سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نمایندگان مخالف: آقای صالحی، آیا آماده‌اید مانند متکی برکنار شوید؟...
» رای شکننده به وزیر پیشنهادی امور خارجه

نمایندگان مخالف: آقای صالحی، آیا آماده‌اید مانند متکی برکنار شوید؟

چکیده :علي‌اكبر صالحي، كه يكشنبه گذشته از طرف احمدی نژاد به عنوان وزير پيشنهادي امور خارجه به مجلس معرفي شده بود، در جلسه علني صبح امروز پس از آنکه انتقادات شدیدی را از سوی نمایندگان مخالف شنید، با رایی شکننده به عنوان وزیر امور خارجه دولت دهم انتخاب...


کلمه – گروه سیاسی: علي‌اكبر صالحي، كه يكشنبه گذشته از طرف احمدی نژاد به عنوان وزير پيشنهادي امور خارجه به مجلس معرفي شده بود، در جلسه علني صبح امروز پس از آنکه انتقادات شدیدی را از سوی نمایندگان مخالف شنید، با رایی شکننده به عنوان وزیر امور خارجه دولت دهم انتخاب شد.

به گزارش کلمه، صالحی در حالی با 146 راي موافق، 60 راي مخالف و 35 راي ممتنع از مجموع 241 نماينده حاضر در جلسه از مجلس راي اعتماد گرفت که نتوانست به بسیاری از انتقادات نمایندگان جواب قانع کننده ای بدهد. اما فراکسیون اکثریت از قبل تصمیم خود را گرفته بود تا صالحی وزیر شود.

جلسه رای اعتماد به صالحی، با حضور رئیس دولت دهم و در شرایطی برگزار شد که نمایندگان با چهار تذکر پیاپی درباره تخلفات قانونی دولت از احمدی نژاد استقبال کردند.

ابتدا خباز نماینده کاشمر از رکوردشکنی دولت در تاخیر در ارائه لایحه بودجه انتقاد کرد که تخلفی آشکار از قانون است. وی خواستار تذکر به احمدی نژاد شد و لاریجانی هم نظرش را تایید کرد و گفت: دولت باید هرچه سریعتر لایحه بودجه را بیاورد.

پس از او، جعفری نماینده کبودرآهنگ درباره نامه توهین آمیز اخیر احمدی نژاد تذکر داد و خواستار پاسخگویی رئیس مجلس رد این باره شد. این نماینده همچنین خطاب به رئیس دولت گفت: چرا این تنش را میان روابط قوا به نمایش گذاشتید؟

نادر قاضی​پور هم از نامه چهار نماینده در پاسخ به احمدی نژاد حمایت کرد و گفت که شش سوالش از وزیر کشور در یکی از کمیسیون​ها رسوب کرده و لذا خواستار پیگیری آن شد.

کواکبیان نماینده سمنان هم در تذکر دیگری، رئیس​ مجلس را موظف به حفظ شان مجلس دانست و با اشاره به رسانه​ای شدن نامه احمدی نژاد، گفت: نمایندگان از لاریجانی انتظار داشتند که در نطق امروز خود به آن واکنش نشان دهند.

وی همچنین با متهم کردن احمدی نژدا به اینکه به نهادي كه در راس امور است، تاخته است، از لاریجانی خواست واکنش مناسبی نشان دهد، و افزود: نباید اینگونه به نهادی که در راس امور است پرداخته شود و مجلس نیز سکوت کند.

اکبریان نماینده کرج هم از تلاشهای دولت برای وادار کردن برخی نمایندگان به پس گرفتن امضای استیضاح وزیر راه انتقاد کرد و گفت: نبايد به هر وسيله‌اي متوسل شد تا نمايندگان از استيضاح منصرف شوند.

نطق احمدی نژاد و صحبتهای نمایندگان موافق و مخالف نیز ساعات بعدی جلسه مجلس را به خود اختصاص داد؛ نطقی که در آن هیچ توضیحی درباره علت برکناری متکی داده نشد و مخالفت‌هایی که در این باره سکوت نکردند.

مطهری درباره ادامه موازی کاری ها در دستگاه سیاست خارجی پرسید و از صالحی پرسید که آیا توان مقابله با دخالت های اطرافیان احمدی نژاد را دارد یا خیر. او به طور ضمنی گفت که صالحی به دلیل نجابت، توان مقابله با تحرکات مشایی را ندارد و به هیمن خاطر با وزیر شدن وی مخالف است.

کواکبیان هم برنامه های صالحی را کلی دانست و زا نحوه برکناری متکی انتقاد کرد. وی همچنین بار دیگر از تاخیر در راه اندازی نیروگاه بوشهر انتقاد و تصریح کرد که پس از سی سال، هنوز به برخی از اهداف سیاست خارجی خود نرسیده ایم.

عثمانی نماینده بوکان هم با اشاره به نحوه برکناری متکی، از صالحی پرسید: آیا آمادگی برای این نوع برکناری را دارید؟ آیا سفرایتان را نیز اینگونه برکنار خواهید کرد؟

داريوش قنبري نماينده ايلام هم آخرین مخالف صالحی بود که برنامه های وی را بسیار کلی و شعاری دانست و به طعنه گفت: آقاي صالحي، وزارت خارجه را با دبيركلي سازمان ملل اشتباه گرفته است و شايد اين طور برداشته كرده كه گزينه پيشنهادي دبيركلي سازمان ملل است، چرا كه مطالب عنوان شده در برنامه‌هاي وي به تغيير نظام جهاني و كنترل آن و تغيير جهان اختصاص يافته است.

وی با بيان اينكه من احساس خطر مي‌كنم، متذكر شد: نبايد در رأس دستگاه ديپلماسي كسي باشد كه با مسائل بين‌المللي آشنايي ندارد.

قنبري در خاتمه سخنان خود به عنوان مخالف، عنوان كرد: اگر آقاي صالحي خوب عمل مي‌كرد، مي‌توانست جلوي صدور قطعنامه را بگيرد، البته درست است كه كشورهاي بزرگ با ما مواضع خصمانه دارند، اما بخشي از كاستي‌ها نيز مربوط به دستگاه ديپلماسي ما بود.

وی همچنین پس از سخنان یکی از نمایندگان موافق، نسبت به ارائه اطلاعات غلط در دفاع از وزیر پیشنهادی تذکر داد و گفت: یكی از موافقان اعلام كرد كه علی اكبر صالحی دكترای MIT دارد در صورتیكه اصلاً چنین رشته تحصیلی در دنیا وجود ندارد و این اسم یك دانشگاه است نه یك رشته تحصیلی.

اما نوبت که به صالحی رسید، او تقریبا درباره هیچ یک زا انتقادات مطرح شده پاسخی نداد و صرفا برنامه های خود را تبیین کرد تا در نهایت طبق توافق پیشین فراکسیون اکثریت، رای اعتماد بگیرد و به کابینه راه یابد؛ هرچند با رای شکننده 146 تایی، که احتمالا موضع او در برابر دخالت های رئیس دفتر احمدی نژاد را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.


22 پاسخ به “نمایندگان مخالف: آقای صالحی، آیا آماده‌اید مانند متکی برکنار شوید؟”

 1. ناشناس گفت:

  خدایا شر ابلحان را از سر این ملت کم کن

 2. مادر سبز گفت:

  اگر این مجلس و مخصوصا نمایندگان اقلیت فقط به فکر انتخاب شدن در دور بعد و گذشتن از فیلتر شورای نگهبان نبودند و واقعا خود را در راس امور میدانستند جلوی بسیاری از این قلدری ها و بی قانونی ها را می گرفتند و با استفاده از مصو نیت قانونی خود جلوی بسیاری از مشکلات و خیانتها ی به حقوق ملت را می گرفتند ولی متاسفانه ما شجاعتی در این اقایان نمی بینیم ! این وکلا باید بدانند که یکی از مهمترین اسناد تاریخی ایران صورت مذاکرات مجلس است که مبنای قضاوت ایند گان در مورد این اقایان و خانمها را فراهم می کند . یادمون نره که شجاعان یک بار می میرند و تر سوها هر روز.اقایان اگر واقعا وکیل مردم هستید چیزی به پایان دوره نمانده یک صدا از حقوق پایمال شده ی مردم توسط این دولت خود سر دفاع کنید و در مقابل اون جانانه بایستید تا حداقل پیش وجدان خود شرمسار نباشید.

 3. ناشناس گفت:

  مگه اهمیتی داره که ایشون برنامه هاش رو توضیح بده وقتی از قبل معلومه که رای میآره؟ مگه اصلا اهمیتی داره که ایشون نمی تونه به اروپا سفر کنه؟ مگه اصلا اشکالی دراه که ما کل این سیستم رو قبول نداریم؟

 4. امیر گفت:

  هرچی مامیگیم که قشرطرفداردولت حاکم روبی سوادهادرهررسته وگروهی تشکیل دادندطرفداران اونهامیگن نه شماهابغض الودقضاوت میکنید!
  والله اینطورنیست . نماینده طرفداردولت هنوزفرق بین رشته تحصیلی واسم دانشگاه رونمیدونه!
  من مطمئن نستم که اون حتی فرق بین کوکوسیب زمینی روبا تاپاله گاوبدونه چیه!

 5. دادار گفت:

  کار وزارت امور خارجه درجمهوری اسلامی ایجادبحران درسیاست خارجی ودشمن تراشی است واستفاده ازان درسیاست داخلیست لذا افراد ضعیف تراز اقای صالحی هم قادربانجام ان خواهند بود لذا نمایندگان نگران نباشند

 6. ضیاء گفت:

  چرا یک عراقی میتونه وزیر خارجه ایران بشه ، مقر انتخابات رئیس جمهور موسوی بوسیله لبنانیها تسخیر بشه،رئیس بسیج یک عراقی بشه و……

 7. متعجب گفت:

  خدای من یعنی این نماینده موافق نمی دونسته MIT اسم دانشگاه است نه رشته. اونوقت ما باید قدرت اول منطقه بشیم تا چند سال دیگه؟

 8. ناشناس گفت:

  انشاالله که آقای صالحی در برابر احمدی نژاد و مشائی ایستادگی کنه و احمدی نژاد و مشائی از تعویض جناب اقای متکی پیشیمان شوند .
  و……

 9. نیما گفت:

  جالبه که وزیر امور خارجه فیزیک هسته ای خونده.

 10. ناشناس گفت:

  منظورشون دکترای MI6 بوده از …. .؟
  البته دوست ناشناس بالا «ابلهان» درست‏تره.
  ضمنا. کاش مثل گذشته، پاسخ‏ها در جای درست قرار بگیره.
  همچنین. + و – ها درست کار نمی‏کردند، برچیده شدند. مباد که بقیه‏اش هم …؟

 11. 2011 گفت:

  نماینده گان چپ وراست که به صالحی جهت مصلحت رای دادید خدا از شما نگذرد برای مصلحت رای بدهید اقای جنتی با یک دیدار با اقای خاتمی عزیز شما را جنایتکار بدانند .

 12. محسن گفت:

  سلام
  از دوستان سبز می خوام که بین تیم کارشناسی وزارت خارجه که اکثرا دل در گرو این مردم و رئیس جمهور منتخبشان دارند و این بی مایگان فرق بگذارند و همه را به یک چوب نرانند.
  خدمتگزاران شما در بدنه وزارت خارجه نیز با نگرانی و دست بسته نظاره گر آنچه بدست محمود احمدی نژاد و روسایش پخته می شود و مردم فکر می کنند که کارکنان وزارت خارجه در تهیه آن نقش دارند هستند.
  می خواهم میرحسین عزیز
  ای رئیس جمهور محبوب و عزیز ما
  ما تا جایی که ممکن است و برایمان مقدور می کوشیم تا جلوی آنچه به صلاح این مردم نیست را بگیریم.
  ما هم جون همه سبزها به امید روزی هستیم که بی سوادانی…. سیاست ورزان این کشور را به کنجی نرانند و خود با حماقت روز افزون و بی توحه به نظرات دلسوزان شاغل در این وزارتخانه به بر باد دادن سرمایه های این کشور مشعول شوند.

 13. آمل گفت:

  از مجلسی که به یک نظامی جهت پست وزارت کشور رای اعتماد میدهد چه انتظاری میرود.آقای مطهری راست گفت که این مجلس در راس امور نیست

 14. بامداد گفت:

  جمهوری اسلامی اگه فکر جدی برای راضی کردن مردم نباشه عاقبتی بهتر از مصر و تونس نداره.

 15. دلفان گفت:

  ازنمایندگانی که امروز قسم می خورند وفردا عکس آن عمل می کنند انتظاری بیش ازاین نمی رود.

 16. ناشناس گفت:

  نخست اینکه ایشون یک وزیر دولت زور و کودتایی است و اجازه وارد شدن به هیچ یک کشورهای غربی ندارد.
  دوم اینکه خیلی انرژی را صرف این دقل کاری های حکومت زور نکنیم که به خودشان وجهه قانونی بدهند و جنبش مردمی سبز به رهبری میر حسین عزیز راساکت کنند.

 17. amiri گفت:

  انقدر دروع و ریا تحویل مردم ندهید . البته بنویسید دروع بنویسید تو این سایت چون این سایت سایت دروغی است که سردم دار دروغ گوهاست با این حرفها مردم بیشتر متوجه میشوند که میر حسین موسوی و نوچه هایش سگهای پاسبان اسرائیل وامریکا هستند بنویسید اگر ننویسید از شما انتقاد می شود. امیری

 18. هیچم گفت:

  بابا چرا همه با عراقی بودن آقای صالحی اینقدر مشکل دارین
  مگه نه اینکه ما با ملت عراق برادریم
  همون برادرهایی که هشت سال تمام با هم جنگ بازی میکردیم
  حالا بماند که یه عده از دو طرف قوانین بازی رو رعایت نمیکردن و تو بازی در اثر بی احتیاطی کشته میشدن
  البته بیشترش هم تقصیر خودمون بود چون الان داریم با پر کردن جیب عراقیهای عزیز و دوست داشتنی از دلشون درمیاریم
  ولی این عزیزان عراقی هنوز هم یه کم از دست ما دلخورن واسه همینم بعضی وقتا چندتا ترقه جلوی پامون در میکنن تا دلشون خنک بشه
  چقدر دوست داشتنی هستن این برادرهای عراقی و چقدر بی عاطفه هستیم ما

 19. سبزپوش گفت:

  من برای آقای پروفسور صالحی متاسف و کمی هم ناراحتم که با وجود شان و جایگاه بسیار بالای علمی و افتخارات بیشمار تحصیلی (میدونیین که ایشون سال ها رییس دانشگاه صنعتی شریف بودن و به عقیده ی بسیاری از اساتید اونجا، بهترین رییس تاریخ دانشگاه شریف)، اکنون در یک دولت غیر قانونی با سطح سواد و شم مدیریتی بسیار پایین تر از آقای ضالحی، کرسی گرفتند.

  آقای صالحی عزیز که همیشه از شما با احترام یاد کردم، به خدا بسیار انسان هایی بودن که به خاطر یک اشتباه از عرش به فرش افتادن، شما چرا این قدر پست های سیاسی تو این چند سال قبول کردین؟ این جایگاه شما نیست که از آدمی مثل احمدی نژاد دستور بگیرین!
  افسوس و صد افسوس!!!!

 20. armaghan گفت:

  akhe chera ma bayad jae zendegi enjore zajr bekeshem

 21. system گفت:

  به امید پیروزی اصلاح طلبان

 22. معین گفت:

  الهی آمین