سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روند قضایی پدرم بیشتر شبیه گروگانگیری است...
» گلایه فرزند بهشتی شیرازی از تعویق مکرر دادگاه پدر تداوم ماهها بازداشت موقت:

روند قضایی پدرم بیشتر شبیه گروگانگیری است

چکیده :فرزند علیرضا بهشتی می گوید:" روند بازداشت پدرم روند قضایی نیست بیشتر شبیه یک گروگانگیری است. کسی باورش نمی شود که بهشتی تبانی کرده و اقدام کرده علیه امنیت. این عملکرد مسئولان در حافظه تاریخی ملت می ماند. مردم حافظه تاریخی قوی دارند. فقط به مسئولان می گویم این قدرتی که از آن استفاده می کنید، یک روز از میان می رود و خیلی ما صبوریم و پادزهر این قدرت همین صبر...


کلمه: بهشتی شیرازی در دوران نخست وزیری موسوی دبیر هیات دولت بودو پس از کناره گیری موسوی او نیز به کار های فرهنگی مشغول شد و همواره به عنوان یک شخصیت فرهنگی به فعالیت ادامه می داد. وی با حضور موسوی در عرصه  انتخابات به عنوان سردبیر کلمه سبز و مشاور موسوی به عرصه ی سیاست بازگشت. بهشتی شیرازی از جمله نزدیکترین شاگردان عارف بزرگوار مرحوم حاج محمد اسماعیل دولابی بود. وی همچنین تالیفات عرفانی و مذهبی دارد . او  ماههاست  به اتهام همکاری با موسوی زندانی است. هر چند که مدت بازداشت موقت بر طبق قوانین دوماه بیشتر نیست اما با گذشت ماهها از بازداشت بهشتی به مانند بسیاری از بازداشت شدگان حوادث پس از انتخابات، در اوین  و همراه با بلاتکلیفی به سرمی برد. طبق اعلام قرار بود دادگاه  بهشتی شیرازی ۱۱ مرداد ماه  برگزارشود. اما برای چندمین بار دادگاه وی به تاخیر افتاد تا عزم دستگاه عدالت را برای ماندن بهشتی شیرازی در بازداشت موقت! و آن هم پس از چند ماه  مشخص شود. زمان بعدی که برای بهشتی مشخص شده است مهرماه است و این یعنی حداقل نه ماه بازداشت موقت. خبرنگار کلمه برای جویا شدن از نتیجه دادگاه و پرس و جو درباره روند بررسی پرونده علیرضا بهشتی از ابتداتا کنون با سید صدرالدین، فرزند این آزاده دربند تماس گرفت . در این تماس پسر علیرضا بهشتی گفت که دادگاه پدرش به تعویق افتاده و همچنان بعد از هفت ماه وی باید در زندان اوین بماند.

آقای بهشتی  شیرازی چه زمانی و کجا بازداشت شدند؟

ماموران امنیتی بعد از روز عاشورا به دفتر پدر آمدند. او را بازداشت کردند.دفتر را هم پلمپ کردند. پلمپ دفتر یک کار احساسی بود. این کار ماموران امنیتی باعث شد یک ماه و نیم  بدویم تا بتوانیم دفتر را بازکنیم .البته ماموران به منزل ما هم آمدند. خانه را بازرسی کردند و اطمینان دادند که پدر در محلی راحت به سر می برد.

وقتی به منزلتان برای بازرسی آمدند، ماموران حکم قانونی نشان دادند؟

حکم بازرسی منزل را نداشتند یا حداقل نشان ندادند اما حکم بازداشت پدرم را داشتند.از ما خواستند بنویسیم که رفتارشان خوب بوده، ما هم نوشتیم که چیز خاصی ندیدیم . .

اولین تماس آقای بهشتی با منزل  چه زمانی بود؟

دو روز بعد از اینکه بازداشت شدند، تماس گرفتند وگفتند در سلول انفرادی اوین هستند.

اولین ملاقات شما با آقای بهشتی کی بود؟

بعد از 2گذشت  ماه و نیم  ما او را دیدیم. آن روز به  خانواده های دیگر مشاوران آقای موسوی چون عرب مازار و بهزادیان نژاد هم ملاقات داده بودند. واقعا در اولین ملاقات پدرم را نشناختم. من تا به حال اشک پدرم را ندیده بودم، در این ملاقات او گریه کرد. پدرم هفتاد روز در انفرادی بود .من همین جا یک سوال دارم، آیا این مصداق بارز ظلم کردن و شکنجه نیست؟ اگر هست این تناقض چیست. اینکه آقایان می گویند زندان های ما بهترین زندان های جهان هستند، انگار مسولان سرشان را داخل برف کرده اند و ظلم هایی که به زندانیان می شود را نمی بینند.

شما در این مورد به مسئولان اعتراض نکردید؟

من درباره هفتاد روز انفرادی پدرم به مسولان دادگاه انقلاب اعتراض کردم که آنها گفتند که این کار درست نبوده و ما موافق این انفرادی ها نبودیم..

بعد از اینکه آقای بهشتی از انفرادی بیرون آمدند، اوضاع بهتر شد و با شما بیشتر در ارتباط بودند؟

پدرم بعد از این انفرادی ها با فردی هم سلول شد. این فرد در اوین دچار اختلال روانی شده بود و قرص اعصاب مصرف می کرد. وضعیت این زندانی طوری بود که پدرم در خواست کرد که به انفرادی برگردد.

آقای بهشتی در مدت بازداشت دسترسی به وکیل داشتند؟

۵ ماه اولی که پدرم در بازداشت بودند، حق داشتن وکیل را نداشتند. تازه دو ماه است که ایشان توانسته از وکیل برخوردار شود و وکالتنامه امضا کند..

پرونده در کدام شعبه دادگاه انقلاب است و در چه وضعیتی است؟

پرونده پدرم در دادگاه انقلاب پیش آقای مقیسه فرستاده شده بود که بعد از چند ماه خودشان تغییر شعبه دادند و پرونده رو به نزد قاضی پیر عباسی فرستادند و وضعیتش بلاتکلیف است چون از پدرم هیچ مدرکی دال بر جرم ندارند.

تاکنون دادگاهی برای پدرتان برگزار شده؟

یک بار تعیین وقت کردند و بدون اعلام خودشان زمان دادگاه را تغییر دادند. مقرر بود که در تاریخ 11 مرداد ماه دادگاه تشکیل شود که جلسه دادگاه تشکیل نشد. روز دادگاه پدرم را با دستبد آوردند که من اعتراض کردم نه تنها به اعتراضمان رسیدگی نکردند بلکه دو مامور انتظامات خبر کردند که ما با پدر حرف نزنیم . این در حالی بود که ما می توانستیم در روز دادگاه با پدرمان ملاقات کنیم و حرف بزنیم.

زمان بعدی دادگاه را به شما اعلام کردند؟

7 مهرزمان دادگاه بعدی است.

ممکن است پیش از دادگاه به قرار تامین آزاد شوند؟

در کوتاه مدت بعید است که بتوانند با تبدیل قرار بازداشت به وثیقه آزاد شوند.

به نظر شما چرا به پرونده آقای بهشتی رسیدگی نمی کنند؟

برای اینکه به پرونده سر و سامان بدهند هیچ مدرکی وجود ندارد به همین دلیل پرونده و زمان بازداشت را کش می دهند. اصلا به وقتی که مردم برای رسیدگی به پرونده عزیزانشان می گذارند اهمیتی نمی دهند.

برای پیگیری پرونده آقای بهشتی پیش چه کسانی رفتید؟

وقتی از مسئولان ناامید شدیم و مسئولان دادگاه انقلاب و زندان اوین به حرف های ما ترتیب اثری ندادند، پیش مراجع عظام رفتیم البته مسئولان دولتی که برای آنها حرمتی قایل نیستند. پس از آن دیدار ماموران امنیتی ما را تهدید کردند. سوال اینست که اگر حکومت کاری نکرده چرا از رفتن ما پیش مراجع باک دارد؟ چراپس از دیدارما را تهدید می کنند؟

چه انتظاری از مسئولان دارید؟

من یک خواهر شش ساله دارم. مسئولان تا به حال شده هشت ماه فرزند خردسالشان را نبینند . تصور کنید به آن فرزند و آن پدر در این مدت چه گذشته ..یک لحظه خودشان را به جای این پدر و دختر بگذراند. آخر چه گناهی کرده خواهر کوچکم . او در اتاق را می بندد و گریه می کند. دایم سوال می کند که کی پدرم از مسافرت می آید .ما حتی نتوانستیم به او بگوییم پدرم کجاست .

اگر نکته ای باقی مانده بفرمایید؟

در آخر این را بگویم که به نظرم روند بازداشت پدرم روند قضایی نیست بیشتر شبیه یک گروگانگیری است. کسی باورش نمی شود که بهشتی تبانی کرده و اقدام کرده علیه امنیت.  این عملکرد مسئولان در حافظه تاریخی ملت می ماند. مردم حافظه تاریخی قوی دارند. فقط به مسئولان می گویم این قدرتی که از آن استفاده می کنید، یک روز از میان می رود و خیلی ما صبوریم و پادزهر این قدرت همین صبر است.

ممنون از وقتی که در اختیار کلمه قرار دادید.


11 پاسخ به “روند قضایی پدرم بیشتر شبیه گروگانگیری است”

 1. پسر کوچیک موسوی گفت:

  دیشب تا دیر وقت داشتم نجواهای محمد نوری زاد از اوین را گوش می کردم.
  چند دقیقه پیش هم عبید زاکانی محمد نوری زاد را خوندم.
  الان هم این مصاحبه رو .
  آقای ابطحی هم به مناسبت روز خبرنگار در پارلمان نیوز مطلبی رو نوشته بود که در آخر آن این شعر رو درج کرده بود که:
  هر که در این بزم مقرب تر است جام بلا بیشترش می دهند….

 2. امیر گفت:

  اللهم فک کل اسیر

 3. mina گفت:

  Thanks alot about the news

  I always worried abou him and think what happen to him

  I pray for all prisonist and specially for him.

 4. سيد مرتضی سيدی گفت:

  آقای شيرازی عزيز
  علی يارت، دست حق نگهدارت
  ياحسين مير حسين
  مرگ بر استبداد

 5. حسن گفت:

  با سلام خدمت خانواده محترم بهشتی از امیرالمومنین علی علیه السلام نقل است که میگویند حکومت با کفر پا برجا میماند اما با ظلم هرگز

 6. مجسمه گفت:

  روند بازداشت آقای بهشتی شیرازی روند قضایی نیست بیشتر شبیه یک گروگانگیری است.
  مطمئنا همین طور است و لکه ی ننگی بر عملکرد سیاسی دولت حاضر است.
  به نظر من نمره ی دولت به لحاظ امور سیاسی و توسعه سیاسی کشور منفی است. حتی از دوره سیاه پهلوی هم نمره ی نازلی می گیرد.

 7. سمیه گفت:

  قاضی پیر عباسی همون عبید زاکانی پرونده سارا توسلی نیست که اون هجویات رو تو حکم داده ؟اگه زمان دادگاه عقب افتاده حتم بدونید الان ایشون دنبال همون دلایل محکمه پسند مثل دلایل حکم سارا توسلی برای پدرتونه و چون طنز نویسی زمان میبره ایشون وقت داد گاه رو عقب انداخته .
  خوبه اسم اینها رو ثبت میکنیم تا در دادگاهی که همه ظالمین و قاتلین جوونای این سرزمین محاکمه میشن کسی نتونه فرار کنه .

 8. bandegonahkar گفت:

  faghat gerye kardam va 2a ke khodaya har che zoodtar zaleman ra be sezay amaleshoon beresoone va sabre zeynabi baray baradar beheshti va khoonevade

 9. مهدی گفت:

  واقعا چه فکر میکردیم و چه شد؟ این ظلم را که میبینم به این نتیجه میرسم ک فقط امام معصوم است که شایسته حکومت داری است

 10. ناشناس گفت:

  می گویند و راست است که قدرت مطلقه فساد می آورد و امروز این ظلمها همه اثر آن قدرت مطلقه است.
  خدا به آقای شیرازی توانایی و صبر بدهد. آیا کاری از ما بر می آید؟

 11. ترنج گفت:

  ان ربک لبالمرصاد.