سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » در زندانهای تهران چه می گذرد؟اوین; زندانی با ۶ هزار سکنه...

در زندانهای تهران چه می گذرد؟اوین; زندانی با ۶ هزار سکنه

چکیده :نکته مهم اینکه آمار زندانیان تهران بزرگ حدود 30 هزار نفر می‌باشند که مابقی- غیر از ساکنان اوین- به جای تحمل حبس در محدوده شهر تهران عموماً در زندان‌های کرج (استان‌ جدید‌التاسیس البرز) نگهداری می‌شوند که علاوه بر نارضایتی و مخالفت‌های مردم کرج موضوع اعزام و بدرقه آنان بین زندان و مراجع قضایی و ایاب و ذهاب خانواده‌ها جهت ملاقات از مشکلات خاص این افراد...


رئیس سازمان زندانهای کشور از رئیس شورای شهر تهران، درخواست کمک کرده و می گوید زندانیان تهرانی، باید به عنوان “شهروند” محاسبه گردند و از سرانه های شهری مانند سایرین، سهمی داشته باشند. زیرا حضور 30 هزار زندانی پایتخت که در این شهر و سایر استانهای همجوار نگهداری می شوند، باعث مشکلات خاصی شده است.

به گزارش خبرآنلاین در نامه غلامحسین اسماعیلی، به مهدی چمران آمده زندانها به منزله شهرکهایی هستند که درون آن، ده ها هزار نفر ساکنند و محل مراجعه ده ها هزار نفر دیگر از شهروندان، شمرده می شود و باید اراضی و مکانهای بیشتری در تهران جهت ایجاد بازداتشگاه های جدید اختصاص یابد.

در این نامه که به شماره 42/410/01 صادر شده، اطلاعاتی درباره وضعیت زندانهای تهران آمده که خواندن آن خالی از لطف نیست. در این سند، علاوه بر اینکه، آماری از زندانیان و وضعیت زندانی شدن آنها ارائه می شود، فرآیندهای پذیرش و حبس افراد نیز مورد بررسی و آسیب شناسی قرار گرفته است.

بنا به نوشته اسماعیلی، در محدوده شهر تهران، دو بازداشتگاه، یک کانون اصلاح و تربیت و مراکز مراقبت بعد از خروج و انجمنهای حمایت از زندانیان وجود دارد که محکومین و متهمان در دوره بازداشت، در آنها به سر می برند.

روند پذیرش محکومین در زندان اوین به گفته سازمان زندانها:

زندانیان جدید‌الورود به مدت چند روز در قرنطینه زندان نگهداری و پس از انجام معاینات پزشکی و بیماریابی بر حسب نوع جرم، سن، جنس، محکوم یا متهم طبقه‌بندی می‌شوند. بیماریابی بدو ورود، درمان سوءمصرف مواد با متادون و سایر روش‌ها، مبارزه با بیماری سل،‌ شناسایی و در صورت لزوم درمان بیماران مبتلا به اچ‌آی‌وی از طریق کلینیک‌های مثلثی موجود در زندان انجام می‌گیرد.

رئیس سازمان زندانها در نامه اش درباره این “شهرک” 6 هزار نفره می نویسد: “روزانه حدود شش هزار نفر غذا جهت پرسنل، سربازان و زندانیان در آشپزخانه زندان طبخ می‌شود و پخت نان مورد نیاز زندان در زندان توسط مددجویان انجام می‌شود و روزانه حدود 10 تن زباله زندان توسط خودرو شهرداری حمل می‌شود.

نگهداری مجرمان در استان البرز و نارضایتی مردم

در این نامه همچنین آمده است:” نکته مهم اینکه آمار زندانیان تهران بزرگ حدود 30 هزار نفر می‌باشند که مابقی- غیر از ساکنان اوین- به جای تحمل حبس در محدوده شهر تهران عموماً در زندان‌های کرج (استان‌ جدید‌التاسیس البرز) نگهداری می‌شوند که علاوه بر نارضایتی و مخالفت‌های مردم کرج موضوع اعزام و بدرقه آنان بین زندان و مراجع قضایی و ایاب و ذهاب خانواده‌ها جهت ملاقات از مشکلات خاص این افراد می‌باشد”

در این نامه، مشخصات بازداشتگاه های مختلف تهران آورده شده که در جداول زیر، به برخی از این مشخصات اشاره می شود:

بازداشتگاه اوین: شهرک 6 هزار نفره

نشانی:شمال غرب تهران در محدوده شهرداری منطقه 2

جرایم محبوسین:مالی و امنیتی

تعداد زندانی: ۵ هزار و ۲۰۰ نفر

تعداد زنان زندانی: ۸۰۰ نفر

درصد زندانیان زن اوین: 4/15 درصد از کل زندانیان

بازداشتگاه موقت استان تهران: یك خانه مسكونی

نشانی: بزرگراه رسالت

جرایم محبوسین:جرایم مالی و غیر عمد

تعداد بازداشتی:‌۱۵۰ نفر

نوع بازداشت:تحت قرار (اعم از موقت یا وثیقه یا…)

توصیف بازداشتگاه در نامه:بازداشتگاه در قالب ساختمان مسکونی  است

كانون اصلاح و تربیت تهران

نشانی:منطقه  5 شهرداری تهران (شهر زیبا)

سن محبوسین:نوجوانان زیر 18 ساله و اطفال

تعداد كل بازداشتی:۳۵۴ نفر

تعداد بازداشتیهای مرتبط با جرایم مالی: ۲۹ نفر

مشكلات زندانها از دید رئیس  سازمان زندانها

سازمان زندان‌ها در گزارش خود به شورای شهر تهران، مشكلات موجود مرتبط با حوزه مسائل شهری و اجتماعی و فرهنگی را به این شرح بیان كرده:

شرح مشكل از نگاه سازمان زندانها:

جمعیت زیاد زندانیان: كثرت آمار زندانیان تهران بزرگ، عدم وجود فضای بازداشتگاهی مناسب و كافی در محدوده شهر تهران جهت نگهداری افراد در انتظار محاكمه، عدم وجوه فضای مناسب و كافی جهت نگهداری زندانیان در حومه شهر تهران متناسب با جمعیت كیفری كلانشهر تهران، كمبود فضاهای سبز، فرهنگی، ورزشی و بهداشتی (به ویژه سرویس‌های بهداشتی مورد نیاز زندانیان)

خانواده زندانیان: مشكل ایاب و ذهاب خانواده زندانیان جهت ملاقات با وجود حداقل 20 هزار زندانی تهران در كرج و با فرض یك نوبت ملاقات در هفته جهت اعضای خانواده (پدر، مادر، همسر، فرزندان، خواهران و برادران) میانگین پنج نفر، در هر هفته و با احتساب ایاب و ذهاب جمعاً در هفته 200 هزار ایاب و ذهاب توسط خانواده‌ها صورت می‌گیرد، وضعیت معیشتی (ضعیف) خانواده زندانیان كه در غیاب سرپرست خانواده تشدید می‌شود

مشكلات اجتماعی زندانیان:وابستگی بسیاری از زندانیان به مصرف مواد مخدر، فقر و تنگدستی

دور بودن زندانها از تهران (خصوصا بازداشتگاه های كرج):عدم وجود فضای بازداشتگاهی مناسب و كافی در محدوده شهر تهران جهت نگهداری افراد در انتظار محاكمه، عدم وجوه فضای مناسب و كافی جهت نگهداری زندانیان در حومه شهر تهران متناسب با جمعیت كیفری كلانشهر تهران، مشكل اعزام و بدرقه و رفت و آمد زندانیان در مراحل مختلف رسیدگی و محاكمه در حد فاصل تهران و كرج روزانه حدود 500 نفر زندانی از زندان‌های كرج به مجتمع‌های قضایی 27گانه شهر تهران اعزام و در پایان وقت اداری به كرج عودت می‌شوند.

درخواست كمك از شورای شهر

رئیس سازمان زندانهای كشور برای سامان دهی به اوضاع زندانهای تهران از چمران، درخواست كمك كرده كه اهم آنها آورده شده:

شرح درخواست:

مشكلات فضای فیزیكی زندانها:اختصاص برخی اماكن یا اراضی موجود در حوزه شهری جهت ایجاد بازداشتگاه به منظور تسهیل شرایط نگهداری افراد در انتظار محاكمه و حذف ایاب و ذهاب‌های مكرر، مساعدت و مشاركت در جهت ایجاد پایگاه‌های ملاقات سمعی و بصری و از راه دور خانواده‌ها با زندانیان، مساعدت در توسعه و بهسازی فضاهای سبز، فرهنگی، ورزشی و بهداشتی زندان‌ها، به علت وسعت زیاد زندان اوین، این مركز نیازمند جدول‌بندی، آسفالت قسمت‌هایی از زندان و زیباسازی محوطه است.

حمل و نقل:ایجاد تسهیلات لازم جهت ایاب و ذهاب خانواده زندانیان در برنامه ملاقات زندانی،

مشكلات فرهنگی:مشاركت در اجرای طرح‌های مشترك فرهنگی، ورزشی، هنری و آموزشی، مساعدت در جهت آموزش مهارت‌های فنی و حرفه‌ای زندانیان

مشكلات اقتصادی:تخصیص سبد كالا و مساعدت‌های مالی برای خانواده زندانیان نیازمند، كمك جهت اشتغال زندانیان و به كارگیری زندانیان در طرح‌های مختلف عمرانی و خدماتی شهر تهران


2 پاسخ به “در زندانهای تهران چه می گذرد؟اوین; زندانی با ۶ هزار سکنه”

  1. Nevid گفت:

    اقای رئیس زندان این پولای که میخوای از شهر داری بیگیری .صرف خونه سازی در لبنان،خرید رای برا تحریم نشدن میشه.تو باید جا نامه نوشتن به اقای چمران به امام زمان نامه بنویسی ….که زندانیان اصلاح بشن

  2. زندانی سیاسی گفت:

    آقا کم کم یه ” شهرداری ” بزنیم دیگه !!
    مثل اینکه قرار بود / زندانها تبدیل به موزه شوند ؟؟؟؟؟ / اگه ما اینقدر ” موزه ” نخواهیم باید کی رو ببینیم ؟