سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » خاتمی: امروز شاهد یک جامعه اخلاقی نیستیم...

خاتمی: امروز شاهد یک جامعه اخلاقی نیستیم

چکیده :زندگی واقعی اجتماعی از نظر ما که مسلمانیم بخصوص وجود جامعه اخلاقی است که متاسفانه ما الان شاهد آن نیستیم. یعنی در آن دروغ، زور و تهمت و تحقیر و ستم به دیگران نباشد. در آن کرامت انسان ها لکه دار نشود، برای زندگی انسان محدودیت ایجاد نشود. اگر هدف بعثت پیامبر تکمیل مکارم اخلاقی است طبیعتا چه از نظر فردی متخلق شدن به اخلاق الهی و انسانی یک شرط برای زندگی سعادت مندانه است وچه از نظر اجتماعی و اینکه جامعه نیز جامعه اخلاقی باشد و نیز ساز و کارهای حاکم بر جامعه ساز و کازهای اخلاقی...


رئیس‌جمهور اصلاح طلب سابق با بیان اینکه «زندگی واقعی اجتماعی از نظر ما که مسلمانیم،وجود جامعه اخلاقی است»، گفت:« در این جامعه نباید دروغ، زور و تهمت و تحقیر و ستم به دیگران باشد، در آن کرامت انسان ها لکه دار نشود و برای زندگی انسان محدودیت ایجاد نشود.»

به گزارش پارلمان‌نیوز، همزمان با سالروز تولد 67 سالگی سیدمحمد خاتمی، جمعی از جوانان و دوستداران رئیس‌ بنیاد باران برای عرض تبریک این روز، به دفتر وی رفتند.

در این دیدار صمیمانه، رئیس دولت اصلاحات ضمن تشکر از لطف و بزرگواری حاضران، سخنانی کوتاه ایراد کرد.

متن کامل سخنان حجت الاسلام و المسلمین سیدمحمدخاتمی در این جمع بدین شرح است:

در آموزش‌های دینی ما هست که به گذشته بنگرید و به فکر مرگ باشید و راه زندگی را تسهیل کنید.

آن تعبیر حضرت امام سجاد که “لقد افنیت فی التسویف و الامال عمری” (عمرم را با آرزوها و از دست دادن فرصت ها و موكول كردن كار نیک به آینده فناكردم) تذكر بسیار مهمی است برای انسان كه باید در لحظه لحظه زندگیش بهره درست بگیرد تا در نهایت دچار خسران و تأسف نشود.

اگر هر سال به سالروز تولدمان بنگریم؛ می‌بینیم كه یك سال به مرگ نزدیك شده ایم و مرگ یقینی‌ترین حادثه‌ای است كه برای همه پیش خواهد آمد، ولی مهم این است كه معنی مرگ را بدانیم و نحوه بهره‌گیری از فرصت‌هایی كه به شتاب می‌گذرد را در یابیم.

در تعبیرات دیگری “در آموزش‌های دینی ما هست كه وای بر كسی كه دو روزش یكسان باشد ؛یعنی گام بعدی او گام تکاملی نباشد.

مرگ اندیشی درست انسان را به زندگی می رساند.درست است که مرگ پایان یک مرحله زندگی است؛زندگی فیزیکی و زندگی این جهانی؛ امااگر در مرگ تامل کنیم مرگ پایان زندگی نیست چون انسان موجودی جاودانه است و نیز اندیشیدن به مرگ لازمه اش اندیشیدن به زندگی دیگران نیز هست.زندگی در این جهان و زندگی در آن جهان!

این تعبیری که قرآن کریم دارد “یا ایها الذین آمنو استجیبو الله و للرسول اذا دعاکم لما یحییکم” آیا ایمان عین زندگی است؟ خیر ایمان با همه اهمیتش زندگی نیست چون خطاب به همه مومنان است که ایمان دارند و می‌گوید با اینکه ایمان دارید خدا و رسول شما را به زندگی فرا می‌خوانند و لازم است آنان را اجابت کنید.

ایمان مقدمه و دروازه ورود به حیات و زندگی واقعی است. زندگی واقعی آن است كه با فلاح و رستگاری همراه باشد که هم در الهیات اسلامی مسیحی و همه عرفان ها روی آن بحث شده که فلاح یعنی چه؟

ما را به فلاح می‌خوانند؛ایمان مقدمه فلاح است و باید اجابت کنیم دعوت پیامبران را برای فلاح و رستگاری.

این رستگاری متوجه زندگی این جهانی هم هست یعنی ایجاد زندگی و محیط زندگی که شایسته وجود انسان است یعنی فضای اخلاقی؛فضایی که در آن انسان دارای حرمت و کرامت باشد فضایی که در آن آزادی ها برای انسان تامین شده باشد و فضایی که در آن دروغ و تهمت و جفا و ستم وجود نداشته باشد. زندگی كه بر اساس و محور عدالت برای همگان بچرخد این حیات، رستگاری این جهانی است که البته اگر انسان در این محیط قرار گرفت طبعا رستگاری آن محیطی هم برایش فراهم می‌شود.

به هر حال مرگ اندیشی در واقع اندیشیدن به زندگی واقعی است و به اینکه مرگ پایان زندگی اصلی نیست و فقط این توجه را به انسان می دهد که فرصت ها به زودی می گذرد باید از آنها بهره گرفت.

به خصوص برای شما جوانان فرصت ها خیلی زود می گذرد.انسان وقتی به پشت سرش نگاه می‌کند احساس می‌کند آنچه گذشت از یک لحظه هم کمتر بود و مهم این است كه انسان چقدر از این لحظه ها استفاده بکند.استفاده هم به صورت تحمل رنج‌ها و مشکلات در راه آرمان نه میل‌ها و تو همات و تلاش برای تغییر اوضاع و احوال به نفع آن آرمان ها و ارزش هایی که وجود دارد.

زندگی واقعی اجتماعی از نظر ما که مسلمانیم بخصوص وجود جامعه اخلاقی است که متاسفانه ما الان شاهد آن نیستیم.

اخلاق یعنی در آن دروغ، زور و تهمت و تحقیر و ستم به دیگران نباشد.در آن کرامت انسان ها لکه دار نشود برای زندگی انسان محدودیت ایجاد نشود.اگر هدف بعثت پیامبر تکمیل مکارم اخلاقی است طبیعتا چه از نظر فردی متخلق شدن به اخلاق الهی و انسانی یک شرط برای زندگی سعادت مندانه است وچه از نظر اجتماعی و اینکه جامعه نیز جامعه اخلاقی باشد و نیز ساز و کارهای حاکم بر جامعه ساز و کازهای اخلاقی باشد.

صرف نظر از اینکه عدالت هم از هدف نهضت پیامبران است و عدالت هم در ذیل و ظل اخلاق قرار دارد و وجود زندگی عادلانه که حق انسان‌ها در آن ادا شود و حق انسان ها پایمال نشود آبرو و حیثیت انسان ها آزادی انسان‌ها لطمه‌دار نشود علاوه بر اینها اخلاق برای اینکه یک زندگی سعادتمندانه و رستگارانه تحقق پیدا کند و مقدمه‌ای برای رستگاری جاوید باشد شرط مهم است.

به هر حال اگر این سالروزهای تولد به این معنا باشد که انسان به مرگ بیاندیشد و احساس کند یک گام به مرگ نزدیک‌تر شده و به خود بیاید و بتواند خودش را احساس کند و اگر قدرت دارد در صدد اصلاح وضع جامعه باشد خیلی مبارک است والا یک سال نزدیک شدن به مرگ اگر این نتایج را نداشته باشد نباید برای آن جشن گرفت.

ان شاء الله همه زنده باشید و خدا به همه تان طول عمر با عزت دهد و شاهد بهبود امور در همه عرصه ها باشیم و روز و رزوگاری هم بتوانیم جشن هایی بگیریم با دلی خوش تر و اهتمام و امید بهتری به آینده مان و احساس کنیم کشورمان در مسیر سربلندی و خیر و پیشرفت بیش از آنچه تاگنون داشته دارد حرکت می کند.

خداوند به همه شما عزت و سعادت و سلامت دهد.شاد و خوش و خرم باشید.

سید محمد خاتمی همچنین از همه افرادی که به مناسبت این روز اظهار محبت کردند و با پیام‌ها و حضور خود مهربانی و بزرگی خود را نشان دادند تشکر کرد.


27 پاسخ به “خاتمی: امروز شاهد یک جامعه اخلاقی نیستیم”

 1. سبز گفت:

  درود برخاتمی

 2. توانا گفت:

  ياد دوران رياست جمهوري خاتمي به خير.به نظرم قدر آن دوران را ندانستيم كه به اين دوران گرفتار شديم و اگر بر اين دوران اعتراض نكنيم دوران بدتري در انتظار ماست.

 3. omid sabz گفت:

  vvvvvvvvvv ma piruzim vvvvvvvvvv

 4. آرمان گفت:

  درود بر خاتمی
  سلام بر موسوی
  ya hosein mir hosein

 5. خاطره گفت:

  خیلی دوستت داریم سید
  خدا نگهدارت

 6. farhad گفت:

  همش توضیح واضحات آقای خاتمی

 7. ناشناس گفت:

  “… و روز و رزوگاری هم بتوانیم جشن هایی بگیریم با دلی خوش تر و اهتمام و امید بهتری به آینده مان و احساس کنیم کشورمان در مسیر سربلندی و خیر و پیشرفت بیش از آنچه تاگنون داشته دارد حرکت می کند.”

  کاش آنهایی که قدرت دستشان است، یک صدم تو به فکر ایران بودند.

 8. ناشناس گفت:

  ای عزیزترین مظنون. کلمه بهتر است در مورد مسئله سفر رهبر به قم و اعداف این سفر و پشت پرده آن نیز گزارش بدهد

 9. سمیه گفت:

  اگر چه خاتمی رو دوست دارم ولی گاهی این بیت حافظ یادم میاد که : ” دور فلکی یکسره بر منهج عدل است
  خوش باش که ظالم نبرد راه به منزل”
  کاش در ابتدای پیروزی انقلاب که جریان اصلاح طلب فعلی نقش پر رنگی در آن زمان داشت در مقابل حذف نیروهای دلسوز انقلاب می ایستاد و با کمی مدارا و رافت دست به حذف آنان نمی زد .شاید اگه اون کار هارو نمی کردند خودشون امروز زیر این همه فشار نبودند.
  به هر حال دنیا دار مکافات است.

 10. ناشناس گفت:

  درود فراوان بر شما بزرگوار

 11. emad گفت:

  khodaiesh vaghti mibinam khatami 67 sale shode ghose mikhoram akhe doost daram payande bashe akhe salha tool mikeshe ta yeki mesle khatami be in donya biad. khodaya khatami ro baramoon negah dar

 12. سبز گفت:

  ياشاسين خاتمي

 13. پویا گفت:

  درود بر تو ای مرد بزرگ, دوستت دارم

 14. محمد گفت:

  چه زود گذشت ان هشت سال عزت که سید رییس جمهورمان بود وچه قدر ندانستیم او را.حیف وصد حیف

 15. ناشناس گفت:

  جنبش سبز؛ یک رهبر وارسته، جامع‏الشرایط و نیک‏اندیش و سیاستمدار نیاز دارد. بجوییم وی را که مرکز هماهنگی و اتحاد باشد.

 16. زنده باد سبز گفت:

  خاتمی عزیز با این نامه‌ها و گفتارهای شیوا و انسانی‌ که مردم در طی‌ این یک سال در قالب جنبش سبز و اصلاح طلبان گفتند اگه هر گوش کری بود شنوا میشد هر چشم نا بینایی بود بینا میشد،هر دل‌ قفل شده‌ای بود باز میشد،پس مشکل اینجا نیست اینها خوب میدونند که اخلاق چیه ،حق کدومه راست و درست چیه ،منتهی‌ به نفعشون نیست که بیدار باشند چون بیداری یعنی‌ مردم ,یعنی‌ تک صدائی ممنوع و اینها این رو نمیخواهند

 17. 6677 گفت:

  درود بر مردي كه هشت سال وجهه ايران را در صحنه بين المللي ترميم كرد اما با روي كار آمدن يك مشت آدم دروغگو و كوته فكر دستاوردهاي او بر باد رفت.
  درود بر خاتمي مدبر

 18. marge diktator گفت:

  dorod bar khatami vvvvvvvvvvvvvvvvv

 19. اعتماد سبز گفت:

  سران سبز مردمی – کروبی ، موسوی ، خاتمی

 20. محمد گفت:

  درود بر سید محمدخاتمی
  ولی سید درحال حاظر با این شرایط به چه شکل باید مقابله کرد؟

 21. اسفندیار گفت:

  آقای خاتمی تو رو خدا دست از حرف های قشنگ قشنگ و کتابی بردارید.
  مردم همونقدر که از ادبیات لمپنی و بی ادبانه احمدی نژاد بیزارند به همان میزان از حرف های فلسفی و ایده آل گرا متنفرند.
  این همه حرف زدیم چی شد آخرش.
  خلاصه همه حرف هایی که رهبران سبز باید میزدن شجریان زد.

 22. داود فرهی گفت:

  بسمه تعالی

  اگرخداوند عنایتی به این مردم داشت که 8سال باعزت دردنیا مطرح باشند
  دوران مسولیت جناب خاتمی بود
  سالروز تولدت گرامی باد

 23. بهنام گفت:

  واقعا ان کسانی که با نق زدن ها و رای تدادن ها وهمکاری نکردت با دولت اصلاحات نقشی در به وجود امدن شرایط موجود دارند متوجه این خطای بزرگ خود شده اند؟

 24. ايراني ولايت مدار گفت:

  خوب بايد ديد كه اخلاق از نظر سران فتنه چيست؟
  اينكه آنها خود را ورشكسته كردند و از كشتي نجات نظام به درياي به اعتنايي مردم افتاده و غرق شده اند از سر بد اخلاقي هاي سياسي بوده كه از روي ولايت گريزيشان بوده است.
  نتيجه اينكه حرف ايشان سند نيست و ايشان سوخته است و افرادي مانند خودش بهش محل ميگذارند و ولايت مداران و ايرانيان ايشان را قبول ندارند .
  درود خدا بر ملت بصير ايران كه بدون هيچ اقدام قانوني خاك قبر اين افراد را بر سرشان ريختند و همه چيز تمام شد.ان شا الله.
  درود بر مردم بصير ايران كه به سخنان رهبر خود گوش كرده و با بي محلي به اين نامحرمان نظام و ناكسان آنها را تا ابد دفن كرده اند.

  • سبز مرتضی گفت:

   سلام و خسته نباشید به تیم کلمه که در جذب مخالفان هم موفق بوده .

   و اما شما دوست عزیز :

   بهتره بگی قایق به گل نشسته ی نظام

   شما از کجا این نتیجه رو گرفتی که ایشون سوختن ؟ ایشان در قلب ملت ایران جا دارن و بیشتر مردم ایران از دوران ریاست جمهوریش به عنوان بهترین دوران یاد میکنند. ( از یک حرکتت خیلی خوشم اومد این که ایرانیان رو از افراد کوته فکری که امروز شما اسمشون رو میزارین ولایت مدار جدا کردی )

   شما از کدوم مردم صحبت میکنی ؟ منظورم اینه که جامعه ی اماریت چیه ؟ کجاست ؟
   اگه بازار یا دانشگاه باشه که به شدت در اشتباهی و اکثریت سبز هستند.
   اما اگه پایگاه محلتون هست بازم اشتباه میکنی ! چون محل خوبی برای گرفتن امار نیست !

 25. ایرانی گفت:

  خاتمی دوست دارم