سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » روایت خزعلی از 22 خرداد تهران؛ پیامی که به جهان مخابره شد...

روایت خزعلی از 22 خرداد تهران؛ پیامی که به جهان مخابره شد

چکیده :انصافاً گاردی های جمهوری اسلامی به مراتب پیشرفته تر و مجهز تر از کماندوهای شاه هستند، مثل آدم آهنی لباس می پوشند، تازه خودشان که درگیر نمی شوند، اول لباس شخصی ها به سبک شعبان بی مخ عربده می کشند و حمله می کنند و پشت سر آنها گارد، سواره یا پیاده حرکت می...


مهدی خزعلی در یادداشتی که در وب سایت خود آن را منتشر کرد به شرح مشاهدات خود از خیابان های تهران در سالگرد 22 خرداد پرداخت.

به گزارش کلمه متن این یادداشت به شرح زیر است:

سالگرد 22 خرداد، تهران چهره حکومت نظامی به خود گرفت، 16 آذر را بسته بودند، ترافیک شدید بلوار کشاورز موجب شد که از پارک لاله تا تقاطع دکتر قریب و آزادی را پیاده بیایم، انصافاً گاردی های جمهوری اسلامی به مراتب پیشرفته تر و مجهز تر از کماندوهای شاه هستند، مثل آدم آهنی لباس می پوشند، تازه خودشان که درگیر نمی شوند، اول لباس شخصی ها به سبک شعبان بی مخ عربده می کشند و حمله می کنند و پشت سر آنها گارد، سواره یا پیاده حرکت می کند!

نمی دانم آن چهل و اندی میلیون نفر که برای تجدید بیعت به پای صندوق های رای آمدند اینقدر ترسناکند یا آن پنجاه میلیون نفر که در 22 بهمن برای حمایت از آقایان به میدان آمدند خطرناکند؟! وگرنه طبق گزارش کیهان که برای جنبش سبز دیگر پنجاه نفر هم نمانده است ( رجوع شود به آخرین گزارش کیهان که اعلام کرد پنجاه نفر هم به دعوت جنبش سبز پاسخ ندادند) نمی دانم رژیمی که به پنجاه میلیون مردم پا به رکاب فدایی مستظهر است چرا باید برای پنجاه نفر معاندِ ملحدِ محارب، آن هم از نوع ترسو و بی دین، این همه نیرو بسیج کند!

حکومت نظامی امروز تهران، پیامی به جهان مخابره کرد، آن پیام این بود: ” ملت علی رغم سرکوب مضاعف زنده است ” ، دیگر نیازی نیست که مخالفان به خیابان بیایند، حضور نیروهای سرکوبگر همان پیام را دارد! از نظر اینجانب حجم نیروهای ضد شورش صد برابر زمان شاه می باشد، شاه در آن زمان 36 میلیون مخالف داشت، پیدا کنید پرتقال فروش را….

22 خرداد 1389 دکتر مهدی خزعلی / تهران خیابان آزادی


137 پاسخ به “روایت خزعلی از 22 خرداد تهران؛ پیامی که به جهان مخابره شد”

 1. میلاد گفت:

  چی شد؟ شما که بیشمار بودید؟ چرا کمشمار شدید؟
  از دیروز تا حالا یک عکس ازتون ندیدم. چون اصلا نبودید که از خودتون عکس بگیرید.
  خدا بیامرزدتون. روحتون شاد!

  • رسول گفت:

   شما مثل اینکه خبر ها رو پیگیری نمیکنی
   عکس از تجمع نیست چون قرار بر راهپیمایی نبوده فقط قرار بود هر کس که مایل است در پیاده رو ها با سکوت به پیاده روی بپردازد

 2. مریم گفت:

  درود به حریتت خزعلی

 3. میثم گفت:

  به اعتصاب فکر کنیم

 4. امیر گفت:

  دوست دارم میر حسین خیلی

 5. تبریزی گفت:

  مرگبر ضد ولایت فقیه

 6. علی گفت:

  عکس انبوه نیروها که از روی ترس است که به وفور موجود است!

 7. علي گفت:

  دوستان
  ديروز من حدود ساعت چهار و نيم حوالي ميدان فردوسي بودم.جمعيت خيلي زياد نبود اما نيرو هاي لباس شخصي بسيار زياد. از ميدان فردوسي تا ميدان انقلاب به سبب ترافيك شديد حدود دو ساعت طول كشيد تا با ماشين برسم.در طي اين دو ساعت هر لحظه به جمعيت اضافه ميشد. طوري كه حدود ساعت 6 جمعيت در امتداد مسير مذكور موج ميزد. خصوصا 4 راه ولي عصر و ميدان انقلاب . كمي جلوتر از ميدان انقلاب شاهد بودم كه يك اتوبوس شركت واحد كه از جمعيت سبز ها بود در حال حركت شعار الله اكبر سر داده اند كه ناگهان تعدادي بسيجي بسيار خشن جلو اتوبوس را گرفته و در حالي كه از شيشه اتوبوس گاز فلفل به درون اتوبوس ميزدند و فحش و ناسزا ميدادند راننده اتوبوس را وادار كردند با تمام مسافران و در حالي كه با چندين موتور اسكورتش ميكردند به سمت ميدان انقلاب كه بيشترين نيروي بسيجي و گارد تجمع داشتند برده شدند .عير از اين مورد خود شاهد بودم كه چندين جوان را در حالي كه مثل اسراي جنگي دستانشان را بسته بودند با خود به هر سو ميكشاندند. در برگشت از اين مسير ديگر ميدان انقلاب تا ميدان فردوسي از طرف ديگر بسته شده بود و من از كوچه هاي فرعي با ماشين خودم را به ميدان فردوسي رساندم.به جر ات ميگويم كه جمعيت سبز ها بسيار زياد اما بدون شعار و جمعيت مزدور هم بسيار زياد و همراه با عربده كشي همچون اسلافشان شعبان بي مخ.

 8. نسل سوم انقلاب گفت:

  به قول آقای موسوی اینها همان ته مانده نیروهای ساواک و شاهنشاهی هستند که کارهاشون مثل اونهاست یا عقده های زمان شاه را که از گارد های ویژه شاه داشتند 100 برابر به قول آقای خز علی سر مردم خود در می آورند این میشود که مردم میگویند کاش شاه و نیروهای شاه بودند به خدا بتر بود این مردم همیشه بیچاره و توسری خورند کی یک رییس جمهور میآید که هرچی مردم خواستند اجرا کند به امید آزادی

 9. مزدک ليماکشی گفت:

  اشکال ديگر مبارزه برای به زير کشيدن دولت نامشروع
  به نظر می رسد که تظاهرات خيابانی به دليل سرکوب خشن دولت کودتا خود را در کوتاه مدت از دست داده است و نيروهای هوادار جنبش سبز به دنبال اشکال ديگری از مبارزه هستند که کم هزينه تر باشد. در پی بيانيه آقايان موسوی و کروبی در باره عدم برگزاری تظاهرات به مناسبت 22 خرداد برخی اشخاص تلاش می کنند که آن ها را مورد پرسش قرار دهند. به گمان من برگزاری تظاهراتی که نتيجه اش از قبل روشن باشد که سرکوب خواهد شد کار درستی نيست و اما آقايان موسوی و کروبی که از اشکال ديگر مبارزه برای رسيدن به خواست ها را در بيانيه اشان عنوان کرده اند ، بدون نام بردن از اين اشکال کار درستی انجام نداده و بهانه به دست مخالفين جنبش سبز داده اند.

  برخی اشکال کم هزينه تر می توانست از جمله دادن شعار بر پشت بام ها ، نوشتن شعار در سراسر کشور در حمايت از انتخابات آزاد، پخش شب نامه ها در مخالفت با دولت نامشروع و …. می توانست باشد. اميدوارم که دوستان اشکال ديگری از مبارزه را مدح نظر دارند بنويسند

 10. طرفدار مذهبی جنبش سبز گفت:

  لشکر کشی حکومت یک پیروزی بزرگ برای جنبش سبز بحساب می آید.
  اگر چشم بصیرت داشتند!!!!

 11. آذربايجاني گفت:

  سلام بر مردم بزرگ ايران. درود بر آزادي. زنده باد تمام آزاديخواهوان: مهندس موسوي، آقاي كروبي و ديگران

 12. ali000 گفت:

  جالب‌ آنکه اول کسی که از «فتنه خاتمی» سخن گفت، نه «حسین شریعتمداری» و «فاطمه رجبی» که «مسعود رجوی» بود! هنوز هیچ یک از اقتدارگراها به این سؤال من جواب ندادهاند که بین گفتمان و ادبیات این دو جریان کدام تفاوت ماهوی دیده می‌شود؟ همچنان که این پرسش‌ من نیز بی‌پاسخ مانده است که تفاوت اسلام مصباح با اسلام طالبانی چیست؟

 13. ali000 گفت:

  صافهان هم موتور سوارها خیلی زیاد شده بودن و اگه بیش از 5 نفر یک جا بودن تذکر میدادن

 14. حمید پور مغلطه گفت:

  کسی که منکر وجود جنبش سبز نیست-با هر کی هم حرف میزنم میگه ما اتش زیر خاکستریم
  توهمون قران همهست که با دست خود -خود را به هلاکت ندهید- پس عدم وجود اون جمعیت بعد از این همه سرکوب یه چیز بدیهیه-و اگه نبود ادم شک میکرد///

 15. علي گفت:

  واقعا حالا خوبه كه ما 4 تا خس و خاشاكيم … اصفهان ساعت 3 هر 10 متر 4 تا پليس گله گله هم لباس شخصي …
  خوبه كه لغو شده بود وگرنه كه كار به تانك و موشك و اينا ميكشيد.

 16. خوب بد گفت:

  كسايي رو من 22 خرداد ديدم كه دستشون رو جلوي چشاي بچه هاشون گرفته بودند تا اين همه نيروي تا دندان مصلح رو نبينند. واقعا عجب دوره اي شده. يه دوستي مي گفت: ما چيزايي از اينا ديديم كه هيچ وقت دلمون باهاشون صاف نمي شه. راستي چرا اين لباس شخصيا اينقدر بي حيان؟

 17. دشمن فتنه گر گفت:

  حالا اگر 1 ملیون آدم رو تو خیابون ریخته بودید چه کار میکردید؟
  به قول حضرت علی(ع): در عجبم که این جماعت چقدر بر باطل متعصبند

 18. هستی گفت:

  دست مریزاد

 19. اقتدار سبز گفت:

  آماده باش تمامی نیروهای انتظامی – امنیتی ونظامی نشان از وحشت مضاعف از جنبش سبز می باشد.
  بنابراین ما سبز سرفراز -بیدار وماندگاریم

 20. هادی گفت:

  حضور نیروهای انتظامی به این دلیل است که خودتان خودتان را نکشید و کشته ها را پیراهن عثمان کنید. به هر حال هر تجمعی هر چند اندک ممکن است به جان و مال مردم ضرر برساند.

 21. دن کیشوت گفت:

  البته پلیس های باشرفی هم داریم که طرفدار میرحسین اند ، امیدوارم بقیه پلیس ها که در گمراهی افتاده اند هدایت شوند و آنهایی که دانسته ظلم می کنند به یوغ مجازات بروند.

 22. farid گفت:

  کل زور حکومت همین بود؟؟؟؟واسه من خنده دار بود که حتی خودشونم نمی دونن نوچه ی کی هستن.تهران مثل پارسال شلوغ نبود اما بیت آقایون حسابی شلوغ بود.پر از غوغای ترس!!!

 23. شناس سبز گفت:

  زنده باشی مهدی خزعلی تا همیشه برایمان اینگونه خوب بنویسی.