سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هاشمی رفسنجانی: هیچ دیکتاتوری نمی‌تواند جلوی حرکت‌های مردمی را بگیرد/ قیام مردم ت...

هاشمی رفسنجانی: هیچ دیکتاتوری نمی‌تواند جلوی حرکت‌های مردمی را بگیرد/ قیام مردم تونس و مصر ریشه در حرکت‌های تدریجی مردمی در سال‌های گذشته دارد

چکیده :باید مطمئن باشیم که این خیزش محدود به این دو کشور نخواهد بود و باران اراده مردم در بسیاری از کشورهای دنیا که هنوز بر بستر استبداد، آرامش قبل از طوفان دارند، سیل بنیان‌کنی خواهد شد و روند امور را هرچند کند به سوی دخالت مردم بر سرنوشت خویش...


رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با انتشار دیدگاه خود درخصوص اتفاقات تونس و مصر، ضمن اشاره به اینکه آنچه این روزها در این دو کشور اسلامی در حال وقوع است، ریشه در حرکت‌های تدریجی مردمی در سال‌های گذشته دارد، تاکید کرد: در جوامع اسلامی اگر در راستای مطالبه به حق اجتماعی و سیاسی، متکی به احکام مترقی اسلام شوند، هیچ دیکتاتوری، حتی در سایه گسترده‌ترین حمایت‌های قدرت‌های خارجی نیز نمی‌تواند جلوی حرکت‌های مردمی را بگیرد، آن‌گونه که رژیم پهلوی نتوانست با همه ادعاها و حمایت‌ها دوام بیاورد.

به گزارش آفتاب، متن کامل دیدگاه رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام به شرح زیر است:

ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم

سوره رعد، آیه 11

آنچه که این روزها بخصوص در دو کشور مهم و تأثیرگذار اسلامی شمال آفریقا اتفاق می‌افتد، عقبه‌ای طولانی و تدریجی در تاریخ سیاسی تونس و مصر دارد که حاکمان آنها صدای اعتراض مردم را یا نمی‌شنیدند و یا نمی‌خواستند بشنوند.

ظلم‌ستیزی در کنار بلوغ سیاسی ملت‌ها، حرکت جوامع مختلف در بعضی از مناطق جغرافیایی جهان را از چند سال پیش به این سمت سوق داده است که مردم با کم شدن آستانه تحملات سیاسی، اجتماعی، امنیتی و اقتصادی، دست به خیزش‌های عمومی بزنند. در جوامع اسلامی اگر در راستای مطالبه به حق اجتماعی و سیاسی، متکی به احکام مترقی اسلام شوند، هیچ دیکتاتوری، حتی در سایه گسترده‌ترین حمایت‌های قدرت‌های خارجی نیز نمی‌تواند جلوی حرکت‌های مردمی را بگیرد، آن‌گونه که رژیم پهلوی نتوانست با همه ادعاها و حمایت‌ها دوام بیاورد.

مردم تونس و به دنبال آن مردم مصر با استفاده از موهبت‌های رشد آگاهی‌های سیاسی و اجتماعی، چون آتشی که از خاکستر برمی‌خیزد و خیزابه‌ای که از دل دریا بلند می‌شود، با خیزش انقلابی خویش در حال اثبات این واقعیتند که به قول قدما؛ «همه چیز از نازکی پاره می‌شود و اساس ظلم از ضخامت»

باید مطمئن باشیم که این خیزش محدود به این دو کشور نخواهد بود و باران اراده مردم در بسیاری از کشورهای دنیا که هنوز بر بستر استبداد، آرامش قبل از طوفان دارند، سیل بنیان‌کنی خواهد شد و روند امور را هرچند کند به سوی دخالت مردم بر سرنوشت خویش می‌برد.

نکته مهم در این نوع اتفاقات، برخورد ملت‌ها و نخبگان سیاسی و اجتماعی آنهاست که اگر با مهندسی درست و مناسب، به استقبال آن نروند، مانند آنچه که برای حذف دیکتاتوری صدام در عراق اتفاق افتاد، از چاله استبدادی به چاه استعماری می‌افتند که در آن صورت خسر الدنیا و الاخره خواهند بود. چرا که استبداد و استعمار در طول تاریخ ثابت کرده‌اند برای منافع ملت‌ها، چون لبه‌های یک قیچی عمل می‌کنند.

به هر حال آنچه این روزها در این دو کشور اسلامی در حال وقوع است، ریشه در حرکت‌های تدریجی مردمی در سال‌های گذشته دارد که اگر حکومت‌ها وقیحانه و بی‌رحمانه با مطالبات خیرخواهانه برخورد نمی‌کردند، امروز با این مطالبات مهم و ریشه‌ای روبه‌رو نمی‌شدند که نه تنها به فرار حاکمان راضی و آرام نمی‌شوند، بلکه خواهان محاکمه آنان و دور کردن بقایای اندیشه آنان از حکومت‌های بعدی هستند. چون مردمی که مارگزیدگی استبداد و پادزهرهای نامطمئن حامیان استکباری را چشیده‌اند و دیده‌اند، امروزه از هر ریسمان سیاه و سفیدی می‌ترسند و به حق می‌خواهند لگام حکومت‌ها را در روند درست دموکراسی به دست مردم و منتخبان واقعی مردم بدهند البته باید مراقب باشند که استکبار جهانی زخم خورده، با ادعاهای خیرخواهی و دموکراسی دروغین، درصدد انحراف خیزش روی آنان برنیاید و افراد و مهره‌های وابسته دیگری را در لباس انقلابی و مبارزه بر آنان تحمیل نکنند.

با آرزوی توفیق و سربلندی ملت‌های مسلمان در سراسر جهان.

والسلام


34 پاسخ به “هاشمی رفسنجانی: هیچ دیکتاتوری نمی‌تواند جلوی حرکت‌های مردمی را بگیرد/ قیام مردم تونس و مصر ریشه در حرکت‌های تدریجی مردمی در سال‌های گذشته دارد”

 1. الله اكبر گفت:

  ان الله لایغیر ما بقوم حتی یغیروا ما بانفسهم
  25 بهمن روز خشم ملت ايران
  25 بهمن روز سيل بنيان كن
  دوستان اطلاع رساني خارج از اينترنت

 2. سبزها گفت:

  وعده ما 25 بهمن اطلاع رسانی کنید

 3. دادار گفت:

  فرمایشات اقای رفسنجانی یک سنت رایج الهی است ولی اشگال کار اینست که دیکتاتورها همیشه اعمال زوررابنام مصالحی اعمال میکنند درکشور مامصلحت اسلام …..ودرکشورهای عربی مصالح خلقهای عرب….. وبواسطه همین توجیهات از اطراف خود غافل میشوندوروزی خودراباطوفان خشم مردم روبرومیبینند امیدوارم اقای هاشمی اگرچه درهنگام اقتدارخودباین سنت رایج که حالا بان اذعان میکنندعمل نمیکردوایشان هم بنام مصالح ازادیها واعمال حکومت مردم رامحدود میکردندامروز بتوانند قدرتمداران راباعمال حق حاکمیت مردم ناگزیر کنند

 4. kim گفت:

  آقای رفسنجانی‌ با آرزوی توفیق و سربلندی ملت‌ ایران در سراسر ایران زمین.

 5. ناشناس گفت:

  روز خشم را معلوم کنید به خدا طاقت زندگی کردن نداریم تو را به علی قسم برای این مردم و کشور شجاعتر شوید هاشمی کروبی موسوی درسستان داریم

 6. ناشناس گفت:

  روز خشم را معلوم کنید دیگر مدارا بس است تا کی میخواهید مردم در عذاب باشند یا حسین میر حسین

 7. جوان سبز گفت:

  آقاي شجوني نمي خواهيد خرخره ميليونها مخالفتان را بجويد…؟

 8. ناشناس گفت:

  روز خشم را معلوم کنید دیگر مدارا بس است

 9. ناشناس گفت:

  مدارا بس است

 10. زال گفت:

  اصلاحات در بالا. تغییرات در پایین
  این روزها کشورهای عربی شمال آفریقا و خاور میانه دستخوش تحولات مهمی هستند. کشورهایی که با تکیه بر مرکزیت دولتی و کیش شخصیت ، رهبرانشان به نام ریاست جمهوری حتی بیشتراز یک شاه حکومت کرده وامید دارند که ریاست جمهوریشان رانیز موروثی کنند. این متن بنا ندارد به چگونگی حکومت ایشان وچرایی انباشته شدن خواستهای اقتصادی و اجتماعی مردمی در این کشورها بپردازد، بلکه بیشترنحوه ی به انجام رسیدن این خیزشها مد نظراست .به نظر می رسد دراین تحولات حرف اول را بی برنامه گی ، عدم مدیریت و سازماندهی و خودجوش بودن اعتراضات مردمی می زند وجریان خود بخودی جنبش آن را به هرسمتی که روحیه ومیل عمومی برآن غلبه دارد سوق می دهد.البته جریان های فرصت طلبی نیز متناسب با ماهیت طبقات درگیر دراین مواقع سبزمی شوند وسعی بر سوارشدن برموج اعتراضات مردمی می کنند. مثلا” در یمن که طبقات فرودست و فقیربافرهنگی فرقه گرایانه و تنها برای حداقل های معیشتی به خیابان ها میآیند، جریان بنیادگرای القاعده تلاش برای بهره برداری ازایشان را می کند ودر مصرو تونس و اردن جریان های معتدلتر اخوان المسلمین ، جهاداسلامی و غیره.
  عدم سازماندهی تشکیلاتی باعث می گردد هنگامی که طبقات فرودست اجتماعی به دنبال عدالت خواهی پا به عرصه ی اعتراضات خیابانی می گذارند به دام انتقام جویی، خشونت ورزی ، تخریت و آنارشیسم غلطیده ویکسره ازاصول دموکراسی خواهی منحرف گردند و زمانی که طبقات متوسط و میانی جامعه بر طبل آزادی های مدنی می کوبند فراموش کنند که لازمه ی بقای هر جنبش دموکراسی خواهانه ای اصول عدالت خواهی آن است .
  اما مهمترین دغدغه ی جنبش های اینچنینی و ازجمله جنبش سبز درشرایطی که رهبران و سازمان دهندگان مشخصی ندارند و یا از مدیریت آن طفره می روند مسئله ی انتقال قدرت است . یعنی پاسخ به سوالاتی از قبیل اینکه : چگونه قدرت حاکم سرنگون شود اما جابجایی قدرت منجربه رشد بنیاد گرایی و انحراف و یا روی کارآمدن یک جریان ایدئولوژیک دیگری مانند مجاهدین خلق درکشورما نگردد. یا چگونه قدرت حاکم درشکلی جدیدتر با افرادی دیگر اما باهمان اندیشه ها درقامتی تازه رخ ننماید. ویا چگونه دردوران جابجایی قدرت همه چیز ازجمله امنیت اقتصادی و اجتماعی ازدست نرود و مردم از ترس آن ناگزیر به پذیرش همان حداقل های قبلی نشوند . ازضروریات فعلی جنبش ها است .
  یکی از مهمترین نگرانی های طبقه متوسط حفظ امنیت است. نگرانی ای که رژیم های تمامیت خواه با بسط دادن آن حتی با ایجاد نا امنی های ساختگی درپی ایجاد وحشت و بهره برداری از آنند. طبقات فرودست خیلی نگران این ناامنی نیستند و از آنجایی که چیزی برای از دست دادن ندارند حتی ممکن است بخش هایی از آن ها نیز با چراغ سبز رژیم دست به آشوب هم بزنند ( کمااینکه درمواردی چنین کرده اند) اگرچه این بازی دولبه ای ایست . زیرا همین که مشخص شود دیگر کلاه رژیم پشمی ندارد ممکن است همین آشوبها نسخه ی رژیم را بپیچد و از کنترلش خارج گردد. پس بهره برداری از آشوب طلبی طبقات فرودست برعلیه طبقات متوسط یاقراردادن عدالتخواهی فرمایشی درمقابل آزادی خواهی مدنی تنها زمانی صورت می گیرد که رژیم همچنان درقدرت است وبه سرعت می تواند در نقش ناجی جان و مال و ناموس مردم ، درصحنه حضور یابد و درمعامله ایی غنایم به دست آمده را به لومپنیزم این طبقات بسپارد.
  درشرایطی که نهادهای اجتماعی و سیاسی وتشکلات سندیکایی کارگران و دیگر طبقات درگیر با حاکمیت ، وجود ندارد و درشرایطی که جنبش همگانی نشده ودامنه اش به طبقات فرودست جامعه نرسیده است ، دو جریان عمده ی درون جنبش سبز یعنی تغییر خواهان و اطلاح خواهان ناگزیرند به نگرانی مذکورپاسخ گویند.
  طبقه ی متوسط دراینجا به دنبال تغییرات مرحله ایست و ترجیح می دهد با کمترین تلفات انسانی و مالی و با پذیرش تعدیل دربرخی نهادهای حکومتی تا آنجا که ممکن است ازباراین نگرانی بکاهد. درواقع طبقات میانی نگران به هم پاشیدگی بازاراقتصادی، وضعیت بانکها ، گرانی های پیش رو ، کمبودمایحتاج عمومی وهرج ومرج و ناامنی هستند. تازمانیکه این دوجریان عمده توسط نمایندگان نظریشان تصویر روشنی از اینکه در روزهای آشوب چه خواهد شد و چگونه روحیات مختلف معترضین مدیریت خواهد گردید میل به حضور مجدد درکف خیابان همچنان کم رنگ خواهد ماند .
  این طبقات پلیس را می خواهند اما بسیج را نه ، ارتش را می خواهند اما سپاه را نه ، امنیت را می خواهند اما وزارت اطلاعات را نه و دین را می خواهند اما ولایت فقیه را نه . آنچه این روزها در اخبارمشاهده میشود احساس دو گانه ای را به مردم منتقل می کند ، آنها از یک سو خیزش مردمی را به دیده تحسین می نگرند و از سوی دیگر ازناروشنی آینده ی ناآرامی ها به هراس می افتند آنها تغییر را می خواهند اما هرج و مرج را نه .
  بالاخره فشارهای بین المللی و تحریم ها و احیانا” عدم خرید نفت ایران یا تحریم های دیپلماتیک کشورهای متحد غربی به همراه بحران های داخلی مانند گرانی ناشی ازطرح یارانه ها و نارضایتی های سیاسی داخلی و اعتراضات خیابانی و اختلافات درونی حاکمیت نتیجه می دهد و زمینه ی عقب نشینی رژیم را فراهم می سازد وجناح هایی از حاکمیت به دنبال پذیرش در جابجایی قدرت برای حفظ نظام به دست و پا می افتند. آن زمان وقت تعرض است . نمایندگان معترضان آنگاه بایستی بدانند که چه می خواهند و چگونه .
  در این شرایط است که بایستی بر حقوق دموکراتیک و قانونی شدن ایجاد تشکلات مختلف ازجمله سندیکاهای کارگری و آزادی تجمعات و آنچه که مردم می خواهند پا فشاری کنند و زمینه ساز تغییرات از پایین باشند. و از طرف دیگر برای تضعیف حاکمیت سیاسی و جابجایی قدرت و آنچه را که مردم
  نمی خواهند ، بدون انقلابی گری های رایج اقدام کنند و این یعنی اصلاحات ازبالا.
  بایستی به روحیه ی مردم معترض توجه دقیق داشت و هنگام حضور با تند روی آنها را ازصحنه ی اعتراضات و نافرمانی های مدنی خارج نساخت . برای عمق بخشیدن به فهم تغییرات ، زمان لازم است . تجربه نشان داده است انقلابی گری و سرعت در تغییرات امکان منحرف شدن مسیر تغییرات را می تواند به دنبال داشته باشد. فراموش نکنیم مهمترین هدف نهادینه کردن تغییرات و فهم آن است ( کاری که در انقلاب نکردیم و نهادهایمان را نساختیم ولی رژیم کرد و نهاد هایش را مثل سپاه ، بسیج و جهاد و … ساخت و بهره اش را هم برد) . فهم تغییرات مانع می شود که دچار رئیس جمهورهای مادام العمر و یا اندیشه های خشونت ورز تند رو مانند مجاهدین خلق شویم .
  برای تغییرات دربالا ما محتاج : – توجه به روحیات مردم معترض – فهم شدن و نهادینه کردن تغییرات – پرهیز از انقلابی گری و نیازمند زمان هستیم .
  این ایام مردم در خیابان های مصر ، تونس ، یمن و اردن شب را به صبح می رسانند و فقط می دانند که چه نمی خواهند و معلوم نیست که چه بر سر جنبش های اعتراضی شان می آید. ما وقتی این باربه خیابان آمدیم باید بدانیم که ، چه می خواهیم .

 11. ناشناس گفت:

  آقای هاشمی تا دیر نشده باید کاری برای نجات ملت و مملکت از دست دولت چپاولگر قانون گریز وحامیان دژخیم مستبدش کند وگرنه روح امام و شهیدان آزرده و خون شهدا پایمال می شود و ایشان در قیامت شرمنده شهدا وائمه و رسول الله و مخصوصا امام زمان خواهد بود

 12. ناشناس گفت:

  روز خشم مشخص است 25 بهمن خشمتان را از دیکتاتوری نمایان کنید……

 13. ایرانی گفت:

  نمی دانم نقطه نظرها به گوش نویسندگان متنها می رسد یانه .اما من یک گله بزرگ از آقای رفسنجانی دارم. بیشتراز هرکسی در دوران اننتخابات چشم به ایشان داشتم.نه تنها من خیلی ها می خواستند پا جلو بگذارد هر چقدر هم در راه تلخی قدم گذاشته باشد.چون این یک واقعیته کسی که شتر را بالای کوه می بره میتونه هم پایین بیاره. چطوری تو این سی سال که زیر و زبر را می شناختید نتونستید کاری کنید.اگه بگویید دخترم آمد میدان . دخترشما به اندازه شما قدرت ندارد.دختر شما هم مثل من ویک ایرانی دیگر ولی شما جزو مردان حکومت هستید.تاکی سکوت ایران داره از بین میره . ایران داره تکه تکه میشه .شماهایی که مردم ایران این شانس وفرصت را دادند که برای خودتان سیاستمداری باشید موقعیت اجتماعی داشته باشید الان از تون انتظار دارند باید به کمکشان بیایید.

 14. ارتش سبز در مدارس ایران گفت:

  بنظر ما این اتفاقات هم به نفع آقای هاشمی است که نگذارد مجلس خبرگان بدست دولتی ها بیفتد

 15. ناشناس گفت:

  جواد
  استبداد در ایران در طول این بیست سال چنان عمق ووسعطی پیدا کرده است که گویی قرنهاست که مردم در زیر فشارهای تحقیر،توهین ونا امنی له شده اند آیا نشانه هایی از نور وروشنایی دیده میشود
  شاید 25 یهمن

 16. ناشناس گفت:

  همه با ید بیاییم همه ایرانیان ترک و فارس و عرب و لر کرد باید بیاییم برای نجات میهن

 17. رضا گفت:

  لطفا روز خشم ایران را مشخص کنید وگرنه ما خودمان روز خشم اعلام می کنیم

 18. امین گفت:

  بابا رفسنجانی اگه میخواست کاری کنه همون اول میکرد موضع خودشو عوض میکنه حزب باده زیاد تحویلش نگیرین

 19. ناشناس گفت:

  میدونم وابستگان دیکتاتوری هم میان اینجا سرک میکشن در نتیجه باید خدمتشون عرص کنم شما میردین. دیکتاتوری مرده .شما نمیتونین بمونین.ما 25 خرداد میایم. حتی اگر بمیریم. دیگه به لبمون رسیده. اینقدر کشتین که دیگه وحشتی نداریم.ما همیشه هستیم و میایم. شما یه مشت بزدلین که پشت اسلحه و باتوم و چماق قایم شدین. ما پیروزیم میدونین چرا؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ چون حق با ماست

 20. nashenas گفت:

  بجای سکوت در برابر اینها،پیشنهاد میکنم شب 22 بهمن همه گروه های سبز به پشت بام ها رفته و شعار “مرگ بر دیکتاتور” سر دهیم

 21. مسلمان گفت:

  2 کلام با ساندیس خورها :

  شما چطور می تونید جوانان بی سلاح را بکشید و باز هم دم از اسلام و خدا بزنید ؟ کجای دین اسلام نوشته شده کسی را که ” الله اکبر ” می گوید ” با انواع سلاحهای سرد و گرم ” بزنید و بکشید ؟

  با شما هستم کسانی که جوانان بی دفاع را به جرم ابراز عقیده کشتید : ” قاتل ندا “- ” قاتل سهراب ” – ” قاتل محسن ” – ” قاتل کامران – محمد – مصطفی و ترانه و …….. ” چطور می تونی خودت رو تو آینه نگاه کنی و از خودت بیزار نباشی ؟؟ چطور میتونی با خانواده ات زندگی کنی و هر لحظه بیاد نیاری چهره جوان یا جوانانی رو که کشتی ؟ شبها خوابت میبره ؟ مادر سهراب رو دیده ای ؟ مادر ندا رو چی ؟؟؟ …..

 22. تا ابد سبز گفت:

  راهپیمایی در ساعت ۳ بعدازظهر روز دوشنبه ۲۵ بهمن میدان امام حسین

 23. مرشد... گفت:

  “نگذاريد انقلاب بدست نا اهلان بيافتد” و ” سپاه و بسيج و نيروهاي مسلح حق ورود به سياست را ندارند” (امام خميني ره)
  25 بهمن 89 را بخاطر بسپاريد. همه مي آييم ،براي نجات انقلاب ،براي نجات ايران،براي پاسداري از خون شهيدان،براي رهايي از ديكتاتور

 24. ناشناس گفت:

  دوستانی که انقدر روز خشم روز خشم میکنند ! در جریان باشید هاشمیتون رو تا چند روز دیگه از مجلس خبرگان برمیدارند زیاد بهش فکر نکنید از کبریت بی خطر هم بی خطر تره . دوم اینکه اگه آماده مرگ هستید برای 25 بهمن برنامه بزارید . چون دوستان بسیجی تو کهریزک آماده پذیرایی از شما هستند. سوم آبروی خودتونو نبرید چون جمعیتتون به 200 نفر هم نمیرسه !

 25. mohsen گفت:

  با سلام بر هاشمی و بر همه ی یاران جنبش سبز
  انصافاً آقای هاشمی جان کلام را مثل همیشه آمیخته به حکمت و شرایط روز جامعه و در کمال زیبایی گفتند و امیدوارم که شنونده واقعی عاقل باشد!

 26. زنده باد سبز گفت:

  آقای رفسنجانی عزیز تلاش کنید در مجلس خبرگان حرف مردم را محکم و رسا بزنید ما از حافظ جمهوری اسلامی انتظار بیشتری داریم،شما میتوانید اگر بخواهید

 27. مشقاسم گفت:

  اکبرجان می دانم که بابام جان که به در میگی که یعنی دیوار گوش کند. اما بابام جان کار از اینها گذشته، حرفت را بزن. خاویار نشان بده. این اندازه هم مردم را به شرکت در 22 بهمن دعوت نکن. ما خودمان بیست و پنج بهمن داریم. میدانیم یک جوری حرف میزنی که نه سیخ بسوزه نه کباب. اینا برنده شدن میگی من مصر و تونس را بهانه کردم، اونا ایراد بگیرند بگی من که گفتم همه طیف ها در مراسم شرکت کنند. اما نکن بابام جان … مجبور که نیستی همان قست اول که یعنی منظورم مصر وتونس است کافی است. این شرکت مردم را نگویی بهتر است اولا بین مردم منفور نمی شوی. اون ها هم می دانند مصر وتونس بهانه است و این دعوت مردم هم برایت کاری نمی کند. … . تو بیا طرف مردم ما هرکاری هم کرده باشی به خاطر این دخترت فائزه که بابام جان دل شیر دارد ترا می بخشیم. یک کمی جرات به خرج بده از همین دخترت یاد بگیر….

 28. ناشناس گفت:

  حرف بس است باید 25 بهمن در کنار مردم در خیا بان باشید

 29. محمد گفت:

  خدا را شکر که تو یکی به دیکتاتوری و شکنجه در زندانها اعتراف میکنی.همین که میگی هاشمی را بر میدارند و همین که میگی در کهریزک منتظرند نشانه ی دیکتاتوری و شکنجه است.گر چه بعید میدانم انقدر دانه درشت باشی که با اطلاع این حرفها را بگویی اما این خود اعتراف خوبی است.ضمنا اگر دوستانتان هم مثل شما مطمئن بودند دویست یا حتی دویست هزار نفر می ایند ترس از دادن مجوز نداشتند.
  خوش بود گر محک تجربه اید به میان
  تا سیه روی شود هرکه درو غش باشد

 30. ناشناس گفت:

  مجلس خبرگان فرمایشی چه به دست دولتی‌ها بیفتد چه نیفتد! چه فرقی‌ داره؟ تا به حال چه گلی‌ به سر ملت زده! هرچی‌ گٔل بوده به سر آقا! زده!
  اگر به آزادی بیان اعتقاد دارید، نظر بنده رو منتشر کنید!

 31. ناشناس گفت:

  تا هاشمی زنده است نهضت زنده است. زنده باد هاشمی. مرگ بر استبداد.

 32. ناشناس گفت:

  مسیحی واهل سنتت .لائیک .شیعه .زرتشتی .یهودی …همه ایرانیان باید یک دل و یک صدا ما شوند تا ایران ایران شود

 33. ناشناس گفت:

  مرگ بر ظالم.
  مرگ بر امثال عمروعاص…..

 34. نیما گفت:

  ۲۵ بهمن