سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » عقب نشینی آشکار از شعار های گذشته؛ توافق نامه یا تعهد نامه؟...

عقب نشینی آشکار از شعار های گذشته؛ توافق نامه یا تعهد نامه؟

چکیده :در ماده شش این توافقنامه نیز تصریح شده است: جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را در مورد موارد فوق به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ظرف 7 روز اعلام می‌کند و متناسب با درخواست گروه وین (روسیه، فرانسه، آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) جزئیات بیشتری درباره‌ تبادل سوخت از طریق توافقنامه‌ی خطی و ترتیبات مربوط به توافقنامه ایران و وین که متعهد به تحویل 120 کیلوگرم سوخت اورانیوم مورد نیاز راکتور تهران می‌باشند ، شرح داده خواهد شد. و البته این توافقنامه هیچگونه الزام واقعی و عملی برای دولتهای فرانسه و روسیه که ملتزم به تامین اورانیوم غنی شده برای ایران هستند نمی...


کلمه-گروه بین الملل: نشست سه ‌جانبه ایران و برزیل و ترکیه در حالی با توافقنامه سه جانبه هسته ای به پایان رسید که بامداد دوشنبه رجب طیب اردوغان به طور ناگهانی وارد تهران شد و به نظر می رسد دولت در عقب نشینی آشکار تمام شروط غرب را پذیرفته است.

به گزارش کلمه، بررسی اتفاق های چند روز اخیر این فرضیه را جدی تر کرد که دولت برای کنترل شرایط داخلی به تمام خواسته های غرب خلاف شعارهایش در زمینه انرژی هسته ای تن داده است.

محمود احمدی نژاد ، سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی و منوچهر متکی وزیر امور خارجه نمایندگان مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در این نشست بودند.

حضور ناگهانی اردوغان

این در حالی است که نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و برزیل روز یکشنبه در تهران برگزار شد و آن طور که نخست وزیر ترکیه گفته است نتایج این جلسه مثبت و سازنده بود که منجر به سفر ناگهانی وی به تهران شد.

البته نخست وزیر ترکیه قبل از حرکت به سمت تهران در فرودگاه ازمیر در پاسخ به پرسشهای خبرنگاران مبنی بر اینکه آیا تبادل سوخت در خاک ترکیه انجام می شود؟ پاسخ داده است: به منظور شروع روند تبادل سوخت به تهران می روم.

اردوغان درباره سفر ناگهانی خود به تهران گفته است: “صبح زود داوود اوغلو وزیر امور خارجه طی تماس تلفنی به من اطلاع داد که مذاکرات به سطح قابل قبولی رسیده است. من قرار بود به آذربایجان بروم ولی تصیم گرفتم حالا که بحث هسته ای به این مرحله رسیده، پس از گرفتن نتایج لازم از ایران به آذربایجان سفرم را ادامه دهم.”

اردوغان در عین حال مطرح کرده است: ” پیش از این ایران در آستانه تحریمهای جدید از سوی شورای امنیت قرار داشت که با شروع این ملاقاتها این تصمیمها به تعویق افتاده است.

در جریان مذاکرات سه جانبه ایران، برزیل و ترکیه در تهران، ایران با مبادله بخش عمده اورانیوم غنی شده با سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران موافقت کرده است.

این توافق ها پیرو مذاکرات نمایندگان بعضی از کشورهای عضو گروه 1+5 و ایران در وین در پائیز سال گذشته بود که در آن، طرح آژانس بین المللی انرژی اتمی برای خارج کردن بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده از ایران و در مقابل، ارسال سوخت مورد استفاده در رآکتور تحقیقات پزشکی تهران به این کشور مطرح شد. دولت تاکنون از پذیرفتن این پیشنهاد خودداری کرده بود اما امروز آن را پذیرفت.

در آن زمان مطرح می شد که خروج اورانیوم از ایران قبل از دریافت سوخت مورد نیاز ” خط قرمز ” مذاکرات هسته ای است و ایران تنها حاضر است اورانیوم موجود را تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در انبارهای داخل ایران لاک و مهر نماید تا بعد از دریافت سوخت مورد نیاز رآکتورهایش آن را به کشور ثالث انتقال دهد.

در مرحله بعد ایران بر طرح تبادل همزمان سوخت هسته ای در یک کشور بی طرف تاکید کرد اما همچنان دولتهای غربی بر دریافت ذخایر اورانیوم غنی شده ایران پیش از ارسال سوخت رآکتور تهران پای فشردند.

و سر انجام عقب نشینی آشکار از شعارها؛

در رابطه با میزان اورانیم تحویلی نیز اختلاف زیادی بین نظرات طرفین وجود داشت . از یك‌سو از آغاز مذاکرات آمریكا، ‌روسیه و كشورهای غربی بر تحویل 1200 كیلوگرم اورانیم تولیدی ایران تأكید داشتند و در مقابل برخی مقامات ایرانی از جمله دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام حداكثر تحویل 350 كیلوگرم اورانیم 5/3 درصد را در چارچوب منافع جمهوری اسلامی ارزیابی می کردند و برخی منابع نیز از موافقت دولت با تحویل 800 كیلوگرم اورانیم 5/3 درصد در برابر 116 كیلوگرم اورانیم 20 درصد خبر می داند. و در دیدارهای سعید جلیلی دبیر شورای عالی امنیت ملی با مراجع و برخی تشکلها نظیر جامعه روحانیت مبارز این دغدغه ها به وی منعکس شد.

اما سرانجام طبق توافقنامه سه جانبه تهران مقرر شده 1200 کیلوگرم سوخت اورانیوم کمتر غنی‌ شده به ترکیه ارسال شود و در مقابل گروه وین نیز 120 کیلوگرم سوخت مورد نیاز راکتور تهران را به ایران تحویل دهد. این رقم شامل 70 درصد از ذخایر اورانیوم غنی کشور که طی سالیان دراز و با زحمات فراوان تولید شده است می شود.

مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در این باره گفت:«ظرف یک هفته، نامه مبادله سوخت به آژانس بین المللی انرژی اتمی نوشته می شود.» این موضوع به منزله توافق ایران با خروج بخش عمده ذخیره اورانیوم غنی شده از کشور است.

مهمترین ماده این توافقنامه به ماده پنج اختصاص دارد که می گوید: 1200 کیلوگرم سوخت اورانیوم کمتر غنی‌ شده در ترکیه به صورت امانت نگهداری شود، که در مالکیت ایران خواهد بود، و ایران و آژانس امکان نظارت بر آن را دارند.

در ماده شش این توافقنامه نیز تصریح شده است: جمهوری اسلامی ایران موافقت خود را در مورد موارد فوق به آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ظرف 7 روز اعلام می‌کند و متناسب با درخواست گروه وین (روسیه، فرانسه، آمریکا و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی) جزئیات بیشتری درباره‌ تبادل سوخت از طریق توافقنامه‌ی خطی و ترتیبات مربوط به توافقنامه ایران و وین که متعهد به تحویل 120 کیلوگرم سوخت اورانیوم مورد نیاز راکتور تهران می‌باشند ، شرح داده خواهد شد.

و البته این توافقنامه هیچگونه الزام واقعی و عملی برای دولتهای فرانسه و روسیه که ملتزم به تامین اورانیوم غنی شده برای ایران هستند نمی باشد.

نمایندگان این دو کشور نیز از هرگونه اعلام نظر و تعهدی برای تامین سوخت مورد نیاز رآکتور تهران خود داری نموده اند

مضاف بر اینکه عدم پایبندی روسیه به تعهداتش در مورد مسائل هسته ای ایران سالهاست که با عدم تکمیل نیروگاه اتمی بوشهر توسط این کشور به اثبات رسیده است

جمع بندی

همه اینها در حالی صورت می گیرد که دولت ایران در سال 1373 بدون هیچگونه تنش افرینی و تنها با مذاکرات منطقی با آزانس بین المللی انرژی اتمی و بدون هزینه سنگین بین املللی و از دست دادن سرمایه ها توانسته بود محموله ای از اورانیوم مورد نیاز رآکتور تهران را از آرژانتین فراهم سازد که این ذخیره تا پایان امسال نیز برای تداوم فعالیت رآکتور تحقیقاتی تهران کفایت می نماید.

رفتار برخی حاکمان یادآور تبلیغات دورغین معمر قذافی رئیس جمهور لیبی است که در حالیکه در مقابل رسانه ها از مبارزه با آمریکا دم می زد در همان حال با تمکین به خواسته های امریکا یک کشتی کلیه سرمایه های هسته ای لیبی را بار کرده و آنرا نه به آزانس بین المللی انرژی اتمی که در یکی از بنادر ایالات متحده تحویل این کشور داد.

به نظر می رسد آنچه که سرانجام توسط دولت احمدی نژاد پذیرفته شد همان طرح دول غربی بدون هیچ گونه امتیازی می باشد و تنها بیم کارشناسان و دلسوزان منافع ملی این است که یا در مقابل این توافق هیچگونه امتیازی در راستای منافع ملی کسب نشده باشد و یا این توافق حق السکوتی به دول خارجی برای سکوت در مقابل رفتار داخلی حاکمان باشد. و در نهایت این سوال باقی می ماند که چه کسانی هزینه ای که اینهمه ماجراجویی بی حاصل در سال های اخیر بر کشور تحمیل کرده است را باید بر دوش کشد؟ شاید مردم!


35 پاسخ به “عقب نشینی آشکار از شعار های گذشته؛ توافق نامه یا تعهد نامه؟”

 1. ناشناس گفت:

  بعضی وقت ها از خواندن این نوشته های شما حالم به هم می خورد. آقای موسوی خودش در برنامه تلویزیونی صریحا اعلام کرد مخالف رفتار دولت خاتمی بوده است. شما سیاست بازان حاضرید منافع بلندمدت کشور رو به خاطر بازی های سیاسی فدا کنید. کاش بین شما یک چند نفر دولت مرد هم پیدا می شد.

 2. Behroz گفت:

  ازدوستانی که در رشته فیزیک هسته ای هستند در خواست میشود که این سوال بنده را پاسخ بدهند که ۱۲۰۰ کیلوگرم اورانیم ۳.۵ در صدی ، آیا با ۱۲۰ کیلو گرم اورانیم ۲۰ درصدی هم ارزش هاست ؟ اگرنیست با چند در صد برابری دارد؟

  نکته دوم : آیا ایران که حدود ۳۰۰ میلیارد دلار فقط در دوره آقای احمدی نژاد ، صرف پروژه غنی سازی اورانیم کرده است آنرا چه میکند ؟ و اگر قرار بوده که اورانیم غنی سازی شده را از خارج خریداری کنیم اصولا چه نیازی به این همه هزینه بوده است ؟

  نکته سوم : اگر قرار بوده که اورانیم را از خارج خریداری کنیم این همه بازی و سر و صدا در طول این ۴ ساله برای چه بوده است ؟ و تازه این فقط برای سوخت راکتور اتمی تحقیقاتی دانشگاه تهران است وسوخت راکتور های آتی شامل بوشهر و غیره چه میشود؟

  نکته دیگر اینکه درهنگام نشست اتمی G15، به منظور مبادله ۱۲۰۰ کیلو اورانیم ۳.۵ در صدی ، گروگان فرانسوی خانوم ریس آزاد میشود آقای آرمین از حزب مشارکت دستگیر میشود ۵ نفر برای ایجاد ترس در دل مردم ، اعدام میشوند دانشگاه ها و ادارات تعطیل میشوند فشار روزنامه های دولتی و مجلسی ، روی آقایان موسوی و کروبی افزایش مییابد و …. در کل این سلسله اموها با هم چه معنایی دارد؟

  نکته آخر : مگر نه اینکه ، چند وقت پیش ، آقای احمدی نژاد گفت که ما خودمان اورانیم را غنی میکنیم و هفته ای نگذشته بود که اعلام کرد ما خودمان اورانیم ۲۰ در صدی را تولید کردیم ؟ آیا گوش های من ، اشتباه میشنود ؟؟ آیا مردم ایران نشنیدند؟ پس چه شد ان اورانیم ۲۰ درصدی تولید شده ؟؟ آقای احمدی نژاد ، آیا مارا به بازی نگرفته ید ؟ روراست بگویید ، ای ملت : ما شما را احمق فرض میکنیم و از طریق دین و مذهب شما ، شما را تحمیق میکنیم با قدرت نظامی میخواهیم هر تصمیمی را به نفع یک گروه خاص بگیریم و باقی مردم ساکت باشند وبرای روشنفکران و نویسندگان هم ، یک بخش نامه صادر کنید که چشم ها بسته باشد گوش ها قفل و کر شوند زبان ها هم دوخته شود مغز ها هم گچ شود قلب ها هم سنگ شود و به این ترتیب شما آدمی نو، مطابق میل خود خواهید داشت تاریخ در مورد این دوران ، حکایت ها خواهد نوشت

 3. 349 گفت:

  ما که حداقل از دست دادن نام خلیج فارس و سهم دریای خزر و ابوعلی سینا و مولوی و … تا گاز مشترک و پول مفت بابت کار نکرده روسها در بوشهر و نابود شدن کشاورزی (قند و شکر و برنج و میوه) تا ظروف چینی و اهانت به مراجع و آمارهای صد من یه غاز و از همه مهمتر جان عزیزان جنبش سبز در این چند سال تحمل کردیم از دست دادن ماحصل تلاشهای تولید اورانیم هم روش

 4. سلام گفت:

  همین که دانشگاهها را تعطیل کردند معلوم بود ترکمنچای دیگری در حال امضا شدن است….اقا بهروز به نکات جالبی اشاره کردند….

 5. يک دانشجو گفت:

  پيمان سعد آباد را که دولت خاتمي منعقد کرد همين اقايان در دولت نهم و دهم آن را پيماني ننگين خواندند که منافع و مصالح ملي را به حراج گذاشته است . آن روز دانشجويان را گسيل داشتند تا جلوي راه ماشين هاي وزيران خارجه انگليس و …. بخوابند و اعتراض کنند . کجايند آن دانشجويان عدالتخواه و آرمان خواه !

 6. خاص گفت:

  رای ما جهنم / حق مسلمت کو ؟!؟!؟!؟!؟!؟؟!؟!؟!

 7. امیر گفت:

  از مهندس موسوی و اقای خاتمی خواهش می کنم موضع گیری کنند مسئله بسیار مهمی است

 8. فجر سبز گفت:

  به نام خدایی که چشم داد تا ببینیم و درایت داد تا بیابیم حقیقت آنچه را که می بینیم

  برادر مهدی فضائلی
  سلام علیکم
  در روزنامه دولتی جام جم مطلبی را از شما خواندم ، نه من دستی در نوشتن دارم و نه فرصتی برای خوانندن روزنامه های همانند دولتی (محتوا همانند اما نام ها متفاوت) ،لیکن مطلب شما چشم مرا گرفت که نوشته بودید “برای مهندس موسوی دعا کنید” به راستی به فکر رفتم و ناخودآگاه به یاد کربلا افتادم ، قصد بر تشبیه ندارم که نه نخست وزیر محبوب امام خمینی(ره) مانند امام حسین (ع) می شود و نه هیچ کس دیگر مانند آن بزرگواران، یکی نیستند اما با خود گفتم شاید بتوان کمی درس گرفت و شاید دلی را با نور حقیقت آشنا کرد ، شاید بدانید در واقعه کربلا یکی از لشکریان ابن سعد به نزد امام حسین(ع) آمد و بشارت آتش جهنم را به آن حضرت داد ، آن روز نیز تمام منابر و حنجره ها در اختیار طاغوت زمان –یزید- برای مخدوش کردن چهره حق به کار می رفت، تا آنجا که کسی آنقدر افکارش مسموم می شود که بشارت جهنم را به نوه پیامبر می دهد.
  راستی امروز ما و شما کجاییم …
  مطالبی درباره اعدام های اخیر و اشاراتی به بیانیه مهندس موسوی داشتید، متن این بیانیه به شرح زیر است:
  “اعلام اعدام ناگهانی پنج نفر ازشهروندان کشور بدون آنکه توضیحات روشن کننده ای از اتهامات و روند دادرسی ومحاکمات به مردم داده شود شبیه روند ناعادلانه ای است که در طول ماه های اخیر منجر به صدور احکام شگفت آور برای عده زیادی از زنان ومردان خدمتگزار وشهروندان عزیز کشور ما شده است.
  وقتی قوه قضائیه از طرفداری مظلومان به سمت طرفداری از صاحبان قدرت ومکنت بلغزد مشکل است که بتوان جلوی داوری مردم را در مورد ظالمانه بودن احکام قضایی گرفت. چگونه است که امروز محاکم قضایی از آمران وعاملان جنایتهای کهریزک و کوی دانشگاه و کوی سبحان وروزهای۲۵ و۳۰ خرداد وعاشورای حسینی میگذرند وپرونده های فساد های بزرگ را باز نشده می بندند وبه صورت ناگهانی در آستانه ماه خرداد ، ماه آگاهی وحق جویی پنج نفر را با حواشی تردید بر انگیز به چوبه های دار می سپارند؟ آیا این است آن عدل علوی که به دنبالش بودیم؟”
  من هر چه گشتم نکته ای نیافتم که ایشان از اعدام شده ها حمایت کرده باشند فقط از شرایط دادگاه ها ( امروز بیدادگاه) انتقاد داشتند؛ مگر این قوه قضاییه دستگاه عدل امام علی(ع) و یا حضرت مهدی(عج) است که پاک و منزه باشد. چرا شما اینگونه از انتقاد یک انسان آگاه پیراهن عثمان بر نیزه می کنید ؟ اگر از کار خود مطمئن هستید چرا آشفته شدید!؟ اگر مسلمان هستید پس چرا نظر دیگران را تحمل نمی کنید و در آن نمی اندیشید؟
  در گوشه ای از آن متن شما مهندس موسوی را به صدام تشبیه کرده بودید به راستی بهت آور بود صدام مگر کسی نبود که زمام امور کشورش را در دست داشت؟ ، مگر کسی نبود که مردم خودش را در خیابان ها به گلوله بست و آنان را از بام بر زمین افکند؟ ، مگر کسی نبود که تمام متفکران را زندانی و یا از کشور فراری داد؟ حال صدام به مهندس موسوی که نه منصب حکومتی دارد و نه دستور قتل عام صادر کرده است شبا هت دارد یا … ؟
  براستی، امروز اگر این کسانی که امام را ندیده اند ولی ادعا می کنند از نخست وزیر محبوب امام به امام نزدیک تر بوده اند ادعای حق دارند ،چرا یکی پس از دیگری روزنامه های منتقد را می بندند؟ چرا اجازه مناظره را به رهبران جنبش سبز نمی دهند؟ (البته چند مناظره با اصلاح طلبان برگزار کردند ولی آن برنامه امروز تبدیل به میزگرد تبلیغی و مصاحبه با موافقان شده تا منتقدان )، چرا یکی پس از دیگری ارکان دیروز انقلاب و نزدیک به امام را به اسارت می گیرند؟براستی چرا ؟ جز این که از باز شدن حقایق بیمناک اند جز اینکه میدانند خطبه حضرت زینب(س) و امام سجاد(ع) چه بر سر حکومت ظلم آورد و آنان را رسوا کرد و امروز نمی خواهند اشتباه ظالمان دیروز را تکرار کنند ولی سنت الهی برگرداندن مکر مکر کنندگان به خودشان است و به درستی که خداوند راستگوست که می گوید ظلم ماندنی نیست.
  برادر من هم بسیجی هستم اما خنجر بر زمین زدم تا بر دل خون مردم ، حقیقت را بنگر و دریاب، نکند به 1400 سال قبل بازگردیم و بنگریم در صف ظلم ایستاده ایم…
  «فَوَيْلٌ لِّلَّذِينَ يَكْتُبُونَ الْكِتَابَ بِأَيْدِيهِمْ ثُمَّ يَقُولُونَ هَذَا مِنْ عِندِ اللّهِ لِيَشْتَرُواْ بِهِ ثَمَنًا قَلِيلًا فَوَيْلٌ لَّهُم مِّمَّا كَتَبَتْ أَيْدِيهِمْ وَوَيْلٌ لَّهُمْ مِّمَّا يَكْسِبُونَ»
  «پس واى بر كسانى كه كتاب [تحريف‏شده‏اى] با دستهاى خود مى‏نويسند سپس مى‏گويند اين از جانب خداست تا بدان بهاى ناچيزى به دست آرند پس واى بر ايشان از آنچه دستهايشان نوشته و واى بر ايشان از آنچه [از اين راه] به دست مى‏آورند» سوره البقرة , آيه 79

  شاخه خودجوش فناوری جنبش راه سبز (فجر سبز)

 9. م.ت گفت:

  یک عمر مردم را با شعار « انرژی هسته ای حق مسلم ماست» سر کار گذاشتند و مسخره کردند و آخرش به این حقارت تن دادند و کل زحمات دانشمندان هسته ای را بر باد دادند….
  چی شد مگه یکی از افتخارات دوران احمدی نژاد که دائم اون رو تو سر دوران اصلاحات می کوبوندند همین انرژی هسته ای نبود؟

  موسوی دستگیر بشه ایران قیامت می شه

 10. منوچ گفت:

  با اینکه اصولا دلم نمیخواهد جواب این اقایان ناشناسی که با خواندن مطالب این سایت دلشان اشوب میشه بدم، ولی اینبار مجبورم:
  اخه ناشناس دروغ گو، کی اقای موسوی از دولت خاتمی انتقاد کرده؟؟!! ایشان خودشان مشاور آقای خاتمی بودند…بعدشهم این چه ربطی به این مطلب داره. انهمه دشمن تراشی و کری خونی و به قول اقایان سیاست تحاجمی که باعث از بین رفتن انهمه سرمایه ملت ایران شد و سه قطعنامه شورای امنیت بر الیه ایران و… جزع منافع بلند مدت ایران بود؟؟؟؟!! یا بعد از این همه ضرر به ایران عزیز عقبنشینی کردن و بازگشت به نقطه صفر گلی به سر ما خواهد زد. این نادانیتان را پیش خودتان نگه دارید. اصولا بیشتر همفکران عامیتان در مورد مسائل سیاسی سکوت اختیار میکنند چون اقلا از نا اگاهی خود در این مسائل آگاهند. پیشنهاد میکنم شما هم به جمع انان بپیوندید و بیش از این باعث دل اشوبی خود و زحمت و ازار ما نشوید.

 11. سبز گفت:

  توافق نامه ننگینی است.

 12. ناشناس گفت:

  سلام:
  نکته 1: بعد انتخابات سال گذشته، گفته شده بود که 18 میلیارد دلار طلا و پول از ایران خارج شده و در مرز ترکیه توقیف شده است. در آن زمان وقتی که حکومت ایران این موضوع را تکذیب کرد، ترکیه نیز این موضوع را خیلی باز نکرد تا بتواند از آن استفاده مناسب کند.
  نکته 2: ترکیه برای جلب توجه اتحادیه اروپا نیاز دارد که خود را به عنوان عاملی تاثیرگذار در منطقه معرفی کند. تبادل سوخت هسته ای که موضوعی بین المللی بود، بهترین فرصت برای اظهار قدرت ترکیه بود.

  نتیجه: ایران ترکیه را برای تبادل سوخت هسته ای انتخاب می کند، ترکیه هم 18 میلیارد ایران را پس می دهد. دراین میان فقط ایران بود که حیثیت سیاسی و بین المللی خود را فدا کرد و از شعارهای خود دست کشید و به پولش هم رسید. ترکیه هم از پولی که بدست آورده بود بهترین استفاده را نمود بدون آن که آن را خرج کند.

 13. م. شیراز گفت:

  کارنامه قرادادهای این دولت دست کمی از قرار دادهای زمان قاجار ندارد

  1.با یک سفر پوتین به ایران سهم 50درصدی دریای خزر ما به 20 در صد کاهش پیدا کرد که حتی روسیه حاضر نیست همین 20 درصد را هم قبول کند.پس تکلیف خون شهدای که برای وجب وجب این آب وخاک جنگیدند چه می شود ,چه کسی جوابگوی خون آنهاست.

  2. با این همه عدای قدرتمندی کشور , افغانستان برخلاف قراردادهای قبلی, به راحتی آب رود خانه هیرمند را به روی ما می بندد و دریاچه هامون خشک می شود.

  3. احمدی نزاد با اشتیاق به کنفرانس کشورهای حوزه خلیج فارس می رود وزیر تابلوی که نامی از خلیج فارس نیست می ایستد و بی خجالت سخنرانی می کند.

  4.نمایندهای مجلس برای قطع برق در غزه ,مجلس را تعطیل کرده ودر خیابان تظاهرات می کنند وشعار می دهند ولی قطع گاز کشور در اوج سرمای زمستان آن هم در کشوری که دومین ذخایر گازی جهان را دارد برای آنها مهم نیست!!

  5.احمدی نزاد در هر سخنرانی برای مظلومیت مردم فلسطین فریاد می کشد ولی قتل عام مردم مسلمان چین را به دست دولت کمونیستی چین نمی بیند. …

  6.برای مردم جهان پیام صلح و دوستی وبرابری و مهرورزی می فرستد ولی بخش عظیمی از مردم ایران را خس وخاشاک می نامد.وبا مردم مثل حیوان بر خورد می کنند به راحتی خون جوانان این مملکت را می ریزند , زندان , شکنجه , اعتراف گیری ,اعدام …این هم مهرورزی احمدی نزاد برای ایران وایرانی.

  7.قراداد های نفتی 50 ساله با چین که از هر لحاظ به نفع چین است به بهانیه سود سیاسی!!!!

  8. در حالی که کارخانه های ما یکی پس از دیگری رو به برشکستی میروند .بازار ایرن پر شده از کالاهای ارزان وبی کیفیت چینی که براحتی به ایران صادر می شوند.

  9. برای آمریکا واسراییل خط ونشان می کشد ولی در مقابل توهین ریئس حزب دولت زیمباوه که او را حشره می نامد سکوت می کند!!!

  10.ادعای مدیریت جهان را دارد ولی در گام اول طرح هدفمند کردن یارانه ها که خوشه بندی باشد مانده است (سالی که نکوست از بهارش پیداست)

  11.برای قتل زن مصری زجه می زند و راهپیمای می گذارد(در حالی که قاتل او در آلمان به حبس ابد محکوم شد) ولی به ندا دختر ایرانی نه تنها ذره ای احساس ندارد بلکه در کمال بی شرمی او را محکوم می کنند .که در قتل خود شریک بوده است!!!!

  و …………….این اعمال یک وطن پرست واقعی است!!! حالا اهمیت دعای داریوش کبیر را می فهمم: خدایا کشور ما را از دروغ …محفوظ بدار

  و حالا قرارداد ننگین دیگری که تاریخ آن را ثبت خواهد کرد و آنها لعنت آیندگان را برای خود خواهند خرید. همان طور که الان, امضاء کنندگان قراداد های گلستان و ترکمان چای مورد لعنت هر ایرانی وطن پرستی است.

  آقای احمدی نزاد اول 18.5 میلیارد دلاری که در دستان ترکیه اسیر است ( گرچه این پول حق مردم ایران است نه حق ….) را پس بگیرید بعد اورانیم را امانت بگذارید.
  راستی جشن هسته ای فراموش نشود

  بایید به حال خودمان گریه کنیم کشوری که کسانی مثل کورش و داریوش و امیرکبیر و مصدق زمامدار آن بودند, الان در قرن 21 در دست کیست.

  موسوی مصدقی دیگر است … راه او آزادیه میهن است

 14. ايراني گفت:

  از آن دوست ناشناس كه در ابتداي نظرات از اين موضعگيري خوششان نيامده خواهشمندم كه با حوصله مقاله “آنچه مي‌دهيم، آنچه مي‌گيريم” در در لينك زير مطالعه نمايند، بماند كه منظورشان از مخالفت آقاي موسوي با رفتار دولت آقاي خاتمي و ربطش به اين عقب نشيني بي مزد و منت را نمي دانم.
  آدرس مقاله:
  http://shirzad.ir/2009/11/post_162.html

 15. حسن عابد گفت:

  چه اتفاقی برای جبهه اصلاحات افتاده که اینگونه امروز با فراموش کردن سوابق ننگین 8 ساله خود به دولتی بند کرده اند که سوابق روشن و شفافی دارد.
  سایت کلمه ای که در رابطه با آزاد سازی سوخت اینگونه نظر میدهد که در سال 73 آقایان اصلاح طلب کوه را جابجا کرده و زمین را از چرخش نگه داشتند و این کار بزرگ منجر شد به وارد کردن سوخت لطفا در باره چند سوال بنده ه هم نظر بدهند که :
  1- توقف و پلمپ چند ساله نیروگاه ها که بدلیل فشار غرب بود در چه دوره ای اتفاق افتاد؟؟؟؟آیا این درست است که به هردلیلی در برابر فشار غرب کوتاه بیاییم؟؟
  2- هنوز فیلم صحبتهای جک استراو ملعون انگلیسی موجود است و به راحتی میتوان آن را یافت که ما فقط برای راه اندازه 20 سانتریفیوژ باید از وی اجازه میگرفتیم و تازه اجازه هم نمیدادند جالب اینجاست این 20 سانتریفیوژ فقط برای مصارف تحقیقاتی بود . لابد این هم کار اصلاح طلبان نبود؟؟کی بود کی بود من نبودم
  3- اگر دولت ایستادگی کند میگوییم فشار را بر مردم زیاد کرده و اگر با تاکتیکی استراتژیک پیروزی را به دست اورد باز هم بازی را باخته است این چه تاکتیک شومی است که جبهه اصلاحات برای تخریب دولت بر عهده گرفته؟؟؟
  4- جالب اینجاست سایت کلمه کاسه داغ تر از آش شده و در حالی که خیلی از رسانه های بیگانه این عمل را یک پیروزی برای ایران میدانند ، در حالی که اسراییل رسماً موضوعی عصبانی گرفت و اعلام کرد که این تصمیم ایران ، تصمیم گیری را برای ما سخت کرده است سایت کلمه از این تصمیم به عنوان یک باخت یاد میکند!!!
  5- واقعا نویسندگان این متن چند بار مفاد این بیانیه را مطالعه کرده اند؟؟بنده به نکاتی در این بیانیه اشاره می کنم .
  الف ) در ماده هشت این بیاینیه پيش‌بيني شده است در صورتي كه مفاد اين بیانیه مورد توجه قرار نگيرد حسب درخواست ايران، تركيه سوخت را به ايران برگشت دهد. حال مگر غیر از اینست که در بند اول این بیانیه تحقیق ، پیشرفت و چرخه سوخت جز حقوق ایران بر شمرده شده است؟ مگر این همان حلقه مفقوده ایران طی چند سال گذشته نیست؟؟
  ب ) در ماده چهار این بیانیه پزیرفتگان بیانیه (گروه وین) باید از هرگونه تقابل از جمله بیانات و رفتار تهدید آمیز گه به حقوق ملت ایران لطمه بزند اجتناب و همکاری هسته ای جایگزین آن نمایند . این جلوگیری از همان بلایایی نیست که در دوره اصلاحات از سوی سران جایز بوده اما در دوره آقای احمدی نژادحرام ؟ حالا که این بیاینه صادر شده باید اینگونه عوام فریبی بکنیم؟
  در ضمن این درحالی است که اگر غرب به مثابه گذشته از تعهدات خود صرف نظر کرد و عمل نکرد لاقل سوخت اصلی ما موجود است و چیزی را از دست نداده ایم .
  آقای آقا بهروز : لطفا کمی پرونده هسته ای ایران را مطالعه بفرمایید . دعوای 4 ساله ایران بر سر فقط فقط سوخت مطالبه ایران نبوده است چون این سوخت طی نامه ای به آژانس در تاریخ 12/03/88 درخواست شده چطور ما چهار ساله به گفته شما بر سر آن دعوا داشته ایم ؟ 4 نکته به شما عرض میکنم
  1- دعوای ایران در وهله اول بر سر پلمپ حق واضح ایران بود که در زمان صدارت همین آقایان به اصطلاح اصلاح طلب ! انجام شده بود و باجهایی که به غرب داده بودند .
  2- دعوای مهم تر ما بر سر به حق بودن انرژِی هسته ای ما بوده است که با توجه به اینکه غرب تقریبا در شرایطی قرار گرفته است که باید این بیانیه را بپزیرد و مفاد این بیانیه این حق را نیز محترم شمرده شده است پس این نیز تامین شده است دیگر چه سوالی وجود دارد؟
  3- در مورد نکته اقا بهروز که چه شد ما که قرار بود خودمان 20 درصد تامین بکنیم باید بگویم که ما در شرایطی می خواستیم این 20 درصد را تامین بکنیم که سوخت ما تامین نشود حال که قرار بر اینست که بدور از صرف زمانی طولانی مدت تر از خرید ، این سوخت تهیه شود کدام به صرفه تر است؟؟
  4- نکته اخر باید بگویم ببخشید ببخشید ولی شما اشتباه شنیده اید کسی نگفت سوخت 20 درصد تامین کرده ایم بلکه استارت تهیه ان به طور رسمی زده شد این را شما شنیده اید البته باید بگویم وقتی استارت تولید این سوخت زده شد خیلی با سر و صدا همراه شد که این امکان پذیر نیست و ایرانی ها بلوف میزنند که ایران هم اعلام کرد اگر بلوف است پس فرصت لازم را بدهیید تا ببینیم بلوف است یا واقعیت ؟
  اما سخنی هم با مردم حق طلب :
  چه چیزی باعث شده که اینگونه به یک فرد حمله بکنیم ؟ به نظر شما به بنی صدر خائن هم این همه حمله شده است ؟مشکل کجاست؟ اگر دروغ و سوتی های احمدی نژاد مد نظر شماست پس یعنی روسای جمهور دیگر اینگونه نبوده اند؟
  آیا فکر میکنیم که این اتفاقات و بد تر از اینها در دوره آقایان گذشته اتفاق نیافتاده است؟
  اگر مشکل تورم است مگر غیر از اینست که در دوره آقایان گذتشه تورم 45 درصدی داشتیم؟
  اگر مشکل دروغ است مگر نه اینکه در دوره گذشته تا دلتان بخواهد از آقای خاتمی و هاشمی دروغ شنیدیم؟
  مشکل چیست ؟ به چه گناهی او را اینچنین میزنیم ؟
  حمله به ریس جمهور این کشور انهم به این صورت ، تضعیف جایگاه ایران در عرصه های بین المللی نیست؟اینکه به بهانه های سیاسی و اغراض سیاسی اینگونه بتازیم به مسائل هسته ای این به سود ایران است یا به ضرر ؟؟؟

 16. درنا گفت:

  با درود به رییس جمهور منتخب و مردمی ایران، جناب میر حسین موسوی،
  عقب نشینی در موضوع هسته ای بهایی است که این آقایان برای سرکوب نهایی جنبش سبز به دنیا پرداخته اند. و این تازه آغاز راهی است بی سرانجام و بی پایان، که به نظر من، در صورت عدم جلوگیری از آن به نابودی کامل کشور کهنسال مان، ایران، منجر خواهد شد. آن ها که در عرصه منطقه ای و بین المللی شکستی استراتژیک خورده اند، در آینده ای نزدیک به آن هایی که زورشان می رسد، و یا فکر می کنند که زورشان خواهد رسید هجوم خواهند آورد.
  اعتقاد راسخ دارم که این جانیان به زودی به سراغ رهبران جنبش خواهند آمد تا کودتای اصلی و نهایی را سازمان دهند. آن زمان است که این ها به طرز بی سابقه ای دست به سرکوب و کشتار مردم خواهند زد. تجربه این روش حکومتی را در سال های پس از انقلاب بارها شاهد بوده ایم. این ها از سر “تقصیر” مردمی که برای حق خود به پا خواستند و رهبران شان به این سادگی ها نخواهند گذشت. این ها در صدد هستند با ضربه ای خرد کننده نه تنها از دست این جنبش خلاص شده بلکه چنان زهر چشمی از مردم بگیرند که دیگر جرات سر بلند کردن در مقابل این حکومت را نیابند.
  فکر می کنم آن چه امروز در زندان ها می گذارد، در مقابل آن چه که انتظارمان را پس از کودتای اصلی می کشد شباهتی به بهشت دارد. این تنها در باغ سبزی است به جنبش که نشان دهد مقاومت حتی در این حکومت هم مجاز است و چندان هم بی فایده نیست. آن چه که انتظارمان را می کشد بی نهایت وحشتناک است.
  تنها راه مقاومت و مبارزه در مقابل این ترفند تازه، رویارویی مستقیم با این … است. بهترین راه دفاع حمله است. آن ها باید دندان تیز ما را حس کنند. تجربه ماه های اخیر نشان داده است که فراخوان به تظاهرات بدون مجوز و “غیر قانونی” مورد پذیرش از سوی اکثریت مردم قرار نمی گیرد. این حرکت ها تنها به مبارزاتی جدا از توده مردم بدل می شود به همراه بهایی گران برای روشنفکران و دانشجویان انقلابی.
  به نظر من باید با تمام نیرو به سوی سازمان دادن یک اعتصاب عمومی که از بازار تهران آغاز خواهد شد، برویم. گسترش این اعتصاب به بخش های بزرگ تولیدی، حمل و نقل، تا صنایع کلیدی خواهد توانست این دولت را فلج کند.
  در غیر این صورت باید شاهد دستگیری تدریجی و نوبتی رهبران سبز، نمایندگان اصلاح طلب، در پی آن خانواده آقای هاشمی تا خود ایشان، و چندی بعد حتی اصولگرایان منتقد احمدی نژاد، چون آقای لاریجانی، قالیباب، توکلی، رضایی و دیگران هم باشیم.
  دست یابی به آزادی بهای گرانی را می طلبد. اگر امروز نجنبیم، فردا خیلی دیر است.

 17. آقایی که میگی تعطیلی دانشگاه برابر بود با ترکمانچای : اگر تعطیلی فقط دانشگاه برابر بود با ترکمانچای باید عرض بکنم که در سال 76 که کل تهران تعطیل بود بفرمایید اون چه قرار دادی بود؟؟؟؟

 18. aslan گفت:

  و هیچکس به فکر بیکار شدن آن دخترک شانزده ساله نبود که در زیرزمین خانه اورانیوم غنی میکرد!

 19. همراه سبز گفت:

  بماند كه چه باج هايي به تركيه و برزيل به صورت نقدي و غير نقدي داده اند تا اين رسوايي به بار بنشيند. واردات 10 ميليارد دلاري واردات محصولات كشاورزي از برزيل و فروش گاز با قيمت ناچيز به تركيه از جمله اين باج ها است. حالا با دستگيري محافظ سبز مهندس موسوي مي خواهند اين فضاحت هاي هسته اي را لاپوشاني كنند.

 20. محمد سبز گفت:

  آقای حسن عابد
  عزیزم چیو داری با چی مقایسه میکنی
  اون موقع من یادمه برای این تعطیلی از دو هفته جلوتر خبرداده بودند و ما هم کلی برنامه ریزی کرده بودیم نه مثل الان که یه روز تعطیل میکنن یه روز تکذیب
  اون موقع شخص اول تمام کشور های اسلامی قرار بود به ایران بیان که همه اومدن (به جز صدام ملعون) نه مثل الان که اول میگن میایم بعد یکی یکی پشیمون میشن آخرم نصفیا نمیان نصفی وزرای امور خارجه رو میفرستن بعضی ها هم کلا منصرف میشند
  اون زمان قرار بود درباره مشکلات دنیای اسلام صحبت بشه یادم نمیاد یه مشت غارت گر اومده باشن واسه چپاول سرمایه های این ملت

 21. محمد سبز گفت:

  یکی از دوستان پرسید 1200 کیلو گرم اورانیوم 3.5 در صد غنی شده معادل چند کیلو گرم اورانیوم 20 درصده؟
  در جواب عرض کنم
  اورانیوم در طبیعت 3 تا ایزو توپ داره که یکیش به درد نیروگاه میخوره و متاسفانه درصدش از خیلی کمه برای همین نیاز به غنی سازی داره تا اون ایزوتوپ های به درد نخورش جدا بشه وقتی اون جدا شد دیگه به درد نمیخوره و میشه زباله هسته ای
  1200 کیلو گرم اورانیوم 3.5 درصدو اگه تا 20 درصد غنی کنیم میشه 210 کیلو گرم اورانیوم 20 درصد و بقیش میشه زباله هسته ای
  الان قراره از این 210 کیلو 120 تاشو بهمون برگردونن حالا تکلیف 90 کیلو اورانیوم 20 درصد باقیمونده چی میشه؟
  قبلا قرار بود 200 کیلو برگردونده بشه که میگیم 10 کیلوش هم دستمزد غنی سازی و منطقی تر از الان بود ولی الان که 90 کیلو گرمشو بهمون برنمیگردونن زیاد منطقی به نظر نمیرسه

 22. تهرانی گفت:

  آفای حسن عابد
  متاسفانه شما همان سفسطه های خیانتکاران به و طن را تکرار میکنی بدون اینکه در مورد آن فکر کنی
  من از شما میخواهم به جای ضبط و پخش چرندیات 20:30 کمی خودت فکر کنی. به هر حال ما اختلاف نظر داریم.
  من فکر میکنم که در انتخابات تقلب شده و حاکمان فعلی دستور کشتار عده ای بیگناه را که از حقوق مصرح در قانون اساسی استفاده میکردند داده اند عده دیگر را به ناحق به زندانهای طویل المدت محکوم و یا اعدام کردند عده ای که برخی کاملا بیگناه بوده اند و عده ای هم شاید جرمهایی هم داشته اند ولی مجازات آنها کوچکترین تناسبی با جرم آنها نداشته . در این میان عمال همین حاکمان دست به شکنجه و جنایات دیگر زده اند که به جای پیگیری برخی از آنها حتی ارتقاء درجه هم پیدا کرده اند.
  و شما هم معتقدی که حاکمان فعلی گناهی ندارندو تمام اینها گناه آقایان موسوی و کروبی است.
  خیلی خوب در این موارد من با شما بحثی نمیکنم گرچه از خدا میخواهم چشمانت را باز کنی و حقیقت را آنطور که هست ببینی نه آنطور که برایت در 20:30 و روزنامه کیهان و جوان میگویند. از خدا میخواهم طرف حق را بگیری حالا هر طرفی که باشد.

  اما شما و من هر دو ایرانی هستیم و عاشق این خاک و سرزمین پس شاید در مورد منافع ملی بتوانیم اختلافات سیاسی را فراموش کنیم و فقط در مورد منافع ملی صحبت کنیم.
  از شما میخواهم با انصاف به همه نکات فکر کنی نه با بغض و کینه و نفرت و پیشداوری.
  در زمان آقای خاتمی هر چند روابط ما با دنیا ایده ال نبود اما حداقل احترامی در بین ملل داشتیم. آقای خاتمی به عنوان نماینده این سرزمین کهن هر کجا میرفت مورد احترام بود. آقای احمدی نژاد در دروغی شاخدار گفته بود که آقای شیراک برای استقبال از آقای خاتمی حتی از پله های کاخ الیزه هم پایین نیامد و این دروغ ایشان با پول بیت المال در بوق و کرنا و وبسایتهای حامی دولت شد. اما آیا شما به عنوان یک انسان آزاده به خودت زحمت دادی که در مورد صحت حرفهای ایشان تحقیق کنی ؟ اگر تا به حال نکردی سری به این سایت بزن و عکس شیراک را با آقای خاتمی در پایین کاخ الیزه ببین. اگر کمی به خودت زحمت بدهی و بدنبال حقیقت بگردی حقیقت را پیدا میکنی. زمانی که آقای خاتمی در سازمان ملل صحبت میکرد آقای کلینتون به صورت بسیار مودبانه به صحبتهای ایشان گوش میداد. ایده گفتگوی تمدنها که از سوی آقای خاتمی و به نام کشور عزیزمان مطرح شد آبرویی جهانی برای ایران ایجاد کرد.
  جالبت است که این دروغ پردازیها از سوی کسی مطرح میشود که آبروی ایران را به نه یکبار بلکه در موارد متعدد به زشت ترین صورت ممکن برده است. حتما توهینهای رییس دانشگاه کلمبیا را به خاطر دارید. زمان صدام موقعی که صدام کویت را اشغال میکرد تلویزیون صدام جشن و شادی مردم را نشان میداد و از آن به عنوان یک پیروزی یاد میکرد و زمانی هم که با خفت از کویت عقب نشینی کرد باز هم جشن و پایکوبی مردم را برای این پیروزی ! بزرگ که در سایه خرد صدام بدست آمده بود نشان میداد. آیا شما فکر نمیکنید این یک توهین به شعور ملت است. همین کاری که اینها انجام میدهند زمانی که تحریممان میکنند میگویند پیروز شدیم زمانی که با خفت تن به خواسته نامشروع آنها میدهند باز هم میگویند پیروز شدیم. آقای حسن عابد فکر نمیکنم در هیچ دوره ای بعد از انقلاب ما در حد زمان آقای خاتمی در جامعه بین الملل مورد احترام بودیم و در هیچ دوره ای در حد آقای احمدی نژاد به رییس جمهور این کشور توهین شده باشد. شاید شنیده باشید که چندی پیش ترکیه به خاطر اینکه در یک عکس یکی از اعضای دولت اسراییل بالاتر از سفیر ترکیه در این کشور نشسته بود سفیرش را از این کشور فراخواند و آنوقت آقای احمدی نژاد به کشوری سفر میکند که نخست وزیرش دعوت از ایشان را به دعوت از پشه برای درمان مالاریا تشبیه میکند. آقای احمدی نژاد در مجالسی سخن میگوید که زشت ترین توهین ها به کشور ما میشود و مخاطبان آنرا ترک میکنند.
  آقای حسن عابد ما زمان آقای خاتمی تحت تحریمهای شورای امنیت نبودیم. چرا بدون تحقیق مطالب رسانه های حکومتی را باور میکنید؟
  من از شما به عنوان یک ایرانی که قطعا به کشورش علاقه دارد خواهش میکنم کمی از منابع مستقل تحقیق کنید. فشاری که این قطعنامه ها به ایران وارد کرده اند خورد کننده بوده است. خیلی از بانکهای اروپایی به ما LC نمیدهند.. خیلی از کالاهای استراتژیک را باید با قیمت بالاتر وارد کشور کنیم. به علت عدم سرمایه گذاری خارجی کشورهای حاشیه خلیج فارس منابع مشترک نفت و گاز را به غارت میبرند. به علت قیمت بالای نفت درآمد هنگفتی نسیب ایران شد اما به علت بی تدبیری به جای اینکه صرف تولید شود تبدیل به تورم و افزایش قیمت مسکن و … شد. مقداری از آن هم(18 میلیارد دلار) هم که مفت در جیب همین ترکیه رفت. اگر زمان آقای خاتمی کشورها به علت سیاست درست از ما حمایت میکردند امروز باید به چین و روسیه باج بدهیم تا از ما حمایت کنند. ملت ما برای غنی شدن این اورانیوم ها تحت سخت ترین فشارها بوده است. مگه همین آقایان نمیگفتند که در غلتان را به آبنبات نمیدهیم و خروج اورانیوم خط قرمز است؟مگر زمان آقای خاتمی منابع ملی ما (مثل 18 میلیارد دلار) و یا همین سوخت هسته ای از کشور خارج میشد ؟ کمی فکر کنید و به آنچه در مورد صدام و کویت گفتم بیاندیشید.

 23. bita گفت:

  ماده۷:خون ملت+اورانیوم+خلیج فارس+دریای خزر با ۱۸.۵میلیارد پول ملت مال شما فقط جون مادرت یه رای به نفع من تو شورای امنیت بده!

 24. موسی گفت:

  قرار داد ترکمن چای زنده شد .

 25. ایران سبز گفت:

  به نظر من این آقا بلاخره بعد از پنج سال فهمیده که ماجراجویی در عرصه ی بین المللی نتیجه ای جز تحریم و صدور قطعنامه علیه ایران ندارد و به همین دلیل چانه زنی و وقت کشی سیاسی را در دستور کار خود قرار داده است . با وجود اینکه کشور برای اینکه احمدی نژاد این مطلب را درک کند خسارتهای سنگین اقتصادی و سیاسی را تحمل کرده است اما ما باید مصالح ملی را بر هر موضو عی ارجح بدانیم و فارغ از هر تفکر سیاسی از این اقدام حمایت کنیم.
  یادمان باشد
  مهم نیست که دولت ریاکارانه از هر فرصتی برای پیروز نشان دادن خود در موضوع هسته ای استفاده می کند مهم این است که جنبش سبز که ریشه در صداقت و حق طلبی یک ملت دارد همیشه در مسیری حرکت کندکه حافظ منافع ملی باشد.
  سبز و پیروز باشید.

 26. ایران سبز گفت:

  به نظر من این آقا بلاخره بعد از پنج سال فهمیده که ماجراجویی در عرصه ی بین المللی نتیجه ای جز تحریم و صدور قطعنامه علیه ایران ندارد و به همین دلیل چانه زنی و وقت کشی سیاسی را در دستور کار خود قرار داده است . با وجود اینکه کشور برای اینکه احمدی نژاد این مطلب را درک کند خسارتهای سنگین اقتصادی و سیاسی را تحمل کرده است اما ما باید مصالح ملی را بر هر موضو عی ارجح بدانیم و فارغ از هر تفکر سیاسی از این اقدام حمایت کنیم.
  یادمان باشد
  مهم نیست که دولت ریاکارانه از هر فرصتی برای پیروز نشان دادن خود در موضوع هسته ای استفاده می کند مهم این است که جنبش سبز که ریشه در صداقت و حق طلبی یک ملت دارد همیشه در مسیری حرکت کندکه حافظ منافع ملی باشد.
  سبز و پیروز باشید.

 27. ناشناس گفت:

  … دیدیم که رنگ رخسار پریده با دست لرزان… تا کمر هم خم شدند جوری که دستار لغزید و افتاد و وا رفت. و البته آنچه مانده است رو نیست سنگ پای قزوین است. واقعا به حال ملت ایران تاسف باید خورد – خدائیش سزاوار یک چنین حکومت نبودیم. علت اینکه کار ما به اینجا کشید این است که دچار یک دسیسه ضد ملی تاریخی شدیم و تا به خودمان بیائیم همه چیزمان یا از دست رفت یا در معرض فرسایش و تخریب و نابودی قرار گرفت و کسانی در مصدر امور قرار گرفتند که به هیچ وجه شایسته نبودند و به قول امام عرضه اداره یک نانوائی را هم نداشتند. و اینهائی که گفتم همه دارائی ها ملموس و قابل جبران کشور بود. صدمه ای که به عقل و دانائی و هوشیاری و سلیقه و اخلاق و سلوک و آداب و رفتار ملت آمد از محاسبه خارج و احتمالا غیر قابل جبران است. این قرار داد ننگین اخیر هم که مروارید دادند و حتی عرضه گرفتن آب نبات را هم نداشتند یکی دیگر از شاهکارهای آقایان است. در اخبار بود که گویا شورای امنیت به” نظام” پیغام داده که آنقدر شعار بدید …

 28. سعید گفت:

  جناب عابد
  این موارد را هم من اضافه میکنم:
  1 فک پلمب ها در زمان دولت اقای خاتمی صورت پذیرفت
  2 تکنولوژی ساخت سانترفیوژ حاصل تلاش متخصصین در طول سالهای متمادی است ومعجزه احمدی نژاد نیست
  3حضرات اقلا” به لوازم شعارهای تند خود پایبند باشند نه ان افراط در “انرژِی هسته ای حق مسلم” را بگویند ونه اینگونه عقب نشینی کنند
  نتیجه: برو جلو حالشو ببر! که طرف مقابل اصلا” برای این کرامات تره هم خرد نکرد وبخاطر بی تدبیری ومواضع متناقض دستور کار تشدید تحریم راپس از این پیروزی عظیم !!! با خونسردی تمام اعلام میکنند ومیگویند: ما به شما اعتماد نداریم…
  حوصله پاسخ دادن به بقیه توجیهاتتان برای این افتضاح بزرگ را ندارم . پیشکش سایر عزیزان جنبش سبز

 29. ناشناس گفت:

  اینها که از این همه خفت و رذائل دفاع میکنند برای چه این همه بخود زحمت میدهند؟ جز این است که انها از کیان غارت خود دفاع میکنند؟! همه اینها میدانند ملت پیروز خواهد شد ولی با تمام وجود از باطل و دنیائی دروغ و ریا متعمدانه دارند دفاع میکنند تا موجودیت و ما حصل محصول و محصولی های خودرا حفظ کنند علی کل مگر نه محافظه کارند این است معنای محافظه کاری و محافظه کاران که بنا حق خود را اصولیین یا اصول گرا ها مینامند.

 30. ناشناس گفت:

  راستی شعار انرزی هسته ای حق مسلم ماست که به تزویر از طرف این دولت بخود منتسب میکرد چه شد خیلی وقت است که اقایان حوصله ندارند مستخدمین خود را بسیج کنند تا شعارات تو خالی یا حداقل تو پری را که خود اصلا نه بانی ان بوده اند و نه مرد حفظ ان حوصله ندارند این شعارات را بدهند که زمانی لق لق زبانشان بود. امام حسین ع در مورد اینها فرمود دین لق لق زبانشان است (و تنها چیزی که اعتقاد ندارند دین است- بلکه پولهای باج داده شده یا رشوه داده شده به انها فقط ملاک است برای اینها)

 31. حسن عابد جواب سعید و تهرانی گفت:

  ماشاء اله به سفسطه دوستان من در این جنبش
  اول جواب آقای تهرانی رو میدم.
  آقای تهرانی عزیز :
  میدونید مشکل جریان سبز کجاست؟اینکه فقط برای خودش شعور قائله و بقیه ملت رو بی شعور محسوب میکنه و اگر بقیه ملت حرفی از دولت بزنن یا وابسته حکومتن یا تفکر ندارن یا دارن تقلیدی صحبت میکنن دمتون گرم این اون شعوری هست که شما دارین که اگر این شعور هستش باشه ما بی شع.ر و تفکر و شما با شعور تفکر
  اما من سفسطه میکنم یا شما ؟ من از انرژی هسته ای گفتم شما از دیکتاتوری این کجاش جواب من بود؟ من با استناد به یک بیانیه حرف زدم شما حرفاتی من رو به این و ان منتصب کردید این جواب من بود؟ این سفسطه نیست که به جای جواب منطقی دیگران رو محکوم بکنیم؟؟؟
  در مورد احترام متقابل ما در دنیا در زمان آقای خاتمی فرموده اید بله درست است اما به چه قیمتی؟؟؟ نگید مجانی بود که باور کردنی نیست .فکر نمیکنید که این حمایتها بخاطر فرش قرمز هایی بود که اقایان برای غرب پهن کرده بودن ؟؟ آقایانی که دم از استقلال میزنید فراموش کردید در زمان همین امیر کبیر شما فقط تعرض کنند گان انگلیسی به خاک ایران دستگیر شدند تسط وزارت خارجه ننگ ما از لابی شخصیتها و مهمانان خارجی فرودگاه مهر آباد از کشور خیلی بی سر و صدا خارج شدند و آقایان اعتراض مردم نسبت به چگونگی آزادی این متعرضین را کشک هم حساب نکردند.
  آقایان مدعی استقلال فراموش کرده اید که آنچه از خزر میگویید در زمان همین امیر کبیر شما اتفاق افتاد و تقیسم در همانموقع شروع شد؟؟؟
  آقایان مدعی استقلال کم کردن از بودجه دفاعی این کشور و اضافه کردن به بودجه های حزبی از نشانه های استقلال بود؟؟؟
  آقایان مدعی استقلال نامه زدن به امریکا و اینکه توروخدا از ما حمایت کنید ماهم از حزب الله حمیات نمیکنیم این استقلال بود؟؟
  فکر نمیکنید این استقلال های دوران اصلاحات احترام برای ما آورده بود؟؟مگر حضرت امام نگفت که اگر هروقت غرب برای شما دست تکان داد بدانید یه جای کارتان ایراد داره؟؟که اگر به این جمله تکیه کنیم باید بگویم که سرتاسر اصلاحات که پر است از ایراد!!!
  اشاره کردید به داشنگاه کلمبیا جالب است صحبتهای یک نفر در اون داشنگاه را که یک ربع بود شنیدید اما دو ساعت صحبتهای احمدی نژاد را که با کف و سوت حاضرین همراه بود نشنیدید لابد اون کف و سوت زن ها هم کیهان خوانده بودند؟؟؟ نگاهی به کنفرانس ها و مصاحبه های احمدی نژاد در سفرهایش به نیویورک بیاندازید و ببنید که چقدر این مصاحبه ها زیاد شده است؟؟در دوره کدام ریاست جمهور این همه در کانون توجهات جهان بودیم و افکار ایرانی گسترش پیدا میکرد؟؟
  از تحریم گفتید سوال اینجاست در کدام دوره ما تحریم نشدیم؟ یا با تحریم روبرو نشدیم یا پرونده مان در شورای امنیت مطرح نشد؟؟؟
  سی سال تحریم بودیم چه اثری داشته است؟ چرا برای عوام فریبی انچنان وضعیت را بحرانی نشان میدهید که انگار زمین و زمان نمیفهمند؟؟؟
  اما آقا سعید :
  1- فک پلمپ در دوره آقای خاتمی بود اما به دستور مقام معظم رهبری که خود حضرت آقا با دیدن عقب نشینی های دولت وارد میدان شدند و دستور فک پلمپ را دادند که جهت اطاع فیلم مستند ان هم را دارم که اگر خواستید تقدیم میکنم .
  2- تکنولوژی بدون استفاده به چه درد میخورد؟؟؟گیرم ما ساخت میلیونها نوع سنتریفیوژ را هم بلد باشیم وقتی باید برای استفاده آن اجازه بگیریم و تازه اجازه هم نداریم به چه دردی میخورد؟ شما تشنه هستی یک پارچ آب خوب هم در جلوی شما قرار دارد ولی اجازه استفاده نداری آیا با نگاه کردن به پارچ تشنگی تان برطرف میگردد؟؟
  3- من در کامنت خودم انهمه نکته گفتم که اگر غیر منطق بود تا بحال به مانند کامنت های دیگرم زمین و زمان را بهم میریختید تازه باز آخرش هم نتیجه میگیرد که عقب نشینی بوده بابا بفرمایید کجا عقب نشینی بوده است؟ اگر عقب نشینی هم بوده است از پلمپ عقب نشینی تر بوده است؟؟؟روز ی باید برای عقب نشینی نیروگاه پلمپ میکردیم فراموش کرده اید؟؟؟

 32. سبز شفاف گفت:

  شاید در این تعهد نامه نقش برزیل برجسته تر از نقش احمدی نژاد باشد. و آن توضیحی است به ضد ونقیض بودن مواضع حکومت.
  نظری کوتاه به تعهدات منطقه ای که تا کنون امضاءشده می تواند روشن کننده باشد:

  برزیل و آرژانتین تحقیقات شان در این زمینه هسته ای را متوقف کرده اند.
  مناطقی از جهان را غیر اتمی اعلام کرده اند(امری که در اصل ۷ قرار داد عدم گسترش سلاحهای اتمی پیش بینی شده بود ): مانند آمریکای لاتین در سال ۱۹۹۵، قطب جنوب در سال ۱۹۵۹ یعنی قبل از پیدایش (TNP)، اقیانوس آرام جنوبی در سال ۱۹۸۵، . قزاقستان، اوکراین و بلو روسی و همچنین آفریقای جنوبی و سوئد، زرادخانه های اتمی شان را منهدم کردند.

 33. بهی گفت:

  موضع گیری جنبش سبز در قبال این توافق هسته ای نشان دهنده این است که ایران تا چه حد از دموکراسی واقعی به دور است. ای کاش به جای انتقاد با دهانی باز و چشمانی بسته. با سکوت از حقیقت دفاع می کردیم.

 34. تهرانی گفت:

  آقای حسن عابد
  وقتی کسی مزخرفات 20:30 رابدون استدلال و بدون مدرک مثل نوار تکرار میکند آیا میشه باز هم گفت که تفکر مستقل دارند و تقلیدی صحبت نمی کنند. من برای شما چند مثال روشن و واضح زدم و اگر واقعا و مردانه دنبال حق و حقیقت هستید میتوانم برای همه حرفهایم سند و مدرک ارائه کنم. این شما هستی که داری سفسطه میکنی. زمان آقای خاتمی منطقه عسلویه به یک قطب اقتصادی تبدیل شده بود(نزدیک به صد هزار نفر انجا کار میکردند) و با سرمایه گذاری شرکتهای خارجی به سرعت پیشرفت میکرد. الان به دلیل بی تدبیری همه این شرکتها رفته اند(فقط چند هزار نفر انجا کار میکنند) و عربها با تمام توان منابع مشترک نفت و گاز ما را به غارت می برند که در میتوانست سهم ما باشد اگر سرمایه گذاری درستی انجام شده بود.
  قرارداد ننگین خزر نیز توسط آقای احمدی نژاد امضاء شد. بیشتر مطالعه کنید! تا زمانی که این امضاء ننگین صورت نگرفته بود ایران هیچ تعهدی نداشت.
  زمانی که به دلیل سیایت های درست خارجی با بودجه کمتر نظامی می توانیم کشور را در امنیت نگه داریم این حماقت نیست که با ایجاد تنش پولهایی را که باید صرف آبادانی شود صرف صنایع نظامی کنیم؟ تازه الان امنیت ما بیشتر است یا زمان آقای خاتمی ؟ آقای خاتمی با همان بودجه کم کشور را دهها مرتبه مصون تر از تعرضات خارجی نگه داشته بوذ؟
  بعد مبگویید چرا به شما میگویم چرندیات 20:30 را تکرار میکنید. کدام مدرک که آقای خاتمی گفته ما از حزب الله حمایت نمی کنیم شما با ما آشتی کنید؟ لابد مدارکش در وزارت خارجه موجود است؟ هان ؟ دروغهای آقای احمدی نژاد بدترین توهین به شعور ملت بود.
  آیا نماینده یک کشور در سطح یک رییس دانشگاه است که شما میگویید آقای احمدی نژاد آنقدر حرف زد و فلانی آنقدر حرف زد؟ حالا بالفرض که دیگران سوت و کف بزنند ظاهرا شما و آقای احمدی نزاد متوجه نیستید که ایشان به عنوان یک نماینده ملت در آمریکا حضور داشت. توهین به شخص احمدی نژاد کوچکترین اهمیتی ندارد. چون ایشان اصولا فرد محترمی نیستند اما وقتی به عنوان نماینده یک ملت به جایی سفر میکنند که به ایشان توهین میشود همانند جریان کلمبیا یا شرکت در اجلاسی که در سطح وزرای خارجه است یا پشه مالاریا خواند ایشان توسط نخست وزیر زیمباوه و… این توهین به ملت بزرگ ایران است و گرنه شخص احمدی نژاد که ارزشی ندارد. اگر فردی همانند دلقکها لباس بپوشد و به خاطر آن در کانون توجه قرار گیرد مهم است یا اینکه همانند آلمان یا ژاپن به علت پیشرفتهای اقتصادی و تکنولوژی در کانون توجه باشد ؟
  آقای عابد من انتظار ندارم با چند خط شما را قانع کنم اما من فقط از شما میخواهم که به عنوان یک ایرانی آزاده باشید و بدنبال حق. سعی نکنید چون به هر دلیل به سمت و سویی مایل هستید با توجیهات خود حق را وارانه جلوه دهید. در مورد هر مطلب تحقیق کنید از منابع مستقل و مختلف و بعد نتیجه گیری کنید. من هم همینکار را میکنم.
  موفق باشید.

 35. mosen گفت:

  .. . نباید از اینها توقع بیشتر از این را داشت خدا به داد دین اسلام بخصوص تشیعه برسد