سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » ادامه روند واردات میوه; بازار از حالت تعادل خارج می شود...

ادامه روند واردات میوه; بازار از حالت تعادل خارج می شود

چکیده :مرکبات وارداتی قابل رقابت با محصولات داخلی نیستند اما بازار را از حالت تعادل خارج کرده و شرایط سوء استفاده دلالان را فراهم می...


باوجودی‌ که در چند ماه گذشته مسئولان وزارت جهادکشاورزی بارها از تولید به اندازه نیاز بازار محصولات کشاورزی خبر داده اند اما باز هم در آستانه سال جدید، تعرفه واردات سیب و پرتقال صفر شد.

به گزارش خبرنگار مهر، ایران به عنوان کشوری با شرایط آب و هوایی متنوع، بستر مناسبی برای تولید انواع میوه به شمار می رود اما در سالهای اخیر خشکسالی های پی در پی و واردات بی برنامه باعث شد که تنظیم بازار با نوسان روبرو شود و دلالان هم با استفاده از این فرصت، میوه‌ها را گران تر از قیمت واقعی به دست مصرف کننده برسانند.

در نیمه دوم سال گذشته و نیمه اول امسال واردات بی رویه به جایی رسید که حتی گلایه‌های برخی مقامات ارشد کشور را هم در پی داشت و سرانجام پس از پیگیریهای وزارت جهادکشاورزی، واردات اقلام مختلف با تعرفه‌های متفاوت تعیین و دراین میان، واردات برخی از میوه ها مانند سیب فرانسوی و گلابی چینی هم ممنوع شد.

در همین حال، امسال با بارش باران در بهار، تولید میوه به اندازه نیاز و حتی در اغلب موارد بیش از نیاز داخل تولید شد و در اغلب موارد قیمتها را با کاهش زیادی نسبت به سال گذشته روبرو کرد.

تعرفه صفر برای واردات پرتقال و سیب

اما هنوز چندی از خبر خوش ممنوعیت واردات و تعیین تعرفه نگذشته بود که هفته گذشته کمیسیون ماده یک، تعرفه پرتقال و سیب را به منظور تنظیم بازار شب عید از 15 دی ماه صفر اعلام کرد.

اتخاذ این تصمیم در حالی که کشور ما یکی از بزرگترین تولید کنندگان سیب در دنیا به شمار می رود و علاوه بر تامین نیاز داخلی، صادرات این محصول را هم دارد، جای تامل دارد.

در زمینه پرتقال هم کشاورزان تولید داخل به اندازه نیاز بازار است به طوری که سال گذشته با هماهنگی که میان کشاورزان و دولت انجام گرفته بود، تمامی محصول کشاورزان خریداری شده و پس از ذخیره سازی با قیمت مناسب به دست مصرف کننده رسیده بود.

تولید بیش از 4 میلیون مرکبات

رئیس اتحادیه باغداران مازنداران در این رابطه به خبرنگار مهر گفت: برداشت مرکبات به تازگی آغاز شده است و پیش بینی می شود که تا پایان فصل برداشت 4 میلیون و 200 تا 4 میلیون و 500 هزار تن مرکبات برداشت شود.

عنایت الله بیابانی با بیان اینکه نیازی به واردات پرتقال برای تنظیم بازار وجود ندارد، افزود: مرکبات وارداتی قابل رقابت با محصولات داخلی نیستند اما بازار را از حالت تعادل خارج کرده و شرایط سوء استفاده دلالان را فراهم می کنند.

وی میزان نیاز بازار برای شب عید را 30 تا 40 هزار تن اعلام کرد و گفت: سال گذشته این میزان از سوی وزارت بازرگانی اعلام شد و برای امسال هم در همین حدود خواهد بود.

علاوه بر این، پیش از این هم رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به قانون افزایش بهره وری در بخش کشاورزی در گفتگو با مهر اعلام کرده بود که واردات هرنوع محصولی که در کشور به اندازه نیاز تولید می شود ممنوع است و اگر وارداتی انجام شود عملی غیر قانونی خواهد بود.

اما این نظرات در حالی مطرح می شود که مسئولان وزارت جهاد کشاورزی که تا 2 ماه پیش به شدت از ممنوعیت واردات محصولاتی که در داخل تولید می شود، دفاع می کردند از زمان اعلام این خبر هنوز واکنشی نشان نداده اند و حتی یکی از این مسئولان این وزاتخانه در پاسخ به خبرنگار مهر نسبت به این خبر اظهار بی اطلاعی کرد و گفت: از این موضوع خبر ندارم.

به گزارش مهر، براساس تصمیم جدید وزیران عضو کمیسیون ماده (1) آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات، سود بازرگانی پرتقال، نارنگی و سیب برای محموله‌هایی که از تاریخ پانزدهم دی‌ماه سال 1389 تا پایان اردیبهشت ماه سال 1390 به گمرکات کشور وارد می‌شود، صفر درصد تعیین می‌شود.


4 پاسخ به “ادامه روند واردات میوه; بازار از حالت تعادل خارج می شود”

 1. ناشناس گفت:

  بايد كاري كرد كه كشاورزان اگاه شوند و محصولات خود را كه بخارج صادر ميشود نفروشند فقط اگاهي

 2. ناشناس گفت:

  خود ملت نقش اساسي دارد براي مدتي هم شده نخرند حتي شده سوالات را چرا صادر و چرا وارد ميكنند انجام دهند دزدي راي دزدي نان حال دزدي ميوه منتها بشگل ديگر

 3. ناشناس گفت:

  پيشنهاد دارم روزي را براي حداقل 10 روز تعين كنيد كه مردم ميوه نخرند

 4. حمید -قائمشهر گفت:

  دوست عزیز ! خریدن میوه خوبه اما بیایید فقط میوه داخلی بخریم و میوه وارداتی را تحریم کنیم.
  با این کار هم از کشاورز زحمتکش ایرانی حمایت میکنیم و هم مانع منفعت طلبی عده ای سود جو خواهیم شد.
  زنده باد ایران آزاد