سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
  • صفحه اصلی
  • » مخالفت با سؤال از رئیس‌جمهور، توهین به قانون اساسی است...
» سخنگوی فراکسیون اقلیت مجلس:

مخالفت با سؤال از رئیس‌جمهور، توهین به قانون اساسی است

چکیده :اگر از اختیارات سؤال از رئیس‌جمهور استفاده درست انجام نگیرد این کار به معنای عدم انجام وظایف نمایندگی است. چنین سؤالی شفاف‌سازی می‌کند که ضعف‌های موجود ناشی از مسائل مدیریتی است یا جزو نبود امکانات کافی تلقی می‌شود. / افرادی که طرح این بحث را نادرست تلقی می‌کنند در واقع توهین به دستاوردهای انقلاب را در ذهن می‌پرورانند زیرا قانون اساسی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی مردم ایران است و در قانون اساسی سؤال از رئیس‌جمهور جزو وظایف نمایندگان ذکر شده...


این روزها فراکسیون اقلیت مجلس برنامه‌های مختلفی را در دستور کار دارد؛ از بررسی روزانه لایحه برنامه پنجم توسعه گرفته تا موضع‌گیری در قبال مباحث مختلف مملکتی و نیز دیدارهای سیاسی.

از جمله این دیدارها می‌توان به دیدار با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی و رئیس فراکسیون اكثریت و نیز دیدار با اکبر هاشمی‌رفسنجانی رئیس توأمان مجمع تشخیص مصلحت نظام و مجلس خبرگان رهبری اشاره كرد.

داریوش قنبری در گفت وگو با هفته‌نامه «طنین غرب» ایلام، درباره دیدارهای اخیر فراکسیون اقلیت و طرح سوال از رئیس جمهور توضیحاتی داده که در خبرگزاری خانه ملت بازنشر شده است:

بفرمایید که در جلسه شما با رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام چه گذشت و چند تن از نمایندگان راهی این دیدار شدند؟

حدود 60 نفر از اعضای فراکسیون اقلیت در این جلسه حاضر شدند. در ابتدا نمایندگان مسائل و مشکلات مهم کشور به ویژه بحث قانون‌گریزی و نادیده گرفتن برخی از اصول قانون اساسی به‌خصوص مسائل مربوط به حقوق ملت را مطرح كردند.

از دیگر مباحث مطرح شده در این جلسه اعمال سیاست‌های تنگ‌نظرانه بر مطبوعات با عدم مراعات قانون در برخورد با متهمان، هتک‌حرمت به شخصیت‌های نظام، برخوردهای نامناسب با دانشجویان، بی‌توجهی به فرمایشات مقام معظم رهبری در رابطه با جذب حداکثری و دفع حداقلی و عمل کردن در خلاف فرمایشان ایشان و همین‌طور درخصوص برخی نابهنجاری‌های اجتماعی از جانب نمایندگان ارائه شد. رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز اظهار امیدواری کردند که مسائل و مشکلات کشور به صورت جدی مورد توجه مسئولان قرار گیرد و در راستای حل مشکلات، بهترین تصمیمات اتخاذ شود.

هدف فراکسیون اقلیت از برگزاری چنین دیدارهایی چیست؟

برگزاری این جلسات از برنامه‌های فراکسیون اقلیت است که در دیدار با مسئولان نظام مسائل و مشکلات کشور مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

نظر شما درخصوص تأکید آیت‌الله هاشمی در بررسی و تصویب برنامه پنجم چیست؟

یکی از مواردی که آیت‌الله هاشمی تأکید فراوان داشتند تمرکز نمایندگان در بررسی برنامه پنجم بود، همچنین ایشان ابراز نگرانی از عدم حرکت کشور به برنامه‌مداری داشتند.

اگر اجازه دهید درخصوص سؤال از رئیس‌جمهور هم صحبتی داشته باشیم. آیا شما بحث سؤال از رئیس‌جمهور را جدی تلقی می‌کنید؟

تعدادی از نمایندگان مجلس این بحث را دنبال می‌کنند و موافق با سؤال از رئیس‌جمهور هستم و در صورت نیاز معتقدم باید وظایف نمایندگی را به نحو احسن انجام دهم.سؤال از رئیس‌جمهور در قانون اساسی لحاظ شده و جزو یکی از وظایف مهم نمایندگان محسوب می‌شود اما این موضوع از جانب برخی افراد طوری مطرح می‌شود که انگار فعل حرامی در حال انجام است.

مطرح کردن چنین مباحثی که چرا رئیس‌جمهور نتوانست در مواردی که توانایی بیشتر از حد انتظار را داشته است، به صورت عالی عملی کند که به نفع کشور و مردم ‌باشد. متأسفانه به دلیل عدم استفاده حق سؤال نمایندگان گویی این کار جزو امتیازات مجلس محسوب نمی‌شود.

نظر شما در رابطه با نمایندگانی که با این بحث مخالفند چیست؟

اگر از چنین اختیاراتی استفاده درست انجام نگیرد این کار به معنای عدم انجام وظایف نمایندگی است. سؤال از رئیس‌جمهور شفاف‌سازی می‌کند که ضعف‌های موجود ناشی از مسائل مدیریتی است یاجزو نبود امکانات کافی تلقی می‌شود. البته این کار باعث اقناع شدن افکار عمومی می‌گردد.

افرادی که طرح این بحث را نادرست تلقی می‌کنند در واقع توهین به دستاوردهای انقلاب را در ذهن می‌پرورانند زیرا قانون اساسی یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی مردم ایران است و در قانون اساسی سؤال از رئیس‌جمهور جزو وظایف نمایندگان ذکر شده است.


دیدگاه‌ها بسته شده‌اند.