سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » برنامه دولت برای کاهش 25 هزار نفری جمعیت دانشجویان در تهران...

برنامه دولت برای کاهش 25 هزار نفری جمعیت دانشجویان در تهران

چکیده :معاون وزیر علوم در نشست خبری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درمورد افزایش ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی در دانشگاههای شهرستانها، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای تهران و کاهش جمعیت رشته های کارشناسی در دانشگاههای تهران را دنبال می کند گفت: در صورت پیاده شدن این طرح حدود 25 هزار نفر جمعیت در پایتخت کاهش پیدا خواهد...


معاون وزیر علوم در نشست خبری در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری درمورد افزایش ظرفیت پذیرش مقطع کارشناسی در دانشگاههای شهرستانها، افزایش ظرفیت پذیرش دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری در دانشگاههای تهران و کاهش جمعیت رشته های کارشناسی در دانشگاههای تهران را دنبال می کند گفت: در صورت پیاده شدن این طرح حدود 25 هزار نفر جمعیت در پایتخت کاهش پیدا خواهد کرد.

به گزارش دانشجو نیوز ، علی اکبر متکان در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اثرات هدفمند کردن یارانه ها در مورد بودجه دانشگاهها در سال 90 گفت: انتظار داریم در بودجه سال 90 دانشگاهها حداقل 30 درصد رشد برای بودجه تملک سرمایه ای و 25 درصد رشد برای بودجه های هزینه ای بدون در نظر گرفتن فوق العاده ویژه داشته باشیم. البته این میزان رشد مورد انتظار منهای اثرات هدفمندی یارانه ها است.

معاون وزیر علوم با اشاره به بودجه های جدید برای موسسه های دینی و دانشگاه های مذهبی افزود: ردیف های جدیدی برای شبکه زنان دانشمند جهان اسلام، مرکز فعالیت های قرآن و عترت، برنامه جامع امور زنان و خانواده (بحث

های پژوهشی در حوزه زنان و بحث فرهنگ عفاف و حجاب)، حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان، حمایت از صندوق نوآوری و شکوفایی، امور شاهد و ایثارگر و مرکز جذب اعضای هیئت علمی از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری درخواست شده است.

بنا بر این گزارش، این ردیف بودجه ها در حالی مطرح می شود که بسیاری از دانشگاه ها و شبکه های دانشگاهی وابسته به دولت از حمایت های ویژه مالی مسئولین دولتی برخوردارند.

متکان در پاسخ به اینکه تکلیف تجمیع دانشگاههای علامه طباطبایی و خواجه نصیر چه می شود تاکید کرد: دانشگاههای علامه طباطبایی و خواجه نصیر حتما در تهران تجمیع می شوند و به هیچ وجه از تهران خارج نخواهند شد.

وی از ثبت نام یک هزار و 200 نفر از کارکنان وزارت علوم و دانشگاههای تهران برای انتقال از تهران خبر داد و گفت: تا کنون 110 نفر را انتقال داده ایم. مشکلاتی در شهرستانها داریم که سیاست های دولت را به آن میزان که باید پیگیری نمی کنند و این منجر شده که مقداری روند انتقال کارکنان از تهران مقداری کند شود.

وی در پاسخ به اینکه بحث انتقال معاونت دانشجویی وزارت علوم به سمنان تا چه حد صحت دارد گفت: بحث ایجاد سازمان امور دانشجویی مطرح است. پس از آنکه سازمان شدن این معاونت ابلاغ شود آنگاه برای انتقال این حوزه می توان تصمیم گرفت. معاونت دانشجویی در حال حاضر به واسطه وابستگی های مالی و اداری که به ستاد وزارت علوم دارد نمی تواند جدا شود

متکان در بخش دیگری از سخنان خود از قراری برای انتقال سازمان سنجش آموزش کشور به استان البرز و انتقال سازمان پژوهش های علمی صنعتی به ساوه خبر داد و گفت: البته انتقال این دو سازمان به استان البرز و استان مرکزی زمان انجام می شود که استانداران البرز و مرکزی امکانات لازم را برای این دو سازمان فراهم کنند

بنا به گزارش منابع خبری, چندی پیش کامران دانشجو وزیرعلوم، تحقیقات و فناوری نیز در جمع تعدادی از روسای دانشگاه‌های کشور با تاکید بر افزایش پذیرش دانشجویان در شهرستانها گفته بود : افزایش پذیرش دانشجویان در دانشگاههای شهرستانها سیاست وزارت علوم است که با سیاست دولت در خصوص کاهش جمعیت تهران به دلیل کاستن از تبعات زلزله احتمالی با هماهنگی و جدیت بیشتری دنبال خواهد شد.

شایان ذکر است این اظهارات به دنبال تاکیدات احمدی نژاد مبنی بر خروج وزارتخانه ها و سازمان های مهم پایتخت و همچنین دانشگاه ها صورت گرفته است.

به نظر می رسد که تداوم اعتراضات گسترده پس از انتخابات دانشجویان دانشگاه های تهران مسئولین را سخت بر آشفته و آنان را بر نداشته تا با انتقال این دانشگاه ها وشدت بخشیدن به فضای پادگانی سکوت مطلق را در آنها حاکم کنند.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.