سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله امجد: چطور می‌شود کسی عالم اسلامی باشد و بگوید این اسلام است؟...
» سخنان مهم استاد اخلاق در جمع خانواده‌های زندانیان پس از انتخابات

آیت‌الله امجد: چطور می‌شود کسی عالم اسلامی باشد و بگوید این اسلام است؟

چکیده :آیت‌الله امجد ضمن ابراز حزن و اندوه عمیق برای خانواده‌های شهدا و اسیران بی‌گناه و کل ملت ایران از اتفاقات اخیر، می‌گوید: چطور می‌شود کسی عالم اسلامی باشد و دم از اسلام بزند، بعد بی‌تفاوت باشد به اتفاقاتی که افتاده؟ چطور می‌شود طاقت آورد وقتی میشنوی نیمه‌شب به دانشگاه‌ها حمله می شود و دانشجویان معصوم کتک می‌خورند؟ من همه‌ی کارهایم را تعطیل کرده‌ام و جایی نمی‌روم، چون جوابی برای سوال‌ها ندارم. بگویم اسلام این است؟ اتفاقاتی که افتاده انسانی...


جمعی از خانواده های زندانیان سیاسی همزمان با اربعین حسینی با حضور در محضر استاد گرانقدر اخلاق، آیت الله امجد، ضمن تشریح وضعیت زندان ها و زندانیان سیاسی خواستار پیگیری علما در خصوص حقوق صنفی زندانیان شدند.

به گزارش خبرنگار کلمه، آیت الله امجد در این دیدار ضمن ابراز حزن و اندوه عمیق برای خانواده های شهدا و اسیران بی گناه و کل ملت ایران از اتفاقات اخیر، تصریح کردند: چطور می شود کسی عالم اسلامی باشد و دم از اسلام بزند، بعد بی تفاوت باشد به اتفاقاتی که افتاده؟ چطور می شود طاقت آورد وقتی می شنوی نیمه شب به دانشگاه ها حمله می شود و دانشجویان معصوم کتک می خورند؟ من همه ی کارهایم را تعطیل کرده ام و جایی نمی روم، چون جوابی برای سوال ها ندارم. بگویم اسلام این است؟ اتفاقاتی که افتاده انسانی است؟

ایشان افزودند: اصل روحانیت دفاع از مردم است، اما این روزها انگار ما کاری نمی توانیم انجام دهیم و حتی پیش جوان ها زبان دفاع نداریم. ما باید بلندگوی حق طلبی باشیم اما دستمان بسته است. اگر چند لحظه، فقط چند لحظه به بنده در تلویزیون جمهوری اسلامی وقت بدهند، به مردم جامعه می گویم که این عمامه، یک عمر حامی عدالت بوده است، اصلا فلسفه ی آن همین است. اگر دیگر حامی عدالت نباشد، باید بر زمینش گذاشت. این عمامه، مقدس است. علما آن را می بوسند و بر سر می گذارند. اگر این عمامه بر سرم نبود یک آدم معمولی بودم، اما الان که سرم هست مردم از من توقع دارند، اما حالا دهانم بسته ست.

ایشان در ادامه گفتند: جمهوریت یعنی اینکه مردم در صحنه باشند و رسانه ها هم حامی مردم باشند. یعنی نقد وجود داشته باشد. اما الان وضع به گونه ای است که شما اگر لبخندی هم بر لب ما می بینید، در ظاهر است. دلمان پر از درد است. فقط می توانیم گوش بدهیم و منتقل کنیم.

آیت الله امجد با یاد آوری فرازهایی از نهج البلاغه گفت: مالک می گوید بارها از پیامبر شنیده ام که می گفتند اگر در جامعه ای مظلوم نتواند بدون لکنت حق خود را بگیرد و مردم نتوانند انتقاد کنند، آن جامعه فاسد است.

این استاد اخلاق تاکید کردند: هدف، وسیله را توجیه نمی کند. این همه دکتر و مهندس برای این انقلاب و نظام خود را فدا کردند. الان داریم کاری می کنیم که مردم بگویند اف بر شما. این وضع زندگی و معیشت است؟ همه که همدیگر را دزد می خوانید. همدیگر را جلوی دوربین کشف می کنید… به کجا رسیدیم؟! مردم باید به چه چیزی دلشان را خوش کنند؟

آیت الله امجد ضمن تقدیر از همت ستودنی خانواده های زندانیان سیاسی اظهار کردند: بنده شرمنده ی صبوری شما خانواده ها هستم و این درد مرا کشت که با درد شناسان، درد دل خود گفتم و حرفی نشنیدم.

ایشان با ابراز تاسف از اینکه اطلاعات غلط و یکطرفه زیاد می رسد، اذعان داشتند، گاهی تصمیم هایی که گرفته می شود یا موضع‌گیری ها بر اساس آن اطلاعات است. گرچه من هم قبول دارم باید شنونده خودش بررسی کند و حقایق را استخراج کند. اما برخی افراد چشم هایشان را بستند به روی حقیقت. بعضی از اهل دیانت هم باور می کنند حرف ها را.

آیت الله امجد با ذکر خاطراتی از اساتید و علمای قم افزودند: خدا رحمت کند آیت الله بهجت را که این اواخر در کلاس های خود می گفتند: خدا کند که دست هایمان را بر چشم نگذاریم و بگوییم روز، شب است. نقدهای ایشان کاملا مشخص بود به وضعیت، اما گاهی کسانی نمی خواهند درست منتقل شود. چرا این بزرگان این حرف ها را می زدند؟ من خودم در مجلسی در مشهد گفتم دروغ نگویید. آمدند گفتند: شبهه ایجاد کردید!

در انتهای این جلسه که با حضور نمایندگانی از خانواده های زندانیان سیاسی پس از انتخابات تشکیل شده بود، آنها به تشریح وضعیت خانواده ها و شرایط ناگواری که بخشی از حاکمیت برای آنان به وجود آورده اند، از جمله برکنار کردن دیگر اعضای خانواده ها از شغل های خود به جرم نسبت خانوادگی، به زندان افکندن نان آور خانواده، قطع حقوق بازنشستگی زندانیان در برخی موارد و همچنین اخراج آنان از دستگاه های دولتی و حتی خصوصی پرداختند که آیت الله امجد تاکید کردند وجوهات و سهم امام اگر احراز شود، قابل پرداخت برای خانواده های زندانیان است.


118 پاسخ به “آیت‌الله امجد: چطور می‌شود کسی عالم اسلامی باشد و بگوید این اسلام است؟”

 1. اخرالزمان گفت:

  با کامنت sportman موافقم.واقعا از بعد از کشتار و سرکوب مردم دین ستیزی و دلسردی از حکومت دینی به اوج خود رسیده.چیزی که عوض داره گله نداره عاقبت حکومت دینی که در دست غیر معصوم باشه همینه.امیدی به نجات این ملت نیست.

 2. همیشه سبز گفت:

  سخنان ایشون ظاهرا بای آفایون درد داشته که مجید اینجوری … میگه و خودشم میدونه اما مجبوره میفهمیییییییییییین :)

 3. moH گفت:

  به قول دکتر شریعتی.حضرت علی در مقابل مخالفان خود که به انحاو مختلف در حکومتش سنگ اندازی می کردند کوچکترین احانتی نکرد و به تعبیر ایشون عجیب تر از اون این بود که حتی آن ها را همواره با احترام و بخشی از جامعه اسلام خطاب می کرده… و من نمی دانم با وجود تمام این ها چگونه همواره این حکومت خود را با علی (ع) مقایسه و عده ای به تعبیر خودشان با بصیرت از آن ها به عنوان حکومت نایب امام زمان حمایت می کنند…. من نمی دانم کجای این حاکمیت با آن آزادی سیاسی و اجتماعی قابل مقایسه است؟…. و من نمی دانم که آیا آنها تلویزیون خودشان را هم نمی بینند که زندان سیاسی روش ابن زیادها بوده نه علی (ع)….. واقعا ممنونم از این روحانی زنده دل که این نکته ی بسیار زیبا و لطیف را از حکومت حضرت علی به ما نشون دادند… و نگذاشتند همچنان حرمت علی (ع) زیر سایه ی مخوف این حکومت در قلب های ما شکسته شود…. و تنها آرزویم این است که پایدار باشید آیت الله امجد عزیز در راهتان…

 4. ناشناس گفت:

  مواظب باشید گرگ ها شما را از رهبر الهی جدا نکنند، شما را گروه گروه نکنند، شما را طعمه خودشان قرار ندهند. وسیله پیشرفت دشمن نشوید. شما الان در جبهه جنگید، در جبهه جنگ دینی هستید.

  وای به امتی که از رهبر الهی خود فاصله بگیرد، هلاک است، هلاک است، طعمه دشمن است.

 5. ولايت گفت:

  آقاي امجد
  از شما توقع نداشتيو كه اسم شما در اين سايت زده بشه چه برسه كه يه سري انسان هاي بي خدا به شما به خاطر مواضعتون تبريك بگن،شما دستتون با فتنه گران در يك كاسه گذاشتيداز امام زمان خجالت بكشيد آقاي امجد

 6. ناشناس گفت:

  اقاي امجد! دلتان براي افرادي مي سوزد كه مسجد سوزي كردند؟ يا براي كساني كه ادم كشي كردند؟ شما ميدانيد با كساني كه ديدار كرده ايد خواسته اينها براندازي جمهوري اسلامي بود/؟

 7. alireza گفت:

  با سلام از ایشان که با درایت و بدون واهمه مواضع حق را حمایت کردند نهایت تشکر را دارم و امیدوارم با حمایت سایر روحانیون متخلق به اخلاق الهی جوانان متوجه شوند که دین اسلام حقیقت ستیز نمیباشد و از پذیرفتن مخالفان نیز روگردان نمی باشد چه رسد به مومنین منتقد جهت شکوه و عظمت اسلام.

 8. arshiaa گفت:

  خیلی دوست دارم برای یکبارهم که شده امثال این اقامجید بظاهر مقدس بفرمایند خصوصیات یکی انسان الهی چیست وچه کسی تعیین میکند خواست الهی چیست وچگونه یک انسان که توانائی اصلاح … را ندارد می تواند تمام وکمال خواست خدا را تشخیص وابراز کند!!!!!!!!!!!!!؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 9. محمد گفت:

  پاینده باشید

 10. ناشناس گفت:

  اولین بارم هست دارم تو کلمه پیام می ذارم. عزیزان خواهش می کنم توی پیما هاتون کسی رو حزب الهی خطاب نکنید. حرب الهی یعنی کسی که وابسته به حزب خداست. . خواهش می کنم به جای لغت حزب الهی از لغت حزبُ ال استفاده بشود.

 11. آرش گفت:

  سپاس! سپاس از این روحانی که هم چون بسیاری دیگر، خود را نفروخت. ایشان را از خیلی سال پیش می شناسم و می دانم که بسیار وارسته هستند و امیدوارم که هم چنان وارسته بمانند و مردمی.

 12. رضا گفت:

  درود بر هر که در لباس دین آزادی را پاس می دارد و مایه ی گریز اهل دین از دین نیست.من با این که به دین، دیگر، معتقد نیستم اما تلاش هر دین مداری را در کسب آبرو برای دین می ستایم. درود بر شرف آقای امجد عزیز.

 13. amir kh گفت:

  حرف دله ما رو زدی بعضی وقت ها از گوشه و کنار حرف هایی می شتونیم که چراغ خاموشه قلبمون از دینی که هم لباس هایتان برای ما ساختند لحظه ای روشن میشه

 14. ساسان گفت:

  هفته پیش مطلبی رو از یک مداح شنیدم که می گفت روایت است که پرچم عدالت را یک سید جانباز با دستی مجروح خدمت امام عصر خواهد داد؟
  چـــــــــــــــــــــــــــــرا؟ این … را میگویید؟
  ….

 15. ناشناس گفت:

  اقاي ناشناس کي وضعيت مارو براي تو روشن کرده؟
  تو که به خدا و رسول و قيامت معتقدي شنيدي پاي منبري يا خواندي در کتابي که خدا به پيامبر فرمود اي رسول اگر کسي به ديگري تهمت بزند ولو توي رسول براي امرزش او 70 بار دعا کني استجابت نمي کنم و از گناهش نمي گذرم؟ اگر 1 درصد اشتباه کرده باشي مديون چند ميليون نفري اخوي؟ اقاي معتقد قيامت شوخي نيست براي دنياي ديگران جهنم رو براي خودت نخر

 16. ناشناس گفت:

  ما که از رهبرمون جدا نشديم و نمي شيم
  هنوزم ميگيم يا حسيـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــن مير حسيـــــــــــــــــــــــــــــــــــــن

 17. mom گفت:

  سلام به همه. …
  اینکه افراد رده اول نظام از برخی افراد حمایت میکردند در دوران انتخابات واقعا جای تاسف دارد (شورای نگهبان و شخصی مشخص)
  امام همان افراد مظلوم واقع شده ی به نظر ایشان آیا ظلمی به کشور واد نکردند ؟
  نمیشود که آدم عاقل بررسی کند که پیشینه این جنابان مظلوم واقع شده در ادراه کشور چگونه است؟
  هیچ کسی ادعای ایجاد مدینه فاضله نکرده و حداکثر توان در از بین بردن فقر و ظلم و رانت خواری است. یکجانبه نگریستن هم خودش نوعی ظلم است.
  دلسوزی ایشان نباید در باره تاییدات غرب از فعالیتها جنبش سبز باشد. به نظر شما اگر جامعه اسلامی است و فردی که در تلاش برای رسیدن به قدرت اول اجراییست نباید در موارد در خطر بودن کیان جامعه از خود واکنشی نشان دهد ؟
  نظر و فکر با خودتان

 18. MRM گفت:

  سلام علیکم حاج آقا!
  منتظر این بیاناتتون بودیم.

  امیدوارم به زودی از آیت الله جوادی آملی هم این اظهار نظرات رو بشنویم