوئیت) منتقل می شود بدون اینکه هیچکدام از متجاوزین حتی مورد سوال واقع شوند.

ولی امر مسلمین … اینجا در زندان رجایی شهر تحت امر شما فرزندان و شهروندان کشور تحت امرتان با قیمت دویست و پنجاه هزار تومان اجاره داده می شوند ودر این سیستمی که شما مسئولیت آن را دارید هیچ دادرسی نمی یابند.

در زندان کچوئی شخصی که ده ها نمونه از آن قابل مشاهده است به اتهام عدم پرداخت نفقه و مهر به زندان آمده است به صورت مفعول حرفه ای حکم آزادی گرفته است.

ج: ضرب ، شتم و جرح زندانیان: برای زندانیان غیر سفارشی در بسیاری از موارد هیچگونه شان انسانی قائل نیستند. هر کسی اعم از مسئول ، نگهبان و…… به خود اجازه می دهد هر نوع کلمات رکیک و هتاکانه ای را نسبت به زندانیان روا بدارد و هر زمان که لازم بداند زندانی را با دست ، باتوم ، زنجیر و یا هر وسیله دیگری مورد ضرب و شتم و حتی جرح قرار دهد و هیچ دادرسی برای مظلوم بجز ناله ها و زجه درد آور وجود ندارد ، و یا در مورد دیگر ، حداقل 3 مرتبه در طول یکماه فقط در یک بند که 10 % زندانیان رجایی شهر را تشکیل می دهند زندانبانان چندین زندانی را به دلایل مختلف با باتوم چنان مورد ضرب و شتم قرار دادند که تمام بدنشان را سیاهی و کبودی در بر گرفته بود و تا چندین روز حرکت را از آنها سلب کرده بود، در یک مورد که فقط صدای آنرا می شنیدم زندانی را که ظاهرا از یک زندانبان به دلیل ضرب و شتم شکایت کرده بود با الفاظ رکیک و با زنجیر و باتوم می زدند تا به گفته آنها بگوید غلط کردم و شکایتش را پس بگیرد که البته او نیز بعد از نیم ساعت با بدنی کبود و سیاه رضایت داد و از شکایتش منصرف شد و سپس بخاطر بر هم زدن نظم زندان به انفرادی و یا سوئیت (بند 11) منتقل شد و صد البته خوب است

بدانید از سگهای مواد یاب نیز بجای کشف مواد برای ارعاب و زخمی کردن زندانیان استفاده می شود.

جنا ب آقای خامنه ای ، به جرات می توان گفت هیچکدام از قوانین رفاهی که توسط همین نظام و کشور برای رفاه زندانیان تصویب شده است به اجرا گذاشته نمی شود ، نه غذای سالم و کافی و نه محیط بهداشتی (مطابق آئین نامه ) و نه هیچکدام دیگر از امکانات پیش بینی شده در قانون در اختیار زندانی قرار نمی گیرد و از آنجا که امکان استفاده از مرخصی برای زندانیان در اختیار زندانبانان و مسئولین زندان (و نه قانون) قرار دارد هیچ کس اعتراض نمی کند.

در حکومت شما زندانیان به بیگاری های بدون حقوق و یا حقوق اندک ، کارگری در سالنهای سرویس بهداشتی و محوطه زندان گمارده می شوند و زندانها به شهر مردگان می ماند که باید به هر طریقی فقط از آن خارج شد. البته کسانی که در زندان در آمدهای میلیونی دارند، هیچ نیازی به بیرون رفتن ندارند و هر زمان که بخواهند با هماهنگی مسئولین زندان و به راحتی چند روزی از مرخصی استفاده می کنند.

ایدز و سایر بیماریهای واگیردار:

جمعیت قابل توجهی از زندانیان مواد مخدر و معتادین به بیماریهایی همچون ایدز و هپاتیت مبتلا هستند و هیچ تفکیکی بین بیماران و افراد سالم وجود ندارد و با توجه به مصرف مواد مخدر و شیوع لواط بین این افراد هر روز بر تعداد افراد مبتلا به بیماری های واگیردار افزوده می شود.

جناب آیت الله، اگر به وضعیت اسفیار این زندان ها توجه نشود با توجه به افزایش روزافزون زندانیان و برگشت بدون کنترل آن ها به جامعه و خانواده هر روز به تعداد کسانی که به آلودگی های روحی روانی و جسمی مبتلا می شوند افزوده خواهد شد و …….

2- برخورد با زندانیان سیاسی حوادث یکسال گذشته:

جناب آیت الله از فجایع بازداشتگاه کهریزک و شهادت برادرانم در آنجا فعلا چیزی نمی گویم چون می دانم به طور کامل می دانید در آنجا و توسط چه کسانی چه گذشته است، از فجایعی که در خیابان ها و کوچه ها بر سر مردم آمد می گذارم چرا که شما نیک می دانید که کسانی که عکس های شما بر سینه و دستشان بود، بر سرخواهران و برادرانم در خیابان ها چه آوردند، از پدران منتظر فرزند و مادران گریان و قبرهای بی صاحب می گذرم، از بیان به خاک و خون کشیده شدن دهها عزیز هم وطنم در خیابان ها می گذرم و صرفا به بیان جنایاتی که توسط نهادهای امنیتی و انتظامی دولت و حکومت شما بر سر زندانیان آورده اند بسنده می کنم.

در مدت 4 ماهی که در زندان اوین و در بند 350 و همین طور در زندان رجایی شهر بودم، با بیش از 200 نفر از زندانیان سیاسی و کسانی که پس از انتخابات به دلایل مختلف بازداشت شده اند هم سلول و هم بند بوده ام که مطالب ذیل گوشه ای از شنیده هایی است که هر مورد آن از دهها نفر شنیده شده است و بسیاری را نیز در بند 209 دیده ام و یا شنیده ام:

الف: نحوه بازجویی ها: تقریبا تمام بازجویی ها بر خلاف نص صریح قانون، با چشم بند و رو به دیوار صورت می گیرد، لذا در بیشتر مواقع اسکان شناسایی و معرفی بازجویان امکان پذیر نیست و در طول بازجویی ها سربازان گمان شما از هیچ رفتار و روش خشونت بار و غیر انسانی در برخورد با زندانیان کوتاهی نکرده و نمی کنند که در این صورت می توان گفت اگر در این راه عمدی وجود نداشته باشد این موارد به راحتی قابل تشخیص و رسیدگی است.

ب: به کار بردن الفاظ رکیک، فحاشی، تحقیرهای لفظی و …

تقریبا تمام کسانی که مورد بازجویی قرار گرفته اند از جمله خود من بارها و بارها با رکیک ترین الفاظ، از فحش های جنسی و خانوادگی و اتهامات اخلاقی روبرو شده اند، بخصوص در بند 2 الف که تحت نظر سپاه اداره می شود، الفاظ رنگین تر و پر و پیمان تری نثار زندانیان و خانواده ی آن ها و به قول خودشان برای خرد و تحقیرکردن زندانی از این الفاظ توسط بازجویان استفاده می شود.

ج: تحقیرهای روحی و جنسی: حداقل ده نفر از زندانیان شهادت می دهد که در زمان بازجویی ها آن ها را مجبور کرده اند که برهنه شوند و یا با لباس زیر ساعت ها در بازجویی بایستند و حداقل سه نفر از این افراد شهادت می دهند که با باتوم و یا وسیله ای شبیه آن مورد تحقیر جنسی قرار گرفته اند وحداقل 2 نفر زا اینها کسانی بوده اند که تا قبل از بازداشت حاضر بوده اند برای جنابعالی جانشان را نثار کنند و حتی انتقادی هم به شما نداشته اند.

د: دروغ، تهدید و تطمیع زندانیان برای پروژه اعتراف گیری:

جناب آقای آیت الله، سربازان گمنام شما از هیچ دروغ و نیرنگی برای فریب متهم بی دفاع جهت به اجرا گذاشتن پروژه ی اعتراف گیری دریغ نکرده اند، از بازداشت اعضای خانواده تا صدور احکام دروغین اعدام و نمایش دروغین کودتا.

حداقل در 2 مورد که شاهد آن بودم همسران زندانیان بازداشته شده اند و به آنان گفته شده اگر اعتراف نامه ها را نخوانند برای همسرانشان احکام سنگین صادر خواهد شد و آن ها مجبور به اعتراف به کارهای نکرده نموده اند، در دو مورد فرزندان نوجوان و جوان را احضار نموده و از پشت شیشه به زندانی نشان داده اند تا با اینکار او مجبور شود برای نجات فرزندانش آنچه را که آن ها می گویند انجام دهد.

حضرت آیت الله، همه ی اینها که در زندان های امنیتی شما در جریان است توسط سربازان گمنام شما در وزارت اطلاعات و بخصوص سپاه پاسداران به انجام می رسد.

ه: دخالت در حریم خصوص متهمین و ایجاد درگیری های خانوادگی: در بسیاری موارد به خاطر شنودها و سرک کشیدن های قانونی و غیر قانونی نهادهای امنیتی در خصوصی ترین و شخصی ترین حوزه های زندگی افراد و دسترسی بازجوها به این اطلاعات، حربه ای بود برای تحت فشار قرار دادن زندانی، با استفاده از همین اطلاعات حداقل در 3 مورد (منجمله خودم) با همسران متهمین تماس گرفته شده است که تقاضای طلاق کنند و یا با به اجرا گذاشتن مطالبات (مهریه) خود متهم تحت فشار بیشتر قرار بگیرد.

جناب آیت الله، بازجویان وقاحت را به جایی رسانده اند که حتی به خود اجازه میدهند به همسران جوان زندانیان به دفعات تماس بگیرند تاجایی که انها مجبور شده اند گوشی های موبایل خود را خاموش یا تعویض کنند تا از شر این بی حرمتی ها نجات یابند.

جناب آقای آیت الله خامنه ای، با جشمان خودم دیدم که در بند 209 جوان بیست و چند ساله به خاطر تماس های مکرر بازجویان با مادر تنهایش چند بار اقدام به خودکشی کرد.

جناب آقای آیت الله، مامورین اطلاعاتی شما به جایی رسیده اند که از همسر جوان یکی از زندانیان خواسته اند اگر دوست دارد شوهر و برادر زندانی اش از اعدام احتمالی نجات یابد وخود نیز به حبس طولانی محکوم نشود از شوهرش طلاق بگیرد!!!

و خدا را شکر می کنم که حداقل از این حوادث را در بند 350، دو یا سه مورد بیشتر ندیدم.

ت: ضرب و شتم و جرح: تقریبا تمام زندانیانی که به بند 350 منتقل شده اند و با آن ها صحبت کرده ام، کم یا زیاد و هر کدام به میزان لازم!! مورد نوازش قرار گرفته اند که از شرح بسیاری از آن ها می گذرم و فقط به برخی از انواع ضرب و شتم ها اشاره می کنم:

-در بند 2 الف متهمین را با شکر (shoker) برقی مورد آزار و اذیت قرار می دهند (با شوکر به آلت تناسلی و سایر نقاط حساس بدنشان می زنند)

-در بند 2 الف، حداقل 2 نفر از متهمین به محلی در زیر زمین برده شده و دستانشان را در دستگاهی که برای کشیدن ناخن بوده است قرار داده شده است.

-ده ها زندانی که در بند 2 الف اوین بوده اند گفته اند که با کابل و باتوم به دفعات متوالی مورد ضرب و شتم و جرح قرار گرفته اند.

-حداقل سه نفر از متهمین بند 2 الف می گویند به آن ها قرص های رنگی داده شده که آن ها را از حالت عادی خارج کرده است واثرات آن در بعضی افراد تا مدت ها در بند 350 قابل مشاهد بوده است.

-در بند 209 متهمین را برای تنبیه در سرمای شبهای زمستان صرفا با لباس زیر، ساعتها در فضای باز رها می کنند از جمله خود من که بیش از 6 ساعت فقط با لباس زیر در نیمه شب اواسط دی ماه در فضای باز رها شدم و بعد از گذشت چند ماه هنوز آثار آن باقی است و به مداوای طولانی مدت نیاز دارد.

-ده ها نفر که در بند 209 بوده اند از ضربات ناگهانی با اجسامی مثل پرونده بر سر و صورت، ضربات مشت به گلو، سیلی زدن ها، مشت ها و لگدها، بشین و پاشوهای طولانی و زیاد، به سینه و صورت خواباندن متهم در اتاق بازجویی و ده ها مورد شکنجه و آزار و اذیت های روحی و جسمی دچار صدماتی شده اند که اثرات آن در برخی افراد هنوز بعد از ماه ها قابل مشاهده است.

-جناب آقای آیت الله، مطالب گفته شده فقط گوشه ای از شرایطی است که سربازان گمنام شما بر سر متهمین بی دفاع آورده اند.

-نحوه برگزاری دادگاه های علنی و غیر علنی:

الف: دادگاه های غیر علنی: اساسا دادگاه های غیر علنی به جز برخی موارد اندک نه از لحاظ ساختاری و نه از لحاظ محتوایی با هیچ یک از قوانین داخلی منطبق نبوده است و معمولا بدون حضور وکیل و یا حتی نماینده ی دادستان تشکیل و با چند سوال و جواب ساده، قاضی در نهایت با صدور همان حکمی که قبلا بازجویان گفته بودند دادگاه به پایان می رسد. البته قابل ذکر است که در بسیاری از موارد، منجمله قاضی شعبه 28 ، متهمین را با ترساندن از از حکم سنگین و به تعویق افتادن طولانی دادگاه، از گرفتن وکیل منع می کنند وقضات شعبه 15 از پذیرش بسیاری از وکلای مستقل خوداری و متهم را مجبور کرده اند تا از وکلای مورد تایید و سفارشی های قاضی و دادگاه استفاده نماید.

-جناب آقای آیت الله، از تعداد و درصد احکامی که با تمام فشارها در دادگاه های تجدید نظر، توسط این دادگاه ها نقض شده است، می توان به عمق فضاحت و بی قانونی دادگاه های بدوی و مراحل تحقیق پی برد. احکام اعدامی که به سه سال زندان تبدیل شده اند، احکامی که شش سال بوده به یکسال تبدیل شده اند خود به خوبی نمایانگر افتضاحات دادگاه های انقلاب هستند.

دادگاههای علنی :

جناب آقای آیت الله

در سال 1388 چندین دادگاه تحت عنوان دادگاههای علنی با حضور فله ای متهمین مرتبط و غیر مرتبط برگزار شد و امید دارم و یا احتمالا شما نیز به مانند ما صرفا از تلویزیون به تماشای آنها نشسته باشی و سربازان گمنامت در سپاه و وزارت اطلاعات در مورد چگونگی برگزاری آن ها و چگونگی آماده سازی نمایش ها با شما سخن نگفته باشند و از آنجا که برای فردی چون شما توجیه نداشتند و حتما قابل پذیرش نخواهد بود، من به عنوان یک روزنامه نگار که در طول یکسال اخیر در زندان بودم و تقریبا با تمام کسانی که در دادگاه های صحبت کرده اند از نزدیک مذاکره

کرده ام، در ادامه گزارشی از مقدمه تشکیل این به اصطلاح دادگاه ها را نیز به شما ارائه می دهم.

1- نحوه و اداره کردن زندانیان به تن دادن به اعترافات:

الف: تهدید به بازداشت برخی از اعضای خانواده:

حداقل در 2 مورد از افرادی که در دادگاه ها علیه خود ودیگران صحبت کردند، همسرانشان توسط این نهادها بازداشت شده بودند و به آنها گفته شده بود اگر قبول نکنند برای همسرانشان احکام سنگین صادر می شود که بعد از پذیرش حضور در دادگاه، همسرانشان شب قبل یا روز قبل آزاد شده بودند.

-در یک مورد نهادهای امنیتی شما وقتی با مقاومت زندانی روبرو می شوند، فرزند نوجوان وی را بازداشت و از پشت شیشه وی را در مقابل پدرش بازجویی می کنند و او را تهدید می کنند که اگر وی همکاری نکند فرزندش را به اتهام فروش چند کیلو!!! مواد مخدر بازداشت می کنند و به خاطر آبروی دختر جوانش مجبور می شود از آبرو و حیثیت خود بگذرد و در دادگاه صحبت کند.

-در حداقل سه مورد از کسانی که در دادگاه ها صحبت کردند نهادهای امنیتی شما با تحت فشار گذاشتن زندانیان از طریق افشای مسائل خصوصی زندگیشان، از جمله تصاویر فیلم ها و یا اطلاعات بدست آمده از شنودها و ردگیری های غیر قانونی موفق به گرفتن اعترافات بعضا دروغین شدند.

2-افرادی که در دادگاه ها حضور پیدا کرده اند:

الف: شخصیت های سیاسی: جناب آقای آیت الله، سربازان گمنام شما در بازجویی ها با افتخار از خرد و تحقیر کردن این افراد سخن می گفتند و آن چیزی که از شادی ها و هلهله هاشان به نظر می رسید بوی تعفن انتقام جویی بود، انتقام از محبوبیت برخی از این افراد که به گفته ی آن ها باید شاخشان شکسته می شد که به حمدالله سربازان گمنام شما با استفاده از غیر انسانی ترین و وحشیانه ترین اعمال این کار را انجام دادند که من در مورد این افراد سخن نمی گویم چون امیددارم شخصیت های سیاسی که در دادگاه ها صحبت کردن، خود از لاک منفعت طلبی و ترس خارج شده و به حرمت خوی صدها جوان رشید این مملکت که در حمایت از آن ها در خیابان ها به خاک و خون کشیده شدند بگویید در زندان ها بر سرشان چه آمده است و با این کار دوباره به آغوش مردم باز گردند.

3– زندانیان غیر سرشناس: زندانیان غیر سیاسی که در دادگاه ها علیه خودشان و جنبش سبز صحبت کردند غالبا افرادی بودند که مجبور شده بودند در مورد وابستگی شان به سازمان ها و گروه های مخالف نظام صحبت کنند تا سربازان گمنام شما بتوانند به مردم بقبولانند که معترضین و مردم بی دفاع که در خیابان ها به خاک و خون کشیده شده بودند وابسته به خارج و سازمان های ضد انقلابی و تروریستی بوده اند تا بلکه بدین طریق جنایت های خود در خیابان ها و بازداشتگاه ها و زندان ها توجیه کنند. برای همین هم تقریبا از هر گروه و سازمان تروریستی و به اصطلاح ضد انقلابی، چند نفر در این نمایش حضور داشتند، که من در ادامه به برخی از این افراد اشاره می کنم:

– حداقل 6 نفر از جمله 2 نفری که در روزهای پس از حوادث روز عاشورا اعدام شدند اساسا قبل از انتخابات بازداشت شده بودند و هیچ فعالیتی در انتخابات نداشتد که سه نفر از آن ها هم اینک زندانی هستند و یکی از این ها نیز زیر اعدام قرار دارد تا روزی که آن نوشته ها را در مقابلشان گذاشته بودند به دلیل در انفرادی بودن از حوادث پس از انتخابات آگاهی نداشتند و صرفا به دلیل اینکه بازجوها به آن ها گفته بودند که اگر این حرف ها را در دادگاه و یا تلویزیون بگویید نجات پیدا می کنید دست به چنین کاری زده بودند.

– حد اقل سه نفر از کسانی که در دادگاه به انجام اقداماتی از جمله آتش زدن کیوسک و همینطور مسجد و یا بانک در تاریخ25/3/88 اعتراف کردند اساسا شب 23 خرداد توسط نیروهای امنیتی شما بازداشت شده بودند تا برای انجام چنین نمایش هایی مورد استفاده قرار گیرند.

جناب آقای آیت الله، ماموین امنیتی شما در سپاه پاسداران و وزارت اطلاعات برای اثبات ادعای وابستگی اعتراضات به حق مردم در خیابان ها به هر اقدامی دست زدند، کافی است شمازمان بازداشت اعتراف کنندگان با اظهاراتشان در دادگاه های نمایشی را بررسی کنید.

3- مراحل آماده سازی افراد برای حضور در دادگاه های نمایشی: بعد از اینکه زندانیان تحت فشار های ویران کننده جسمی و روحی از ضرب و جرح قرار گرفته تا هتاکی و فحاشی و تا تهدید و تطمیع نیروهای امنیتی شما مجبور می شدند حضور در دادگاه ها را بپذیرند و اوراق تایپ شده ای که در اختیارشان قرار می گرفت تا با خواندن و تمرین کردن آن متون در دادگاه نقش خود را بهتر و جذاب تر بازی کنند. و براین این امر متون تایپ شده توسط زندانی مجددا نوشته می شد تا در دادگاه ها خواند ن از روی آن ها طبیعی تر جلوه کند و در صورت لزوم دست نویس ها توسط سایت های خبری نهادهای امنیتی منتشر شود تا دادگاه ها و اعترافات طبیعی تر جلوه کند.

آقای آیت الله ، از روزهای قبل بسیاری از این افراد توسط برخی از بازجویان خاص مورد آزمایش قرار گرفتند و برای اجرای بهتر نقش مجبور بودند چندین و چند بار مطالب را در حضور بازجوها تکرار کنند و حتی به آن ها در مورد چگونگی حرکت دست و صورت و نحوه بیان مطالب آموزشی و تذکرات لازم داده شده بود.

– برگزاری تمرین های نهایی در محل دادگاه ها: روز قبل از تشکیل دادگاه ها، زندانیان به محل دادگاه برده می شدند و در حضور قاضی صلواتی و یا دادستان وقت و یا آقایان دادیار و بازپرس متون را در مقابل دوربین های صدا و سیما و برخی خبرنگاران وابسته اجرا می کردند و در حین اجراء تذکراتی برای بهتر شدن نقش از کارگردانان گمنام شما دریافت می کرده اند. جالب اینجاست که در یکی از موارد که زندانی بخت برگشته در دادگاه اصلی بخاطر حضور تماشاگران دست و پای خود را گم می کند و نمی تواند نقش خود را خوب بازی کند و برنامه 20:30 تصاویر و گفته های وی در تمرین روز قبل را پخش می کند و آقای شمشادی مجری این برنامه خبری احتمالا به اشتباه در حالی سخنان اعتراف کننده در دادگاه را پخش کرد که پشت سر وی خالی از تماشاگران و دیگر زندانیان بود.

جناب آقای آیت الله : توجه داشته باشید که این تمرینات نه توسط تعدادی سرباز گمنام که توسط عمال قوه قضاییه، قاضی ارشد آن و دادستان وقت تهران که مورد حمایت همیشگی شما بوده است صورت می گرفته است.

– شب قبل از دادگاه زندانیان متناسب با گفته هایی که قرار است در دادگاه بگویند اصلاح (سر و صورت) می شدند تا چهره ای متناسب با نقششان داشته باشند. یکی از مضحک ترین بخش های این دادگاه ها وقتی بود که به دلیل عدم هماهنگی سربازان گمنامتان در سپاه و وزارت یک نفر در دو زمان مختلف با دو آرایش مختلف در برنامه سازی نمایش، دو اعتراف تقریبا متضاد انجام داد و جالب تر آنکه قاضی محترم شما به جرم هر دو اتهام متضاد که در دو روز و دو منطقه ی مختلف رخ داده بود و حکم اعدام و 10 سال زندان صادر کرده است در حالی که وی اساسا در آن روز در بازداشت به سر می برده است.

12 نفر از افرادی که قرار بود در دادگاه صحبت کنند برای امتحان نهایی!! به حسینیه و یا مسجدی در طبقه سوم دادگاه برده می شوند که در حضور سعید مر ضوی متن های خود را بخوانند و بعد از تایید ایشان 9 نفر از آن ها فردای آن روز در دادگاه صحبت می کنند والبته دادستان به آن قول شرف!!! می دهد که آن ها را فردای

دادگاه آزاد کند که نکرد.

جناب آقای آیت الله، حتما مضحک خواهد بود در مورد دادگاهی که با این شرایط تشکیل می شود حرف از آیین دادرسی، حقوق شهروندی، حقوق انسانی و ….. زده شود، اما به جهت اطلاع می گویم که هیچ یک از حاضرین در آن دادگاه ها نتوانستند و یا بهتر بگویم نگذاشتند از وکلای خود استفاده کنندو به اجبار وکلای خود را عزل کردند و از وکلای خود فروخته که توسط قضات و یا آقای دادستان و یا نهادهای امنیتی شما تعیین می کردند تن بدهند، و صد البته همان وکلای تسخیری از هیچ وقت با این زندانیان ملاقات و گفتگویی نداشتندو حتی هرگز اجازه ی دسترسی به پرونده های متهمین را نداشتند و فقط برای سیاهی لشگر در دادگاه ها حضور پیدا کردند و بسیاری از آن ها حتی وکالت نامه امضا شده ای هم در اختیار نداشتند.

جناب آقای آیت الله نمی دانم بعد از انتشار این نامه چه سرنوشتی پیدا خواهم کرد، نمی دانم شاید در دادگاه های عادلانه سربازان گمنامت با زیر پا گذاشتن شرافت و انسانیت حرف ها و نوشته هایم را تکذیب کنم و اعتراف کنم  در این مدت که در زندان بودم توسط رژیم صهیونیستی و عوامل استکبار تحریک شده ام تا نسبت به نظام مقدس شما توطئه کنم و یا نمی دانم شاید اعتراف کنم سفیر انگلستان و فرانسه و رابط سازمان های جاسوسی غربی این حرف ها را به من آموزش داده اند ، اما امروز در سلامت و آزادی کامل به خدای بزرگ و ائمه ی اطهار و همین طور به خون تمام شهدای راه آزادی بخصوص شهدای یکسال اخیر سوگند یاد می کنم، اعلام می کنم ضمن اینکه این مطالب عین واقعیت رخ داده در زندان های تحت امر شماست، هیچ هدفی جز تلاشی در راه اصلاح امور همین طور انجام فریضه ی امر به معروف و نهی از منکر و نصیحت الملوک نداشته و ندارم.

جناب آقای آیت الله، کاش حاکمان صدای ملت خود را قبل از آنکه دیر شود می شنیدند تا لازم نبود ملت ها برای رساندن صدیشان به حاکمان شیشه ها را بشکنند.

مهدی محمودیان

روزنامه نگار در بند

شهریور 89- رجایی شهر


81 پاسخ به “نامه مهدي محموديان به رهبری درباره فجایع رخ داده در زندانها”

 1. مشهدي گفت:

  واي بر ما

 2. بي طرف گفت:

  بسيجي عزيز خيلي از منطق قشنگت ممنون جوابات كار درست بود به خدا من بسيجي نيستم ولي حرف حساب جواب نداره

 3. بي طرف گفت:

  راستي يادم رفت نظرم در مورد نامه آقاي محموديان بگم به نظر من حرفت شايد درست باشه ولي خيلي با آب و تاب تعريف شده و مشخص خصومت شخصي توش دخيل بوده مثلا نسبت به آيت الله – يا سپاه ويا سربازان گمنام من ميگم شنونده بايد عاقل باشه يه حرفي هم به آقا رضا با ايدش ميگم آقا رضا و همه كسايي كه منتظريد يه اتفاق خاصي بيفته مطمئن باش اگه نظام و برگرده تازه ميشيم افغانستان يا عراق آمريكايي ها عاشق چشم و ابروت نيستن برات مملكت بسازن حر كسي خودش كارش و درست انجام بده مملكت درست ميشه حالا چه احمدي چه موسوي

 4. شریف گفت:

  باشه بسیجی جان هرچی شما میگی درست. فقط یه سؤال:
  تو کمتر از 5 سال حکومت حضرت امیر حداقل یکبار حضرت به دادگاه مراجعه کرد و به قول شما محکوم شد.
  بفرمایید در طول این بیست و یک سال حکومت ولی فقیه شما ، چندبار ایشان توسط شاکیان ایشان به دادگاه فراخوانده شدند؟ محکومیت پیشکش

  یه پله پایین تر: از نمایندگان ایشان چند نفر در دادگاه عدل اسلامی محکوم شده اند؟ اگر یکی دو مورد مثال بزنید ممنون میشیم.

 5. وطن دوست گفت:

  اقاي به اصطلاح بسيجي فعلا که زنداتها پر پر از انسانهاي بيگناه است و هر کسي که به حکومتيا انتقادي بکنه جاش تو زندانه

  دانشجو در دانشگاه امنيت ندارد اگر انتقادي بکند فورا ستاره دار شده و اخراج يا به زندان مي افتد زمان شاه با دانشجوي مخالف و منتقد

  چنين کاري نمي کردند وهزاران کار خلاف اين حکومت که اگر بخواهيم بنويسيم مثنوي هفتاد من ميشود دو نمونه اش را گفتم

  مي دانم همه چيز را خوب ميداني ولي از سر لجاجت با همه مخالفت مي کني چون در هفته چندين بار برايتان کلاسهاي توجيهي

  ميگذارند و مرتب روي افکار و مغز شما کار ميکنند تا از خواب غفلت بيدار نشويد کمي در خلوت با خودتان و خداي خودتان خلوت

  کنيد و بدون تعصب فکر کنيد و از خدا بخواهيد راه درست و فکر درست را به شما نشان دهد خداي مهربان به شما کمک مي کند

  به اميد رهايي مردم ايران از ظلم وستم و روزهاي بهتر براي همه ما

 6. رضا سبز گفت:

  بسیجی ، واقعا برات متاسفم که به این راحتی بازیچه دست هستی . این رژیم حتی جرات ندارد دادگاههای زندانیان سیاسی را علنی برگزار کند. وقتی آقای کروبی مدارک تجاوز به زندانها را به رییس قوه قضاییه داد به جای رسیدگی آنها را ضبط کردند. در دیکتاتوری پینوشه هم مخالفان را میدزدیدند بعد جسد آنها آنها را با سنگ می بستند و به ته دریا مینداختند. اگر کسی هم شکایت میکرد مزدوران رژیم میگفتند مدرکت کو و چون خانواده قربانی مدرکی نداشت خودش را مورد شکنجه قرار میدادند تا دیگر کسی جرات شکایت نکند. بعد از فروپاشی دیکتاتوری عمق جنایات آنها روشن شد. این دلایلی که نوشتی فقط برای بدرد افرادی مثل خودت میخورد که روز به روز هم عده اشان کمتر میشود.
  انشاءالله خدا سلامتی به شما اعطا فرماید.

 7. کاشناس ارشد تاریخ اسلام گفت:

  باسلام خدمت تمامی ازادگان جهان وبرادر دربندم
  عزیزان خاصیت حکومت ایدئولوژی استبداد است و وای بر مردمی که بر انها در لباس اسلام ظلم شود بیچاره اسلام بیچاره حضرت علی و…..

 8. mohandese bargh گفت:

  واقعا متاثر شدم. وقتی می بینم که فرستادگان رژیم در مجامع حقوق بشر ژست انساندوستی هم میگیرند حالم به هم میخوره.حکومت مسئول همه این جنایتها است و امیدوارم هرچه زودتر همشونو در دادگاههای بین المللی به جرم جنایت علیه بشریت محاکمه کنند.

 9. ناشناس گفت:

  مطالب آقای محمودیان توسط خانواده زندانیان تایید شده است.

  به نقل از خانواده های زندانیان رجایی شهر تصریح شده: “بارها و بارها مشاهده شده است که زندانیان جرایم سنگین، کاندوم دستشان ‌گرفته اند و در هواخوری به دنبال طعمه جنسی برای خود بوده اند.”
  “اگر زندانی کم زور باشد یا مسئولین زندان هوایش را نداشته باشند، مطمئنا مورد تجاوز واقع می شود. این در حالی است که نگهبانان و سربازان وقتی کاندوم را در دست این زندانیان خطرناک می‌بینند، هیچ گاه عکس ‌العملی نشان نمی‌دهند؛ چرا که در اصل خودشان آن را در اختیار زندانی‌ها قرار می‌دهند.”

 10. (برادر کوچک سبز) گفت:

  آقای بسیجی (بیشتر امنیتی) سند ازین بیشتر می خوای یه سرفصل برو بعد ببین شکایت 26 زندان سیاسی از وجود شکنجه در زندانها …
  دیگه چی می خوای؟؟!! سند باید چه جوری باشه از آسمون بیاد خب معلومه شکنجه گران نمیزارن مدرکی بیرون از زندان جمع بشه..پس باید خود زندانیان ادعا کنند..پیش خودت نمیگی چرا اجازه ملاقات و تلفن به زندانیان سیاسی نمیدن ..چون می خوان سند و مدرک از این زندانیان سیاسی به بیرون درج نکنه..!!!
  سند چیه سند کیه؟؟!!!
  آخه کی میتونه ازینا سند بگیره وقتی همه چی دسته خودشونه زندان مال خودشونه..زندانبان مال خودشونه قاضی مال خودشونه وکیل مال خودشونه از همه مهمتر قانون مال خودشونه….
  آخه کی می خوایین از خواب غفلت بیدار شین…خدا کنه فقط خواب باشین..خودتون رو به خواب نزده باشین..!!!!!!!!

 11. ناشناس گفت:

  آقا یا خانم بسیجی،
  اگر فرض کنیم چنین وقایعی رخ داده، اصلا چگونه می توان توسط خود شخص به سادگی مدرکی برای اثبات آن یافت نمود. آیا متهم دوربین فیلم برداری و یا عکس برداری داشته که از آنجا فیلم و عکس بگیرد؟ آیا به مدارک موجود در دست بازجویان و یا مدارک زندان دسترسی دارد؟
  بله بدون مدرک نمی توان کسی را متهم کرد. اما باید فقط خود متهم مدرک ارائه کند؟ اگر کسی رفت کلانتری گفت یک نفر به او تجاوز کرده باید بگویند اگر مدرک نداری تو رو به زندان می اندازیم یا باید بروند بررسی کنند و تحقیق کنند تا اگر چنین اتفاقی افتاده بتوانند مدرکی پیدا کنند؟

  خوب یک زندانی که در زندان زیر شدیدترین شکنجه ها قرار گرفته و دسترسی به هیچکس نداشته، باید سند و عکس و نوشته داشته باشد تا به سخن او رسیدگی شود. اینهمه شهادت بسیاری از افرادی که در زندانها بوده اند، کوچکترین ارزشی ندارد؟ خیلی وقتها این شکنجه ها درحضور زندانیان دیگر صورت می گرفته است. شهادت این همه آدم کافی نیست. همه شان دروغ می گویند و فقط می خواهند به نظام ضربه بزنند؟

  مدرک واضح دیگر، نوع دادگاههای فله ای بود که در تلویزیون همه دیدیم و درآنها حتی بعضی از ظواهر دادرسی هم رعایت نمی شد.
  چه مدرکی بهتر از این که همه متهمانی که نشان داده شدند در دادگاه بجای دفاع از خود فقط بر علیه خود حرف می زدند؟ حتی اگر فرض کنیم که واقعا آنها مجرم بوده اند مطمئنا برای خیلی از جرمهای انتصاب داده شده مدرکی وجود نداشته ومتهم می توانسته خود را با انکار جرم، تبرعه کند پس چرا همه اعتراف می کردند؟

  بعد هم خودتان بهتر می دانید که فجایع کهریزک مدتها قبل از آنکه توسط رهبر دستور بسته شدن آن داده شود در سایتها و توسط افراد مختلف به کرات بازگو شده بود ولی همه اتفاقات توسط مسئولین انکارمی شد. آیا در همان اوایلی که این ادعاها مطرح شد امکان نداشت که حداقل مقامات مسئول یک نفر ناظر را برای تحقیق می فرستادن تا ببینند این خبرها راست است یا دروغ؟ یادتان نیست که قتلهای صورت گرفته در اوایل توسط مقامات بالای کشور دلیلش ابتلا به بیماری اعلام شده بود؟ همه می دانیم وقتی قتل پسر روح الامینی مطرح شد که یکی از افراد شناخته شده در بین مسئولین نظام بود، بعد از آن به این قضیه پرداخته شد و بجای انکار حداقل بخشهایی از این فجایع تایید شد.
  آیا نمی دانید بعد از مشخص شدن روی دادن این فجایع مسئولان رده بالایی که از اول آن را انکار می کردن هنوز سر جای خود هستند؟ دادستان تهران که بسیار گفته می شود که یکی از عوامل اصلی این ماجرا بوده فقط از سمتش برکنارشده و به سمت دیگری منصوب شده بدون آنکه مجازات شود. واقعا باور می کنید که چنین فجایعی در زندانی که صدها نفر زندانی در آن حضور داشته اند هفته ها در جریان بوده و با آنکه اینهمه توسط سایتها و افراد مختلف درباره آن گفته می شد، هیچکدام از مسئولان رده بالا از آن آگاهی نداشته اند؟

  خوب با این وجود چه تضمینی وجود دارد که دوباره چنین اتفاقاتی نیفتد.
  اصلا فرض کنیم که همه این اتهامات دروغ است. آیا امکان ندارد در آینده چنین اتفاقاتی بیفتد؟ چه سازوکاری برای جلوگیری از آن وجود دارد؟ یعنی زندانیان اگر شکنجه شدند، خوب مدرک هم نمی توانند به این سادگی پیدا کنند پس بگذاریم این اتفاقات بیفتد؟ آیا نباید سازوکاری وجود داشته باشد که امکان روی دادن چنین وقایعی نباشد. و سازوکاری باشد که اگر چنین وقایعی روی داد آنقدر سیستم نظارتی قوی باشد که نتواند این مسائل مدت زیادی پنهان بمانند؟
  همه می دانیم که بسیاری از این متهمان تا مدتها دسترسی به خانواده شان یا دسترسی نداشته اند و یا دسترسی شان بسیار محدود بوده وبسیاری از آنها تا مدتها دسترسی به وکیل نداشته اند. وقتی شخص دسترسی بسیار کمی به خانواده اش دارد و دسترسی به وکیل ندارد چطور می تواند وقتی این اتفاقات روی داد همان موقع آنها را پیگری کند و مدارک لازم را به دست آورد؟
  آیا اینهمه خانواده های زندانیانی که بارها از شکنجه و آزار و اذیت عزیزانشان گفته اند و از نوع برخوردهای صورت گرفته با خوشان و اینکه می گفتند تا مدتها دسترسی به عزیزانشان نداشته اند، همه شان دروغ می گویند؟
  وقتی رسانه ها آزادی لازم را ندارند که اگر چنین اتقاقاتی روی داد به آن بپردازند و مسئولان را مجبور کنند تا درباره آنها تحقیق کنند چه تضمینی برای جلوگیری از تکرار فجایع کهریزک وجود دارد؟
  اما اگر آدم کمی انصاف داشته باشه، خیلی وقتها از خود نوع حرف زدن و نوشته فرد تا حدی می توان به راست یا دروغ بودن آن پی برد.
  وضعیت اسفناک در زندانهای کشور چیزی نیست که فقط یک نفر گفته باشد. خیلی از این زندانیها پس از آزادی این مطالب را بازگو کرده اند. وخیلی از ماها از این و آن راجع به اشخاص دور و نزدیک خود در باره موارد مختلفی از مسائل تاسف انگیز موجود در زندانها شنیده ایم.

  من بعید می دانم که شما قبول نداشته باشید که چنین اتفاقاتی افتاده است. شاید هم در مورد بعضی موارد شک داشته باشید اما بعید است که هیچیک را قبول نداشته باشید. طبیعتا خود من هم ممکن است به بعضی از حرفهایی که اینطرف و آنطرف می شنوم شک داشته باشم، اما آنقدر از افراد مختلف و درباره موارد مختلف شنیده و یا خوانده ایم، که فکر نکنم هیچ انسان منصفی با شنیدن و خواندن این موارد اساس آنها را انکار کند.

  اما یک پرسش دیگر، اگر مقامات بالای حکومت در این جنایتها دست داشته باشند، آیا به این سادگی اجازه خواهند داد که این مسائل در یک دادگاه با شرایط عادلانه و درست رسیدگی شود؟ آیا آنقدر فضا بازهست که بتوان برخلاف خواست مقامات بالای حکومت، چنین مواردی را در دادگاه اثبات کرد؟

  اما حرفهای بالا پاسخی به نوشته های شما بود ولی …

  امیدوارم که این حرفها را فقط برای جلوگیری از رسیدگی به چنین فجایعی نگفته باشید. اگر چنین هم نباشد،
  من احتمال می دهم که شما برای حفظ حکومتی که آنرا قبول دارید، اگر احتمال دهید که چنین اتفاقاتی روی می دهد، چندان مخالف یا ناخرسند نیستید. اما سخن من را بپذیرید یا نه، چنین اتفاقاتی در دارزمدت به نفع حکومت موردنظر شمانیست اگرچه در کوتاه مدت بتواند مشکلاتی را برای حکومت حل کند. آه مظلوم با همه حرف می زند واحتیاجی به مدرک ندارد.
  ماه همیشه پشت ابر نمی ماند و ظلم همیشه پایدار نخواهد بود و صبروطاقت مردم هم تا ابد طاقت چنین فجایعی را ندارد.
  کوه و دشت و دریا و ابر و ماه و آسمان و جنگل و گل و همه جانداران و سرشت همه انسانها و حتی خود شما این جهان را به سوی دیگری خواهد برد.

 12. خسته از حاقت گفت:

  تا حماقت در این حد بین ما ایرانیان شایع است لیاقت ما دررابطه با حاکمانمان بیشتر از این نیسا …از ماست که بر ماست .

 13. ایراندخت گفت:

  با سلام برادر بسیجی بذار یه راه ساده برای اثبات حرف های آقای مهدی محمودیان به شما پیشنهاد کنم
  به خاطر مسلمانان کشور سوریه یه اعتراضی بکن به همون مسؤلین بسیج تون و روی حرف خودت اصرار کن
  بعد که بردنتون واسه ارشاد زندان بند 305 سپاه اومدی بیرون ببینم چند تا نامه نظیر نامه محمودیان وکروبی ودیگران به آقای رهبری مینویسی؟
  به ما هم خب بده تا بیایم واسه همدردی با شما

 14. ناشناس گفت:

  بابا این خودش سر دسته اوباشه دلت خوشه ها
  فعلا عشق است بحرین ایران و سوریه و اینها رو بی خیال

 15. بزرگمرد فردا گفت:

  باید بیدار شید……بیدار …..بیدار……
  باید دلامون رو یکی کنیم……
  تا بتونیم جامعمون رو درست کنیم…..

 16. اندکی صبر سحر نزدیک است گفت:

  یک دهه قبل بسیح وبسیحی بین همه محبوب بود ………حالا چی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 17. ناشناس گفت:

  انصافا چه جوری باید به درستی این مطالب استناد کنیم ؟؟؟؟؟؟

 18. وطن پرست گفت:

  بسیجی که مطلبت را با نام اما بر حق ما خ… شروع می کنی…بردار شما که هر چیزی ولایت گفت چشم بسته قبول می کنی ما مدرک هم نشان بدهیم باز ذهن بیمارتان آن را دروغ می پندارد. اگر جرات دارید یک روز در وسط خیابان از یک چیز عادی مثل تورم انتقاد کن تا با شما هم همان ها کنند که با جوانان کردند و می کنند. البته من تورم را مثال زدم شاید از نظر شما تورمی هم وجود نداشته باشد.امیدورام روزی برسد که همه این شکنجه ها را خودتان تجربه کنید و ما سند بخواهیم!!!

 19. ناشناس گفت:

  شهریور 89؟ چرا اینقدر دیر منتشر شده نامه به این مهمی؟ اگرچه دیگران هم از این فجایع گفتند. الهی عظم البلا…

 20. بسیجی گفت:

  به نام خدای امام بر حق ما خامنه ای.دوست عزیزم شریف سلام.مگر قراره ولی فقیه هر روز تو دادگاه باشه لابد شما که دیکتاتور نیستی شبانه روز تو دادگاه زندگی میکنی؟برای چی به دادگاه بره؟در ضمن مگر رهبران شما دادگاهی شدند؟شیخ شما که اعتراف به گرفتن رشوه کرده چرا عدالت شما به اون نمیرسه؟نمایندگان ایشان چرا باید دادگاهی شوند لابد به خاطر شما؟!میخوای از این به بعد هر کسی رو که خواستی نام ببر ما دادگاهیش کنیم اینم شد حرف که چند بار رفته دادگاه؟مگه همه باید دادگاهی بشن تا از نظر شما ادم درستی باشن؟!در کل موفق باشی.یا حق.

 21. bande khoda گفت:

  فقط دعا میکنم

  اللهم اشغل الظالمین باالظالمین و به کلام پیامبر اکرم (ص) ایمان دارم که : سرزمینی به کفر می ماند ولی به ظلم نمی ماند.

 22. ناشناس گفت:

  مرگ بر میر حسین موسوی

 23. ناشناس گفت:

  فقط دعا میکنم
  اللهم اشغل الظالمین باالظالمین و به کلام پیامبر اکرم (ص) ایمان دارم که : سرزمینی به کفر می ماند ولی به ظلم نمی ماند.

 24. ناشناس گفت:

  من انقلابی یا ضد انقلاب نیستم , طرفدار راه سبز نیستم , طرفدار هیچ گروه یا حزب دیگری هم نیستم , دنبال تغیر و بر اندازی هم نیستم , تو انتخابات ریاست جمهوری هم به کسی رای ندادم , فردی سیاسی هم نیستم , اما با صراحت تمام میگم که در نظام اداری ایران ضوابط حاکم نیست بلکه روابط حاکم است , فساد اداری حاکم است ,

 25. شریف گفت:

  بسیجی جان عزیز دلم
  باز هم میگم شما فقط یک مورد از نه خود حاکم وقت ما، بلکه از نمایندگان ایشان مثال بزن که در جریان شکایت کسی یا گروهی ، در دادگاه محکوم شده باشد.
  خواهش می کنم به جای جواب بیفایده برو توی مدارک این همه سال بگرد و تحقیق کن . فقط یک مورد ، خواهش می کنم فقط یک مورد پیدا کن و به ما اطلاع بده.
  (واصولن تصور کن ، فقط تصور کن که مثلن من به عنوان شاکی آقای خامنه ای برم دادگاه و از یک اختلاف شخصی به دادگاه شکایت کنم. ببین برای خودت اصل طرح شکایت قابل تصور هست یا نه ، رسیدگی به شکایت پیشکش…)
  اون وقت ما شهادت خواهیم داد که نسیمی از عدالت علی علیه السلام به حکومت ما وزیده است….

 26. بسیجی گفت:

  به نام خدای امام بر حق ما خامنه ای.بسیجی برای محبوبیت زندگی نمیکنه بسیجی برای عقیدش میمیره!یا حق.

 27. مومن به دین رسول الله گفت:

  بسم الله الرحمن الرحیم
  وَمِنَ النَّاسِ مَن يَتَّخِذُ مِن دُونِ اللّهِ أَندَادًا يُحِبُّونَهُمْ كَحُبِّ اللّهِ وَالَّذِينَ آمَنُواْ أَشَدُّ حُبًّا لِّلّهِ وَلَوْ يَرَى الَّذِينَ ظَلَمُواْ إِذْ يَرَوْنَ الْعَذَابَ أَنَّ الْقُوَّةَ لِلّهِ جَمِيعًا وَأَنَّ اللّهَ شَدِيدُ الْعَذَابِ إِذْ تَبَرَّأَ الَّذِينَ اتُّبِعُواْ مِنَ الَّذِينَ اتَّبَعُواْ وَرَأَوُاْ الْعَذَابَ وَتَقَطَّعَتْ بِهِمُ الأَسْبَابُ إِذْ تَبَرَّأَ الَّذِينَ اتُّبِعُواْ مِنَ الَّذِينَ اتَّبَعُواْ وَرَأَوُاْ الْعَذَابَ وَتَقَطَّعَتْ بِهِمُ الأَسْبَابُ وَقَالَ الَّذِينَ اتَّبَعُواْ لَوْ أَنَّ لَنَا كَرَّةً فَنَتَبَرَّأَ مِنْهُمْ كَمَا تَبَرَّؤُواْ مِنَّا كَذَلِكَ يُرِيهِمُ اللّهُ أَعْمَالَهُمْ حَسَرَاتٍ عَلَيْهِمْ وَمَا هُم بِخَارِجِينَ مِنَ النَّارِ(قران کریم سوره بقره ایات 165الی167)
  و برخى از مردم در برابر خدا همانندهايى [براى او] برمى‏گزينند و آنها را چون دوستى خدا دوست مى‏دارند ولى كسانى كه ايمان آورده‏اند به خدا محبت بيشترى دارند كسانى كه [با برگزيدن بتها به خود] ستم نموده‏اند اگر مى‏دانستند هنگامى كه عذاب را مشاهده كنند تمام نيرو[ها] از آن خداست و خدا سخت‏كيفر است آنگاه كه پيشوايان از پيروان بيزارى جويند و عذاب را مشاهده كنند و ميانشان پيوندها بريده گردد و پيروان مى‏گويند كاش براى ما بازگشتى بود تا همان گونه كه [آنان] از ما بيزارى جستند [ما نيز] از آنان بيزارى مى‏جستيم اين گونه خداوند كارهايشان را كه بر آنان مايه حسرتهاست به ايشان مى‏نماياند و از آتش بيرون‏آمدنى نيستند
  برادر عزیز مسئله بهمین سادگیست به نام خدای خامنه ای ویا به نام پیشوا ادولف هیتلر – و یا به نام استالین . خدای رحمان و رحیم را اینان نمی شناسند
  این مباحث ربطی به دین عریز و لطیف اسلام که امام اول ان مرگ یک مرد را از غصه کنده شدن خلخالی از پای زنی یهود را روا میدانست ندارد . اصل ولایت فقیه اصلیست که حتی در زمان طرح ان هیچکدام از مراجع وقت ان را نه تنها قبول نکردند بلکه این مقدار قدرت را در دست فردی هر چند مجتهد دادن را خلاف اسلام میدانستند و نتها رمز ابقای ان در جامعه عدم درک مردم از ان و کاریزمای امام بود . اگر فکر میکنیم اقای خامنه ای از این شکنجه ها بی اصلاع است سخت در اشتباهید چون طبق فتوای صریح مصباح یزدی اینان از کفار حربی هستند جان .مال . ناموسشان . بر مومنین (برادران سرباز کمنان امام زمان ) ازاد است و جالب اینکه این برادر شجاع ما با این علم ایشان را مخاطب قرار دادند تا فردا راه فراری بر ایشان نباشد وگرنه مخاطب مائیم
  کسانی که سعی می نمائند اعمال اینان را به دین خدا نسبت داده و بدین وسیله دین خدا تخطئه نمایند بدانند که اعمال اینان اعمال گروهی خاص با تفکراتی خاص است که هیچ ربطی به دین خدا نازل شده بر رسول والا مقام او محمد مصطفی(ص) نداشته اینان عده ای تبهگارانند که پس از امام برای حفظ خود هیچ خط قرمز اخلاقی و بشری و حتی حیوانی نیز برای خود قائل نیستند از دیگاه اینان مردم رعیتهایی هستند که نه توان نه علم و نباید در امور کلان کشور دخالت کنند و کسانی که از این خطوط قرمز رعیت بودن عدول کنند تابع حکم کفار حربی هستند که تمساح یزدی احکام برخورد با انان را صادر می کند
  برادران بدانید که خداوند به هیچ قومی ستم نمی کند این مائیم که اسباب ستم برخورد را فراهم میکنیم
  دین اسلام دین هدایت رافت .محبت . اخلاق . عدالت . رفاه . و ….. است و شانیت انسان نزد خدا بالاتر از ملائک و ابروی ان نزد خدا بالاتر از کعبه قبلگاه مسلمین است .
  و خدا سرنوشت هیچ قومی را بواسطه عقل و اختیار و عملی که به او داده عوض نمی کند تا مگر ان قوم با استفاده از ابزار الهی ان را عوض نمایند . البته یقیننا خداوند سمیع البعباد است ناله ای میشکند پشت سپاهی گاهی
  مخلص کلام خامنه ای اگاهترین فرد به جنایات است ریرا به اعتراف خود هیچ مقوله ای در کشور از چشمان او دور نیست (بواسطه نیروهای اصلاعاتی بیت ) فهم او هیچ ربطی به اسلام عزیز و لطیف ندارد . یقیننا نام او در تاریخ در کنار هیتلرها . استالینها . و دیگر مفسدین جهان قید است . و به شما مژده میدهم او در زمان زنده بودن خود جواب جنایتهایش را خواهد داد (شاید در گودالی کوچکتر از گودال صدام )
  پناه بردن به خدا و استغاثه و دوری از گناهان علاوه بر عمل به تکلیف یقیننا از طرف خداوند بی جوال نخواهد ماند . و اگر چنین نکنیم خواسته خودمان است که اینان بر ما حکوکت کنند . تقوا تقوا تقوا تقوای الهی را رعایت کنیم
  مومن به دین رسول الله محمد مصطفی (ص)

 28. محمود گفت:

  به قول یکی از بزرگان(محتملا علامه طباطبایی):
  این انقلاب یک شهید داشت و آن هم اسلام بود.

 29. سکوت در مقابل ظلم،معصیت است گفت:

  کفر نگو برادر.آقایان هرگز اشتباهاتی ازین دست نمی کنند.زبونتو گاز بگیر.به ولایت مطلقه ی فقیه که از اسلام هم قدمتش بیشتره توهین نکن

 30. سبز اندیش گفت:

  برادر سبز ، این جمله از مهندس بازرگان است : این انقلاب یک شهید داشت و آن هم اسلام بود.

 31. ناشناس گفت:

  اگر این چیزها که گفته شده 1 هزارمش راست باشه که همش راست است باید فاتحه اسلام رو خوند.فاتحه مع الصلوات