سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » مردم از سرکوب نمی ترسند و به پیشواز زندان رفته‌اند...
» زهرا رهنورد در گفت و گو با تلویزیون رسا:

مردم از سرکوب نمی ترسند و به پیشواز زندان رفته‌اند

چکیده :این حاکمیت بسیار سرکوب‌گر بوده است و یکی از خشن‌ترین چهره‌های حاکمیت در ایران را، ما در چهر‌ه‌ی حاکمیت فعلی می‌بینیم.مردم ما از سرکوب نمی‌ترسند، نمونه‌اش این همه زندانی کردن‌ها است که هیچ‌کس از آن ابایی ندارد؛ حتی به پیشواز زندان...


دکتر زهرا رهنورد استاد دانشگاه با بیان این که “تجربه انقلاب اسلامی به ما نشان داد که تنها حضور در خیابان کافی نیست” اظهار داشت: جنبه‌های تئوری، جنبه‌های تشکیلاتی و جنبه‌های عقلانی باید به این حضورهای خیابانی افزوده شوند.

به گزارش جرس، رهنورد، در گفت‌وگو با رسا با بررسی جوانب جنبش دموکراسی‌خواه مردم ایران، درباره سرکوب‌های صورت‌گرفته از سوی حکومت گفت: این حاکمیت بسیار سرکوب‌گر بوده است و یکی از خشن‌ترین چهره‌های حاکمیت در ایران را، ما در چهر‌ه‌ی حاکمیت فعلی می‌بینیم.

وی با اشاره به تعداد بالای زندانیان سیاسی تاکید کرد: مردم ما از سرکوب نمی‌ترسند، نمونه‌اش این همه زندانی کردن‌ها است که هیچ‌کس از آن ابایی ندارد؛ حتی به پیشواز زندان رفته‌اند.

رهنورد راه‌های عدم انفعال جنبش سبز را ‌بی‌شمار خواند و “نترسیدن”، “هرگز سکوت نکردن”، “مبارزه‌های زیرزمینی” و حتی “به یکدیگر لبخند زدن” را از جمله این راه‌ها دانست و گفت: ما همه با هم هستیم و با هر نماد و سمبلی می‌توانیم این را به هم نشان دهیم و وحدت‌مان را حفظ کنیم.

وی تاکید کرد: هر کس باید راه خودش را پیدا کند، اما آنچه مهم است این که ما نباید ساکت بمانیم.

رهنورد همچنین اظهار داشت: من معتقدم که پیروزی‌های زودرس خیلی زود هم از بین می‌رود. انقلاب اسلامی یکی از همان‌ها بود که خیلی کار بزرگی بود. اما خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت نتیجه داد. ولی آن پیروزی فاقد زیرساخت‌های لازم بود و به همین دلیل خیلی زود و در همان هفت- هشت سال اول رو به انحطاط رفت و امروز بعد از سی سال به اینجا رسیده‌ایم.


82 پاسخ به “مردم از سرکوب نمی ترسند و به پیشواز زندان رفته‌اند”

 1. حميد گفت:

  أقا شما از اينهمه دروغ خسته نشديدبه حداقل ده سوال از527 سوال طرح شده جواب دهيد

 2. بهنام گفت:

  سلام دوستان عزيز سبز
  10 شبكه تلويزيون 100 روزنامه 1000 سايت خبري كه همشون جيره خوار اين مستبدانند
  هدفشون خراب كردن چهره اصلاحات و مير حسين و كروبي و خاتمي و…دارند
  مرگ بر ننگ اين … بي آبرو كه لباس پيامبر رو ميپوشن و دروغ ميگن
  آخه آقاي پناهيان تو كه در تلويزيونن ميگي منو اطلاعات نمي گذاشت كاري كنم
  تو اينو نميدوني كه اطلاعات زير نظر …

  خداي نكرده زبانم لال اگر حسين زمان يعني مير حسين و يارانش را بگيريدخانه هايتان را بر سرتان خراب ميكنيم
  مرگ بر ديكتاتور

  خدا ناظر اعمال وئ گفته هاي ماست

 3. ما وقتی میتوانیم ادعای مسلمانی کنیم که مثل مسلمانان صدر اسلام که خلیفه را مورد سوال قرار میدادند و میپرسیدند پیراهنت را از کجا آورده ای ، بتوانیم انتقادات خود به حکومت را بیان کنیم ، جامعه ای که در آن حرف زدن با بیم صورت بگیرد ناپاک است ، و کسی در راس جامعه ای ناپاک نمیتواند ادعا کند که بر مرکب اسلام سوار است ، اینها اسلام نیست بلکه روحیه استبدادی چند هزارساله ماست که بعنوان اسلام بزک کرده ایم و به خورد مردم داده ایم

 4. علی گفت:

  لرستان به شیرزنی چون شما افتخار می کند.همچون حضرت زینب(س) کاخ یزیدیان را لرزاندی

 5. هادی گفت:

  مثل همیشه بزرگ بانوی سبز ما با چند جمله کاخ استبداد را بهم ریخت و بیچاره درد دل‌ نامه کیهان که باید مدتها فکر کند تا دروغ‌های جدید پیدا کند و به داد استبداد بپردازد. راستی‌ یاران سبز دیدید سر مقاله‌های دروغ نامه‌های سبز رو که با چه ذوقی خبر سید علی‌ خمینی رو چاپ کردند که از اساس دروغ بود. چقدر بد است که انسان را خداوند ذلیل کند که بسیج همه کافران قدرت پرست هم نتواند ذره‌ای آبرو برایش دست و پا کند

 6. آرش از اطریش گفت:

  صبح زود اغاز سال نو مسیحی است،در این روز تعطیل شیفت کاری دارم،اما از دیروز که شنیدم”عده ای”یه سوی خانه شیران نستوه”جنبش سبز”روانه هستند،اسایشم سلب شده.خواستم قبل از رفتن سطوری را نگاشته باشم، و به استادان نستوه رهنورد و موسوی تقدیم میدارم.زمانی در جبهه،پس از خوردن ضربات وحشتناکی از دشمن عراقی،در حال عقب نشینی در محور مهران بودیم.یک گردان تکاور،که در ان زمان ماموریت داشتیم عقب نشینی یک لشگر ارتش را پوشش دهیم،اخرین نیروی ایرانی در محور بودیم،و وظیفه مان این بود که پیشروی دشمن را تا حد ممکن “کند” کنیم، نا لشگر بتواند به محل استقرار جدیدش برسد بیش از 280 شهید داده بودیم.بعد از 12 ساعت درگیری با دشمن،خسته،گشنه، و مهمتر از همه تشنه به یک روستای کرد نشین رسیدیم.اهای محل،و دیگر اوارگان دهکده های دیگر در انجا جمع شده بودند، و باورشان نمیشد که ما اخرین نیروی ایرانی باشیم، و با رسیدن عراقیها بیش از 20 دقیقه فاصله نبود.ما میدانستیم که انان هیچ راهی برای فرار ندارند،چون کاملا غافلگیر شده بودند.ترس را در چهره های انان میدیدم،مردان، زنان،بچه های کوچک، حتی حیواناتشان ترسیده بودند.پیرمردی به دستو پای فرمانده ما افتاده بود،پایش را میبوسید، و از او میخواست که عقب نشینی نکند.قرمانده مانده بود چه بگوید، دو دل بود، میخواست برود، اما میدیدم که از طرفی نمیخواهد.دستور لشگر ساده و قطعی بود.به ماموریت خودتان ادامه دهید!ناگهان یکی از بچه های فرمانده یک گروهان 60 نفره خود را به سرگرد رساند و با لهجه شیرین ترکیش گفت،حاجی شما بروید ما با یک گروهان میمانیم.لبخند تلخی روی لبان سرگرد پدیدار شد، و گفت همه میمانیم!هیچکس کوچکترین اعتراضی نکرد،ماندیم، و خدا خواست و توپخانه لشگر هم با وجودی که مهمات نداشت،تا جایی که توانست ما را پشتیبانی کرد.مردان غیور دهکده هم تفنگهای “ساده و ماقبل تاریخشان را اوردند”، و تا صبح هنوز نمیدانم که ما ان دهکده را چگونه نگهداشتیم ، تا نیروی “پاتک” همه ما را ازاد کرد.11 ساعت درگیری،انسان در مقابل تانک،انسان در مقابل چرخبال،انسان در مقابل اتش، شهدای زیادی دادیم،مجروحین زیادتر، انروز ما از یک دهکده دفاع نکردیم،این ذهنیت را داشتیم که ان دهکده،تمتم ایران است.سالها بعد در تحلیلی برای سرهنگ بازنشسته ارتش اطریش “فرای اشتتر” مسول مجله نظامی اطریش که در مورد جنگ ایران و عراق برای مقاله اش تحقیق میکرد،به عنوان یک ایرانی،عمل انروزمان را در یک جمله فلسفی خلاصه کردم،و به او گفتم که این فرهنگ سنتی ما ایرانیان است:”من پاسدار تو هستم،تا زمانی که نگهبانیت را میدهم،دست دشمن به تو نخواهد رسید،مگر از روی جنازه ام.من اخرین خط دفاعی تو هستم،قسم به شرفم که این خط،سقوط نخواهد، مگر با سقوط من!.”
  رهنورد،موسوی، و کروبی براستی که وظیفه سنگینی دارند:بمانند و دفاع کنند ؟با این علم که هرلحضه ممکن است خط دفاعی از انسانیت توسط انانی که از انسانیت متنفرند فرو بریزد؟با این علم که تو اخرین خط دفاعی هستی، و بعد از تو مرگ و سیلی از تنفر سرازیر خواهد شد ؟به خدا قسم تمام روز جمعه در این فکر بودم که موسوی،رهنورد،و کروبی، دارند دقیقا همان کاری را میکنند که روزی ما در جبهه کردیم.برای همین درود به شرفتان،دستانتان را از این راه دور میبوسم، ایوالله،ماشالله،دست مریزاد،خدا قوت ،پاینده باشید!

 7. roda گفت:

  سلام من با نظر نیما موافقم پس دست نکشید و ما منتظر هستیم

  اگر بهانه تان خطر شهادت مردم است:۱-شهادت برای ما افتخارست و با میل خود و آگاهی و غسل شهادت بیرون می آمدیم۲-شجاعتمان را در ۳۰خرداد و عاشورا ثابت کردیم که از گلوله و زیرشدن و پرت شدن از پل هم نمیترسیم

 8. ناشناس گفت:

  آيا مي دانيد كه احمدي نژاد، خبرنگار مصاحبه‌هاي تلويزيوني‌اش را خود انتخاب مي‌كند!؟ سايت آينده را ببينيد تا باور كنيد

 9. رحیمی گفت:

  مرگ بر خواص بی بصیرت مرگ بر فتنه گران مزدور تبت یدا ابی لهب والتب

 10. فرزند لرستان گفت:

  مردم ايران مير حسين وكروبي را تا پاي جان حمايت مي كنند واز هيچ جباري كوچكترين ترسي به دل ندارند

 11. كر لر گفت:

  تا پاي جان ايستاده ايم
  درود بر ميرحسن
  درود بر كروبي

 12. علی گفت:

  بس است خدا به شما یک جو عقل بدهد. اندکی تامل و تفکر ضرر ندارد.این همه صدمه به کشور و نظام و ملت زدید چه نتیجه ای گرفتید؟اندکی از توهمات بیرون بیاید و عاقلانه تر رفتار کنید. به ادعاهای دروغین پایان دهید و خصومت و کینه و لجاجت را نهادینه نکنید. یقینا این مسیر جز شادی دشمنان ثمره ای برای شما ندارد.

  • ایرانی گفت:

   قرار نیست که شما و دوستانتان هر کار دلتان خواست بکنید و کسی هم صدایش در نیاد که مبادا غریبه ها سواستفاده کنند. این کشور کشور ما هم هست و هر گاه شماها بخواهید ادعای گزاف و کار ناصوابی بکنید جلویتان ایستاده ایم و خواهیم ایستاد. بی عقل آن کسی است که با سومدیریت و بی عرضگی و بی کفایتی، مملکت را به ورطه ورشکستگی کشانده است، و بی عقل تر کسانی اند که کورکورانه دنباله رو و مدافع چنین کسی هستند.

 13. با سلام گفت:

  وجودشما باعث روشن مانده چراغ آ گاهی ،آزادی و در نتیجه ایمان شده است.از خدای متعال برای میر حسین بزرگ و همسر مکرمه ایشان آرزوی صبر جمیل دارم!

 14. اسمشو نبر گفت:

  ترس حكومت از بكار بردن اسامي سران جنبش در صدا و سيما و ساير رسانه هاي جيره خوار و بكار بردن واژه سران فتنه بجاي آنها، ما را عجيب ياد سريال جالب و بياد ماندني شهر موشها مي اندازد كه در آنجا موشها از ترس موجودي به نام گربه وقتي اسمش را مي شنيدن هم تنشان به لرزه مي افتاد و واژه “اسمشو نبر” را بكار مي بردند. الان ” آقا “يان هم دچار همان ترس و وحشت مي باشند. كما اينكه با اينكه 9 دي كه به همت تعطيلي ادارات و بركت سانديس ها خلق شد را براي خودشان يك پيروزي و شكست جنبش سبز مي دانند با اين حال با ارائه مجوز راهپيمايي به اين جنبش به اصطلاح مرده مثل چي وحشت دارند. خوشبختانه بنا به اطلاعاتي كه از درون ستاد بزرگداشت 9 دي درز كرده است امسال بعلت تقارن 9 دي با روز پنج شنبه و تعطيلي ادارات در تهران و همچنين حذف يارانه ها و گراني كيك و سانديس امكان خلق مجدد اين حماسه خودجوش ميسر نمي باشد و در عوض سعي مي كنند با تجمع و هنرنمايي و … چند مداح درباري سر و ته قضيه را هم بياورند. و از طريق رسانه هاي حكومتي و چند سايت دريوزه مانند سايت تابناك( كه مربوط به فرمانده و سردار سپاه اسلام در هشت سال دفاع مقدس مي باشدكه متاسفانه در انتخابات اخير با همه طرح هاي اقتصادي و سياسي و استراتژيك خود حتي قادر به جلب آراي سرجوحه هاي سپاه هم نشد) اين عدم حضور را با شيرين كاريهاي خودشان كه هر از گاهي براي خوش خوشان اميرالمومنين ايران و دولت متقلب انجام مي دهند، جبران بنمايند. الحق اينها كه از مرده جنبش اينقدر مي ترسند از زنده آن به كجا پناه خواهند برد!!!

 15. ایمان از قم گفت:

  24 ساعته صدا سیما و کل رسانه های ایران دست شماس بازاین وضعیت مملکت اگه شما مستبدان خون خوار راست میگید 1روز این رسانه هارو بدید دست ما جوانان ایران زمین تا ببینید کخ فقط با تبلیغات زنده اید
  خانم رهنورد مادر من شما زینب زمانی و میر حسین حسین زمان و با قدرت خدا این یزیدیان ملعون را ادب خواهیم کرد

 16. علیــرضا گفت:

  به عنوان یک شهروند متعادل اعلام میکنم که: اینکه بنشینید و تصور کنید همچون ایام انتخابات ، موج سبز رو به گسترش است و هر روز بر تعداد هوادران شما افزوده میشود ، این یک خیال واهی است. هیچکس به استقبال زندان نمیرود و اتفاقا همه از زندان میترسند. باید واقعیتهایی را ببینید که دارد اتفاق می افتد

  • فرهاد گفت:

   آقای علیرضا/ یا از اخبار خبر نداری یا قیاس به نفس میکنی ؟!
   ببینم این اسما و خبراشون بگوشت خورده یانه؟ دکتر شکوری راد/ عرب سرخی/ عیسی سحرخیز/ محمد نوری زاد/ مجید توکلی/ تاج زاده / ………..چقدر بنویسم؟! هر کدوم از اینا و هزاران نفر دیگه مثل اینها اوین و شکنجه و اعدام و… را به سخره گرفته اند بعد تو حرف از ترس از زندان میزنی؟!

 17. منیره گفت:

  خانم دکتر جان نقش شما در مسیر سبز آزادی بسیار ستودنی است حتمن روی مهندس هم تونستین تاثیر بگذارین . اون روزی که داشتیم به مهندس رای میدادیم فکرش رو هم نمی کردیم اینقدر پای رای ما وایسه . حالا که شماها دست از دنیا شستید ما هم با
  شماییم . امروز شاید دیگه تو خیابون شعار نمی دیم ولی هر روز کسان بیشتری رو وادار به تفکر می کنیم تا نمازهایی رو که پشت سر
  ستمکاران خوندند قضا کنند .ترو خون شهدای جنبش به مهندس بگین تا وقت هست ایشون هم شفاف و روشن حرف دل مردم رو بزنن .

 18. استاد سبز گفت:

  به شرفم قسم ، فعلاً نه به خاطر خانواده ام نه به خاطر کارم نه به خاطر زندگي ام خودم را معرفي نمي کنم. سکوتم از ترس نيست فقط به اين خاطر که تاثير گذارم مي خواهم روشن گري کنم.
  به اميد روزي که همه با هم بياييم تو خيابون بگوييم ما را هم زنداني کنيد. نويد مي دهم که ان روز خيلي دور نيست.

 19. پرچمدار گفت:

  امام خمینی(ره)درسال42 تبعید شدندودرهمان سال قیام 15 خرداد اتفاق افتاد که ازآن به عنوان جرقه ای برای پیروزی انقلاب اسلامی یادکرده اند.
  انقلاب اسلامی در سال 1357به پیروزی رسید.
  یعنی فرایند انقلاب 15 سال به طول انجامید به نظر شما 15 سال مدت کوتاهی است؟
  به نظر شما پیروزی پس از 15 سال زودرس است؟

  حال بماند که بعضی ها سر منشاء پیروزی انقلاب را ملی شدن صنعت نفت وحتی قبل تر ازآن یعنی انقلاب مشروطه میگویند!

  به نظر شما به خا ک و خون کشیده شدن دهها هزار نفر توسط رژیم پهلوی برای این انقلاب کافی نبود؟

  تئوریزه شدن انقلاب در همان سالهایی رخ داد که اعلامیه های امام خمینی در ایران منتشر میشد .وپس از انقلاب شهیدان بهشتی ومطهری آن تئوری را تکمیل کردند.تا جایی که هم اکنون آیت الله صانعی جوانان را ترغیب به مطالعه ی آثار آن بزرگواران مینمایند و فخر السادات محتشمی پور از ولع تاجزاده در زندان برای مطالعه ی کتابهای شهید مطهری میگوید.

  حالا حامیان جنبش سبز حساب کنند با این اوصاف پیروزیشان چه زمانی رخ میدهد .

  خانم رهنورد میگوید هشت سال پس از سال 57 انقلاب رو به انحطاط رفت.یعنی در سال65 روند انحطاط شکل گرفت.
  در سال 65 میر حسین موسوی نخست وزیر بود وبالاتر از آن امام خمینی (ره) رهبر نظام بودند وباز هم بالاتر از آن پاک ترین جوانان این مملکت در جبهه ها در حال دفاع از دین وناموس و کشور خود بودند وچون برگ خزان از شاخسار زندگی برزمین می افتادند.

  مهندس موسوی در مناظرات خود می فرمودند که 10سال اول انقلاب دورانی طلایی بود که گمان کنم در مستند تبلیغاتی خود نیز این عبارات را بیان کردند؛ یعنی میشود هم دوران طلایی باشد وهم انحطاط به وجود آید؟

  ….
  با این همه یاحسین میر حسین.

 20. ناشناس گفت:

  استقبال از زندان بهترین راه برای خلع سلاح کردن و مات مردن کودتاگران و خشونت ورزان است… روش گاندی… سران سبز و مردم میلیونی باید بدون ترس به استقبال زندان برویم! صف ورود به زندانهای پر شده را تجسم کنید! اگر نپذیرفتن زور، جرم است ما هم مجرمیم… یا علی

 21. علی گفت:

  روش گاندی و استقبال از زندان بهترین راه برای خلع سلاح کردن و مات کردن کودتاگران و خشونت ورزان است…بدون خشونت و کاملا مدنی و بسیار موثر… صف های طولانی برای ورود به زندانهای مملو را تصور کنید! اگر زیر برا زور نرفتن جرم زندانیان بوده ما هم مجرمیم… یا علی

 22. ebiel گفت:

  در جنبش سبز ترس راهی ندارد

 23. ;کامبیز گفت:

  به عنوان یک مرد درود به شما .خانم رهنورد از خودم خچالت می کشم .شما برای اولین بار در تاریخ سی سال زبان وبافکر مردم همراه شدید.تحلیل درست از یک موقیت نیم راه است .به وجد امدم از انچه که کفتیت .متاسفانه راه مدنی و مسالمت امیز به روی مردم بسته شده است .مردم باید یاد بگیرند وبیاموزیم راهای مدنی وبدون خوشنت را .که در ابتدا راه هستیم.