سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » آیت‌الله امجد: نباید علی گو و معاویه خو باشیم / منبر و محراب، دلیل صداقت نیست...
» تاکید استاد اخلاق بر لزوم پرهیز از دروغگویی و ظاهرسازی

آیت‌الله امجد: نباید علی گو و معاویه خو باشیم / منبر و محراب، دلیل صداقت نیست

چکیده :آیت‌الله امجد معتقد است که "منبر و محراب دلیل صداقت و حقیقت نیست، گول نخورید؛ اینقدر از روی این منبر‌ها به ته جهنم رفته‌اند که حساب ندارد." او می‌گوید: لا اله الا الله، یعنی این که خداپرست بشویم. دروغ و حقه بازی و هزاران کثافت کاری دیگر در اعمال ما نباشد؛ و می‌افزاید: خیلی از بزرگان واولیا بودند که رفتند و هنوز جایشان پر نشده، آنها با یک لبخند مشکلات مردم را حل می کردند و رمز موفقیت هایشان "صداقت"بود، صداقت با خلق و خالق....


آیت‌الله امجد معتقد است که “منبر و محراب دلیل صداقت و حقیقت نیست، گول نخورید؛ اینقدر از روی این منبر‌ها به ته جهنم رفته‌اند که حساب ندارد.” او می‌گوید: لا اله الا الله، یعنی این که خداپرست بشویم. دروغ و حقه بازی و هزاران کثافت کاری دیگر در اعمال ما نباشد؛ و می‌افزاید: خیلی از بزرگان واولیا بودند که رفتند و هنوز جایشان پر نشده، آنها با یک لبخند مشکلات مردم را حل می کردند و رمز موفقیت هایشان “صداقت”بود، صداقت با خلق و خالق.

به گزارش کلمه، پایگاه اطلاع رسانی استاد محمود امجد، بخشهایی از اظهارات این استاد سرشناس اخلاق در خصوص اهمیت صداقت و پرهیز از دروغگویی و فریبکاری را منتشر کرده است که در ادامه می‌خوانید:

اگر علامه دهر باشی و صداقت نداشته باشی؛ مردم تو را نمی خواهند. اما اگر سیوطی خوان باشی و حتی سیوطی را بلد نباشی ولی صداقت داشته باشی، مردم حتی کفش تو را می بوسند و می گویند: او سرباز امام زمان است.

منبر و محراب دلیل صداقت و حقیقت نیست. اینقدر سخنران‌ها رفتند جهنم که حساب ندارد، اینقدر از روی این منبر‌ها به ته جهنم رفته‌اند که حساب ندارد. منبر و محراب دلیل نیست. گول نخورید. صداقت می‌خواهند. حقیقت می‌خواهند.

لا اله الا الله، یعنی این که خداپرست بشویم. دروغ و حقه بازی و هزاران کثافت کاری دیگر در اعمال ما نباشد و زبان به لا اله الاالله داشته باشیم. این که اسلام نیست.

اگر در پرتو انوار قرآن قرار گیریم، همه چیز عوض خواهد شد. اگر قرآن از طاقچه ها به دست ها و چشم ها سپرده شود، پدرها و مادرها به نور خواهند رسید، خانه ای که براساس آموزه های قرآنی مدیریت شود، فرزندان آن خانواده هم از روشنایی بهره خواهند برد تا اگر فصل سخن گفتن رسد، به «جادلهم بالتی هی احسن» خواهد رسید. اگر کلام شکل گرفت هرگز جز به صداقت نخواهد بود. اگر دست ها را نگاه کنی پاکی را خواهی دید، چنان که در دیده و دلشان هم جز پاکی نیست. مکتب ما، درس قرآن ما، مشق اسلام ما، آموزه های اهل بیت ما جز این نیست، خوبی و خوبی و باز هم خوبی.

مکتب ما مکتب گذشت و انسانیت است. مکتب آقایی و خوبی مکتب علی(ع) می باشد. هر چه بدی است در مکتب معاویه است. . . یا باید زیر پرچم علی(ع) باشیم یا زیر پرچم معاویه. . . نبایستی علی گو و معاویه خو باشیم . . .

انشالله تعالی شما باید آنقدر پیشرفت و ترقی بکنید که عالم را پر کنید از نور خودتان. خیلی از بزرگان واولیا بودند که رفتند و هنوز جایشان پر نشده، آنها با یک لبخند مشکلات مردم را حل می کردند و رمز موفقیت هایشان “صداقت”بود، صداقت با خلق و خالق.

اصل و اساس اخلاق، تقواست حالا اگر کسی می خواهد که در این کار ممارست کند و تقوی در وجودش پیاده شود خطبه همام را از خطبه های معروف امام علی (ع) در نهج البلاغه که به خطبه متقین هم معروف است زیاد بخواند. این همان خطبه ای است که امام علی (ع) خواند و همام پس از شنیدن عاشقانه جان داد. کتب زیادی هم در مورد آن نوشته شده است. در این خطبه می گوید آدم با تقوی زبان خودش را نگه می دارد، خودش را متهم می داند، دیگران را تخطئه نمی کند. یکی می گفت خطبه متقین را وقتی می خوانم می بینم که هیچ چیزش علائم و نشانه های اهل تقوا که می گوید در من نیست این نشان شناخت و صداقت است اما منافق وقتی می خواند می گوید همه اش در من است برای رسیدن به تقوا نیز باید نفس را مهار کرد و مدام هم مراقب بود تا مهار پاره نکند و بیچاره مان نسازد. این که از زبان پیامبر اکرم (ص) در دعا می خوانیم «الهی لاتکلنی علی نفسی طرفة عین ابدا» نشان از این دارد که چشم به هم زدنی غفلت آدمی را از اوج به حضیض می کشاند و کم هم نبودند آنانی که به دمی غفلت، دنیایی از عبادت را از دست دادند و از پله های بالای نردبان فرو افتادند و در هم شکستند.

ز بس که پرده عصیان گرفته چشم مرا/ تو در کنار منی من تو را نمی بینم. امام زمان (عجل الله تعالی فرجه الشریف ) الان از نظر فیزیکی یا کربلاست یا نجف یا مشهد و یا مدینه. امروزه خیلی ها دکان باز کرده اند و می گویند مثلا در مکه با امام زمان فالوده و بستنی خورده ایم. اینها دروغ است. مگر می شود هر کسی با سرّ الله آشنا شود. خود پیغمبر خدا در بین مردم بود، ابولهب و ابوجهل او را می دیدند. امیر المومنین « علیه السلام » را ابن ملجم هم می دید. امام حسین « علیه السلام » را شمر هم می دید. اما خداوند یکی را سرّ الله قرار داده است و مخفی کرده است. آنوقت من بیایم و به راحتی با اسرار آشنا شوم. ما الان ظرفیت نداریم. رهبر اینجا بیاید شلوغ می کنیم. خود امام زمان فرمودند : دوست من باشید، من خودم سراغ شما می آیم. سید پینه دوزی بود که همه علمای تهران قبولش داشتند. حضرت روزی خارج از نوبت به او فرمودند این کفش را بدوز. سید پینه دوز به ایشان گفت : نوبت این آقاست حضرت دوباره فرمود. سید باز هم گفت نوبت دیگری است. حضرت باز هم تکرار کرد و سید بلند شد و حضرت را بغل کرد و گفت : آقا اگر یک دفعه دیگر حرف بزنید به همه می گویم آن آقایی که دنبالش می گردید اینجاست. بعد حضرت خندید و گفت بارک الله. حضرت انجام وظیفه می خواهد و آنها از ما فقط صداقت و وظیفه می خواهند. امام داشتند او را امتحان می کردند.

آقای‌ سیبویه‌ وقتی‌ بچه‌های‌ سیّد پای‌ منبر ایشان‌ می‌آمدند، از منبر پایین‌ می‌آمده‌ است‌، آنها رامی‌بوسید و صلوات‌ می‌فرستاد و همه‌ را بلند می‌کرد، این‌ کارها به‌ ما نمی‌آید، ایشان‌ یک‌ عمرنوکر اهل‌ بیت‌ بود و صداقت‌ داشت‌. (و جعلنی‌ فی‌ کل‌ّ الاحوال‌ متواضعاً) خدایا این‌ کبر و حسد و کینه‌ و خودخواهی‌ وخودپرستی‌ که‌ بدترین‌ لحن‌ است‌ را از ما بگیر. هر قبله‌ که‌ ببینی‌ بهتر ز خودپرستی‌ است‌. بوش‌، خودپرست‌ است‌. خدایا خودپرستی‌ را از ما بگیر.

سیر و سلوک گردن کج کردن و چپ و راست رفتن و این بازی ها نیست سیر و سلوک اینست که آدم خلاف نکند. آدم های ناقصی در جامعه افتاده اند و شده اند استاد و بچه ها را کج و کوله بار می آورند نمی دانم ( به جوانان می آموزند) که چند هزار تا انا انزلنا بخوانند تا (در امتحان نمره بگیرند) برو درس ات را بخوان معصیت نکن اگر مردی زبانت را نگه دار، ز کذب و غیبت و بهتان و آزار. نیازی نیست گردنت را کج کنی خدا گردنت رو صاف آفریده و راضی نیست انسان بازی درآورد ولی سعی کن متکبر نباشی جامعه بی سرپرست همین است گله بی چوپان همین است تمام سیر و سلوک و همه درس اخلاق فقط یک کلمه است، مرد میدان هست؟ بسم الله ! خلاف نکنیم. نماز شب اش ترک نمی شود ولی آبرو و حیثیت مردم را از بین می برد! تهمت، ایمان عابد را آب می کند. ما می خواهیم با این حرفهایمان به خدا برسیم؟ ما می خواهیم عارف شویم؟ هزاران سال عبادت بکنیم باز هم پایمان لنگ است خدایا هدایتمان کن خدایا به ما صداقت بده. صداقت با خلق و خالق می خواهند و بس.


30 پاسخ به “آیت‌الله امجد: نباید علی گو و معاویه خو باشیم / منبر و محراب، دلیل صداقت نیست”

 1. ناشناس گفت:

  خداوند سايه شما را برسر ما حفظ كند .آمين

 2. محمدجوادِسبز-فرزندجانباز وبرادرزاده ی1 شهید گفت:

  سلام ما بچه های بیشمار جنبش سبز به *****آیت الله امجد****- اسلام اقعی و روحانی واقعی یعنی ایشون و امثال ایشون- که در صف ابن زیادهای این روزای ایران وارد نشدند- واقعا حرفهای ایشون هم جاش روی لوح های بهشتیه
  شماها توی قلب بچه های عدالتخواه جنبش همیشه پیروز سبز جای دارید- شهادت رمز پیروزی پاکان در همه ی دوران بوده و هست

 3. ناشناس گفت:

  خدایا علمایی چنین بزرگوار را اجر بده که نماینده ی اسلام رحمانی اند

 4. رزمنده دفاع مقدس گفت:

  بنام خدای خمینی(س)
  آیت الله امجد بدون شک عارفی ست وارسته که دین خود را به دنیا نفروخته! در ایام انتخابات که ایشان صریحا و قویا از سید بزرگوار میرحسین دفاع کرد و فرمودند: “من به صداقت آقای موسوی یقین پیدا کرده ام و اگر همه کره زمین غیر این را بگوید من از یقین خود دست بر نخواهم داشت”، بعصی از دوستداران و علاقمندان ایشان که به جناح کودتا تعلق سیاسی و علاقه داشتند ایشان را متاسفانه آماج شدیدترین حملات قرار دادند از جمله تهمت سنگین منافق و بی بصیرت!؟ و غیره!! این عارف بزرگ که نشان داد عرفان اگر از جایش تکان نخورد و اسیر جامعه و زمان خویش گرد همان عرفانی است که امام(س) از آن به عرفان منفی یاد می کردند واقعا مصداق بارز عرفان مورد نظر حضرت امام(س) است! این میشود که وقتی از آیت الله شیخ محمود امجد کرمانشاهی میخواهند که ایشان در سخنان خود برای رهبری دعا کند، آقای امجد پاسخ می دهد “من در نماز شبم برای همه مومنین دعا می کنم”. ایشان از امام جماعت امام زاده صالح تهران عزل میشود!!بهر صورت وقتی که این آقایان برای رسیدن به مقاصد دنیوی خویش مسئله ظهور و حجت را ملعبه بازیهای سیاسی خویش میکندد فلانی را سید خراسانی و دیگری را شعیب بن صالح و…نباید از رفتارهای اینچنین با عرفا و علمای بزرگی چون امجد، وحیدی خراسانی و دستغیب و… تعجب کرد! و اما بشنوید و ببنید نظرات بزرگان دین در مورد این عارف بزرگ: استاد فاطمی نیا : من یقین دارم كه ایشان (آقای امجد) اگر از دنیا برود اهلبیت مثل نگینی ایشان را در برخواهند گرفت! آیت الله العظمی بهاالدینی: امجد و ما ادراك ماالامجد! آیت الله جوادی آملی : ایشان(آقای امجد) را صد سال دیگر خواهند شناخت!!

 5. سبز راست قامت گفت:

  امام جعفر صادق (ع):”اذا اتهم المؤمن اخاه انماث الايمان من قلبه كما ينماث الملح في الماء”
  همينكه مومن برادر (ديني) خود را تهمت زند ايمان از دلش زدوده شود چون نمك در اب -(اصول كافي جلد 4 يا كتاب ايمان وكفر باب تهمت و بد گماني)
  كسي كه مورد اتهام است حرجي بر او نيست (اتهام دروغين يا به اصطلاح امروزي ترور شخصيتي) بلكه تهمت زننده ايمانش را از بين برده است -اب خودش زلال است و پاك و گوارا ولي وقتي نمك به ان اضافه كرديد همه انچه داشت بين ميبريد حالا هر چقدر نمكش بيشتر قدر و ارزش ان كمتر -هيچكس اب دريا نمي فروشد ولي آب معدني (خالص) زياد طالب دارد
  حال ببينيد انها كه بي مهابا از هر تريبوني تهمت به مسلماني ومسلماناني ميزنند آيا ايماني دارند؟
  آيا به روز جزا و پل صراط اعتقادي دارند؟ نكند توهم داشته و بگويند “ان ربكم الاعلاء”؟؟!!!!!
  ما مسلمانيم هركه برتهمت زند هم در اين دنيا هم در اخرت گريبانش را ميگيريم چون پيرو حسينيم

 6. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  البته من منظور ” گله بی چوپان همین است.” را میفهمم به این معنی که رهبری نیست و هرج و مرج ناشی از سردرگمی به وجود می آید ولی متاسفانه این مثلی است که چندان زیبا نیست ولی به صورت سنتی در میان روحانیان ما جا افتاده است و بیشتر به دشواری نظم دادن به یک گروه بزرگ بر میگردد.

 7. ناشناس گفت:

  قابل توجه سبزهای دروغگو ! از این سخنرانی ها درس بگیرید و اینقدر دروغ نگویید.

 8. معتقدبه آخرت گفت:

  حضرت استاد گرچه ازشمادوریم اما خدای بزرگ نگهدارتان باشد چقدر به سادات علاقه داریدمرحبا برشما .والله جوانان دانشگاهها باشما درخوابگاه دانشگاه چه نمازها خوانده وازنفس حق ودم گرم شما جقدر بهره برده اند گوارای وجودشان خدای بزرگ طول عمر باعزت به شما که ازستارگان روحانیت اصیل هستید بدهد. یاعلی

 9. ناشناس گفت:

  سلام استاد.
  یک درس کامل مراقبه نفس است برایم. سعی میکنم در یکسال، به معنای واقعی بخش‏هایی که ترک کرده‏ام یا فراموش، را به دل و جان اجرا کنم.

 10. محسن گفت:

  با سلام
  وقتی کسانی از منبر نماز جمعه مردم را بز غاله و گوساله و میکروب میخواندو آیا مصداق (و قولو للناس حسنا ) است؟
  در آن دین که دروغ جا بگیرد
  دروغگو هم در آنجا پا بگیرد
  ریا و چاپلوسی رونق بگیرد
  بساط علم و تقوا پر بگیرد.

 11. احمد گفت:

  آقای امجد سلام
  در جامعه ای که به لطف …. به سید(میر حسین موسوی )هتک حرمت کردند و یک شال سبز به گردن انداختند و گفتند من سیدم چه انتظاری دارید؟

 12. دادار گفت:

  متاسفانه روی سخن شما باکسانیست که ابدا این فرمایشات شمارانمیخوانند مگر اینکه بصراحت بفرمائید که روی سخنتان به چه کسانیست انوقت فورا برایتان پرونده ای درست میشود وشما هم میشوید فتنه گر. خداوند همه راهدایت کند

 13. مهدی سنایی گفت:

  خدا خیرت بده

 14. Amin.Morshedzadeh sabz گفت:

  مردم تونس 2 هفته جنگیدند و پیروز شدند.ما یک سال و نیم فقط بیانیه گوش دادیم و سرکوب شدیم. درود به شرف مردم تونس

 15. سبز گفت:

  اي كاش سخنان اين استاد مورد توجه صاحبان قدرت و حكومت واقع شود

 16. ناشناس گفت:

  ایا ایشان کلاس یا جلسهء درسی دارند که بتوانیم بهره ببریم؟
  لطفا اگر اطلاع دارید مکان و زمان ان را به ما هم اطلاع دهید

 17. سوشیانت سبز گفت:

  چقدر زیبا بود ای کاش همه آقایان گوش دل می گرفتند و دست از جان و مال و ناموس مردم می کشیدند و در آشکار خدمت خلق می کردند و در نهان عبادت خالق.
  کجا علی ع دشمن خود را ازار کرد که خوب می دانیم از کسی که به نا حق اورا نفرین کرد حلالیت طلبید! مولی علی یعنی صداقت شفقت نصرت این رفتار آقاین به یزید و معاویه میماند نه امام شهید.

 18. صیاد گفت:

  شما مضلین چه میدانید اقا چه میگوید
  با پخش این مطلب به ایشون بی حرمتی کرد ه اید
  حرومی ها

 19. minoo- ghahreman گفت:

  lotfan adrese interneti aghaie amjad ra benevisid

 20. شهاب گفت:

  از دوازده سال پیش که این مرد بزرگ را شناختم هر روز یک نکته تازه میگوید. خدا امثال آقای امجد را از ما نگیرد.

 21. زنده باد سبز گفت:

  این روزها که این دزدان منبر بالای منبر میروند‌ به جای منبری یعنی‌ بری شدن و دوری از من،من را بر کرسی مینشانند اینها از طریق من میخواهند بر کشند برای همین منبر(بخوانید من بر ) ساخته اند.

 22. آنتی سبز گفت:

  هی شماها چرا بخش نظرات رو آزاد نمیذارید؟؟؟؟
  میترسید تعداد مخالفین خیییییییییلی بیشتر از موافقین باشند؟؟؟؟؟؟؟

 23. علی گفت:

  از فرمایشات این مرد خدا بیشتر روی سایت بگذارید

 24. kave گفت:

  salam, ta be key khorafeghyie

 25. حاجیان گفت:

  زنده باد آیت ا… امجد

 26. يار گفت:

  دوستاني كه نظر مخالف داريد (آنتي سبز سبز و……) از اين كه كلمه ميخوانيد جاي بسي خوشحالي است و اميد به هدايت شما زياد ميشود چون اين سايت ، سايت مورد وثوق بزرگان است .دوستان! فحش دادن وبي حرمتي دردي دوا نميكند خوب است دعا كنيد خداوند پرده از گوشها وچشمهايتان بردارد آن وقت خوب به حرف هاي امثال عارف بزرگوار ما آيت اله امجد گوش دهيد يا خدمت اين علماي برجسته برسيد شايد هدايت شويد!!!!!!!!!!

 27. بهار گفت:

  سایه استاد به سر همه ما مستدام. دانشجویان دانشگاه تهران و بچه های امام زاده صالح که محروم شدند…

 28. احمد نورمحمدی گفت:

  رحم الله لوالدیک یا شیخ

 29. احمدی گفت:

  با سلام
  من سالها از محضر آیت الله امجد این استاد اخلاق بهره بردم و تنها این را می توانم بگویم ایشان معصوم نیست ولی هیچ وقت دروغ نمی گوید و صداقت در گفتار وکردار ایشان ستودنی واکنون غیر قابل مصداق است .

 30. زارع گفت:

  این بیانات است ترجمه اسلام واقعی با پیامبر رحمه للعالمینش