سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » نریشن دروغین صدا و سیما برای مستندی از مایکل مور...

نریشن دروغین صدا و سیما برای مستندی از مایکل مور

چکیده :شبکه یک سیما با ایجاد تغییر در متن نریشن یک فیلم مستند که با صدای مایکل مور خوانده می‌شد، اعتبار رسانه ملی و اعتماد مخاطبان به آن را خدشه دار ساخت. در این مستند، مایکل مور سخنانی را به زبان می‌آورد که مایکل مور واقعی حتی به آنها فکر هم نکرده...


روزنامه تهران‌امروز با اشاره به دیالوگ‌های دروغین و جعلی که صداوسیما بر روی مستندی از مایکل مور گذاشته، از پخش غیرامانتدارانه مستندی از مایکل مور کارگردان آمریکا از صداوسیما انتقاد کرد و نوشت: در این مستند مایکل مور سخنانی را به زبان می‌آورد که مایکل مور واقعی حتی به آنها فکر هم نکرده است!

در بخشی از این گزارش تاکید شده است: مستند کاپیتالیسم برخلاف آنچه در نگاه نخست، عنوان آن و یا سابقه کارگردانش به ذهن متبادر می‌کند، نقد نظام سرمایه داری و نقد ارزشهای آمریکایی نیست، بلکه تلاش فیلمساز زبردست آمریکایی در افزایش مقبولیت و اعتبار رئیس‌جمهور و دولت کنونی ایالات متحده و دفاع از ارزشهای لیبرال یک جامعه دموکرات است.

با این حال شبکه یک سیما با ایجاد تغییر در متن نریشن یک فیلم مستند که با صدای مایکل مور خوانده می‌شد، نه تنها اعتبار رسانه ملی و اعتماد مخاطبان به آن را خدشه دار ساخت بلکه ضمن معرفی اوباما به عنوان قهرمانی که در حد توانش مقابل نظام سرمایه داری وال استریت ایستاده است، مایکل مور را نیز یک فیلمساز مخالف نظام سرمایه داری غرب به مخاطبان ایرانی معرفی کرد.

حذف سکانس‌های مربوط به تعریف و تمجید مایکل مور از اوباما در قالب بزرگ نمایی پیروزی انتخاباتی وی و همچنین تحلیل‌های تئوریک مربوط به تفاوت نظام سرمایه داری به عنوان یک تئوری اقتصادی و آنچه مایکل مور با آن مخالف است نیز کمکی به تغییر جهت گیری فیلم نکرده بود و صرفا اعتبار رسانه ملی را در انعکاس یک فیلم مستند خارجی با امانتداری لازم، مورد خدشه قرار داد به‌طوری که در این مستند مایکل مور سخنانی را به زبان می‌آورد که مایکل مور واقعی حتی به آنها فکر هم نکرده است.


25 پاسخ به “نریشن دروغین صدا و سیما برای مستندی از مایکل مور”

 1. عترتی گفت:

  داداش از این جماعت بیش از این انتظار صداقت بی‌مورد است

  عترتی

 2. محمد امی گفت:

  به نام خدا
  سلام
  صدا و سیما دروغ میگوید. اکثریت حاکمیت دروغ میگوید. اینها مهم نیست. وقتی یکی با تلاش فراوان در راه نابودی خویش گام بر می دارد وظیفه ما برنامه ریزی برای آینده بدون آنها است تا 30 سال دیگر شرایط ما مشابه این گروه نباشد.

 3. ناشناس گفت:

  این هم نتیجه ی رسانه ی یک طرفه ی ضد ملی!

 4. راز گفت:

  کدوم حرف صداوسیما راسته که این دومیش باشه!!
  همین دیروز از یکی از کانال های بیگانه! کارتون رابین هود را می دیدم که اینجا ترجمش کرده بودند “کماندار نوجوان” و تمامی اسامی و قصه اون رو کاملاً عوض کرده بودند. این که کارتون بود چه برسه به مستند درباره آمریکا!! توقع بیجا داریدا!!!

 5. ss گفت:

  شاید حامی اوباما باشد اما مشکلات داخلی آمریکا را نشان داد(بی کاری،مسکن،فساد بانکها،پولپرست بودن سرمایه داری) که اکنون هم وجود دارد.

 6. مصطفی شکیبائی گفت:

  با سلام
  خبر تازهای نیست چرا که صدا و سیما سالهاست که دروغ میگویداما اینروزها آنقدر دروغ گفته که دیگر دروغ های خودش را باورکرده و راست می پندارد وعزت خان و برو بچه هایش برای تقرب بیشتر به درگاه محمود خان از این کارهابسیار خواهند کرد .

 7. بسيجي گفت:

  ميفهميد چه ميگوئيد؟ صدا وسيما زير نظر مستقيم مقام معظم رهبريست .وايشان به سختي با دروغ برخورد ميكنند .يك بار ديگر به ايشان توهين كنيد بايد جوابگوي دستگاههاي امنيتي باشيد

  • فاطمه گفت:

   دروغ های صدا و سیما انقدر واضح است که دیگر کبک هم زیر برف فهمیده است توهین به مقامات هم از نظر شرع مشابه سایر اقشار مردم است که آقایان رسانه دولتی هر روز به منتقدان می نمایند اگر اسلام را نمی شناسید ادعا اسلام گرایی نکنید چون چنین بسیجی نام بسیج را خدشه دار می کند

  • ناشناس گفت:

   سلام. متن بالا؛ تنها بیان یک واقعیت و رخداد و یک خبر است. اما شاید مترجم بیچاره، سواد یا وقت کافی نداشته، یا ما «عوام‏الناس» را قابل ندانسته! که وقت بگذارد و ترجمه کند. یا دلش برایمان سوخته و از خودش متنی دلپسند و بدون بدآموزی ساخته!!! اثری مشترک از عزت‏تی‏وی و مایکل!!!

  • سمیه گفت:

   اولا که نظراتتون رو میخوندم فکر میکردم جدی کامنت میذارید و نظرتون همینه الان دیگه مطمئن شدم شوخی میکنید و وبا وارونه کردن میخواید انتقاد کنین .مثل مادری که بچش جلوی دیگران کار زشتی کرده و جلوی همه میگه: نه بچه خوبیه ،مودبه !جالب بود .موفق باشید

  • ناشناس گفت:

   چه با مزه

 8. ناشناس گفت:

  خدشه به اعتبار صدا و سیما؟؟!!!!! اعتبار این سازمان جر و واجر است بابا!آبرو ندارن که.

 9. عادل گفت:

  دروغ گفتن یک معضله, اما حمایت از دروغگو و لاپوشانیه دروغ معضل بزرگتریه. خدای بزرگ و مهربان همه ی ما رو به راهه راست هدایت کنه خصوصا دروغگوهای شش قبضه رو!

 10. حامد.م گفت:

  دوست عزیز ss ،
  آمریکا هم مثل هرکشوری مشکلاتی داره. ولی این مشکلات، جزء کوچکی از نظام غول پیکر این کشوره که تونسته تبدیل به بزرگترین اقتصاد دنیا بشه ، آزاد ترین نظام اجتماعی رو در جهان داشته باشه و از لحاظ تکنولوژی پیشرفته ترین کشور باشه و بزرگترین اختراعات و اکتشافات رو به نوع بشر هدیه کنه ، مثل برق ، کامپیوتر، سینما، سفر به ماه و…و همین نظام سرمایه داری باعث شده که این کشور که حتی یک دهم منابع طبیعی کشوری مثل ایرانو نداشته و نداره ، حالا بالاترین سطح رفاه و امنیت وسایر استانداردهای زندگیو برای شهرونداش تأمین کرده. با تاریخی 550 ساله ! امثال مایکل مور با تمرکز و جزئی نگری سعی می کنن که همون مشکلات کوچیک روهم نقد کنن تا ریشه کن بشه.این یعنی یه سیستم سالم. اگه از همون آقای مایکل مور بخواید که بره یه کشور بهتر زندگی کنه، مطمئنا از آمریکا با جرثقیلم تکون نمیخوره! درد من و ماها اینه : ما که تو 100 سال اخیر نه اختراع و اکتشاف چشمگیریو به بشر عرضه کردیم، که هیچ، بالاترین نرخ بیکاری رو در آسیا داریم، سرشار از منابع طبیعی هستیم ولی نسبت جمعیت زیر خط فقر کشور در لیست سازمانهای جهانی درجدال با زیمبابوه و بنگلادش برای کسب رتبۀ 157 اُمه، توحفظ امنیت جان مردم کشورمون موندیم و یه روز توزاهدان بمب انتحاری میترکه یه روز تومهاباد کلی آدم میمیرن، بالاترین آمار مرگ و میر جاده ای و همینطور اعدام رو بعدِ چین(که البته بیش از 15 برابر ایران جمعیتشه!) داریم به سلامتی!، و.. آمار طلاق و…و… کارخونه های ورشکسته و…آمار اعتیادو…. ما با این وضعیت حقیقتا وحشتناک، به جای اینکه خودمونو نقد کنیم، فرافکنی میکنیم،منتقدو خفه میکنیم. به جای اینکه مطالعه کنیم، چشم بسته تهمت می زنیم و از روی جهل و با کله ای پر از تعصبات کور و ابلهانه، سعی می کنیم همه چیزو با زور و بدون منطق پیش ببریم،که خب طبیعتا پیش نمیره. ما، وضعمون تأسف آوره، و باید این وضعو درست کنیم.ولی کاری که اینا دارن میکنن اینه که معیار خوب و بدو به تمسخر میگیرن و میخوان خراب کنن،تا معلوم نشه که چقد وضعمون تأسف آوره. بهتره به جای اینکه بگیم ” ببینید! آمریکا هم مشکل داره ” ، خوشحال بشیم که یه کارشناس مارو نقد کنه، اینطوری شاید وضعمون بالاخره بهتر بشه و یه روزی شاید 100 سال دیگه، یه مایکل مور وطنی پیدا بشه! فعلا که یه sms انتقادی جریمۀ زندان داره چه برسه به ساخت فیلم انتقادی که همۀ دنیا هم راحت بتونن ببینن!
  باآرزوی موفقیت برای کشور عزیزمون.

 11. ناشناس گفت:

  البته، توهین که چه عرض شود؛ بیان یک حقیقت بود. اما شاید مترجم سواد و وقت کافی نداشته؛ از خودش برای ما که «عوام‏الناس» هستیم و زبان اجنبی نمی‏فهمیم، چیزی گفته که خوشمان بیاید! زیاد جدی نگیرید. لطفا!

 12. احسان يوسفي گفت:

  آقاي بسيجي كه نطقت توپنده است مگر بالاتر از سياهي هم رنگي هست!تفنگدار رو از گلوله ميترسوني!

 13. شهريار گفت:

  آقا يا خانوم راز عزيز راست ميگي
  من كارتون فوتباليست ها رو ديدم تازگي ها كه كلي سانسور شده و من تازه بعد از اين همه سال نسخه اصلي و بدون سانسورشو ميديدم

 14. مهران گفت:

  به فرض که مستند ترجمه شده شبکه اول درست باشه باید واقعا از خودشون خجالت بکشن که خیلی راحت یکی میاد تو کشورش سران مملکتش رو به شدت نقد میکنه
  حالا اگه ایران بود هفت نسل بعد از خود و قبل از خود کارگردان رو دار میزدن !

 15. من گفت:

  آمریکا هر چقدر هم بدی داشته باشه لااقل در حدی آزادی داره که کارگردانانی مثل مایکل مور که اکثرا مخالفت های آشکار خودشون رو در فیلماشون نشون میدن به راحتی و بدون دغدغه به کاراشون میپردازن پروانه فیلمشون لغو نمیشه وزارت اطلاعاتشون صبح تا شب مزاحمش نمیشه.
  یک کلام: آزادی بیان

 16. سمیه گفت:

  اووووه ! اعتبار رسانه ملی و اعتماد مخاطبان خیلی وقته از بین رفته و رسانه دروغ رو باور ندارن .میگن قبل از ظهور امام زمان (البته هر وقت که خدا بخواد نه هر وقت که حجتیه ها زور بزنن ) دجال های زیادی ظهور میکنن بعد از چند ین نفر که معرف حضور همه هستند یکی از همون دجالها غلط نکنم همین صدا و سیمای میلی باشه اخه دجال یعنی دروغگو و فریبنده .

 17. ناشناس گفت:

  من با هزار زحمت فیلم به زبان اصلی رو پیدا کردم-خداییش با چیزی که تلوزیون نشون داد زیاد تفاوت نداشت-دیالوگی هم عوض نشده بود

 18. مشت قربون گفت:

  این که چیزی نیست.صدا و سیمااز قول منابع معتبری نظیر رویترز و سی ان ان و …اخباری را نقل می کند که پس از مراجعه به وب سایت آنها یا نگاه به بخشهای خبری این شبکه ها می بینید که یا همچنین خبری اصلا وجود ندارد یا خبر را معکوس و یا با گفتن نکات منفی خبر و نگفتن نکات مثبت خبر به خورد ملت همیشه در صحنه تقدیم میکند.(از این به بعد دقت کنید متوجه می شوید )

 19. farzad گفت:

  اعتمادایرانیان!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 20. قائم گفت:

  سال گذشته آقاي صانعي فرمودند به چنين رسانه اي به اوقات شرعي آنهم نميتوان تكيه كرد فيلم هاي زبان خارجي كه ديگر……
  شمامثل اينكه باورتان نميشود .فقط هنرمندان حق دارند باتمام توان باصداوسيماهمكاري كنند جيب هاي خودراباسرگرم كردن مردم پركنند بعدهم سينه سپركنندوادعاي دركنارمردم بودن.عزيز من وقتي حكومتي جور خوانده شد هرگونه مساعدتي كمك ظلم است .
  بله برادر دموكراسي وكشورهاي پيشرفته رابه رخ كشيدن كافي نيست .وگرنه آقاي نوري زاد بهترازهمه ميتوانست منتفع شود.

 21. حسینی گفت:

  شما ناراحتی برای لیبرال یا اوباما اگر این شخص تعریف اوباما داده چه لزومی دارد که صدا سیما این مستند را پخش کند تا ایکه تو به او ایراد بگیری