سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روزنامه کلمه ویژه نامه کردی؛ مورخ چهارشنبه ۱۵ دیماه ۸۹ + متن فارسی...

روزنامه کلمه ویژه نامه کردی؛ مورخ چهارشنبه ۱۵ دیماه ۸۹ + متن فارسی

چکیده :انتشار مقاله اي در كلمه با عنوان سرکوب قومیتها سیاستی صهیونیستی و استقبال فراوان خوانندگان، بخصوص هموطنان كرد و آذري، ما را بر آن داشت تا شماره ويژه اي از روزنامه را نيز به اين موضوع اختصاصي...


انتشار مقاله اي در كلمه با عنوان سرکوب قومیتها سیاستی صهیونیستی و استقبال فراوان خوانندگان، بخصوص هموطنان كرد و آذري، ما را بر آن داشت تا شماره ويژه اي از روزنامه را نيز به اين موضوع اختصاصي دهيم.

این  ویژه نامه حاوی سه مطلب است. مطلب کوتاه اول متن اصل ۱۵ قانون اساسی کشورمان است.

اصل ۱۵ قانون اساسی می گوید:

زبان و خط رسمی و مشترک مردم ایران فارسی است. اسناد و مکاتبات و متون رسمی و کتب درسی باید با این زبان و خط باشد ولی استفاده از زبانهای محلی و قومی در مطبوعات و رسانه‏های گروهی و تدریس ادبیات آنها در مدارس، در کنار زبان فارسی آزاد است.

متن مقاله دوم  تحت عنوان  سه  آسیب در واقع  خلاصه و برگردان متن  فارسی آقای داریوش محمدی است در مورد سیاست صهیونیستی سرکوب قومیت ها که متن کامل آن را می توانید اینجا بخوانید.

متن سوم نیز   برآن است که مناسبات و خواسته های قومی و مسائل ناشی از آن  نیازمند آسیب شناسی است و نه قضاوت های یک جانبه. در این متن آمده است: تامین حقوق گروهی اقلیت‌ها  نه تنها نسبتی با جدایی طلبی و تجزیه طلبی ندارد بلکه پشتوانهٔ محکم و مطمئنی برای مواجهه با امپریالیسم جهانی است و راهکاری برای کوتاه کردن چشم طمع بیگانگانی است که با تاسیس و تشکیل گروه‌ها و دسته‌ها ی خشونت طلب، آروزی تجزیهٔ کشور زیبای ایران را دارند.

متن کامل این یادداشت را نیز در زیر مشاهده می کنید.  روزنامه امروز کلمه را به هموطنان کرد برسانید.

نباید انتظار داشت که خشونت نتیجه‌ای جز درگیری و جنگ و بازتولید خشونت به دنبال بیاورد. جای شگفتی ست که در تاریخ دولت‌ها و ملت‌ها به برنامه‌ها و تلاش‌هایی بر می‌خوریم که خواهان برقراری نظم و امنیت و آزادی با ابزار سلاح و خشونت بوده‌اند. زبان خشونت، زبانی «معطوف به حل مسئله» نیست، «دستوری برای حذف مسئله» است.

منطق خشونت، یک منطق یک طرفه است. یعنی یک طرف ماجرا آن چنان به حقیقت دست یافته است و و داعی حق شده است که تحمل طرف مقابل را ندارد و می‌خواهد به هرصورت او را حذف کند. واکنش طرف دیگر هم یک دفاع وجودی است و دفاعِ وجودی، خشونت را هم توجیه می‌کند. و این گونه است که از خشونت غیر از خشونت نمی‌زاید.

با پذیرش این اصول، هر گونه تلاش برای توجیه «رفتار انقلابی توام با خشونت» پیشاپیش مردود است. رفتارهای خشونت آمیز را باید آسیب‌شناسی کرد و ریشه‌های آن را شناخت تا از تکرار آن جلوگیری شود آسیب‌شناسی غیر از قضاوت است. در آسیب‌شناسی «موجودیت طرفین» مهم‌تر از حق و ناحق بودنِ آن هاست. انکار یا ارزش گزاری هر کدام از طرفین، «آسیب‌شناسی» را به «قضاوت» فرو می‌کاهد. قاضی، دغدغهٔ کشف حقیقت را دارد تا «ظالم و مظلوم» را تشخیص دهد و بواسطهٔ آنچه در گذشته رخ داده است «ظالم» را مجازات کند؛ اما «آسیب‌شناس» دغدغهٔ «آیندهٔ طرفین» را دارد. بعید است هیچکدام از «قربانیان خشونت» به قضاوت تن دهند. بازگشت به خاطراتِ خشن، تنها بی‌اعتمادی را بیشتر می‌کند و بی‌اعتمادی مرگ گفتگو ست.

با این مقدمه می‌توان گفت آنچه در سالیان پس از پیروزی انقلاب در مناطق کردنشین رخ داده است نیاز به آسیب‌شناسی دارد نه قضاوت.

چگونگی ماههای نخستین پیروزی انقلاب تا دوران جنگ و مبارزه مسلحانه احزاب ضد انقلاب و دیگر مقاطع و رویداد‌ها، گره‌ها و معضلات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی بسیاری را به وجود آورده که هنوز هم تاثیرات آن در مناطق کردنشین ایران و به ویژه در استان کردستان مشهود است. غافل شدن از مشکل بزرگی به نام مشکل کُرد‌ها، راه حل نیست و غفلت بیشتر به معنای ژرف‌تر کردن مشکلات کُردهاست. اگر از همین حالا برای حل مشکل کُرد‌ها در کشور گام‌هایی جدی در قالب برنامه و استراتژی معقول برداشنته شود راه رسیدن به دمکراسی و توسعه کوتاه‌تر خواهد شد.

می‌ر حسین موسوی، در اشاره‌ها و بیانیه‌هایی که تا کنون صادر کرده است، نشان داده است که به درستی به مسائل مشکلات مناطق کردنشین آشنا بوده و به خوبی می‌داند که این بخش از سرزمین ایران با مشکلات و کاستی‌های مضاعفی روبروست و برای مواجهه با این مشکلات برنامه‌ها و استراتژی‌های مناسبی دارد.

بدون شک جنبش سبز به رهبری موسوی امکان و ظرفیت آن را دارد که کُرد‌ها و همه اقوام و اقلیت‌های ایران را در آزمون بزرگ دمکراسی ملت ایران همراه و هم قدم کند و یک بار دیگر این حقیقت را اثبات کند که تفاوت‌های قومی برای ایران نه یک تهدید بلکه یک فرصت بزرگ تاریخی و یک ثروت بی‌مانند فرهنگی و ملی است.

موسوی به خوبی می‌داند، تامین حقوق گروهی اقلیت‌ها از قبیل حق تحصیل به زبان مادری، مشارکت سیاسی در حکومت و پست‌های حساس بدون توجه به تبعیض‌های قومی و مذهبی نه تنها نسبتی با جدایی طلبی و تجزیه طلبی ندارد بلکه پشتوانهٔ محکم و مطمئنی برای مواجهه با امپریالیسم جهانی است و راهکاری برای کوتاه کردن چشم طمع بیگانگانی است که با تاسیس و تشکیل گروه‌ها و دسته‌ها ی خشونت طلب، آروزی تجزیهٔ کشور زیبای ایران را دارند.

صفحه فیس بوک روزنامه کلمه

دریافت نسخه PDF - پی دی اف

دریافت نسخه PDF – پی دی اف

دریافت نسخه PDF - پی دی اف

دریافت نسخه JPEG – عکس

چنانچه در دریافت فایل مشکل دارید ابتدا بر روی لینک دانلود کلیک راست نمایید و از منوی باز شده گزینه “Save Link as” در مرورگر های فایرفاکس و کروم و “Save as target” در اینترنت اکسپلورر را انتخاب کنید.


52 پاسخ به “روزنامه کلمه ویژه نامه کردی؛ مورخ چهارشنبه ۱۵ دیماه ۸۹ + متن فارسی”

 1. ایرانی گفت:

  دست شما درد نکند واقعا کار زیبایی کردید.

 2. ما همه با هم هستيم گفت:

  درود بر تمامي آزاديخواهان، كرد و ترك و فارس و لر و …..
  به اميد ايراني سرافراز و عاري از خشونت
  سبز باشيد

 3. رامین آزاد گفت:

  زمان همبستگی تمام اقوام ایرانی و همچنین تمام مذاهب فرارسیده است کار خوبی انجام دادید اما باید ادامه داده و از همه ی اقوام و مذاهب دفاع کنید آقای موسوی شما الان در مرحله حساسی از تاریخ ایران قرار دارید شما متعلق به بخش خاصی نیستید شما متعلق به کل ایران هستید
  در تاریخ ایران کوروش کبیر با اتحاد اقوام ایرانی بنیانگذار ایران ما بود بعد ..از هم گسیختگی ایران یعقوب لیث صفاری باز ایران را متحد کرد اقای موسوی حالا شما می توانید سومین نفر باشید
  کار سختی در پیش دارید خدا قوت

 4. فرهاد گفت:

  کار خیلی خوبیه لطفا ویژه نامه بعدیتون رو هم به آذری زبان ها اختصاص بدید

  ما سال پیش اومدم تو نطرات نوشتم که با توجه به آذری بودن مهندس موسوی بهتره ایشون یک پیام تصویری به زبان ترکی برای آذری زبان ها بده ولی متاسفانه تاکنون این کار انجام نشده

 5. حمیدرضا(میکروب) گفت:

  درووووووووووووووووووووووووووووووود بر ایرانی،لر،ترک،آذری،بلوچی،فارس و ….

 6. از سنندج گفت:

  بسيار بسيار عالي
  ايراني اباد و زا براي همه ي اقوام ايراني

 7. ضد دروغ گفت:

  ممکنه لطفا متن فارسی این دو مطلب رو هم منتشر کنید؟ یا اگر قبلا منتشر شده لینکشو بذارید؟ چون هنوز هیچی نشده، رجانیوز لجن پراکنی رو شروع کرده و دروغهای بزرگی در مورد این مطلب بافته…

 8. آذری گفت:

  آورین،آورین
  شماره بعد باید آذری باشه پس
  یه خواهش جان مادرتون به صورت منظم منتشر کنید روزنامه رو
  “یاشاسین یاشیل بایداخ”

 9. بامدادسبز گفت:

  ممنون بسیار زیبا بود
  به سید محبوب و عزیزم آقای میر حسین موسوی سلام برسونید
  من هم با نظر دوستمون فرهاد موافقم بهتره که مهندس موسوی یک پیام تصویری به زبان ترکی و فارسی بدهند
  بسیار دلتنگ دیدن چهره ی محجوب و شنیدن صدای گرم ایشون هستیم
  با تمام وجود منتظر سخنان میر حسین عزیز هستیم

 10. فرشید گفت:

  پایداری مدنی کردها و همبستگیشان در برابر سرکوب گران و ماندن بر اصول مبارزات بی خشونت برای همگی آزادیخواهان ایرانی الهام بخش است. درود بر کردهای قهرمان و سپاس از اقدام شایسته ی کلمه.

 11. ناشناس گفت:

  کارتان در خور تقدیر، اما نیتتان را بدان به سو مگیرند. خواهشا ترجمه فارسی آن را بگذارید تا بدان رسوا شوند

 12. يک کرد گفت:

  من از قبل انتخابات کليه مقاله هاي شما را در وبسايتهاي قلم و کلمه دنبال کردم اما هيچ نشانه اي مبني بر اهميت دادن شما به ملت کرد در سرنوشت ايران نديدم اما با اين کاري که انجام داديد کلا نظرم عوض شد و حالا من نيز خودم را يکي از شماها ميدانم و شماها را از خودم. سپاس

 13. جواد گفت:

  من که ازش سر درنیاوردم! ولی ان شاالله هموطنان کرد زبان استفاده بکنند

 14. مهر گفت:

  بنام خداي مهربان
  يادي ازاستادشهيد مرتضي مطهري.
  استاد ميفرمايد:…من به جوانان و طرفداران اسلام هشدار ميدهم كه خيال نكنند راه حفظ اسلام ومعتقدات مذهبي جلوگيري از ابراز عقيده ديگران است.
  ازاسلام فقط با يك نيرو ميشود پاسداري كرد وآن علم است و آزادي دادن به افكار مخالف و مواجهه صريح وروشن با آنها والا اگر جلوي
  فكررا بخواهيم بگيريم اسلام وجمهوري اسلامي راشكست داده ايم.
  از آنجا كه ماهيت اين انقلاب ماهيتي عدالت خواهانه بوده است وظيفه همگي ما اين است كه براي آزاديها به معني واقعي كلمه احترام بگذاريم.زيرااگربنا بشودحكومت اسلامي زمينه اختناق رابوجود بياورد شكست خواهد خورد.
  …ازديدگاه اسلام آزادي ودموكراسي محصول تكامل فكري بشري وحق مسلم انسان است.اگردر صدر اسلام درجواب كسي كه ميگفت :من خداراقبول ندارم ميگفتند بزنيد بكشيد امروزديگر اسلامي وجودنداشت.
  ازمقاله استاد درمجله پيام هاجر پاييز 61(بارعايت اختصار)

 15. سیپان گفت:

  امیدوارکننده است. ممنون.

 16. alman گفت:

  be omide irani mottahed ba hameye aghvamesh ba hameye zabanhash va be omide keshvari dini va khodai va azade

 17. ماد گفت:

  زنده باد ایران وایرانی زنده باد کرد وکردستان زنده باد میر حسین موسوی ومهدی کروبی زنده باد کلمه عزیزم امیدوارم این کار تداوم داشته باشد شک نکنید نتیجه خوبی میدهد البته این کار را درمورد سایر قومیت های ایران عزیز هم انجام دهید

 18. علی گفت:

  به امید نابودی شما دشمنان دوست نما.

 19. ایران دوست گفت:

  زنده باشید. واقعا حرکت عالی بود. امیدوارم این ویژه نامه ها به صورت دائمی به زبانی های کردی و ترکی و بلوچی منتشر بشه.

 20. ahwazi گفت:

  سلامی بگرمی آفتاب خوزستان بدانید گر چه از ما اعراب ایرانی نامی نمیبرید اما دل ما با تمام اقوام ایرانی و دعای ما برای تمام آزادی خواهان است

 21. تاها گفت:

  شما به گوشه ای از واقعبتها اشاره کردید. ولی مایلم یادآوری کنم که باید در اظهاراتتان بیش از پیش خود را با واقعییات همسو کنید.
  برای نمونه در متن بالا از واژه “ضد انقلاب” استفاده کرده اید. شما نمی توانید از حقوق ملی مردم کرد صحبت کنید و نمایندگان سیاسی آنها را ضد انقلاب بنامید. با فرمان آیت الله خمینی هیاتی از تهران به نمایندگی از سوی دولت با همین احزاب به گفتگو نشستند، که بعد با تغییر و تحولاتی که در دولت وفت بوجود آمد کسان و دستهایی که خواهان حل مسئله کرد نبودند مجددا در بهار سال 1359 جنگ را به مردم کردستان تحمیل کردند. مردم کردستان همانند سایر هموطنانشان بیدار و هوشیارند و گفته ها و برنامه های سیاسی شما را با دقت مد نظر قرار می دهند، انتظار آنها از شما که می گویید باور به حقیقت حقوق ملیتهای ایرانی دارید را می بینند، می خوانند و بررسی می کنند.
  پاینده ایران و ایرانی

 22. Ali گفت:

  کلمه جان!

  دلیل ندارد کار زیبایی که انجام دادی سبب تعطیلی انتشار روزنامه شود!
  بهتر نبود همان متنی را که به فارسی منتشر می کنید، هر از گاهی در صفحه دوم به صورت کردی(یا ترکی یا …) منتشر می کردید!؟
  با این کار در جریان اطلاع رسانی هم وقفه ایجاد نمی شد!

 23. محمد گفت:

  درود بر کلمه ، درود بر مير حسين عزيز
  به اميد ايراني آباد و آزاد بدور از هر تعصب و به اميد روزي که همه اقوام ايراني با عشق و صميميت در کنار هم
  ايراني سبز و پر نشاط بسازند.
  يا حسين مير حسين

 24. اندکی صبر گفت:

  واقعا دست شما درد نکنه اینطوری میتونید کلیه اقوام رو متحد کنیم که این خودش تو این موقعیت خیلی مهمه!
  پیروزو سر بلند باشید

 25. الند گفت:

  1- انتشار این ویژه نامه به خودی خود جای تقدیر دارد و میتواند باب گفتگو را بر سر مسائله کردها در ایران باز کند.
  2- آنانکه با جامعه کرد آشنا هستند این واقعیت برای آنها روشن است که کردها هیچ اعتمادی به مرکز ندارند و این بی اعتمادی ریشه های تاریخی دارد و ناشی از تجربه های تلخ این ملت با حکومتهای مرکزی در یک روند تاریخی است و باید مرکز از رویکردهایی که این بی اعتمادی را تشدید میکند پرهیز کند.برای مثال نمی توان به اصل دیالوگ اعتقاد داشت و احزاب کرد را که نمایندگان سیاسی ملت کرد هستند از گردونه بیرون انداخت و آنها را دست نشانده بیگانگان دانست. این رویکرد نمی تواند گامی سازنده در راستای حل مسئله کرد و دیگر ملیتهای دیگر ایرانی بردارد و در انتها سر از خشونت در خواهد آورد.
  3- در دانش سیاسی ما اصطلاحی به نام تجزیه طالبی نداریم و تجزیه طلبی از واژه هایی است که دیگر ملت کرد از آن آبایی ندارد. ملتی که در یک چهارچوب جغرافیای به خواسته های دمکراتیک و انسانی آن با سرکوب، اعدام و… جواب داده میشود و عملا در طول 150 سال اخیر ایران یک زندان بزرگ برای کردها بوده…

 26. سرباز گفت:

  عجب صبری خدا دارد
  امیدوار بودیم به دامان ملت برگردی اما اما
  دشمن شادکن شدی و این را امام هم نمی خواست
  خوب تو ایران ول شدی و واسه اقوام خود نمائی می کنی موسوی
  به امید مجازاتت که هیچ چیز برایمان شیرین تر از این نخواهد بود

  • یاشیل آذربایجان گفت:

   ای کاش نه موسوی بلکه همه راستگویان محاکمه شوند تا حقیقت برملا شود.
   در ضمن اگه آقا بفهمن که تو اینجور سایتها هم میایین احتمالا حکم محارب یا مفسد فی الارض بهتون بدن.
   برو و دیگه هم تو اینجور سایت ها نیا
   اشکال شرعی داره.

  • reza گفت:

   داداش سرباز منظورتو از بند اول سخنت که نوشته ای خدا چه صبری دارد اینجا مفهوم و منظور خدا رو واسم روشن کن که به چی ایهام داره یه جوری نوشتی که خدایی نکرده فکر کنم داری کفر می کنی

 27. هه‌ره‌س گفت:

  نوش دارویی و بعد از مرگ سهراب آمدی
  این کار را آقای موسوی همان هنگام و در هنگامه‌ی انتخابات میکرد که‌ امیدوار کننده‌ باشه‌ نه‌ اکنون که‌ در موضع ضعف قرار گرفتن.،
  اشکالات کلانی در مقاله‌ موجود هست.از جۆمله‌ قوم خواندن ملت کرد و ضد انقلاب بودن ان…که‌ نشان میدهد هنوز رگه‌ های فاشیستی در رگهای آقایان موجود است…اوایل انتخابات از سوی جند حزب ئازادیخواه کرد بیانیه‌ای تقدیم آقایان گردید که‌ همین مضامینی را داشت که‌ اکنون شما نوشته‌اید(بالا) اما هیچکدام را حتی پاسخ ندادید نه‌ مثبت نه‌ منفی…نه‌ حتی به‌ کنایه‌…..بگزریم در هر حال همین هم دلگرم کننده‌ است..کلمه‌ امیدوار کننده‌ عمل میکند و این خوب است.

 28. Alfa گفت:

  با اینکه کار خوبی بود ولی‌ مایلم مواردی رو به اطلاع دوستان برسانم:

  – اولا زبان ترکی‌ یا عربی‌ یا کردی زبان محلّی نیستند، اینرو یکبار برای همیشه بهتره برای همه روشن کنیم
  – دوما مشکل اقوام غیر فارس در ایران نداشتن روزنامه یا رادیو به زبان خودشان نیست، آنچه میتواند اعتماد این اقوام رو در این مورد جلب کند انتشار گاه نامه یا اینطور کارهای مقطعی نیست. آنچه باید انجام شود رسمیّت یافتن زبانهای دیگر رایج در ایران است، پس خواهشمندم اینقدر به اصل ۱۵ قانون استناد نفرمائید. آنچه باعث تضمین حق تمام اقوام غیر فارس میشودتنها دادن حق تحصیل به زبان ترکی‌ یا عربی‌ نیست چرا که تا زمانی‌ که زبان رسمیّت نداشته باشد تحصیل آکادمیک به آن زبان بیشتر به طنز شبیه است.

 29. ali گفت:

  lotfan jozveye olgoye ziste mosalmani marboot be mir hossein moosavi ra dar dastres qarar dahid
  ba tashakore faravan

 30. یک ایرانی، يک رسانه گفت:

  ممنون کلمه جان!
  ما منتظر روزنامه قشنگتون به زبان و لهجه های مختلف ایرانی هستیم. البته در صفحه دوم و در صفحه اول همون متن فارسی باشه.
  من بشخصه به زبان کردی آشنایی ندارم و دوست داشتم که این شمارتون دو صفحه ای بود
  ممنون
  یاحسین (ع)، میر حسین

 31. کاوه آهنگر سبز گفت:

  بر و بچه های کلمه با اینکه هر از چند گاهی منم سانسور میکنین ولی کلا دمتون گرم، به مهندس بگین مشتاق دیدار

  یا حسین میرحسین

 32. سینا گفت:

  واقعا خوشهالم که جنبش سز و اقای موسوی به اجرایی کردن اصل 15 قانون اساسی کشور توجه و به عملی شدن ان تاکید کردند اما خواسته عمومیت ملت ترک کرد بلوچ وعرب و … در ایران ه اجرایی شدن این قانون بسنده نمی کند چون هر یک از این ملت ها برای خود زبان و فرهنگ و تاریخ دارد و یک انسان غیر فارس میخواهد به زبان خود درس بخواند و با فرهنگ و تاریخ ملت خود اشنا شود من به عنوان ترک نمیتوانم قبول کنم که زانی کامل و خو به نام زبان ترکی دارم در مدر سه و شاید !!!!!!!دانشگاه بازبان فارسی درس بخوانم و در کنار ان کتاب ترکی هم داشته باشم .و میخاهم ه مردمی که اشنایی با ملتهای ترک و عرب . …. را دارند بگویم کاربرد واپهی قوم اقوام برای ملت های غیر فارس کاملا غلط هست و همه انها باید با نام ملت گفته شوند ملت ترک کرد عرب و فارس

 33. صالحی گفت:

  چنگی به‌ دل نمیزند.

  اینها فقط میخواهند با احساسات ملت کورد بازی کنند ، و همان تقیه‌ خمینی را به‌ کار میبرند.

  هرگاه‌ به‌ صورت رسمی از ملت کورد به‌ خاطڕ جنایاتشان عذرخواهی کردند و به‌ تمام حقوق ملت کورد به‌ عنوان ملت اعتراف کردند، و در عمل هم در صورت به‌ وجود آمدن شرایط به‌ آن پایبند باشند،میتوان به‌ آنها اعتماد کرد.
  ولی موسوی و سایت کلمه‌ خوب میدانند در صورت چنین شرایطی ملت کورد رأی خود را به‌ احزاب کوردی خواهد داد.نه‌ به‌ قاتلان خود.
  ما تجربه‌ خود را داریم و این بار بهتر از آن استفاده‌ خواهیم کرد.

  اما اشاره‌ کردن به‌ این موضوع میتواند آغاز خوبی برای کسانی باشد که‌ وجود چنین مسئله‌ای را رد میکنند

 34. ع.ر.ق گفت:

  سلام و درود بر تمامی سبز اندیشان
  جانم فدای ایران و ایرانی ( ترک ، کرد ،لر ، عرب ، فارس ، گیلک ، مازنی و تمامی اقوام ایرانی
  زنده باد ایران پاینده باد جنبش سبز

 35. قطره از موج گفت:

  لطفا لینک دانلود اعتمتد ملی و دانشجو را هم به لینک ها هضافه کنید چون با سرعت کم اینترنت و فیلترینگ گسترده امکان وب گردی برای همه وجود نداره

 36. قطره از موج گفت:

  لطفا لینک دانلود اعتماد ملی و دانشجو را هم به لینک ها اضافه کنید چون با سرعت کم اینترنت و فیلترینگ گسترده امکان وب گردی برای همه وجود نداره

 37. قطره از موج گفت:

  لطفا لینک روزنامه های اعتماد ملی و دانشجو را هم اضافه کنید

 38. روح القدس گفت:

  ضمن تشکر و تقدیر از بچه های سایت کلمه،آرزومندم این حرکت مثبت بتواند زمینه های آشتی ملل مختلف درون ایران را فراهم کند.تداوم این حرکت قطعا از چشم حق طلبان دور نمی ماند.منتها مطالبی را باید تذکر دهم که امیدوارم مورد توجه قرار گیرند.شکی نیست که رهبران جنبش سبز در ماههای اخیر عملکرد قابل قبولی از خود به نمایش گذاشته اند ولی گاهی به ازای هر 2 قدم به جلو 1قدم به عقب برمی گردند.چگونه می شود از یک طرف ازدفاع از حقوق اقلیت ها سخن گفت و از طرفی دیگر هیچ اعتراضی به حکم اعدام یک کرد(حبیب الله لطیفی) نکرد وحتی مطلبی را در این مورد در سایت کلمه ننوشت؟از یک طرف در اعتراض به اعدام فرزاد کمانگر بیانیه داد واز سویی حرکت مسالمت آمیز کردها را در پاسخ به حاکمیت نادیده گرفت؟
  استفاده از واژه ی ضد انقلاب منافی پذیرش تکثر درون جنبش و برداشتن مرز خودی و غیر خودی استخواسته های تاریخی کردها و ترک ها و…محدود به اجرای اصل 15 قانون اساسی نیست و طرح این موضوع برای آنها جذبه ای ندارد…
  پیشنهاد می شود مهندس موسوی بیانیه ای با مضمون دفاع از حقوق تاریخی و سیاسی اقلیت ها صادر کنند و در آن از واژه های این چنین بپرهیزند و اعلامیه ی جهانی حقوق بشر را به جای قانون اساسی ملاک قرار دهند.و از این به بعد به همه ی بی عدالتی ها اعتراض کنند…

 39. یک هوادار سبز تراختور گفت:

  ایستیرم کی بوردان تمام ترختورین غیرتلی طرفدارلارینین طرفینن دیم کی بیز آذربایجانیلار تیرختوری بیر نماد المیشوخ تا کی بیری بیریمیزینن متحد اولاخ و بو یول دادا چوخلی نتیجه لر آلمیشیخ و آلاجاغیخ دا سیر عزیز کوردلره ده پیشنهاد الیرم کی بیدانا بوجور فرهنگی یول تاپاسیز و الا بیز تورکلر نچه ایللر بو یولدا گان وردوخ و هش یره ده یتیشمدیخ.
  ترجمه فارسی:
  من می خوام که از اینجا از طرف تمام طرفداران غیور تراختور بگم که ما تراختور را یک تبدیل به یک نماد کردیم تا با هم متحد بشیم و از این کار هم خیلی نتیجه ها گرفتیم و خواهیم هم گرفت .به شما کرد های عزیز هم پیشنهاد می کنم که یک کار فرهنگی مثل این کنین و الا ما ترک ها سالیان سال خون دادیم و به هیچ جایی هم نرسیدیم.
  در آخر هم به همه مردم دنیا میگم:
  اگر شما مخالف نژاد پرستی هستید
  اگر شما دوست دارید تا به زبان مادری خود تحصیل و صحبت کنید
  اگر شما می خواهید رسانه تان به زبان خودتان با شما سخن بگوید
  پس شما یک طرفدار سبز تراختور هستید.
  یاشاسین یاشیل تراختور!

 40. عباس گفت:

  با سلام
  سخن دراز کوتاه می کنم امیدوارم مفید واقع شود.
  واقعاً خسته نباشید چون کارتان عالی بود من به عنوان یک کرد ایرانی کمال تشکر را دارم و خوشحالم اما حقیقتاً همیشه یک اما و بهتر بگویم یک ترسی در دل ما کردها هست و آن اینکه مشکل تاریخی ما صداقت ما بوده (البته من خوشحالم که وارث چنین نسلی هستم زیرا خوب و بد دنیا پایان می پذیرد اما آنچه می ماند نام نیک است.) که باعث شده ما به طرف مقابلمان باور کنیم (منظورم این نیست که شماها طرف ما هستید بلکه ما همیشه ایرانی بودیم و مهم این بود که خیلی از ایرانیها ما را دشمن ایران پنداشته اند و بجای سرزنش خود چرا برادرانمان را رنجانده ایم با فتوای امام یا هر کس دیگری از تمام ایران پیش به سوی این برادر حرکت کردند تا با زور چماق حق را آنگونه که نیست به او بقبولانیم همانطور که زندانیان سیاسی جنبش سبز اعتراف کردند غافل این برادر برومند نه مثل مجاهدین(منافقین) یک بمب گذاری هم در هیچ نقطه ای از ایران انجام ندادند و یک ترور هم بوسیله کردها انجام نشد ببینید اگر بینش بود می توانستند اما خوشبختانه ما با عزت گفتیم که «آنکه اسلحه ای در دست دارد و رو به برادرش گرفته اگرچه آتیش گرفتع باشد … است.») وهمیشه گوئیا کلاه سرمان رفته است. در هر صورت امیدوارم با هم بتوانیم ایرانی زیبا با رنگین کمانی از فرهنگها و ملیتهای زیبا را بوجود آوریم. باشد با هم پل اعتماد بسازیم و در آینده ای نه چندان دور دست در دست هم به مهر مهین خویش را کنیم آباد.

  • ایرانی گفت:

   سلام بر عباس عزیز هموطن دوست داشتنی کرد
   ما ایرانیها هیچ وقت شما را دشمن نپنداشته ایم پس دیگر این حرف را نزنید بلکه همیشه واژه کرد یاد اور شرف و غیرت و تبلور ایران دوستی می باشد و غیرت کرد ها همیشه برای ما ایرانی ها مثال زدنی هست
   من خودم با کردهای کرمانجی ساکن در خراسان شمالی برخورد داشته ام انسانهای بسیار شریف و دوست داشتنی هستند و نکته جالب اینکه اکثر پارسی زبانان خراسان شمالی به زبان کردی کرمانجی هم مسلط هستند و جالب تر اینکه رقص زیبای کردی کرمانجی همیشه یک پای ثابت مراسم عروسی پارسی زبانان خراسان شمالی هست
   ما همه امید واریم و افتخار خواهیم نمود که کرد های عزیز به حق و حقوقشان در کنار سایر برادران و خواهران ایرانی برسند به قول معروف:
   اندکی صبر سحر نزدیک است
   یا حسین میر حسین

 41. reza گفت:

  دست گششتتان درد نکید تا گیان دریم و رکارب میر حسین عزیزیمن
  انشالله کارتان ادامه داشتود سربلند و پیروز بمینین

  دست گلتون درد نکه خیلی جالب بود همین روند رو ادامه بدید یا حسین میر حسین
  ما بی شماریم چه کرد چه کرد چه ترک چه فارس چه عرب

 42. تحول سبز گفت:

  سرباز جان موسوی که در خانه خود تقریبا حبس است کجا در ایران می گردد. خدا را شکر که دشمنان ما از احمقها هستند. عزیز جان در مورد مجازات موسوی زمستان می رود و رو سیاهی به ذغال می ماند انشاء الله که شما و امثال شما جزء ذغال ها نباشید. و فقط رهبران شما رو سیاه شوند.

 43. اسپیروژ گفت:

  با تشکر از شما به خاطر این کار زیبا که میتونه آغازی برای درک حقوق سایر ملت های ایرانی و ترمیم شکاف های پدید اومده در جامعه باشه از شما میخوام که این کار رو بدید.

 44. میان سال گفت:

  کاش شعار اصلی مان واقعا تحقق پیدا کند استقلال آزادیییی جمهوری اسلامی شعاری که خونها آبیاریش کردن

 45. فریده.م گفت:

  یکی از مشکلات سیستم حاکم دور کردن اقوام و ملیتهای مختلف از هم بوده
  چرا یک فارس زبان نباید بتواند به ترکی و کردی حرف بزند و نوشته های آنان را بخواند؟
  چرا باید فارس زبانها دنبال ترجمه باشند؟
  من دوستان زیادی دارم که هیچ.قت حاضر نیستند یک کلمه کردی یا ترکی یاد بگیرند
  پی دوستان عرزی
  برای به ارمغان اوردن دموکراسی و اقدام علیه نبعیض بیایم زبانهای همدیگر را یاد بگیریم

  این بهترین کار و مبارزه ای نوین در راه رسیدن به آزادیست

 46. ایرانی گفت:

  مطالبی که در این مقاله منتشر شده است، مطالبات برحق همۀ اقوام ایرانی است که کردها از اول انقلاب خواهان آن بوده اند. نکته ای که در اینجا حائز اهمیت است این است که آیا سران جنبش سبز واقعا به این حقوق(خواندن به زبان مادری در مدارس ایران در کنار زبان فارسی – تقسیم عادلانه امکانات در سراسر مملکت – سهیم شدن اقوام مختلف ایرانی در ساختار سیاسی مملکت به شیوه ای عادلانه) ایمان دارند؟ و یا تنها تبلیغاتی رسانه ای برای بیشتر کردن طرفدارانشان است؟ چون سران جنبش نیز در سالهای گذشته این حقوق را پایمال کرده اند. البته انسانها تغییر می کنند و ما امیدوار به تغییر افکار سران جنبش سبز هستیم. به امید ایرانی دمکراتیک که در آن حقوق شخصی، قومی، دینی و مذهبی پایمال نگردد.

 47. دلتون خوشه گفت:

  بخدا دلتون خوشه همتون دروغ میگید همین میر حسین خودش از دشمنای اصلیه کورده فقط چون الان سرش خورده به سنگ داره این حرفارو میزنه مگه خاتمی چکار واسه کورد کرد که قراره موسوی بکنه؟؟
  مرگ بر دروغ مرگ بر دروغ…