سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جنگ ایرانی ـ اسلامی زرگری است؛ لحظه های عشق به میهن و اسلام آمیخته به یکدیگرند...
» واکنش میرحسین به هیاهو پیرامون نسبت اسلام و ایران:

جنگ ایرانی ـ اسلامی زرگری است؛ لحظه های عشق به میهن و اسلام آمیخته به یکدیگرند

چکیده : در دوران جنگ تحمیلی در این جنگ، لحظه های عشق به میهن در مقابل عقاید مذهبی قرار نگرفت بلکه آنچه ما شاهد آن بودیم آمیختگی اسلام و ایران در یک هویت واحد فراگیر بود. اصولا هویت ملی اول انقلاب به نوعی تعریف شده بود که در راهپیمائی های منجر به پیروزی انقلاب، زرتشتیان و مسیحیان و کلیمیان در میان صفوف مسلمانان اعم از شیعه و سنی بودند و در جبهه ها هم کنار هم در کنار رزمندگان تکبیرگو رزمنده های اقلیت های دیگر نیز حضور داشتند و همیشه هم...


کلمه: میرحسن موسوی هیاهوهای اخیر در باره نسبت میان اسلام وایران را که بین برخی از جناح های کشور درگرفته است را یک  جنگ زرگری می داند که با اهداف خاص سیاسی آغاز شده است :”جنگی که در آن گفته نمی شود کدام ایران است که باید به جهان معرفی شود و یا کدام اسلام است که باید از آن دفاع شود؟ ایرانی با بالاترین آلودگی به اعتیادو دهان های دوخته و رسانه های خفه شده … و یا اسلامی که به بهانه آن توسط سران بالای امنیتی افسانه سرایی پر از تهمت و دروغ در جامعه پخش می شود و در آن به خاطر حفظ خانه تار عنکبوتی اقتدارگرایان سی سال گذشته انقلاب به زیر سوال می رود؟

به گزارش خبرنگار کلمه ،این بخشی از سخنان میرحسین موسوی ،نخست وزیر هشت سال  دفاع مقدس  است که دیروز هم زمان با سالگرد بازگشت آزادگان سرفراز به کشور در دیدار با جمعی از آزادگان استانهای کشور بیان کرد.

در این دیدار که زهرا رهنورد نیز حضور داشت، ابتدا تعدادی از آزادگان ضمن تشریح مسائل و مشکلات خود پس از رهایی از زندانهای رژیم بعثی دیدگاه های خود را پیرامون مسائل سیاسی،اقتصادی و اجتماعی کشور بویژه مسائل بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 88بیان کردند.

مهمترین نکات قابل توجه در گزارش آزادگان به میرحسین موسوی وضعیت معیشتی و تنگناهای اقتصادی بسیاری از آنها بعد از رهایی و بوجود آمدن مسائل و مشکلات اجتماعی برای خود و خانواده هایشان بود. این آزادگان ضمن بیان این مسائل گفتند که تاسف برانگیزتر این است که بعضی از ازادگان بعد از تحمل سال ها اسارت در زندان های مخوف صدام هم اکنون نیز به علت گرایش های سیاسی شان در دوران انتخابات مدت ها نیز در زندان های  دولت کنونی به سر برده اند.

پس از سخنان آزاده های سر افراز میرحسین موسوی  نیز  ضمن  تبریک سالروز ورود آزادگان به میهن اسلامی گفت : در دوران دفاع مقدس مردم و مسئولین هیچ گاه از رزمندگان و اسرای جنگ تحمیلی غافل نبودند و هر روز و هر ساعت اخبار مربوط به اسرا مورد توجه قرار می گرفت.

تجلیل  از آزاده سرافراز مرحوم ابوترابی

نخست وزیردوران دفاع مقدس در ادامه ضمن گرامیداشت یاد و خاطره مجاهد آزاده حجت الاسلام ابوترابی که نقش بسیار تعیین کننده ای در بالا نگه داشتن روحیه اسرا داشت، گفت : توجه به کرامت انسانی، عشق به اسلام، امام و دفاع از میهن مهمترین عوامل پایداری و وحدت اسرا در زندان های مخوف صدام بود.

چوب حراج به سرمایه های هویتی ایران

میرحسن موسوی در ادامه گفت:این روزها در کنار این همه مشکلاتی که گریبانگیر کشور است سر و صداهایی در مورد نسبت اسلام و ایران بلند شده است. البته کاملا مشهود است که سر و صدا برای اهداف خاص سیاسی است. عده ای همانطور که صدها میلیارد دلار درآمد نفتی کشور را در سال های گذشته به چاه ویل سرازیر کرده اند امروز دنبال آن هستند که سرمایه های هویتی ملت را برای به دست آوردن منافع جناحی کوتاه مدت چوب حراج بزنند و گرنه همه ما می دانیم که برای رزمندگان ما در دفاع مقدس که از سرزمینمان دفاع می کردند بحثی به عنوان تقابل ایران و اسلام وجود نداشت.

در جنگ تحمیلی، لحظه های عشق به میهن در مقابل عقاید مذهبی قرار نگرفت

نخست وزیر دوران دفاع مقدس هچنین گفت: در این جنگ نابرابر طولانی یک سانتی متر از خاک میهن عزیزمان واگذار نشد، در عین حال جبهه ها بالاترین جایگاه تجربیات عرفانی بود. در این جنگ، لحظه های عشق به میهن در مقابل عقاید مذهبی قرار نگرفت بلکه آنچه ما شاهد آن بودیم آمیختگی اسلام و ایران در یک هویت واحد فراگیر بود. اصولا هویت ملی اول انقلاب به نوعی تعریف شده بود که در راهپیمائی های منجر به پیروزی انقلاب، زرتشتیان و مسیحیان و کلیمیان در میان صفوف مسلمانان اعم از شیعه و سنی بودند و در جبهه ها هم کنار هم در کنار رزمندگان تکبیرگو رزمنده های اقلیت های دیگر نیز حضور داشتند و همیشه هم دارند.

کسانی مدعی مکتب ایران شده اند که سازمان میراث فرهنگی را متلاشی کردند

میرحسین موسوی  افزود : آن زمان هیچ کس دنبال دوختن قبایی برای خود یا استفاده از سرمایه های ملی نبود. به همین دلیل اصلا نگرش دوگانه ورفتار متناقضی به نام ملت ایران و اسلام تعریف نمی شد. در بحث های اخیر متاسفانه طرح یک جنگ زرگری تازه برای خط کشی های تازه دیده می شود و جالب است که امروز کسانی مدعی مکتب ایران شده اند که در کوتاه ترین زمان سازمان میراث فرهنگی کشور را متلاشی کردند. سازمانی که حافظ و نگهدارنده مظاهر هویت ملی ما باید باشد امروز شاهد آن هستیم که همان بلاهایی که بر سر سازمان برنامه آمد بر سر این سازمان نیز در حال فرود امدن است. در این جنگ زرگری گفته نمیشود که کدام ایران است که باید به جهان معرفی شود و یا کدام اسلام است که باید ازآن دفاع شود.

کدام ایران؟ کدام اسلام؟ مساله این است…

به خاطر حفظ خانه  تار عنکبوتی اقتدار گرایان سی سال انقلاب را زیر سوال می برند

موسوی در بخش دیگری از سخنان خود گفت:در این جنگ زرگری از نگاه معاصر به اسلام و ایران طفره  می روند. گفته نمی شود که کدام ایران است که باید به جهان معرفی شود و یا کدام اسلام است که باید از ان دفاع شود. ایرانی با بالاترین آلودگی به اعتیاد،ایرانی با 14.5درصد نرخ بیکاری و 29درصد بیکاری در میان جوانان،ایرانی با زندان های پر از زندانیان سیاسی و دهان های دوخته و رسانه های خفه شده و حقوق بشر پایمال شده،ایرانی که به دلیل سیاست های خانمان برانداز فاصله اش با کشورهای همسایه رقیب بیشتر می شود.کسی در این جنگ زرگری نمی پرسد که کجا رفت سند چشم انداز بیست ساله برای ایران پیشرفته. وقتی در این دعوا اسلام هم مطرح می شود گفته نمی شود که با گسترش سلطه دروغ و ریا چه بر سر اسلام آمده است. آیا این اسلام،اسلام آن مرجع عالیقدری است که به دلیل حقگویی خانه اش ویران می شود یا اسلام امام جمعه ای است که بدون خم به ابرو اوردن تهمت یک میلیارد دلار پول از بیگانه گرفتن و منتظر 50میلیارد دلار دیگر ماندن را به رقبای سیاسی می زند. یا اسلامی که به بهانه آن توسط سران بالای امنیتی افسانه سرایی پر از تهمت و دروغ در جامعه پخش می شود و در آن به خاطر حفظ خانه تار عنکبوتی اقتدارگرایان سی سال گذشته انقلاب به زیر سوال می رود. وقتی 7چهره شاخص و با سابقه روشن ادعانامه ای بر علیه این افسانه سازی به قوه قضائیه تحویل می دهند خودشان به زندان اوین برگردانده می شوند. آیا در اسلامی که حضرت علی(ع) ان را معرفی می کنند امکان دارد به جای متهمان،شاکیان را زندانی کنند؟

موسوی تاکید کرد: نه ایرانی که اینها به دنبال آن هستند مورد شناسایی و قبول ماست و نه اسلامی که معرفی می کنند و آن را ابزاری برای رسیدن به مطامع و منافع خود قرار می دهند.

ملت ما پیرو اسلامی است که مقتدایش علی است

ملت ما پیرو اسلامی است که مقتدایش علی (ع) است که وقتی یک عنصر غیر مسلمان جامعه، او را متهم می کند با او در یک ردیف در مقابل قاضی می نشیند و مختصر تبعیضی را که قاضی در حق او روا نمی دارد، بر نمی تابد. با تکرار این جمله که جامعه ما و حکومت ما اسلامی است چیزی ثابت نمی شود.اصل جواب به این سوال است که چرا در حکومتی با ادعای مسلمانی رئیس شورای نگهبان قانون اساسی در کنار یک مدیر شناخته شده سابق کشور در مقابل قاضی نمی نشیند تا به شکایتی که علیه او شده رسیدگی شود و در عوض آن مدیر را به زندان می برند.

به جای طرح جنگ کاذب اسلامی ـ ایرانی با ملت صادق باشید

موسوی گفت : امروز که کشور با مسائل و بحران های مختلفی در سطح خارجی و داخلی روبروست. یکی از راه های برون رفت از این بحران ها برچیدن دروغ از جامعه و متوقف کردن این موج سازی های کاذب است. به جای این جریان سازی ها و افسانه سرایی های بیهوده امنیتی باید با ملت صادق بود. و به جای طرح جنگ اسلامی-ایرانی باید به مردم گفته شود ایا حکومت حق ملت را در قانون اساسی قبول دارد یا نه و اگر قبول دارد چرا نه تنها ان اصول رعایت نمی شود بلکه خلاف آن در جامعه عمل می شود؛ به گونه ای که قانون گریزی، نقض حقوق بنیادین و اصول اولیه عدالت نهادینه می شود. گفتن اینکه ایران آزادترین در جهان است در حالی که زندان های ما پر از زندانیان سیاسی است مشکل را حل نمیکند .انکار مشکلات اقتصادی نیز در حالی که مردم آثار ‍ان را هر روز با پوست و گوشت خود حس میکنند چیزی را حل نمی کند

به داوری ملت اعتماد  کنید ‍انگاه بحران ها پشت سر گذاشته می شود

میرحسین خطاب به اقتدارگرایان گفت: از انحصار گری سرکوب وتخریب دست بردارید به مردم و داوری ملت اعتماد کنید صلح اجتماعی ایجاد کنید مشکلات به پشتوانه همت این ملت سر فراز به تدریج حل می شود و بحران ها پشت سر گذاشته می شود. مشکل موقعی حل می شود که زمینه انتخابات های ازاد غیرگزینشی را فراهم آوریم و قوه قضائیه نشان دهد که از بازجوهای امنیتی فرمان نمیگیرد و مستقل است.بنده یقین دارم تشکیل یک دادگاه منصف و مستقل و علنی برای رسیدگی به همین شکایتی که هفت نفر از چهره های شناخته شده کشور تسلیم قوه قضائیه کرده اند بیش از توپ و تفنگ و موشک هایمان در برگرداندن امنیت به کشور می تواند موثر باشد.

راهی برای رفع خطر های برون مرزی

برای حل بحران به مردم بازگردید نه به معاملات غیر شفاف

همه باید بدانیم رفع خطرهای امنیتی برون مرزی، جلب قلب های مردم از طریق احقاق حقوق آنهاست. شما به مردم بازگردید انگاه خواهید دید به سرعت دانه های این بحران جمع خواهد شد و نیاز به معاملات و مراودات غیر شفاف که لاجرم تامین کننده ی منافع ملی نیست و یا تحمیل درد و رنج بیهوده قابل اجتناب به مردم نخواهید داشت.

سختی های بازگشت به مردم…

موسوی در پایان گفت: البته برگشت به مردم مشکلاتی هم دارد که شاید سخت ترین انها تن دادن به آرای مردم به جای آرای دولتیان باشد.

در خاتمه جلسه از شخصیت آزادگان برجسته ای چون مرحوم لشکری و شهید تندگویان نیز تقدیر به عمل آمد.


201 پاسخ به “جنگ ایرانی ـ اسلامی زرگری است؛ لحظه های عشق به میهن و اسلام آمیخته به یکدیگرند”

 1. سبز سبرم ریشه دارم گفت:

  انان که گمان می کنند ازپای افتاده ایم یا بر جای نشسته ایم بر گور خیال خامشان بگریند که ما امت حسینیم و مرد کارزار

 2. ساغر1 گفت:

  كاش دعوتي با عنوان اعلام هم دردي جنبش سبز با مردم فلسطين بود
  حضوري از جنس ديگر اين بار با رنگ و بوي حمايت از كساني كه در دوردست ها به آنها ظلم ميشود

 3. ساغر2 گفت:

  چند وقت پيش عروسي عروسان غزه بود عروساني كه همسرانشان در زندان ها به سر ميبردند

 4. ساغر3 گفت:

  كاش اين بار حضور پيدا كنيم و به مردم فلسطين بگوييم چون زندان رفتيم و اسير داريم درد شما را بهتر از آن كساني ميفهميم كه خود، مردم را به زندان مي افكنند،مابا شما هم درديم

 5. ساغر3 گفت:

  درد شما را بهتر ميفهميم چون كتك خورديم كشته داديم براي دفاع از حقمان همانند شما وما ومردم فلسطين امروز يك درد داريم

 6. ساغر4 گفت:

  روز قدس از نظر من چنين روزي بايد باشد:حضور خياباني جنبش سبز با رنگ و نماد خودشان اما اين بار براي اعلام همبستگي و همدردي با مردم فلسطين

 7. ساغر5 گفت:

  آگه باشيد مردم هر ظلمي كه به ما در اين يك سال شد و تحملش براي ما طاقت فرسا بود سالهاست كه به مردم فلسطين ميشود

 8. ساغر6 گفت:

  بني آدم اعضاي يك پيكرند كه در آفرينش ز يك گوهرند
  چو عضوي به درد آورد روزگار دگر عضوها را نماند قرار

 9. ساغر7 گفت:

  اين نظر را در اينجا قرار دادم چون فرزند يك آزاده ي سبزم اميدوارم ميرحسين عزيز اين كامنت را بخوانند

 10. ساغر8 گفت:

  چون نظر بلند ارسال نميشود قطعه قطعه كردم(يه فكري در اين مورد در صورت امكان بكنيد)

 11. وطندوست گفت:

  سبزینگی خود را نگه می داریم به امید صبح پیروزی

 12. بهمن گفت:

  سلام و درود بر مهندس میرحسین موسوی.به امید پیروزی جنبش سبز

 13. جانباز گفت:

  سلام وبازسلام ازت گله دارم چراروزجانباز یادی ازمافراموش شدگان نکردی ماکه دوست داریم ومنتظرظفریم یاحسین میرحسین

 14. جانباز گفت:

  سلام میرعزیز

 15. آزاد گفت:

  درود بر تو رهبر آگاه و هوشمند که به خوبی نقشه های کودتاگران رو رسوا میکنی ! درود بر این تحلیل و تیز بینی
  خیلی مردی

 16. ali گفت:

  سلام میر عزیزم

 17. علی گفت:

  یک یا حسین تا میر حسین

 18. ناشناس گفت:

  az vaghti keh mohandes mozooe JANGE ZARGARI ra onvan kardeh ast . digar dar resaneh-haye dolati khabari az mozooe IRANI – ESLAMI nist . in neshan midahad keh mohandes dorost tashkhis dadeh ast
  ya hosein , mir hosein

 19. حقیقت گفت:

  ایشان چیز تازه ای رامطرح نکرده اند بلکه باکلمات بازی کرده و یک عده از خدا بی خبر هم هی از ایشان تعریف وتمجید میکنند.

 20. وحید گفت:

  خواهشا برای روز قدس شلوغ بازی درنیارید. اینا دارن از درون با خودشون می جنگن، با این کار ما دوباره متحد می شن.

 21. ناشناس گفت:

  سبزیم و استوار!
  یا حسین!
  میر حسین!

 22. mohamad گفت:

  mir hoseine aziz pas ma ta key sabr konim/ be khoda mordim az in bi edalati/ az in ke miram dadgah va tarafe moghabelam ba ye karte ETELA’AT hagh ro ke haghesh nabood be nafe khodesh migire / ta key sabr konamo in akhbare mozakhrafe rasaneye meli ro goosh bedam / takey bayad az daste basijo basijiyo ahmadi nejad bekesham/ vaghan ta key? mardom dg daran del sard mishano az oon halo havaye mobareze dar miyan/ age kari gharare anjam beshe bayad etela rasani bishtar bashe/
  akhe chand darsad az mardom net miyano miyan too in site? in harfa o etela rasaniya bayad az internet faratar bere/ bayad in harfa be gooshe mardome kooche o bazar berese/
  montazere enfejare sedaye melat ba rahbariye mirhosein baraye azadiye mihanemoon hastim
  dorood bar shoma melate sar afraz

 23. مسعود گفت:

  دورود بر تو

 24. وكيلي گفت:

  سحرنزديك است اي مرد بزرگ ما هنوز هم با توايم وستاد تو تعطيل بردار نيست يا حسين مير حسين

 25. محسن گفت:

  یا حسین میر حسین

  جنس حرفهای میرحسین چیز دیگه ای هست

 26. یار سبز گفت:

  درود بر تو میرحسین عزیز در روز قدس باری دیگر فریاد یاحسین میرحسین و مرگ بر دیکتاتور را طنین انداز خواهیم کرد

 27. ايراني گفت:

  سيد راست قامت سبزم.
  دوستت دارم.

 28. گرافيست گفت:

  نقاش. معمار. سياستمدار
  انسان.شريف.مبارز. راستگو. محكم. آگاه. مدير. نجيب.
  اين است رييس جمهور من.

 29. سبز حسینی گفت:

  سلام بر رئیس جمهور عزیزم
  در این آستانه سحر دست به دعا برداشته ام و با خدای خود میگویم خداوندا آنها که به این مردم ظلم کردند و کشتند و به اسارت بردند و شکنجه دادند و اموال بیت المال را پشت نقاب این جنگ های زرگری و هیاهوهای تبلیغاتی به یغما میبرند و با بی کفایتی حق و حقوق این مردم رو پایمال میکنند، خداوندا به بزرگی این شبهای عزیز آنها را که رسوای عالم و آدمند به سزای اعمالشان برسان…
  شکوه هایمان را پیش که گوییم که گوش شنوایی نیست..از گرانی و این فلاکت و آرزوهای این نسل سوخته بگوییم از دروغ و تقلب و پارتی بازی و همه رذالتهای اخلاقی که سرچشمه اش رفتار حاکمین جبار و غاصب است بگوییم برچسب منافق و ضد انقلاب و جدیدا ضد دولت! میخوریم و خونمان مباح و زجر دادنمان مستحب میشود!
  ای کاش امیدمان ناامید نمیشد و خدایگان حاکم بر ما میدانستند که چرخ روزگار بازیهای بسیار دارد و همیشه بر این مقام خدایی نخواهند ماند…
  همان رفتاری که شاه با این مردم داشت و این مردمان نجیب را بلا نسبت گوسفند و یک مشت عوامی که مصلحت خود را نمیدانند فرض میکرد و آنچنان خدا جزای تکبرش را داد.همان رفتار را این حاکمان دارند…
  بر مقام خدایی نشسته اند و هرچند بار یکبار به مردم برای پیوستن چندین باره به باشگاه! اتمی تبریک میگویند!!!و باز بیت المال به تاراج آشنا و بیگانه رفته…و باز مردم هستند و همه فلاکت و بی قانونیها و تبعیض ها…
  در این قحطی گوش شنوا کاش به گوش سید عزیزمان میرحسینمان برسد…کاش….