شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» در دادگاه انقلاب چه مي گذرد

» اين سه قاضي

جمعه, ۱۰ دی, ۱۳۸۹

چکیده : سه شعبه دادگاه انقلاب به رياست سه قاضي مشخص واقع در خيابان معلم تهران رسيدگي به اتهامات افرادي را كه به جرايم سياسي در كشور دستگير مي شوند، بر عهده دارند . اين در حالي است كه در همين دادگاه قضات بي طرفي هستند كه اگر اين پرونده ها به آنها ارجاع شود طور ديگري برخورد مي كنند. اما نهادهاي امنيتي با انحصاري كردن اين پرونده ها و ارجاع آنها به اين سه شعبه حكم هايي را كه مي خواهند از قاضي های اين شعبه ها براي متهمانشان می گیرند .


کلمه_ سارا پردیس :چه كساني احكام متهمان سياسي را در تهران صادر مي كنند ؟ حكم هايي كه هر روز با سالهاي بي شمار زندان، اعدام و محروميت از فعاليت و تبعيد صادر و اخبار آن در سايتهاي مختلف منتشر مي شود ؟ آيا اين احكام توسط قاضی هایی عادل و بي طرف صادر مي شود يا قضاتي كه كاملا گوش به فرمان نهادهاي امنيتي هستند ؟ به راستي در دادگاه انقلاب پس از حوادث انتخابات سال88 بر متهمان سياسي چه گذشت و آنها چگونه در دادگاه هاي چند دقيقه اي با احكامي طولاني مجبورشده اند سالهاي زيادي از زندگي شان را پشت ميله هاي زندان بگذرانند ؟و يا چه کسی یا کسانی حکم به گرفتن جان این متهمان داده اند؟

سه شعبه براي رسيدگي به جرايم سياسي

سه شعبه دادگاه انقلاب به رياست سه قاضي مشخص واقع در خيابان معلم تهران رسيدگي به اتهامات افرادي را كه به جرايم سياسي در كشور دستگير مي شوند، بر عهده دارند . اين در حالي است كه در همين دادگاه قاضی های بي طرفي هستند كه اگر اين پرونده ها به آنها ارجاع شود جور ديگري برخورد مي كنند. اما نهادهاي امنيتي با انحصاري كردن اين پرونده ها و ارجاع آنها به اين سه شعبه حكم هايي را كه مي خواهند از قاضي های اين شعبه ها براي متهمانشان می گیرند .

به گفته منابع موثق به نقل از رییس دادگاه انقلاب، دهها قاضی دادگاه انقلاب بارها اعتراض کرده اند که چرا فقط پرونده های موادمخدر و قاچاقچی ها برای رسیدگی به آنها ارجاع می شود و نه پرونده های متهمان سیاسی و عقیدتی.گفته می شود که رییس فعلی و قبلی دادگاه انقلاب خود نیز با این اعتراض همکاران خود هم داستان اند اما کاری از دست شان بر نمی آید،چرا که ماموران امنیتی هستند که فرمان می دهند کدام پرونده به کدام شعبه برود و نه روسای دادگاه انقلاب و حتی رییس قوه قضاییه.

قاضي ابوالقاسم صلواتي رييس شعبه 15 دادگاه انقلاب يكي از اين قضات است كه با دادن حكم هاي طولاني و به وي‍ژه صدور احكام اعدام به متهمان به عنوان يكي از سخت گیرترین و گوش به فرمان ترین قاضی های اين دادگاه معرفي شده است . وقتي پرونده كسي به قاضي صلواتي ارجاع مي شود آه از نهاد متهم بلند مي شود چون مي داند كه با قاضي ای روبرو است كه كوچكترين رحم و مروتي ندارد و با متهمان حتي سختگيرانه تر از آنچه نهادهاي امنيتي از او می خواهند، رفتار مي كند .

محمد مقيسه رييس شعبه 28 دادگاه انقلاب يكي ديگر از اين قضات است .او به برخوردهاي تند و خشن با متهمانش معروف است. داد و فرياد و توهين به متهمان در جلسه دادگاه ،يكي از اصول اصلي قضاوت او است.

قاضي پير عباسي رييس شعبه 26 دادگاه انقلاب ، از ديگر قاضی هایی است كه پس از حوادث انتخابات سال 88 به اين جمع دونفره اضافه شد . او از دادگاه خانواده مي آمد. اندكي پس از حضور او در داگاه انقلاب همه فهميدند كه پير عباسي، قاضي حكم هاي اشد است و سالهاي بي شمار زندان ، تبعيد و محروميت در انتظار متهمان پرونده هاي اوست .

گزارش تفصیلی کلمه را درباره هر يك از اين قاضی ها مي خوانيد:

صلواتي و دادگاه هاي حساس

ابوالقاسم صلواتی، قاضی و رئیس شعبهٔ ۱۵ دادگاه انقلاب اسلامی و دادرس علی‌البدل دادگاه‌های عمومی تهران است. او در سال‌های اخیر قاضی دادگاه‌های مهم و حساس بوده است. بنابراين بعد از حوادث انتخابات در سال 88 خيلي دور از انتظار نبود كه دادگاه متهمان حوادث پس از انتخابات معروف به دادگاه هاي نمايشي به رياست او برگزار شود .

وكلاي دادگستري از صلواتي به عنوان قاضي ای ياد مي كنند كه از دادن حكم اعدام ابايي ندارد و حتي از صدور چنين احكامي خوشحال مي شود .او بارها با شادماني براي وكلا از صدور حكم هاي اعدام و تعداد زياد شان سخن گفته است .موضوعي كه گاه موجب حيرت وكلا مي شود .

صدور حکم اعدام برای برخی از متهمان حوادث پس از انتخابات و اجراي آن قبل از ابلاغ حکم دادگاه به وکیل و خانواده متهم و بدون رسیدگی پرونده در دیوان عالی کشوربا دستور اين قاضي بوده است .

او همچنين قاضی دادگاه معترضان ظهر عاشورا ي سال گذشته بود. او یک دانشجوی دامغانی را به دليل در دست داشتن سنگ در اين روز به اعدام محکوم کرد. در این مورد او مدعي شد که حکم اعدام را بر اساس فتوای آقای مکارم شیرازی كه در دست داشتن سنگ را مساوي محاربه مي داند صادر كرده است . ولی دفتر آقای مكارم شیرازی این موضوع را تکذیب کرد.بعدها اين حكم در دادگاه تجديد نظر به سه سال حبس كاهش يافت

حسين درخشان و سعيد متين پور دو روزنامه نگار نيز از قاضي صلواتي حكم اعدام گرفتند. درخشان حكمش در داد گاه تجديد نظر به 19 سال كاهش يافت .حکم متین پور نیز به هشت سال کاهش یافت .او قاضی پروندهٔ انفجار در شیراز (فروردین ۱۳۸۷) هم بوده است که به حکم او سه نفر اعدام شدند.

به جز احكام اعدام، صلواتي حكم زندان بسياري از فعالان سياسي و اجتماعي پس از حوادث انتخابات را هم صادر كرده است .تاجزاده ، امين زاده و عرب سرخي و … به حكم او در زندان اوين به سر مي برند .او كه براي عبدالله مومني، فعال اجتماعي و مدني حكم پنج سال زندان را صادر كرده بارها به وي در جلسه دادگاه تاكيد كرد كه به حرف بازجوهاي پرونده اش گوش دهد، چون هنوز بازجوها از او راضي نيستند !و تا زماني كه عبدالله آنها را از خود راضي نكند او هم به عنوان قاضي پرونده او را از زندان آزاد نمي كند . همين حرفهاي صلواتي موجب شكايت مومني عليه او شد . چندي پيش مومني شكايت نامه اي را عليه او و بازجوهاي وزارت اطلاعات تنظيم و به دادستان تهران تحويل داد .او همچنين عماد بهاور فعال اجتماعي سياسي را چندي پيش به ده سال زندان محكوم كرد .

صلواتي قاضي پرونده برادران علايي دو پزشك متخصص ايراني هم بوده است.همچنين او در پرونده كاري اش اقدامات عجيبي را نيز از خود به جاي گذاشته است از آن جمله آنكه وقتي ابراهیم نبوی، نویسنده و طنزنویس ایرانی پس از دريافت احضاریه‌اش در دادگاه حاضر نشد .صلواتي به جاي او وكيلش نعمت احمدی، را بازداشت كرد و تهديد كرد كه تا نبوي نيايد او را آزاد نمي كند .


پير عباسي قاضي تبعيد ، محروميت و زندان

قاضي پير عباسي كه سال گذشته از دادگاه خانواده به جمع دو قاضي معروف زندانيان سياسي پيوسته است با لحني مودب و آرام با متهمان سخن مي گويد . اما خيلي زود معلوم شد كه اين لحن آرام او فقط براي جلب توجه متهمان پرونده اش است . او اغلب اوقات براي متهمان پرونده اش اشد مجازات را در نظر مي گيرد و به دادن زندان هاي طولاني مدت، تبعيد و محروميت معروف است .رييس دفتر او ستاري فر از ماموران وزارت اطلاعات مستقر در دادگاه انقلاب است . گفته می شود ستاري فر به طور واضح رفتار پير عباسي را تحت نظر دارد و به همكاران خود در وزارت اطلاعات گزارش مي دهد. لابد آنها مي خواهند بدانند اين قاضي تازه وارد به چه ميزان دستورهاي آنان را اجرا مي كند .

پير عباسي همان قاضي ای است كه جعفر پناهي و محمد رسول اف را به شش سال حبس و 20 سال محروميت از فيلم سازي و حتي خروج از كشور محكوم كرده است .او براي احمد زيد آبادي و ژيلا بني يعقوب روزنامه نگاران به جز صدور احكام زندان، به ترتيب به محروميت مادام العمر و 30 ساله از حرفه روزنامه نگاري محکوم کرده است . احكامي كه تا پيش از اين كمتر از طرف دادگاهها براي روزنامه نگاران و فعالان اجتماعي و فيلمسازان صادر مي شد .

همچنين به حكم او مجيد دري ، ضيا نبوي و شيوا نظر آهاري دانشجويان ستاره دار هر كدام به سالهای طولانی حبس در تبعيد محكوم شده اند . ضيا نبوي بر اساس حكم پير عباسي به ده سال زندان در تبعيد محكوم وبه زندان كارون اهواز فرستاده شده است . همچنين مجيد دري نيز بر همين اساس به زندان بهبهان تبعيد شد.

صدور احكام سنگين براي روزنامه نگاران و فعالان اجتماعي و مدني از جمله حكم شش سال زندان براي بدرالسادات مفيدي، دبير انجمن صنفي روزنامه نگاران ايران ، هفت سال حبس براي بهمن احمدي امويي ،روزنامه نگار اقتصادي و عماد الدين باقي ، فعال حقوق بشر از جمله عملكردهاي پير عباسي در مدت يك سال قضاوتش بوده است .

قاضي مقيسه و جنجال هاي روز دادگاه

محمد مقيسه، رئیس شعبه 28 دادگاه انقلاب است که در دهه های اول انقلاب در اوین حاج ناصر نامیده می شد .او ابتدا با نام “حاج ناصر” دراجراي احكام اعدام همراه با مجتبی حلوايي همراه بود. .او بعدها رئیس شعبه حجاب و ماهواره شد که دفتر آن در انتهای خیابان بهشتی بود . او پس از انتخابات احكام زيادي را براي دستگير شدگان به خصوص كساني كه در اعتراض هاي خياباني بازداشت شده بودند صادر كرد . او در جلسه هاي دادرسي همواره با فرياد و توهين با متهمان روبرو مي شود .بسیاری از وکیل ها در جلسه دادگاه به او یاد آور شده اند که شما به عنوان یک قاضی قرار است بی طرفانه بین متهم که موکل ماست و شاکی که وزارت اطلاعات است رسیدگی کنید نه اینکه آشکارا خودتان یک طرف ماجرا را بگیرید و به موکلان ما توهین کنید.قاضی مقیسه در برابر این اعتراض ها بسیاری از وکلا را از جلسه دادگاه اخراج و جتی آنها را تهدید به زندان کرده است.

او در دادگاه نظام حسن پور يكي از معترضان به نتايج انتخابات رو به او كه اهل خرم آباد است، وي را دهاتي خطاب كرد و با الفاظ چنان زشتی با او سخن گفت كه اين جوان روستايي را به گريه انداخت .قاضی مقیسه از جمله به این جوان دانشجو گفته بود :«تو که یک دهاتی(…) هستی،چکار به تظاهرات و اعتراض داری؟»

مقيسه همچنين بهاره هدايت ، ميلاد اسدي و بسياري از فعالان دانشجويي را به زندانهاي طولاني مدت محكوم كرده است . بهاره هدايت با حكم همين قاضي به نه سال و نيم حبس قطعي محكوم شده است .

مخالفت با حضور قاضی های مستقل

با اينكه در دادگاه انقلاب کسانی بارها براي حضور قاضي هايي مستقل و به دور از نفوذ وزارت اطلاعات و بازجوهايش تلاش کرده اند اما هر بار اين تلاش ها ناكام مانده و افرادي كه براي اين كار تلاش كرده اند نيز از كار بر كنار شده اند. اكنون همه متهمان حوادث پس از انتخابات و ديگر متهمان عقيدتي و سياسي به حكم اين سه قاضي بهترين روزهاي زندگي شان را در زندان مي گذرانند و يا در انتظار صدور احكام شان هستند .