سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نماینده کاشمر: به عقیده امام(ره) اگر زمامدار خطا کند و جواب قانع‌کننده نداشته باشد...

نماینده کاشمر: به عقیده امام(ره) اگر زمامدار خطا کند و جواب قانع‌کننده نداشته باشد، خود به خود معزول است

چکیده :بنیانگذار جمهوری اسلامی معتقد بود اگر نظرات مردم اعمال نشود، حکومت غیر اسلامی و محکوم به سرنگونی خواهد بود. اهمیت نظارت مردم به حدی است که امام معتقدند که زمامدار خطا کار، اگر جواب قانع کننده درباره خطای خود نداشته باشد، خود به خود معزول...


یک عضو فراکسیون خط امام مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که بنیانگذار جمهوری اسلامی معتقد بود اگر نظرات مردم اعمال نشود، حکومت غیر اسلامی و محکوم به سرنگونی خواهد بود.

محمدرضا خباز، نماینده کاشمر در مجلس، در گفتگو با پایگاه اطلاع رسانی جماران، در مورد دیدگاه امام در مورد نقش مردم در نظام جمهوری اسلامی خاطر نشان کرد: “به عقیده امام (ره) تفکر و خواست مردم در باب اقتصاد ،فرهنگ و جامعه و سیاست است که به نظام ها هویت می بخشد و بدون اعمال نظرات مردم در حوزه های مختلف حکومت ها تهدید به سرنگونی خواهند شد.”

خباز با بیان اینکه بنیانگذار جمهوری اسلامی معتقد بودند، ملت باید ناظر به اموری باشد که در دولت می گذرد و اگر ملت اگر نظارت نکنند حکومت غیر اسلامی می شود، گفت: “اهمیت نظارت مردم به حدی است که امام معتقدند که زمامدار خطا کار، اگر جواب قانع کننده درباره خطای خود نداشته باشد، خود به خود معزول است.”

وی با تاکید بر اینکه مردم جوهر اصلی اندیشه های بنیانگذار جمهوری اسلامی هستند، افزود: “همان طور که در صحیفه حضرت امام (ره) هم آمده است، ایشان همواره معتقد بودند که این حکومت اسلامی، حکومتی مبتنی بر آرای و خواسته های ملت است.”

وی با اعتقاد به اینکه براساس دیدگاه بنیانگذار جمهوری اسلامی نظارت مردم برحکومت، یکی از اصول اساسی مردم سالاری است، گفت: “همانطور که از اندیشه امام بر می آید نظارت مردم بر حکومت، تنها در صورتی ممکن است که حکومت قدرت خود و مشروعیت آن را ناشی از اراده و رای مردم بداند.”

عضو فراکسیون خط امام (ره) تصریح کرد:” نظارت بر چگونگی اعمال قدرت از سوی دولتمردان در اندیشه سیاسی امام جایگاه مهمی را به خود اختصاص داده است.”

نماینده کاشمر با اعتقاد به اینکه امام(ره) از دو جنبه درونی و بیرونی نقش مردم را درحکومت داری مهم تلقی می کردند، تاکید کرد: “علاوه بر نظارت درونی، اهرم نظارت بر دولت از دیدگاه امام که همان نظارت بیرونی است ،باید از سوی مردم اعمال شود تا مانع انحراف دولت از مسیر اسلامی و انسانی شود.”

وی افزود: “این دیدگاه نشأت گرفته ازاعتقاد اساسی امام در مورد نقش اراده ملی در مشروعیت دهی به قدرت سیاسی است که همین اراده ملی با نظارت خود باید مانع از تباهی و فساد سیاسی شود. یکی از عوامل تباهی و فساد سیاسی، عدم نظارت مردم بر عملکرد دولت است.”


5 پاسخ به “نماینده کاشمر: به عقیده امام(ره) اگر زمامدار خطا کند و جواب قانع‌کننده نداشته باشد، خود به خود معزول است”

 1. فرهنگی سبز گفت:

  پس کسانی که قبل از تایید شورای به اصطلاح نگهبان از احمدی نژاد به عنوان رییس جمهور جدید حمایت کرده اند معزول هستند

 2. سبز راست قامت گفت:

  آقاي خباز لطفا از اصولگراهاي مجس سوال نماييد ؛مردم سالاري يعني چه؟
  زنده وجاويد باد جبهۀ اصلاح طلبان

 3. فرشید گفت:

  اماما! کاش سفر نکرده بودی ازت می پرسیدیم زمامدار خطاکار چه جوری «خود به خود» معزوله؟

 4. ناشناس گفت:

  اگر…. اگر…..
  خب عزیز دل برادر، این انسان فانی که امروز زمامدار شده، هر غلطی که بکنه، هنوز هم خوبه! پس هرگز معزول نمی‏شه. چرا باید معزول بشه؟ مگه نمی‏تونه خوب …کنه؟ مگه با همین جان‏نثاری، در عین دروغگویی، فتنه‏انگیزی، تهمت و ریا و ندانم‏کاری، از همه به رهبر عزیزتر نشد؟ مگر نه اینکه به واسطه‏ی حضور این انسان خدمتگزار فانی و مردمی از جنس خودشون، تمام مدیران 30سال گذشته حتی بنیانگذار، جزء بدان لیست نشدند؟ مگر معجزه نبوده که هنوز داعیه انقلابی را داریم که تمامی و بلااستثنا، تمامی دست‏اندرکاران آن وابسته به موساد، ام آی سیکس، و سیا بودند و فتنه‏گر. باور نداری، کشوی وزیر خارجه رو بگرد!

 5. رای سبز گفت:

  اه ما چقدر تو مملکتمون ” زمامدار و مسئول خود بخود معزول ” داریم !!!!