سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مصباح یزدی: مخالفت با ولی فقیه در حد «شرک بالله» است...

مصباح یزدی: مخالفت با ولی فقیه در حد «شرک بالله» است

چکیده :اگر پس از بررسي ادله ولايت فقيه به حقانيت آن پي برديم، بايد پاي آن بايستيم و بدانيم كه مخالفت با ولي‌فقيه مخالفت با ائمه و بر اساس روايات در حد شرك بالله است....


محمدتقی مصباح يزدي در ديدار با جمعي از پاسداران اعلام كرد که مخالفت با ولي‌فقيه، مخالفت با ائمه (ع) و در حد «شرك بالله» است.

به گزارش خبرگزاري فارس، آيت‌الله مصباح يزدي گفت: هر چند مردم نسبت به امامان معصوم(ع) بي‌وفا بودند و برخي از آنها با ائمه دشمني و ستيز كردند، و بعضي ديگر هم از امام خود حمايت نكردند، اما اراده الهي بر اين تعلق گرفته كه معصوم دوازدهم ـ‌عجل‌الله تعالي فرجه‌الشريف‌ـ زماني ظاهر شود كه عالم ظرفيت استفاده از وي را داشته باشد.

مصباح يزدي با اشاره به وظيفه مكلفين در زماني كه امكان دسترسي به معصوم نيست، گفت: حتي در زمان حضور معصوم كه برخي از مردم يه امام(ع) دسترسي نداشتند، ائمه(ع) افرادي را به عنوان نائب و جانشين خود قرار مي‌دادند و اين همان امري است كه در فرهنگ ما “ولايت فقيه ” نام دارد.

وي با بیان اینکه اراده خداوند همواره بر اين تعلق گرفته كه دو دستگاه در برابر هم وجود داشته باشد: دستگاه پيامبران و دستگاه شياطين انس و جن؛ افزود: خداوند حداكثر اختيار را به انسان داده است و حتي قرآن كه كتاب هدايت است، بر اثر استفاده نادرست و تفسير به رأي مي‌تواند براي عده‌اي وسيله گمراهي باشد. از همين‌رو شياطين انسي مانند مرتاض‌ها از قدرتي برخوردارند كه مي‌توانند به كمك آن ديگران را بفريبند؛ اما مردم بايد با انتخاب صحيح سعي كنند از دام‌ شياطين رها شوند و با استفاده از اسباب هدايت راه درست را پيدا كنند.

این استاد حوزه با اشاره به داستان گوساله سامري و نقش آن در گمراهي بني‌اسرائيل گفت: طبق روايات هر اتفاقي كه براي بني‌اسرائيل افتاده، براي امت اسلام هم رخ مي‌دهد. پس بايد بدانيم كه همواره سامري‌هايي هستند كه مي‌توانند ما را بفريبند.

آيت‌الله مصباح ادامه داد: تاريخ نشان داده بسياري از مسلماناني كه اهل نماز، تلاوت قرآن‌ و انفاق بودند، و حتي در ركاب رسول خدا و اميرالمؤمنين ـ‌صلوات‌الله عليهما‌ـ شمشير زده بودند، فرزند وي را به فجيع‌ترين وضع به قتل رساندند. ما بايد از اين وقايع درس عبرت بگيريم و بدانيم اين تحولات براي هر كسي ممكن است اتفاق بيافتد و اين دام‌ها سر راه همه ما وجود دارد و خطر سقوط در آنها تا لب گور ما را تهديد مي‌كند.

رئيس مؤسسه آموزشي و پژوهشي امام خميني(ره) با اشاره به اين‌كه نمي‌توان دين را از غير متخصص در امور ديني ياد گرفت، گفت: دين را بايد به كمك علما از قرآن و كلمات معصومين آموخت؛ نه از مرتاض و جن‌گير؛ و با استناد به اين‌كه برخي افراد كارهايي مي‌كنند كه ديگران از انجام آن عاجزند، نمي‌توان براي شناخت دين به آن‌ها مراجعه كرد.

او با بيان اين‌كه اگر فهميديم مسأله‌اي حق است بايد تا آخر بر آن پافشاري كنيم، خاطرنشان كرد: اگر پس از بررسي ادله ولايت فقيه به حقانيت آن پي برديم، بايد پاي آن بايستيم و بدانيم كه مخالفت با ولي‌فقيه مخالفت با ائمه و بر اساس روايات در حد شرك بالله است.


32 پاسخ به “مصباح یزدی: مخالفت با ولی فقیه در حد «شرک بالله» است”

 1. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  یکی نیست به این بنده خدا بگه مگر در احادیث مختلف نخوانده اید که بین علما و فرمانروایان فرق گذاشته اند. در ضمن ایشون از راه قیاس به این نتیجه رسیده اند که در حد شرک بالله است در حالیکه امام جعفر صادق قیاس را در امر دین جایز نمیشمارد و در احادیث( اصول کافی و یا تحف العقول. متاسفانه دقیق یادم نیست کدام کتاب بود ) قیاس در دین از ابزارهای گمراهی به شمار می آید.

 2. ناشناس گفت:

  از سوریه.یمن. لیبی .بحرین. مصر.تونس درس بگیرند .
  امیدوارم این شر و بدبختی دامن اقایان حکومتی را گرفته تا نابود شوند.

 3. ناشناس گفت:

  حکم هم بریدن برای محمودجون فقط مونده مدت زندان وتعدادشلاق رو تعیین کنند

 4. قلم فرانسه گفت:

  یک سئوال علمی : در برابر ولی فقیه ( طبق فرهنگ شما ) کرنش کردن , به خاک افتادن و قصد بوسیدن پای مبارک همان ولی فقیه ( طبق فرهنگ شما ) را داشتن , چه حکمی دارد ؟! قلم فرانسه

 5. محمد گفت:

  بعد از یا علی گفتن این جدیدترین ورژن برای مشروعیت رهبری است نمی دانم چرا این عقلا اینقدر تند تند به ایشان مقام می دهند تا خدا شدن چند قدم بیشتر نمانده!

 6. رضاخوشنویس گفت:

  مسالتا” شیخ!آیااین موضوع (مخالفت با ولی فقیه درحد شرک بالله است…)درهمه زمانها وتمامی جغرافیای جهان اسلام مصداق دارد یاخیر؟بعبارتی بااین تفسیرتمامی معتقدان به سایر ادیان بغیرازاسلام وتمامی مسلمین بغیرازمعتقدان به مذهب شیعه وتمامی شیعیان غیرمعتقد به ولایت فقیه باکیفیت تفسیر حضرتعالی درزمره مشرکین وکافرین وبنوعی کالانعام بل هم اضل خواهند بود!بااین تفسیر به نظرمیرسد اکثریت جمعیت حال حاضر جهان واکثریت قریب به اتفاق اموات وگذشتگان ما ازحضرت آدم تاهمین چندسال قبل هم در زمره کافرین هستند!!حتی آن 99نفری که درمخالفت با رای ونظر حضرت امام بانخست وزیری مهندس موسوی رای دادند واتفاقا یکی ازآقایان همین چند روزپیش افاضه فرمودند که از مخالفت با رای امام (بخوانید مخالفت با ولایت فقیه واعتراف به شرک…)پشیمان نیست!!!درضمن جناب استاد…بااین تفسیر مخالفت رئیس جمهور وقت(ولی فقیه فعلی)باحضرت امام(ره)(ولی فقیه وقت)چه معنایی دارد وآیاآن مخالفت هم شامل این رای وتفسیر وفتوی حضرتعالی قرارمیگیرد یاخیر؟!!!!!!

 7. نوا گفت:

  دین را نمی توان از غیر متخصص یاد گرفت ! خیالی نیست اما می توان دردها و دغدغه ها را درقالب سئوال یا خواسته مطرح کرد ،شکی نیست که بهترین و محق ترین مطرح کنندگان این مهم که همانا نیاز و نیازمندی زمانه اند روشنفکران و دانشگاهیان اند .
  اینکه دانشگاهیان دنبال دادن جواب هستند نه از روی بی اعتمادی به متخصصان یا نخواستن است که علت آن عدم جواب دهی از طرف متخصصان است /جواب دهی به موقع !
  اینکه درقالب الفاظ و تعاریف جواب و جوابیه داد شاید بتواند درد و دغدغه ی متخصصان دینی را مرتفع کند اما قطعادرد جامعه را دوا نمی کند
  برای جامعه نیاز به ارائه عینیات است .نیاز به دیدن اثر و اثر بخشی جواب عملی است/ جواب های راهکاری که جامعه را از نیاز به دیگر اندیشمندان بی نیاز کند نه از روی تعصب که براساس وظیفه دینی /انسانی
  امروزه اگر چه مامسلمانیم و به این نعمت افتخار می کنیم
  امروزه اگر چه ما بهترین انسانها را هااز نظر خدا ترسی و خداپرستی در بین مسلمانان داریم و باعث مباهات است
  امروزه اگرچه برهمگان و متخصصان دینی روشن است که بهترین ادیان از نظر حساسیت به مسائل اجتماعی یا تشویق و ترغیب رهبران و راهبران به مطرح کردن مسائل اجتماعی دین مبین اسلام است با پشتوانه جاوید و جاودانه اش قرآن ، اما واقعیت این است که ما از نظر روابط و الزامات اجتماعی درشکل علمی که شهر و شهرداری وشناخت جایگاه و حقوق شهروندی و نهایتا رعایت باید ها و نباید هایی که می توان فعل و انفعالات و … اجتماعی از قبیل مسائل مهم اقتصاد و ….. بد جوری کمیتمان لنگ است ! کم داریم کم کار کرده ایم و اگر بقول شما غربی های بی .. نبودن شاید هنوز هم خیلی از ماها دمخور ارباب و اسباب های قبل از اختراع هواپیما ،عصر اتم و عصر ارتباطات بودیم
  شاید بیایید بگویید که ما در فلان تاریخ چه داشتیم و کی داشتیم و یا شروع کنندگانش ما بودیم ! اما این ها چیزها چیزی را حل نمی کند .حقیقت این است که ما در چند ساله اخیر علم و عمل اجتماعی (توجه کنید حاج آقا نه علم و اعمال دینی که جای خود دارد و محترم است ) یا هیچ کار نکرده ایم و یا همه را از خارج و خارجیان یاد گرفته ایم .ویاخیلی اوقات آنان را به زور یاد مان داده اند لغت استعمار را اگر حداقل پیش خودتان تکرار کنید خیلی چیزها روشن می شود !!
  حقیقت این است تا خرافه پرستی هست تا ترساندن های آنچنانی هست تا ندادن فتاوی روزآمد و اثر بخش همچون فتاوی امام ره نباشد همین آش است و همین کاسه .
  خودمان را رها کنیم تا به ما برنخورد به ا ین کشورهای همجوار و اسلامی نگاه کنیم که خیلی هم از نظر ظواهر و رعایت…
  از ماهامعتقد و مقیدتر اند . اما نبود علم اجتماعی/ نبود و نداشتن روند درست اجتماعی/ نبود و نشناختن قانون و قوانین علمی اجتماعی /عدم تحلیل و معرفی نیازمندی های جامعه(روابط اجتماعی )* توسط بزرگان کاررابجایی رسانده که بجای داشتن مسئولیت های اجتماعی /شهروندی در زمینه کشت و کشتار /ترور است و تهدید سرآمد دوران هستیم و بطرفه العینی الت دست همین غربیان … شده تایک روز حکومتی را برما علم می کنند و بخاطرش ماها را بجان هم بیاندازند و دیگر روز برای برداشتنآن همان حکومت باز هم مارا به جان انداخته و نسخ بکشند !!! و حالا شما درفکر تعریف و تمجید از .. باش که بجای خود مهم است و یک اصل دینی /اما حاج اقا اثر و اثر بخشی این مهم کجاست ؟ چگونه ما توانسته ایم این مهم را به دنیا که هیچ حتی به جوانان خودمان بشناسانیم … اینرا را جوای بدهیدحاج آقا
  خدا خودش دینش را حفظ می کند ا شما در لباس دینی درفکر مصالح مردم و بیان باید ها و نباید ها آنهم نه بازبان تهدید و طرد که با مهربانی و جذب باشید که انشاءالله هستید

 8. ناشناس گفت:

  گفتن این جمله خودش شرک است. خدایا ببین به کجا رسیدیم!

 9. ناشناس گفت:

  من موندم اون مصلحی با چه رویی می ره جلسه هیئت دولت/این مصباح مگه نمی گفت مردم هیچ کاره اند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 10. خس وخاشاك گفت:

  يحتمل در انعكاس بيانات ايشان اشتباه شده است زيرا ايشان ازخود جنين افاضات در وكرده اند كه :
  ” شرك بالله وحرب باامامعصر
  معصيتي دارد در حد و اندازه
  انتقاد از ولايت فقيه.اينو خودم
  از زبان امام معصوم شنيدم ”
  بس شمامنافقان كوردل بهتره
  اخبار را درست بكيد اكه نه خودم
  براتون ميكم.بكم?بكم?…

 11. سعيد گفت:

  اي بابا!! پس اكثريت قريب به اتفاق اين امت مسلمان مشرك بوده اند وخود نميدانستند؟!! من هم كه از بيخ كافرم! اقاي مصباح! اقايان ولايتمدار! شمارو به ولي فقيه قسم مباني شرعي و دلايل عقلي اين اصل رابه ماهم بگوييد كه كافر از دنيانرويم! -من كه هرچه گشتم پيدا نكردم- ثواب داره ها!!

 12. ناشناس گفت:

  خلایق هر چه لایق.از ماست که بر ماست….

 13. ناشناس گفت:

  جالبه
  راستی اون موقع که امام خمینی ولی فقیه بودن این احکام شرک بالله و … هنوز اختراع نشده بودند.یا اینکه بودند و شما …؟؟!!

 14. يكي از سبزها گفت:

  آقاي مصباح يزدي در تشهد نماز ميخوانيم: اشهد ان محمد “عبده” و رسوله .يعني شهادت ميدهم كه براستي محمد(ٌص) “بنده” و رسول خداست.
  آيا شما فكر ميكنيد ولي فقيه ،خداست يا بندۀ خدا؟ يادت باشد يزيد بن معاويه هم خود را جانشين پيامبر ميدانست و خيلي ها هم مانند شما او را تاييد ميكردند و در مسند قدرت بود و مخالفان خود را خارجي ( از دين اسلام برگشته) معرفي ميكرد و حكم به قتل آنان ميداد! آيا شما فكر كرده ايد
  حرفهايتان چقدر شبيه قاضي شريح است؟ حال خودت انصاف بده تو مشرك شده اي يا ما يا حتي علماي تراز اول كشور ؟ آيا پول و قدرت انسان را اينقدر خوار و ذليل و بد بخت ميكند كه خود را بپاي همنوع ديگري بيندازد و او را سجده كند و پاي انسان ديگري را ببوسد؟ آيا اين رفتار شما در سيرۀ نبوي بود؟
  پيامبري كه دست كارگر را بوسيد بخود اجازه نداد ديگران پاي او را ببوسند و از تعاليم او همينقدر بس كه ميفرمود :تعظيم و سجده فقط براي خداست و در برابر ديگران سجده نكنيد كه اين عمل شرك است. حالا انصاف بده مشرك كيست ؟ بت پرست يا خداپرست؟

 15. ناشناس گفت:

  عجب ! چرا پس شما با ولی زمان امام خمینی ره در قبل از انقلاب فرمود که امسال عید نیمه شعبان نداریم مخالفت کردید جناب مصباح؟

 16. ناشناس گفت:

  والله تا اینجا که ما هر چی از ولایت فقیه دیدیم چیزی جز شرک به الله چیزی ندیدیم

 17. سلام گفت:

  ایشان خود در زمان امام ره که ولی فقیه هم بودند به نظرات امام ره بی توجه بودند

 18. ناشناس گفت:

  البته آقای مصباح یادشان رفته این جمله معترضه را اضافه کنند که : قبول نداشتن “ولایت فقیهی که مورد تایید من باشد” شرک است!!!
  مثلا اگر فرداروزی آقای خامنه ای به دیدار معبود رفت و به فرض مجلس خبرگان آقای صانعی را به عنوان ولی فقیه منصوب کرد آنگاه آقای مصباح خواهند گفت “موافقت با ولایت فقیه شرک است”!!

 19. حمید گفت:

  با تشکر از سایت کلمه که محتوای صحبت های آیت الله مصباح رو بدون تغییر منعکس کرده از دوستان عزیز مخصوصا آقای خوشنویس وآقاسعید وچند تن از دوستانی که به اسم ناشناس پیام گذاشتن خواهش می کنم متن رو با دقت بخونند و به شرط موجود در جمله زیر دقت کنند:
  “اگر پس از بررسی ادله ولایت فقیه به حقانیت آن پی بردیم، باید پای آن بایستیم و بدانیم که مخالفت با ولی‌فقیه مخالفت با ائمه و بر اساس روایات در حد شرک بالله است.”
  این جمله ایشون با شرطی که داره رو هیچ عالمی نفی نمی کنه
  جناب محمد امی هم بفرمایند در کجای کلام ایشون از قیاس باطل اصولی ( که همون تمثیل منطقیون است ) استفاده شده؟

 20. ناشناس گفت:

  ایشان تئورسین انقلاب بعد از انقلاب هستند!!!
  از ایشان در تمام مدتی که امام زنده بودند خبری نبود زیرا امام ایشان را قبول نداشتند.
  ایشان بهتر است حرف نزنند زیرا ولایت فقیه را به اندازه کافی به خاک ذلت نشانده اید!

 21. ناشناس گفت:

  جناب مصباح شما خودت چقدربه اصل ولایت فقیه اعتقاد دارید///////؟ فقط احساس می کنم از این همه حرفهای بی فایده به هیچ جا نخو اهیم رسید وروز به روز از همه چیز داریم دور مشویم . اصل مطلب را درست کنید شماها با این حرفها دین را از مردم گرفتید کجای کارید .

 22. Ali گفت:

  عجبا!.. چه سیرو سلوکی آقایان مصباح، خامنه‌ای و روحانیون همفکرشان و حتا روحانیون ساکت و بی‌ تفاوت شیعه کرده‌اند که از دیکتاتوری به بت پرستی‌ و شرک رسیدند!…

 23. ناصر گفت:

  بنده،به عنوان کسی که در کف اجتماع و در دنیای واقعی زندگی می کنم و با مردم عادی سروکار دارم، همین جا اعلام می کنم که با این اوضاع، خودم، همسر، پدر، مادر، برادران، خواهران، تمام فامیلهای نزدیک و دور ، قریب به اتفاق دوستان و همکارانم، بقال محل، رانندگان تاکسی و . . . همگی از دم مشرک هستیم و خواهیم ماند و کوتاه هم نمی آییم.

 24. ناشناس گفت:

  راستی از کهریزک چه خبر!!!!!!!!!!!

 25. کورش گفت:

  اگه اینطوره پس هیتلر هم نماینده حضرت مسیح بود. سئوال > تعریف دیکتاتور چیه و آیا درسته که کسی که در تمام عمرش کار و زحمت کشیده دار و ندارش متعلق به ولایت باشه؟
  اینقدر دنبال قدرت هستند که حتی 12 امام را هم فراموش کردن. شاید تجربه خوبی باشه در آینده که نوه ها و نتیجه هایمان ببینند عاقبت حکومت و حاکمیت به نام مذهب به کجا میرسه.

 26. اذر سبز گفت:

  این دانشمند !!! بی دانش ودرباری ، اول بفرمایند از کدام علوم روز کوچکترین بهره ای دارند ؟!!! (تا یک استاد دانشگاهی ان رشته امتحانی بکنند )!!! اصلا” ایشان در حد راهنمائی علوم پایه بلد است ؟ هر از گاهی افاضات غیبی میفرمایند !!!!

 27. سبزمشهد گفت:

  حضرت محمد مطلق بود چون وحي به او ميشد .در شيعه 14 معصوم است .ديگران حتما اشتباه دارند .پس مطلق نيستند .در قرن 21 چه اراجيف
  اين ادم واپسگرا ميگويد

 28. سبز گفت:

  در هنگام انتخاب احمدي نژاد چه ها كه اين ادم ودوستانش نگفتند .از مشورت با خدا .تائيد امام زمان براي انتخاب احمدي نژاد .و.. مشورت رهبر
  با امام زمان .خود رهبر هم گفت به احمدي نژاد بيشتر نزديك است تا هاشمي .چه پولي خرج تبليغات براي او كردند .حالا باز ميگويند او بد و…

 29. ناشناس گفت:

  گفتن این جمله همون شرک خفی است . شرک خفی متاسفانه درمیان به اصطلاح حرب الله بسیار رواج داره درحالی که خودشون هم خبر ندارن.بهشون پیشنهاد میکنم برن مطالبی در این زمینه وشرایطش بخونن تا بفهمن که تا کجا در این گناه پیش رفتن

 30. رضا گفت:

  اگر جای خدا بودم هرگز نمی گذاشتم یک عده احمق از دین سو استفاده کنند.
  رضا از تهران

 31. سحر سبز گفت:

  این آقا که تا چند روز پیش می گفت اطاعت از احمدی نژاد اطا عت از خداست عجبا !!!!!

 32. مشقاسم گفت:

  مصباح بابام جان من تقریبا یک برابر و نیم تو سن دارم. امیدوارم روزی برسد که از این حرفهایی که زده ای زرد کنی و چهره ات از خجالت سرخ شود. بابام جان این هم شد حرف از دهانت بیرون می آید.؟