سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » 5 سال قبل گفتم دروغ دارد شایع می شود،نمی دانستم دروغ فرهنگ می شود...
» آیت الله العظمی صانعی در دیدار با مسؤلان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س):

5 سال قبل گفتم دروغ دارد شایع می شود،نمی دانستم دروغ فرهنگ می شود

چکیده :چرا نمی گویید که در زمان امام دروغ نبوده و الان این همه دروغ گفته می شود؟ چرا نمی گویید که دو نفر خواستند از امام تعریف کنند، امام جلوی آن ها را گرفت و فرمود؛ از من تعریف نکنید؟ اما امروز باب تملق باز شده و خیلی ها با تملق و دروغ به همه چیز می رسند/5 سال قبل گفتم که دروغ دارد شایع می شود، ولی نمی دانستم که دروغ اصلاً فرهنگ می شود. «کیف بکم اذا رأیتم المعروف منکراً و المنکر معروفاً». چرا نمی گویند که امام افراد را حفظ می کرد؟ چرا همه متخصصان و افرادی را که در این دولت ها خدمت کردند، کنار زدند؟ اگر همه اینها ضد انقلاب هستند پس چه کسی انقلابی...


در آستانه بیست و یکمین سالگرد ارتحال امام خمینی و حادثه 15 خرداد مسؤلان مؤسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی (س) – نمایند گی قم – به دیدار آیت الله العظمی صانعی رفتند.

به گزارش سایت جماران، در این دیدار آیت الله العظمی صانعی خطاب به مسوولان موسسه گفت: شما علاقه مرا به امام امت(سلام‌الله‌علیه) می دانید و از اینکه مرا مشمول لطف خود قرار داده و در ارتباط با امام مورد تفقد قرار می‌دهید، سپاسگزارم. یک روز در رأس مرکز نشر آثار، یک انسان مبارز، آگاه و مجتهد -یعنی مرحوم حاج احمد آقا بود و امروز هم فرزند بزرگوارش مسئولیت آن جا را به عهده دارد. خود شما آقایان هم دارای فضل هستید. وقتی موسسه ای با این عظمت را چنین شخصیت هایی اداره کرده باشند، خوب اداره شده و امیدوارم که از این به بعد نیز چون گذشته عمل کند.

وی به هجمه ها و فشارهایی که به مؤسسه وارد می شود، اشاره کرد و اظهار داشت: باید بدانید که «وأمّا الزبد فیذهب جفاء» این تحریف‌ها، تهمت ها، افتراها و بی انصافی ها تمام می شود و روزی آن ها که این اعمال را انجام داده اند، پشیمان خواهند شد و قبل از آخرت، در همین دنیا و در مقابل شما زانو زده و از شما تقاضای عفو خواهند کرد.

آیت الله صانعی خاطرنشان ساخت: تاریخ به گونه ای است که بی‌انصافی بی‌نتیجه نمی ماند، نمی‌شود ظلم کیفرش را نبیند، به هر حال، نتیجه اش را خواهد دید، اما باید صبر کرد و امید داشت. به یاد می آورم وقتی به فیضیه حمله کردند و شهید هم داده شد، امام همان روز پس از این واقعه فرمود: «هنیئاً لکم» و بعد فرمود: اینها نفسهای آخرشان را دارند می‌کشند.

به گزارش جماران، وی افزود: این سخنان در چه زمانی گفته شد؟ هنگامی که هنوز پانزده سال به انقلاب مانده بود. صدها نفر در زندان‌ها زیر شکنجه از بین رفتند، صدها نفر اسیر و زندانی شدند، سرمایه‌ها از دست رفت، تعطیلی بازارها پیش آمد و نیروها گرفتار شدند. ایشان می‌فرمود که: «هنیئاً لکم» و گوارا باد بر شما! اینها نفس‌های آخرشان را می‌کشند.

این مرجع عظام تقلید در ادامه به ذکر خاطره ای از امام پرداخت و تشریح کرد: مرحوم آیت‌الله ربانی شیرازی (قدس‌سره‌الشریف) از افراد بسیار قوی‌ای بود که تحمل و استقامتش معروف بود، زمانی من از شهید قدوسی که در زندان بود، پرسیدم: در زندان، فلانی استقامتش بیشتر بود یا فلان آقا؟ گفت: نه، مرحوم ربانی شیرازی بسیار بیش از او استقامت داشت و معروف است که محاسنش را دانه‌دانه می‌کندند و او حرف خودش را می‌زد. پس از آن که از زندان آزاد شده بود، در تظاهراتی بعد از فوت حاج آقا مصطفی که می‌زدند و می‌کشتند، دوستان خدمت مرحوم ربانی رفته و گفتندکه آقا، زدند، کشتند. فرمود: نه اینها تهدید است. گفتند: آقا، جنازه را برداشته، بردیم و دفن کردیم. فرمود: تهدید است.

وی ادامه داد: مبارزه راهش این است که همیشه باید از موضع امید صحبت کرد و خداوند هم امید را در انسانها آفریده؛ اصلاً تشیع بر پایه امید زنده است، امید به آمدن مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف).به هرحال همه به انتظار آمدن مهدی موعود(عجل الله تعالی فرجه الشریف) و به امید دیدن حاکمیت عدل فرزند پیامبر هستند تا شیعیان، عدالت، انسانیت و احترام به کرامت انسانی را ببینند.

آیت الله صانعی گفت: باید سختی ها را تحمل کرد، البته ممکن است عده ای بخواهند مقام علمی آقاسیدحسن را پایین بیاورند؛ کاری که با امام کرده و می گفتند: امام فقه بلد نیست و فقط فلسفه می داند.

وی ادامه داد: زمانی که امام در زندان بود، یک منبری را آورده بودند تا جوّ موجود را بشکند و درباره او می گفتند این آقا منبری خوبی است، و تبلیغات بسیاری برای او به راه می انداختند. او نیز مأموریت داشت امام را تضعیف کند و با این هدف می گفت؛ درس اخلاق ایشان خوب است؛ یعنی فقه امام خوب نیست، اما خدا به او قدرت و عظمت داد تا بر تمامی دشمنانش پیروز شود.

آیت الله صانعی در بخش دیگری از سخنان خود خطاب به دست اندرکاران موسسه تنظیم و نشر آثار امام خمینی(س) گفت: بدانید تنها موسسه نشر آثار و آثار امام مورد هجمه و تهمت نیست، یاران امام هم مورد حمله و هجمه همه جانبه قرار دارند. بازار تهمت و افترا هم فراوان است.

وی تاکید کرد: من امروز با صراحت به شما عرض می‌کنم که دشمنی با امام یک دشمنی ریشه‌دار است و پایان نمی پذیرد، اما تا می توانید، روی جنبه های مثبت امام تکیه کنید. مأیوس هم نباشید که در این هجوم، تنها هستید، خیر، بلکه حمله به همه هست، تنها نشر آثار نیست. هرکسی را که می توانند مورد هجوم قرار می دهند و این، دلیل بر ضعف آنان است.

وی با بیان اینکه باید از زحماتی که موسسه نشر آثار برای تحریرالوسیله متحمل شد، تشکر کنم،‌گفت: با این کار، این کتاب وزین علمی ماندگار شد و ما نظریاتی را که از خود امام الهام گرفته بودیم، نوشتیم. در باره بحث ترجمه کتب امام نیز باید توجه داشته باشید که ترجمه هیچگاه حکم کتاب را ندارد. این یک بحث فقهی است. ترجمه قرآن هیچ وقت حکم قرآن را ندارد، چرا که مترجم نمی‌تواند تمام هدف و مقصد گوینده و نویسنده را بیان کند.این که بیان داشتید، قصد دارید کتاب اخلاق امام را ترجمه کنید، کار خوبی انجام می دهید، ولی سعی کنید ابتدا متن کلمات امام باشد و سپس ترجمه آن در پایین آن قرار گیرد.

آیت الله صانعی در بخش دیگری با بیان اینکه اگر می خواهید مباحث اخلاقی و عرفانی امام را در جامعه بسط و گسترش دهید، باید تدریس کتاب‌های امام را مردمی و حوزوی کنید،‌اظهار داشت: باید کتابهای امام تدریس بشود. باید تلاش کنید وقتی که درس‌ها شروع می شود، کتاب‌های امام هم تدریس بشود. من 10 سال قبل، این مطلب را گفتم که بگذارید شاگردانی از متن حوزه بیایند و در متن حوزه، حرف‌های امام را تدریس کنند. خود دوستان بنشینند و درس امام را بیان کنند -همانگونه که بنده در درسم روزی نمی‌گذرد که مطلبی را از امام عنوان نکنم- به دوستان سفارش کنید مطلبی از امام عنوان کرده و به تدریس کتاب‌ها بپردازند، اگر چنین شد، هم کتاب حفظ شده و هم هدف شما برآورده می شود.

وی افزود: مبادا به عقب بازگردیم و خودمان مرتجع شویم. باید به خواسته‌های امام عمل کنیم. خواسته امام عبارت بود از عمق دادن به فقه، تحقیق و آزادی مردم از قید اسارت‌ها و بندهای فکری و استعماری. خواسته امام این بود که همه چیز مال مردم است و ما هم مرهون مردم هستیم. همه چیز از مردم است و هیچ کس هیچ چیز از خود ندارد. اگر مردم به من احترام نگذارند، من و شما نیستیم، کسی نیست. ما نباید مردم را تحقیر کنیم و به آنان بی‌احترامی روا داریم . نترسیم، چون ترس بسیار بد است. به دیگران هم بگویید که نترسید، خیال نکنید که می توانند هر کاری بکنند. چند روزی بیش نیست و تمام می‌شود. «للحق دولة و للباطل جولة» دوران عذاب، تهمت و دروغ به پایان می رسد و به نصرت و توفیق الهی ایمان داشته باشید.

آیت الله صانعی تاکید کرد: هیچ چیزی نباید از حوزه کنار برود. اگر از حوزه جدا شد، نابود شده و باب افتراء و تهمت فراوان می‌شود، اما حوزه را نمی توانند به این سادگی نابود کنند، البته دشمنان با آگاهی به دنبال این هستند که حوزه را نیز از هویت و واقعیت اصلی اش جدا ساخته و حوزه‌ای بسازند که هر چه خودشان می‌گویند، تکرار کند، ولی طول می کشد و به نظر ما امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) آن را حفظ کرده و می کند.

وی با این گفته که باید هوشیار بود و نقشه های دشمنان را از بین برد، گفت: یکی از اهداف دشمنان،‌ این است که می خواهند دشمنان امام را روی کار بیاورند و در زبان دوستی، امام و بیت امام را تضعیف کنند. شاهد این مدعی نیز این است که حسینیه جماران را خراب کردند و هیچ خبری نشد، آب از آب هم تکان نخورد. به سیدحسن آقا توهین کردند، کسی دم بر نیاورد. برخی رسانه‌ها نیز هماهنگ حرکت کردند که چهره خشنی از امام نشان داده تا خشونت های خود را به نام او و پیروی از خط او جلوه دهند.

وی در ادامه به رفتار امام در مورد کودتای نوژه اشاره کرد و گفت: چرا این جمله را نمی‌گویید که وقتی کودتای نوژه کشف شد، امام فرمود؛ به خانواده‌های اینها رسیدگی کنید تا مبادا در مشکل و فشار قرار بگیرند. چرا اینهمه عاطفه و مهربانی‌های امام را نمی‌گویید؟ چرا نمی‌گویید که امام در طول حاکمیتش اگر افرادی به جهاتی استعفا می‌دادند یا کنار می‌رفتند و یا مردم اینها را نمی‌خواستند، امام به آن ها مسئولیت دیگری می داد تا آبرویشان حفظ شود، چراکه به هر حال در انقلاب و نهضت نقش داشتند؟

آیت الله صانعی اضافه کرد: چرا نمی گویید که در زمان امام دروغ نبوده و الان این همه دروغ گفته می شود؟ چرا نمی گویید که دو نفر خواستند از امام تعریف کنند، امام جلوی آن ها را گرفت و فرمود؛ از من تعریف نکنید؟ اما امروز باب تملق باز شده و خیلی ها با تملق و دروغ به همه چیز می رسند.

وی به مشکلات اخلاقی جامعه اشاره کرد و خاطرنشان ساخت: 5 سال قبل گفتم که دروغ دارد شایع می شود، ولی نمی دانستم که دروغ اصلاً فرهنگ می شود. «کیف بکم اذا رأیتم المعروف منکراً و المنکر معروفاً». چرا نمی گویند که امام افراد را حفظ می کرد؟ چرا همه متخصصان و افرادی را که در این دولت ها خدمت کردند، کنار زدند؟ اگر همه اینها ضد انقلاب هستند پس چه کسی انقلابی است؟

گفتنی است، در ابتدای این دیدار، حجت الاسلام والمسلمین موسوی ضمن ارائه گزارشی از روند فعالیت های مؤسسه در قم، به بیان چگونگی انجام تحریفات در سخنان و کتاب های حضرت امام(سلام الله علیه) پرداخته و نگرانی از هجمه هایی که افکار و اندیشه های حضرت امام را نشانه رفته است، ابراز کرد.


28 پاسخ به “5 سال قبل گفتم دروغ دارد شایع می شود،نمی دانستم دروغ فرهنگ می شود”

 1. رسول گفت:

  حضرت آیت الله العظمی صانعی
  پس از رحلت جانکاه و مصیبت بار آیت الله العظمی منتظری ( رضوان الله علیه ) توقع جامعه ی تشیع از حضرتعالی بیش از پیش است تا نشان دهید مرجعیت همچنان مدافع مردم است و دولتی نشده است.
  کاش در آستانه سالگرد انتخابات خونین 88 بیانیه ی مفصلی منتشر فرمایید

 2. سید امیر گفت:

  آرمانهای اماممان همان حکومت مردمی است .این مردم است که باید حرف آخر را بگوید و همه باید مطیع اکثریت باشیم. این یعنی حکومت دمکراتیک. و ما در درون این حکومت دموکراتیک از آنچه که در درون دینمان فرهنگمان و هویتمان حک شده دفاع خواهیم کرد.ما نباید از واژه دموکراتیک صرفا به خاطر اینکه حرف غربی واهمه داشته باشیم. اسلام ما از ابتدای تولدش تماما به دنبال همین نوع حکومت بوده . این ماییم که در درون این حکومت تصمیم می گیریم چگونه باشیم و چگونه رفتار کنیم. پس چرا باید از به قدرت گرفتن مردم به معنای واقعیش بترسیم. من مانده ام که ما چرا از کلمه دموکراتیک می هراسیم.

 3. علیرضا گفت:

  سلام و درود خدا بر شاگرد پیر مراد ما خمینی ره….ایت الله صانعی عزیز الحق که شاگرد امام ره هستی …شجاع و خداترس

 4. یا حسین گفت:

  ا این جمله را نمی‌گویید که وقتی کودتای نوژه کشف شد، امام فرمود؛ به خانواده‌های اینها رسیدگی کنید تا مبادا در مشکل و فشار قرار بگیرند. چرا اینهمه عاطفه و مهربانی‌های امام را نمی‌گویید؟ چرا نمی‌گویید که امام در طول حاکمیتش اگر افرادی به جهاتی استعفا می‌دادند یا کنار می‌رفتند و یا مردم اینها را نمی‌خواستند، امام به آن ها مسئولیت دیگری می داد تا آبرویشان حفظ شود، چراکه به هر حال در انقلاب و نهضت نقش داشتند؟

  آیت الله صانعی اضافه کرد: چرا نمی گویید که در زمان امام دروغ نبوده و الان این همه دروغ گفته می شود؟ چرا نمی گویید که دو نفر خواستند از امام تعریف کنند، امام جلوی آن ها را گرفت و فرمود؛ از من تعریف نکنید؟ اما امروز باب تملق باز شده و خیلی ها با تملق و دروغ به همه چیز می رسند………….یا حسین

 5. محمد گفت:

  درود بر شرفت.ایتاله صانعی افتخار اسلام راستین است.به اندیشه هایت عشق می ورزم.

 6. کاوه گفت:

  زنده باد آيت الله صانعي که هميشه دوستش داشته ايم …

 7. سبز گفت:

  به امید روزی که اتحاد تمام مراجع را در مبارزه با ظلم شاهد باشیم.
  درود بر مرجع عالیقدر و شجاعمان.

 8. شقایق گفت:

  هرسال روز 19 بهمن افرادی از نیروی هوایی به دیدار امام می رفتند و سرودی هم اجرا می کردند. یادم هست که در حال و هوای نوجوانی با خود می گفتم عجب آدمهای بی ملاحظه ای. رعایت حال این پیرمرد را نمی کنند. اینهمه بوق و شیپور و سرو صدا را آورده اند توی حسینیه به این کوچکی. اما انها عاشقانه می خواندند و می نواختند و امام هم با چهره ای شکفته و بشاش نگاهشان می کرد. اما یک سال سرود نیروی هوایی در مدح امام بود. من اول حواسم به چهره امام بود که اخم کرده بود و آرامش همیشگی را نداشت. بعد متوجه مطالب سرود شدم که همه اش تعریف و تمجید بود. معلوم شد چرا امام آنقدر ناراحت شده است.

 9. رضا گفت:

  مرجع تقليد نمونه يعني همين نه از بنده خدا بترسد نه از حكومت جز حق چيزي نگويد آخر عاقبت شدن ايت الله منتظري را همگان ديدن چه شكوهي اين كه ميگويند خدا عزت دهد يعني همين سالها بندگان خدا او را بايكوت كردند و لي پروردگار با او بود

 10. نهضت اصلاحات سبز گفت:

  درود بر مراجع واقعی = بیات -ادربیلی وصانعی
  هزاران سلام بر فقید عالیقدر منتظری محبوب

 11. رفيع گفت:

  هر وقت دلم از اين همه دروغ و نا مرادي كه در جامعه بخصوص در راس ان هست ميگيرد صحبتهاي اين فقيه (ايت الله صانعي )دوباره نور اميد در دلم زنده ميكندو به تشيع خودم افتخار ميكنم

 12. یک نفر گفت:

  ایکاش صدای افراد حقیقت جو در سطح جامعه منتشر می شد… سبز باشید …

 13. آرمان سبز گفت:

  درود بر صانعی – سلام بر منتظری

 14. درود بر چنین مرجعی که نشان میدهد اگر از اسلام می‌گوید ،حقیقت درون آن را فهمیده است ،اگر از امام خمینی می‌گوید او را براستی شناخته است ،درود بر تو که سفید رویی در دنیا و اخرت را به سیاهی قدرت و حیله و مکر نفروختی،مردان خدا همیشه پاینده هستند ،درود بر شما که آبروی مرجعیت هستید.

 15. احمد گفت:

  اقای صانعی عزیز صمیمانه از حضور تان متشکرم.

 16. مهدی گفت:

  من هم نظر اقا رسول را دارم از جناب صانعی انتظار حضور بیشتری است

 17. سبز گفت:

  گه ملحد گه دهری و گه کافر باشد گه دشمن خلق و فتنه پرور باشد باید بچشد عذاب تنهایی را مردی که ز عصر خود فراتر باشد یا حسین ع

 18. ناشناس گفت:

  درود بر صانعی – سلام بر منتظری

 19. اسلام سبز و پویا گفت:

  زنده باد روحانیون و مراجع خدائی و مردمی

  وای بر حکومتی که بر روی مردم صبور و درد کشیده ایران زمین تفنگ بگیرد و تیر جنگی شلیک کند.
  بهار وجودتان همیشه سبز
  به امید ایرانی سبز و ملتی سبز و اسلامی سبز و پویا

 20. zoheir گفت:

  dorod bar shoma

 21. سبز ايراني گفت:

  “اگر همه اینها ضد انقلاب هستند پس چه کسی انقلابی است؟”
  روساي دولت بد:
  بازرگان بد

  موسوي بد
  هاشمي بد
  خاتمي بد
  نتيجه 1 : 27 سال بد ولي در عين حال جمهوري اسلامي خوب!
  روساي مجلس بد:
  هاشمي بد
  كروبي بد
  نتيجه 2 : بيش از 50 درصد زمان مجلس بعد از انقلاب بد
  سوال : چي شد اينها بد بودنشان بعد از انتقاد از نظام معلوم شد؟
  نتيجه 3 : اگر بد باشي ولي حرف زيادي نزني هنوز خوبي.

 22. رامين حكمت آرا گفت:

  درود بر آيت الله صانعي.

 23. ناشناس گفت:

  اباالفضل علمدار / صانعی را نگهدار

 24. فرشاد گفت:

  درود بر آیت الله صانعی

 25. ناشناس گفت:

  کاش بزرگان قبلا متحد می ایستادند
  کاش از پنج سال پیش می ایستادیم

 26. آشنای سبز گفت:

  آقا (آیت ا.. صانعی)
  اکنون که مرجع عالیقدر چون منتظری را از دست داده ایم.
  شما و تنی اندک از علمای شجاع و مجاهد باقی مانده است ( با علمای طرفدار قدرت مارا کاری نیست)
  پس بیشتر سخن بگویید و مردم را به صبر و استقامت برای روز روشن نوید دهید.

  خدا یار و یاورتان— درود بر منتظری سلام بر صانعی

 27. سبزینه گفت:

  آقای صانعی ما مقل شما هستیم این یعنی اینکه از شما یک اشاره از ما به سر دویدن!

 28. مرد گفت:

  لابک فراوان به قول فیس بوک