سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » امام سجاد (ع) تداوم بخش اهداف حسین بن علی (ع)...

امام سجاد (ع) تداوم بخش اهداف حسین بن علی (ع)

چکیده :ایشان با خطبه های آتشینشان که در کوفه ایراد کردند ، به ما آموختند که چگونه عقیده را مقدس بداریم و از آن به دفاع برخیزیم و چگونه به اصول گردن نهیم و در این مکتب ؛ متّصف به کمالات انسانی شویم و اسلام ناب محمدي را زنده نگاه داشته و آزادگي ؛شجاعت و استقامت را هميشه به يكديگر متذكر...


کلمه-گروه معارف:پس از شهادت امام حسین (ع) فرزند بزرگوارشان ، امام سجاد (ع) ، عهده دار وظیفه خطیر امامت شدند و اهداف والای سرور و سالار شهیدان را پیش گرفته ، و لحظه ای درنگ نکردند .

امام سجاد (ع) با سلاح بیان ، موجبات آراستگی عقل و مبارزه با جهل را که جزء اصلی ترین اهداف حسین بن علی (ع) بوده است ، پیش بردند و با پرچمی برافراشته در راه حریّت و عزت ، گام برداشته و فرا راه همه ی آزادی خواهان و عزت جویان تا قیام قیامت گشتند.

ایشان با خطبه های آتشینشان که در کوفه ایراد کردند ، به ما آموختند که چگونه عقیده را مقدس بداریم و از آن به دفاع برخیزیم و چگونه به اصول گردن نهیم و در این مکتب ؛ متّصف به کمالات انسانی شویم و اسلام ناب محمدي را زنده نگاه داشته و آزادگي ؛شجاعت و استقامت را هميشه به يكديگر متذكر شويم:

” ای مردم هر که مرا می شناسد می داند که من کیستم ! و هر کس مرا نمی شناسد خود را به او معرفی می نمایم . من علی بن حسین (ع) ، پسر علی بن ابی طالبم . من فرزند آن کسی هستم که حرمت او را شکستند و نعمت او را گرفتند و اموال او را به غارت بردند و اهل بیتش را اسیر کردند . من پسر کسی هستم که او را کنار شط فرات بی آنکه از او خونی طلب داشته باشند ، به قتل رسانیدند. من فرزند کسی هستم که با زجر و زحمت کشته شد و همین افتخار برای او کافی است !

ای مردم! شما را به خدا سوگند، آیا می دانید که شما برای پدر من نامه نوشتید و چون به سوی شما آمد با او خدعه ومکر نموده و آنگاه او را کشتید ؟ مردم ! هلاکت بر شما باد با این ذخیره ای که در عالم آخرت برای خود فرستادید و چه فکر و اندیشه زشت و ناپسندی دارید. شما با کدام چشم به رسول خدا نگاه می کنید ، هنگامی که به شما بگوید :” فرزندان مرا کشتید و هتک حرمت من نمودید . شما از امت من نیستید .! “

راوی می گوید در این موقع بود که از هر طرف صدای گریه بلند شد و بعضی به بعضی دیگر گفتند : “هلاک شدید و ندانستید . “

ایشان سخنان خود را چنین ادامه داند : ” هیهات ، هیهات ، ای غدّار های حیله باز! که جز خدعه و مکر ، خصلتی در شما نیست . آیا می خواهید آنچه را که با پدران من نمودید ، با من نیز روا دارید ؟ به خدا قسم چنین امری ممکن نیست! زیرا هنوز جراحاتی را که از اهل بیت پدرم بر دل من وارد آمده است بهبود نیافته و مصیبت جدّم رسول خدا و پدرم و برادرانم فراموش نشده و تلخی آن از کام من برنخواسته و سینه و گلویم را تنگ فشرده است و غصه آن در سینه من جریان دارد . من از شما می خواهم که نه مرا یاری کنید نه با ما بجنگید! …..


3 پاسخ به “امام سجاد (ع) تداوم بخش اهداف حسین بن علی (ع)”

 1. حمیدرضا(میکروب) گفت:

  سوال از گروه معارف سایت:با سلام،خسته نباشید.

  امام سجاد در زمان حادثه ی کربلا چند سال داشتند؟تا چند سال بعد زنده بودند؟آیا در قیام مختار شخصا شرکت داشتند؟اصلا با مختار ارتباطی داشتند؟

  ممنون میشم جواب بدید یا همین جا یا در قسمت اخبار،بازم ممنون

  یاحق

  • ناشناس گفت:

   با عرض سلام و تشکر از شما دوست عزیز
   امام سجاد(ع) در زمان حادثه کربلا 23 تا 25 سال داشتند . ایشان 35 تا 36 سال پس از حادثه کربلا در قید حیات بودند و عهده دار وظیفه خطیر امامت بودند و در قیام مختار اصلا شرکت نداشتند و هیچ نماینده ای هم نداشتند. حتی ملاقاتی هم با مختار نداشتند . مختار فقط با محمد بن حنفیه ملاقات داشته است . امیدواریم در پناه خداوند منان موفق باشید و در ادامه مسیر این بزرگواران ، گام های موثری بردارید!

 2. سبز همیشه مومن گفت:

  ” هیهات هیهات ای غدارهای حیله باز ! که جز خدعه و مکر خصلتی در شما نیست ! ” چقدر این عبارات بجا و به موقع انتخاب شده . آفرین به این انتخاب و آفرین به هوش انتخاب کننده آن !