سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » عزم ملت ما اصلاحات و نه گفتن به مداخله نظامي‌ها براي مصون سازي نظام از سقوط است...
» بیانیه جبهه مشارکت در حمایت ازجنبش مردم منطقه:

عزم ملت ما اصلاحات و نه گفتن به مداخله نظامي‌ها براي مصون سازي نظام از سقوط است

چکیده :مسأله اين است كه ديكتاتوري ها نمي‌توانند همچون سابق انتخابات را در جايي كاملاً دور از حوزه نظارت مردمي و بويژه نظارت چشمان مسلح به اينترنت برگزار كنند. تا آنجا كه تقلب‌هاي گسترده انتخابات مجلس مصر در پاييز گذشته افشاگري گسترده در فضاي مجازي اينترنت را به همراه داشت و شوق مشاركت‌جويي در تعيين سرنوشت از آن‌جا كه پاسخ لازمه را در صندوق انتخابات و نمايندگان نيافت، تبديل به مشاركت‌جويي ملي در شبكه‌هاي اجتماعي و شبكه‌هاي فضاي مجازي و پس از آن در خیابانها...


جبهه مشارکت ایران اسلامی در همبستگی با جنبش های ازادیخواهانه منطقه و پیروزی جنبش های مردمی تونس و مصر بیانیه ای تحلیلی منتشر کرده است.

در بخشی از این بیانیه آمده است:مبارزه مردم تونس و مصر اعتباري تازه و جهاني به آنچه كه «خيابان‌هاي جهان عرب» ناميده مي‌شود بخشيده كه تداعي كننده اعتبار نام ايران و ايراني از پس انقلاب اسلامی و جنبش انتخاباتي سبز اخیر است.

به گزارش سایت نوروز متن این پیام به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

مبارزه آزاديخواهانه پیروزمند مردم تونس عليه ديكتاتوري كه از يك واكنش خودجوش و توده‌اي در دفاع از يك مظلوم آغاز شده بود، اكنون در ادامه منطقي خود به يك جنبش گسترده دموكراسي‌خواهي در سطح جهان عرب (اسلام) فرا روييده كه سقوط دیکتاتور و برگزاري انتخابات آزاد و منصفانه فارغ از مداخله نيروهاي نظامي و امنيتي در رأس مطالبات آن قرار دارد.

از فرداي استقلال تونس و بويژه ظرف 23 سال حکومت زين‌العابدين بن علي هرگز يك فضاي انتخاباتي آزادانه و به دور از مداخله نيروهاي نظامي در این کشور شکل نگرفت و در عوض سایه دیکتاتوری روز بروز سنگین تر و نقض حقوق بشر فراگیرتر شد. تبعيد متفكرين و سركوب دگرانديشان،‌ بازداشت‌هاي دلبخواه و به دور از محاكمه عادلانه، شكنجه زندانیان، سلب حق سازمان‌يابي اقشار اجتماعی و تشكل‌يابي شهروندان، سركوب مدافعين حقوق بشر و فشار و محدودیت نويسندگان و روزنامه‌نگاران و وبلاگ‌نويسان و فعالان عرصه اينترنت و فضاي مجازي و اعمال سانسور بر رسانه ها سکه رایج حاکمیت دیکتاتوری بود.

تجربه تونس نشان داد كه فقر و فساد و تبعیض با ديكتاتوري همزاد و در غیاب جامعه مدنی همپای يكديگر هستند و در سوی دیگر مطالبات عدالتخواهانه و مردمسالارانه نیز هرگز جداي از يكديگر نيستند.

قیام پیروزمند مردم تونس همچنين بيانگر آن است كه ديكتاتورها و مستبدين هر قدر هم كه بتوانند در پس وعده‌هاي فريبنده «پيشرفت» و نيز نقش آفرینی نظاميان در پس صحنه های انتخابات چند صباحي بر اسب مراد بتازند، فرجامي جز سرنگوني نخواهند داشت و ثبات، آرامش و امنيت پايدار جز در سايه تامین آزادیهای مدنی و انتخابات آزاد و منصفانه ممكن نيست.

مبارزه آزاديخواهانه مردم تونس پيوندي تازه ميان «خيابان» و «صندوق انتخابات» برقرار كرده و مطالبات مربوط به اصلاح قوانين انتخاباتي زنگ خطر را براي همه مستبدين و ديكتاتورها به صدا درآورده است.

اكنون ديگر ديكتاتورها و نظاميان مداخله‌گر در سياست، نمي‌توانند بي‌اعتنا به مطالبات بيان شده در كف خيابان ها، فرد مورد نظر خود را از صندوق انتخابات بيرون بياورند.

پيوندي كه ملت عرب به ويژه جوانان و نسل جديد بين خيابان و انتخابات برقرار كرده‌اند، به نحو بارزتري در حركت انقلابي ملت مصر مشاهده ‌شد. تا آن‌جا كه اين جنبش را نمي‌توان بدون نقش و تأثيري كه سرخوردگي ملت و بخصوص جوانان از نحوه برگزاري انتخابات ریاست جمهوری ٢٠٠۵ و انتخابات اخير مجلس ملي مصر که رئیس جمهور و حزب حاکم پیروز قاطع آنها معرفی شدند باز شناخت و آن را تحليل و بررسي كرد و درس‌هاي لازم را از آن بدست آورد.

البته برگزاري انتخابات فرمايشي در طول دهه‌هاي حاکمیت نظاميان و ديكتاتورهاي مادام‌العمر چيز جديدي نيست، آنچه كه جديد است ظهور يك نسل تحول‌خواه و مأنوس با اينترنت و سایت های اجتماعی نظیر فيس بوك و توييتر و جهان نگراست که می توانند شبکه های اجتماعی گسترده و سریع العمل را شکل دهند. مسأله اين است كه ديكتاتوري ها نمي‌توانند همچون سابق انتخابات را در جايي كاملاً دور از حوزه نظارت مردمي و بويژه نظارت چشمان مسلح به اينترنت برگزار كنند. تا آنجا كه تقلب‌هاي گسترده انتخابات مجلس مصر در پاييز گذشته افشاگري گسترده در فضاي مجازي اينترنت را به همراه داشت و شوق مشاركت‌جويي در تعيين سرنوشت از آن‌جا كه پاسخ لازمه را در صندوق انتخابات و نمايندگان نيافت، تبديل به مشاركت‌جويي ملي در شبكه‌هاي اجتماعي و شبكه‌هاي فضاي مجازي و پس از آن در خیابانها شد. تصادفي نيست كه اين جنبش از سوي ناظرين و تحليل‌گران بيروني به عنوان يك «جنبش بدون رهبر» معرفي شده، زيرا آن گستردگي و تكثر بي‌كران این شبكه‌هاي اجتماعي و نیز شبكه‌هاي مساجد، قهوه‌خانه‌هاي عرب، سازمان‌هاي جامعه مدني، جنبش‌هاي دانشجويي، جنبش زنان و … را هرگز نمي‌توان به انحصار يك رهبري واحد در آورد.

مبارزه مردم تونس و مصر اعتباري تازه و جهاني به آنچه كه «خيابان‌هاي جهان عرب» ناميده مي‌شود بخشيده كه تداعي كننده اعتبار نام ايران و ايراني از پس انقلاب اسلامی و جنبش انتخاباتي سبز اخیر است.

دقيقاً در همين نقطه است كه مي‌توان تشابه‌ها و برخی تفاوتهاي انكار ناپذير اوضاع در مصر و تونس و خاورميانه را با وضعيت ايران پس از انتخابات سال گذشته دريافت.

شعار «الشعب يريد اسقاط النظام» كه محوريتي بي‌چون و چرا در مصر يافت موضوع اجماعی جنبش سبز نيست. زيرا مصري‌ها سی سال دیکتاتوری و سيطره امنيتي‌ها و نظاميان بر عرصه سياست تجربه و بدنبال تغییر آن بودند ، در حالي كه در كشور ما مردم در سی و دوسال پیش درست در همین روزی که مبارک سقوط کرد انقلاب کرده و رژیم استبدادی و سلطنت موروثی را سرنگون کردند و حال سبزها بدنبال میراث این انقلاب یعنی اجرای بدون تنازل قانون اساسي به عنوان مطالبه و محور وفاق ملي است و اعتراض ها متوجه حاکمان تمامیت خواه و هسته‌‌هاي مداخله‌گر نظامي و امنيتي در عرصه سياست و انتخابات است كه قانون اساسي را به گروگان گرفته و تحت مخاطره و حتي اسقاط قرار داده‌اند.

اگر بخواهيم اوضاع دو كشور را مقايسه كنيم،در ایران بر خلاف مصر رخنه و نفوذ تباهي‌آور و انحطاط‌بخش امنيتي‌ها و هسته‌هاي سياسي- نظامي در عرصه انتخابات و سياست فعلاً‌ در نقطه‌هاي آغازين خود قرار دارد و از همين جا مي‌توان به روشني دريافت كه عزم ملت ما در آري گفتن به انتخابات و نه گفتن به مداخله نظامي‌ها، يك عزم اصلاح‌طلبانه براي مصون سازي نظام از سقوط و انحطاط است که باید امید وار بود این پیام توسط حاکمیت شنیده شود .

از اين تفاوت عمده و اساسي كه بگذريم شباهت شگفت‌آوري بين مواضع، ادبيات و عملكرد هواداران رژيم مبارك و اقتدار گرایان ایران از يك سو و مطالبات آزاديخواهانه و تحول‌جويانه جوانان دو كشور در كف خيابان‌ها از ديگر سو مشاهده می شود. يعني هم ادبيات روزنامه«الاهرام» و رسانه‌هاي رسمي مصر در متهم كردن تحول‌خواهان به «فتنه‌جويي»، بر هم زدن «نظم» و «ثبات» و امنيت و تماميت ارضي كشور با ادبيات تريبون‌هاي رسمي مشابه در ايران نظیر کیهان و صدا و سیما و رسانه های همسو انطباق تام و تمام دارد و هم روياها و آرمان‌هاي جوانان عرب براي «مصر فردا» با آنچه كه جوانان ايران براي ايران امروز و ايران فردا مي‌طلبند توازي دل‌انگيزي نشان مي‌دهد.

«الاهرام» در حالي تحول‌خواهان عرب را متهم به فتنه و تحريك‌پذيري از «خارج» کرد كه تندترين جناح‌هاي صهيونيستي در اسرائيل نیز بيش از هر كشور ديگر از گسترش و دامنه تحولات مصر اظهار نگراني كردند و اين نشان مي‌دهد كه اسرائيل از حاکمیت دموكراسي در کشورهای اسلامی هراس دارد و نه ديكتاتوري‌ها اعم از سکولار و دینی ، و گسترش دموكراسي و حقوق بشر و جامعه مدني و آزادي بيان را منافي فلسفه وجودي خود مي‌داند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی با تبریک به جوانان و مردم تونس و مصر و درود به آزادیخواهان سایر کشورهای منطقه حمایت همه جانبه خود را از آنها برای کسب آزادی و استقرار دموکراسی اعلام می دارد و خود را در پیوند با آنها در این مسیر می یابد و می داند.

جبهه مشارکت ایران اسلامی

23/11/89


26 پاسخ به “عزم ملت ما اصلاحات و نه گفتن به مداخله نظامي‌ها براي مصون سازي نظام از سقوط است”

 1. 25BAHMAN گفت:

  Khaste MELLAT, azadie ZENDANIANE SIASI, va REFRANDOME AZAD

 2. ناشناس گفت:

  ای ایران ای ایرانی به پاخیز
  همگی متحد مشتمان گره کرده
  مرگ بر استبداد مرگ بر دیکتاتور مرگ

 3. ناشناس گفت:

  در حالیکه قیام ظفر نمون جوانان مصر در افریقا بساط یک ساختار فرعونی را با حمایت بیدریغ ارتشیان مردمی مصر به زیر کشید.در کشور ما نظامی دیگری بنام همدانی به کسانیکه قصد راهپیمائی 25 بهمن را در سر دلرند داغ و درفش نشان داد .این نشان میدهد در این مملکت یک حکومت تمام عیار نظامی پا بر جاست و این نمیشود جز با تائید فرمانده کل قوا.شما ببینید تفاوت نیروی نظامی مصر با ایران از کجا تا کجاست.اکنون در مصر ارتش مورد وثق ملت و در این سر دنیا بعضی از سران نظامی مورد نفرت ملت است اگر خدای نا خواسته در گیری نظامی داخلی و یا خارجی راه افتد نیروی نظامی بریده از مردم چگونه میتواند به وظایف دفاع از مرز و بوم کشور بپردازد.ملت برای ارتش چون دریا است به ماهی بدون دریا ماهی میمیرد و بدون حمایت ملت ارتش ازهم میپاشد.

 4. امیر گفت:

  بسیاری از مصری ها این اظهار نظر پائولو کوئیلو، نویسنده برزیلی را توئیت کرده اند: “جهان تنها به این خاطر بهتر می شود که مردم برای بهتر کردن آن خطر می کنند(جان و مالشان را به خطر می اندازند). مصری ها بهتون تبریک می گم.”

 5. بهمن گفت:

  من فقط یک نکته رو روش تاکید میکنم. اگر نیاییم این فضای خفقان شدیدتر از قبل میشه. دم مصری ها گرم که از شکست ما درس گرفتن. حالا ما باید از پیروزی اونها درس بگیریم. تجربه نشون داد که اگه مردم عقب نشینی کنن و کوتاه بیان حاکمیت با اعدام های گسترده سعی در ایجاد خفقان خواهد نمود. ما یک سال به اینا فرصت دادیم وجز تحقیر و توهین به ملت شریف ایران چیزی عایدمون نشد.به امید پیروزی.

 6. اسیر گفت:

  ما پیرو راه امام خمینی هستیم و یاور میر حسین.
  تا خون در رگ ماست خمینی رهبر ماست

 7. ناشناس گفت:

  rahpeymai ke makan nemikhad,harki az khuneh biyad biruno bege allaho akbar,allaho akbar ke jorm nist.ye jomleye tohidist.harkasi ke az dar khunash shoroo kone,va rah biofte tu khiyaboon.yeho mibinim ke 100 nafarim bad 1000 nafarim bad 100000 va bad millionha nafar ke miguim khoda bozorgtar az har diktatorist va be unha ba kalamate tohidi migim ke nachizand va khoda binahayat.pas az dare khunamun shoroo mikonim be harekat, allaho akbar

 8. ناشناس گفت:

  25بهمن در شیراز – ساعت 3
  مقصد نهایی:روبروی دانشکده مهندسی شماره2
  مسیر1:میدان نمازی تا دانشکده مهندسی شماره2
  مسیر2:میدان ستاد به سمت میدان نمازی تا دانشکده مهندسی شماره2
  مسیر 3:میدان ارم به سمت میدان نمازی تا دانشکده مهندسی شماره 2
  …و سایر کوچه ها و خیابان های منتهی به ملاصدرا به سمت دانشکده مهندسی شماره 2
  http://www.facebook.com/25bahman.shiraz

 9. کاتبی فر گفت:

  اگر مبارک دیکتاتور یک صدم مردمی که در نه دی و۲۲ بهمن به حمایت از جمهوری خواهی ومقابله با اشرافیت به خیابانهای شهرهای ایران آمدند آدم داشت و به حمایت فرعون مصر بر میخواستند کارش به فرار نمی کشید .در ضمن اگر شما مردم را کودن فرض نکنید آمریکا واسراییل هم از جنبشک سبز هم از فرعون مصر حمایت کرده است . لطفا آزاد مردان پاسخ دهند چرا ؟چه کسی است که نداند آمریکا از رفتن فرعون مصر وشکست جنبشک سبز خشمگین وناراحت است ؟میشود بفرمایید چرا ؟اگر شما طرفدار آزادی بیان هستید پیام مرا منتشر کنید

 10. فرمانده سپاه گفت:

  دورد خدا بر جبهه مشارکت به امیدحق تعالی پیروزی ازآن ماست یا حسین میر حسین

 11. علي گفت:

  فكر نميكنيد وقت اين رسيده كه دوستان اصلاح طلب كه نمايندگان ادوار مجلس بودند يا ساير مناصب كشوري و لشگري را در اختيار داشتند در راهپيمايي ها حضور پيدا كنند؟ دوستان جبهه مشاركت و سازمان مجاهدين انقلاب اسلامي و ..
  اين واقعا تاثير گذاره. شما كه بيخودي از توي خونه و محل كار به اوين ميريد بگذاريد از راهپيمايي شما را ببرند.حداقل ما رو به همراه داشتنتون دلگرم ميكنه.

 12. احمد گفت:

  جواب به کاتبی فر!واضح وآشکاراست ! آمریکاواسرائیل دروغ میگویند! نه اینکه وقتی میگویندمثلاجنبش سبزبر حق است حرفشان فی نفسه دروغ باشد نه!منظورماکه میگوییم دروغ می گوینداینست که نشانی غلط می دهند وادعای همراهیشان کذب است،یادیگه چطوربگم!نعل وارونه میزنند.بفرموده امیرالمؤمنین علی(ع) :کلمة حق یراد به الباطل. خدایاتوشاهدباش که ماابلاغ نمودیم.

 13. سرباز ايراني گفت:

  وقتشه مير عزيز وقتشه.الان يک دعوت همگاني لازم داريم.ما سزبازان ايرانيم در انتظار روز موعود.

 14. عمارلویی گفت:

  دوستان کلمه محبت کرده به طزیقی برای کل ایران خصوصن شهر های بزرگ برنامه ای تدارک ببینید.بعدن سودی نخواهد داشت.

 15. mohsen گفت:

  nezame johmorie eslamiaz daron poside
  jebhe mosharekat movafagh bashad dar hefz e nezam

 16. اميد گفت:

  مشاركتي هاي محترم:
  يك حزب سياسي نبايد ،ضد انگيزه اي عمل كند،ومي بايست پر انگيزه وپر انرزي با شد ، ودر جهت منافع ملتش حركت كند بنظر نمي رسد اين تحليل هاي آبكي كه كرده ايد ،سودي براي ملت وكشور داشته باشد. به عقيده من شما نه در اين مرحله بلكه باز در مراحل بعد هم خيانت
  ها يتان آشكار تر خواهد شد ؛ بقول احمدي نزاد : اون م….. را لولو خورد كه بخواهيد همه تون دور هم خمع بشين و با هم باشين ؛تا دير نشده بيشتر به منافع ملت وكشور فكركنيد.

 17. رها گفت:

  من به عنوان یک ایرانی، جبهه مشارکت را نماینده خود نمی دانم که به آسانی از جانب “ملت ایران” پیام داده و می گوید عزم این ملت “یک عزم اصلاح‌طلبانه برای مصون سازی نظام از سقوط و انحطاط است.” نه جبهه مشارکت و نه هیچ سازمان یا فردی حق ندارد برای سرنوشت من تصمیم بگیرد. تاریخ ایران وارد مرحله ای شده که دیگر در آن جایی برای قیم ها نیست.

 18. علیرضا گفت:

  به راستی این بیانیه جبهه مشارکت ، آن هم دو روز مانده به تظاهرات ۲۵ بهمن هیچ کارکردی جز ایجاد تفرقه ندارد! آیا اگر امثال تاج زاده بیرون از زندان بودند اجازه می دادند چنین بیانیه ای در این شرایط از سوی حزب متبوعشان صادر شود؟ جبهه مشارکت واقعا با این بیانیه، مردم ایران را از خود رنجاند !

 19. ناشناس گفت:

  جبهه مشارکت حق نداره از طرف مردم ایران صحبت کند خواسته مردم به دلیل عدم وجود آزادی و نظرسنجی علمی و آزاد مشخص نیست و هیچ کس نباید از طرف مردم نظرات خودش را بیان کند.حزب مشارکت بر مبنای کدام متر و معیار می گوید خواست مردم ایران اسقاط نظام نیست بلکه اصلاح آن است این نظر و تحلیل این دوستان است نه نظر مردم نظر مردم را رفراندوم مشخص می کند رفراندوم است که می گوید مردم این نظام را می خواهند یا نه.

 20. ناشناس گفت:

  قانون اساسی محور وفاق ملی !!!!!!!!!!

 21. کیارش گفت:

  ما مردم، همون هایی هستیم که کف خیابونا رو زنده کردیم.
  صحبت من و امثال من با شماست ای آقایونی که هنوز در قالب “حزب” حرف میزنید و بیانیه می دهید.
  ما به شخصیت حقیقی احتیاج داریم نه حقوقی.
  از الان دندون تیز کردین واسه نفت؟
  با مردم باشید، صادق باشید، آقای تاجزاده از مردم عذر خواهی کرد. امیدواریم که عذر خواهی فرمالیته نبوده باشه.
  با مردم باشین تا بتونین به اندازه توانتون به ما کمک کنین.
  مردم بنا رو بر صداقت آقای موسوی گذاشتند. اگر سوء استفاده بشه شما هم قاطی نظام خواهید شد.

 22. پزشک سبز گفت:

  “باید امید وار بود این پیام توسط حاکمیت شنیده شود” ؟؟؟؟؟!!!!! دوستان مشارکت تصور نمی فرمایید با چنین اظهاراتی هوش سیاسی خود را زیر سوال میبرید؟ لطفا اینگونه مطالب تاسف بار را تنها از خود نقل نمایید و به جنبش سبز منتسب نفرمایید.

 23. ناشناس گفت:

  اعضای اصلی مشارکت که همه در زندان هستند…. چه کسانی این بیانیه تاریخی ! را داده اند؟

 24. اميد گفت:

  يک چنين بيانيه ضعيف و غير قابل قبول آن هم در اين زمان و آن هم اظهار نظر از طرف مردم واقعاً جای تأسف دارد و درايت سياسی جبهه مشارکت را زير سؤال ميبرد. آن هم اکنون که سران عزيزشان در زندان توسط ستمگران به اسارت گرفته شده اند..

 25. کوروش گفت:

  یک راه برای من ایجاد کنید تا بتوانم با آقای میر حسین موسوی مکاتبه کنم.

 26. ایران دوست گفت:

  درود و خسته نباشد !
  … راستش باورم بر این است که رویدادهای پس از انقلاب شما را هم قانع کرده است که این بازی خودی و نا خودی را به کناری نهاده و دست در دست هم برای ساختن ایرانی آزاد , آباد و دموکراتیک تلاش کنیم. ولی انگار هنوز ما میهندوستان واقعی که تنها به سرنوشت کشورمان میاندیشیم و نه به ایدولوژی ویژه ای ، چاره ای نداریم جز آنکه زمان را به کمک بخواهیم تا شاید روزی شما هم میهنان انحصار طلب دست از این تنگ نظری بردارد. من به عنوان ایرانی دموکرات و سکولاتر برای مهندس موسوی و جناب کروبی احترام ویژه دارم، چون آنها برای آرمان های میهاندوستانه پشت به زورمداران کرده اند . و در این راه من در کنار این دو بزرگوار هستم. پاینده ایران!