سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جنبش تحول خواه و آزادی خواه سبز به سوی آرمان های بلند اسلامی پیش می رود‬...
» پیام تصویری دکتر زهرا رهنورد به مناسبت عید نوروز:

جنبش تحول خواه و آزادی خواه سبز به سوی آرمان های بلند اسلامی پیش می رود‬

چکیده :در این آغاز سال می خواهیم که آزادی به سرزمین مان بازگردد ، این تحول حال است . می خواهیم قانون مداری که می توان گفت دویست سیصد سال است که انسان ها به شکل مدرن برای آن تلاش کرده اند مجددا بر سرزمین ما حاکم شود.تقلبات و شائبه ها کنار رود ، تبعیض در هر شکلی که هست چه تبعیض برای مسائل مادی ، طبقاتی ، اقتصادی ، فرهنگی و تبعیض در مورد مسائل زنان برطرف بشود. آزادی های شخصی و فردی احترام گذاشته شود ، این به معنای این نیست که به جمع و خواسته های جمع احترام نمی گذاریم ولی فرد هم حق دارد و معمولا حکومت های رسمی ایدئولوژیک به فرد حق نمی دهند که برای خود نظر و سلیقه داشته باشد اما جنبش سبز این را می خواهد .جنبش سبز یک جنبش تحول خواه و آزادی خواه است و پیش به سوی آرمان های بلند...


کلمه:دکتر زهرا رهنورد به مناسبت فرا رسیدن سال نو و فرا رسیدن بهار طبعیت پیامی را خطاب به مردم ایران منتشر کرد.

دکتر رهنورد در این پیام با تاکید بر اینکه جنبش سبز یک جنبش تحول خواه و آزادی خواه است و پیش به سوی آرمان های بلند اسلامی دارد عنوان کرده است:در این آغاز سال می خواهیم که آزادی به سرزمین مان بازگردد ، این تحول حال است . می خواهیم قانون مداری که می توان گفت دویست سیصد سال است که انسان ها به شکل مدرن برای آن تلاش کرده اند مجددا بر سرزمین ما حاکم شود.تقلبات و شائبه ها کنار رود ، تبعیض در هر شکلی که هست چه تبعیض برای مسائل مادی ، طبقاتی ، اقتصادی ، فرهنگی و تبعیض در مورد مسائل زنان برطرف بشود.

به گزارش کلمه متن کامل این پیام ویدئویی به شرح زیر است:

بسم الله الرحمن الرحیم

این ایام نوروز باستانی کهن و همیشه جاودان را به هموطنان عزیزمان در ایران و هر گوشه ای از جهان که هستند تبریک عرض می کنم .

یا مقلب القلوب و الابصار ، یا مدبراللیل و النهار ، یا محول الحول والاحوال ، حول حالنا الی احسن الحال.

چقدر عجیب است که این مراسم باستانی با چنین روایت زیبای اسلامی عجین شده و نه تنها با روایت زیبای اسلامی ، بلکه با امروز ما در جامعه ی مدرنی که وجود داریم و در این ایام سبزی که جنبش سبز در واقع بر آن مهر و امضای زیبایی های خودش را زده .

حول حالنا الی احسن الحال در واقع همان خواست جنبش سبز است. جنبش سبز خواهان تحول وضعیت خود است ، وضعیت ملت خودش . و چه تقارن زیبایی است تحول در هر زمینه ای . جنبش سبز که جنبش برانداز نیست . جنبش تحول خواه است، تحول از وضعیت موجود به وضعیت مطلوب . ولی اجازه بدهید که از حافظ مدد بگیرم و از اعتمادی که به او داریم در همه ی ایام زندگی مان خط مشی بگیریم یا صحبتی :

عشقت رسد به فریاد گر خود به سان حافظ                      قرآن ز بر بخوانی در چهارده روایت

این چهارده روایت که در واقع حافظ خود درباره ی خودش گفته و آن را با عشق توأم کرده حکایت از این دارد که خیلی می توان به آن اعتماد کرد. فال نیست به فال اعتقاد ندارم چون قرآن کریم هم می فرماید : طائرکم معکم ، خودتان هر چه باشید همان ، گردن کسی نباید چیزی انداخت. بلکه تأسی می گیریم به او :

رسید مژده که ایام غم نخواهد ماند                چنان نماند چنین نیز هم نخواهد ماند

من ار چه در نظر یار خاکسار شدم                 رقیب نیز چنین محترم نخواهد ماند

چو پرده دار به شمشیر میزند همه را                     کسی مقیم حریم حرم نخواهد ماند

چه جای شکر و شکایت ز نقش نیک و بد است                         چو بر صحیفه هستی رقم نخواهد ماند

غنیمتی شمر ای شمع وصل پروانه                 که این معامله تا صبحدم نخواهد ماند

حافظ عزیز مورد اعتماد همه ی ما در شب های چله ، در روزهای عید ، در موقعی که غم و اندوهی داریم ، در موقعی که خوشحال و شاد هستیم ، ” عشق را به فریادمان می رساند” . دلمان می خواهد در این ایام همدیگر را دوست داشته باشیم . قبلا هم گفتیم که جنبش سبز را همه دوست داریم با هیچ کس دشمن نیست ، فقط یک مطالبات و آرمان هایی دارد .

در این آغاز سال می خواهیم که آزادی به سرزمین مان بازگردد ، این تحول حال است . می خواهیم قانون مداری که می توان گفت دویست سیصد سال است که انسان ها به شکل مدرن برای آن تلاش کرده اند مجددا بر سرزمین ما حاکم شود.

تقلبات و شائبه ها کنار رود ، تبعیض در هر شکلی که هست چه تبعیض برای مسائل مادی ، طبقاتی ، اقتصادی ، فرهنگی و تبعیض در مورد مسائل زنان برطرف بشود. آزادی های شخصی و فردی احترام گذاشته شود ، این به معنای این نیست که به جمع و خواسته های جمع احترام نمی گذاریم ولی فرد هم حق دارد و معمولا حکومت های رسمی ایدئولوژیک به فرد حق نمی دهند که برای خود نظر و سلیقه داشته باشد اما جنبش سبز این را می خواهد .

مردم ما در جنبش سبز سازنده ی آن هستند ، جنبش سبز یک کتابخانه نیست که چند کتاب در آن گذاشته باشند .در واقع جنبش سبز همان مردم و آرمان هایش هستند . ما همه با هم هستیم ، ما بی شماریم . مردم ما با همه ی تنوعی که کشور ما دارد ، کشور ما یکی از پیچیده ترین موقعیت های ژئوپولتیک و نژادی و زبانی را دارد ، ولی خدا را شکر قرآن کریم می فرماید :که احترام بگذاریم به این قضیه ، شعوب و قبایل اگر باشید همدیگر را بشناسید . رنگ و زبان ، الوان و السنتکم این ها از آیه الهی است . نشانی از خداوندی است . این تنوع و تکثر بسیار زیباست .

جنبش سبز مجموعه ای از جنبش های زیر مجموعه ی خودش است ، جنبش کارگران ، جنبش معلمان ، جنبش زنان و جنبش های دیگر . و هم چنین مجموعه ای از گروه های مرجع است مثل گروه هنرمندان ، گروه ورزشکاران ، گروه هایی دیگری مثل طرفداران حقوق بشر که البته همه مان هستیم و در این طرف داری همه به نوعی هم پای هم هستیم ، و گروه های مرجع دیگر. جنبش سبز در واقع حکایت یک نورافشانی است ، نورافشانی مردم که نور وجودشان به یک منشور می تابد و تنوع رنگارنگ و قوس و قزحی زیبا در پرده ی تابلو الهی در سطح جامعه ایجاد می کند . جنبش سبز یک جنبش تحول خواه و آزادی خواه است و پیش به سوی آرمان های بلند اسلامی . جنبش سبز جنبش لطیفی است. جنبش خشن نیست ، نمی خواهیم بگوییم ” نرود میخ آهنین در سنگ ” آن را می دانیم که یک ضرب المثل است ولی ما در دنیای مدرن می خواهیم بر همه ی این ها پیشی بگیریم و حرف تازه ای بزنیم و هیچ سنگی را فکر نمی کنیم وجود دارد که راجع به آن میخ آهنین به کار ببریم و امیدواریم همه مان با هم با نرمش پیش رویم و کل ملت ما ، نظام و مردم ما موفق باشند در آن آرمان های بلند.

اما نمی توانم راجع به زنان حرف نزنم . بر تارک آرمان های زنان آزادی ها و رفع تبعیض می درخشد ، این آرمان زنان ایران فقط نیست ، آرمان تمام زنان جهان است منتها برخی از نقاط جهان موفق تر از ما بوده اند در رفع تبعیض ولی ما موفق نبودیم، واقعیت این است . من همیشه حرفم این بوده که انقلاب اسلامی یک پروژه ی ناتمام بود . و امیدوار بودیم که در جمهوری اسلامی آرمان های بلند انقلاب اسلامی و آرمان های بلند حضرت امام خمینی (ره) رهبر کبیر انقلاب در جمهوری اسلامی تحقق پیدا کند ، چون به نحو خاصی انقلاب ما با یک سرعت خاصی موفق شد و ادامه ی آرمان هایش را منتظر بودیم در جمهوری اسلامی انجام بگیرد که آزادی ها بود ، قانون خواهی بود ، مساوات بود ، رفاه مردم بود ، رفع تبعیض های طبقاتی بود و نظایر آنها، ولی نشده . جنبش سبز می خواهد همان ها را دوباره پیگیری کند از جمله مسئله زنان را . زنان ما در شرایط فعلی از تبعیض های زیادی رنج می برند، مثل تبعیض های حقوقی ، تبعیض های فرهنگی ، تبعیض های قانونی و نظایر آنها.

بعضی ها خیال می کنند تا بحث رفع تبعیض پیش می آید و مساوات طلبی ، نقش ها فراموش می شوند و یک جامعه ی خشنی که همه مثل هم می خواهند استالینی عمل کنند ، سرها بریده شود همه اندازه همدیگر شوند و مثل هم . نه این حرف نیست اصلا ، جنبش سبز نقش ها را می شناسد . حتی نه تنها جنبش سبز بلکه تمام فعالیت های رفع تبعیض در سطح جهان نقش ها را می داند و می شناسد . این طور نیست که لطافت ، مادرانگی ، عشق آفرینی ، ایجاد شور و هیجان ، تداوم حیات بشری ، در جنبش سبز فراموش بشود در رفع تبعیض . رفع تبعیض در واقع همان ادبیات دینی ما را می خواهد به یک شکلی در مورد زنان بکار ببرد . ریحانه است ، نه قهرمانه . یعنی لطافت و درخشندگی دارد اما قهرمانانه نباید با آن رفتار کرد .

قهرمان البته در اینجا به معنای ادبیات فارسی مان نیست بلکه یعنی با قهر و خشونت . وقتی تبعیض هست در واقع آن ریحانه اسیر قهرمانه شده است یعنی آن قهرها و شدت هایی که فرهنگ یا یک نظامی ممکن است بر او وارد کند . ما در واقع به طور جدی این قضیه را در کنار تمام آرمان های جنبش سبز پیگیری می کنیم که رفع تبعیض و اعطای آزادی ها به زنان و آن را از قیمومیت درآوردن ( چه قیمومیت قانون باشد چه قیمومیت های دیگر ) خارج کند و زن واقعا در شأن و منزلتی که همه ی فرهنگ های بدیع و ارزشمند جهان برای آن قائل اند ، و از جمله اسلام عزیز خودمان بر آن قائل است ما به آن شأن و منزلت برسانیم هم در قلمرو فرهنگ هم در قلمرو قانون .

در نهایت تبریک می گویم به همه ی انسان های بزرگی که با هزینه های سنگینی که پرداختند این انقلاب کبیر را حفظ کردند ، جنگ تحمیلی را به پیروزی رساندند و جنبش سبز را سرفراز کردند در تمام جهان ، به خانواده های زندانیان ، به خانواده های شهدا در تمام قلمرو تاریخ ایران به ویژه این سی ساله اخیر تبریک عرض می کنم . امیدوارم زندانیان آزاد شوند و بر سر سفره های هفت سین در کنار خانواده های خود بنشینند و به ترجیع بند سبز جنبش سبز که پر از سین های پر شکوه است ، علاوه بر سین های هفت سین ، سین سرفرازی ، سین سعادت ، سین سلامت و سین های خوب دیگر را به عنوان یک زنجیره ی ابدی سبزی های جنبش سبز در کنار خانواده هایشان بر سر سفره ی هفت سین داشته باشند. و ما بی شماریم ، ما با هم هستیم، ما ایستاده ایم.

جنبش سبز هزینه ی سنگینی پرداخت کرده و پای آرمان های خود ایستاده است . منتها این آرمان ها را ما می خواهیم ، مطالبات ما باید تحقق پیدا کند .هر کس این کار کرد فرقی نمی کند ، مهم این است با سرفرازی این آرمان ها که آرمان های خود انقلاب کبیر اسلامی هم هست تحقق پیدا کند و می دانم که حتما چنین خواهد شد و امیدواریم که همه خوشبخت و سعادتمند باشیم .

برای دریافت فایل صوتی پیام نوروزی دکتر زهرا رهنورد می توانید اینجا کلیک کنید

در راستای پیشنهاد های مردمی برای دریافت نسخه موبایل پیام های نوروزی مهندس موسوی و دکتر زهرا رهنورد تیم فنی کلمه این امکان را ایجاد کرده تا در راستای هر شهروند یک رسانه و کمک به گسترش آگاهی امکان دریافت نسخه موبایل پیام ها فراهم گردد.

برای دریافت نسخه موبایل پیام نوروزی اینجا کلیک کنید.


64 پاسخ به “جنبش تحول خواه و آزادی خواه سبز به سوی آرمان های بلند اسلامی پیش می رود‬”

 1. ناشناس گفت:

  هیچ کس به غیر از خدا امید نیست. مگر آنکه ناامید شد.
  امام علی

  امیدوارم عید امسال تان را با امید شروع کنید و تا پیروزی بر استبداد و ارتجاع یک قدم هم عقب نگداریم.
  به امید روزی که همه مردم در این راه سبز هم قدم بشن.
  عیدتان مبارک!
  امید اخوان 20 ساله شهر قدس

 2. هویت گفت:

  درود بر بانوی سبز اول ایران . سال نو مبارک

 3. نويد گفت:

  سلام بر سبز بانوي ايران نوروزتان پيروز

 4. amin گفت:

  همیشه با تو ورهبرمان میر حسینیم ای بانوی ایران زمین نوروز بر شما خجسته باد.

 5. امین گفت:

  درود بر بانوی سبزایران و رهبر سبزمان میرحسین عزیز همیشه باشماییم نوروزتان پیروز

 6. فریدون گفت:

  درود بر شما و همه ایرانیان آزاده. تا رسیدن به بهار آزادی از پای نخواهیم ایستاد.

 7. احمد گفت:

  جنبش لجن تحول خواه هست اما نه احسن حال بلکه افسد حال
  اللهم اهدنا الصراط المستقیم
  حزب فقط حزب علی
  رهبر فقط سید علی

 8. میر گفت:

  درود بر بانوی سبز اول ایران . سال صبر و استقامت بر شما مبارک
  سبز و امیدوار میمانیم با صبر استقامت و روشنگری در سال ۸۹ .

 9. علیرضا گفت:

  درود بر جنبش سبز و حامیان بی شمارش

 10. صبوری گفت:

  درود بر مرد شجاع ومتدین جناب مهندس میر حسین موسوی عزیز خدا نگهدارت . اقای مهندس میر حسین موسوی عزیز با اطلاعات دقیقی که از گوشه وکنار کشور داشته و دارم بحمدالله به ضرس قاطع می گویم حداقل 80 درصد مردم متدین ایران از وضع فعلی بشدت متنفر هستند. خدا نگهدارت جناب مهندس میر حسین عزیز . یا حسین میر حسین

 11. daryoush arami گفت:

  سال نو بر میر حسین و زهرا رهنورد عزیز و همه مردم سبز و غیر سبز مبارک باد!شما باعث سرافرازی و افتخار ما هستید خانوم دکتر

 12. Behruz گفت:

  سلام بر آقای موسوی و خانوم رهنورد ، سال نو شما هم مبارک
  امید که سال نو و سالهای دیگه هم سلامت باشید و این ملت را در راه احقاق حقوق خود و قانون مند کردن کشور ایران و سبز کردن اندیشه های ایرانی یاور باشید
  شما هرگونه بهانه را از دست زورمندان تا به حال گرفته اید که جنبش سبز به خشونت کشیده نشود اما همانطور که میبینید آنها به خاطر منافع خود اهل اصلاح طلبی و گفتگو نیستند و
  گفتگوی تمدن ها را به مسخره میگیرند و به هر بهانه ای آنرا به خشونت میکشند و سپس به گردن جنبش سبز میاندازند
  و هر کسی را هم که دستگیر میکنند معلوم نیست چه نوع شکنجه و یا قرص و دوا مصرف میکنند و به آنها میدهند
  که ان شخص را به تلویزیون بیارند و بر خلاف عقیده خود و جنبش سبز حرف بزند
  هر چند که الان دیگر همه مردم این نوع اعترافات زیر شکنجه را غیر قانونی و غیر قابل باور میدانند اما کماکان انجام میشود
  لذا اینجانب به سهم خود نگران شما عزیزان هستم که شما را دستگیر کنند و اعتراف ساختگی بسازند
  لذا با پوزشش توصیه میکنم که یک الامیه بدهید که هیچگونه اعترافی در آینده از طرف شما در صورت دستگیری احتمالی شما یا آقای کروبی یا جناب خاتمی و بهویژه خانوم رهنورد … از طرف شما نخواهد بود
  و ملت البته باور هم نخواهند کرد اما برای شما همه نگرانند و نمیدانند چه باید کرد و همیشه حرفهای کنونی شما را باور میکنند
  راستی آقای موسوی و خانوم رهنورد هیچ میدانید که دیگه نامتان در تاریخ ایران به نیکی جاودانه یاد خواهد شد ؟ هر چی دیگه بخواهد پیش بیاد تاریخ شما را به نیکی به یاد خواهد داشت چه عیدی ای بهتر از
  این ، کسی میتونه از ایزد و ملتی سبز بگیره؟!
  ایزد یکتا پشتیبان شما و ملت سبز ایران باد

 13. فروغ گفت:

  درود بر جنبش سبز
  استبداد را نفي مي كنيم .
  ياد شهدا گرامي باد

 14. فاطمه:
  “می بینم که متوهمان نه چندان محترم یه دیکتاتور رو رییس جمهور نام نهادند!
  بابا توهم!
  ترکوندینااااا
  شماها بی اکس و امثالهم متوهمید!
  شما شاهکارید”
  یک سوالی از دوست عزیزمان دارم، اگر به گفته شما اقای موسوی که در یک سایت مردم را به شادی و وحدت و صبر و استقامت دعوت میکند دیکتاتور است، پس آنکسی که ماه به ماه ده ها نشریه توبیخ و تعطیل میکند چه نام دارد؟ آنکس که ماه به ماه دسته دسته جوانان این مرز و بوم را به زندان می افکند چه نام دارد؟ کشتن و زدن و مجروح ساختن و ازار و اذیت مردم بی دفاع در خیابان برازنده چه عنوانی است؟ در ضمن دوست عزیز گیریم ما توهم زده باشیم. بازهم ازت سوال میکنم اگر این توهم است پس هاله نور چیست؟ بشقاب پر از غذا برای صندلی خالی چیست؟ نماینده امام زمان بودن نشانه چیست؟ منصوب خدا بودن و تکیه بر مسند حکومت زدن نشانه توهم نیست؟ صد هزار نفر را پنجاه میلیون نفر دیدن نشانه توهم نیست و از طرفی سه میلیون انسان در همان مسیر را دو سه هزار نفر دیدن نشانه توهم نیست؟ ما به گفته رهبرمان اقای موسوی ارج مینهیم و امسال را با صبر و استقامت به پیش میرویم، ببینم شما هم اینقدر مردش هستید که امسال را با کار و همت مضاعف پیش ببرید یا فقط شعار اطاعت میدهید و در عمل …
  البته امیدوارم تعبیرتان از کار و همت مضاعف تلاش و سازندگی باشد و نه فشار و ارعاب و کشتن و بردن و شکنجه و تجاوز.