سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » متن کامل ویراست دوم منشور جنبش سبز...
» شورای هماهنگی راه سبز امید، با هماهنگی قبلی با موسوی و کروبی، منتشر کرد:

متن کامل ویراست دوم منشور جنبش سبز

چکیده :نسخه ی اولیه ی این منشور در بیانیه ۱۸ میرحسین موسوی آمده بود. آنزمان موسوی صاحبنظران را به نقد و بررسی این منشور و کمک به تقویت و تنقیح آن دعوت نمود. پس از آن بیش از یکصد نفر از کارشناسان و صاحبنظران حوزه‌اهی مختلف پیرامون منشور نقدها و بررسی های خود را ارایه کردند. نسخه ویراسته شده به امضای امضای موسوی و کروبی رسیده شده بود و به امانت نزد شورای هماهنگی راه سبز امید قرار گرفته بود تا در موقع مقتضی منتشر...


فایل پی دی اف

متن کامل  ویراست دوم  منشور جنبش سبز، که به امضای میرحسین موسوی و مهدی کروبی رسیده است، منتشر شد.

نسخه ی اولیه ی این منشور در بیانیه ۱۸ میرحسین موسوی آمده بود. آنزمان موسوی صاحبنظران را به نقد و بررسی این منشور و کمک به تقویت و تنقیح آن دعوت نمود. پس از آن بیش از یکصد نفر از کارشناسان و صاحبنظران حوزه‌ های مختلف پیرامون منشور نقدها و بررسی های خود را ارایه کردند. نسخه ویراسته شده به امضای امضای موسوی و کروبی رسیده شده بود و به امانت نزد شورای هماهنگی راه سبز امید قرار گرفته بود تا در موقع مقتضی منتشر شود. اکنون این شورا، متن کامل منشور را برای انتشار در اختیار کلمه و سحام نیوز قرار داده است.

به گزارش کلمه این منشور که متن اولیه و پیشنهادی آن در 25 خرداد 1389 و به همراه بیانیه شماره 18 منتشر شد، حاوی ریشه‌ها و اهداف، راهکارهای بنیادین، تعریف هویت سبز و معرفی ارزش‌های جنبش است.

موسوی در همان زمان، تدوین نسخه‌ی اولیه‌ی منشور جنبش سبز را قدم اول دانسته و ابراز امیدواری کرده بود که جنبش سبز در مسیر تکاملی خود، متن کامل‌تر و زیباتری بیافریند. منشور جنبش سبز، آنطور که تاکید می‌کند، قرار است به هماهنگی و همدلی بیشتر و تقویت هویت مشترک جنبش سبز بینجامد.

از آن زمان تاکنون، این متن علاوه بر نقد در عرصه‌ی عمومی، از سوی دهها تن از چهره‌های شاخص سیاسی، فرهنگی و فکری نیز مورد بررسی و اظهارنظر قرار گرفته و در نهایت، با اصلاحات و ویرایش چند مرحله‌ای، به شکل‌گیری متن جدیدی برای منشور جنبش سبز انجامیده است متن کامل آن را در ادامه می‌خوانید.

منشور جنبش سبز (ویراست جدید)

بسم الله الرحمن الرحیم

آغاز سخن

با اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال 1388، جرقه ای در قلب مردم ایران زده شد که به جنبشی فراگیر و بی سابقه و عظیم انجامید. جنبشی برای احیای مفهوم ملت و احقاق حقوق از دست رفته ملت. جنبش راه سبز امید اینگونه شکل گرفت. از آن زمان، ضرورت تدوین و انتشار میثاقی ملی که آرمان های عمومی جنبش را تعریف کند و فعالان جنبش سبز بر محور آن به فعالیت بپردازند، احساس می شد. انتقاداتی که دربارة روشن نبودن اهداف، ارزش ها، مبانی و راهکارهای جنبش سبز به عنوان جنبش اعتراضی مسالمت آمیزی که خواستار اصلاح وضعیت کنونی و برون رفت از بحران های جامعة ایران از طریق سازوکارهای مدنی است، بیان می شد، گویای صحت و اهمیت آن احساس بود. نیز عدم شفافیت و صراحت مرزهای جنبش با حرکت های انتقام گیرنده و براندازانه ای که برای رسیدن به اهداف خود، استفاده از هر وسیله و روش را، حتی به قیمت مغایرت با معیارهای صریح اخلاقی، مجاز می شمرند، خود برهان قاطعی بر ضرورت تدوین و تنویر چارچوب و اسکلت معرفتی و اخلاقی جنبش سبز شمرده می شد. از بخت خوش، پس از چندی و با همت جمعی از فعالان جنبش و شور و تامل چهره های شاخص آن، منشور جنبش سبز انتشار یافت. مهمترین ثمرات انتشار منشور این بود که حدود و چارچوب مطالبات مردم را مشخص کرد، به گسترش و عمق جنبش سبز یاری رساند و بر بطلان این ادعا گواهی داد که نه تنها جنبش نمرده یا بی اثر نشده، بلکه از پیش زنده تر است و می تواند اصول، اهداف، هویت، چشم اندازها و راهکارهای خود را برای مخاطبین و همراهانش روشن کند. همان کلمات ساده و صمیمی کافی بود تا نشان دهد که میزان صحت و سقم ادعاهایی که با برنامه ای حساب شده و با مضمون واحد مرگ یا خاموشی جنبش سبز، از جانب دو جبهه مشخص کودتاگران انتخاباتی و وابستگان به سلطه جویان بیگانه از منافع ملی مردم ایران مطرح می شود، تا چه میزان است. حتی دامنه اظهار نظرها درباره منشور نشان داد که جنبش سبز تا کجا ریشه دوانده و با گذشت زمان، گستره آن به مناطق جغرافیایی متنوع تر و اقشار اجتماعی بیشتری کشیده شده است. تلاش عاشقانه، خالصانه و داوطلبانه نوجوانان و جوانانی که در فقدان امنیت، آسایش، آزادی بیان، توقیف مکرر مطبوعات و سانسور شدید اخبار و تحلیل های واقعی کشور، پیام جنبش را در سراسر ایران به آحاد مردم می رسانند و باز با اعلام هر از گاه مرگ آن حرکت ملی در طول سال گذشته مواجه بوده اند، شاهدی گویا و مانا بر سرسبزی، سرزندگی و بالندگی فزایندة جنبش سبز ملت ایران است.

همانگونه که در اولین منشور جنبش راه سبز امید مطرح شد، گفتگوی مستمر درباره این متن و نقد و اصلاح آن، ضرورتی انکارناپذیر است. به همین منظور، پس از انتشار متن و در پاسخ به نیاز مذکور، پرسشنامه ای برای تعداد کثیری از صاحبنظران، فعالان سیاسی، هنری، اجتماعی و حقوقی، اساتید حوزه و دانشگاه و شخصیت های فرهنگی و مذهبی ارسال و نظرات آنان گردآوری و دسته بندی شد. البته بدیهی است که اگر شرایط مطلوب و مناسب برای این گفتگوها در فضایی مدنی و آزاد فراهم می شد، دائرة این نظرخواهی گسترش می یافت و غنای آن را فراتر می برد. اما متأسفانه به علت امنیتی بودن فضای اجتماعی و عدم امکان تشکیل جلسات بحث و گفتگو، تلاش در این مرحله به انجام نظرخواهی محدود ماند. آنچه در پی می آید، ویراست دوم منشور جنبش سبز است که با لحاظ کردن نظرات ارسالی تهیه شده است. امید آن که نسخه های پسین، نظرات طیفی وسیعتر را در بر گیرد و با بهره گیری از خرد جمعی و خواست ملی، اصول منشور کامل تر بیان شده و نقایص آن مرتفع شود و سرانجام، همه ما بتوانیم سازنده تر و سرزنده تر در راه نیل به آزادی و عدالت و احقاق حقوق ملت گام برداریم.

الف) تولد جنبش سبز

جنبش سبز مردم ایران، نهضتی است که اهداف خود را در بستر میلاد خود تعریف کرده است. این جنبش در اعتراض به ظهور و تداوم کژروی ها و انحرافاتی شکل گرفت و در دل خود اهدافی را پرورد که اینک به نمادهای معنادار آن تبدیل شده است. انحرافاتی که به تدریج پدید آمد و از اتفاق به استمرار رسید. از آن جمله:

وجود و بروز اختلافات سیاسی و تلقی های گوناگون از اهداف و پیدایش موانع سازمان یافته تدریجی در مسیر تحقق اهداف و آرمان هایی چون عدالت، استقلال، آزادی و پیشرفت که مردم ایران برای دستیابی به آنها، جان بر سر انقلاب اسلامی خود نهادند و شکل گیری نظام جمهوری اسلامی را با رأی خود تأیید کردند.

ظهور گرایش های تمامیت خواهانه واستبدادی و انحصارطلبانه در میان برخی از مسئولین حکومتی.

نقض حقوق بنیادین و قانونی شهروندان و بی حرمتی به کرامت انسانی متجلی در اصول مسلم حقوق بشر.

سوء مدیریت وکاهش شدید کارآمدی نظام، ترویج دروغ سالاری و کاهش چشمگیر اعتماد ملت به مسئولان.

افزایش فاصلة طبقاتی و محرومیت های اقتصادی و اجتماعی.

سوءاستفاده و قانون گریزی برخی مجریان قانون وفسادگسترده اقتصادی ودست اندازی بی مهابا و قانون ستیزانه به بیت المال و ثروتهای ملی ونابودی دستگاههای برنامه ریزی و نظارتی

نادیده گرفتن منافع ملی و ماجراجویی های عوام فریبانه در تعاملات بین المللی همراه با سوءاستفاده از اعتقادات استقلال طلبانه و ضدسلطة جهانی در میان اقشار گوناگون.

فراموشی تدریجی و دردناک اخلاق و معنویت وتحریف دیانت با بکارگیری تهمت و دروغ و خرافه درراه رسیدن به قدرت و حفظ آن.

افزایش سرکوب، انسداد و اختناق در فضای مدنی وغصب رسانه ملی وسایر امکانات ارتباطاتی و فضای مجازی

اینهمه از جمله عواملی است که بویژه در سالیان اخیر، به شکل گیری نگرش های اعتراضی در میان دل سوختگان و قاطبة مردم ایران انجامید که جنبش سبز مردم ایران، بروز بارز قدرتمند آن در انتخابات ریاست جمهوری سال 1388 و رخدادهای پس از آن بود.

ب – اهداف جنبش

جنبش سبز با پای بندی به اصول و ارزش های بنیادین انسانی، اخلاقی، دینی و ایرانی که در فرهنگ این سرزمین ریشه تنیده اند، خود را منتقد و پالایشگر روند طی شده در نظام جمهوری اسلامی ایران در سال های پس از انقلاب می داند و بر این اساس، حرکت انتقادی در چارچوب قانون اساسی و احترام به نظر و رأی مردم را وجه همت خویش قرار خواهد داد.

جنبش سبز برآمده از مردم و مولود یک نهضت ملی است. حرکتی در تداوم تلاش مردم ایران برای دستیابی به آزادی، عدالت اجتماعی و تحقق حاکمیت ملی است که پیش از این در برهه هایی چون انقلاب مشروطیت، جنبش ملی شدن نفت و انقلاب اسلامی، خود را جلوه گر ساخته است.

بازخوانی تجربة معاصر در جهت تحقق اهداف والای اجتماعی مردم ایران نشان می دهد که تنها از طریق تعمیق و تقویت جامعة مدنی، گسترش فضای گفتگوی اجتماعی، ارتقاء سطح آگاهی و جریان آزاد اطلاعات، زمینه سازی برای فعالیت آزاد مصلحان و فعالان اجتماعی – سیاسی در چارچوب تحول خواهی و ایجاد تغییر در وضعیت موجود و مواجهه صادقانه با مردم و محرم دانستن ملت و پای فشاری بر تحقق آرمان های ملی، می توان اهداف جنبش سبز را عملی کرد. این امر مستلزم توافق و تأکید بر مطالبات مشترک و ایجاد تعامل و هماهنگی میان همة نیروهایی است که به رغم داشن هویت مستقل، با پذیرش تعدد و تنوع درون جنبش، زیر چتر ملی فراگیر جنبش سبز ایران در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

پ) چشم اندازهای بنیادین

1. جنبش سبز، یک حرکت اجتماعی است که هرگز خود را مبری از خطا نمی انگارد و با نفی صادقانه هرگونه مطلق نگری، بر گسترش فضای نقد و گفتگو در درون و بیرون جنبش، پای می فشرد. دیده بانی حقوق ملت و طرح راهکار برای نظارت و هدایت عملی سیر حرکت و تحول جنبش از سوی همة فعالان و بویژه صاحبان اندیشه و تجربه، امری حیاتی است که می تواند مانع از لغزش جنبش به ورطة تمامیت خواهی و فساد شود.

2. در نگاه فعالان جنبش سبز، مردم ایران خواهان ایرانی آزاد، آباد و سرافراز هستند. جنبش سبز موافق به رسمیت شناختن تعدد و تنوع و مخالف انحصارطلبی است. در نتیجه، دشمنی و کینه ورزی با بدنة اجتماعی هیچ بخشی از جامعه، جایی در جنبش ندارد. تلاش برای گفتگو و تعامل با رقیبان و مخالفان در فضایی سالم، و آگاهی بخشی دربارة اهداف و اصول جنبش، وظیفة همة افرادی است که خود را در زمرة مشارکت کنندگان جنبش سبز می دانند. ما، با هر باور و ایمان دینی که بدان معتقدیم، به هر قوم و قبیله و تیره و مرامی که تعلق داریم و با هر سلیقه و سبکی که با آن زندگی می کنیم، همه ایرانی هستیم و ایران متعلق به همة ماست.

3. گسترش و فعال سازی شبکه های اجتماعی واقعی و مجازی و تعمیق فضای گفتگو و تعامل از طریق اتخاذ روش های مداراجویانه و احترام آمیز متقابل بین طرف های گفتگو بر سر اهداف و بنیان های هویتی جنبش از جمله راهکارهای محوری است که مستلزم توجه کلیة فعالان سبز است.

4. جنبش سبز در عین تأکید مصرانه بر حفظ استقلال و مرزبندی با نیروهای وابسته به قدرت های بیگانة سلطه جو، نه انزواطلب و نه دیگرستیز است. برعکس، جنبش سبز با صراحت و شجاعت و نه در خفا و خلوت، به دنبال توسعة رابطه با تمام کشورهای جهان از طریق اعتمادسازی متقابل ملت هاست.

5. عدالت، آزادی، صداقت، استقلال، کرامت انسانی و معنویت، ارزش هایی جهانی هستند و تجربه آموزی از ملت هایی که برای دستیابی به این ارزش ها تلاش کرده اند و نیز استقبال و استفاده از نقد و نظر مشفقانة همة آزادیخواهان و صلح طلبانی که برای رهایی نوع بشر و ارتقای کرامت انسان ها تلاش می کنند، از دیگر راهکارهای جنبش است.

ت) هویت سبز

گنجینة اسلامی،ایرانی

1. جنبش سبز با پذیرش تکثر درون جنبش، بر استمرار حضور ایمان سرشار از رحمت، شفقت، معنویت، اخلاق و تکریم انسان تأکید دارد و راه تقویت ارزش های دینی را در جامعه، تحکیم وجه اخلاقی، بینش و کنش پیروان همة ادیان توحیدی کشور می داند.

2. تحکیم پیوند میراث دینی،ملی و پرهیز از اجبار مردم به پای بندی به مرام، مسلک، رویه و سلیقه ای خاص، مبارزه با استفادة ابزاری از دین و حفظ استقلال نهادهای دینی از حکومت، از جمله مهمترین راه های حفظ جایگاه والای دین و تداوم نقش برجستة آن در جامعة ایران است که به عنوان یکی از اصول بنیادین جنبش سبز در سرلوحة هویت آن جای می گیرد.

3. رمز بقای تمدن اسلامی،ایرانی ما، همانا همزیستی و همگرایی ارزش های اسلامی و ملی در طول تاریخ این سرزمین است. در این راستا، جنبش سبز بر حفظ و تقویت ارزش های والای فرهنگ ایرانی و سرمایه های غنی انباشته شده در رسوم و مناسبت های ملی و آئین های مردمی تأکید می ورزد و در این راه، تقدس زدایی از تعصبات نابجا و آگاهی بخشی دربارة ویژگی های هویت آفرین آئین های مذهبی و ملی را وجه همت خویش قرار می دهد.

4. ملت ایران در تاریخ مبارزات خود برای کسب آزادی، عدالت و استقلال، بارها خودباوری و همبستگی بر سر اصول را به رخ مستبدان و دشمنان آزادی کشیده است. جنبش سبز مردم ایران با اتکاء به این میراث مشترک گرانبها و با تکیه بر خرد جمعی و نفی هرگونه خودمداری و خودخواهی، دستیابی به اجماعی آگاهانه، مبتنی بر خصیصه های هویت آفرین و مصالح عمومی و کنار گذاشتن عناصر تشتت زا را مد نظر دارد.

حق حاکمیت مردم

احترام به حق حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش از جمله اصول خدشه ناپذیر جنبش سبز است و نهاد انتخابات، به عنوان یکی از عمده ترین راه های تحقق آن، اهمیت می یابد. بر این اساس، جنبش سبز تلاش های خود را برای صیانت از آرای مردم تا زمان استقرار نظام انتخاباتی آزاد، رقابتی، غیرگزینشی و منصفانه که شفافیت آن کاملا قابل تضمین باشد، ادامه خواهد داد. رأی و خواست مردم منشأ مشروعیت قدرت سیاسی است و جنبش سبز، اعمال هرگونه صلاحیت خودسرانه و گزینشی تحت عنوان نظارت استصوابی را مغایر با حق الهی کرامت و آزادی انسان، قانون اساسی، حق تعیین سرنوشت مردم توسط خود و حقوق بنیادین آنها می داند.

دستیابی به آزادی و عدالت بدون توجه به منافع ملی و استقلال میسر نیست. جنبش سبز با آگاهی به این امر، با هر اقدامی که برخلاف منافع ملی و ناقض اصل استقلال باشد مخالف است.

ث) ارزش های جنبش سبز

احترام به کرامت انسان ها و پرهیز از خشونت

دفاع از کرامت انسانی و حقوق بنیادین بشر، فارغ از مذهب، جنسیت، قومیت و موقعیت اجتماعی و استقرار و تضمین موازین حقوق بشر به عنوان یکی از مهم ترین دستاوردهای تاریخ و حاصل خرد جمعی همة انسان ها، مورد تأیید و تأکید جنبش سبز است. این حقوق خدادادی است و هیچ فرمانروا، دولت، مجلس، محکمه یا قدرتی نمی تواند تحت هیچ شرایطی یا بهانه ای آن را لغو یا به صورت ناموجه و خودسرانه محدود کند. تحقق این امر مستلزم احترام به اصولی چون برابری همگان در برابر قانون، مدارا با مخالفان، گفتگوی همگانی و منصفانه، حل مسالمت آمیز مناقشات ملی، منطقه ای و صلح طلبی جهانی و مقاومت جدی در برابر تبعیضات قومی، جنسیتی، طبقاتی و مذهبی است که خود در پرتو ایجاد زمینه های لازم برای فعالیت آزاد احزاب، رسانه های مستقل، جلوگیری از سانسور، دسترسی آزاد به اطلاعات، گسترش و تعمیق فضای مدنی، احترام به حریم خصوصی افراد، فعالیت آزادانة تشکل ها و شبکه های اجتماعی غیردولتی و اصلاح قواعد و مقررات در جهت حذف هرگونه تبعیض میان شهروندان امکان پذیر است.

جنبش سبز یک جنبش مدنی است که پرهیز از خشونت و حرکت در چارچوب موازین فعالیت مدنی را سرلوحة خویش قرار داده است. این جنبش با اعتقاد به این که کرامت انسانی مردم اصلی ترین قربانی خشونت در فضای تقابل های نابرابر اجتماعی خواهد بود، ضمن تأکید ورزیدن بر گفتگوی احترام آمیز متقابل، فعالیت مسالمت آمیز و توسل به راه های غیرخشونت آمیز را ارزشی خدشه ناپذیر می داند. توسل به روش های غیرخشونت آمیز به معنای تسلیم یا کرنش در برابر ظلم و یا سکوت در برابر آن نیست بلکه به معنای توانایی مبارزه و اعتراض بر مبنای حرمت انسان و شخصیت والای اوست. جنبش سبز با در نظر گرفتن شرایط و مقتضیات، از کلیة ظرفیت های فعالیت مسالمت آمیز استفاده خواهد کرد.

عدالت، آزادی و برابری

شان عدالت در میان ارزش ها و آرمان های جنبش سبز مرتبه اولی و اصیلی است. توزیع عادلانة امکانات و فرصت ها، چه در ابعاد اقتصادی، سیاسی و اجتماعی، و چه در ابعاد دیگر حیات انسانی، از جمله اهداف خدشه ناپذیر جنبش سبز است که لازم است برای دستیابی به آن، تمامی تلاش های ممکن انجام پذیرد. گسترش عدالت در جامعه در صورتی امکان پذیر است که نظام حاکم با پرهیز از انحصارطلبی و قیم مآبی و با اتکاء بر خواست ملت و منافع ملی، در عرصة داخلی و بین المللی، کاملا مستقل و فارغ از وابستگی به نهادهای غیرمردمی و قدرت های اقتصادی و سیاسی و طبقاتی عمل کند و مقید باشد که به اصل برابری انسان ها در بهره مندی از کلیة حقوق انسانی، مواهب طبیعی و تولیدات اجتماعی احترام بگذارد.

جنبش سبز با عنایت به لزوم تأمین خواست ها و مطالبات به حق تمامی اقشار اجتماع، بر پیوند، حمایت و جلب پشتیبانی همة نیروهای مولد جسمی و فکری جامعه و صیانت از آنان در برابر رانت خواران، دلالان، مافیای قدرت و ثروت و مداخلات مخرب حکومت تأکید دارد. این جنبش با الهام از اصل نهم قانون اساسی، با سلب آزادی های اساسی مردم به نام حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور مخالف است و با تأکید بر استقلال سیاسی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی، اصلی ترین راه حفظ منافع ملی و دفاع از مرزهای میهن را حاکمیت مردم بر سرنوشت خویش در تمامی ابعاد می داند.

برقراری آزادی و برابری از اهداف انکارناپذیر انقلاب اسلامی مردم ایران در سال 1357 است. پوشیده نیست که جنبش سبز نیز بر ضرورت دستیابی به آن اهداف والا تأکید دارد. نفی هرگونه انحصارطلبی فکری، رسانه ای و سیاسی و نیز مبارزه با حذف فیزیکی هر اندیشه و دیدگاه در سرلوحة اهداف جنبش سبز قرار دارد. ضروری است در این جهت، برای رهایی مردم از هرگونه سلطة سیاسی (استبداد، یکه سالاری و انحصارطلبی)، سلطة اجتماعی (تبعیض و نابرابری های اجتماعی) و سلطة فرهنگی (وابستگی و انقیاد فکری) تلاش شود. بر همین اساس جنبش سبز بر حمایت از حقوق زنان، نفی هرگونه تبعیض جنسیتی و احترام به حقوق اقوام و مذاهب مختلف ایرانی تأکید ویژه دارد.

جنبش سبز بر این باور است که امنیت حکومت تنها از طریق حفظ امنیت یکایک شهروندان دست یافتنی است بگونه ای که مردم رها از ترس و تسلیم و تحت حمایت قانون زندگی کنند. مداخلة نیروهای نظامی و انتظامی در امور سیاسی و اقتصادی، هرگونه دخالت افراد غیرمسئول در امور انتظامی، و سلطة نیروهای امنیتی و انتظامی بر مقامات قضایی و سلب استقلال قضات، مخل امنیت دولت و ملت و در مخالفت بین و صریح با اهداف عالیه اسلام، آرمان های انقلاب اسلامی و قانون اساسی است.

اجرای بدون تنازل تمامی اصول قانون اساسی و بویژه اصول ناظر بر حقوق ملت (فصل سوم)، هدف و خواست تجدیدناپذیر و حتمی جنبش است.

آزادی زندانیان سیاسی، رفع محدودیت های غیرقانونی و نگاه امنیتی علیه فعالیت احزاب و گروه ها، و جنبش های اجتماعی چون جنبش زنان، جنبش دانشجویی، جنبش کارگری، و مانند آن، و نیز محاکمة عادلانة آمران و عاملان تقلب و تخلف در انتخابات، شکنجه و قتل معترضان به نتیجة انتخابات، نقد آزادانة نظریه پردازان، و افشاء و محاکمة حامیان خشونت در لایه های مختلف فکری و نظری حکومت، از جمله واضحاتی است که در جهت اجرای عدالت باید مورد توجه قرار گیرد.

ج) راهکارها

1. جنبش سبز را نه می توان یک حزب متمرکز دانست و نه مجموعه ای از افراد سازمان نایافته و بی هدف. جنبش سبز، قطرات به هم پیوسته مردم معترضی است که برای احقاق حق خود به دریا بدل شده اند. مرور تجربة تاریخی مردم ایران نشان می دهد که آنها در پرتگاه های تاریخی، هوشیاری، توانایی و درک بالای خود را نشان داده و با تکیه بر قوای خلاقة خویش، صعب العبور ترین راه ها را برای دستیابی به اهداف خود هموار ساخته و زیر پا نهاده اند. جنبش سبز بر پایة اصول و مبادی بنیادین خود، با استفاده از سازماندهی افقی و همسو در قالب شبکه های اجتماعی واقعی و مجازی، بر فهم، اندیشه و نوآوری های ملت ایران تکیه دارد و دستیابی به آرمان هایی چون آزادی و عدالت را منوط به شکوفایی این خلاقیت ها می داند. این توانایی می تواند شعار «هر ایرانی یک ستاد» را به شعار «هر ایرانی یک جنبش» تبدیل کند. جنبشی که برخلاف پندار مخالفان آن، در قلب ایرانیان جای گرفته و چون جان، در تن می تپد و راه خود می جوید.

2. جنبش سبز با پیگیری اهداف و آرمان های همیشگی مردم ایران و با اتکاء به بازخوانی انتقادی تحولات صورت گرفتة پس از انقلاب اسلامی، بویژه در عرصة روابط ملت و دولت، بر پایة میثاق مشترک مردم ایران، یعنی قانون اساسی، در پی دستیابی به آینده ای روشن برای ملت ایران است.

3. در این راستا، تلاش برای ایجاد زمینة اجرای بدون تنازل قانون اساسی برخاسته از رأی مردم، از راهکارهای اصلی جنبش سبز است. این جنبش بر این باور است که تنها با بازگشت به قانون، الزام نهادهای مختلف به رعایت آن و برخورد با متخلفان از قانون در هر موقعیت و جایگاه، می توان از بحران های مختلفی که دامنگیر کشور شده و فشار خود را بر گردة مردم محروم ایران تحمیل می کند، رهایی یافت و در راه ترقی و توسعة میهن گام برداشت.

4. جنبش سبز در عین حال از این مسئله مهم آگاه است که قانونگرایی به معنای استفادة ابزاری از قانون توسط حاکمان نیست. باید شرایطی فراهم آورد تا قانون وسیلة اعمال خشونت های ناروا و موهن، نقض حقوق بنیادین شهروندان که مغایر با اعلامیة جهانی حقوق بشر نیز هست نشود و خشونت، بی عدالتی و تبعیض صورت قانونی به خود نگیرد.

5. قوانین کشوری و از جمله قانون اساسی، متونی همیشگی و تغییرناپذیر نیستند. هر ملتی این حق را دارد که با بازخوانی تجربه خود و تصحیح سیر حرکت خویش، به اصلاح قوانین جاری اقدام کند. اما باید توجه داشت که تنها تغییر و اصلاحی در قانون اساسی واقعی و مورد پذیرش است که در فضایی امن و آزاد و در فرایند مذاکره و گفتگوی اجتماعی و با مشارکت همة اقشار و گروه های اجتماعی و با پرهیز از تصلب و انحصارگرایی و زورگویی صورت پذیرد.

6. تلاش برای گسترش جامعة مدنی و تقویت حوزة عمومی از طریق تشویق مردم به مشارکت در تعیین سرنوشت خود با حضور در تشکل های صنفی و غیردولتی و احزاب و … در زمرة راهکارهای اساسی جنبش سبز است.

7. این جنبش بر این باور است که حفظ منافع ملی و دستیابی به اهداف جنبش و کاهش بی اعتمادی بحران زای کنونی بین ملت و حکومت، مستلزم گفتگو میان نمایندگان گروه های مختلف فکری و سیاسی با یکدیگر و نیز با حاکمیت و با مردم است و در این راستا، از هرگونه دعوت به مذاکره و گفتگوی شفاف به منظور دفاع از حقوق مردم و حل منازعات اجتماعی استقبال می کند.

8. جنبش سبز به منظور قدرت بخشی به اقتصاد کشور از راه تأمین حقوق مادی کارگران، کشاورزان و کارکنان خدماتی از روش های مبتنی بر عدالت اجتماعی در چارچوب قانون، افزایش بهره وری انسانی، کاهش هزینه های تولید کالا و خدمات، و ترمیم حداقل دستمزد با نظارت واقعی نمایندگان نیروی کار در عرصه های مختلف، بهره می گیرد.

9. توجه به اقشار محروم از طریق تقوبت اقتصاد ملی از اصول تعطیل ناپذیر جنبش سبز است. از همین رو، دستگیری از نیازمندان از طریق ایجاد شبکه های همیاری و تکفل و توانمندسازی آنان و نیز حمایت از فعالان عرصة اقتصاد ملی در مقابل واردات بی رویة کالاهای خارجی، از برنامه های عملی جنیش سبز خواهد بود.

10. حضور مؤثر زنان در جنبش سبز را باید فرصتی برای برداشتن گام هایی بلندتر در جهت رفع تبعیض های جنسیتی و تحقق مطالبات برحق آنان شمرد. جنبش سبز حمایت همه جانبه و همراهی با جنبش زنان را در زمره اولویت های بنیادین خویش می داند و معتقد به این ضرورت تاریخ اجتماع ایران است که زنان علاوه بر ایفای نقش مهم خود در خانواده، بعنوان هویتی مستقل، جایگاه بایستة خویش را در جامعه بازیابند.

11. تلاش برای تحقق حقوق قانونی و احترام اخلاقی اقلیت های دینی و مذهبی و قومی از طریق زمینه سازی برای مشارکت فعال و نهادمند آنان در فرایندهای تصمیم گیری سیاسی در کشور، با تکیه بر هویت مشترک ایرانی و به رسمیت شناختن تنوع و تعدد فرهنگی، یکی از فعالیت های عمدة جنبش سبز است.

12. و سرانجام، جنبش سبز خواهان سیاست خارجی عقلانی و عزت مند مبتنی بر تعامل شفاف و سازنده با دنیا و طرد دیپلماسی ماجراجویانه و عوام فریبانه و ارتقاء شأن ملت بزرگ و تاریخی ایران در جهان است. ملتی که بسیار بیش از این شایسته احترام و تکریم در تمام جهان است. طرد خشونت، ترور، مداخلة سلطه جویانه در امور داخلی کشورها و احترام به حق تعیین سرنوشت برای همة ملت ها، نیازمند تغییر بنیادین نگرش ها در رابطه با امنیت ملی، منطقه ای و جهانی است که راه را بروی گسترش همکاری و تعامل بین ملت ها باز کند. جنبش سبز از اقدامی که در این جهت انجام شود استقبال می کند.

باور داریم که اینهمه جز با باور به حقانیت ملت و التزام به کسب مشروعیت از او و در نظرگیری مصالح ملی و منافع ملت، میسر نخواهد بود.

میرحسین موسوی    مهدی کروبی


285 پاسخ به “متن کامل ویراست دوم منشور جنبش سبز”

 1. ناشناس گفت:

  زنده باد سبزها

 2. ناشناس گفت:

  اول بايد نوع حكومت با رفراندوم مشخص بشه

 3. یک سبز گفت:

  ما هستیم

 4. ناشناس گفت:

  1 – متن طولانی و شعاریست. با دوستانم که صحبت کرده بودم هیچ کدام متن را تا انتها نخوانده بودند.
  تفاوتی میان بیانیه، و منشور ….. باید باشد. تعریف یک منشور چیست؟ آیا میتوانید بر اساس این سند اصلی، سند دیگری نیز ایجاد کنید که خلاصه این بوده و موجز تر راه کار ها و اهداف تاکید کند؟ ترجیحا این متن باید بر روی یک کاغذ آ چهار قابل چاپ باشد تا امکان انتشار آن در داخل کشور فراهم شود
  2 – این منشور با وضعیت فعلی و خواستهای جامعه میتواند منجر به پاشیدگی جنبش شود. بر روی نقاط انشقاق جنبش باید با دقت بیشتری عمل شود.قانون اصلی فعلی مشکلاتی نیز دارد. باید این با صراحت و صداقت روبرو شویم. در ضمن موضع روشنی در مورد جدای دین و مذهب از سیاست دیده نمیشود. در صورتی که این خواست مردمی است. برعکس منشور تمام اقشاری را که خواستار این جدایی هستند، نا امید و دور میکند. بار اصلی حنبش روی همین افراد است
  3 – درخواستهای روشنی که قابل دسترسی باشند برای امید دادن به مردم

 5. masih گفت:

  هر سخنی که انسانها را امیدوار کند جای تامل دارد چرا که امید اغاز حرکت و تلاش است.و تا حرکتی وعملی نباشد سخن معنا ندارد.دردما از خود بیگانگی است و نا اشنایی بافرهنگ و خواسته هایمان ….بنایی که موریانه زده دیگر نمیتوان با مرمرین کردنش از نفوذ موریانه جلوگیری کرد…باید دوباره و اصولی ساخت….به امیدی که ایران و ایرانی ازاد باشد.

 6. دلسوز ایران گفت:

  فقط اینکه تکلیف جداییه دین از سیاست چطوری محقق میشود

 7. راد گفت:

  متاسفانه هنوز سرعت حرکت بسیار کند بوده و واکنش بدنه و لیدر های جنبش به وقایع و اتفاقاتی که یکی پس از دیگری در حال وقوع است
  کند و دلسرد کننده است.
  منشور تهیه شده در صورتیکه نسخه ابتدایی خطاب شود مناسب است اما هنوز مباحث بسیار عمیق و تاپیر گذاری وجود دارند که باید در منشور قرار گیرند.
  امیدوارم جنبش سبز ملت ایران با سرعت و شدت بیشتری طی طریق نماید تا بلکه در زمان برگزاری جشن پیروزی سایر ملل خاورمیانه ملت ایران نیز از دستاوردش شاد باشد،مبادا که هنوز اندر خم یک کوچه مانده باشیم.
  ایران در بحرانی گرفتار شده که جز با اتحاد و درایت رهبران جنبش عبور نا پذیر است.

 8. یک مبارز گفت:

  کنفیسیوس میگه اگر کسی‌ خواست شمارا از بالای کوه به پایین بی‌ اندازه بهترین کار این که اون را بغل کنید

 9. درد کشیده گفت:

  تا الان رهبران جنبش راه حل مسالمت آمیز و راهپیمایی های سکوت را مد نظر قرار دادند و اسن را بدانید که اگر روزی بگویند که با تمام قوا بجنگید . آن وقت تا پای جان جلو میرویم و تمام سد ها را می شکنیم

 10. صبا گفت:

  خیلی عالی است که دست به نوشتن منشوری زده اید که اهداف جنبش را روشن کند، اما به نظر من،‌ بسیاری از بندها را می‌توان در یک جمله خلاصه کرد: هر فرد، بی‌توجه به دین، جنسیت،‌قومیت، پول و هر چیزی مشابه آن،‌یک انسان است و با دیگران حقوق برابر دارد.
  من احساس می‌کنم به جملات عملیاتی‌تر نیاز داریم. خواستار چه نوعی از حکومت هستیم؟ بنیان‌های اقتصادی،‌ قانون‌گذاری،‌ قضایی و حتی علمی چگونه اداره خواهند شد؟
  نوشته شما خیلی نظری است،‌در عمل چه می‌خواهیم بکنیم؟ چیزهایی را به عنوان هدف تعیین کنیم که آن‌قدر روشن باشند که به راحتی بتوان آن‌ها را سنجید.

 11. راهبان ازادی گفت:

  درودبرموسوی وکروبی منشور جنبش سبز برای حرکت تامقطعی کافیست بتدریج کمبودها اصلاح میشود هرروز پیاده روی بدون شعار وباخنده وشادی درمسیرهای تظاهرات درشهرهای مختلف حصرخانگی موسوی وکروبی را برنتابید بپاخیزیم واعلام کنیم پیاده روی روزانه تا رفع حصر خانگی رهبران جنبش سبزادامه خواهدداشت واین میتواند نوعی تحصن باشد

 12. ناشناس گفت:

  این منشور از کارهای ماندگار جنبش هست. پیشنهاد می کنم ترجمه انگلیسی این متن هم آماده بشه تا همه فعالان حقوق بشر در دنیا از مواضع روشن جنبش باخبر بشن.

 13. ناشناس گفت:

  ترجمه انگلیسی لطفن

 14. الله اکبر گفت:

  الله اکبر ……..
  وای به روزی که میر حسین و کروبی عزیز دستگیر شوند و یا زبانم لال شهید
  خون به پا می کنیم

 15. irani گفت:

  be omide piruzi

 16. محمد گفت:

  خیلی عالی بود درود بر جنبش اعتراضی مردم ایران، یا حسین میرحسین، یا مهدی شیخ مهدی

 17. فرزند كوروش گفت:

  به اميد پيروزي و رهايي ايران از چنگال استبداد.
  اندكي صبر سحر نزديك است.

 18. ناشناس گفت:

  مقاومت و مبارزه بی خشونت تا پیروزی واستقرار دمکراسی

 19. فدائیان جنبش سبز گفت:

  ساکت ننشینیم

  اطلاع رسانی کنیم: تا ۱۱ اسفند , تا حصر رهبرانمان را بشکنیم هر شب بر پشت بام “مرگ بر رژیم منفور كودتاچی سرکوبگر ”

  ۱۱ اسفند درصحنه آماده باشيد. روز ۱۱اسفند ایران سبزتر می شود

  در ره آزادی و ایرانمان جان خواهیم داد . “فدائیان جنبش سبز”

 20. سبز گفت:

  آفرين بر سبزها. برقرار باشيد

 21. دوست دار جنبش سبز گفت:

  امید وارم با اسقامت میر حسین اوضاع بهتر شود

 22. iran گفت:

  dorod bar shoma daliran iran zamin be omide azadi shoma va iraneman az daste in ajnabihaye diktator zende bad sabz

 23. hosein گفت:

  نقدی بر منشور جنبش سبز
  با سلام
  آقای موسوی بنده از اعضای ستاد شمالغرب شما بودم ، در آن بلبشو انتخابات انتظار ارائه برنامه دقیق با مصداق های عینی از شما نداشتم و در تبلیغ شما میتوانستم کلی گویی ها را برای دیگران توجیه کنم اما اکنون پس از گذشت این مدت زمان طولانی همچنان از درک دقیق راه شما عاجز مانده ام
  به عنوان مثال:
  در مورد قومیت ها (ملی…ت ها) همواره از لفظ اقلیت استفاده شده و همواره سخنانی کلی که اقتدارگرایان هم به آن تاکید دارند رانده شده است اما از ارائه راه حل عملی و دقیق با مصداق های عینی پرهیز شده است آقای موسوی از شما میخواهم شجاعت بیشتری نشان دهید تا به صداقتتان در گفتار ایمان بیاوریم
  شما از چه میترسید ؟ آیا به زبان آوردن حق تحصیل به زبان مادری برایتان سخت است ؟! آیا از هجمه رسانه های پان ایرانیست میترسید ؟! آیا بهتر نیست عده ای که حقو…ق دیگران را به رسمیت نمیشناسند زیر پرچم شما قرار نگیرند ؟!
  براستی چرا پس از گذشت ماه ها هنوز تصور دقیقی از سخنان شما نداریم ؟
  چرا از نرسیدن به اهدافمان پس از تغییر میترسیم ؟ البته پاسخ آن مشخص است ، تجربه تلخ این ملت از انقلاب ها و جنبش های پیشین است که آنها را میترساند
  پس بهتر است شفاف سازی کنید تا باری دیگر اتحادمان را به رخ انحصارطلبان بکشیم !

 24. mojee گفت:

  mobareze bi khoshonat ok ama defa az khod vajebe

 25. بيژن گفت:

  همه ميدونيم كه حكومت هيچ توجهي به اين منشور و ديگر منشورها نخواهد كرد. 
  چون اجراي اين منشور = پايان جمهوري اسلامي كنوني. 
  با اين شرايط و قدرت مردمي جنبي سبز، حكومت اجازه نفس كشيدن به جنبش سبز را نخواهد داد.
  پس به نظر ميرسه انتشار اين منشور تنها نوعي نقش ديپلماتيك خواهد داشت كه حكومت را تحت فشار بگذاره و اجازه تهمت زدن بيجا و محاكمه بيمورد رو تا حدودي بگيره و در صورت محاكمه احتمالي سران جنبش، تاحدودي قدرت در دفاع داشته باشند.

  هر چند بزرگترين نكته اي كه از اين منشور برمياد قسمت انتخابات آزاد و نه انتخابات گزينشي، و همچنين ثابت نبودن قانون اساسي و امكان تغيير آن(مسلما توسط نمايندگان واقعي مردم در يك انتخابات آزاد غير گزينشي) ميباشد.

  يعني به طور غير مستقيم به تغيير قانون اساسي به خواست مردم   اشاره شده است. كه اين چيزي نخواهد بود به جز حذف ولايت فقيه (بنا به خواست مردم). و به مرور زمان. (اين هم دليل ديگه اي به اينكه حكومت هيچ توجهي به اين منشور و جنبش سبز نخواهد كرد.)

  به نظر من اين منشور بسيار هوشمندانه نوشته شده هست. و در جهت اتهام زدايي و تبرئه از حركات و بيانيه هاي بعدي جنبش خواهد بود. به نوعي جنبش در برابر تهمت ها و اتهامات نابجا بيمه كردند و اماده ميشوند براي اقدامات بعدي.
  اين منشور تماما بر اساس قانون اساسي هست. بنابر اين بر ان نميتوان ايرادي گرفت. و تا زماني كه اقدامات جنبش در چهارچوب اين جنبش هست، سركوب توسط حكومت غير قانونيست. توجه كنيد كه مخالفت صريح با حكومت = اجازه به حكومت براي شديدترين نوع سركوب. 

  و حال چه كار عملي ميتوان انجام داد؟ أيا همچنان بايد به اعتراضات خياباني ادامه داد؟
  به نظر من، در حال حاضر ما بايد فعاليتي مفيدتر از اعتراضات خياباني انجام دهيم.
  چيزي كه جامعه ما به شدت به ان نياز دارد، اطلاع رساني دسته جمعي به عموم مردمي هست كه به اينترنت دسترسي ندارند و خبر ها رو از ماهواره دنبال نميكنند.
  بايد عموم مردم إز اهداف جنبش سبز اطلاع داشته باشند و همچنين إز جنايتها و اعمال غير قانوني حاكمان مطلع شوند.
  متاسفانه عموم مردمي كه تنها منبع خبري انها صدا و سيما و روزنامه هاي دولتي هست، در بيخبري عميقي سير ميكنند و هيچ اطلاعي إز واقعيت انچه كه در جامعه رخ ميدهد، ندارند. اگر قبول نداريد به سراغ عامه مردم برويد و در مورد صانع ژاله سؤال كنيد.

  حال بياييد براي شروع اطلاع رساني به مردم از طريق روشهاي قدرتمندي كه در اختيار داريم، متحد شويم. 

 26. سربازوطن گفت:

  آرزومند آزادی

  بسیاری از مواد منشور قابل قبول و پذیرش ایرانیان بنظر میرسد ولی شاید بهنر باشد که جهت و جانبی به سمت استناد به ادیان نداشته باشد. چه لزومی دارد که در این منشور صحبت از ادیان توحیدی باشد. ادیان چه توحیدی و چه غیر آن حریم خصوص انسانهاست و نمیبایست در مسایل ملی و اجتماعی به آن تاکید یا استناد نمود. در ضمن چه لزومی دارد که در سیستمی که بر اخلاق و بینش و منش انسانی پایه گذاری میشود بگوئیم “مخل امنیت دولت و ملت و در مخالفت بین و صریح با اهداف عالیه اسلام، آرمان های انقلاب اسلامی و قانون اساسی است.” آساسا اهداف عالیه اسلام و ارمانهای انقلاب اسلامی و قانون اساسی آن که ملت زجر کشیده ایران اینچنین بهای گزافی را در راه آن داده در این مقوله چه صیغه ایست و چه نقشی دارد؟

 27. دوستدار جنبش-طرفدارآزادی گفت:

  با استقامت و پیگرید خواسته ها موفق خواهیم شد. فقط نباید ترسید و کوتاه آمد.

  پیروزی و سربلندی ایرانیان نزدیک است.

 28. مشت سبز گفت:

  به امید ایرانی آزاد

 29. ناشناس گفت:

  همین عالیههههههه

 30. آیدین گفت:

  به جای ارائه منشور جنبش سبز که به یک سری اصول کلی می پردازد قانون اساسی اصلاح شده و یا قانون اساسی جنبش سبز با در نظر گرفتن هویت های مختلف به بحث گذارده شود.این منشور فقط مصرف داخل حکومت دارد. چون با این منشور امضاء کنندگان آن از خیلی از اتهامات که ممکن بود دامنشان رابگیرد تبرئه میشوند. مثلا میتوانست خیلی روشن باشد
  1) نظر در مورد اعتقاد به ولایت فقیه
  2) نظر در مورد جدا بودن دین از سیاست
  3) نظر در مورد منحل کردن مجلس خبرگان توسط رهبر که خود او را انتخاب نموده(که با قانون اساسی فعلی رهبر میتواند مجلس خبرگان رامنحل کند)
  4) و سایر بندها که خیلی روشن بیان شود(بدون کوچکترین ابهام)

 31. elias گفت:

  برای شروع به نظرم خیلی خوب است . اما اگر انتقاداتی به این منشور است در طی مراحل بعدی می توان اصلاح کرد . نکته بعدی اینکه اگر ملت ایران برای شروع این متن را بپذیرد اتفاقاتی که در روز 25 بهمن اتفاق افتاد نشان داد که به یک گروه لیدر در غیاب آقای موسوی و کروبی نیاز مبرم داریم

 32. ناشناس گفت:

  عالی بود.به امید آزادی ایران و ایرانی

 33. ناشناس گفت:

  جنبش سبز بهتر بود راجع به حقوق ملتهانیز بیانیه هایی در این منشورمطرح می فرمودند که حق ملتهای موجود در ایران ضایع نمی شد.

 34. یاشار گفت:

  ببینیم این بار خودتون عرضشو دارین یه کاری بکنین اگه نتونستین ما بعد استقلال آذربایجان یه کاری براتون انجام میدیم…………تبریز باکو آنکارا بیز هارا فارسلار هارا. اگه تبریز نباشه هیچ کاری نمی تونین بکنین.