سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پنج زندانی سیاسی همچنان در اعتصاب غذا...
» در خواست زهرا رهنورد از نسرین ستوده، رضا شهابی، غلامحسین عرشی، آرش صادقی و نوری زاد برای پایان اعتصاب غذا

پنج زندانی سیاسی همچنان در اعتصاب غذا

چکیده :«دوستان سرافراز و دلیر خانم نسرین ستوده، آقایان رضا شهابی، غلامحسین عرشی، نوری زاد و آرش صادقی ای آزادگان سلحشور سلام و درود برشما به پاس صبر جمیلتان.مقاومت و پایداریتان الگویی است برای ملت و فرزندان رشید ایران.الگوی مقاومت در برابر آن بخشی از حاکمیت که استقرار خود را در زدن ، بستن ، زندان کردن و شکنجه دادن می داند و صدای رسای آزادگی و سختی های شما را نمی شنود...


کلمه: زهرا رهنورد، نویسنده و استاد دانشگاه در یادداشتی کوتاه با اشاره به اعتصاب غذای چند تن از زندانیان سیاسی همچون نسرین ستوده و رضا شهابی، غلامحسین عرشی و آرش صادقی از آنان خواست تا به اعتصاب غذای شان پایان دهند.زهرا رهنورد پیش از این در دیدار با خانواده نوری زاد از وی نیز پایان اعتصاب غذایش را خواستار شده بود.

به گزارش کلمه، رهنورد خطاب به این زندانیان گفته است :« مقاومت و پایداری تان الگویی است برای ملت و فرزندان رشید ایران، الگویی در برابر آن بخشی از حاکمیت که استقرار خود را در زدن، بستن، زندان کردن و شکنجه دادن می داند . گرچه اقتدارگریان صدای رسای آزادگی و سختی های شما را نمی شنوند اما نقش آگاهی بخش و آزادی آفرین مقاومت شما را ملت شنیده است و امروز به همان گنج بی بدیلی دست یافته که حاکمیت قلدر از آن وحشت دارد . آگاهی و شناخت آرمانهای بلند آزادی و دمکراسی همان گنج جاودانی است که امروز مردم به آن نایل شده اند.

متن کامل این یادداشت به شرح زیر است :

«دوستان سرافراز و دلیر خانم نسرین ستوده، آقایان رضا شهابی، غلامحسین عرشی، نوری زاد و آرش صادقی، ای آزادگان سلحشور! سلام و درود برشما به پاس صبر جمیلتان.

مقاومت و پایداریتان الگویی است برای ملت و فرزندان رشید ایران.الگوی مقاومت در برابر آن بخشی از حاکمیت که استقرار خود را در زدن ، بستن، زندان کردن و شکنجه دادن می داند و صدای رسای آزادگی و سختی های شما را نمی شنود .

اما نقش آگاهی بخش و آزادی آفرین رفتار ومقاومت شما را ملت شنیده است و امروز به همان گنج بی بدیلی دست یافته که حاکمیت قلدر از آن وحشت دارد . آگاهی، شناخت و سامان دهی آرمانهای بلند آزادی و دمکراسی همان گنج جاودانی است که امروز مردم به آن نایل شده اند .

اکنون ازجانب خود و همین طور جمع زیادی از خانواده های زندانیان سیاسی که خود نماد مقاومت زینب گونه نهضت حسینی هستند از شما خواهش می کنم با اطمینان به اینکه پیام شما را مردم دریافت کرده اند به اعتصاب غذای خود پایان دهید و امیدوار باشید که صبح آزادی نزدیک است .»

سومین اعتصاب غذای نسرین ستوده در صد روز بازداشت

نزدیک به صد روز از بازداشت نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر می گذرد. نسرین ستوده اکنون بیش از صد روز است که درسلول انفرادی به سر می برد . صد روز در سلول انفرادی بدون استفاده از یک روز مرخصی و یا انتقال به بند عمومی .

به گزارش خبرنگار کلمه، این در حالی است که نسرین ستوده بیشتر این صد روز را در شرایط سخت اعتصاب غذا گذرانده است.او بارها درروزهای اعتصاب غذایش از مسوولان خواست که او را به بند عمومی منتقل کنند اما هرگز به این خواسته قانونی او توجهی نشد . این روزها نسرین در اعتصاب غذای خشک به سر می برد و همسرو دو فرزند خردسالش نگران سلامتش هستند . نیمای سه ساله روزها است که مادرش را ندیده و هر لحظه منتظر بازگشت اوست، او اضطراب پدر و خواهرش را نمی فهمد و مدام می پرسد مادر کی بر می گردد ؟مهراوه که فقط دوازده سال دارد .این روزها نیمای کوچک را آرام می کند .

اعتصاب غذای آرش صادقی پس از ضرب و شتم در بند 209 وزارت اطلاعات

آرش صادقی دانشجوی کارشناسی ارشد فلسفه دانشگاه علامه طباطبایی و عضو شورای مرکزی انجمن اسلامی این دانشگاه هم از روز 19 آذرماه در اعتصاب غذا به سر می برد .

او پس از آنکه در روز 16 آذر به دلیل انتشار بیانیه اش توسط بازجویان وزارت اطلاعات مورد ضرب و شتم قرار گرفت دست به اعتصاب غذا زد . آرش صادقی به پنج سال حبس قطعی محکوم شده است . او همزمان با اعتراضات مردمی به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته بازداشت و بیش از یک سال را در بازداشت موقت گذراند.

او دوره بازداشت خود را در بندهای ۲- الف سپاه و ۲۰۹ وزارت اطلاعات گذرانده است . آرش که چند ماه قبل به قید وثیقه 500 میلیونی چند روزی را در آزادی موقت می گذراند .ناگهان با یورش ماموران امنیتی به خانه اش مواجه شد . آرش آن روز در خانه نبود اما این مراجعه ناگهانی ماموران وزارت اطلاعت به خانه شان موجب شوکه شدن مادرش و درنهایت فوت او شد واین گونه آرش مادرش را هم از دست داد .

غلامحسین عرشی در یک سال دو بار دست به اعتصاب غذا زده است

غلامحسین عرشی از زندانیان گمنام حوادث پس از انتخابات است . او یکی از زندانیانی بود که در مرداد ماه امسال همراه 16 زندانی دیگر بند 350 دست به اعتصاب غذا زد .این زندانیان در اعتصاب غذایی دو هفته ای به شرایط نامناسب بند 350 زندان اوین اعتراض کردند .

براساس گزارش های رسیده به کلمه، غلامحسین عرشی که از شهروندان معترض به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری است ، در هفته های اخیر وضعیت جسمانی بسیار نامناسبی داشته، و بارها از مسوولان زندان خواسته است او را به بهداری زندان اوین انتقال دهند اما هربار مسوولان زندان از این کار سر باز زده اند. موضوعی که موجب اعتراض عرشی و دیگر هم بندان او به مسوولان زندان و در نهایت انتقال او به سلول انفرادی شد . او پس از این انتقال دست به اعتصاب غذا زد .بیش از ده روز از اعتصاب غذای عرشی می گذرد .
او که ۱۷ بهمن ماه سال گذشته بازداشت شد، روزهای زیادی را تحت شدید ترین فشارها در بند های ۲۰۹ و ۲۴۰ زندان اوین به سر برد و اکنون به دلیل ابتلا به دیسک کمر و گرفتگی عضلات در شرایط بحرانی به سر می برد .

رضا شهابی، کارگر زندانی در اعتصاب غذا

بیش از ده روز از اعتصاب غذای رضا شهابی ، کارگر زندانی می‌گذرد. اما مسئولان قضایی همچنان پیگیری‌های خانواده این عضو زندانی هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران را بی‌پاسخ گذاشته‌اند.
رضا شهابی در اعتراض به مشخص نبودن وضعیت بلاتکلیف خود در زندان، از روز ۱۳ آذر دست به اعتصاب غذای خشک زد. او روز یکشنبه این اعتصاب را به درخواست همکارانش به اعتصاب غذای تر تغییر داد.
رضا شهابی روز ۲۲ خرداد سال جاری توسط ماموران امنیتی بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. او از آن روز بدون اعلام رسمی اتهاماتش در زندان به سر می‌برد .
پیگیری‌های خانواده رضا شهابی در این چند روزه به هیچ نتیجه ای نرسیده است . و در دو روز گذشته، مقام‌های قضایی بدون ارائه هرگونه توضیحی درباره اتهامات او، پاسخ به پیگیری‌ها را به هفته آینده و پس از تعطیلات تاسوعا و عاشورا موکول کرده‌اند.

اعتصاب غذای خشک محمد نوری زاد ادامه دارد

محمد نوری زاد، کارگردان سینما و روزنامه نگار پس از آنکه در پی شکایت ماموران وزارت اطلاعات به شعبه 28 دادگاه انقلاب به ریاست قاضی مقیسه برده شد در دادگاهی ناعادلانه و چند دقیقه ای به دوسال حبس محکوم شد. او اعلام کرد که بخاطر این داگاه و همچنین برخورد زننده قاضی مقیسه در دادگاه که به نوری زاد عنوان مزدور اجنبی داده بود از روز شنبه دست به اعتصاب غذای خشک خواهد زد و تا روز عاشورا جنازه اش را تحویل ماموران می دهد .خانواده نوری زاد اعلام کرده اند در آخرین خبرهایی که از زندان اوین به آنها رسیده است فهمیده اند که وی خونریزی معده کرده است و اکنون در شرایط جسمانی نامناسبی به سر می برد.

محمد نوری‌زاد، راوی روایت فتح که به خاطرنوشتن نامه‌های انتقادی به رهبری، به زندان محکوم شده، از چهار ماه پیش به همراه مصطفی تاج‌زاده در قرنطینه زندان اوین به سر می‌برد. این دو، در هفته‌های اخیر ممنوع‌الملاقات بوده‌اند و بدین ترتیب خبر چندانی از وضعیت نوری‌زاد در دست نیست.


9 پاسخ به “پنج زندانی سیاسی همچنان در اعتصاب غذا”

 1. هر ایرانی، یک رسانه سبز گفت:

  سلام بر شما که در بند هستید. در این قوم ظالم، رحم و شفقت و مهری وجود ندارد. در خانه اگر کسی بود، یک سخن اعتراض را فتنه نمی‏نامید. قدرت‏طلبی و شهوت و مرامِ دنیوی کورشان کرده و به شما نیز رحمی نخواهند داشت.
  لطفا فقط برای آنکه شاهدی باشید بر خیانت‏ها و جنایت‏های درون زندان، هرگز در اسارت نمیرید. بمانید تا رازِ شب‏ها و روزهای شکنجه، زجر و توهین را برای نسلی که پدران و مادرانشان، به امید اسلام این دینِ رحمت، برای آن انقلاب نموده یا در جبهه‏های نبرد یا در جنگ شهرها و یا پشتیبانی جبهه‏ها به امید آن هزینه‏ها پرداختند، رازِ انحرافِ منحرفینِ دغل را بیان کنید.
  حیف است که شما از دست بروید. حیف است که نمانید و جشنِ پیروزی را نبینید. حیف است که از غلبه‏ی خدا بر شیطان و شیطان‏صفتان نومید گردید. هر چند رگه‏های یاس در همه‏ی ما ایرانیان وجود دارد، اما امیدوار به عزت، عظمت و قدرت خداییم و او را به قطره‏قطره‏ی خونِ شهدای کربلا و لحظه‏لحظه‏های حزن و اندوهِ کربلاییان و عزتِ محمد(ص) مصطفی و لحظه‏ی خلقت و آفرینش آسمان‏ها و زمین، به لحظه‏ی آفرینش انسان و دمیدنِ روح الهی در کالبد وی، به لحظه‏ی هبوط، به لحظه‏ی قارعه، به لحظه‏ی واقعه، به همه‏ی آنچه در جهان مقدس و پاک و الهی‏ است، سوگند می‏دهیم که مبادا ایمان از دلمان برود، مبادا ناامید گردیم، مباد که کافران و مشرکان، راه را بر ما تنگ و دل‏های ما را خسته نمایند، مباد که در این جهان بزرگ، بی‏یاور و تنها بمانیم، مباد که جان‏هایی که با همه‏ی خوبی‏ها و بدی‏هایی که در روحمان دمیده شده (فالهمها فجورا و تقواها ) را به اراده‏ی کفار و ظالمان، از دست دهیم بر اساس یاس از اصلاح.
  امید آنکه همواره در راه راست، راه آنانکه هدایت شده‏اند و گمراه نگردیده‏اند؛ راه آنانکه در شدائد و سختی‏ها، یکدیگر را به حق و بردباری توصیه می‏کنند، گام برداریم.

 2. مخالف رادیکالیسم گفت:

  کسانی مثل آرش صادقی که زندگی معمولش تحصیلش و مهم تر از هر چیز مادرش را اینگونه از دست داده است از من چه می خواهند؟فکر نمی کنم حتی تلاش من برای آگاهی آنطور که میر گفته است و می دانیم درد اصلی است دوای درد ایشان باشد.آقای صادقی خانم ستوده زندانیان در بند و ای تمام کسانی که آنچنان بر شما ظلم شده است که نمی توانید به اصلاح امور امید داشته باشید یا حتی اصلاح آرام امور جواب درد های شما نخواهد بود شاید مسخره باشد که در این شرایط من از شما در خواستی داشته باشم اما از شما می خواهم باور کنید اگر در حد خودم تلاش می کنم به قانون اساسی باز گردیم از آن رو نیست که درد شما را نمی توانم درک کنم بلکه از آن روست که صادقانه تصور می کنم کم هزینه ترین راه است تا تعداد مظلومینی چون شما بیشتر نشود من هرگز از شما توقع ندارم از این پس معتدل باشید(بر فرض که راه مهندس اعتدال باشد)هرگز ایراد نمی گیرم اگر بر رادیکال شدن امور تاکیید کنید اما عاجزانه از شما می خواهم اگر من چنین نمی کنم از من دلگیر نشوید و بزرگوارانه اگر به نظر شما کوتاهی کرده ام مرا ببخشایید.

 3. حمید گفت:

  حملات تروریستی امروز چابهار ناشی از کارهای شماست. ملت خیانت شما را فراموش نمی کند.

  • هميشه سبز گفت:

   بخواب بابا! تقصير وزارت اطلاعات بي‌عرضه است که زورش فقط به دانشجوها و فعالين سياسي مي‌رسه! اين همان گروهي است که چند ماه پيش متلاشي شد و خبرش با آب و تاب از بنگاه بانگ و رنگ پخش شد. چه غلطي مي‌کنن اونا پس تو وزارت اطلاعات

 4. ناشناس گفت:

  نمیدونم چی بگم . چی میتونم بگم به کسی مثل آرش .؟؟ یا بقیه شون ؟ فقط میتونم براشون دعا کنم .به امید ازادی همه زندانیان .هم زندانی های درون اوین .هم بیرون اوین

 5. تندر سبز گفت:

  مرگ بر یزیدیان زمانه.

 6. فریبا گفت:

  باسلام به بانوی همیشه سبز ایران زمین خواهر عزیزم خانم رهنورد متشکرم که صدای من حقیر وبقیه مردم ایران زمین را شنیدید و از طرف ما از برادر وخواهرامان که در بند اسارت ظالمان زمان اسیر هستند تقاضا کردید که به اعتصاب غذای خود پایان دهند زیرا ما صبح ازادی رابا تک تک این عزیزان میخواهیم گوش کن برادرعزیزمان اقای نوری زاد ترا به خدا گوش کن

 7. من از دانشجویان دانشگاه تهران هستم. و مثل بیشتر دوستانم مورد عنایت این نظام ظالم قرار گرفته ام و بیش از 1 ماه در اوین بودم. در راهی که خواستار پیمودنش هستم از این خاشاک ابایی نست. اما الان نگران دوستی هستم که به تازگی بازداشت و روانه این شده. ادریس…! خطاب به بی مسئولین این نظام: بدانید که ( چون داد عادلان به جهان در بقا نکرد بیداد ظالمان شما نیز بگذرد) نفرین بر شما. نفرین!