شما در حال بازدید از صفحه ساده شده سایت کلمه می باشید. برای دیدن نسخه اصلی اینجا را کلیک کنید.
» مبلغ چک‌های برگشتی در شش ماه: 13 هزار میلیارد تومان، معادل یک پنجم کل درآمدهای نفتی کشور!

» در نیمه اول سال 89، 12 درصد چک‌ها برگشت خورد

شنبه, ۲۲ آبان, ۱۳۸۹

چکیده : در نیمه اول سال جاری، 2.8 میلیون برگ چک، یعنی 12 درصد چک‌های مبادله شده برگشت خورده است، به مبلغ 12.8 هزارمیلیارد تومان، که با احتساب متوسط قیمت دلار در این دوره، میزان چک برگشتی های نیمه اول سال 89 به رقمی معادل 12 میلیارد دلار می‌رسد. این رقم به نسبت میزان درآمدهای نفتی کشور در سال 88 که چیزی در حدود 60 میلیارد دلار برآورد می‌شود، معادل 20 درصد آن است.


کلمه – گروه اقتصادی: بر اساس آخرین آمارهای بانک مرکزی در نیمه اول سال جاری، معادل 12.8 هزارمیلیارد تومان چک برگشت خورده است که با احتساب متوسط قیمت دلار در این دوره میزان چک برگشتی های نیمه اول سال 89 به رقمی معادل 12 میلیارد دلار برگشت خورده است. این رقم در مقایسه میزان درآمدهای نفتی کشور در سال 88 که چیزی در حدود 60 میلیارد دلار برآورد می شود، معادل 20 درصد است.

به گزارش خبر، آمارهای شش ماهه نخست سال جاری نشان می دهد میزان مبادلات انجام شده از طریق چک در کشور معادل 283 هزار میلیارد تومان در قالب بیش از 23 میلیون برگ چک بوده است که از این تعداد رقمی معادل 12.8 هزار میلیارد تومان در قالب 2.8 میلیون برگ چک برگشت خورده است که این میزان چک برگشتی از نظر تعداد برگه های برگشت خورده معادل 12 درصد و از نظر رقم معادل 4.5 درصد از چک های مبادله شده است.

مقایسه این ارقام با نیمه اول سال 88 نشان می دهد میزان چک های صادر شده در نیمه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه در سال قبل معادل 5 درصد رشد داشته است، در حالی که مبلغ این چک ها معادل 37 درصد رشد پیدا کرده و در سوی دیگر میزان چکهای برگشتی از نظر تعداد در مقایسه با مدت مشابه در سال 88 معادل 21 درصد رشد پیدا کرده است و از نظر مبلغ چکهای برگشتی نیز در همین دوره معادل 34 درصد رشد مشاهده می شود.

روند صعودی رشد چک ها برگشتی در کشور که از سال 87 آغاز شده بود، از ابتدای سال جاری سرعت بیشتری به خود گرفته است و به نظر نمی رسد با روندی که طی چهار ماهه نخست سال جاری طی کرده است بانک مرکزی بتواند آن را تا پیش از پایان سال جاری مهار کند.

البته در صورت اجرای قانون هدفمند سازی یارانه ها به طور حتم باید منتظر تغییر روند این شاخص باشیم که به نظر بسیاری از کارشناسان اقتصادی با توجه به افزایش شدید هزینه بنگاههای اقتصادی می توان پیش بینی کرد که این روند تشدید شود.

اما نباید این موضوع را از نظر دور داشت که دولت تلاش دارد برای جلوگیری از تنش اقتصادی همزمان با اجرای قانون هدفمندسازی، تزریق نقدینگی را به اقتصاد کشور تشدید کند و در عمل سیاستهای انقباضی چند سال اخیر را کاملا معکوس کرده و با سونامی نقدینگی، قرار است در قالب طرح های حمایتی و یارانه نقدی در اختیار بخش های مختلف اقتصادی کشور قرار می دهد تا به نوعی تبعات افزایش هزینه های تولیدی ناشی از قطع یارانه سوخت جبران شود.

در چنین شرایطی با رشد نقدینگی، شاید نرخ چک های برگشتی در بازار کاهش پیدا کند، ولی این امر در کوتاه مدت بعید به نظر می رسد، زیرا فرایندهای بوروکراتیک ناظر بر توزیع تسهیلات در کشور همیشه بسیار کند هستند و بعید به نظر می رسد دولت بتواند این فرایندها را تسریع کند تا همزمان با افزایش هزینه های تولید، با کمکهای نقدی از فشار مالی بنگاههای اقتصادی بکاهد.

قابل توجه آنکه متوسط رقم چک های مبادله شده در نیمه اول سال جاری در مقایسه با سال 88 از رقمی معادل از رقم 9 میلیون و سیصد هزار تومان به 12 میلیون و یکصد هزار تومان در سال 89 رسیده است، و با توجه به اینکه در نیمه اول سال جاری، شرایط رکود بر اقتصاد کشور حاکم بوده است و در عین حال شاهد کاهش تورم اعلام شده از سوی بانک مرکزی نیز بوده ایم، رشد 30 درصدی می تواند نشان از رشد هزینه های مبادله در کشور نیز باشد؛ یعنی ضمن آنکه تمایل برای مبادلات مدت دار در میان بازاریان رو به کاهش است، از سوی دیگر هزینه هر مبادله نیز رو به افزایش بوده است.