شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.

» دایملر و بنز آلمان:دیگربه ایران موتوركامیون نمی‌دهیم

شنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۸۹

چکیده : این شركت‌ها از آن بیم دارند كه در صورت ادامه همكاری با ایران، قراردادهای سود‌آور خود را در بازار ایالات متحده آمریكا از دست بدهند. تا چند سال پیش آلمان یكی از بزرگترین شركای تجاری ایران به شمار می‌رفت و حجم صادرات آلمان به ایران در سال ۲۰۰۹ سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو بود.


كنسرسیوم خودروی سازی دایملر آلمان اعلام كرده است، در راستای اجرای دور تازه تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی، همكاری با ایران را متوقف كرده و به مشاركت خود با شركت موتورهای دیزل ایران نیز پایان می‌دهد.

به گزارش خبرگزاری آلمان،‌ دیتر تسچه، رئیس شركت دایملر آلمان، روز پنج‌شنبه اعلام كرد،‌ این شركت كلیه روابط تجاری خود را با ایران متوقف كند.

وی با بیان این كه روابط این شركت در سال‌های گذشته «با رژیم ایران در چارچوب قانون» بوده، اظهار داشته است، با این حال به دنبال تحولات سیاسی اخیر این شركت اقدام به «بررسی انتقادی» این روابط كرده است. و نتیجه این بررسی‌ها آن شد كه ما روابط تجاری خود با ایران به طور كامل قطع كردیم.

دیتر تسچه، رئیس كنسرسیوم دایملر آلمان كه شركت خودروسازی مرسدس‌بنز، از جمله شركت‌های زیر مجموعه آن به شمار می‌آید، با بیان این كه اقدام این كنسرسیوم در قطع روابط با جمهوری اسلامی، اقدامی علیه مردم ایران نیست، گفته است: «سیاست رهبران كنونی ایران به گونه‌ای است كه ما را ناگزیر می‌سازد كه مراودات تجاری خود با این كشور را قطع كنیم.»

رئیس كنسرسیوم دایملر آلمان، ‌كه یكی از بزرگترین تولید كنندگان انواع كامیون در جهان به شمار می‌آید،‌ در ماه آوریل سال جاری میلادی اعلام كرده بود،‌ این شركت به شراكت ۳۰ درصدی خود با شركت تولید كننده موتورهای دیزل ایران نیز پایان خواهد داد. در این میان یكی از سخنگویان شركت دایملر در این باره گفته است: «ما در حال پایان بخشیدن به این همكاری هستیم.» شركت‌های آلمانی كه به دنبال تشدید تحریم‌ها علیه جمهوری اسلامی به همكاری‌های خود با ایران پایان داده‌اند، از این بابت نگران هستند كه به عنوان «حامی رژیم ایران» شناخته شده و مورد انتقاد قرار گیرند. همچنین این شركت‌ها از آن بیم دارند كه در صورت ادامه همكاری با ایران، قراردادهای سود‌آور خود را در بازار ایالات متحده آمریكا از دست بدهند. تا چند سال پیش آلمان یكی از بزرگترین شركای تجاری ایران به شمار می‌رفت و حجم صادرات آلمان به ایران در سال ۲۰۰۹ سه میلیارد و ۷۰۰ میلیون یورو بود.