سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » با صبر و استقامت و با راهکارهای متنوع مبارزه مدنی به استقبال بهار می رویم...
» پیام شورای هاهنگی راه سبز امید بمناسبت فرا روئیدن سبزه ها در میهن

با صبر و استقامت و با راهکارهای متنوع مبارزه مدنی به استقبال بهار می رویم

چکیده :باورمان این است که قانون اساسی دارای پشتوانة رأی مردم و نقطة اجماع ملی ماست و نهادینه شدن حاکمیت قانون به معنی الزام زمامداران حکومتی ودولتمردان به اجرای بی چون وچرا وکامل قانون، تضمینی خواهد بود برای ایجاد حکومتی مردم سالار که از تضییع حقوق وآزادی های سیاسی ملت و بروز وظهور استبداد وخودکامگی در لباس وچهره دیگر جلوگیری خواهد کرد. علیرغم درخواست مشروع ملت ایران برای حذف و اصلاح بخش ها واصولی که راه را بر شکل گیری خودکامگی هموار ساخته و با حاکمیت اراده و حقوق مسلم مردم مغایرت دارد، پذیرش حاکمیت قانون در همة امور، ارکان و مناصب را تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی واحقاق حقوق شهروندی تلقی می کنیم. ایمان داریم که میزان، رأی ملت است....


شورای هماهنگی راه سبز امید در پیامی به مناسبت آغاز سال 1390 و عید نوروز با یاد آوری جوانان برومند و زنان و مردانی که به جرم درخواست اجرای کامل قانون اساسی و حقوق مسلم شهروندی به شهادت رسیده و یا دربند قانون شکنان گرفتار آمده اند، آورده است: درپای سفره های سبز هفت سین می نشینیم و با امید بازگشت به عدالت، آزادی، استقلال و پیشرفت در جهت بهروزی و سعادت مادی و معنوی همة ایرانیان، دست به دعا بر می داریم. هر چند که در لحظات شکوهمند تحویل سال، جای خالی فاطمة کروبی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی و پیام های امیدبخششان هماره سبز است.

در این بیانیه با بیان اینکه ای کاش حاکمان این مرز وبوم، همان قدر که حاکمان ملل دیگر را به شنیدن صدای مردمشان فرا می خوانند، خود نیز صدای مردم خود را می شنیدند، تاکید کرده است: سال جدید را همراه با شما مردم آگاه و مقاوم، باز هم با صبر و استقامت و امید به پیروزی آغاز می کنیم، چرا که می دانیم پيروزي، همانا گام زدن در راه است، و با شما همنوا می شویم که «سبز یعنی استقامت تا بهار» ، و نوید می دهیم که در آینده با هدف متنوع ساختن شیوه های مبارزة مدنی، ارتقای تشکیلاتی جنبش و گسترش ابعاد بین المللی آن، برنامه ها و راهکارهایی را که با بهره گیری از نظرات رهبران وفعالان جنبش سبز طراحی شده، ارایه نماییم.

متن کامل این بیانیه به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

یا مقلب القلوب و الابصار، یا مدبر اللیل و النهار، یا محول الحول والاحوال،

حول حالنا الی احسن الحال

(ای دگرگون کننده دلها و دیدگان, ای تدبیر کننده شب و روز, ای تحویل کننده سالها و حالها, حال ما را به بهترین حال تحویل بگردان)

هموطنان عزیز، همراهان و یاران گرامی

اینک در آستانة سال جدید قرار داریم. طلیعة فصل سبز و آغازی دوباره برای همة کسانی که به دنبال تغییر و تحول حیات خویشتن و جامعة خود هستند؛ دگرگونی به سوی فردایی بهتر و روشن ، زندگی پرامید و شاداب . این روزها در حالی به استقبال سال نو می رویم، که در پایان اولین سال «صبرواستقامت» و دوسال تلاش و پایمردی برای حاکمیت ارزش های والای اخلاقی و بازگرداندن کرامت انسانی که همة ادیان و مذاهب در پی احیای آن هستند را در کارنامة خویش داریم.

این روزها با یاد جوانان برومند و زنان و مردانی که به جرم درخواست اجرای کامل قانون اساسی و حقوق مسلم شهروندی ؛ به شهادت رسیده ویا دربند قانون شکنان گرفتار آمده اند ، درپای سفره های سبز هفت سین می نشینیم وبا امید بازگشت به عدالت، آزادی، استقلال و پیشرفت در جهت بهروزی و سعادت مادی و معنوی همة ایرانیان، دست به دعا بر می داریم . هر چند که در لحظات شکوهمند تحویل سال، جای خالی فاطمة کروبی، زهرا رهنورد، مهدی کروبی و میرحسین موسوی و پیام های امیدبخششان هماره سبز است .

فرهنگ وهویت تاریخی ملت فهیم ایران درطی اعصار و قرون ، پذیرای چندصدایی به عنوان مبنای همزیستی مسالمت آمیز بوده است. مردم ما در طول تاریخ، در مقابل کسانی که خواسته اند با زر و زور و تزویر، این چندصدایی را نادیده گرفته و تک صدایی را جانشین آن نمایند، مقاومت کرده اند.اگر تاریخ رفت و آمد اقوام مهاجم به این سرزمین اهورایی را بنگریم خواهیم دید که مهاجمان پس از چندی یا رنگ و بوی ایرانی به خود گرفته اند و یا مجبور به ترک این سرزمین شده اند. چنان چه به تقویمی که هرسال بر دیوارهای خانه هایمان می آوبزیم بنگریم خواهیم دید سال خورشیدی با چهار فصل، دوازده ماه منطبق با آن و مناسبت های ملی ما ودر کنارآن، سال قمری با ماه هایش، و مناسبت های مذهبی ما، ودر کنارآنها سال میلادی، ماه ها و مناسبت های جهانی اش . چنین است که چهارشنبة آخر سال، نوروز، سیزدهم فروردین، مهرگان و یلدا و ده ها مناسبت دیگر، با تاسوعا و عاشورا و قربان و فطر و غدیر، و به همراه روز جهانی کارگر، روز جهانی کودک، روز زن ، روز جهانی محیط زیست و میلاد مسیح در کنار یکدیگر معنی پیدا می کنند، و حذف هرکدام، نادیده گرفتن بخشی از هویت ایرانی، اسلامی و جهانی ما تلقی می شود . سفرة هفت سین و آئین های نوروزی، خود نمایش پایدار این همنشینی است: آئینه در کنار کلام خدا، شادباش سال نو در کنار دعا به درگاه الهی برای دگرگونی حالمان به بهترین حال ها، دید و بازدید با خویشان و دوستان در کنار زیارت قبور رفتگان و شهیدان؛ این است هویت مشترکی که به شخصیت مستقل و متفاوت شهروندان احترام گذاشته ومیراث تاریخی ایرانیان را ارج می نهد.

آیا خواست مردم ما طی دو سال گذشته چیزی جز به رسمیت شناخته شدن این چندصدایی بوده است ؟ پس چرا قتل و تجاوز، ضرب و شتم، حبس و حصر، تحقیر و تهدید را پاسخ شنیده اند؟ ای کاش حاکمان این مرز وبوم، همان قدر که حاکمان ملل دیگر را به شنیدن صدای مردمشان فرا می خوانند، خود نیز صدای مردم خود را می شنیدند. ای کاش همة آزادی هایی را که برای مردم دیگر کشورها می خواهند، برای مردم خود نیز می خواستند. ای کاش در کنار به رسمیت شناختن حق حاکمیت بر سرنوشت ملل دیگر، این حق طبیعی وخدادادی را برای مردم خویش نیز به رسمیت می شناختند. و ای کاش بجای تلاش برای مصادرة نهضت های ضداستبدادی منطقه، از سرنوشت مستبدان درس گرفته و استفاده از زر و زور و تزویر را کنار می نهادند و قبل از آنکه خیلی دیر شود، تسلیم خواسته های مردم خود می شدند.

اما اگر اقتدارگرایان ازآموختن سرباز زده اند، ما درس های زیادی یادگرفته و یاد داده ایم. ما آموخته ایم که برای رهایی از سیر انحطاط و اضمحلالی که دستاورد کوته بینی، نخبه گریزی، شایسته ستیزی، خودکامگی وباندبازی حاکمان است، باید همچنان سرزنده و مقاوم و صبور بایستیم.

می دانیم که به خشونت کشاندن حرکت عظیم مردم، ترفند ودامی است که اقتدارگرایان برای مشروعیت بخشیدن به سرکوب غیر قانونی شهروندان اندیشیده اند؛ حیله ای که دیکتاتورهای تونس ومصر ویمن ولیبی و…. به امیدفایق آمدن برخیزش انقلابی مردم به کار گرفتند. در عین حال با بدیهی بودن و به رسمیت شناخته شدن حق دفاع مشروع از جان و مال وناموس در برابر سرکوبگران، همچنان بر استفاده از همة راهها و اشکال مبارزة مدنی و مسالمت آمیز پای خواهیم فشرد و با بهره گیری ازاهداف و خواسته های دیرینة که در نهضت مشروطه، نهضت ملی شدن نفت، قیام پانزده خرداد، انقلاب اسلامی و جنبش اصلاحات تبلور یافته، استقلال، آزادی، عدالت و پبشرفت را در سرلوحة آرمان هایمان قرار خواهیم داد.

با صدای بلند می گوییم که انتساب جنبش ضد استبدادی سبز مردم ایران به آرزومندان بازگشت حکومتهای فردی غیر پاسخگو ویا تروریستهای بریده از ملت که هموطنان خود را به متجاوزان به این آب و خاک فروختند، مکر ناشیانه وکهنة زمامداران بی تدبیری است که با ندانم کاری، سعی می کنند آینده تاریکی را برای پیروزی جنبش ترسیم کنند.

ما در طول دو سال صبر و استقامت یاد گرفته ایم که برای اصلاح کژی ها ومبارزه با انحرافات بزرگی که در انقلاب مردم ما پدید آورده اند، حق نداریم همانند اقتدارگرایان حاکم، از هر وسیله نامشروعی برای رسیدن به هدف استفاده کنیم والتزام و پای بندی به مبانی وارزش های اخلاقی را، حتی در سخت ترین شرایط وبزنگاه ها، بر خود فرض می دانیم و بر خود می بالیم که جنبش سبز و رهبران آن در مقابل سیل اتهامات ناروا و زبان رکیک و سخیف حاکمان که نشان از عصبانیت ودستپاچگی آنان دارد، مواضع اصولی جنبش را با خویشتنداری وآراسته به ادبیاتی فاخر بیان می کنند. آموخته ایم که در بارة مسائل و چشم اندازها گفتگو كنيم و از خرد جمعي براي تصميم گيري استفاده كنيم و اكنون منشور جنبش سبز كه حاصل اين گفتگو هاست بناي حركت ماست که صدالبته، همچنان كه بر اثر گفتگو ها ويرايش شده است، مي تواند در فرايند گفتگو غني تر شود. يادگرفته ايم كه شبكه هاي اجتماعي كه در آن عضو هستيم را با تشكيل جمع هاي مختلف و يا تقويت گروه هاي مختلفي كه در آن عضو هستيم تقويت كنيم. ياد گرفته ایم كه جنبش نه وابسته به يك فرد كه متكي به بي شماري خرده توانهاست. يادگرفته ايم همچنان كه در دوران انتخابات بر پايه راهبرد هر ايراني يك ستاد، هر كدام در گوشه اي با ابتكارها و مقاومت هاي كوچك دستاوردهاي بزرگ به دست آورديم، از هر مجال براي گشودن پنجره اي جديد رو به اميد بهره ببريم. يادگرفته ايم كه راه تثبيت ارزش هايي كه در عرصة سياسي دنبال آن هستيم، گره زدن آن ارزشها در تمام عرصه ها و جاري كردن آنها در زندگي است. يادگرفته ايم كه در شرايطي كه دولتي ناكارآمد هر روز سفره مردم را كوچك تر مي كند، بي مسئوليتي دولت در قبال سياست هاي غلط اقتصادي و سياسي، مسئوليت ما را در قبال هموطن همسايه، دوست و آشنا بيشتر مي كند. یاد گرفته ایم که در عین متکثر بودن، در راه رسیدن به اهداف جنبش، متحد باشیم و از هرگونه تفرقه افکنی و انحصارطلبی که آفت و مانع راه است، بپرهیزیم.

می فهمیم که شعله ور ساختن حس کینه و انتقام، سرانجامی جز پدید آمدن استبدادی دیگر ندارد، ودر فردای پیروزی، عفو عمومی همة خطاکاران، به جز کسانی که فرمان ودستورسرکوب وریختن خون بیگناهان وآزاداندیشان را صادر کرده اند و باید در دادگاه های علنی و در پیشگاه هیئت منصفه و مطابق قانون محاکمه شوند، خداپسندانه ترین و عقلایی ترین گام برای سامان بخشیدن به این سرزمین محنت زده است. می دانیم که دست یابی به اقتدار و عزت در صحنة بین المللی نیازمند دست کشیدن از ماجراجویی های بی فرجام در سیاست خارجی و یافتن راهکارهای معقول برای حفظ استقلال از طریق همزیستی مسالمت آمیز است و حفظ منافع ملی تنها از طریق همکاری در جهت منافع مشترک جهانی ممکن است.

باورمان این است که قانون اساسی دارای پشتوانة رأی مردم و نقطة اجماع ملی ماست و نهادینه شدن حاکمیت قانون به معنی الزام زمامداران حکومتی ودولتمردان به اجرای بی چون وچرا وکامل قانون، تضمینی خواهد بود برای ایجاد حکومتی مردم سالار که از تضییع حقوق وآزادی های سیاسی ملت و بروز وظهور استبداد وخودکامگی در لباس وچهره دیگر جلوگیری خواهد کرد. علیرغم درخواست مشروع ملت ایران برای حذف و اصلاح بخش ها واصولی که راه را بر شکل گیری خودکامگی هموار ساخته و با حاکمیت اراده و حقوق مسلم مردم مغایرت دارد، پذیرش حاکمیت قانون در همة امور، ارکان و مناصب را تنها راه برون رفت از وضعیت کنونی واحقاق حقوق شهروندی تلقی می کنیم. ایمان داریم که میزان، رأی ملت است.

به خوبی واقفیم که زخم هایی که در طول تاریخ بر تن رنج دیدة این مردم وارد شده، ناشی از قدرت های فراقانونی و قانون گریزی هایی است که این روزها به عرف رایج حکمرانی تبدیل شده و برای بازگرداندن عزت و استقلال به قوه مقننه وقوه قضاییه، تأکید بر اصل تفکیک قوا و عدم تمرکز قدرت در یک فرد یا نهاد که به عدم پاسخگویی و گسترش فساد می انجامد، ضروری است. بدون تردید پافشاری بر آزادی سریع زندانیان سیاسی که به صرف اعتراض و انتقاد به رویه های جاری، با انواع اتهامات ساخنگی، بازداشت و به روش کاملا غیر قانونی محاکمه وبه جرایم بی پایه محکوم و در زندان به سر می برند، با روح دینداری و آزادیخواهی سازگار خواهد بود.

می دانیم که برگزاری تجمعات اعتراضی مسالمت آمیز، حق مسلمی است که هم در قانون اساسی ما و هم در بیانیة جهانی حقوق بشر( که کشور ما نیز آن را پذیرفته) بر آن تأکید شده است. می دانیم که دفاع از حقوق اقلیت ها، قومیت ها و زنان، برای دستیابی به ایرانی بهتر ضروری است. بر خود واجب می دانیم که ازهیچ تلاشی برای رفع بازداشت و حصر رهبران جنبش سبز و همسرانشان که نمونة استقامت و پایداری برای احقاق حقوق حقة مردم هستند، تا جان در بدن داریم دریغ نورزیم. می دانیم که نیل به آزادی و به دست آوردن زندگی عزتمندانه، بدون تلاش و استقامت میسر نیست، و بقول سعدی «بکوشید تا جامة ذلت نپوشید». می دانیم که کشوری با این همه ثروت خدادادی و سرمایة هنگفت انسانی، نباید به علت سوء مدیریت دولتمردان، مردمانی تا این اندازه فقیر و محنت زده داشته باشد. آری ما، برخلاف اقتدارگرایانی که تنها راه تکیه بر قدرت را در ارعاب و سرکوب و فرافکنی می دانند، درس های خود را بخوبی فراگرفته ایم و ایمان داریم که: ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم (خداوند حال هیچ ملتی را تغییر نمیدهد مگر اینکه خودشان حالشان را دگرگون کنند).

از همین روسال جدید را همراه با شما مردم آگاه و مقاوم، باز هم با صبر و استقامت و امید به پیروزی آغاز می کنیم، چرا که می دانیم پيروزي، همانا گام زدن در راه است ، و با شما همنوا می شویم که «سبز یعنی استقامت تا بهار» ، و نوید می دهیم که درآینده با هدف متنوع ساختن شیوه های مبارزة مدنی، ارتقای تشکیلاتی جنبش و گسترش ابعاد بین المللی آن، برنامه ها وراهکارهایی را که با بهره گیری از نظرات رهبران وفعالان جنبش سبز طراحی شده، ارایه نماییم. ایمان داریم:

” باران که ببارد ؛ همه راه دوباره سبز خواهد شد “


63 پاسخ به “با صبر و استقامت و با راهکارهای متنوع مبارزه مدنی به استقبال بهار می رویم”

 1. کمک گفت:

  نمی دونم چرا 4شنبه سوری. خیلی ها تو خیابونا بودن ولی چرا اتفاقی نیوفتاد. چرا بعضی مردم ما اینقدر زود یادشون رفت که هویتمونو ازم گرفتن. واقعاً ، حیثیت اینقدر کم ارزش شده.
  سه شنبه شب چرا خبری نشد. من شب یه دوری هم تو خیابونا زدم. نیرو زیاد بود ولی نه همه جا. نمی دونم به هم ریختم.
  کــــــــــــــــــمـــــــــــــــــــکـــــــــــــــــــم کنید.
  دلیلی بگید تا آروم بشم. می خوام روحیم برگرده.
  مرسی

 2. ناشناس گفت:

  فریاد الله اکبر بر پشت بام ها هنگام تحویل سال نو

 3. green legend گفت:

  متنوع ساختن شیوه های مبارزة مدنی (بسیار مهم است)
  یا حسین میرحسین
  یا مهدی شیخ مهدی

 4. حبیب تبریزیان گفت:

  خجسته نوروز باستانی را بشما در سایت سبز کلمه، و از طریق شما به میر حسین موسوی و شیخ ملت، مهدی کروبی؛ ستارگان همیشه روشن جنبش سبز، همسران شجاع آنان وهمه آن دلاوران سبزی که بخاطر آزادی و کرامت انسانی( بقول میر حسین) در زندانها و بازداشتگاه این بیدادستان گرفتارند تبریک میگویم.
  دوستان کلمه سبز!
  سونامی شکوهمندی که در امتداد تکانهای آغازین جنبش سبز ما امروز منطقه را به لرزه درآورده است همچنان که امروز قذافی را واداشت تا صدای ملتی را که گله مطیع خود می انگاشت بشنود، تازه آغاز گشته است. از ایران ما آغاز شد و به آیران ما نیز پایان خواهد یافت.
  درک روح و دینامیسم این سونامی سیاسی و اجتماعی از اهمیت بسیار برای استنتاج و تنظیم راهبردهای تاکتیکی و استراتژیکی پیکار آزادیخواهانه ما برخوردار میباشد.
  زنده باد میرحسین و شیخ ملت کروبی

 5. سبزینه گفت:

  تا جان در بدن داریم با میرحسینیم

 6. شهراد گفت:

  عالی بود.

 7. سبز ه یار گفت:

  سبز یعنی استقامت تا بهار!
  ” باران که ببارد ؛ همه راه دوباره سبز خواهد شد “
  پس ببارید چونان باران که هم آتش را خاموش میکند هم سبز میکند!
  همیشه سبز باشید حتی اگر به قدرتی رسیدید!

 8. محبوبه گفت:

  -1هویت ایرانی،جهانی ودین محورما
  2-یعنی بالاخره اعتصابات ازبعد عیدشروع میشه؟

 9. آرمان سبز گفت:

  با تشکر از شورای سبز امید ولی چند نکته قابل طرح است:
  1- قانون اساسی محور فعالیت همه دموکراسی خواهان نیست . بخشی از نیروهای جنبش سبز و بدنه این جنبش خواهان تحولات عمیق تری هستند. ولی محور وحدت بین هواداران جنبش سبز این دو خواسته است : 1- کنار زدن دیکتاتور 2- برگزاری انتخابات آزاد.
  همین دو مورد است که محور وحدت میباشد و نه اجرای قانون اساسی . خود را به تجاهل نباید بزنیم بخش عظیمی از نیروهای جنبش سبز همان هایی هستند که شعارهای آنها مبنی بر تغییرات اساسی تر (از جمله تغییر اصول لا یتغیر قانون اساسی ) را در خیابان ها شنیده ایم و این شورا نمیتواند با محور خواندن اجرای قانون اساسی دست به تصفیه جنبش بزند.

  2- قانون اساسی کنونی رای مردم ایران را به دنبال خود ندارد. مردم ایران در حال حاضر مردمی هستند که 70 درصد آنها در زمان تصویب قانون اساسی جمهوری اسلامی یا متولد نشده بودند و یا به سن شرکت در همه پرسی قانون اساسی نرسیده بودند.
  حتی اگر فرض بر این بگیریم که همه این 30 درصد جمعیت ایران که در آن زمان حضور داشته اند در آن همه پرسی شرکت و به آن رای مثبت داده باشند. در نتیجه قانون اساسی فعلی رای تنها 30 درصد جامعه ایران را به دنبال خود دارد که مطمئنا بخشی از این 30 درصد نیز نظرشان به مرور زمان تغییر کرده است.

  3- شورای هماهنگی راه سبز امید که در غیاب رهبران سبز مسئولیت جنبش را به عهده گرفته است باید بداند آقایان موسوی – کروبی و خانوم ها رهنورد و کروبی با تمام معذوریت هایی که داشته اند خط و خطوط را مشخص کرده اند و شورای راه سبز امید اگر تند تر از رهبران حرکت نمیکند لااقل نباید کند تر حرکت کند و دست به خط خط کشی خودی و غیر خودی بزند. خانوم زهرا رهنورد بانوی سبز محدوده جنبش سبز را یک بار درمصاحبه با خودنویس مشخص کردند ایشان گفتند: ” جنبش سبز جنبش متکثری است که در آن از اسلام گرایان و روشنفکران دینی گرفته تا سکولار ها و لاییک ها حضور دارند و هر گروه و حزب سیاسی معتقد به تغییرات دموکراتیک و به نفع حاکمیت ملی فارغ از دید سیاسی و مذهبی میتواند همراه این جنبش باشد و تنها گروهی که نمیتواند در جنبش سبز قرار گیرد همان مجاهدیت خلق هستند که به دلیل اعتقاد به مشی مسلحانه نمیتوانند جزیی از جنبش مسالمت امیز سبز باشند.
  لطف کنید این سخنان زیبای خانوم رهنورد را به موضع گیری های نابخردانه نقض نکنید..

  4- القابی چون ضد انقلاب و ضد نظام تاریخ مصرفی داشتند که تاریخ آن گذشته است .
  امروزه ضد انقلاب به کسی اطلاق میشود که در مقابل تغییرات دموکراتیک بایستد و خواهان جلوگیری از تغییر و تحول و بهبودی شرایط باشد در همین راستا هیچ فرد و یا گروه سیاسی خواهان تغییر را نمیتوان ضد انقلاب نامید .و همچنین استفاده از واژه نظام که در قاموس برخی از دوستان سبز وجود دارد و به عنوان تحقیر به کار میرود نیز با توجه به همان مصاحبه خانوم رهنورد از اساس بی مورد است. مسلما فردی که سکولار و یا لاییک است نمیتواند هوادار نظام مذهبی باشد و زمانی که خانوم رهنورد بر حضور این افراد در جنبش تاکید میکنند پس به کار بردن واژه ضد نظام از اساس بی مورد است و در جهت همان خط کشی های انحصار طلبانه است.
  امیدوارم دوستان راه سبز امید توجه داشته باشند که جنبش زمانی به پیروزی خواهد رسید که تلاش خود را در جذب حداکثری قرار دهد و نه زمانی که به خط کشی میپردازد. در جنبش سبز تنها دو خط قرمز وجود دارد . یکی اعتقاد به دموکراسی و حق حاکمیت ملی که آزادی بیان و اندیشه و تفکر نیز از مشتقات آن است و دیگری تاکید بر مسالمت آمیز بودن این جنبش است . غیر از این دو خط قرمز اکثریت بدنه جنبش سبز و آزادیخواهان خط قرمز دیگری را نمیپذیرند.

  امیدوارم سایت عزیز کلمه این نظر را حذف نکند.

 10. محمد گفت:

  سر میاد زمستون
  شکفته میشه بهارون
  گل سرخ خورشید باز میادو و شب میشه گریزون…
  کوه‌ها لاله زار میشن
  لاله‌ها بیدار میشن

  و آخرشم گل گل گل آفتابو می کاریم

  زمستون خوبی یود ، بهارم میاد، روی همتونو میبوسم،انشاالله دهه سبزی پیش رو داریم.سبز بمونید دوستان عزیزم

 11. قرآن سبز گفت:

  من برام خیلی مبهم هستش، شورای هماهنگی راه سبزامید ، را چه کسانی تشکیل میدهند ؟

 12. آوای آزادی گفت:

  گر تو سبزی سبزم ، گر تو شادی شادم ، وطنم ، ایرانم ، عید آن روز مبارک بادم که تو آبادی و من ازادم ( نوروزتان پیروز )

 13. سرای سبز گفت:

  قانون اساسی دارای پشتوانة رأی مردم و نقطة اجماع ملی ماست ؟؟
  شما لطفا اول هویت خودتون رو مشخص کنید بعد از زبون ما حرف بزنید.