سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » كنفدراسيون كارگران جهان از حقوق کارگران ایرانی دفاع می‌کند...

كنفدراسيون كارگران جهان از حقوق کارگران ایرانی دفاع می‌کند

چکیده :اميدواريم با اتخاذ مواضع مناسب در خصوص مطالبات صنفي كارگران جهان و پشتيباني از حقوق بنيادين ملت‌ها، شاهد بهبود وضع كارگران و مردم ايران باشيم. از سوي ديگر با توجه به نزديك شدن به زمان برگزاري مجمع عمومي سالانه WFTU كه قرار است فصل بهار در شهر آتن برگزار شود، انتظار حضور و همراهي نمايندگان خانه كارگر را...


آمدن اديب ميرو، رئيس دفتر آسيايي كنفدراسيون كارگران جهان به ايران براي اعلام عضويت خانه كارگر ايران در اين سازمان جهاني شايد مهمترين خبر كارگري هفته گذشته بود كه در لابه‌لاي اخبار مربوط به حادثه دلخراش كارگران ايران خودرو رنگ باخت.

آنطور كه ميرو مي‌گويد WFTU مي‌تواند علاوه بر ارائه خدمات آموزشي، در مواضع رسمي خود از حقوق صنفي و ملي كارگران و مردم ايران حمايت كند. مشروح گفت‌وگوي ايلنا با رئيس دفتر آسيايي اين كنفدراسيون به شرح ذيل است.

WFTU چگونه سازماني است و چه خدماتي به كارگران ارائه مي‌دهد؟

كنفدراسيون كارگران جهان (WFTU) از سال 1945 تاكنون به عنوان نخستين و فراگيرترين تشكل صنفي كارگري جهان در زمينه ارائه خدمات آموزشي به كارگران كشورهاي مختلف و پشتيباني از حقوق صنفي و ملي مردم جهان در سراسر جهان فعاليت دارد. همچنين اين سازمان به عنوان قديمي‌ترين سازمان جهاني كارگري از اعضاي فعال سازمان جهاني كار ILO نيز هست.

هم‌اكنون اين سازمان‌ به واسطه دفاتري كه در 5 قاره جهان دارد با بيش از 220 اتحاديه كارگري در 120 كشور جهان در ارتباط است و در حال حاضر به همين طريق به بيش از 87 ميليون كارگر در سراسر جهان خدمات آموزشي ارائه مي‌دهد. همچنين WFTU در طول چندين دهه فعاليتش تاكنون بارها با صدور بيانيه‌هاي مختلف، علاوه بر پيگيري حقوق صنفي كارگران، از حقوق قانوني و بنيادين ملت‌ها نيز پشتيباني و حمايت كرده است.

گستردگي و تنوع اعضاي WFTU چگونه است؟

همانطور كه گفتم 87 ميليون كارگر از طريق 220 اتحاديه كارگري در 120 كشور جهان WFTU در ارتباط هستند. تنوع اعضا به لحاظ گستردگي نژاد و منطقه جغرافيايي، نظام اقتصادي و توسعه‌يافتگي زياد است. هم‌اكنون از طريق دفاترمان در قبرس، دهلي، دمشق، كوبا و سنگال به ترتيب با كارگران اروپايي، آسيايي، خاورميانه، آمريكاي شمالي و لاتين و آفريقا در ارتباط هستيم.

عضويت تشكيلات خانه كارگر در WFTU چه نفعي براي كارگران ايراني دارد؟

با عضويت تشكيلات خانه كارگر در WFTU، كارگران ايراني نيز مي‌تواند مانند ساير كارگران جهان از خدمات اين سازمان بهره‌مند شوند. همچنين انتظار داريم از اين طريق نقش كارگران ايراني به ويژه خانه كارگر در فعاليت‌‌هاي سازمان جهاني كار پررنگ‌تر شود.

اميدواريم با اتخاذ مواضع مناسب در خصوص مطالبات صنفي كارگران جهان و پشتيباني از حقوق بنيادين ملت‌ها، شاهد بهبود وضع كارگران و مردم ايران باشيم. از سوي ديگر با توجه به نزديك شدن به زمان برگزاري مجمع عمومي سالانه WFTU كه قرار است فصل بهار در شهر آتن برگزار شود، انتظار حضور و همراهي نمايندگان خانه كارگر را داريم.

چگونه WFTU به عنوان يك تشكل صنفي كارگري از حقوق بنيادين ملت‌ها حمايت مي‌كند؟

WFTU با فعاليت خود تاكنون از حقوق صنفي و ملي اعضاي خود دفاع كرده است. ديدگاه‌هاي WFTU در طول چندين دهه گذشته همواره در ضديت با جنگ و استعمار بوده است.

اين ديدگاه‌ها همواره از طريق بيانيه‌هاي WFTU كه مورد تاييد اعضاي آن بوده، صادر شده است. از جمله مي‌توان به حمايت از فلسطين، لبنان و سوريه در طول جنگ اعراب و اسرائيل، تشكيل كشور مستقل فلسطين به پايتختي قدس شريف، محكوميت هجوم آمريكا و انگليس و ساير متحدانشان به عراق و افغانستان، بحران الجزاير و شبه‌جزيره بالكان و يوگسلاوي در دهه 90 ميلادي اشاره كرد.

WFTU درخصوص رخدادهاي اخير تونس چه موضعي اتخاذ كرده است؟

درباره تحولات تونس از هرگونه جريان كارگري و مردمي كه به برقراري دموكراسي و حقوق بشر و قانون منجر شود، حمايت مي‌كنيم. از نظر ما تعامل و گفت‌وگو بين آحاد مردم و مذاكرات دسته‌جمعي شركاي سه‌جانبه براي برطرف شدن مشكلات اقتصادي، معشيتي و اشتغال حائز اهميت است. WFTU از حقوق كارگران و مردم تونس حمايت و پشتيباني مي‌كند، اما انتظار دارد كه شهروندان تونسي نيز حقوق يكديگر را محترم شمارند و از رفتارهاي خشونت‌آميز پرهيز كنند. همچنين از دولت تونس انتظار داريم كه پاسخ‌گوي مطالبات قانوني مردم و به ويژه كارگران باشد.

با توجه به اينكه در زمان بروز بحران‌هايي چون جنگ، حقوق بنيادين مردم كشورهاي مختلف ممكن است در تعارض قرار گيرند، WFTU چگونه در اين خصوص اتخاذ موضع مي‌كند؟

بله اعضاي WFTU كارگراني با مليت‌هاي مختلف هستند كه ممكن است در پاره‌اي مواقع بر سر حقوق ملي با يكديگر تعارض داشته باشند، اما اتخاذ مواضع در WFTU به‌صورت دموكراتيك و برمبناي نظر اكثريت اعضا است. به‌طور كلي WFTU هميشه از جريان‌هاي مردمي دموكراسي‌خواه و پيشرفت اقتصادي و اجتماعي و نيز پايان دادن به پروژه استعمار كه هم اكنون با محورديت آمريكايي – صهيونيستي دنبال مي‌شود، حمايت مي‌كند.

WFTU درخصوص حقوق بنيادين مردم ايران چه مواضعي مي‌تواند اتخاذ كند؟

WFTU در قالب بيانيه‌هاي رسمي خود تاكنون بارها درخصوص دستيابي مردم جهان به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي موضع‌گيري كرده است؛ چون باور داريم كه اين حق طبيعي هر ملتي است. خوب اتخاذ چنين موضعي همسو با خواسته مردم ايران است و مي‌تواند در برطرف شدن موانع دستيابي مردم ايران به انرژي صلح‌آميز هسته‌اي موثر باشد.

از سوي ديگر در طول جنگ ايران و عراق، و زماني كه ايران هنوز عضو اين سازمان نبود WFTU، در بيانيه رسمي خود عراق را به عنوان آغازگر اين جنگ محكوم كرده و از مظلوميت مردم ايران پشتيباني كرده بود.

آيا به غير تشكيلات خانه كارگر، هيچ نهاد صنفي كارگري ديگري از ايران در WFTU عضويت دارد؟

خير، تشكيلات خانه كارگر نخستين و تنها تشكل صنفي كارگري از ايران است كه به عضويت WFTU درآمده و اين باعث خرسندي ماست كه بالاخره شاهد حضور كارگران ايراني در اين سازمان جهاني نيز هستيم. البته تا قبل از اين عضويت، خانه كارگر با WFTU تعامل خوبي داشته است. ما بيش از يك دهه است كه منتظر اين اتفاق بوديم.

به غير از WFTU، تشكل كارگري ديگري نيز به نام ITUC به‌صورت بين‌المللي در زمينه حقوق صنفي كارگران فعاليت دارد. تفاوت شما با اين تشكل چيست؟

قصد مقايسه ندارم، اما همانطور كه گفتيد ITUC نيز يك تشكل بين‌المللي صنفي كارگري است كه در زمينه پيگيري مطالبات صنفي كارگران جهان فعاليت دارد.

صرف‌نظر از اينكه مدت و سابقه فعاليت WFTU از ITUC بيشتر است، بايد يادآور شوم كه ITUC درخصوص مطالبات صنفي كارگران، حقوق بنيادين ملت‌ها و تحولات اقتصادي مانند WFTU فعال نبوده است. مي‌توان گفت كه موضع ITUC در قبال مسائلي چون جهاني‌سازي، سازمان تجارت جهاني، سياست‌هاي بانك جهاني و صندوق بين‌الملل پول بيشتر سياست سكوت بوده است، اما WFTU در اين زمينه موضع‌گيري شفافي داشته است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.