سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » اعتراض جنبش سبز کارگران ایران به گروگان‌گیری رهبران جنبش سبز...
» فشار زندگی بیش از زمان جنگ بر روی دوش کارگران سنگینی می کند

اعتراض جنبش سبز کارگران ایران به گروگان‌گیری رهبران جنبش سبز

چکیده :از آنجایی که کارگران و مستمری بگیران همراه با خانواده شان جمعیتی را بالغ بر 30 میلیون نفر تشکیل می دهند و نمی توانند نسبت به سرنوشت خود و کشور بی تفاوت باشند و می توانند در کنار دانشگاهیان وسایر طبقات اجتماعی نیروی عظیمی را به وجود آورند بر خود لازم می دانند که در تمام اعتراضات قانونی مصرح در قانونی اساسی شرکت جسته و ضمن اعتراض به گروگان گیری رهبران حنبش سبزاز حقوق قانونی خود نیز دفاع نمایند بنابراین از تمام کارگران و کشاورزان و مستمری بگیران سراسر کشور می خواهد در تمام اعتراضات مسالمت آمیز شرکت جسته و از حقوق و آزادی های قانونی خود دفاع...


شورای هماهنگی جنبش سبز کارگران ایران در بیانیه ای در خصوص چالش های جامعه کارگری و محکومیت گروگان گیری رهبران جنبش سبز اظهار کرده اند: علیرغم تمام ادعاها و بعضا کارهای انجام شده به هیچ وجه نظام جمهوری اسلامی نتوانسته است رسالت خود را به این جامعه شریف به ویژه در سال های اخیر که دولتمردان با شعارهای پر طمطراق مثل عدالت، مهرورزی و… آرای اقشاری از طبقات پایین اجتماعی از جمله کارگران را کسب نمودند و متاسفانه آمارهای رسمی دولت نشان می دهد که در سال های اخیر با توجه به خط فقر وضعیت کارگران و به ویژه مستمری بگیران وخیم تر شده است. هزینه های زندگی حتی فشارش بیش از زمان جنگ بر روی دوش کارگران سنگینی می کند.

متن کامل این بیانیه که در اختیار کلمه قرار گرفته است به شرح زیر می باشد:

بسم الله الرحمن الرحیم

ملت شریف ایران کارگران و کشاورزان زحمتکش و مستمری بگیران تامین اجتماعی

همان طوری که به خوبی می دانید در سال 1357 کارگران همراه با سایر اقشار جامعه توانستند چرخ های اقتصادی طاغوت را به ویژه با اعتصاب کارگران و مهندسین شرکت نفت از کار بیندازند و زمینه سقوط حکومت زور و جور را به وجود آوردند و در طول استقرار نظام جمهوری اسلامی باز این کارگران بودند که علیرغم فرار سرمایه داران و طاغوتیان چرخ های صنعت را به حرکت درآوردند. و در طول 8 سال دفاع مقدس نیز این کارگران بودند که در دو جبهه تولید و نبرد با دشمن به حمایت از استقلال کشور پرداختند که تقدیم هزاران شهید از خانواده بزرگ کارگران و کشاورزان خود گواه این مدعا می باشد.

در پاسخ به این همه ایثار و جانفشانی و تلاش های بدون ادعا انتظار این بود که نظام جمهوری اسلامی دین خود را به این قشر زحمتکش و مولد ادا نماید. اما علیرغم تمام ادعاها و بعضا کارهای انجام شده به هیچ وجه نظام جمهوری اسلامی نتوانسته است رسالت خود را به این جامعه شریف به ویژه در سال های اخیر که دولتمردان با شعارهای پر طمطراق مثل عدالت، مهرورزی و… آرای اقشاری از طبقات پایین اجتماعی از جمله کارگران را کسب نمودند و متاسفانه آمارهای رسمی دولت نشان می دهد که در سال های اخیر با توجه به خط فقر وضعیت کارگران و به ویژه مستمری بگیران وخیم تر شده است. هزینه های زندگی حتی فشارش بیش از زمان جنگ بر روی دوش کارگران سنگینی می کند.

امروز کارگران و بازنشستگان از امینت لازم برخوردار نیستند هدفمند کردن یارانه ها که هدفش به ظاهر حمایت از اقشار ضعیف بود به بلای جان آن ها تبدیل شده است. علیرغم تورم بالا گفته می شود برای سال آینده قرار نیست دستمزدها اضافه شود. سازمان تامین اجتماعی به علت سوئ مدیریت ها به ورشکستگی و نابودی کشیده شده است و می خواهند با گرفتن فرانشیز از بیمه شدگان هزینه درمان را به دوش ضعیف آنان بیندازند و بر خلاف قانون مثل سال جاری حقوق مستمری بگیران را افزایش ندهند و از همه مهم تر تمام تشکلات واقعی کارگری را به نابودی کشاند و یک مشت تشکل های غیر صنفی تحت فرمان منصوب کردند و امروزه کارگران را چنان مشغول به دست اوردن یک لقمه نان شرافتمندانه کرده اند که گاها از مسائل، اجتماعی وسیاسی خود غافل شده اند و شاید به همین دلیل بوده است که نتواسته اند حتی از حقوق قانونی خود به درستی دفاع نمایند.

با وجود همه این کاستی ها در سال گذشته وجه غالب کارگران و مستمری بگیران تامین اجتماعی بر اساس حقوق شهروندی خود به این نتیجه رسیدند که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت فعال داشته باشند و از کاندیدایی حمایت کنند که در عمل و نه در شعار و به صورت نهادی از کار و تولید حمایت کنند پشتیبانی نمایند که آنچه در عمل اتقاق افتاد از حوصله این بیانیه خارج است و ملت شریف ایران این روند را به خوبی می دانند اما از آنجایی که کارگران و مستمری بگیران همراه با خانواده شان جمعیتی را بالغ بر 30 میلیون نفر تشکیل می دهند و نمی توانند نسبت به سرنوشت خود و کشور بی تفاوت باشند و می توانند در کنار دانشگاهیان وسایر طبقات اجتماعی نیروی عظیمی را به وجود آورند بر خود لازم می دانند که در تمام اعتراضات قانونی مصرح در قانونی اساسی شرکت جسته و ضمن اعتراض به گروگان گیری رهبران حنبش سبز از حقوق قانونی خود نیز دفاع نمایند بنابراین از تمام کارگران و کشاورزان و مستمری بگیران سراسر کشور می خواهد در تمام اعتراضات مسالمت آمیز شرکت جسته و از حقوق و آزادی های قانونی خود دفاع نمایند.

شورای هماهنگی جنبش سبز کارگران، کشاورزان و مستمری بگیران تامین اجتماعی جمهوری اسلامی ایران


23 پاسخ به “اعتراض جنبش سبز کارگران ایران به گروگان‌گیری رهبران جنبش سبز”

 1. محمد گفت:

  مسو ئلين سايت كلمه چرا پاسخ نميدهند .درست يكساعت فكر مي كنيم مي نويسيم خطا ميدهد.يا مينويسد تند تند ننويسيد منظور
  چيست.به هر صورت شب 17 اسفند الله اكبر فردا راه پيماي .بادكنك سبز به هوا .ماشينها را هم بيرون بيا وريد وراه بندان درست كنيد بسيار كمك به راه پيما يان است

 2. ناشناس گفت:

  ورود فعال طبقه کارگر به جنبش مدنی سبز مردم ایران گذار مسالمت آمیز به یک نظام عادلانه و دموکراتیک را که زمینه را برای پیشرفت سریعکشور مهیا سازد تسریع خواهد کرد.

 3. مهدی گفت:

  درود به کارگران با شرف ایرا نی

 4. razmandeh گفت:

  عزیزان با وجود دو- سه هفته از غیبت میر و خانوم زهرا رهنورد و آقای کروبی و همسرشون .نباید پیگیر این قضیه باشیم که این افراد در کجا .و با آنها چگونه رفتار میکنند؟؟علما چه میکنند؟؟ بعد از این ماجرا چه میگویند به مردم ایران

 5. سرو سبز گفت:

  خوبست که اینگونه بیانیه ها با چاپ ویا تکثیر بهر شکل ممکن بین اقشار و آحادیکه دسترسی به اینترنت و امثالهم ندارند اطلاع رسانی علنی شود ودر آنها تاکید بر عدم وابستگی به گروهکها و مواردیکه مورد ضعف قرار دارد تصریح شود بیاری خداوند صبح نزدیک است چرا که وعده خود اوست **الملک یبقی مع الکفر ولا یبقی مع الظلم**

 6. یه خس سبز گفت:

  من با این همانگی و همگام شدن خیلی موافقم…ولی اگر هر روز صد هزار بیانیه هم صادر بشه دردی رو دوا نمی کنه…….خوندن نماز شب دردی رو دوا نمی کنه وگر نه این همه پیامبر و معصوم و امام بیشتر ما نزد خدا محبوب بوده اند… تنها راه پیروزی تظاهرات مردمی و هماهنگ و دسته جمعی است….. تنها راه پیروزی حضور در میدان هست و گر نه نشیتن در خانه و در نا کجا آباد دنیا و بیانیه صادر کردن به معنی مبارزه نیست. اوباما و با کی مون و دهها اروپایی دیگه هم دارن بیانیه و اعلام انزجار و نفرت می کنن!!! حضور در خیابانها و ترک نکردن خیابانها. افزایش ساعات و روز های تظاهرات و موندن تو خیابونها هست که باعث رعب و ترس دیکتاتورها میشه……

 7. ناشناس گفت:

  بیا نیه خوبی بود باید به پا خیزیم

 8. ناشناس گفت:

  یعنی ملت فقط برای دستگیر شدن این رهبران بیایند اعتراض کنند! پس هدف اصلی اعتراض که حق حاکمیت مردم است چه می شود؟ مگر مردم ایران زندانی نیستند؟

 9. ناشناس گفت:

  خدا لعنت كند ظالمين به موسوي

 10. samad گفت:

  in khabar ra dar miyane akhbari gharar dahid keh ta chand ruz be tore mostamar dar avalin safheye seit moshahedeh shavad.

 11. فراخوان گفت:

  فراخوان تلاشگران جنبش زنان برای شرکت در تظاهرات هفدهم اسفند
  فراخوان زنان: ۸ مارس، روز جهانی زنان است. روز ما. روزی به نام برابری و آزادی. برابر با ۱۷ اسفند ۸۹، سه شنبه اعتراض. همگام و هم دوش با برادران هم وطن خود به خيابان ها آمده و از خواست همگانی حمايت می کنيم

 12. آزاده... گفت:

  الملك يبقي مع الكفر و لايبقي مع الظلم

  مطالبات اقتصادي، در كنار مطالبات سياسي

  اندكي صبر سحر نزديك است

 13. IRANI گفت:

  IRAN BE PA KHIZ VA

  MEYDANE AZADI RA TASAROF KONIM

  DROOD IRANIE HAMISHE SABZ

 14. حبیب تبریزیان گفت:

  من بعنوان یک کار گر فلز کار با 27 سال سابقه کار اینرا مینویسم. نظام اقتصادی و اجتماعی و سیاسی کشور ما فتودالی نیست چون آن نظام را رژیم شاه برانداخت و بجای آن رژیم سرمایه داری را مستقر کرد. کشور ما دیگر سرمایه داری هم نیست چون آن نظام را انقلاب و حکومت اسلامی ما، بویژه در این دو دهه برانداخت. اما، برنیانداخت تا عدالت اسلامی رامستقر کند بلکه برانداخت تا جای سرمایداران دوران شاه را با دزدانی صدبار بی رحمتر از آن سرمایه داران پر کند، تا نظامی دزد سالار را بجای آن نظام برانداخته شده مستقر کند. طبقه کارگر ایران امروز نه با سرمایه دارانی که آنها را استثمار میکنند بلکه با کلیت نظامی که زمامش دردست چپاولگران بیرحمی است که حاضرند برای غارت یک تومان صد تومن به اقتصاد مملکت ضرر بزنند. طی دو دهه اخیر 90% اعتصابات و اعتراضات کارگری نه بخاطر مطالبات بیشتر بلکه برای دستمزد های پرداخت نشده و اخراج های ناموجه بوده است. درهیچ کجای دنیا این تعداد اعتصاب بخاطر این همه حقوق و دستمزد بالا کشیده و سوخت شده هرگز رخ نداده است و در تمام طول حکومتی که آنرا طاغوت شاهنشاهی مینامیم حتی یک مورد اعتصاب و اعتراض بخاطرِ دستمزد های پرداخت نشده رخ نداد چون چنین چیزی نبود ولی هر سال صدها اعتصاب کوچک و بزرگ برای اضافه خواهی، برای سود وِیژه بیشتر، مزایای بیشتر، بیمه بهتر و شرایط کاری و سرویس بهتر رخ میداد. در آن رژیم طاغوتی اخراج کارگران بهیچ وجه آسان نبود. در آن نظام با دفتر چه بیمه کارگری، هر زحمنکشی از بهترین سرویسهای درمانی موجود، در سطح استاندارد اروپایی برخوردار میشد. غرض از این مقایسه آرایش کردن آن نظام نیست بلکه نشان دادن تفاوت نظام سرمایه داری نوع طاغوتی شاه با نظام دزد سالار و دزد پرور کنونی است. طبقه کارگر ما امروز حق بیمه ائی را به سازمان تأمین اجتماعی میپردازد که به ازای آن در فردای پیری و از کار افتادگی چیزی نخواهد گرفت؛ نه مستمری در خور، نه سرویس درمانی و حتی کفن و دفن مناسب..
  اگر طبقه کار گرما امروز نخواهد بجنبد و از فرصتی که جنبش سبز، برای احقاق حق و یافتن جایگاه مناسبش در جامعه فراهم ساخته است تا حق خود را بگیرد، باید بپذیرد که روز بروز درمانده تر، محتاجتر و در نتیجه ضعیف و تو سری خور تر شود..
  کارگر دفع جفا را گر بخواهی میتوانی
  دفع شّر دزدان و مفتخواران را، گربخواهی میتوانی
  تو بپا کردی جهان را خالق این نعمت و هستی تو هستی
  مفتضح نام خدای پول قدرت را بخواهی میتوانی

 15. ناشناس گفت:

  باید به هر طریقی از جنبش های کارگری حمایت کنیم. حتی با اطلاع رسانی این اعلامیه. نقش مهمی را جنبش های کارگری در انقلابها داشته اند. اطلاع رسانی کنید هر نفر یک رسانه

 16. ناشناس گفت:

  این خوبست. نه اینکه جنبش را صنفی کنیم. کارگر کشاورز دانشمند فقیر غنی همه در جنبش باشند اما جنبش برای هیچ یک از آنان نباشد. روز زن نه روز جنبش آری.

 17. یاور سبز گفت:

  با درود بر تمامی کارگران و کارمندان عزیز
  همونطور که دوستان اشاره کردند..این کار بسیار خوبی میباشد,ولی نیاز به اطلاع رسانیه گسترده دارد.
  جنبش سبز باید در تمامی اقشار جامعه از جمله کارگران.اقلیت ها.زنان.قومیت ها و ساکنان جنوب شهر ها به عنوان یک جنبش مردمی اطلاع رسانی شود.تا با یک فراخوان تمامی این افراد بتوانند در کنار یکدیگر قرار بگیرند..

 18. صانع ژاله گفت:

  درود بر کارگران و کشاورزان و زحمتکشان سبز
  درود بر جنبش سبز
  درود بر میرحسین موسوی, زهرا رهنورد, مهدی کروبی, فاطمه کروبی

 19. حسین گفت:

  لطفا” این بیانیه را در غالب یه شماره ویزه کلمه منتشر کنید. تا به صورت بهتر و معتبرتری قابل پخش کردن باشد.

 20. omid گفت:

  ایران خودرو هر روز اعتصابه پیگیری کنید

 21. ناشناس گفت:

  جنبش سبز کارگران ایران ( تعداد: یک وانت)

 22. ناشناس گفت:

  واقعا هم گروگان گیری خدایی پیشرفت خوبی نسبت به 2 3 سال پیش داشتیم

 23. ناشناس گفت:

  من هرچی سرچ کردم اعتراضی به این قالب ندیدم لطفا تاریخ و مکان رو مشخص کنید ممنون