سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » کارنامه سیاه دولت در اجرای قانون: رکوردشکنی تاخیر در ارائه لایحه بودجه...

کارنامه سیاه دولت در اجرای قانون: رکوردشکنی تاخیر در ارائه لایحه بودجه

چکیده :دولت احمدی نژاد با 161 روز تاخیر در ارائه لایحه بودجه، تنها در سه سال همکاری مجلس هشتم با دولت‌، کارنامه سیاهی از پایبندی به قانون به نمایش گذاشته است....


دولت احمدی نژاد با 161 روز تاخیر در ارائه لایحه بودجه، تنها در سه سال همکاری مجلس هشتم با دولت‌، کارنامه سیاهی از پایبندی به قانون به نمایش گذاشته است.

به گزارش خانه ملت، ماده 216 آیین نامه داخلی مجلس قانونی بود که مجلس هشتم با اصلاح آن در ابتدای کار خود قصد داشت با توسل به آن دولت را مقید به ارائه لایحه بودجه در زمان مقرر کند، مجلس هشتم با این اصلاح امیدوار بود تا سنت ارائه لایحه بودجه در آخرین روزهای سال را پایان دهد.

اما دولت دهم امسال رکورد تمام دولت‌های قبلی در خصوص دیر ارائه کردن لایحه بودجه به مجلس را شکست و تا امروز با 56 روز تاخیر در ارائه لایحه بودجه نسبت به موعد تعیین شده در قانون، بیشترین تاخیر را به خود اختصاص داده است.

تاخیر در ارائه لایحه بودجه و ارائه دیرهنگام این لایحه سنت نامبارکی است که سال‌ها در کشور ما جریان داشته و همواره مورد اعتراض و انتقاد نمایندگان مجلس بوده است؛ چراکه نمایندگان این تاخیر را نشان بی‌توجهی به نظرات کارشناسی مجلس و دامن زدن به توزیع ناعادلانه اعتبارات می دانستند و همواره تلاش می‌کردند تا دولت‌ها را از ارائه لایحه بودجه در آخرین ماه‌های سال منع کنند. تاکید مجلس هشتم بر تعیین 15 آذر به عنوان آخرین فرصت ارائه لایحه بودجه به مجلس نیز در همین راستا بود؛ هرچند این تصمیم قانونی نیز نتوانست دولت را مقید به ارائه لایحه بودجه در زمان مناسب کند و نمایندگان همچنان معتقد هستند که دولت با تاخیر در ارائه لایحه بودجه، امکان کارشناسی دقیق بر برنامه مالی کشور و توزیع عادلانه اعتبارات را از مجلس سلب می‌کند.

مجلس هشتم در اولین گام‌های خود در راستای قانون‌گذاری، اصلاحاتی را در آیین نامه مجلس شورای اسلامی به وجود آورد که بر اساس بخشی از آن دولت مکلف به ارائه لایحه بودجه سال تا 15 آذر هر سال شد. این تصمیم مجلس در پی بی‌نظمی در ارائه بودجه و تاخیرهای مکرر دولت ها در ارائه بودجه ناشی می‌شد که در سالهای پس از انقلاب هیچگاه برنامه اقتصادی کشور را موعد مناسب به مجلس ارائه نکرده بودند و این موجب شده بود تا برنامه‌های اقتصادی کشور همیشه در آخرین روزهای سال و در دقایق نود به تصویب برسد.

تجربه‌های همکاری دولت نهم و مجلس هفتم در مورد لایحه بودجه

دولت نهم اولین برنامه بودجه خود را که به بودجه سال 1385 مربوط می‌شد در 25 دی‌ماه سال 1384 به مجلس تقدیم کرد و مجلس هفتم کمتر از دو ماه برای بررسی مهمترین برنامه اقتصادی کشور از سوی نمایندگان، کمیسیون‌های تخصصی، کمیسیون تلفیق و در نهایت صح علنی وقت داشت.

دومین لایحه بودجه دولت نهم نیز در تاریخ 1 بهمن 85 به مجلس ارائه شد تا مجلس این بار نیز برای بررسی بودجه سال 86 مجبور باشد در نهایت سرعت و با برگزاری جلسات فشرده سه نوبته، برنامه اقتصادی سال 86 را مصوب کند.

دولت نهم در گام بعدی و آخرین همکاری با مجلس هفتم، لایحه بودجه سال 87 کشور را در تاریخ 17 دی 1386 به مجلس تقدیم کرد تا نمایندگان مجلس هفتم در آخرین تجربه همکاری خود با دولت برای تدوین بودجه خاطره ای جز سرعت، خستگی و جلسات مکرر فشرده با خود نبرند.

تجربه‌های همکاری مجلس هشتم با دولت احمدی نژاد

مجلس هشتمی‌ها با ریاست “علی لاریجانی” با توجه به حساسیت و اهمیت لایحه بودجه سالیانه به عنوان مهمترین برنامه مالی كشور و نیاز این برنامه به بررسی دقیق و كارشناسی، در اولین گام‌های خود، قانونی تصویب کردند تا با استناد به آن دولت هارا مقید به ارائه بودجه سنواتی در نیمه آذر ماه هر سال کنند و از فشارها و تعجیل‌های ناشی از تاخیر در ارائه بودجه کم کنند.

اولین همکاری دولت نهم با مجلس تازه روی کار آمده هشتم در مورد تصویب برنامه بودجه نیز بر خلاف تاکید مجلس بر ارائه به موقع بودجه، تجربه موفقی نبود و دولت احمدی نژاد لایحه بودجه سال 88 را در تاریخ 8 بهمن 1387 و با 53 روز تاخیر به مجلس ارائه کرد تا مجلس هشتم کمتر از یک ماه و نیم برای بررسی مهمترین برنامه اقتصادی کشور در سال آتی وقت داشته باشد.

دومین همکاری مجلس هشتم و دولت احمدی نژاد نیز که به بودجه امسال مربوط می‌شود با وجود اعتراضات و انتقادات نمایندگان و درخواست‌های اقتصاددانان برای ارائه بودجه در زمان مقرر سرنوشتی به جز لوایح بودجه سال‌های قبل نداشت و بودجه سال 89 کشور که باید در 15 آذر سال 88 به مجلس تقدیم می‌شد با 50 روز تاخیر نسبت به آخرین مهلت قانونی دولت در روز 4 بهمن سال 88 به مجلس ارائه شد.

لایحه بودجه 90 نیز به سرنوشت پنج لایحه قبلی دولت احمدی نژاد دچار شد

لایحه بودجه سال 1390 کشور در میان لوایح بودجه پس از انقلاب اسلامی رکورد تاخیر و ارائه دیرهنگام را تاکنون به خود اختصاص داده است؛ چراکه در تمام سال‌های پس از انقلاب و در دولت‌های قبلی، حتی زمانی که کشور درگیر جنگ و مشکلات متعدد بود هرگز لایحه بودجه بعد از 10 بهمن به مجلس ارائه نشده است و این اولین بار در سابقه بودجه نویسی کشور است که دولت لایحه بودجه را همچنان بعد از گذشت 10 روز از بهمن به مجلس ارائه نکرده است.

اعتراض نمایندگان به تاخیر در ارائه بودجه نیز امسال از شدت بیشتری برخوردار است، بگونه ای که تاکنون بیش از 100 نفر از نمایندگان مجلس در تذکرات شفاهی و کتبی خود و یا در گفتگوی خود با رسانه ها، نسبت به این تاخیر که آن را غیر قابل توجیه می دانند، انتقاد کرده اند و علاوه بر این تمام اعضای هیئت رییسه مجلس نیز صراحتا از تریبون مجلس یا با انتشار نامه از رییس جمهور به خاطر این تاخیر انتقاد کرده و نسبت به رعایت نشدن قانون به وی تذکر داده اند.

آخرین نامه مجلس به احمدی نژاد در خصوص ارائه لایحه بودجه، نامه ای بود که هفته گذشته “سیدشهاب الدین صدر” نایب رییس دوم مجلس خطاب به رییس دولت نوشت و در ةآن نامه از دولت خواست تا لایحه بودجه سال 90 را نهایتا تا 10 بهمن به مجلس تقدیم کند، اما نامه این چهره شاخص فراکسیون اصولگرایان نیز نتوانست دولت را به ارائه هرچه سریعتر لایحه بودجه ترغیب کند.

جدول زیر کارنامه همکاری دولت نهم و دهم با مجالس هفتم و هشتم را در زمینه ارائه لایحه بودجه به مجلس نشان می‌دهد و آنچه از این جدول بر می‌آید این است که دولت هایی که احمدی نژاد بر صدر آنها قرار داشته بصورت میانگین لوایح بودجه را با حدود 45 روز تاخیر به مجلس ارائه کرده اند.

کارنامه دولت‌های نهم و دهم در ارائه لایحه بودجه

لایحه بودجه مربوط به سال

زمان تقدیم لایحه بودجه  به مجلس

میزان تاخیر دولت در ارائه لایحه بودجه

آغاز دولت نهم

25 دی 1384

40 روز

1385

1386

1 بهمن 1385

46 روز

1387

17 دی 1386

32 روز

1388

8 بهمن 1387

53 روز

آغاز دولت دهم

4 بهمن 1388

49 روز

1389

1390

تاکنون تحویل نشده است

56 روز


6 پاسخ به “کارنامه سیاه دولت در اجرای قانون: رکوردشکنی تاخیر در ارائه لایحه بودجه”

 1. ناشناس گفت:

  چرا زود رو کنن؟ اینا نقشه‏ی جنگی است. دقت کنین برادرا. اینجا یک جنگ تمام عیار برپاست. در حوزه مدیریت، یک رزم واقعی است. دوست و دشمن. دوست باید برای «من» جان فشانی کنه و دشمن باید به دست دوست من «نابود» بشه!

 2. قانون سبز گفت:

  Akhe ahmadinejad mesle mir hossein nist ke temame ghanuno ghabul dashte bashe mir hossein hata zemani ke ghanun bar zeddesham bashe az ghanun piyrevi mikone???!!!

 3. مریم گفت:

  تا وقتی این دولت پشتیبانی چون رهبر ی داره هرکاری دلش بخواد میکنه وبرهمه خطاهاش هم ماله میکشند وموجهش میدانند

 4. سعید گفت:

  احمدی نژاد می خواهد در عمل هم نشان بدهد مجلس در راس امور نیست مجلسی که مهره هایش از قبل چیده شده باشد و آن تعداد منتقدی هم که دارد برای نمایندگی دوره های بعد ملاحظه کاری می کنند نه می توانند و نه خواهند توانست کاری از پیش ببرند این رویه ی مجلس دارد آخرین نشانه های مردمسالاری را در ایران محو می کند در کنار این شرایط زمامدار اصلی امور هم با سکوت خود بر این دیکتاتوری صحه می گذارد.
  حکومتی که مردم را نامحرم و ناتوان از تصمیم گیری در امور خود می داند دست به این اعمال و کردار می زند.
  اگر یک هزارم این قانون شکنی ها در دولتهای قبلی اتفاق می افتاد یقینا سرنوشت روسا و وزرا چیزی شبیه به سرنوشت مقامات رژیم سابق بود اما حال چه شده است که آقای احمدی نژاد خود را مجاز دانسته یک کشور هفتاد میلیونی را علاف خود کند خدا عالم است هر چند که بنده ی خدا هم می داند سرچشمه کجاست.

 5. فرزند ایران گفت:

  به نظر شما کاربران محترم جایی برای بحث و کامنت گذاشتن مانده است؟خ————————————-یر

 6. سبز راست قامت گفت:

  مجلسيان اگر نمايندگان مردم هستند لايحۀبودجۀ 90را امسال تصويب نكنند ،مطمئن باشيد مردم اعتراضي بشما نخواهند داشت.
  حداقل از شخصيت خود كه نماينده مردم هستيد دفاع كنيد ،نكند رييس دولت فكر ميكند شما هم خس و خاشاك هستيد؟
  يك بار و براي هميشه توي دهان دولت بزنيد وثابت كنيد “مجلس در رأس امور است”،غر نزنيد عمل كنيد ،مگر وكيل الدوله هستيد؟!
  اين دعواي سياسي نيست ،به سخره گرفتن ملتي است واين يعني ديكتاتوري. خادم ملت باشيد ،ملت به شما رأي داده نه دولت.