سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » بشار اسد: سوریه با تونس و مصر فرق می‌کند / امسال اصلاحات سیاسی انجام می‌دهیم...

بشار اسد: سوریه با تونس و مصر فرق می‌کند / امسال اصلاحات سیاسی انجام می‌دهیم

چکیده :بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، ادعا کرد که وضعیت سوریه با مصر و تونس فرق می کند. وی در عین حال از اجراي اصلاحات سياسي جديد در اين كشور خبر...


بشار اسد، رئيس‌جمهوري سوريه، ادعا کرد که وضعیت سوریه با مصر و تونس فرق می کند. وی در عین حال از اجراي اصلاحات سياسي جديد در اين كشور خبر داد.

به گزارش ايلنا، اسد در گفت‌وگويي با روزنامه «وال‌استريت ژورنال» كه ـ‌دوشنبه‌ـ امروز منتشر شد، گفت: «اگر مي‌خواهيد در مورد تونس و مصر صحبت كنم، ما خارج از اين موضوع قرار داريم. در نهايت ما تونسي يا مصري نيستيم. مي‌توانم در شرايط منطقه در كل صحبت كنم چون ما در يك منطقه هستيم ما كپي يكديگر نيستيم اما وجه مشترك زيادي داريم. فكر مي‌كنم اين موضوع در مورد نااميدي در منطقه است زماني كه شما يك ناآرامي را مشاهده مي‌كنيد مشخص است كه خشمي وجود داشته است.»

وي افزود كه نااميدي دو عامل دارد يك عامل داخلي و عامل خارجي. عامل داخلي موضوعي است كه ما مقصر شناخته مي‌شويم و عامل خارجي موضوعي است كه ما يك‌سري عوامل را مقصر معرفي مي‌كنيم.

رئيس‌جمهوري سوريه تاكيد كرد: «تظاهرات در مصر، تونس و يمن «دوران جديدي در خاورميانه» به‌وجود آورده و حاكمان عرب بايد تلاش هاي بيشتري براي برآورده كردن خواست‌هاي اقتصادي و سياسي ملت‌هايشان بكنند.»

وي افزود: «اوضاع در سوريه باثبات است زيرا بايد به ملتت و باورهاي آنها نزديك باشي، ولي اگر دور شوي شكاف ايجاد مي‌شود.»
اسد گفت: «در سال جاري اصلاحات سياسي زيادي انجام خواهد داد و اين اصلاحات «برگزاري انتخابات شهرداري‌ها، افزايش اختيارات سازمان‌هاي غير دولتي و اجراي قانون جديد براي رسانه» را شامل مي‌شود.

دولت سوريه پيش از اين تدابيري را براي كاهش قيمت كالاهاي اساسي اتخاذ كرده بود تا از فشارهايي كه باعث شد مردم در تونس و الجزاير دست به شورش بزنند، جلوگيري كند.

رئيس‌جمهوري سوريه نسبت به اصلاحات سريع سياسي هشدار داد و گفت: «اين‌گونه اصلاحات واكنش‌هاي منفي در كشورهاي عربي خواهد داشت زير جوامع عرب آمادگي چنين اصلاحاتي را ندارند.»

وي درباره دادگاه «رفيق حريري»، نخست‌وزير سابق لبنان گفت كه موضوع بررسي ترور رفيق حريري و تشكيل اين دادگاه توافقي است كه ميان لبنان و سازمان ملل رخ داده نه توافقي ميان سوريه و سازمان ملل. بنابراين ما با اين كميته تحقيق براي كمك به كشف اطلاعات كمك مي‌كنيم و اين در هر گزارش خبري مشخص بوده كه سوريه با اين كميته همكاري مي‌كند.»

اسد ادامه داد كه البته اين‌كه اين دادگاه قصد دارد حرفه‌اي عمل كند، موضوعي است كه در شرايط لبنان تاثيرگذار خواهد بود. اين در حالي است كه اگر اين دادگاه به ابزار سياسي تبديل شود مي‌تواند در اوضاع لبنان تاثيرگذار باشد. موضوع اين است كه اكنون صحبت از اتهام زدن به افرادي بدون ارائه مدرك است. شما چگونه مي‌توانيد به فردي كه مدركي از او نداريد، اتهام وارد كنيد. اگر دولت لبنان از صدور كيفر خواستي كه در آن فقدان مدارك كافي وجود دارد خودداري كند، هيچ مشكلي پيش نمي‌آيد.

لازم به یادآوری است که سوریه از دیروز اینترنت را تقریبا به طور کامل قطع کرده است.


10 پاسخ به “بشار اسد: سوریه با تونس و مصر فرق می‌کند / امسال اصلاحات سیاسی انجام می‌دهیم”

 1. محمد گفت:

  با سلام
  زیاد با احمدی نژاد بچرخه یواش یواش دمشق دور سرش میچرخه و نفهمه از کجا خورد.
  محمد.ت

 2. ناشناس گفت:

  آقای اسد پدرت 30 سال با قساوت و استبداد عنان گسیخته کلیه آزادیهای مردم سوریه را به یغما برد
  در مملکتی که جمهری است باید هر چند سال یکبار اتبخابات آزاد بر گزار شود تا مردم رئیس جمهوری
  مطلوب خودشان را انتخاب نمایند .اما هم اکنون در خانواده اسد رئاست جمهوری مادام العمر
  تحمیل ملت مظلوم سوریه شده است و یقین بدانید پتانسیل خشم و نا رضائی در آنجا بیش از هر
  کشور دیگری است و دیری نخواهد پائید این خشم و نا رضائی انباشته چو ن اتشفشانی مهیب تارو
  پود این نظام دیکتاتوری شما را به لجن زار تاریخ خواهند ریخت.

 3. هادی گفت:

  با سلام من یکی از خوانندگان سایت شما بوده که درسوریه مقیم هستم واز اینجا اخبار مربو ط به ایران و سایر نقاط را پیگیری میکنم.اینجا اینترنت فعلا هیچ مشکلی نداشته وهمه به راحتی از اینترنت استفاده میکنند.لطفا در انتشار اخبار صحیح کوشا باشیدوحقایق را انطوری که هست منعکس نمایید با تشکر

 4. ناشناس گفت:

  امیدوارم یک روز نوبت اسد هم برسه ودر سوریه حکومت مردمی بپا بشه . شاید ما هم از ولخرجی های دولتمون توی سوریه خلاص بشیم.

 5. ناشناس گفت:

  in bichare ha fekr mikonan hame moshkelat eghtesadiye ke ba rafesh betonana sedaye mardomo khafe konan aghaye asad agar vaghean be mahbobiyatesh motmaene vase chi interneto ghat karde

 6. نعیم گفت:

  آقای اسد دیده اوضاع به هم ریخته وعده های آنچنانی میده:”بزک نمیر بهار میاد….” شک ندارم این حرفا رو واسه این میزنه که این وضع بگذره. بعدش هم ببینه آیا میشه تو امور مصرم مثل لبنان دخالت کنه و از تهدید فرصت بسازه؟؟ درست مثل اقتدارگراهای خودمون.

 7. مشقاسم گفت:

  بابام جان اولا تا حالا کجا بودی و چرا اصلاحات را درتمام این سالی که پدرت و خودت برسرکار بودید، انجام ندادید؟ بعد این چه حکومت جمهوری است که وقتی پدر سرش را زمین می گذارد، پسر رئیس جمهور می شود. خوب بابام جان چرا شما و جمهوری آذربایجان و کره شمالی و بقیه کشورهای که درصف انتظار هستند، خجالت می کشید بگوید این “جمهوری” را برای بستن دهن مردم گذاشته ایم که این ها خیال کنند، بله دیگه ماهم جمهوری داریم و یک وقت هوایی نشوند. مثلا لیبی جمهوری است، همان مصر زمان جمال عبدالناصر جمهوری بود؟ اینها بابام جان یک عده دیکتاتور تشنه قدرت هستند که این کلاه های شرعی را سر مردم می گذارند(البته فکر می کنند که مردم قانع شده اند و دیگر خبر ندارند که مردم به ریش این ها میخندند و میگویند بابام جان خودتی) و فعلا بر خر مراد سوارند. ما خودمان دروغ چرا یک رئیس جمهوری در مملکت غیاث آباد داشتیم که بیست و چند سال جمهوری کرد و بعد هم بالاخره این غیاث آبادی های ناموس پرس به حسابش رسیدند وکنارش زدند و الحمدالله این غیاث آباد ما به این سبزی و خرمی رسید.

 8. مش غضنفر گفت:

  حلاکه … میخواهی تغییرات بوجود بیاوری تا کنون کجا بودی 0رئیس جمهور مدامالعمر چه معنی دارد که از پدرت رسیده بتو انتخاباتتونم که قلابیه اینو مردم میفهمند جراءت ندارن ابراز کنند0 برو تا ذلیل و علیل نشدی کاری اساسی بکن 0

 9. رها گفت:

  همه نوع حكومتي ديديم الا ريس جمهوري مورثي توي سوريه فقط اسد كانديد ميشه و مردم به اون راي اري يا نه ميدن به حق چيزاي نديده و نشنيده

 10. كوروش گفت:

  33سال است كه پول هاي اين ملت بي حساب وكتاب به كشور سوريه به عنا وين مختلف واريز مشود از نفت مجاني تا توريست يكطر فه كه بازار
  انهارا ميچر خانند وهرچه مي توانند بنجلهاي خودشان يا ديگر كشورها را راست مي اورند به اين ملت . وبعد زنده باد عرب زنده باد سوسياليزم
  وكمو نيست سر ميدهند .ودرياي فارس را خليج عربي ميخوانند .وبه ريش همه ايرانيها مي خندند .تمام قبرستانهاي انها را ما اباد كرديم .وشغل ودرامد.براي انها ايجاد نموديم .در زينبيه ماموران دولتي سوريه را ديدم كه مست بودن وبه تحقير به ايرا نيها نگاه مي كردند..