سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » هر کس هر جا از حق و قانون دفاع کند عضو جنبش سبز است...
» میرحسین موسوی:

هر کس هر جا از حق و قانون دفاع کند عضو جنبش سبز است

چکیده :متاسفانه سطح دروغ گویی بسیار گسترده است. اخیرا متن سخنرانی یکی از مقامات امنیتی به طور گسترده در سطح جامعه توزیع شده است که پر از دروغ های شاخ دار و افسانه سازی های مبتذل است. تهیه کنندگان این نوار روی جهل و نادانی که ممکن است افراد به دلایلی داشته باشند، طمع کرده اند و جالب است که این نوار با حمله به معدود احزاب قانونی کشور آغاز می شود و ما وقتی این نوار را در کنار این اظهار نظر می گذاریم که در کشور فقط یک حزب داریم و آن هم حزب ولایت است می بینیم که عده ای کشور را دانسته و ندانسته به بن بست می کشانند. این اظهار نظر شبیه اعلام حزب رستاخیز از سوی شاه است که مخالف صریح قانون اساسی است .من بعید نمی دانم که در آینده خود قانون اساسی هم با همین وضع مورد حمله قرار...


میر حسین موسوی در دیدار با جمعی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس تاکید کرد:  ما اعتقاد داریم دروغ و ظلم و قانون ستیزی مشروعیت نظام را ذوب می کند و  وعده های قرآن و روایات و خود تحلیل حادثه عظیم کربلا و عاشورا نشان می دهد که ظلم باقی ماندنی نیست. میرحسین هدف جنبش سبز را حاکمیت آرا مردم دانست وگفت: اعتقاد دارم انشالله به زودی جنبش سبز پیروز خواهد شد چون دنبال تحقق حقوق مردم است. چون مدافع آزادی های بشری  است چون مدافع عقلانیت و منطق است ، چون مخالف ظلم و دروغ و جور است.

جنبشی که الهام گرفته از عاشوراست

به گزارش کلمه، میرحسین موسوی  در ابتدای سخنان خود ضمن  تبریک به مناسبت عید مبعث و اعیاد شعبانیه خصوصا میلاد امام حسین و حضرت عباس و امام زین العابدین گفت :”این اعیاد برای ما الهام بخش بوده است. کل زندگی امام حسین برای ما الگو می باشد. آنچه در جامعه مذهبی ما جا افتاده  برگرفته از زیارت عاشوراست، شعار سلم لمن سالمکم و حرب لمن حاربکم است که یعنی ایستادگی برای اینکه جامعه از ظلم و جور به سمت عدل و راستی برود.”

آری! پس از هر سختی آسانی است

سبزها امروز از ترس فارغ شده اند

نخست وزیر دوران دفاع مقدس به تاثیر جنبش سبز از حادثه کربلا اشاره کرد و گفت:” این شعار جنبش سبز است که برگرفته از روحیه آزادی خواهی حماسه سازان کربلا و در راس آنان امام حسین و ابالفضل العباس می باشد که در مقابل کژی ها باید ایستاد و برای بازگشت به حق و عدالت تلاش کرد. این ایستادگی ها سختی هایی دارد اما بدانیم که وعده قرآن است که ان مع العسر یسری، با سختی گشایش است و ما این گشایش را در جامعه خود و در حوزه عمومی امروز ملاحظه می کنیم. علی رغم تحمل سختی ها، زندان ها ، کشتارها، فشارها و کهریزک ها امروز نشاطی در میان ملت به ویژه جوانان برای میل به جامعه ای عادلانه و فارغ از ظلم و جور دیده می شود.

سبزها امروز از ترس فارغ شده اند آیا این یسر و راحتی نیست؟ سبز ها امروز برای داشتن نظامی که در آن حاکمیت ملت به رسمیت شناخته شود و حقوق ملت که در قانون اساسی بدان تصریح شده است احیا شود تلاش می کنند. آیا این خود یک گشایش نیست؟ اینکه قتل و جنایت نیروهای به اصطلاح خودسر در گذشته و حال محکوم می شود، آیا گشایش نیست؟”

ایران برای همه ایرانیان

هدف جنبش سبز حاکمیت آراء مردم است

میرحسین موسوی در بخش دیگری از سخنانش  بر تعامل بدنه جنبش درباره منشور جنبش سبز تاکید کرد وگفت:” منشور جنبش سبز یک متن سیال و باز است و با تعامل بدنه جنبش انشالله به سمت کمال پیش خواهدرفت. به نظر بنده یکی از ایرادات و کاستی های که منشور دارد این است که به حقوق اقلیت های مذهبی نپرداخته است. گرچه به طور تلویحی بدان پرداخته شده است ولی در متن می تواند تصریح شود و به تعلق ایران به همه ایرانیان تکیه شود که یک فراز کلیدی است.”

ما پیروزیم چرا که…

سپس میر حسین موسوی تصریح کرد:” هدف جنبش سبز حاکمیت آراء مردم است و من اعتقاد دارم انشالله به زودی جنبش سبز پیروز خواهد شد چون دنبال تحقق حقوق مردم است. چون مدافع آزادی های بشریست چون مدافع عقلانیت و منطق است و سلاح جنبش سبز منطق است. چون مدافع پیوند دموکراتیک ملت با قانون اساسی است و چون مخالف ظلم و دروغ و جور است و ما اعتقاد داریم دروغ و ظلم و قانون ستیزی مشروعیت نظام را ذوب می کند وعده های قرآن و روایات و خود تحلیل حادثه عظیم کربلا و عاشورا نشان می دهد که ظلم باقی ماندنی نیست. کافیست به سرنوشت حکومت های اموی و آل مروان نگاهی انداخته شود.”

پیوند با قانون اساسی حلقه وصل ماست

موسوی اظهار کرد:  شعار رعایت بدون  کم و کاست قانون اساسی با این فرض است که این متن نه جاودانی است و نه وحی منزل وهر نوع تغییری در سطح ملی می تواند مورد قبول باشد که امکانات انتخابات آزاد و رقابتی و غیر گزینشی را  فراهم کند.  وی تاکید کرد: نمی توان با تاکید بر خاطره ها یک وفاق ایجاد کرد ما احتیاج به متنی داریم که ما را به هم وصل کند و در شرایط فعلی جایگزین و بدیلی برای قانون اساسی وجود ندارد طرح اجرای بدون تنازل قانون اساسی طرح مطالبات ملت است که بدان ها بی اعتنایی شده است و  پیوندهای دموکراتیک با قانون اساسی نقطه وصل ماست.

دروغگویان بر جهل و نادانی برخی طمع کرده اند

شاه نیز همین را می گفت…

با این وضع به قانون اساسی هم حمله خواهند کرد

وی در ادامه سخنان خود با ابراز تاسف از گسترش دروغ در جامعه  گفت :”متاسفانه سطح دروغ گویی بسیار گسترده است. اخیرا متن سخنرانی یکی از مقامات امنیتی به طور گسترده در سطح جامعه توزیع شده است که پر از دروغ های شاخ دار و افسانه سازی های مبتذل است. تهیه کنندگان این نوار روی جهل و نادانی که ممکن است افراد به دلایلی داشته باشند، طمع کرده اند و جالب است که این نوار با حمله به معدود احزاب قانونی کشور آغاز می شود و ما وقتی این نوار را در کنار این اظهار نظر می گذاریم که در کشور فقط یک حزب داریم و آن هم حزب ولایت است می بینیم که عده ای کشور را دانسته و ندانسته به بن بست می کشانند. این اظهار نظر شبیه اعلام حزب رستاخیز از سوی شاه است که مخالف صریح قانون اساسی است. من بعید نمی دانم که در آینده خود قانون اساسی هم با همین وضع مورد حمله قرار گیرد.”

میرحسین موسوی در بخش دیگری از سخنان خود با یادآوری اینکه جنبش سبز در خارج از کشور سخنگویی ندارد، گفت:” ولی شبکه های جنبش سبز محدود به داخل کشور نیست. طبیعی است که این شبکه ها با همه امکانات خود و با استفاده از رسانه های مجازی و طرق دیگر سخنان سبز خود را در فضای عمومی و زیبایی بوجود آمده طرح نمایند و این از نقاط قوت جنبش سبز است.

باور کنیم که میزان رای ملت است

وی گفت: “از نظر بنده هر کس دنبال حق است و به صورت مسالمت جویانه برای رسیدن کشور به سمت حاکمیت مردم بر سرنوشت خود حرکت می کند و وهر کس هرجا از حق و از قانون دفاع می کند جزو بدنه این جنبش است و همه باید باور  کنیم که در نهایت میزان رای ملت خواهد بود.”

ضرورت خیزش رسانه ای برای توجه به قشر محروم

نخست وزیر محبوب امام همچنین با بررسی وضعیت  رسانه ای جنبش سبز گفت: شبکه های جنبش سبز باید به سمت درک مشکلات همه اقشار خصوصا  کارگران و کشاورزان و معلمان پیش برود که متاسفانه رسانه های سبز در این زمینه فقیر هستند و باید خیزش در اطلاع رسانی و ارائه راه حل ها اغاز شود.

آفت انحلال نهاد برنامه ریزی کشور

وی با برشمردن برخی مشکلات جاری کشور آنها را ناشی از نبود نهاد برنامه ریزی و نگاه آینده نگر به مسایل دانست و گفت: امروز در جامعه متاسفانه هم مشکل آب داریم و هم مشکل برق. این ناشی از کاهش سرمایه گذاری ها در حوزه برق در چند سال گذشته است که خود این مشکل ناشی از حذف برنامه ریزی های بلند مدت و نگرش های کوتاه مدت معطوف به شب انتخابات بوده است.  این را در سایر حوزه ها نیز مشاهده می کنیم و مسئله قطعنامه ویارانه ها این مسائل را تشدید می کند که به نظر من دلیل اصلی  آن حذف دستگاه برنامه ریزی کشور در سال های گذشته بوده است.

سوء ظن به دانشگاه مشکلی را حل  نمی کند

میرحسین موسوی در انتهای سخنان خود بار دیگر تحدید فضا و هر نوع فشار بر دانشگاه ها را محکوم کرد و ادامه داد:” اسلام در زمان طلوع خود آغوشش را به همه جهان آن روز باز کرد و هر سنت خوبی را امضا و تایید کرد. دانشگاه ها نقطه اتصال ما به تمدن ها و علوم و تجربیات بیکران بشری هتند. سوء ظن به اساتید و دانشجویان مشکلات سیاسی دانشگاه ها را حل نمی کند. مشکل دانشگاه ها درست از نقطه ای آغاز می شود که آن فاجعه های حمله به کوی دانشگاه پیش می آید و نظام از مسئولیت این اقدام که همه جنایت کارانه بودن آن را تایید می کنند، طفره می رود و مسئولان آن فجایع را به محاکمه نمی کشد.”

گفتنی است در ابتدای این دیدار امروز جمعی از اساتید دانشگاه تربیت مدرس برخی از دغدغه های خود را درباره  مسایل جامعه و دانشگاه  مطرح کردند. همچنین به بیان دیدگاههای خود پیرامون منشور سبز پرداختند.


155 پاسخ به “هر کس هر جا از حق و قانون دفاع کند عضو جنبش سبز است”

 1. شهراد گفت:

  درود… جنبش سبز معطوف به مفهوم و نه به شکل است.

 2. امید گفت:

  برای تو مسعود متاسفیم با این دیدگاهت. میر حسین همان مازیار و ابومسلم و بابک خرمدین زمانه است.گرچه بعید میدانم تو با این دیدگات این قهرمانان وطن را بشناسی

 3. sabz گفت:

  ma bishomarim

 4. nima گفت:

  mir hossin vvvvvvvv

 5. سبز سابق گفت:

  آقای موسوی حرفاتون دیگه از بس تکراری شده چنگی به دل نمیزنه .با این استراژدی مسخره نباید انتظار بیشتری داشت

  • امیر گفت:

   پس چی میخای این بنده خدا راجع به مسائل هسته ای نظر بده پروژه شهرام خان روش اجرا بشه؟

   • سبز سابق گفت:

    منظورم این بود که زمان برنامه ریزی رسیده و زمان حرف زدن و پشت سر هم بیانیه صادر کردن تمام شده ! کار سیاسی آقای موسوی در بازدید از زندانیان آزاد شده و اظهار همدردی با آنها و دوباره بیانیه صادر کردن خلاصه شده .اما معلوم نیست چرا با خانواده ی آقای اسانلو دیداری نداشتند و یا در مورد اعتصاب بازار بیانیه صادر نکردند !!! فکر نکنم بدون برنامه و یک استراژدی منظم بشه به پیروزی رسید هرچند در عالم توهم میشه به ملت نوید پیروزی داد !

    در ضمن آقای امیر کاش برای بازدید کنندگان سایت روشن می کردید به چه دلیل هر جا دوستان نام رهبر رو در اظهار نظرهاشون به کار بردند حذف می کنید و به نقطه چین گذاشتن اکتفا می کنید ؟ مشکل امروز ایران احمدی نژاد نیست ، …

 6. عمر گفت:

  کدام قانون؟ همان قانون سانسور سایت کلمه؟

 7. sepide گفت:

  اگر قران و وعده های پروردگار حق باشد پس ما پیروزیم صبر میکنیم و انتظار می کشیم چون جز حقیقت جویی و راستگویی کار دیگری نکردیم…ما را به چی متهم میکنید؟ به اینکه دنبال حقمونیم به شکل مسالمت امیز؟؟
  اقایون حامی دولت شما حتی ادبیات صحبت کردنتون درست نیست ناسزا می گین و مسخره می کنید استراتزی رفتاریتون همینه کمی بیشتر بیاندیشید خودتون را الت دست عده ای قدرت طلب قرار دادین
  نمدانم دیگه چی بگم ولی براتون دعا میکنم از صمیم قلب و ازاده شدن روح وقلبتان را از خدا می خواهم

 8. نمونه ای از انتقادپذیری و خردگرای موسوی گفت:

  **(به نظر بنده یکی از ایرادات و کاستی های که منشور دارد این است که به حقوق اقلیت های مذهبی نپرداخته است. گرچه به طور تلویحی بدان پرداخته شده است ولی در متن می تواند تصریح شود و به تعلق ایران به همه ایرانیان تکیه شود که یک فراز کلیدی است.)
  **(شعار رعایت بدون کم و کاست قانون اساسی با این فرض است که این متن نه جاودانی است و نه وحی منزل وهر نوع تغییری در سطح ملی می تواند مورد قبول باشد که امکانات انتخابات آزاد و رقابتی و غیر گزینشی را فراهم کند.)
  موسوی مصدقی دیگر است …. راه او آزادیه میهن است
  م.شیراز

 9. ناشناس گفت:

  مصوبه اختیارات ولایت مطلقه فقیه است که تمام بی قانونیها را قانونی مینمایاند و آن را له میکند- وباعث گرفته شدن استقلال و آزادی میشود.

 10. مهدی گفت:

  نمی دونم یعنی اگر کسی بگه عضو جنبش سبز نیستم این یعنی اینکه طرفدار حق و قانون نیست
  یعنی تو این مملکت یک نفر پیدا نمیشه که از حق و قانون دفاع کنه ولی از جنبش سبز بدش بیاد؟

  • امیر گفت:

   خیر برادر اگه میخای تو اینده این مملکت سهم داشته باشی:
   دسبند سبز
   دسمال سبز
   شال سبز
   اندیشه سبز داشته باش …

 11. سبز گفت:

  مهندس دوست داريم ما

 12. توکلی گفت:

  v v
  v v
  v v
  vv
  v

 13. ناشناس گفت:

  عزيزان اينقدر از موسوي تعريف نكنيد من كه از موسوي جز كوپن چيز ديگه اي يادم نمياد

 14. محمدرضا گفت:

  میر عزیز تو یاد همه خوبی های بهمن 57 را به خاطر می آری.مدیریت آقایان یعنی مسئول فروشگاه اتکا را بکنن وزیر نفت.نخود و لوبیا تا کشف و مدیریت نفت و گاز

 15. ايرانی گفت:

  جناب موسوی،

  آيا جنبش سبز هم مانند قيام امام حسين پيروز خواهد شد؟

  به نظر شما پيروزی امام حسين در چيست؟ کجا آنرا مي بينيد؟

 16. رومینا گفت:

  درود
  جملات بسیار زیبا و پر معنی بودند !
  خوشحالم که مدافع حق و قانونم و طبعآ عضو جنبش سبز !

  “مثل ساحل آرام باش تا مثل دریا بی قرارت باشند..”

 17. سبز کنکوری گفت:

  با سلام به همه ی برو بچه های سبز
  من یه خواسته از جناب موسوی دارم که اگر میشه یه صحبت هم پیرامون مساله ی مهمی که بعد از انتخابات رو داد داشته باشند و این مساله اینه که عده ی از مردم که خیلی هاشون هم از خود ما هستن نسبت به همه چیز بد بین شدن و من با چشم و گوش خودم دیدم و چنیدم که با امامان معصوم ما حرفهای نا روایی رو نسبت میدن و کلا زدن زیر دین و مذهب که البته من این آدم ها رو مقصر نمیدونم بلکه کسانی رو مقصر میدونم که از دین سو استفاده میکنند
  ولی ممنون میشم شما هم یه صحبتی داشته باشی

 18. مريم گفت:

  هاها چه تيتر مسخره اي.

 19. محمد گفت:

  دوستت داریم

 20. آزادی گفت:

  سید عزیز
  حقانیتی که در جنبش سبز موج میزند همه از وجود انرژی بی نظیر توست