سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مشاور میرحسین: نگذاریم سرکوب‌گران و نفوذی‌ها، تجمع اول اسفند را به خشونت بکشند...

مشاور میرحسین: نگذاریم سرکوب‌گران و نفوذی‌ها، تجمع اول اسفند را به خشونت بکشند

چکیده :بزرگداشت شهدای جنبش در یک مراسم غیردولتی و خودجوش و مردمی خواست مشروع و عمومی است. با توجه به سنت‌های دیرینه مردم ما در بزرگداشت‌ شهدا، به نظر می‌رسد استقبال مناسبی صورت بگیرد. همه‌ی ما باید باز هم توجه کنیم که فرصت در اختیار نفوذی‌های خشونت‌طلب نگذاریم تا جریان این تجمعات مردمی را از مسیر اصلی خود خارج...


مشاور میرحسین موسوی با اشاره به نامه منتسب به جمعی از فرماندهان سپاه، امیدوار است که آن‌ها کنار مردم بایستند، و می گوید: مردم باید در شعارهای خود از سپاه و نیروهای انتظامی بخواهند که در کنار انها باشند. یادمان نرود که ما با مخالفان خود دشمن نیستیم، ما با استبداد و سرکوب مردم مخالفیم.

در روزهایی که روند تحرکات جنبش آزادی‌خواهانه مردم پس از برپایی راهپیمایی پرشمار ۲۵ بهمن، بار دیگر شتاب گرفته است و مردم خود را برای برپایی مراسم خاکسپاری شهدای آن روز آماده می‌کنند، اخباری که از حصر رهبران جنبش سبز می‌رسد شور این روزها را با نگرانی توام کرده است.

میرحسین موسوی از روز ۲۵ بهمن به همراه همسرش در حصر خانگی به سر می‌برد و مهدی کروبی نیز از هر گونه ارتباطی با خارج از فضای خانه، منع شده است. مشاور حقوقی میرحسین موسوی دلیل اصلی این عکس‌العمل حاکمیت در قبال رهبران جنبش را  پیروزی بزرگ مردم در ۲۵ بهمن ماه می‌داند.

او که از ۲۵ بهمن به عنوان “پیروزی بسیار بزرگ” مردم یاد می‌کند، بار دیگر تاکید دارد که “جنبش مردمی و مستقل ایرانیان حتی با دستگیری رهبران جنبش هم متوقف نخواهد شد.”

جرس با اردشیر امیرارجمند، مشاور میرحسین موسوی و استاد حقوق، درباره دستاوردهای راهپیمایی ۲۵ بهمن، فراخوان راهپیمایی اول اسفند ماه و همچنین حصر رهبران جنبش سبز به گفت‌وگو نشسته است که در ادامه می خوانید:

با گذشت یک سال از به خیابان کشیده شدن اعتراضات مردم، گزارش‌ها از ایران حاکی است که راهپیمایی ۲۵ بهمن به دعوت آقای موسوی و کروبی در تهران و حتی شهرستان‌ها با وجود سرکوب شدید و ایجاد فضای امنیتی کامل در شهر، با استقبال بسیار گسترده مردم مواجه شد. از نظر شما این راهپیمایی مردمی چه دستاوردی را برای جنبش به همراه داشت؟

استقبال بسیار خوبی صورت گرفت و می‌توانیم بگوییم که پیروزی بسیار بزرگی برای مردم بوده است وبه نظر من وظیفه تمام فعالین جنبش سبز حفاظت از دستاوردهای این پیروزی است و باید با اقدامات بعدی خود سعی در گسترده و فربه کردن آن داشته باشیم و از هر عملی که موجب تقلیل یا آسیب زدن به این نتایج می‌شود امتناع کنیم.

باید به این موضوع تاکید کنم که تقویت دستاوردها مستلزم حفظ اصولی است که جنبش از ابتدا بر آن‌ها استوار بوده است؛ یعنی تاکید بر این که مبارزه ما یک مبارزه مسالمت‌آمیز است و باید تمام تلاش‌مان را انجام دهیم تا از رادیکال شدن بی منطق و بی دلیل جنبش جلوگیری کنیم. باید حرکات‌مان بر پایه منطق و درایت استوار باشد اما همراه با صبر و استقامت.

همچنین باید به بعضی از گروه‌ها که نه جایگاهی در میان مردم دارند و نه تاثیری بر جنبش،اجازه نداد برای رسیدن به اهداف خودشان از فرصت استفاده کنند و با به خشونت کشیدن تظاهرات و تجمعات اهداف‌ خاص خودشان را پی بگیرند و به این نحو سرکوب از جانب اقتدارگر و کارگزار خشونت را موجه کنند.

در آستانه ۲۵ بهمن و بعد از آن فشارها و محدودیت‌ها به رهبران جنبش سبز به طرز فزاینده‌ای زیاد شد، تا جایی که امروز وبسایت کلمه از بی‌خبری مطلق و قطع تمام کانال‌های ارتباطی میرحسین موسوی خبر داده و آقای کروبی هم در وضعیت مشابهی هستند. از نظر شما حاکمیت از این رفتارهای تند در قبال رهبران جنبش سبز، نتیجه‌ای خواهد گرفت؟

به هر حال حاکمیت حدود دو سال سرکوب کرد و به زندان انداخت و حتی از تجاوز به جوانان ما در زندان ابا نکرد. اما دید که جنبش همچنان زنده است و تظاهرات ۲۵ بهمن نشان داد که به رغم تمام اقداماتی که برای حاکم کردن ترس بر جامعه انجام دادند، جنبش همچنان زنده و پرطراوت است. این موضوع باعث ترس بسیار شدید و لرزش کودتا گران شد و یکی از راه‌هایی که پیش روی آنان بود قطع کامل ارتباط رهبران جنبش بود. بدون توجه به این که این قطع ارتباط نمی‌تواند مانع از طی ادامه‌ی راه توسط مردم باشد و همان‌طور که آقای موسوی هم قبلا گفته‌ و بارها نیز تاکید داشته‌اند که این جنبش کاملا مردمی و خودجوش و مستقل است و با اتکا به قدرت مردم حرکت می‌کند و حتی دستگیری رهبران هم نمی‌تواند در توقف آن موثر واقع شود. به هر حال از نظر من دلیل اصلی این عکس‌العمل حاکمیت، پیروزی بزرگ مردم در ۲۵ بهمن ماه بود.

‌آقای ارجمند، از آخرین وضعیت آقای موسوی و خانم رهنورد چه اطلاعی دارید؟

محدودیت‌ها برای آنان بسیار شدید شده است و آن‌ها در حال حاضر در بازداشت خانگی به سر می‌برند. نکته‌ای که باید به آن توجه کرد این است که غذای آقای موسوی و خانم رهنورد از سوی نیروهای امنیتی تهیه می‌شود و ما از این جهت بسیار نگران هستیم. با توجه به این که آن‌ها خودشان نمی‌توانند مواد غذایی تهیه کنند، نمی‌دانیم که از آن‌چه از سوی نیروهای امنیتی تهیه می‌شود، استفاده می‌کنند یا خیر، و به هر صورت ما بسیار نگران وضعیت آن‌ها هستیم و تاکید می‌کنیم که مسئولیت حفظ سلامت آن‌ها به عهده نیروهای حکومتی است و این نوع رفتار شایسته نظامی که ادعای رافت و ارزش‌های والای اسلامی را دارد نیست که با رهبران قشر عظیمی از کشور این گونه رفتار کند.

فکر می‌کنید حاکمیت تا چه زمانی خواهد توانست به حصر رهبران جنبش سبز ادامه دهد و فضا را برای آنان تا این حد امنیتی نگه دارد؟

امیدواریم که هر چه زودتر سر عقل بیایند و رفتار دیگری را پیشه کنند؛ مطالبات مردم را قبول کنند و با مردم به گفت‌وگو بنشینند و با تامین مطالبات بر حق مردم وضعیت از این حالت خارج شود و ما بتوانیم یک نظام دموکراتیک داشته باشیم که در آن توسعه و حقوق بنیادین شهروندان رعایت شود.

ارزیابی شما از چگونگی برگزاری راهپیمایی اول اسفند ماه که با فراخوان راه سبز امید قرار است به مناسبت مراسم روز هفت شهدای ۲۵ بهمن شکل بگیرد، چیست و فکر می‌کنید حکومت این بار هم با همان شدت پیشین به سرکوب اعتراضات مردمی اقدام کند؟

به نظر من بزرگداشت شهدای جنبش در یک مراسم غیردولتی و خودجوش و مردمی خواست مشروع  و عمومی است. و در همین راستا است که  انشالله با رعایت اصول همیشگی جنبش یعنی آرامش و اصول مبارزه مسالمت‌آمیز برگزار خواهد شد و با توجه به سنت‌های دیرینه مردم ما در بزرگداشت‌ شهدا، به نظر می‌رسد استقبال مناسبی صورت بگیرد و از نظر من، همه‌ی ما باید باز هم توجه کنیم که فرصت در اختیار نفوذی‌های خشونت‌طلب نگذاریم تا جریان این تجمعات مردمی را از مسیر اصلی خود خارج کنند.

امروز روزنامه دیلی‌تلگراف انگلیس، نامه‌ای منسوب به عده‌ای از افسران سپاه پاسداران را منتشر کرد که در آن تیراندازی به سوی مردم “غیرشرعی” عنوان شده بود. با توجه به سابقه سپاه و نقش این ارگان حکومت در سرکوب‌های پیشین اعتراضات مردمی، تا چه حد احتمال صحیح بودن این نامه را می‌دهید؟

نباید همیشه تنها به جنبه منفی قضایا نگاه کرد و نباید سپاه و بسیج و نیروهای نظامی و انتظامی را یک دست کنیم و یادمان نرود که سپاه با نقشی که در جنگ ایران و عراق داشت جای خوبی در دل مردم دارد و ما امیدواریم که بدنه‌ی سپاه و آن دسته از فرماندهان سپاه که الوده به مسائل اقتصادی و قدرت طلبی نشده اند  اجازه ندهند که تفکر مردم نسبت به کل سپاه تغییر کند و از یک نیروی حامی مردم به یک نیروی سرکوبگر تبدیل شود. امیدواریم  این فشارهای  سپاه را به سمت و سویی حرکت دهد که در کنار مردم باشد و همان‌طور که انتظار می‌رود در تحقق خواست مردم و مطالبات دموکراتیک آنان شرکت کند و نه در سرکوب مردم.

جدا از این که این نامه منسوب به افسران سپاه، حقیقی است یا نه، باید امیدوارم باشیم تا مردم همه سپاهیان را با یک چوب نرانند و از سوی دیگر امیدوار باشیم تا آن‌ها کنار مردم بایستند.مردم باید در شعارهای خود از سپاه و نیروهای انتظامی بخواهند که در کنار انها باشند. یادمان نرود که ما با مخالفان خود دشمن نیستیم ما با استبداد و سرکوب مردم مخالفیم.


13 پاسخ به “مشاور میرحسین: نگذاریم سرکوب‌گران و نفوذی‌ها، تجمع اول اسفند را به خشونت بکشند”

 1. ناشناس گفت:

  حصر خانگی بی معنی است چرا که کاری که الان انجام میشود بیشتر شبیه زنده به گور کردن موسوی و کروبی است و بس زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن زنده به گور کردن

 2. reza گفت:

  پیشنهاد میکنم مردم تهران به سمت خانه میرحسین و کروبی رفته و آنجا متحصن شوند تا مامورین حکومتی را از آنجا فراری دهند.

 3. ناشناس گفت:

  Dorood bar adame cheese fahm

 4. ناشناس گفت:

  dorod bar mosavi
  doroste dar hasre ama ghalbe ma pishe one

 5. نوا گفت:

  چرا بسیاری نیروهای مولد و ازجمله روشنفکران و فعالان اجتماعی، در موقعیت‌های بحرانی و حساس، حین مبارزه و یا زمانی‌که فرصت عمل‌کردن به آرمان‌ها و وعده‌ها دست می‌دهد، به‌دست خویش اسباب شکست را فراهم می‌آورند و یا بعضی گروه‌ها راهبردهای مبتنی بر منطق خشونت و ستیز را به این خاطر که نیازی به خلاقیت فکری، اجتماعی، عاطفی و روانی ندارد، بر راهبردهای مبتنی بر مشی مسالمت‌آمیز و خلاق ترجیح می‌دهند؟ چرا نمی‌توانند با گروه‌های دگراندیش براساس اصول و ارزش‌های مشترک انسانی و مورد تأیید همه مذاهب و مسلک‌های اصیل دینی و غیردینی همکاری کنند و نسبت به تفاوت‌های زبانی، فرهنگی و آیینی مدارا نشان دهند؟ چرا ظرفیت کار خلاق درازمدت و پیشرفت تدریجی را ندارند و با اقدامات شتاب‌زده و بیشتر احساسی و کمتر عقلانی، سعی دارند از روی مراحل اساسی ضروری تحول و تکامل اجتماعی پرش کنند و با این کار به خود و جنبش اجتماعی آسیب جدی وارد می‌کنند؟ چرا وقتی نیروهای بازدارنده و مخالف آزادی و عدالت و ترقی، به خشونت و دروغ و فریب متوسل می‌شوند و با تحریک عصبیت‌های قومی و مذهبی و ایدئولوژیک، به تحریک مردم و استفاده ابزاری از آنها می‌پردازند، آنها هم برای مقابله در همان دام افتاده به همان شیوه‌ها تمسک می‌جویند؟ پرسش‌ها و چراهای بیشتری از این دست، همه بخشی از مشکلات بر سر راهند.

  ریشه‌یابی تاریخی و هستی‌شناختی آسیب‌های رفتاری مردم و فعالان اجتماعی به ما کمک می‌کند تا در پرتو خودآگاهی حاصل از آن به نقد رفتار توده‌ها و انتقاد از خود بپردازیم و با این کار، خویشتن را از وابستگی به محرک‌ها و سرمشق‌های کودکانه که ناخودآگاه بر تصمیمات و انتخاب‌ها و کنش‌های ما اثر گذارند و آنها را مدیریت می‌نمایند، رهایی یابیم و از سرمشقی تبعیت کنیم که حاصل تجربه دوران بلوغ و برآمده از تلاش‌های خلاق نسل‌ها در جریان آفرینش تمدن و فرهنگ در اعصار مختلف بوده، ناظر بر شیوه زندگی مبنی بر تولید و آفرینش مادی و معنوی است. انجام این گزینش، مستلزم تجدید نظر اساسی در بینش، روش، مشی و راهبردهایی است که “عادت” کرده‌ایم. نارضایتی، اعتراضات و اقدامات دفاعی خود را در چارچوب‌های تئوریک و عملی آن سامان دهیم و چون به نتایج مورد انتظار نمی‌رسیم، به جای تردید در روش‌ها و رویکردهای مزبور با یک برون‌افکنی، تقصیرها را بر دوش نیروهای “غیرخودی”، “دشمن” یا رقیب و رفقای نیمه‌راه می‌‌‌گذاریم.

  متن بالا از مقاله ی دکتر پیمان که در همین صفحه ی سایت وجود دارد انتخاب شده نویسنده پس از یک تحلیل بسیار جالب( اما کپسولی چرا که نیاز به بسط بیشتری داشت جهت فهم بیشتر عموم ) بصورتی بسیار جالب ضمن گذار و گذر تاریخی /علمی با محوریت ایران وانبوه فراز و نشیب ها آن ، بنوعی به ریشه یابی خشونت و خشونت گرایی پرداخته و دست عمله و اکراد خشونت اعم از روسا و مزدوران مزد بگیران آنان را رو می کند تا هشداری باشد برای جوانانی که جوانند و اهل احساسات و نمی دانند که باد آورده راباد می بردو ایضا ترفندی برای رهایی از ایجاد اختلافات ناخواسته و ویرانگر که می تواند تمامی جامعه را به آتش کشیده و تمامی دستاوردهای بعد از انقلاب را برباد بدهد و همه مبارزات و تلاش های ملت بزرگ ایران را مصداقی سازد برای اندیشمندانغربی و ابزاری برای نتیجه گیری از حوادث و جنبش های اجتماعی تا ما را کما فی اسابق در زمره ی اهالی جهان سومی خشونت گرا قلمداد کرده و حضور در کشور ما را با اکراه و یا باگرفتن امتیازات وسیع قبول کنند ، وقتی که این بزرگ مرد در دوران بسیار دور درحال مبارزه و نشر افکار و امیال انقلابی /دینی خویش بوده اندخیلی از این تازه بدوران رسیده های مجلس ومقام نشین عربده جو (که در کمتر فرصتی به مال و منال و مقام رسیده و انقلابی گری را به رخ این و آن می کشند هنوز بدنیا نیامده و یا پستانک در دهان داشته اند این آقا درحال مبارزه و مجاهده بود دررراه آرمانهای اسلامی/ ایرانی (جدا از اینکه ایشان حق است یا نیست/ درست می گوید یا نادرست ) می بینیم علی رغم زندان رفتن ها /کتک خوردن ها بازهم صبر راپیشه کرده و بدون طلب هیچ ارث و میرات و سهمیه ای ! فقط برای رضای خدا و در راستای مصلحت مردم / جوانان را مارا از خشونت ستایی و خشونت گرایی و از انجام اعمال و رفتاری که ماجرا جویان با انواع و اقسام نقشه ها که آخرینش حصر موسوی سید بزرگوار و کم ادعا است ما رابه سمت سوی آن سوق می دهندبرحذر می دارد
  ما باید بدانیم که هر آتشی که در خرمن این خانه بیفتد خطر سوختن مال و منال همه را باخود دارد لذاد مبارزه مدنی و اصرار بر آرامش و پرهیز ازبیان شعارهای تحریک آمیز باید نصب العین ما باشد بدور از احساساتی شدن و و تشویق و ترغیب دیگران را به خشونت طلبی و آوانگاردیست
  درخاتمه من ضمن ارادت به آقای پیمان به عنوان یک روشنفکر همسان و هم شان با شریعتی وجلال و … به عرض می رسانم که آورد نقطه نظر ات فوق بهر گیری ز تجربه ایشان است و این دستاویزی نشود که ما را جزء گروه ایشان قرار دهند که ما اهل قوم قبیله ی فبشر عبادی الذین یستمعون القول هستیم و خود را ملزم به نشر و حشر آن می دانیم

 6. ناشناس گفت:

  تظاهرات پراکنده درست ولی باید محل ها یا لااقل محورهایی مشخص بشه. محور خیابان ولیعصر بهترین محوره. راه آهن – منیریه – ولیعصر – ونک – تجریش . میدان آلترناتیو ولیعصر – اطلاع رسانی شدیدا لازمه

 7. ناشناس گفت:

  نفاق از سر تا پاتون داره می باره….

  به زودی زود نابود میشین انشالله…

 8. روزانه گفت:

  نتانیاهو به مصری ها گفت از الگوی ایران برای سرکوب مخالفان استفاده کنید !!!

 9. سهیل گفت:

  آقایان آیا بهتر نیست به فکر رها سازی آقایان موسوی و کروبی از حصر خانگی باشیم … بهتر است تجمعات پراکنده اکنون جمع شوند در مقابل خانه ی آقایان موسوی و کروبی

 10. کیانوش گفت:

  فکر بسار خوبی بود ای کاش همایش 1 اسفند در نزدیکی خانه موسوی بود نه میادین مختلف

 11. محمد گفت:

  علي رغم فشاري كه حاكميت روي جنبش مياره و دنبال ثبت و ضبط دستاوردهاي بزرك جنبشه، اما به خواست خدا شهر تهران، شهر امني براي مهندس موسوي خواهد بود.

 12. الحاج ali akbar گفت:

  احسن احسن احسن آقای مشاور ، بهترین عمل است ، باید بیش از پیش به یاران موسوی ( سبز اندیشان ) سفارش به آرامش نمود تا حرف حقمان به گوش مردم برسم آنطور که ما میخواهیم نه آنطور که رسانه ها و صدا و سیما می گوید ، در ضمن بعضی ها با تغییر دکوراسیون به جمع سبز اندیشان می آیند و زمینه را به خشونت می کشانند باید با آنان دقیق و سنجیده برخورد کرد . البته آنان در آینده پشیمان خواهند شد وقتی نامه عمل خویش را در ردیف شعبان بی مخها ببینند.

 13. فتنه سبز زنده گفت:

  کلمه عزیز

  پیشنهاد میکنم به ګذاشتن ویدیو هایی ساده برای دفاع از خود هنګام هجوم نیروهای سرکوب به روی سایت های جنبش سبز .

  این باعث میشود هم تلفات کم شود و هم مقاومت بیشتر .

  به امید دیدن دوباره خورشید