سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
» متنی که وزیر اطلاعات احمدی نژاد می گوید جزوه براندازی دین است

متن الگوی زیست مسلمانی

چکیده :وقت آن رسیده که کلمه، جزوه‌ی «الگوی زیست مسلمانی» را در اختیار افکار عمومی قرار دهد تا ضمن استفاده‌ی علاقه‌مندان، همگان درباره‌ی ادعاهای بی‌اساسی نظیر براندازی دین و ادبیات توده‌ای و ... قضاوت کنند؛ شاید که عدو سبب خیر شود و شاید خداوند خواسته است که با بدخواهی‌ها و بدکاری‌های عوامل دولتی، زمینه برای معرفی و انتشار دستاورد تلاش جمعی گروهی از دلسوزان کشور و انقلاب فراهم شود و بدین‌سان تهدید بداندیشان به فرصتی تازه برای ارائه‌ی الگویی از حیات ایمانی و اسلامی با توجه به ویژگی‌های دوران معاصر بدل...


چند صباحی است که عوامل امنیتی و در راس آن وزیر اطلاعات ، که از 20 ماه دستگیری‌های گسترده و بازجویی‌های فنی! و تئوری‌پردازی‌های توهمی و اتهام‌زنی‌های بی‌حاصل طرفی نبسته‌اند، به جزوه‌ای اشاره می‌کنند که به آن عنوان «جزوه‌ی براندازی دین»! داده‌اند و ادعا می‌کنند که هدف تهیه‌کنندگان این جزوه، مخالفت با جمهوری اسلامی بوده است.

چندی پیش سردار مشفق و به دنبال او وزیر اطلاعات دولت احمدی نژاد از کشف! این جزوه در منزل یکی از فعالان سیاسی خبر داده و مقصود آن را براندازی دین ذکر کرده بود، اما سیدعلیرضا حسینی بهشتی فرزند شهید بهشتی در پاسخ به این وزیر کابینه دهم، ضمن یادآوری این نکته که اساسا دین قابل براندازی نیست، خاطرنشان کرد که این متن، پیش از این و در سال  ۱۳۸۷  برای اطلاع و نظرخواهی به صاحب نظران مختلف، از جمله مقام رهبری، مراجع عظام، مدرسین حوزه‌های علمیه، اساتید دانشگاه و سیاستمداران ارسال شده و در زمستان همان سال نیز در نشستی با عنوان «گفتمان دهه‌ی چهارم: ضرورت تغییر و تحول» در سالن مركز همایش‌های رایزن در حضور جمع كثیری از صاحبنظران و نیز خبرنگاران، ارائه و تشریح شده است.

این متن درواقع طی فرایندی سه ساله توسط اندیشمندان و دلسوزان و فرزندان انقلاب و با نگاهی آسیب شناسانه به سی سال گذشته انقلاب تهیه شده بود تا برای ادامه مسیر نقشه راهی پیشنهادی فراروی مردم و مسوولان باشد.

اما حیدر مصلحی بار دیگر در لباس پیامبر (ص) و در برنامه یکسویه تلویزیونی «دیروز، امروز، فردا» به دروغ‌پردازی درباره‌ی این  متن پرداخت و بر عنوان عجیب «براندازی دین»، اتهام بی‌پایه‌ی «ادبیات حزب توده» را نیز افزود و البته طرح این اتهام را به عالی‌ترین مسئول نظام نسبت داد.

البته تمسک دروغگویان و تهمت زنندگان به چنین دستاویز هایی در واقع نشان از دستان خالی «طعنه زنان عیب جو» در تهمت زنی و اتهام پراکنی دارد و نشان از پاکی و صداقت میرحسین موسوی و حلقه پیرامون اوست.

به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که کلمه، جزوه‌ی «الگوی زیست مسلمانی» را در اختیار افکار عمومی قرار دهد تا ضمن استفاده‌ی علاقه‌مندان، همگان درباره‌ی ادعاهای بی‌اساسی نظیر براندازی دین و ادبیات توده‌ای و … قضاوت کنند؛ شاید که عدو سبب خیر شود و شاید خداوند خواسته است که با بدخواهی‌ها و بدکاری‌های عوامل دولتی، زمینه برای معرفی و انتشار دستاورد تلاش جمعی گروهی از دلسوزان کشور و انقلاب فراهم شود و بدین‌سان تهدید بداندیشان به فرصتی تازه برای ارائه‌ی الگویی از حیات ایمانی و اسلامی با توجه به ویژگی‌های دوران معاصر بدل شود.

ضروری است به خوانندگان گرامی توضیح داده شود که  تدوین این متن  تا زمان انتخابا ت نیز  ادامه داشته داشته است و به دلیل شرایط خاصی که پس از انتخابات سال 88 برای همه‌ی افراد غیر وابسته به حاکمیت و از جمله تهیه‌کنندگان این جزوه ایجاد شد، کار فکری بر روی آن نیمه‌تمام مانده است. از این روست که عناوین مندرج در فهرست ابتدای آن، بیشتر از عناوین متن جزوه است و متن بخش‌های انتهایی جزوه، هنوز تدوین نشده است.

کلمه ضمن انتشار متن «الگوی زیست مسلمانی» آماده‌ی دریافت نظرات و نقدها درباره‌ی این متن است.

دریافت فایل پی دی اف الگوی زیست مسلمانی

چنانچه در دریافت فایل مشکل دارید ابتدا بر روی لینک دانلود کلیک راست نمایید و از منوی باز شده گزینه “Save Link as” در مرورگر های فایرفاکس و کروم و “Save as target” در اینترنت اکسپلورر را انتخاب کنید.


25 پاسخ به “متن الگوی زیست مسلمانی”

 1. رای سبز گفت:

  بابا ولشون کنید بذارید تا می تونند چرت و پرت بگویند و بنویسند . مردم که هم آنها را می شناسند و هم سران جنبش سبز را و بخوبی نشان داده اند که راستی و درستی را برگزیده اند. یا حسین میرحسین

 2. ناشناس گفت:

  من نمیدونم مگه میشه دین رو هم برانداخت؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟مگه دین یک حزبه که بشه براندازش کرد؟

 3. mi گفت:

  از بس اینا چرتو پرت گفتن دیگه واسه ما عادی شده

 4. حبیب تبریزیان گفت:

  با سلام و خسته نباشید!

  من با اینکه اعتقادات دینی ندارم ولی تحت تأثیر جنبش سبز نگاهم از یک نگاه منفی به یک نگاه امیداوار به گفتمان دینی ، البته نه،یگانه گفتمان هژمونیک در عرصه میهنمان، تغیر یافته و از اینرو هیچ مسئله ایی با اسلام با ان قرائتی که جنبش سبز میدهد ندارم. قسمتی را خواندم ولی همهرا پرینت کردم تا ضمن خواندن بقیه قدری باز اندیشی کنم. که اگر مناسب باشد شاید نظرم را در اینجا بنوسم. ولی صراحاتً باید بگویم اگر گفتمان دینی در فردای آزادی میهنمان رسالتی بیش از انچه مثلاً حزب دموکرات مسیحی آلمان که بزرگترن حزب دموکرات میسحی اروپاست، برای خود قائل شود مردم ما جند بار دیگر باز باید انقلاب کنند. و
  لی عجالتاً میخواهم در اینجا توجه ویژه شما و کاربران محترم را به رویداد های لیبی جلب کنم که یک مدل دیگری از تحول سیاسی را درمنطقه به نمایش میگذارد که در مقایسه شباهت بیشتر از مصر و تونس با ما دارد. و البته با اجازه:

  رویدادهای لیبی ،هم برای حاکمیت و هم برای جنبش سبز میتواند درخور اندیشه باشد. دولتمردان حکومت ما با همان زبانی با مردم سخن میگویند که قدافی و پسرش « سیف الاسلام». حتی نامها هم تشابه مضومونی دارند. نگاه تحقیر آمیز آنها به مردم و زبان تهدید آمیزشان با معترضین، تصور قداست گونه و فرامردمی جایگاهشان به خود، وجه مشترک حکومت ما و لیبی است. شباهت دیگرشان استفاده از نیروهای لباس شخص و شبه نظامی که فارغ از مسئولیت قانونی بوده ولی از پشتبانیی دستگاه نظامی و امنیتی برخوردارند در سرکوب مردم است. وجه تشابه مهمتر حاکمیت ما و رژیم قذافی عدم درکشان از شرایط است.
  گزارشگر وال استریت ژورنال(جمعه) به نقل از شاهدان عینی مینویسد که نیروی مردمی به میدان مرکزی و بازار شهر رسیده اند. در آنجا لباس شخصی های لیبایی و مزدروان خارجی به مردم تیراندازی و 20 نفر را میکشند و تعدادی زخمی بجا میگذارند پس از چند لحظه تعدادی آمبولانس برای بردن مجروحین میرسد. وقتی درب آنها باز میشود شبه نظامیان حکومتی تفنگ بدست از درون آنها بیرون ریخته به مردم شلیک میکنند که تعداد کشته ها و مجروحین بعد آن معلوم نیست. نیروهای ویژه «قائد اعظم لیبی» این چنین پدارانه با مردم رفتار میکند. رفتاری که ما مردم ایران با آن آشنا هستیم ولی تفاوت لیبی با ایران در این است که ما جنبش سبز و شبکه های مدنی روبرشد آنرا و رهبری مورد اجماع سیاسی خود را داریم که بخوبی قادراست کشتی میهنمان را در هر طوفانی هرچند سهمگین و سونامی گونه به ساحل پیروزی برساند.

 5. فاطی گفت:

  اینقدر از جیب دین و خدا برای خود خرج کرده اند که دیگر نمی دانند به به چه حربه ای متوسل شوند و کارشان به فضاحت کشیده

 6. همولایتی گفت:

  چرا قسمت پایانی این جزوه فاقد متن است و فقط سر فصلها را نوشته است و جزوه کامل نیست؟
  یعنی از صفحه 74 به بعد متن موجود نیست و فقط سر فصلهای ان است و در قسمت پیوستها هم چیزی موجود نیست

 7. ناشناس گفت:

  ايول…مي دونيد من چقدر دنبال اين جزوه بودم!!؟؟خوشحالم بالاخره به دستم رسيد
  :)))))))))))))))))))))

 8. نوا گفت:

  * این انقلاب و نظام برآمده از آن را نتیجة تلاش ها و مجاهدت های بی دریغ مردم ایران برای تحقق جامعه ای
  آزاد، آباد، عادل، مستقل و پیشرو می دانند،
  * به نقش راهبری های خردمندانة متکی بر پشتوانة مردمی امام خمینی )قدس سره( در براندازی نظام کهن و
  برپایی نظام نوین اذعان دارند،
  * اسلام را آ یینی انسان ساز و هویت ایرانی اسلامی را پیوندی ریشه دار می شمرند،
  * راه برون رفت از انسدادهای پیشامده را در یافتن راهکارهای اصلاحگرانة اصولی جستجو می کنند،
  * دستیابی به این راهکارها و عملی کردن آن را منوط به اجماع عقلانی عمومی بر سر مطلوبیت آن می دانند.

  قسمتی از متن فوق

  خدایا نبخش کوته فکرانی که اسلام را در بند و بست های رسوب زده ی ایده ها و برداشت های متحجرانه ی شان به زنجیر کشیده و دانشگاهیان تربیت شده در مکتب اجتهاد جعفری را با عناوین و القاب دروغین از جامعه و مردمان مسلمان دور می سازند
  هنوز همه اش را نخوانده ام اما چیزی که در ذهنم بود گویا می شود اینجا پیدا کرد و آن آسیب شناسی نهضت های اسلامی / شیعی است وقتی که اینگونه مطالب را می خوانی بازهم به یاد امام ره می افتی و به روشنفکری و روشن ضمیری اش که متاثر از آزاد ی روح روانش از خواسته ای شخصی دنیوی بود هم او بود که با مطرح کردن وحدت حوزه و دانشگاه این دو مهم را بعنوان دوقطب مکمل هم مطرح کرد دو اصلی که لازم و ملزوم هم هستند دو مهمی که بود و نبودشان بنوعی وابسته و پیوسته ی بهم است . حال اینرا مقایسه کنید با عربده کشی های نومیدان دارانی که دانشگاه را دنباله رو و فرمانبر بی چون و چرای حوزه می خواهند و با تضعیف این مهم در حقیقت زمینه ی دوری روحانیت را را از جامعه ی علمی فراهم می سازند
  اگر برنقش روشنفکران و رهبران و رهبران دانشگاهی در دنیا و ایران زمین بنگریم ضمن تایید مطلب فوق بر باطل و جزمی بودن افکار اینچنینی واقف می شویم .
  امروزه و پس از آزادی نوری زاد نوشته ای از ایشان منتشر شد که ضمن تقدیر از کسانی که با او خانواده اش همدلی و همدردی کرده بودند علی رغم مشکلات و مصائب وارد شده برایشان بازهم براین مهم تاکید داشت که موضوع ما یک مسئله داخلی و درون خانوادگی است و بنوعی هرگونه عنصر و یا عناصر خارجی را از دخالت در امور ایران اسلامی برحذر داشته بود
  و این یعنی بزرگی
  و این یعنی داشتن عشق و ایمان و علاقه به اسلام وانقلاب و امام ره
  گو اینکه این مقوله ها همه اش برمی گردد به تقید این بزرگان به اهداف پیامبران که همانا تزکیه . حکمت و بسط عدل و عدالت (قسط )در جوامع است -شکی نیست که محقق شدن این مهم برمی گردد به داشتن ایمان . اعتقاد به اصل مهم توحید و یگانگی خداوند منان که می تواند صراط مستقیم و رمز رهایی از شخص پرستی ها و دنیا خواهی های باشد شکی نیست مردمان اینچنینی در وهله اول خداترس اند و اهل تقوا و این تقوا و خدا ترسی است که در تمامی ساعات زندگی آنان را وا می دارد تا (حاسبو قبل ان تحاسبو) بوده و این نه متاثر ازرفتار ناهنجار دوستان نادان و نه مترتب از برخورداری از مطامع دنیا که برای رضای خدا است .و امثال نوری زاد اینگونه بوده براحتی از هر چیزی می گذرند و هر نابخردی و نامهربانی را می بخشند
  امید است سردمداران دینی و ایات عظام با پادرمیانی مشکلات رابرسبیل مشورت حل و فصل کنند که هم آنک جهانیان به ایران اسلامی و سرانجام و سرنوشت آن چشم دوخته اند تا پس از تجربه ی کم و بیش ناموفق کمونیسم و لیبرالیسم راه و رهی بیابند برای سعادت بشری و دور ساختن بشریت از جنگ و جدال و حوادث خونین .

 9. امید گفت:

  قبولتون داریم بابا
  لازم به این کارا نیست

 10. م گفت:

  کودتاگران از هر قلم فرسای آزاده ای که پر قدرت و در عین حال زیبا می نویسد بیم دارند. از یاد نبرده ایم قتل های زنجیره ای را که در آن بین چه انسانهای بی بدیلی را حذف کردند.

 11. نسیم گفت:

  جواب ابلهان خاموشی است !!!

 12. ناشناس گفت:

  دانلود نمی شود لینک رپیدشیر بگذارید

 13. یه خس سبز گفت:

  این همون سند براندازی دین هست؟ انتظار داشتم اینو از سایتهای حامی دولت دانلود کنم!!!!!!!

 14. فرق من و توچیست ؟ گفت:

  میدانی فرق من و توچیست ؟ تو مرگ بر موسوی میگویی در حالیکه دوربین ها رو به تو است برای پخش مستقیم از کانال سراسری . من مرگ بر دیکتاتور میگویم در حالیکه باتوم ها رو به من است . تو را با اتوبوس می آورند و برای من خیابان ها را میبندند . تو را مردم مینامند و من را فتنه گر . تو امنیت شغلیت تامین شده و من نگران امنیت جانیم هستم . در میان شما پرچم و پوستر پخش میشود و در میان ما اشک آور و گاز فلفل ، من بی شمارم و تو اندک ، این است فرق من و تو ایران کجاست؟ جائیست که اگر روزه خودت رو بخوری اخراج میشی ولی اگر رای مردم روبخوری رئیس جمه

 15. ناشناس گفت:

  HABIB JAN moghaser RAHBAR ast, AHMADY va SEPAH che kare hastand

 16. ناشناس گفت:

  امیدوارم اگه تغیراتی شکل گرفت هر کسی با هر الگویی دوست داشت زندگی کنه. یعنی دمکراسی نه دموکراسی دینی

 17. جواد گفت:

  مردم هنوز اینها رو نمیشناسند که اگه میشناختن ساکت نمی موندن! خیلی از همین مردم فکر می کنن اخبار صدا و سیما وحی منزله و مستقیما از جانب رهبر مخابره میشه! خیلی از همین مردم هنوز دیوانه وار این رهبر را می پرستند! مشکل ما همینه! خیلی ها حوصله تحقیق و مطالعه توی اینترنت رو ندارند! و یا اگر دارند و فهمیدند جرات مخالفت ندارند! همه دنبال کار و زندگی خودشونند! بفکر یک لقمه نون! تهیه جهیزیه برای فرزندان! شهریه دانشگاه آزاد! توی دانشگاه ها هم که نمیشه نطق کشید! سریع محرومت می کنند! خلاصه اوضاع خیلی خطریه!

 18. ارش گفت:

  کلا 74 صفحه دانلود شد آیا کامل است یاخیر ؟

 19. فرق من و توچیست ؟ گفت:

  میدانی فرق من و توچیست ؟
  تو مرگ بر موسوی میگویی در حالیکه دوربین ها رو به تو است برای پخش مستقیم از کانال سراسری . من مرگ بر دیکتاتور میگویم در حالیکه باتوم ها رو به من است . تو را با اتوبوس می آورند و برای من خیابان ها را میبندند . تو را مردم مینامند و من را فتنه گر . تو امنیت شغلیت تامین شده و من نگران امنیت جانیم هستم . در میان شما پرچم و پوستر پخش میشود و در میان ما اشک آور و گاز فلفل ، من بی شمارم و تو اندک ، این است فرق من و تو.. ایران کجاست؟ جائیست که اگر روزه خودت رو بخوری اخراج میشی ولی اگر رای مردم روبخوری رئیس جمهور.

 20. ناشناس گفت:

  perfect

 21. هماهنگی سبز کرمانشاه گفت:

  یکشنبه، 8 اسفند ماه 1389 برابر با 2011 Sunday 27 February
  فراخوان راهپیمایی شورای هماهنگی سبز کرمانشاه
  در آستانه سفر دولت کودتا به استان کرمانشاه و در حمایت از فراخوان شورای هماهنگی راه سبز امید برای اعتراض خیابانی به حصر غیرقانونی رهبران جنبش سبز و همسران دلاورشان و مصادف با شب تولد میرحسین موسوی ، شورای هماهنگی سبز کرمانشاه مردم شریف استان را دعوت به حضور خیابانی با شعارهای ” یا حسین ، میر حسین ” و ” یا مهدی ، شیخ مهدی ” می نماید .
  این شورا از همشهریان عزیز می خواهد روز سه شنبه 10 اسفند از ساعت 5 بعداز ظهر دست به تجمع و راهپیمایی در مناطقی که در زیر بدان اشاره خواهد شد بزنند و بدین وسیله صدای خود را برای آزادی رهبران سبزمان و در اعتراض به حضور دولت کودتا به گوش حاکمیت برسانند :
  – مسیر چهارراه اجاق ( مدرس ) تا میدان مصدق
  – سراسر خیابان مسکن
  – محلات شریف و برومند جعفرآباد
  – چهارراه نوبهار
  – جوانشیر
  – خوابگاه های دانشجویی سرخه لیژه

  شورای هماهنگی سبز کرمانشاه همچنین در راستای خواست های ملت ایران به کودتاگران اعلام می دارد در صورتی که صدای اعتراض ها شنیده نشود و حصر و زندان خانگی غیرقانونی رهبران ادامه یابد، همراهان سبز ر ا دعوت به تجمعات اعتراضی غیر متمرکز در سراسر استان در روز ۲۴ اسفند می کند .

  شورای هماهنگی سبز کرمانشاه

 22. پیروزی گفت:

  احمدی نژاد و قذافی؛ توصیه خودکامه ای به خودکامه دیگر

  http://www.youtube.com/watch?v=izJ6_IiIVXk

 23. علی گفت:

  من هم سوال دوست دیگه‌مون رو دارم که پرسیده بودن: «چرا قسمت پایانی این جزوه فاقد متن است و فقط سر فصلها را نوشته است و جزوه کامل نیست؟
  یعنی از صفحه ۷۴ به بعد متن موجود نیست و فقط سر فصلهای ان است و در قسمت پیوستها هم چیزی موجود نیست»

 24. Mahdi گفت:

  اگر شعار آزادی اندیشه می دهیم خوبه که خودمون نمونه عملی آن باشیم..

  الگوی زیست مسلمانی را کامل را بگذارید { نه اینجوری ناقص … } ، دقیقاً چیزی که بعنوان نسخه نهایی از آن یاد می شود تا آنوقت بتوان مختصات فکری حلقه اول نزدیکان میر حسین را بهتر تحلیل کرد.

  با سپاس

 25. بی خبر گفت:

  ناراحت نشوید چراکه او هم اختیاری ندارد برایش نوشته بودند که این را تو بگو حتی اگر قبول نداری حتی اگر نمی دانی چی هست حتی اگر آبروی سربازان گمنام امام زمان در خطر باشد تخسیری ندارد بی تقصیر است. سوالات از قبل نوشته و جواب ها هم در چندین ده صفحه آماده شده