سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » محاكمه نویسندگان بيانيه معروف به چهارده نفر...
» این چهارده زندانی خواهان تشکیل گروه حقیقت یاب ملی شده اند

محاكمه نویسندگان بيانيه معروف به چهارده نفر

چکیده : اين محاكمه ها با تشکیل پرونده جدید برای كيوان صميمي آغاز شده و در روزهاي آينده طبق گفته مسوولان زندان و دادسراي اوين با احضار و محاکمه دیگر امضا کنندگان بیانیه از جمله میلاد اسدی،عبدالله مومنی،بهمن احمدی امویی،محسن میردامادی، محسن امین زاده، محمد داوری، امیر خسرو دلیر ثانی، محمد فرید طاهری قزوینی و علی ملیحی ادامه پیدا خواهد کرد...


کلمه :همه چهارده زنداني سياسي که نامه معروف به چهارده نفر را امضا کرده بودند، به اتهام تبلیغ علیه نظام از طریق نوشتن بيانيه، به دادگاه فراخوانده و محاكمه خواهند شد .اين محاكمه، شامل همه این چهارده زندانی می شود.

براساس گزارش های رسیده به كلمه، مسوولان زندان اوين با تاكيد براين نكته به زندانيان يادآور شده اند كه تك تك اين زندانيان را به جرم امضاي بيانيه و انتشار آن محاكمه خواهند كرد، حتی اگر این زندانیان اکنون آزاد شده باشند.

همچنين بازپرس شعبه پنج دادسرای اوین در جلسه بازپرسی يكي از زندانيان امضا كننده اين بيانيه به او ياد آور شده است كه حتي زندانيان تبعيد شده يا آزاد شده نيز از اين محاكمه در امان نخواهند بود . او به كيوان صميمي گفته است كه براي همه امضا كنندگان بيانیه حكم زندان صادر مي كند.

گفته می شود افزایش فشارها بر زندانیانی که بیانیه و یا نامه می نویسند به این دلیل است که از اين پس كسي از درون زندان بيانيه و یا نامه به بیرون نفرستد.

چندماه پيش چهارده زنداني بند 350 زندان اوين با نوشتن بيانيه اي خواهان تشکیل کمیته حقیقت یاب ملی  برای بررسی حوادث پس از انتخابات شده بودند. اين بيانيه پس از سخنان محمود احمدي نژاد، رييس دولت دهم در سازمان ملل منتشر شد زماني كه او در سخنراني اش خواسته بود كه كميته اي حقيقت ياب براي بررسي حوادث 11 سپتامبر تشكيل شود .

كيوان صميمي ، روزنامه نگار به همين دليل چند روز پيش از زندان رجایی شهر به دادسرای اوین فراخوانده شد . علت احضار و تشکیل پرونده مجدد برای وی امضای بیانیه از درون زندان و انتشار آن اعلام شده است .

چندي پس از انتشار اين بيانيه كوهيار گودرزي، علي پرويز و علي تاجر نيا با اتمام زمان محكوميت شان از زندان آزاد شدند و مجيد دري و ضيا نبوي، دانشجويان ستاره دار نيز به ترتيب به زندان هاي شهر بهبهان و اهواز تبعيد شدند تا دوران حبس شان را در تبعيد بگذرانند .اما با اين همه مسوولان تهديد مي كنند كه همه امضا كنندگان اين بيانيه را محاكمه مي كنند .اين در حالي است كه پيش از اين نيز اين زندانيان را ساعتها به دليل امضاي اين بيانيه مورد بازجويي قرارداده بودند . آنها در اين بازجويي ها هر بار از زندانیان سیاسی می خواستند تا امضای شان را تکذیب کنند.

مسوولان زندان اوين از مدتها پيش تماسهاي تلفني بند 350 زندان اوين كه اكنون بيشترين تعداد زندانيان سياسي را در خود جاي داده است قطع كرده اند . همچنين آنها مدتهاست اجازه ملاقات حضوري زندانيان با خانواده هايشان را نمي دهند . برخی از تحليلگران سياسي مي گویند كه قطع اين تماسها تنها به دليل قطع ارتباط زندانيان با دنياي خارج و انتقال اخبار و اطلاعات بوده است ، اما هنگامي كه اين راه ها نيز براي قطع اين ارتباط به نتيجه اي نرسيد و باز هم بيانيه های زندانيان سياسي به خارج از زندان راه يافت، آنها به فكر محاكمه و پرونده سازي جديد براي زندانياني افتاده اند كه اكنون در زندان محبوس و در حال گذراندن احكام سنگين شان هستند .

اين محاكمه ها با تشکیل پرونده جدید برای كيوان صميمي آغاز شده و در روزهاي آينده طبق گفته مسوولان زندان و دادسراي اوين با احضار و محاکمه دیگر امضا کنندگان بیانیه از جمله میلاد اسدی، عبدالله مومنی، بهمن احمدی امویی ،محسن میردامادی، محسن امین زاده ،محمد داوری، امیر خسرو دلیر ثانی، محمد فرید طاهری قزوینی و علی ملیحی نيز ادامه پیدا خواهد کرد .

مسوولان زندان و دادسرای اوین در باره زمان دقیق احضار زندانیان تبعید شده و یا آزاد شده که این بیانیه را امضا کرده بودند، چیزی نگفته اند.

در بخشی از این بیانیه آمده بود : «ما به عنوان بخشی از قربانیان بی گناه و در بند این حوادث که پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ به همان شیوه مورد اشاره آقای احمدی نژاد متهم، دستگیر و با احکام ناعادلانه زندانی شده ایم، پیشنهاد می کنیم یک گروه حقیقت یاب مستقل ملی، متشکل از افرادی معتبر و مورد اعتماد جامعه برای کشف حقایق مربوط به این انتخابات و حوادث پس از آن تشکیل شود.»


11 پاسخ به “محاكمه نویسندگان بيانيه معروف به چهارده نفر”

 1. برادر شهید گفت:

  این جماعت فرومایه با این رویه استالینیستی که پیشه کرده اند فقط بر طبل رسوایی و بی آبرویی خود بیشتر می کوبند و سفوط خود را نزدیک تر میکنند .

 2. محمد گفت:

  این محاکمات و موارد مشابه اصل قانون اساسی تفتیش عقاید(تفتیش عقاید ممنوع است و هیچ کس را نمیتوان به جرم داشتن عقیده ای مجرم دانست) که دوران ابتدایی جزء درسمان بود را نغض میکند و کاملا غیر قانونی است بدیهی است که باید کسانی که چنین قوانین ساختگی را اجرا میکنند مجرم دانست و محاکمه کرد.

 3. حسن گفت:

  خفقان تا كجا؟ واي اگر از پس امروز بود فردايي

 4. MRM گفت:

  همون روز که داشت این سخنرانی رو تو مجمع میکرد دقیقا همین مطلب نامه 14 نفر به ذهنم رسید.
  با اینکه خودم دستم به جایی نمی رسید که این موضوع رو مطرح کنم خیلی خوشحالم که آدم هایی هستند که حرف ما رو می فهمند و نا راحتم که اینها به خاطر ما اینجوری عذاب میکشند.

 5. ناشناس گفت:

  برادران مقاوم باشيد صداي خرد شدن استخوان ها به گوشتان نمي رسد

 6. مینا گفت:

  اگر نهایت تلاششان را برای خفه کردن هر صدایی بگیرند با افکار و احساسات ما چه می کنند .دلهای ما را که نمی توانند تغییر دهند .

 7. ارش کاوه گفت:

  این افراد را میخواهند برای دومین بار محاکمه کنند که این کار غیر قانونی است هر چند دستگیری ومحکوم کردن انها حتی اولین بار هم غیر قانونی بوده اما جرمی که به انها تفهیم خواهد شد چیست درخواست رسیدگی به مظلومیت انها غیر قانونی است یا دستگیری و ضرب وشتم کسانی که تنها جرمشان اعتراض به نحوه انتخابات بوده انها نگذاشتند ناظران صندوقها بر شمارش ارا نظارت کنند جرم اول را متقلبین مرتکب شدند نه معترضین در ثانی کجای دنیا نوشتن وامضا کردن در خواست رسیدگی به پرونده متهمان جرم است نهخیر اصل مطلب را پنهان میکنند ما خواهان رسیدگی به اختلاس وسرقت اموال عمومی توسط یک سری از مافیایی های حکومت اسلامی هستیم کسانی که چهره واقعی خود را پشت نقاب روحانیت و پاسدار انقلاب پنهان کردند ودارند میلون میلیون دلار ثروت ملی را بتاراج میبرند اینها چهارده نفر نیستند به اعتراف حکومت که گفت رای موسوی چهرده میلیون ورای کروبی هفت میلیون جمعا بیست و یک میلیون نفر به گفته رزیم کودتا خواهان رسیدگی به انتخابات وتقلب هستیم نه چهارده نفر این افراد مظلوم واقع شدند شکنجه شدند کتک خوردند بر ما مقدمند ما پشت سر انها ایستاده ایم کافی است اجازه یک راهپیمایی به ما بدهید تا ببینید چند نفر هستیم واقعا از همین جا از خانم فخرالسادات محتشمی خواهش میکنم از مردم دعوت کنید تا برای تظلم خواهی به خیابان بیایند تا حکومت تعداد واقعی امضا کنندگان را ببیند

 8. كورش ايراني گفت:

  بهتر است به جاي اين چهارده نفر به جرم حق گويي وبه نوعي محاكمه انسان آزادي ووجدان اندكي به خود فكر كنند كه واي اگر از پس امروز بود فردايي

 9. قاصد آزادی گفت:

  ضرورت صدور یک بیانیه ی قاطع توسط رهبران جنبش سبز در محکومیت اعدام زندانیان سیاسی، فارغ از هر ایده و تفکری که داشته باشند، با توجه به شرایط حاضر بسیار لازم دیده می شود.

 10. بندگان مظلوم خدا(روح سبز) گفت:

  کمیته حقیقت یاب , حق مسلم ماست.

 11. عبید سن خوزانی گفت:

  پدرجان اسم مرا هم به این بیانیه اضافه کنید که اونلا هم معروف شوم و هم محبوب مردم هم مورد غضب دولتی که پایگاه مردمی ندارد، ازهمه مهمتر اسم منهم بعنوان نویسنده در کنار نویسندگان بیاید. من هم این اعلامیه را امضاء می کنم. آقای قوه قضاییه برای اینکه مرا محاکمه کنین کجا خدمت برسم. من بیام یا تو میایی شیطون بلا