سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » سلاخی کردن نمایشنامه «هامون بازها»;انصراف محمد رحمانیان از جشنواره تئاتر فجر...

سلاخی کردن نمایشنامه «هامون بازها»;انصراف محمد رحمانیان از جشنواره تئاتر فجر

چکیده :مدتی پیش دبیر جشنواره‌ی تئاتر فجر از من دعوت کرد تا در این جشنواره شرکت کنم که من هم متن «هامون‌بازها» را که متن کاملی بود به آن‌ها ارائه کردم .چند روز بعد دبیر جشنواره اعلام کرد متن مشکلی ندارد و تصویب شده و برهمین اساس بود که ما تمرین‌هایمان را آغاز کردیم، اما حالا که در آستانه‌ی اجرای نمایش هستیم به من گفته‌اند که دو پنجم متنم را حذف کنم، اما من نمی‌توانم این میزان ممیزی را که اعمال شده انجام بدهم و متنم را این‌چنین سلاخی...


ایسنا نوشت:محمد رحمانیان که قرار بود نمایش «هامون‌بازها» را در جشنواره‌ی تئاتر فجر اجرا کند، از شرکت در این جشنواره صرف‌نظر کرد.

این نمایشنامه‌نویس و کارگردان تئاتر درباره‌ی دلایل انصراف خود از شرکت در جشنواره‌ی تئاتر فجر گفت: دو پنجم متن نمایش ما را سلاخی و یک شخصیت را کاملا حذف کرده‌اند و با این شکل به هیچ وجه نمی‌توانم نمایشم را اجرا کنم.

وی یاد‌آور شد: مدتی پیش دبیر جشنواره‌ی تئاتر فجر از من دعوت کرد تا در این جشنواره شرکت کنم که من هم متن «هامون‌بازها» را که متن کاملی بود به آن‌ها ارائه کردم .چند روز بعد دبیر جشنواره اعلام کرد متن مشکلی ندارد و تصویب شده و برهمین اساس بود که ما تمرین‌هایمان را آغاز کردیم، اما حالا که در آستانه‌ی اجرای نمایش هستیم به من گفته‌اند که دو پنجم متنم را حذف کنم، اما من نمی‌توانم این میزان ممیزی را که اعمال شده انجام بدهم و متنم را این‌چنین سلاخی کنم.

او اظهار تاسف کرد: این‌گونه سلاخی‌کردن نمایشنامه، حذف کامل یک شخصیت و چندین صحنه و … چیزی از متن باقی نمی‌گذارد و این چنین بود که کارم را از جشنواره‌ی تئاتر فجر بیرون کشیدم، اگر قرار بود به چنین ممیزی‌هایی تن بدهم که سال گذشته نمایش «روز حسین» را اجرا می‌کردم.

رحمانیان متذکر شد: سال گذشته بعد از اتفاقاتی که برای نمایش «روز حسین» افتاد گفتند متن کاملی ارائه نشده است، اما امسال هم که متن کامل را ارائه کرده‌ام، با نوک تیز چاقوی ممیزی زیر عبارات متن را خط کشیده‌اند.

او در پایان سخنانش با اظهار تاسف از شرایط فعلی تئاتر و سخت‌گیری‌های اعمال شده بر آثار نمایشی افزود: من نمایشنامه‌نویس و کارگردان این مملکتم، این‌گونه رفتار درست نیست، همه می‌دانند جمع‌کردن یک گروه آن هم از بهترین‌های تئاتر این مملکت کار دشواری است، اما متاسفانه باز هم گرد‌همایی گروه ما با ناکامی روبه‌رو شد.

قرار بود نمایش «هامون بازها» در دو روز آخر جشنواره تئاتر فجر اجرا شود و بعد از آن هم به مدت بیست شب در تالار اصلی مجموعه تئاتر شهر به صحنه برود.

این نمایش بر اساس فیلم «هامون‌بازها» به کارگردانی مانی حقیقی آماده اجرا شده بود.

در این اثر نمایشی محسن شاه‌ابراهیمی طراحی صحنه و لباس را انجام می‌داد، ونداد مساح‌زاده ساخت موسیقی را بر عهده داشت، تدوین و طراحی جلوه‌های تصویری بر عهده‌ی سیاوش کردجان بود.

طراح اعلان و دیوارکوب مجید شفا وعکاس گروه حسام خلوصی بود. پدیده جمال‌ها دستیار اول کارگردان و برنامه‌ریز این اثر نمایشی بود. همچنین علیرضا فولاد شکن و مهران نصیرپور هم گروه کارگردانی را تشکیل می‌دادند. نویسنده‌ی نمایشنامه محمد رحمانیان است که همراه با حبیب رضایی به صورت مشترک کارگردانی این اثر را برعهده داشتند.

پیش از این قرار بود این نمایش تیرماه سال گذشته همزمان با نخستین سالروز درگذشت خسرو شکیبایی به صحنه برود که اجرای آن منتفی شد و بنا به گفته‌ی رحمانیان این دومین ناکامی نمایش «هامون بازها» ست.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.