سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » سعیدی: سپاه با تحول درعلوم انسانی به بزرگترين معضل در حاکمیت دینی پایان می دهد...

سعیدی: سپاه با تحول درعلوم انسانی به بزرگترين معضل در حاکمیت دینی پایان می دهد

چکیده : به نظر مي‌رسد مباني دانشگاه‌ها اشكال‌هايي دارد كه بايد اين مباني منطبق با مباني اسلامي شود....


نماینده ولی فقیه در سپاه نیزضمن انتقاد از عملكرد شوراي عالي انقلاب فرهنگي در خصوص مسايل مربوط به تحول در علم انساني دانشگاه‌ها گفت: سپاه با تلاش در اين حوزه درصدد است به بزرگترين معضل و خلأ در حاكميت ديني پايان دهد.

به گزارش فارس، علي سعيدي نماينده ولي فقيه در سپاه در همايش تحول در علوم انساني با رويكرد اسلامي كه امروز دوشنبه در مجتمع طلايه برگزار شد، گفت: همانطور كه سپاه در دفاع مقدس خط‌ شکن بوده، در عرصه ورود به حوزه تحول در علوم انساني و اسلامي كردن دانشگاه‌ها نيز گام‌هاي بلندي برخواهد داشت.

وي افزود: سپاه با تلاش در اين حوزه در صدد است به بزرگترين معضل و خلأ در حاكميت ديني پايان دهد.

سعيدي در ادامه، متن و محتوا، استاد و معلم، مديريت و محيط را از عوامل تأثيرگذار در روند دانشگاه‌ها دانست و افزود: در خصوص تفاوت وضع فعلي با وضعيت مطلوب دانشگاه ادعا اين است كه ما در هيچ يك از اين افعال چهارگانه در حد مطلوب نيستيم و نتيجه آن خروجي‌هايي است كه مطابق با قوانين نظام اسلامي است و خواسته اين است كه اين مركز مولد با تكيه بر مباني ديني واجد استانداردها باشد.

وي در خصوص مباني اسلاميت دانشگاه‌ها نيز اظهار داشت: به نظر مي‌رسد مباني دانشگاه‌ها اشكال‌هايي دارد كه بايد اين مباني منطبق با مباني اسلامي شود.

سعيدي در ادامه با اشاره به اشكالات حوزه علوم انساني گفت: تك ساحتي و تك بعدي بودن و التقاطي بودن علوم انساني ما از اشكالات اين حوزه است. مبناي ديني به طور خالص در علوم اسلامي ما تعبيه نشده است و ما گرفتار فكر، علم، انسانيت و سيستم ترجمه‌اي هستيم. فكر، علم و مديريت ترجمه‌اي منقطع به مباني و اصول اسلامي ماست.

وي ادامه داد: ضديت با دين در قالب سكولاريسم، فقدان امكان نقض در متون ترجمه‌اي مطلق‌نگري در قبال علوم غربي از معضلات و اشكالات حوزه علوم انساني است و همانطور كه روشنفكري در ايران ناقص متولد شد رنسانس هم در غرب ناقص متولد شد و دنياي غرب در برابر يك موجود فلج قرار دارد و حالا كه ما اين موجود را ترجمه مي كنيم بيشتر ضرر مي‌كنيم.

شورای عالی انقلاب فرهنگی چه کرد؟

سعيدي با بيان اينكه آيا درست است كه كتب علوم انساني يك نظام اسلامي مبتني بر انديشه ليبراليسم و اصالت انسان باشد؟ تصريح كرد: وحي به طور كامل از متون علوم انساني غرب حذف شده است و اين بزرگترين چالش اين متون است و در اين متون عقل حدود 20 درصد اعتبار و كارايي دارد.

نماينده ولي فقيه در سپاه ادامه داد: شوراي انقلاب فرهنگي در طول اين 30 سال چه كرده است؟ چرا بايد اجازه دهيم فرهنگ اصيلمان اين طور مثله شود؟

ما در خصوص نقد مكاتب غربي هيچ تلاشي نكرديم و كتابي در خصوص بررسي تفاوت اهداف مديريت مكاتب ليبراليسم، ماركسيسم و اسلامي نداريم.

سعيدي با بيان اينكه حدود 300 سال است كه نظريه ژان ژاك روسو در دانشگاه‌ها تدريس مي‌شود، خاطرنشان كرد: اين نظريه‌اي است كه انتهاي آن بن‌بست است و سركار آمدن امثال بوش و ساركوزي كه كارهاي ننگشان هر روز بيشتر مي شود حاصل نظريه ژان ژاك روسو است. اين نظريه بايد براي دانشجويان نقد شود.

نماينده ولي فقيه در سپاه در بخش ديگري از سخنانش خاطرنشان كرد: اگر ما مباني اسلامي را به درستي درك كنيم و به آن عمل كنيم خيلي بيشتر از غربي‌ها طلبكار مي‌شويم. ما نتوانستيم دكترين پيامبر (ص) را درست باز كنيم و توضيح دهيم.

وي در ادامه با اشاره به درك جامعه شناسي اظهار داشت: در كلاس‌هاي دانشگاهي جامعه شناسي دانشجو بايد با همه نظريه‌ها آشنا شود و جامعيت علوم به وي ارائه شود و با دلايل قطعي نظريه صحيح برايش تدوين شود. اگر اين كار صورت گيرد انقلاب ما 500 سال ديگر ادامه پيدا مي‌كند ولي الان متأسفانه اين امر در كلاسها صورت نمي‌گيرد.

ما با دین بازی نکردیم

سعيدي افزود: در متون روانشناسي غربي به دليل عملكرد ضعيف كليساها و كشيش‌ها در گذشته فرد از ابتدا با خدا دشمن مي‌شود و وقتي اين موضوع ترجمه مي‌شود دانشجويان ايراني كليساها را به مساجد و حوزه‌ها تجويز مي‌كند. كليسا با دين خدا بازي كرد ولي ما حق اين كار را نداريم و همچنين كاري هم نكرده‌ايم.

نماينده ولي فقيه در سپاه در خصوص ويژگي‌هاي مكتب ليبراليسم گفت: انسان‌خدايي ، عقل‌گرايي تجربي، مطلق گرايي علمي، انكارمتافيزيك، تكيه بر اصالت سود و لذت، تفسير مادي از مديريت، نگاه كمالي به آزادي، اصالت تجربه در علم از ويژگي‌هاي مكتب ليبراليسم است.

سعيدي خاطرنشان كرد: خدامحوري، اتكا بر اصالت كمال، كمال بر ديده آزادي در برابر كمال هدفي، جامعيت در نگاه دين، اصول گرايي در مقابل تسامح، آزادانديشي به جاي اباهي گري، مشروعيت الهي و مقبوليت مردمي، مردمسالاري ديني به جاي دين مردم‌سالار، توليد مشروعيت الهي و قدرت مردمي از جمله ويژگي‌هاي مكتب اسلامي است.

وي در پايان با اشاره به نقش اساتيد دانشگاهي در علوم انساني گفت: اساتيد سكولار و دگرانديش نمي‌توانند تغذيه هويت ديني كنند و متأسفانه ما از اين اساتيد در دانشگاه امام صادق(ع) و دفتر تبليغات حوزه قم هم ضربه خورديم.


10 پاسخ به “سعیدی: سپاه با تحول درعلوم انسانی به بزرگترين معضل در حاکمیت دینی پایان می دهد”

 1. سبزها گفت:

  اصول دین جدید توحید نبوت معاد ولی فقیه

 2. ناشناس گفت:

  با سلام

  هر چقدر می‌خواهیم ساکت باشیم و به کارهای خودمون در شبکه‌های مردمی بپردازیم ،باز هم آقایان یک حرفی‌ میزنند و نمیگذارند به کارهامون برسیم.آخه آقای سعیدی آن سپاهی خدا بیامرز ،کی‌ وقت داره که به این کار‌های مهم برسه مگر کارخانه‌های سیمان و برق و شرکت مخابرات و برق و جاده سازی‌ها و پیمانکاری‌ها ,تجارت کفش و میوه و برنج وقتی‌ برای سپاهی “مظلوم”گذاشته .برای محض رضای خدا اسم یک نفر و فقط یک نفر را بیاورید که در این دایره قابلیت داره که نظریه پردازی کند .آقای قاسمی،یا آقای طائب یا آقای سلمان فارسی ،یا آقای محصولی یا آقای جعفری یا آقای ضرغامی ،و….. . در دوران طلایی امام که متفکرانی چون بهشتی و منتظری و مطهری و دستغیب و بسیاری استادان بزرگتری که در آزادی‌های بیشتر از امروز رشد کرده بودند داشتیم ،هرگز کسی‌ به راحتی‌ شما که البته از ناا گاهی‌ میباشد ،جرات چنین کیلویی صحبت کردن را نداشت .شما و دیگر سرمستان قدرت را به تونس،مصر و به زودی لیبی‌ و الجزایر و سودان حواله میدهیم.اصلا چرا راه دور برویم خرداد ۸۸ و خروش خشم میلیون‌ها مظلوم را که فراموش نکرده اید.؟

 3. ناشناس گفت:

  اين سپاه فعلي سپاه سال 58 نيست و منطق انها چماق است اين سپاه سپاه سرمايه است گر چه رو ميخواهد ولي اينها ميگويند رو چيه باميد پاك سازي ارازل اوباش

 4. ناشناس گفت:

  کاری مونده سپاه توش دخالت نکنه اخه این چه اختاپوسی بود افتاد جون مردم و ایران

 5. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  اگر این حکومت شما از طرف خدا مورد تایید واقع شده است چرا این مسائل را معضل مینامید ؟ تا حالا فکر کرده اید که دیدگاههای سپاه به فکر حذف سکولارها و دگر اندیشهاست و توانی برای مقابله با نوع تفکر آنها ندارد ؟ این ضعف دینی را که اسلام مینامند میرساند.

 6. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  لطفا اون کلمه “دینی” را “دینشان” بخوانید.

 7. پاسدار انقلاب گفت:

  آقاي سعيدي و همفکرانش حد اقل به دو نکته توجه کنند …
  يکي اينکه عرصه علم و دانش عرصه سيمرغ است . به صلاح آنان است که آن را را به اهلش واگذارند و بدانند که اينجا ميدانگاه انديشه و جولانگاه قلم است و پوتين و توپ و تانک و مسلسل و گلوله و موشک و سلاحهاي در اختيار نيروي متبوع آقايان کاربردي ندارد و اگر به فکر پايان دادن به معضلات و خلاء هاي حاکميت و کشور هستند بهتر است وظيفه ذاتي و سازماني خود رابه عنوان يک نهاد نظامي ، خوب انجام دهند . چون ريشه بسياري از اين معضلات، همين وارد کردن بي قاعده و غير قانوني سپاه به حوزه هاي نا مربوط توسط جرياني است که اين آقا هم به آن تعلق دارد، آنهم با اين استدلال بي پايه که … ” همانطور که سپاه در دفاع مقدس خط‌ شکن بوده، در عرصه ورود به حوزه ….. نیز گام‌های بلندی برخواهد داشت. ”
  برادر عزيز ! چه کسي ميپذيرد که يک رزمنده هر قدر هم خوب، لزوما نويسنده ، اقتصاد دان ،سياستمدار و ….خوبي هم باشد ؟بهتر است بر همان کاري که به باور خودتان خوب بوده ايد متمرکز باشيد ، تقسيم کار و وظايف را در جامعه مدرن بعنوان يک ضروت و بايد ، بپذيريد از دخالتهاي بي جا در امري که به شما مربوط نيست بپرهيزيد و بدانيد که تک تک دانشگاهيان و مردم بيش از شما دلسوز دين و آيين و ملک و مملکت هستند ، تا مشکلاتي که ايجاد کرده ايد به خودي خود حل شود …
  هر چند رجاء واثق دارم که مشکل اين آقايان ” مقوله حقوق انسان ” است نه ” علوم انساني.”
  دوم : در فرازي از در افشانيش ، آقاي سعيدي گفته است : ” ما با خدا بازی نکرده ايم .” البته خداوند بزرگتر از آن است که شما يا هر کس ديگر بتواند با او بازي کند چون ا اصلا شما را به بازي خود راه نميدهد … خودت را اينقدر دست بالا نگير اخوي! ….
  اما آنچه شما آنرا به بازي گرفته ايد آرمانهاي نوراني يک ملت و يک انقلاب بزرگ و سرنوشت يک کشور و همه قوانين اساسي و موضوعه است،که در اين عرصه هم البته به فضل الهي و به لطف بيداري مردم رشيد ايران ديري نخواهيد پاييد … انشاءالله.

 8. پورپور گفت:

  جهل تنهاي به منبر رفته است .علم كه در همه دنيا يكي است .اما در حوزه كه علوم انساني وعلوم اجتماعي تدريس نميشود .چرا اين همه مخالف
  با شما پيداشده در حوضه .دربازار يا در ديگر اقشار اين همه مخا لف چرا انها كه عتوم اجتماعي نخوانده اند.نا تواني خود را به گردن اين ان انداختن از جهل مي با شد .؟

 9. رشید گفت:

  کاملا درست است .بزرگترین معضل در علوم انسانی تهدید و سانسور و دخالت حاکمیت دینی است که علوم انسانی را محدود و بیت المال را خرج کتابهائی میکند که خواندنشان زوریست و به قول خودشان خریدارهم ندارد . حل هر مشکل یا معضلی در گرو شناخت آن و ابهام زدائی از آن و رفع تناقضاتش است .سپاه با رفتار مافیائی و روانشناسی پلیسی و فقر معنوی و زور عریانش ابهامات مفهومی را بر طرف میکند و از خود و حکومت شفاف سازی میکند وبه نوعی گور خود را میکند .

 10. رشید گفت:

  در حکومتهای توتالیتر پلیس مغز مسلکی حکومت است و خود قاضی و خود مجری احکام است .و به دلیل نداشتن محدودیت و نبودن هیچ نظارتی بر وی مجبور است همه ی مرزها را درنوردد و به سمت یکه تاز شدن پیش رود .چرا که پلیس تابع هیچ ایده اولوزی یا مسلکی نیست .اما همین پلیس
  درد سر بزرگی برای حاکم یکه تاز محسوب میشود .چرا که به دلیل مخفیانه و محرمانه بودن و فراقانونی بودنش قابل کنترل از طرف شخص حاکم هم نیست .یعنی ابزار سرکوب شخص حاکم علیه خودش استفاده میشود .چرا که وسیله ی خودمختار دیگر در دستان کسی نیست وخود عمل میکند .عمل کور البته .