سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » چرا حاکمیت برای برای برگزاری مراسم شهید صانع ژاله سنگ تمام گذاشت؟...
» تیر به چشم اسفندیار اصابت کرده است

چرا حاکمیت برای برای برگزاری مراسم شهید صانع ژاله سنگ تمام گذاشت؟

چکیده :انتشار مستنداتی توسط دوستان صانع و افشاگری جسورانه ی برادر او در خصوص سرقت عکس صانع، سناریوی حکومتی را، یک روزه افشا کرده و مطابق معمول «آگاهیِ مردمی چشم اسفندیار اقتدارگرایان را نشانه رفته است.» این نخستین باری نیست که حاکمیت به دام سناریوسازی های خام و عجیب و غریب و پر هزینه ی نیروهای اطلاعاتی و شبه نظامی می افتد. دست کم در دو سال اخیر، نمونه های فراوانی از آن به چشم می خورد که سخنرانی مشهور سردار مشفق حاوی فهرست مفصل و مستندی از این دست خبط هاست....


کلمه – داریوش محمدی: «برگزاری متفاوتِ مراسم» تشییع جنازه ی شهید صانع ژاله با شهید محمد مختاری، نشان می دهد که این مراسم «توسط مردم» و به صورت خودجوش برگزار نشده است.

«حضور چهره های شناخته شده و تدارکات وسیع و پشتیبانی صوتی و تصویری صدا وسیما» تائید می کند که مراسم تشییع جنازه شهید ژاله دستِ کم در تهران توسط حاکمیت ساماندهی شده است. به این شواهد می توان «قرق شدن دانشکده هنر و برخورد شدید با دانشجویان و انجمن اسلامی این دانشکده» را افزود. در این حال کشف «انگیزه ی حاکمیت» برای تدارک این مراسم چندان دشوار نیست.

در حالت نخست، صانع ژاله یک دانشجوی بسیجی است که مخبر حسین شریعتمداری بوده و تصاویر او در کنار آیت الله منتظری و نوشته ی او در نشریه ای برانداز! نوعی فریب انجمن اسلامی توسط اقتدارگرایان بوده است و مصاحبه ی برادر او با رسانه های خارجی دروغ بوده و برادر دیگر او هم در مصاحبه با صداو سیما تحت فشار نبوده است. در این صورت، حاکمیت باید «تفاوت» این بسیجی را با بسیجیانی که ادعا می کند در جریان اعتراض های اخیر شهید شده اند، روشن کند و یا بپذیرد که در حال «بهره برداری استثنایی / سیاسی و غیر اخلاقی از شهادت یک انسان و تاخیر در دفن او»، برای فشار بر قوه ی قضائیه و افکار عمومی است.

در حالت دیگر، حاکمیت از «ترس» این که ماجرای شهادت صانع ژاله، به «شاهدی» برای رفتار خشونت طلبانه و تناقض در رفتار و گفتار حاکمیت و ماهیت غیر دموکراتیک آن ها تبدیل شود، دست پیش گرفته و با فرار رو به جلو برای «بسیجی سازی و شهید نامی» او سنگ تمام گذاشته است. «به خصوص» که این شهید به دو اقلیت قومی و مذهبی معترض و همراه با جنبش سبز تعلق داشته و در این صورت با شهید دیگر متفاوت بود! و در این حالت – زهی شرف، زهی اسلام، زهی اخلاق! – حاکمیت با «مصادره» شهید ژاله، در «موضعی واکنشی و تدافعی» گیج شده و ناخواسته به دام رفتار خود افتاده و بسیار زود هم مکافات دیده است. البته این کار به واکنش قوی سبزها در باز پس گیری این شهید بی ارتباط نیست.

حالت سومی هم وجود دارد. حاکمیت برای «فرار از آزمون 25 بهمن»، «سناریویی برای مرگ این شهید طراحی کرده است. در این وضعیت، اقتدارگرایان قصد داشتند با اجرای این سناریو، نه تنها «ماجرای شهادت ندا آقا سلطان» را کم اثر و لوث کنند، بلکه از آن «دستاویزی برای برخورد با رهبران سبز» ساخته اند تا به وسیله ی آن به جنبش سبز و معترضان «انگ وابستگی و انحراف» بزنند تا آنها از «تداوم و تکرار» اعتراض بهراسند و محروم شوند. «ورود وحشتناک و وحشت زده‌ی» اقتدارگریان و همراهی نمایندگان مجلس، «هزینه های کلان و فراخوان سازمان تبلیغات اسلامی» در سراسر کشور، این فرضیه را تقویت می کند. با این حال «اطلاع رسانی وسیع سبزها» از یک طرف و «فراخوان راه سبز امید برای تجمع مجدد»، از طرف دیگر این سناریو را کم اثر و شاید نابوده ساخته و ظاهرا «بازهم تیر به چشم اسفندیار اصابت کرده است.»

«نکته مهمی» هم در این میان وجود دارد. رسانه های خبری از حضور فردی سپاهی – امنیتی به نام زین الدین انصاری خبر می دهند که پروژه ی جعل کردن کارت بسیج را برای حاکمیت (پیشنهاد و) اجرا کرده است. چه بسا «خوش بینی مفرط حاکمیت به عملکرد ماموان نظامی – امنیتیِ خود»، سبب شده است که به دام این تقلب آشکار بیفتد. در این حالت، انتشار مستنداتی توسط دوستان صانع و افشاگری جسورانه ی برادر او در خصوص سرقت عکس صانع، سناریوی حکومتی را، یک روزه افشا کرده و مطابق معمول «آگاهیِ مردمی چشم اسفندیار اقتدارگرایان را نشانه رفته است.» این نخستین باری نیست که حاکمیت به دام سناریوسازی های خام و عجیب و غریب و پر هزینه ی نیروهای اطلاعاتی و شبه نظامی می افتد.

دست کم در دو سال اخیر، نمونه های فراوانی از آن به چشم می خورد که سخنرانی مشهور سردار مشفق حاوی فهرست مفصل و مستندی از این دست خبط هاست.


41 پاسخ به “چرا حاکمیت برای برای برگزاری مراسم شهید صانع ژاله سنگ تمام گذاشت؟”

 1. یک یار سبز گفت:

  به خدا قسم که اگر تار مویی از عزیزانمان کم شود میدان آزادی را تا آخرین قطره خونمان ایستادگی میکنیم…..

 2. ناشناس گفت:

  وقتی دیدگاههای آقایان ناطق نوری، قالیباف، کواکبیان را در مورد آقایان موسوی و کروبی خواندم، بیشتر به مظلومیت رهبران جنبش سبز واقف شدم.
  عجب شباهتهای زیادی است بین اتفاقاتی که در این دو سال اتفاق افتاده با اتفاقات صدر اسلام.
  با این تفاوت که در آن زمان مظلومیتها بین پیامبر وامام علی و امام حسن و امام حسین پخش شده بود ولی اکنون تمامی مظلومیت ها مختص میرحسین موسوی شده است.در آینده ای نزدیک مستندات این حرفهایم را به صورت یک مقاله می نویسم و منتشر می کنم.
  تنها به یک مورد اشاره می کنم که معاویه زمان، با زور وتطمیع فرماندهان امام حسن را مطیع خودش کرده است.

 3. ناشناس گفت:

  و احتمالاً با توجه به بازداشت خانگی آقای موسوی مراتب دارند این فیلم‌های سیما را به ایشان نشان میدهند که ببین چه کردی. کشور به خاطر “عدم بصیرت” دارد به سمت جنگ داخلی‌ میرود و ….

  لطفا سایت کلمه دو موضوع را روشن کند:

  ۱. آیا امکان ارتباط کسی‌ با آقایان موسوی و کروبی و همچنین خانم رهنورد وجود دارد؟ (همیقدر که ایزوله خبری نشده باشند کافیست)

  ۲. این خبر که “فرماندهان سپاه درخواست عدم تیر اندازی به سوی مردم کرده اند” چگونه سر از نشریه “تلگراف” در آورده است؟ اگر خبر “تلگراف” صحت دارد، چگونه است که این خبر ابتدا از سوی جنبش سبز اعلام نشده است؟ آیا این خبر با قصد بخصوصی درز نکرده است؟

  سکوت کلمه در این موارد شایسته نیست و در آینده موجب برخی‌ سؤ تفاهمات میگردد.

 4. ناشناس گفت:

  برای این نبود که نگران کرد ها و سنی مذهب ها هستند؟؟؟

 5. جواد گفت:

  انها به دنبال مفری میگشتند که بتوانند نیروهای خودشان را دور ان جمع کنند, ظربه 25 بهمن بسیار سنگینتر از ان بوده که خود تصور میکردند احتیاج به یک شهید داشتند تا بدور او جمع شوند و سناریوهای خود را اجرا کنند.
  در اینده نیروهای سبز نباید اجازه شهید دذدی به انها بدهد این شهیدان متعلق به ملت ایران میباشند

 6. اندیشه گفت:

  من نمیدانم چه کسانی راست میگویند وچه کسانی دروغ !!!

  اگر عاقلانه بیاندیشیم

  در این زمان متشنج باید اندیشید که چه کسی بیشترین سود را از کشته شدن یک هموطن کرد میبرد …

  رژیم موجود یا کسانی که به دنبال تفرقه و جدایی اقوام هستند .

  کشه شدن یک کرد آنهم از عزیزان اهل تسنن در ابتدای هفته وحدت بسیار مشکوک است .

  باید اندیشید ………………………..

 7. سبز گفت:

  درود بر روح پاک جوان سبزی صانع ژاله

 8. ناشناس گفت:

  سبز ها نیازی به کشته سازی ندارند چون رژیم به اندازه کافی میکشد. (رژیم ادعا کرده سبز ها میخواستند کشته سازی کنند)

 9. zaniar گفت:

  رهبران عزیزم مهندس موسوی و شیخ شجاع مهدی کروبی
  لطفا بدهید آن بیانیه آخر را وکار دیکتاتور را یک تمام کنید.بس نیست این همه شهید؟!!

 10. ناشناس گفت:

  جوانان بی گناه این وطن را میکشند . پیکر خون آلوده ء آنان را مصادره می کنند . برایش سینه چک می زنند و گلو پاره می کنند واشک تمساح می ریزند!!!وقاحت بی حد ومرز!!!

 11. ناشناس گفت:

  سلام
  گونه‏ی نخست تحلیل بسیار زیبا بود.
  اما حاکمیت، با دزدیدن این شهید، قصد دارد از آشوب و رسوایی بگریزد. در آستانه‏ی هفته‏ی وحدت، هدیه‏ی حاکمیت به اهل تسنن؛ برخورد وحشیانه و خونین بود. آنهم برای دفاع از دروغ و ریا!؟
  خود کرده را باید تدبیری بیندیشد و بجز سرقت جنازه، چیزی به ذهنش نمی‏رسد. هزینه‏ی رسوایی را می‏پذیرد چون رسانه‏ی او یگانه و مطلق است. خدایش نیز خودش هست. و مکر و فریبش کم نیست. پس می‏کند آنچه می‏خواهد و می‏خواهد آنچه وی را حتی چند گاه بیشتر، بر مسند نگاه دارد!

 12. حمید گفت:

  تظاهرات 25 بهمن و حوادث بعد از آن حداقل دستاوردی که برای من و دیگر مردم به بند کشیده شده ی ایران داشت این بود که به همه ی ما تاکید کرد
  “حکومتی که شهید می دزدد، حکومتی که عقیده می دزدد، قطعا رای هم می دزد”

 13. ضیاء گفت:

  کمی در عکسها ی گرفته شده از اطرافیان رهبری در تشیع جنازه دروغین با دقت نگاه کنید حالت پریشانی در وجودشان و نگاهشان میبینید.
  خودشان هم میدانند که چه گذشته و چه دارد میگذرد.
  آیا بهتر نبود بجای فرمانبرداری از یک حاکم نادان و خود رای حرف مردم را شنیده بودند.
  هنوز هم دیر نشده تا به جاهای باریکتر نرسیده از مردم پوزش بخواهند و مردم با گرمی ازآنها استقبال خواهند کرد.

 14. من گفت:

  همراه عزيزم يکم اخبار رو بخون بعد کامنت بزار

  موسوي و کروبي در حصر خانگي هستند از لاي جرز ديوار هم نمي توانند بيانيه بدهند دکتر

 15. شب زده گفت:

  با خون آن عزیزان،آسان وضو گرفتید
  مرگ به نیرنگتان
  یا حسین میر حسین

 16. ناشناس گفت:

  این را مطمئن باشید که خداوند اجازه پایمال شدن خون این شهیدان را نمیده

 17. ناشناس گفت:

  برنامه‌ی ناشناخته و خطرناکی در نبود محافظین برای آنها طراحی شده باشد تنها مسئول سلامت موسوی و رهنورد، نیروهای امنیتی حکومت هستند.

 18. محمد گفت:

  معلوم نبود چرا ما که قاتل بودیم خون گریه می کردیم و آن ها که مظلوم واقع شده بودند عربده کشان می خندیدند!!!
  تابوت ِ خالی بردوشهایشان! تشییع جنازه بود … غم ِ دل های سنگ و چشم های خواب زده تان کجا بود؟؟؟
  مسیح علی نژاد

 19. ناشناس گفت:

  بابا چرا هیچ کس کاری نمیکنه؟ بنظرم مکان اجتماع 1 اسفند جلوی خونه میرحسین و کروبی باشه.

 20. fadayie rahe sabz گفت:

  haghighat ra ashkar khahim kard ta akharin nafas baraye azadi. nakhahim gozasht khune baradarano khaharaneman paymal shavad. labayk ya mir hoseyn

 21. محمدجوادِسبز-فرزندجانبازوبرادرزاده ی1شهید گفت:

  آفرین به داداشش-حالا که شهید شد و قطعاً هم دربهشت نزد خداوند روزی خواهدخورد اما تنها راه پایمال نشدن خون این شهدا ، روشنگری و کلام صادقانست-

 22. اصلاح طلب گفت:

  سال88 راي دزدي ،سال89 شهيد دزدي!!!! اي هموطني كه در حمايت از اين اقتدارگرايان ورياكاران در راهپيمايي22بهمن و… شعار مي دهي بخود بيا. چطور مي شود آنان از سركوب مردم آزادي خواه بحرين،يمن، ليبي، مصر ،تونس،الجزايرو… انتقاد مي كنند ولي اصلاح طلبان هموطن را درروز25 بهمن سركوب شهيد ودستگير مي كنند(يك بام ودو هوا) درود برغيور مردان جنبش سبز،سلام برشهيدان جنبش وراهشان پر رهرو باد.

 23. ناشناس گفت:

  بسمه تعالی
  این زمان شلاق بر باور حکومت میکند
  در بلاد شعله خاکستر حکومت می کند

 24. ماه سبز گفت:

  در حسرتم از مرام این مردم پست
  این طایفه ی زنده کش مرده پرست

  خداوند قومی رو بوسیله قومی دیگر نابود خواهد کرد. به خدا امید وار باشیم و حرکت کنیم

 25. هومن گفت:

  درود و سپاس بيکران به ارواح پاک شهداي سبز راه آزادي

 26. کورد گفت:

  شه هید ژاله زیندوه، شه هید نامره

 27. رسام گفت:

  کلمه = ابلیس

 28. بهروز گفت:

  حالا یکی نیست بگه اگه صانع بسیجی بود و اینطور براش سنگ تمو م گذاشتین اون بقیه بسیجی هایی که پارسال می گفتین فته گرا کشتن کجان چرا اسم اونا رو منتشر نمی کنین و براشون مراسم نمی گیرین که اینطور به شهید دزدی نیفتین

 29. ناشناس گفت:

  باید از این حرف ها دست برداشت . مردم ما از وضعیت موجود به انفجار آمده اند . حل این مشکل نیاز به تفکر دارد نه پیروی کورکورانه<

 30. رویا گفت:

  در تشییع جنازه زنده یاد صانع ژاله در شهر پاوه، حتا همان ماموران دولتی هم (مگر چند نفر) حاضر نشدند در شعار مرگ بر موسوی و کروبی همراهی کنند و جز چند نفر از مقام های رده بالا در صف اول، بقیه سکوت می کردند.

 31. ابراهیم حنیف(حق گرا) گفت:

  اینا هر چی بیشتر دروغ می گند بیشتر ضایع می شن.
  یه وقتی می فهمن که خیلی دیر شده.
  مشکل همه الان مشخصه
  و تا این مشکل حل نشه مردم کنار نمی یان.

 32. مریم گفت:

  دوستان شانس به ما رو آورده .اصلا” نگران نباشید اگر بسیجی باشیم بمیریم شهیدیم.سبز هم باشیم بمیریم شهیدیم. پس بریم ببینیم چی پا میده .

 33. ناشناس گفت:

  بی‌ حرمتی به سا حت خوبان قشنگ نیست

  باور کنید که پاسخ آیینه سنگ نیست

  سوگند می‌‌برم به مرام پرندگان

  در شهر ما سزای پریدن تفنگ نیست

  در کارگاه رنگرزان دیار ما

  رنگی‌ برای پوشش آثار ننگ نیست

  تنها یک نفر به قله تاریخ می‌‌رسد

  هر مرد پا شکسته که تیمور لنگ نیست

 34. مریم گفت:

  به این فکر کنید که چرا این سناریو در مورد شهید دیگر یعنی مختاری اجرا نشد؟؟چون ژاله کرد بود و طبق اخبار سنی!علاوه بر اینکه بعید به نظر می رسه هموطنان کرد و سنی مخبر دولت باشند دولت هم برای اینکه به خاطر کشته شدن این جوان گزک دست هموطنان کرد ندهد این سناریو رو بر پا کرد

 35. باباخان گفت:

  اين سناريو به خاطراين بود تا به خاطراينکه يک بسيجي کشته شده موسوي را محاکمه کنندوباين خاطرلاريجاني گفت به موقعش که مدارک کافي گير بياريم رهبران جنبش را محاکمه ميکنيم.

 36. mojtaba گفت:

  salam.heyfe javoonish

 37. آرشاویر گفت:

  از غصه اگه خفه شم بهتره

 38. منتظر گفت:

  کوریدحق راگم کرده اید،عنادکورتان کرده،دراتش جهلتان خواهیدسوخت ای مخالفان ولایت

 39. ناشناس گفت:

  واقعا براي شما سبز ها و همينطور گروه هاي حامي دولت متاسفم هر دو از خون ريخته شده يك جوان كمال سو استفاده را ميكنيد چقدر ايران و ايراني مظلوم هستند كاش اينقدر متعصب نبوديم

 40. سپیده گفت:

  هراس من از مرگ نیست هراس من از بسیجی شدن بعد از مرگ است !

 41. ناشناس گفت:

  آقای ناشناس اصلا صحیح نیست که کسی را با ائمه مقایسه کرد، ولی در مورد مقایسه معاویه با شما موافقم.