سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic

صنعت چاپ ایران امسال عید ندارد!

چکیده :به اعتقاد کارشناسان، مشکلات بازار کاغذ در ایران دلایل متعددی دارد؛ از هدفمند کردن یارانه‌ها و 3 درصد مالیات ارزش افزوده گرفته تا کمبود نقدینگی در بازار ایران. رکود در بازار کاغذ و چاپ، در سال آتی ممکن است به تعدیل نیرو برای چاپخانه‌دارها و بیکاری کارگران صنعت چاپ منجر...


همیشه در آستانه سال نو، بازار چاپخانه‌ها سکه است، اما بازار کاغذ ایران در سالی که گذشت، با سیاست‌هایی که از سوی دولت اعمال شد، حال چندان خوشی نداشت و این موضوع تأثیر بسیار بدی بر فعالیت صنف کاغذ و چاپخانه‌داران ایران گذاشته است.

به گزارش ندای سبز آزادی، به اعتقاد کارشناسان، مشکلات بازار کاغذ در ایران دلایل متعددی دارد؛ از هدفمند کردن یارانه‌ها و 3 درصد مالیات ارزش افزوده گرفته تا کمبود نقدینگی در بازار ایران.

رکود در بازار کاغذ و چاپ، در سال آتی ممکن است به تعدیل نیرو برای چاپخانه‌دارها و بیکاری کارگران صنعت چاپ منجر شود.

یدالله محرمی مدیر دهکده چاپ در اینباره به اخبار چاپ گفت: در سالی که گذشت مصرف ناشرها پایین آمده و قیمت‌ها نیز نسبت به سال گذشته بالاتر رفته‌اند. به عنوان مثال کاغذی که 22 یا 30 تومان بود؛ امسال قیمت آن به 35 تومان افزایش پیدا کرده است. در مجموع فروش کاغذ نسبت به سال گذشته 50 درصد کاهش یافته است.

همچنین حسین غفاری مدیر چاپخانه «حضور» نیز با تایید اظهارات مدیر دهکده چاپ وضعیت نابسامان بازار را عامل اصلی این مسئله می‌داند.

وی که همزمان مدیریت دو موسسه نشر «حکمت» و «بصیرت» را بر عهده دارد در این زمینه اظهار داشت: ناشران ترجیح می‌دهند دوبار پول چاپ بدهند اما کاغذ را نخوابانند!

وی با اشاره به این مطلب که ادامه چنین وضعیتی بستگی به سیاست‌های حمایتی دولت دارد افزود: متاسفانه دیگر تیراژهای بالای سابق وجود ندارد ضمن آنکه تعداد کاغذ فروشان نیز افزایش یافته است. تقاضا برای کاغذ کاهش چشم گیری داشته است.

مدیر چاپ «چشمه» نیز دو اظهار نظر پیشین را تأیید می‌کند و معتقد است طی سال گذشته سقف مشتریان کاهش پیدا کرده است. اشرفی که مشتریان خود را فعالین بخش صنعتی و تجاری معرفی می‌کند می‌گوید: در بخش صنعتی و تجاری تا 60 درصد کاهش تقاضا داشته‌ایم که به نظر می‌رسد با توجه به ادامه دار بودن این روند سال آینده به سمت تعدیل نیرو پیش برویم.

به گفته چاپ‌خانه‌داران، سفارش کاغذ نسبت به سال گذشته تا 45 درصد کاهش داشته است. نقدینگی کم بازار و اینکه بانک ها از پرداخت هرگونه وام خودداری می‌کنند از دلایل کمبود تقاضا محسوب می‌شود.

روند تولید کاغذ در ایران خطاست.

در حال حاضر کاغذ ایرانی در بازار وجود دارد اما به دلیل کیفیت نامطلوب آن اکثر چاپخانه دارها از آن استفاده نمی‌کنند.

کارشناسان معتقدند که کارخانه‌های تولید کاغذ در ایران سال‌ها است روی سعی و خطا کار انجام می‌دهند و با وجود اینکه تمام کارها در این کارخانه‌ها به صورت علمی انجام می‌گیرد، اما باز به مشکلاتی برمی‌خورند که برای چاپخانه‌ها معضل بزرگی محسوب می‌شود.

کاغذ نامرغوب باعث نوسان قیمت‌ها خواهد شد زیرا تولید کنندگان به دلیل کاهش تولید که علت آن عدم خرید مشتری است مواجه می‌شوند. مثل خرید میوه ارزان و بی کیفیت که اگر کیفیت میوه از یک حدی پایین تر باشد دیگر آنرا کسی نمی‌خرد.

عده‌ای معتقدند که بهترین راهکار این است که کارخانه‌های ایرانی تحت لیسانس کارخانه‌های خارجی که کاغذ مرغوب تولید می‌کنند قرار بگیرند، تا کیفیت به طور واقعی در وجود آن کارخانه پایه‌گذاری شودو بعد از مدتی هم این کارخانه‌ها به ایران تعلق خواهد گرفت. تنها با این روش آن شرکت ها کیفیت در تولید کاغذ را وارد ایران می‌کنند.


یک پاسخ به “صنعت چاپ ایران امسال عید ندارد!”

  1. صدای ندا گفت:

    از مسو لینی که زبانشان دشنام و دروغ است دانستن برایش اهمیت ندارد انان می خواهند جهل حاکم باشد . جهل انان را نگاه می دارد