سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » جنبش سبز اهتمام ویژه ای به خواسته های زنان دارد...

جنبش سبز اهتمام ویژه ای به خواسته های زنان دارد

چکیده :خشونت طلبان باید بدانند آنها همیشه نمی توانند نظریات ارتجاعی خود را به نام اسلام جا بزنند . اسلام دین مترقی است و قابلیت تعامل با دنیای مدرن و اندیشه های جدید را داراست و اجتهاد زنده و پویا فرصت نو آوری و زمانه شناسی را به آن اعطا کرده است/اگر قومی بخواهد سرنوشت خود را تغییر دهد حتما پیروز خواهد شد.درصورت ثابت قدم بودن حتما پیروزی با ما خواهد بود و با جنبش سبز نفس های پر اکسیژنی از آزادی را به ریه های اندیشه و زندگی خواهیم...


کلمه: دکتر زهرا رهنورد ، استاد دانشگاه تهران، نقاش و مجسمه ساز گفته هایش را با آرزوی آزادی همه زندانیان سیاسی بویژه زندانیان زن آغاز می کند.می گوید:”امیدوارم همه زنان زندانی تا پیش از فرا رسیدن سال نو آزاد شوند ،همه آنها از فعالان جنبش زنان تا روزنامه نگاران ، فعالان حقوق بشر و فعالان حقوق کودک تا زنان گمنامی که در کف خیابا نها و در تجمع های اعتراضی بازداشت شده اند و البته دختران دانشجویی که گناهی جز طلب حق خود ندارند.

رهنورد مادران داغدار را هم از یاد نمی برد :”در عین حال همه ما همدل و هم درد مادران عزاداری هستیم که گلهای آنها پرپر شده است .مادران ندا ،سهراب ، سید علی ،اشکان ،کیانوش ،رامین رمضانی ،علیرضا افتخاری ،محرم چگینی ، و مادران شهدای مظلومی چون ناصر امیر نژاد ،ایمان نمازی ، کاوه سبز علی پور و بقیه ای که حتی نامشان را نمی دانیم و همانطور مادران و همسرانی که در حوادث پس از انتخابات عزیزان شان آسیب های جدی دیده اند ،برخی در تظاهرات ها مجروح شده ، بعضی در بازداشتگاهها مورد شکنجه قرار گرفته و برخی ماهها در زندان بوده اند.”

و در آخر هم پیشاپیش سال نو را به همه زنان و مردان آزادی خواه و عدالت خواه تبریک می گوید :”امیدوارم سال آینده ،سال تحقق آزادی، مردمسالاری، عدالت، رفع تبعیض از همه بویژه زنان باشد.”

خبرنگار کلمه در آستانه سال نو مصاحبه مفصلی با دکتر رهنورد انجام داده است ،که می خوانید:

شاید بد نباشد که این مصاحبه را با سوالاتی درباره حوزه زنان و جنبش سبز شروع کنیم .چندی پیش فعالان جنبش زنان با صدور بیانیه ای اعلام کردند که در هیچ یک از بیانیه ها و مواضع نامزدهای معترض از فردای انتخابات به این سو به خواست های زنان توجهی نشده است . این فعالان زن نوشته بودند که ما بر این باوریم که مسایل زنان بخش عمده ای از بحران جاری است و بدون دیدن و ارائه راهکار برای حل آن ،هیچ راه حلی پاسخگو نخواهد بود. به همین دلیل هم گروهی از فعالان جنبش زنان نامه ای انتقادی به آقایان موسوی و کروبی نوشتند . شما در این باره چطور فکر می کنید ؟ آیا واقعا کاندیداها از فردای انتخابات به زنان بی توجهی و بی اعتنایی نشان داده اند ؟

به راستی ما زنان ،چرا باید منتظر دیگران باشیم تا برای ما مادری بکنند؟ خودمان باید پا پیش بگذاریم . از ماجراهای زنان بزرگ تاریخ می توان درس ها گرفت ، خوشبختانه تجربه کمون اولیه هزاران سال پیش از تاریخ کم و بیش در اختیارمان قرار دارد. آن زمان که به قول قران کریم انسانها امت واحدی بودند ،یا به قول نظریه پردازان در آن کمون زنها همه کاره بودند و به قول مدارک باستان شناسی ایزد بانوها و الهه ها بر تارک پرستش ها می درخشیدند.حداقل تاریخ تمدن به ما گفته است که اولین صنعتگران ، پارچه بافان ، سفالگران و کشاورزان ( ونه شکار گران )زنان بوده اند ،البته در آن زمان یک تقسیم کار نانوشته و خود به خودی بود که بر اساس مختصات فیزیکی و شرایط اقتصادی و پرستشی و آیینی زن و مرد ایفای نقش می کردند ، اما در آن زمان زنان اگر نه در راس سر رشته داری امور (چون جامعه مادر سالاری هنوز ثابت نشده ) اما همواره با نقش درجه یک در اداره امور و سر منشا بسیاری از قوانین و مناسبات بوده اند .

اما حالا چرا به آنها تاسی نکنیم و از آنها مدل رفتاری نپذیریم ؟بگذار در هزاره سوم در زمان انتخابات دهم زنان شهروند درجه یک و پس از آن با سرعت نور از مقام و منزلت خود هبوط کنند اما ما همچنان به دنبال آزادی های والا، رفع تبعیض، رفع خشونت، حذف چند همسری و سایر مطالبات خود هستیم و آن را دنبال می کنیم.

نسبت جنبش سبز با مطالبات زنان را در چه می دانید ؟

جنبش سبز و مطالبات زنان در مواردی عمومی انطباق های آرمانی دارند و در مواردی راه زنان خاص و شاخه ای جداگانه می شود . در مورد مطالبات آزادی خواهانه ، عدالت طلبانه، دمکراسی خواهی و قانون گرایی ، مطالبات جنبش مردمی سبز و مطالبات زنان یکی است. اما من می خواهم با قاطعیت بگویم که تجربه اقدامات اصلاحی در جهان و انقلاب های بزرگ نشان داده است که زنان برای مساواتهای جنسیتی –حقوقی باید فعالیت جداگانه و متفاوتی از جنبش های دمکراتیک داشته باشند. نمی توان در ایران آرمانهای رفع تبعیض و رفع خشونت و مساوات طلبی های قانونی در قلمرو” دیه”و “قضاوت “،”حضانت،” ” چند همسری” ،”قوانین طلاق ” ، “تابعیت ” و نظایر آنرا درون جنبش های اصلاحی یا حرکتهای انقلابی به دست آورد. باید مصمم و جداگانه شاخه های زنان ، احزاب و جنبش ها و یا گروه های خاص زنان فعالیت کنند . نه در انقلاب صنعتی ، نه در انقلاب فرانسه و نه در دمکراسی آمریکا و نه در انقلاب شوروی سابق و پس از فروپاشی شوروی و … هیچ گلی به سر زنان زده نشد. آری هیچ گلی به سر زنان زده نشد و زنان همچنان از تبعیض ها و خشونت ها رنج بردند تا خودشان دست به کار شدند و تا حد زیادی احقاق حقوق کردند .

وظیفه جنبش سبز در باره رفع تبعض از زنان چیست ؟

به طور ایده آلی باید بگویم جنبش سبز در هر صورت باید بداند همچون انقلاب اسلامی که زنان پیشتاز بودند در این جنبش هم زنان پیشگامی ، فداکاری و از خود گذشتگی شگفت انگیزی نشان دادند و نباید جنبش ،حساب خود را از زنان جدا کند .باید آرمانهای جنبش زنان را در ادبیات خود لحاظ کند و آنرا بخشی از آرمانهای خود تلقی کند .چنانچه موسوی نیزدر یکی از مصاحبه های خود گفت ما با جنبش زنان ، دوست هستیم و این دوستی یعنی همراهی . اما واقعیت ملاحظات دیگری را نشان می دهد و آن این است که چند جنبش بزرگ مثل جنبش زنان ، جنبش کارگران ،جنبش دانشجویان ، جنبش معلمان ، درون جنبش عظیم سبز قرار دارند که شعارهای عمومی آزادی، رفع تبعیض ، قانون گرایی و دمکراسی خواهی ، ضمن آنکه این جنبش ها را در بر می گیرد اما چه بسا تکیه بر هر یک یا گرایش بیشتر به هر یک از آنان ، خواستها و مطالبات عمومی جنبش را تحت الشعاع قرار می دهد . همانطور که عرض کردم در این میان جنبش زنان ،در عین وحدت با جنبش سبز ، به دلیل ویژگی کثرت گرایی جنبش اما لازم است به طور جداگانه نیز فعال باشد.

در عین حال ، جنبش سبز باید در بیانیه ها و نظرات خود به اهمیت و مطالبات هر یک از این جنبش ها اشاره کنند و خواهان بهبود و پاسخ به مطالبات آنان باشند بدون اینکه از مسیر عمومی منحرف شود .

در اینجا وظیفه دولت چیست ؟

بارها گفته ام ، این دولت نامشروع است ولی در هر حال چون مراحل تنفیذ انجام شده و دولت، خودش، خودش را قبول دارد ، باید به وظایفش عمل کند و بیش از این با بی اعتنایی به مطالبات زنان ، سرکوب زنان، با ارائه لوایح ضد زن ،به نام حمایت از خانواده ، اما به کام عشرت طلبان ، در انهدام خانواده و فلاکت زنان و کودکان ، مصر نباشد . اگر خیلی مدعی دولت بودن است باید و می تواند فورا لوایح ضد زن را پس بگیرد و کار گروهی را برای اعاده حقوق زنان معین کند و طی تعاملی در این رابطه با مجلس و قوه قضاییه با الهام از آرمانهای جنبش زنان عمل کند . اگر چه این گونه کارها از دست این دولت بر نمی آید .

در فضای ایجاد شده پس از انتخابات دهم ریاست جمهوری، مجددأ گروهی از نمایندگان مجلس با حمایت حامیان خود و در شرایطی که کوچکترین اعتراض توسط دانشجویان، معلمان، کارگران و روزنامه نگاران منتقد نسبت به نقض حقوق شهروندان با ارعاب، دستگیری و محاکمات غیرعادلانه همراه بود، تصمیم به تصویب لایحه به اصطلاح حمایت از خانواده گرفتند، چرا در چنین شرایطی آنها برای تصویب چنین قانونی که ، نه تنها از قانون 35 سال پیش یعنی قانون مصوب سال 1353 بسیار عقب تر است،اینقدر مصرند و قصد دارند چندهمسری مردان را قانونی کنند، این همه عجله دارند؟

این یک مقوله بهت انگیزاست. از یک طرف آنها دلشان را صابون زده اند که از آب گل آلود ماهی بگیرند و تا تنور داغ است نان خود را بپزند و نان زنان آزاده این سرزمین را آجر کنند. آنها فکر می کنند جنبش سبز از مسایل زنان غافل است لذا از فرصت استفاده می کنند تا خواست های ارتجاعی خودشان را جامه عمل بپوشانند اما این یک فرصت برای آنهاست و نه علت .بسیار خوب پس علت چیست ؟اصولا ساختار ذهنی این دولت واپس گرا و خشونت جوست. اینها وابسته به جریانی از گروه فشار سرکوبگری هستند که از سالها پیش در زیر بخشی از نا خوداگاه جامعه اسلامی اعمال نفوذ می کردند، قتل های زنجیره ای می کردند ، تهمت می زدند، جو می ساختند ، مخالفین خود را در مجامع کتک می زدند تا محیط بسته ای به وجود آورند . اما امروز این جریان قدرت را در دست دارند و با در دست داشتن اتوریته در مقام اعمال نظر و عمل خود به صورت دل بخواه شان هستند . البته حتی اگر کوته زمانی هم موفق شوند در دراز مدت شکست خواهند خورد . باید بدانند آنها همیشه نمی توانند نظریات ارتجاعی خود را به نام اسلام جا بزنند . اسلام دین مترقی است و قابلیت تعامل با دنیای مدرن و اندیشه های جدید را داراست و اجتهاد زنده و پویا فرصت نو آوری و زمانه شناسی را به آن اعطا کرده است . در مجموع من معتقدم این دولت است که به مجلس فشار می آورد تا این لوایح ضد زن را تصویب کند .

شما در مصاحبه ای اعلام کردید که دولت را به رسمیت نمی شناسید و با آن سازش نمی کنید ،این مصاحبه بازتاب گسترده ای داشت و بسیار موردتوجه قرار گرفت .خودتان دلیل این همه توجه را به این گفته های خودتان در چه می بینید؟

در آن وقت شایعاتی مطرح شده بود مبنی بر اینکه سران جنبش هر یک به نحوی راه سازش پیش گرفته اند که البته این برداشت غلطی بود .شانتاژ روانی از سوی روزنامه های دست راستی محافظه کار (حیفم می اید واژه اصول گرا را برای آنها به کار ببرم .) در جریان بود که ناخنهایشان را به هم میزدند و لبه های قیچی را به هم می کوبیدند و باتوم هایشان را در هوا می چرخاندند و بر کوس موفقیت می زدند که جنبش سبزی ها ترسیدند ، توبه کردند،باختند و نظایر آن تا روحیه مردم را خراب کنند که البته موفق هم نشدند. من به عنوان فردی از جنبش سبز و همدل و همراه مردم حرف مردم را اعلام کردم .نوبر نبود. حرف دل مردمی بود که هر گز حاضر به عقب نشینی نبوده اند و همانها هستند که سران جنبش را به سوی خواست های آزادی خواهانه و دمکراتیک خود هدایت می کنند .

آینده جنبش را چگونه می بینید؟

اگر قومی بخواهد سرنوشت خود را تغییر دهد حتما پیروز خواهد شد این مژده ی قران کریم است یا اگر خدا را یاری دهید او هم شما را یاری خواهد داد و شما را ثابت قدم خواهد کرد . “: ان تنصر الله ینصر کم و یثبت اقدامکم ” این وعده الهی در قرآن مجید است . در صورت ثابت قدم بودن حتما پیروزی با ما خواهد بود و با جنبش سبز نفس های پر اکسیژنی از آزادی را به ریه های اندیشه و زندگی خواهیم فرستاد .

کسانی از وقوع خشونت در چهارشنبه سوری به شدت نگران اند.راهکار شما برای جلوگیری از خشونت چیست؟

چهارشنبه سوری یکی از روزهای ملی و باستانی ایرانی است. روز شادی هاست روزی که زردی چهره ها می سوزد و دود می شود و سرخی و شادی و حیات و آفرینش بهاری گونه ها را گل رنگ می کند. به پاس نوروز و عمو نوروز مهربان و هدیه های آزادیش در این روز قطعا جنبش سبز شاد و سر فراز خواهد بود . اما جنبش سبز جنبش مهربانی و مقاومت و آرامش است . یاد نداها ،سهراب ها ، سید علی ها ، اشکانها و روح الامینی ها و… را گرامی خواهیم داشت و هیچ گونه تندی و خشونتی نخواهیم ورزید . همه مردم را دوست خواهیم داشت ،چه سبز باشند و چه رنگ دیگر .به نظامی ها هم می گوییم شما را هم دوست داریم ، برادر مردم باشید و به آنها گل تقدیم کنید نه باتوم و گلوله . بنابراین اگر خشونتی باشد بدانید از سوی خود حاکمیت است.

طی 9 ماه گذشته حمله به شما زیاد بوده ، گاهی فیزیکی مثل ایام 16 آذر و 22 بهمن و گاهی اهانت ها و تهمت ها و حمله های کلامی در نشریات وابسته به حاکمیت. حتی یکی از سران و سخنگویان مخالفان جنبش سبز گفته بود که شما صهیونیست و طرفدار بهایی ها هستید که فقط افکارتان پوشیده است. فکر می کنید علت این همه خشونت علیه شما چیست ؟

آنها خیلی خوب توانایی های ذهنی ،علمی و اجرایی زنان را می شناسند و به نقش متعهدانه و دلسوزانه من در جنبش سبز واقفند و چون فعلا زندان کردن من برای شان سودی ندارد، پس سعی می کنند به خیال خود مرا در سطح خیابان و در قلمرو رسانه ها شکنجه دهند اما زهی خیال باطل !هنوز جوهر خادم القرانی و سی جلد کتابی که نگاشته ام در ذهن مردم خوب مان خشک نشده که چنین تهمت می زنند . باید بگویم آنچه از ذهن و علم و اجرا دارم تفضل خداست و آنرا متعلق به خودم نمی دانم. به قول قرآن کریم “ذلک من فضل ربی” فقط به آنها می گویم با خدا دادگان ستیزه مکن که خدا داده را خدا داده است.

و ضمنا من از این بیدها نیستم که به آن بادهای سیاه طوفانی جادویی از پا دربیایم . زیرا اکسیژن آزادی خواهی جنبش سبز تمام ریه ها ی روح و جسم مرا سرشار از شوق و وجد و جانفشانی کرده است .

در یکی از همین تهاجم های رسانه ای مخالفان جنبش سبز گفته شده بود که موسوی می خواست در صورت رای آوردن و رییس جمهور شدن رهنورد را به معاون اولی برگزیند آیا این یک حمله به شماست یا تعریف از یک زن ؟

این آقایان دست راستی که این چنین سخن پراکنی می کنند طعم آزادی خواهی ، روشنفکری و هنرمندی را که پیشه من بوده است نچشیده اند که بدانند ما طایفه روشنفکران –هنرمندان و آزادیخواهان اگر آفتاب را هم در دست راست و دفتر و دستک و پست ومقام را هم در دست چپ مان قرار دهند، هر دو را به دامن خود آنها پرتاب می کنیم و به توانایی و شرافت قلم خود و هنر خود و یا دیدن روی سرشار ار نجابت دانشجویان عزیزمان پیوسته در جشن و سرور و رضایت هستیم .در عین حال قبلا هم گفتم من در روند انتخابات حضور فعال را پیشه خود کردم تا از وجوه مغفول قانون اساسی ، آزادی ها ، قانون گرایی و دمکراسی دفاع کنم و باز هم این مطالبات را پی گیری می کنم . اما شاید به قول شما این اقدامات که بیشتر به طنز و فکاهی شبیه است ، تعریف از توانایی یک زن است تا تقبیح او و همین جا به آنها می گویم من نمونه کوچکی از زنان جنبش سبز هستم و قطعا همه زنان جنبش سبز و زنان ایرانی از رهنورد تواناترند. با آنها چه می کنید ؟

خانم رهنورد ،شما بیشتر به عنوان یک زن هنرمند شناخته شده اید و در این سالها فعالیت های زیادی در زمینه نقاشی و مجسمه سازی انجام داده اید که یکی از معروف ترین آنها مجسمه مادر است که از سالها پیش در میدان مادر تهران نصب شده که تبدیل به یکی از مشهورترین مجسمه های دو دهه بعد از انقلاب شد.وقتی دیدید گروهی از مخالفان شما به گردن مجسمه مادر و بچه ،طناب انداخته اند ،دچار چه احساسی شدید؟

ببینید برای هنرمندان ،آثارشان مثل پاره تن شان است.چون با عشق قصه های روح خود را ،زمزمه های خود را ،دردها ،شادی ها ،ناله ها و زاری ها،حرفهایی را که به هیچ کس نمی توانند بگویند ،یا آرمانها و ارزوهایشان را به اثر هنری خود دمیده اند وبا آن نجواها داشته اند.اما وقتی جریانهای واپس گرا،انسان ها را فقط به جرم آزادیخواهی شهید می کنند ،حالا یا با دار زدن ،یا شهید کردن و یا کتک زدن های وحشیانه یا روش های دیگر حالا از رفتار آنها با یک مجسمه برنزی چه انتظاری داریم؟آنها چه فهمی از واژه نرگس عاشقان “که نام این مجسمه است و چه فهمی از مادرانگی و چه فهمی از هنر دارند؟شما دیدید که مردم خوب ما هم واکنش نشان دادند و گفتند اگر مجسمه را سرنگون کنید رهنورد را بر میدان می نشانیم.من هم اکنون برای همه آثار هنری ام نگرانم ،نقاشی ها ،مجسمه ها ،همه در معرض این گونه تهدیدها و رفتارهای وحشیانه قرار دارند.امیدوارم خداوند همه ما را از شر توهم این جریان در امان نگه دارد.

در این ایام چه چیزی جنبش سبز را بیشتر آزرده و چه انتظاری دارید که در آینده تحقق پیدا کند ؟

انقلاب اسلامی با همه شکوه و عظمتش یک پروژه ناتمام بود که می بایست تکمیل آرمانهایش در جمهوری اسلامی تحقق می یافت که فعلا نشده است. بنابراین مقولات آزادی و دمکراسی حقوق زنان و قانون گرایی اینها مطالباتی است که جنبش سبز در پی تحقق آن است .

اما چون پرسیدید جنبش سبز را چه چیزی بیشتر آزرده است از من نخواهید که فهرستی از رنج ها و ناملایمات را که جنبش در طی این ایام چشیده است تنظیم کنم آن وقت مثنوی هفتاد من کاغذ می شود . بلاتشبیه در تاریخ استبداد ، شکستن قلم ها ، بریدن دست ها ، از سرها مناره، از کله ها پشته ثبت شده است . امیدوارم حاکمیت فعلی و جمهوری عزیز ما از بدنامی فجیع و تلخی این چنین عبرت بگیرد و خود را در این رده تاریخ قرار ندهد .

پس چه کند ؟ چه انتظاری داریم؟چگونه راضی خواهیم شد ؟ مهم این است که کار درست انجام شود به دست هر کس که شد مهم نیست. پس انتظار داریم که رژیم روزنامه ها و رسانه ها و روزنامه نگاران و زنان و مردان و جوانان و پیران را آزاد کند و به پادگانهایش گل بفرستد تا به جبران جفاهای گذشته به مردم تقدیم کنند. آن چنان زندانی ها را آزاد کند تا در زندان هایش به جای آدم ها و آزادیخواهان در زنجیر گل بکارد و آنها را به باغ های وسیع سرو و گل و سوسن ، فرهنگسراها و آزمایشگاه های علمی تبدیل کنند و برای شکوفایی تولید ،صنعت و کشاورزی کمربندها را سفت کند تا اشتغال و ازدواج و تحصیل جوانان فزونی یابد . در سطح بین المللی نیز با سیاستهای حساب شده و دوستانه اما از دیدگاه منافع ملی موجب سر افرازی ملی شود . مطالبات جنبش های زنان ، کارگران ، معلمان و هنرمندان را بر اورده کند .آزادی قلم و بیان واندیشه را تضمین کند و این کارها و بیش از آن از دست و قلم و قدم هر نظام دلسوزی بر می آید .اما جنبش سبز در میان این جنبش ها اهتمام ویژه ای به خواسته های جنبش زنان دارد.جنبش سبز خواهان آزادی همه زندانیان بویژه زنان زندانی است که این روزها همسران ،مادران و فرزندان شان چشم به راهها آنها هستند.


91 پاسخ به “جنبش سبز اهتمام ویژه ای به خواسته های زنان دارد”

 1. parsa گفت:

  sabzim, sabzim, piroozim

 2. خدا هدایتتان کند گفت:

  خدا را شکر که دشمنان ما نادانند

  مولا جان یا صاحب الزمان میدانم با این جماعت دو رو خیلی غریب تر از آن هستی که فکرش را کنیم

 3. تبریک میگم به سایت کلمه که شعارش دموکراسی و آزادی بیان است ولی اکنون آنچه را که شاهدم سانسور کامنتهایی است که در ان فقط اعتراض کوچکی داشتم هرچند که عالم اینترنت اینقدر بزرگ هست که سخنی ناشنیده باقی نماند. من هنوز معتقدم نباید به این رویه پیش برویم، پیشگامان و پیشتازان جنبش سبز ما فقط و فقط شهدایمان هستند. میتوانید نظراتم را به گونه ای مفصل در وبلاگم بخوانید.

 4. ناشناس گفت:

  جنبش سبز ما
  کدام دمکراسی و ازادی .

 5. ناشناس گفت:

  می گوئید جنبش سبز جنبش صلح و دوستی می باشد حالا برای ما اعلام دارید که کدام صلح و دوستی !!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 6. مانی گفت:

  دوست عزیز نظر شما کاملا اشتباه است و بر خلاف افکار مهندس موسوی و زهرا رهنورد است. در ضمن هیچ یک از بازدیدکنندگان گفته شما رو تایید نکرد.

  در کل نظر شما ربطی به صحبت های پروفسور زهرا رهنورد ندارد.

 7. ناشناس گفت:

  مرگ بر کسی که بر علیه این مردم و نظام فعالیت می کند

 8. حسين گفت:

  درود بر شير مردان و شيرزنان اصلاح طلب

 9. من گفت:

  بله منم با” جنبش سبز ما “موافقم. مثل اینکه سایت کلمه موافقها رو بیشتر از مخالفها سانسور میکنه. هر نظری که توش ایرادی از جنبش سبز یا از شخص موسوی یا همسر ایشون گرفته بشه درج نمیشه. چون به مذاق آقایون کلمه ای خوش نمیاد کسی ازشون انتقاد کنه. آقایونی که خیلی ادعای آزادی دارید یه کمی خجالت بکشید. با این سانسور بازیها به هیچ جا نمیرسید. لطفا هم بهانه نیارید که چون حجم نظرات زیاده بعضیهاش درج نمیشه و از دستتون در میره. بگین دوست نداریم کسی بهمون بگه بالای چشمت ابروه.

 10. جنبش سبز ما گفت:

  جناب اقای مانی چرا دنبال این هستید که یکی حرفتان را تایید کند؟ مگر باید دچار ضعف شخصیتی باشم که نیازمند تایید کسی باشم. اگر فقط دنبال تعریف و تمجید و به به یکدیگر باشیم اصلا چرا و برای چه داریم مبارزه میکنیم؟ ما اینجا هستیم که جلوی این چاپلوسیهای کورکورانه را بگیریم در ضمن اگر قبول میکنی که نباید غیر از شهدا کسی را به عنوان پیشتاز و پیشگام این جنبش بنامیم. بحث را تمام میکنم. ولی خانم رهنورد فرموده که زنان پیشتاز و پیشگام این جنبش هستند و من با این جمله مخالفم و اعتقاد راسخ دارم که پیشگام و پیشتاز این جنبش شهدا، پدر و مادر داغدارشان و زندانیان صبورمان هستند. ولی مثل اینکه شما متن را کامل نخوانده اید و خیلی کلی نظر اینجانب را رد میکنی.

 11. ایمان گفت:

  خطاب به جنبش سبز ما!

  دوست محترم شما اولین کسی نیستید که گرفتار سانسور کلمه شده اید. من هم بارها نوشته ام. تازه با زبان اعتراض نبوده تنها کمی ایراد و اشکال های کوچک بوده. گمان کردم شاید نظرهایم نمی رسد. اما دیدم در یکی از خبرها که از گوینده تعریف و تمجیدی کرده بودم نظرم گذاشته شده و جای دیگر که به خانم رهنورد ایرادی گرفتم ابدا درج نشد.
  این جماعت فقط خودشان را می بینند و دم از آزادی می زنند. البته ما هم صبرمان زیاد است. و ضمنا از این چیزها زیاد دیده ایم. ما در دامان انقلاب بزرگ شده ایم. با نام امام و با عشق امام بزرگ شده ایم. ما زیر توپ و بمب و موشک دشمن متجاوز بزرگ شده ایم. کم سختی نکشیده ایم و بی تجربه نیستیم که چند انسانی که تنها نامی از آزادی می شناسند و به ژرفای این واژه زیبا پی نبرده اند ما را از میدان بدر کنند. من هم وبلاگ دارم و حرفهایم را در آن می نویسم. نیازی نیست برای رساندن حق به دیگران از این سایت خودبین بهره ای ببریم.
  امیدوارم مردم ایران روزی معنی حقیقی آزادی را درک کنند. زیرا هنوز در تارهای تعصب و افکار بسته ای که خود به دور خود می تنند گرفتارند. حق یار حق جویان باشد.

 12. متین سبز گفت:

  درود بر تمامی زنان سبز ایران
  و در ادامه
  خبر بیماری حسین شریعتمداری بسیاری از مردم را شاد کرد کسانی که سالها مورد هجو و هتک او واقع شده بودند کسانی که از زخم زبان او مصون نبودند حسین شریعتمداری از کسانی است که مردم از زبان و قلم او آسایش ندارند او راس فتنه و فتنه گران است اما من برای سلامتی او دعا می کنم، او نباید بمیرد من روزی را می بینم که او و امثال او را در محکمه ی عدل ملت محاکمه کنیم.

 13. جنبش سبز ما گفت:

  در ضمن خدمت این برادر ناشناس بگم که اگر میخواهید پوزه ابرقدرتی را به خاک بمالید نیازمند اتحادید و برای داشتن اتحاد باید نظر مخالف را بپذیری… این مرگ بر و مرگ بر گفتن شما اینجا چه مجالی داشت؟؟؟

 14. روشنک گفت:

  سلام میکنم به سایت کلمه امیدوارم که هم حال شما و هم حال استاد میر حسین موسوی خوب باشه. (انشالله)

  با تشکر از پاسخ شما. بله من هم احساس کردم که مشکل فنی بود.

  اقا مانی من خودم هم نمیدونم چرا همیشه برای من سوال پیش میاد:->
  ولی خوب انشالله از حالا به بعد سوال بی پاسخ نمیکنم;->
  واقعا متاسفم برای این افرادی که میان اینجا دروغ مینویسند .
  اقای (ناشناس) ببخشید ها ولی شما ظارا این 9 ماه خواب بودی یا کور بودید و خیلی از وقایع تو جامعه به چشم شما نخورده
  هر چی باشه بهتر بعضی ها هستیم که در روز روشن در حق مردم ایران خیانت میکنند. گفتنش طول خواهد کشید.
  حالا شاید شما خودتون رو زدید به اون راه که خیلی هم راه منحرفی است.
  یا اینکه اهل سیاست نیستید و کار خوب به بد رو تشخیص نمیدید.
  به نظر من اصلا سایت کلمه سانسور نمیکنه و این شما ها هستید که با کارهای واقعا خنده دار هم سانسور میکنید و هم باعث میشوید که مرغ پخته را به خنده می اندازد.

  من که تا حالا در سایت کلمه سانسور از همه نظر ندیدم .

 15. امير گفت:

  شهيد امير جوادي فر قطعه 211 رديف 42 شماره 10
  شهيد محمد كامراني قطعه 221 رديف 27 شماره 29
  شهيد محسن روح الاميني قطعه 22 رديف10 شماره 33
  لطفا اطلاع رساني كنيد .مخصوصا كه امير خواهر و مادر ندارد.

 16. سامان گفت:

  مهندس موسوی منتظر پیام تبریک عید و نام زیبایی که برای سال جدید انتخاب میکنی هستیم
  زنده باشی رییس جمهور قانونی کشور

 17. خاطره گفت:

  روز زن بر بانوي سبز ايران مبارك تو آزادگي و اقتدار را به زنان بي پناه ايران آموختي

 18. مانی گفت:

  اقای ایمان. منظورت از “این جماعت” یعنی سایت کلمه است؟ بابا شما دیگه کی هستید.

  خوب رفیق تو که با نوشته خودت , الان تابلو کردی که کاملا مخالف این سایت و جنبش هستید. پس چرا دیگه میایید کامنت میزارید؟
  من نمیدونم واقعا چه اشکال و ایرادی وجود دارد که شما هر دقیقه دم از اون میزنید.

  رفیق بزار بهت بگم. هر سایتی یک اصول و قانونی برای خودش داره. در حال حاظر سایت کلمه اولین سایت پر بازدید داخل کشور با روزانه حدود 2 ملیون بازدید است. ما بر اساس خیلی از شواهد میگوییم که سایت کلمه به هیچ عنوان سانسور نمیکند. در این شک نکنید.
  شما میتونید برید به دیگر سایت های جنبش و حتی مخالفان جنبش. ببینید اصلا نظری تایید میکنند؟
  سایت کلمه اکثریت نظرات را تایید میکند و تا حالا کم سانسوری بوده. ولی شما انتظار نداشته باشید که نظرات توهین به افراد درون حاکمیت را , سایت کلمه تایید بکند. شما اگر انتقادی از سایت کلمه دارید. میتوانید برای سایت ایمل ارسال بکنید. ولی این جا سایت کلمه فقط و فقط نظراتی که مربوط به پست منتشر شده است رو تایید میکند. من تا حالا حدود 150 کامنت برای سایت کلمه ارسال کردم که فک کنم حدود 145 اون ها تایید شده , و اصلا هم انتظار تایید اون 5 تا باقیمانده رو نداشتم. چون خودم قبول دارم که تند نوشته بودم .

  با تند نوشتن به جایی نخواهیم رسید. باید خودمون اون پستی رو که سایت کلمه منتشر میکند را , تحلیل بکنیم . نه اینکه بیاییم حالا با اون پست عصاب خودمون رو خورد بکنیم و همه نوع حرفی رو بنویسیم . و حالا انتظار داشته باشیم که تایید شود.

  این رو بدونید که سایت کلمه الان یکی از محبوبترین سایت های ایرانی است و شاهد هستیم که الان حدود 8 ماه از فعالیت سایت کلمه گذشته و پر بیننده ترین سایت در اینترنت ایران است . و این هشداری به عوامل فیلترینگ است , که با فیلتر کردن به جایی نخواهند رسید. اگر به جایی میرسیدند حالا سایت کلمه روزنانه 2 ملیون بازدید نداشت.

  خانوم روشنک من اصلا منظوری نداشم:-)
  نه اتفاقا خیلی سوالات خوبی رو پرسیدید ما که استفاده کردیم:-)

  طالب سبزم، نه ارکان ريا
  بهر حفظ موسوي مهدي بيا

 19. ایمان گفت:

  روشنک عزیز ! ظاهرا خیلی عجولانه و بدون تفکر درست می نویسی. اولین گام برای بدست آوردن آزادی حقیقی این است که ” تعقل و تفکر” را بیاموزیم. ما باید یاد بگیریم فکر کنیم و سپس سخن بگوییم. ما باید بیاموزیم چگونه از ” عقل” این نعمت بزرگ خدادادی که متاسفانه به شکل خطرناکی معطل مانده استفاده کنیم. ما باید یاد بگیریم وقتی حرف کسی را می خوانیم ابتدا خوب روی آن فکر کنیم و تمام جوانبش را بسنجیم. بفهمیم که آیا حق است یا باطل (این خودش راه طولانی است). هیچ ملتی بدون تعقل و بکارگیری اندیشه سلیم راه به جایی نبرده است. ما نیز در این قانون استثنا نیستیم. این کشورهای غربی که به قول دوست عزیز در پیشرفت های مادی شان می تازند از همین نیروی خارق العاده عقل بهره جسته اند.
  عقل می گوید به مخالف خود هرچند سخنش ناخوشایندت باشد اجازه سخن گویی بده. عقل می گوید برای تداوم حکومت باید با مردم هرچند مخالف شما باشند مهربان بود. عقل می گوید نباید گمان کرد که تنها سخن تو درست است. چه بسا تو در اشتباه باشی و مخاطبت که افکارش را قبول نداری در مواردی درست بگوید.
  و اینک با کمال تاسف و اندوه می بینم که جنبش سبز (شاید هم تنها گروهی از آنان) تا حدی دچار تک روی و یک سویه نگری شده است که البته رفتارهای حکومت در آن بی تاثیر نبوده است. بهتر است به سرانجام چنین رفتاری بیاندیشیم. ما هنوز گرفتار استبدادیم. در آخر می خواهم برای جوانان پاک ایران که دوست عزیزمان محل دفنشان را نوشته است فاتحه ای بخوانیم.

 20. بهمن گفت:

  درود بر بانوی سبز
  زنده باد جنبش سبز ایران
  به امید پیروزی

 21. نجفی گفت:

  نقد کنید . انتقاد کنید. همه ما ممکن است اشتباه کنیم.
  میرحسین و رهنورد و خاتمی و کروبی و سایت کلمه و حزب فلان و انجمن بهمان و نجفی و مانی و جنبش سبز ما و ایمان و ووووو همه و همه ممکن است اشتباه کنیم .
  انتقاد کنیم . اما با احترام. هیچ لزومی ندارد شخصیت افراد یا گروهها را زیر سؤال ببریم.
  سایت کلمه سانسور می کند. بله. حتی نظرات منقدان خودش را گاهی سانسور می کند. با اینحال من دوستش دارم و “هوم پیج” جستجوگرم قرارش داده ام.
  اما کسی دیگر می تواند دوستش نداشته باشد. این که اشکالی ندارد.
  میرحسین به درستی گفت ما دوستدار مخالفان خودمان هم هستیم و خاتمی گفت زنده باد مخالف من.
  گفتنش راحت است و انجام دادنش سخت:
  این که مخالف خود را دوست بداریم.
  پس بیایید تمرین کنیم که ابتدا موافقان خود را علیرغم انتقادات تلخشان دوست بداریم و به چشم دوست خود به آنها بنگریم.
  البته هیچ لزومی هم ندارد که هر انتقادی درست باشد و شخص یا گروهی که مورد انتقاد قرار گرفته آن را بپذیرد.
  انتقاد کنیم.
  اظهارنظر کنیم.
  به هم احترام بگزاریم.
  کمتر تمجید کنیم.

 22. حمید گفت:

  سلام به همه کسانی که دل سبز دارند .
  یک پیشنهاد :
  در آستانه عید باستانی نوروز بیایید اس ام اس هایی برای تبریک این عید و با تلفیق جنبش سبز تهیه کنیم
  و در این روز به همه دوستان و اشنیان ارسال کنیم .

 23. من گفت:

  با درود بر بانوی بزرگوار خانم رهنورد. از میان صحبتهای ایشون یک مشکلی برای من پیش اومد. منظور خانم رهنورد از رفع تبعیضها کدوم تبعیضهاست؟ در مورد قانون چند همسری با ایشون موافقم ولی در مورد قوانین دیگه همونطور که خودشون گفتن قوانین دیه و قضاوت و … اینا همشون قوانینی هستند که تو قرآن اومده. آیا جنبش سبز در صدد حذف این قانونهاست؟ دیه نامساوی زن و مرد و اینکه زنان حق قضاوت ندارند و…. اینا همشون قوانین خدا هستند. من تو این قضیه موندم که آیا خانم رهنورد مخالف این قوانین هستند؟

 24. ندا گفت:

  اقای “ایمان ” از کجا می دونی روشنک نظراتشو عجولانه و بدون تفکر می نویسه؟!؟!

  شما که دم از تفکر می زنی انصافاً چقدر رو نظر روشنک و سایرین فکر کردی و این متنو نوشتی؟

  خودت گفتی فهمیدن اینکه حق است یا باطل راه طولانی است

  خودت گفتی چه بسا تو در اشتباه باشی و مخاطبت که افکارش را قبول نداری در مواردی درست بگوید.

  به حرفای خودت فکر کن بعد به حرفای روشنک جون فکر کن به سخنان دکتر رهنورد به نظرات دوستان

  به همه فکر کن شاید به این رسیدی که اون کسایی که فکر می کنی دچار تک روی و یک سویه نگری نشده اند

  شاید هم به این نرسی ولی مطمئنم که به این می رسی که نباید زود قضاوت کنی چون ممکنه برداشتت از نظر دیگری غلط بوده باشه

 25. fks گفت:


  ‫ هر روزتان نوروز نوروزتان پیروز

  ‫نوروز جشن آفرینش انسان ، روز تولد بهار ، زایش و نوگشت طبیعت.
  ‫آئین شکوهمند ملی و باستانی ، جشن ملی و با شکوه.
  ‫جشن اتحاد و همبستگی ، جشن وفاداری و استقامت.
  ‫جشن لبریز ساختن دلها از گل های شادی و امید.
  ‫جشن مهر و زدایش کینه و کدورت ها از دل ها.
  ‫جشن رویش دوباره گیاهان و سبز شدن طبیعت.
  ‫جشن تبلور خوی و خصلت نیک در انسان ایرانی.

  ‫نوروز از نادرترین سنت ها ئی است که دوام و پا یداری ملی ایرانیان را در طول چند هزار سال تاریخ تداوم بخشید. راز پایداری و جاودانگی چند هزار سا له ی نوروز در جاذبه درونی آن نهفته است.

  ‫ساقیا برخیز و در ده جام را خاک بر سر کن غم ایام را

 26. من گفت:

  خدمت روشنک خانم عرض شود : دوست عزیز جملتون رو معنی کنید “من که تا حالا در سایت کلمه سانسور از همه نظر ندیدم .” شما از کجا میدونید که کلمه سانسور نمیکنه؟ حتما چون همه نظرات شما رو میذاره فرمودید که کلمه سانسور چی نیست. با نظر “ایمان” هم کاملا موافقم. مسئولان سایت کلمه نمیدونن که ما الان هر بدبختی میکشیم نتیجه 20 سال بت سازیمون هست. الآن هم قطعا اشکال ها و ایراداتی در جنبش سبز وجود داره ولی کو گوش شنوا. به محض اینکه یه کلمه حرف میزنی نظرمون یا کامل حذف میشه یا اینکه جاهایی که اسم بعضی حضرات هست نقطه چین گذاشته میشه. واقعا آدم نمیدونه چی بگه. این نهایت بی احترامی به نظر یک بیننده هست. من که دیگه سعی میکنم اینورا آفتابی نشم.
  ==
  کلمه: سیاست کلمه در بررسی نظرها به هیچ وجه سانسور نیست اما درصورتیکه توهینی به اشخاص شود حتی اگر آن فرد از مخالفان باشد نظر تائید نمی شود.یا اگر مطلب بدون سندی مطرح شود که اعتبار نداشته باشد نیز مورد تائید قرار نمی گیرد. دوستان بسیار زیادی هر روز زیر اخبار نظر می گذارند. همراهان همیشگی سایت حتی در قامت منتقد با این سیاست ها آشنا هستند و رعایت می کنند.دوستان بهتر است نظرات درباره مصاحبه خانم دکتر رهنورد پیگیری شود.

 27. علي گفت:

  سلام
  خداوند شما را كه چشمهايتان رابسته ايد راهنمائي كند كه از گمراهان نمانيد!!!!

 28. آرزومند گفت:

  با سلام ! من یک پرسشی از همه هم میهنان عزیزم دارم: آیا ما مسلمانیم؟؟؟؟ پاسخ فرضی : بله. خوب پس ما باید به تمام احکام و قوانین اسلام معتقد باشیم. اینکه قسمتی را بگیریم و عمل کنیم و به بخشی دیگر معتقد نباشیم هیچ معنایی ندارد و نزد خدا چنین دینی ارزشی ندارد. خداوند همواره یهود را به خاطر همین صفت سرزنش می کند: ” نؤمن ببعضو نکفر ببعض” و ” الذین جعلوا القرآن عضین” یعنی آنها قرآن را پاره پاره کردند. به این شکل که به برخی از آن ایمان داشتند و به برخی دیگر کفر می ورزیدند.

  خوب حالا ما مردم ایران -چه زن و چه مرد- باید تکلیف خودمان را روشن کنیم. بالاخره اسلام را می خواهیم یا نه؟؟؟؟

  اسلام یعنی هر آنچه که خداوند نازل فرموده که سخن گوی بدون تردید آن قرآن است. البته من درباره سخنان خانم رهنورد نمی خواهم تحلیلی ارائه کنم. ولی این طرز تفکری که وجود دارد در مورد تفاوت زن ومرد در :

  1- ارث 2- دیه 3- شهادت 4- قصاص 5- حق طلاق 6- پوشش 7- و بعضی موارد دیگر

  دست کم حکم 2 یا 3 مورد از این مسائل در قرآن مستقیم ذکر شده : ارث و شهادت و پوشش. خوب اگر ما مسلمانیم که باید سمعا و طاعة بگوییم چشم و بدانیم که خداوند جهان با کسی فامیلی و رفاقت ندارد که بخواهد عمدا علیه زن و له مرد حکم صادر کند و مسلما برای تمام این تفاوتها حکمتهایی هست که برخی از آنها را تا حدی درک می کنیم و بعضی دانشمندان و متفکران بزرگ از جمله شهید مطهری درباره آنها سخن رانده اند. ( و همچنان می توانیم به این حکمتها فکر کنیم و آنها را استخراج کنیم)

  اگر هم به این حکمها اعتراضی داریم و یا فکر می کنیم که حکم صریح قرآن می تواند بنا به دلخواه ما و گذشت زمان تغییر کند – چون به مذاقمان خوش نیست یا اینکه چون احکام خدا را ناقص و یکطرفه اجرا می کنیم و بعد تقصیر را از حکم اسلام می دانیم و نه یک سویه قضاوت کردن خودمان- بله اگر به این احکام اعتراض داریم پس بدانیم که مسلمان نیستیم یعنی مسلمان درست حسابی نیستیم.

  چون مسلمان واقعی به حکم خدای خود شک نمی کند بلکه به تواناییها و عقل ناقص خود شک می کند. امیدوارم دوستان بخوانند و فکر کنند.

 29. ایمان گفت:

  خیلی خیلی از دیدن و خواندن نظر جناب ” مانی” خوشحال شدم. نه اینکه بگویم کاملا قبول کرده ام بلکه از اینکه یک واکنش دیدم شاد شدم. البته ایشان کاملا محترمانه و بجا نوشته اند و من واقعا متشکرم. بله من که نمی گویم من اشتباه نکرده ام. ولی آخر شما که نمی دانید من چه نوشته بودم هموطن عزیز! به هر حال شما راست می گویید من نباید سبب اعصاب خردی خودم و دیگران شوم و از اینکه به من این تذکر را دادید متشکرم.
  اینکه کلمه تنها نظرهایی را درج می کند که در رابطه با موضوع باشد هم کار درستی است. اما نظر من هم در رابطه با موضوع بود و پرت نبود. به هر حال گذشت.
  هموطن عزیز! من نه با شما نه با جنبش سبز و نه با سایت و نه با هیچکس بی آزاری مخالف و دشمن و از این حرفها نیستم. اصلا از کلمه دشمن بیزارم. من می خواهم بگویم آزادی واقعی این است که همه حرف بزنند.
  هموطن عزیز! من البته نمی دانم شما در چه گروه سنی هستید. ولی من از جوانان این نسل خیلی بهتر میرحسین را می شناسم. من با نام میرحسین بزرگ شده ام. می بینید که حتی ما بچه های دوران جنگ عادت کرده ایم او را با نام کوچکش صدا بزنیم. میر حسین را با تمام اخلاص و صمیمیتش و نزدیکیش با امام و سختی هایی که در دوران جنگ کشید تا دولت زیر بار جنگ و آوارگی هموطنانمان و ده ها سختی دیگر را ادراه کند… می شناسم. بنا براین فکر نکنید که من مثلا با جنبش مخالفم چون اعتراض و انتقاد کرده ام.

  امیرالمؤمنین فرمود عیبهای مرا به من بگویید. او که ارکان الهدی بود و العروة الوثقی این چنین می گفت. پس اگر من نوعی اعتراضی می کنم ناراحت نشوید و فوری برچسب مخالف نزنید. ما همه با هم متحد هستیم حتی اگر در دین یکی نباشیم در میهن دوستی یکی هستیم. بنابراین من هم یک دوست هستم و از نظر یک دوست یکی دو بار انتقادهایی نوشتم ولی با کمال تعجب دیدم تنها نظرهایی از من که شامل تمجید است درج می شود و نظرهای انتقادی نه. خوب حال فهمیدم که این مرام سایت کلمه است. و به هر حال ممنون.

 30. روشنک گفت:

  سلام میکنم به سایت کلمه و سردبیر محترم سایت امیدوارم که هم حال شما و هم حال استاد میر حسین موسوی خوب باشه (انشالله)
  اقا مانی خوب هستید شما؟ اقا مانی خوب من هم اون حرف شما رو منظور نگرفتم:-ء> گفتید (بیشتر سوال میکنید تا نظر میزارید)
  نه اصلا سو تفاهمی نشه ها:-ء> شما خیلی خوب مینویسد.
  بچه ها راستی به یاد گفته های مهندس موسوی باشید. روز 4 شنبه سوری به خیابان ها نرویم.
  اقای (من) بهتر است اگر انتقادی داشتید به سایت کلمه ایمل بکنید.
  به این موضوع ایمان دارم که هیچ سانسوری در سایت کلمه نیست.

 31. ندا گفت:

  سلام بر همه ی دوستان

  خانم دکتر رهنورد خواهشاً خودتون جواب افرادی با تفکر ” آرزومند اسفند ۲۳م, ۱۳۸۸ at ۳:۴۴ ب.ظ ” با کلام شیوای خودتون بدین

  من به عنوان یه فرد عادی جامعه هم می تونم جواب ایشون رو بدم ولی اصولاً ما فکر می کنیم همیشه حرف خودمون درسته و

  حرف هر کسی رو قبول نمی کنیم.نظرات رو بخونید همه محکم رو حرفشون ایستادن! من امیدوارم حرف شما رو به عنوان کسی

  که 30 جلد کتاب به چاپ رسوندین قبول کنند. (می دونم قبول نمی کنن چون نمی خوان که قبول کنن ولی شما جوابشون رودر هر
  صورت بدید)

  البته دوستان اگه یه ذره کتاب بخونن(مثل کتابهای دکتر رهنورد) به جواب خیلی از سوالاتشون می رسن

  درود بر بانوی سبز ایران

 32. طاها گفت:

  خانم دکتر سلام
  خواستم بگم از اینکه شما را شناختم و کتابهایی که سالها پیش نوشتید رو خوندم خیلی خوشحالم

 33. من هنوز به این جمله که زنان در این جنبش پیشتاز و پیشگامند اعتراض دارم و این نشاندهنده تبعیض جنسی در نشان دادن بافت این جنبش مردمی است. نام زنان، مردان، مسلمانان، اقلیتهای مذهبی، کارگران، اساتید دانشگاه وغیره باید در کنار هم به نیکی یاد شود. هرچند در این جنبش همه قبول داریم که روزنامه نگاران و دانشجویان بیش از اقشار دیگر هزینه داده اند و از این گروه پیشگامتر، شهدایمان و پدر و مادر داغدارشان هستند… اینکه در این سالها در حق زنان ما ستم شده هیچ شکی ندارم ولی آیا در حق مردان ما ظلمی نشده؟ اگر یک زن در مورد انتخاب پوشش این سالها تحت فشار بوده و آن را یک ظلم تلقی میکند آیا گذراندن دوسال از عمر یک جوان در پادگانها دور از خانواده به بهانه مرد شدن و سرباز وطن پروراندن ظلم نیست؟ چرا فکر میکنید در حق پسران این مرز و بوم کوتاهی صورت نگرفته؟ اگر بیان نمیشود آیا نیست؟ چرا باید بیان گردد که جنبش سبز اهتمام ویژه ای به خواسته های زنان دارد. لابد اهتمام غیرویژه اش برای سایر اقشار و طیفهای این جنبش مردمی است. اصلا اهتمام ویژه و اهتمام غیرویژه در جنبشی تبعیض ستیز چه معنی دارد. آیا این همان تبعیضی نیست که برای از بین بردن آن داریم مبارزه میکنیم؟ آیا فقط صورتش را عوض نکرده ایم. من در حسن نیت خانم رهنورد هیچ شکی ندارم ولی همه ما در بدنه این جنبش دنبال این ربع تبعیض هستیم نه تبعیض سازی. به امید ایران بدون زندانی و بدون تبعیض.

 34. ما گفت:

  دوستان خواهشاً کسی جواب “جنبش سبز ما” رو نده
  همه ی نظرات رو خوندم فکر می کنم حرفهای ایشون ربطی به صحبتهای خانم رهنورد نداره و ما رو از مسیر اصلی بحث
  خارج می کنه

  لطفاً این بحث رو که کلمه سانسور می کنه یا نمی کنه رو هم بی خیال شید

  بهتر نقد و نظراتمون پیرامون صحبتهای دکتر رهنورد باشه

  از سایت کلمه هم خواهش می کنم یه نظر خواهی در مورد این که این سایت سانسور می کنه یا نه بزارید تا جداگانه در این مورد بحث بشه

  یا حسین میر حسین

 35. سرکار خانم یا جناب آقای ما… ممنون از اینکه نظرم را بی ارزش، بی ربط و و منحرف کننده خواندید. سخنان خانم رهنورد را پسندیده ام، ولی به یکی دو مورد اعتراضی داشتم که عینا نقل از ایشونه و من پیرامون نقل ایشون صحبت کردم. نظر شما هم برای من محترم است ولی کاش همانطور که سخن خانم رهنورد برای من محترم بود و من محترمانه سخن ایشون رو نقد کردم شما هم اصل “احترام به نظر مخالف” را رعایت میکردید و البته خوشحال میشدم اگر در مورد نظراتی که گذاشتم جواب منطقی می یافتم. و باید بگویم از اینکه دیگران را به بی جواب گذاردن نظرم ترغیب میکنید در شگفتم. سرکوب سخن مخالف، تحریم بیان معترض و همچنین بی پاسخ گذاردن نظر منتقد، سیاستی است که ما در بدنه جنبش سبز با آن مبارزه میکنیم، وقتی در رسانه های سبز بخواهیم این سیاست را بین خودمان تبلیغ و اجرا کنیم نباید از رسانه های سیاه توقع رفتار دیگری داشته باشیم. در مورد سانسور سایت کلمه هم باید بگویم که تمامی نظراتی که گذاشته ام همه تایید شده غیر از یکی، که دیروز نظر مشابه آن را گذاردم که تایید شد. شاید هم مسئله ای دیگر غیر از سانسور سایت کلمه موجب عدم انتشار نظرم بود (نظیر مشکلات اینترنتی) که با قضاوت زود مبنی بر سانسور شدنش چنین سخنی گفته بودم. به هرحال از سایت کلمه عذر میخوام اگر چنین نکرده اند. باز هم در آخر میگویم پیشتاز و پیشگام جنبش سبز، زنان نیستند. شهدایمان، خانواده های داغدارشان و زندانیان دربندمان پیشتاز این جنبش هستند و جنبش سبز مردمی ما باید برای احقاق حقوق و اعطای خواسته ها و نیازهای همه اقشار اهتمام بورزد. اهتمام ویژه و غیرویژه تبعیض آمیز است. هرچند که من میدانم وقتی به مرحله عمل برسد هرگز جنبش سبز تبعیض آمیز رفتار نخواهد کرد.

 36. ما گفت:

  سلام از “جنبش سبز ما”معذرت می خوام.راستش با تکرار یک جمله حسابی اعصابم رو خورد کردی
  من بی احترامی نکردم وگرنه سایت کلمه نظر منو نمی ذاشت
  “سرکوب سخن مخالف، تحریم بیان معترض و همچنین بی پاسخ گذاردن نظر منتقد” چه خبره!!!! مگه چی گفتم
  این جوری که شما منو متهم کردین محاربمو باید اعدام بشم!!
  “هرچند که من میدانم وقتی به مرحله عمل برسد هرگز جنبش سبز تبعیض آمیز رفتار نخواهد کرد.”
  اگه می دونی پس چرا بیخودی بحث می کنی!!

  واقعاً نمی خواستم جوابتون رو بدم ولی باید از خودم دفاع می کردم

  یا حسین میر حسین

 37. hossein گفت:

  منتظر پیام ویدیویی هستییییییییییییییییییمممم
  روز اول سال در راهه میر عزیز منتظریم تا صدای گرمت رو بشنویم

 38. شقایق گفت:

  دوست گرامی “جنبش سبزما”
  من هم همصدا با شما می گویم شهدا و خانوادهایشان و زندانیان آزاده ما نمودهای جنبش سبز ملت ایران هستند.
  و توجه دارید که همه آنان شامل مردان و زنان هستند.
  پس زنان را قشری جدا فرض نکنیم. زنان نیمی از ملتند که در همه اقشار حضور دارند.
  زنان نه مساوی مردان هستند نه دنباله رو آنان نه پیشتازشان. بلکه هر زنی یک انسان است و هر مردی انسانی دیگر.
  هر زنی می تواند خواسته های درست یا نادرست داشته باشد مثل هر مردی ؛ و مجموعه زنان هیچگاه خواسته های مثل هم نخواهند داشت همانطور که مجموعه مردان…

 39. سلام به دوستان سبز و بزرگوار…
  دوست عزیز “ما”… در کامنت قبلی نیز گفتم که سرکوب سخن مخالف، تحریم بیان معترض و همچنین بی پاسخ گذاردن نظر منتقد سیاستی است که رسانه های سیاه مجری آن هستند. مطمئن باشید منظورم نسبت دادن تمام آن سیاست شوم به شما دوست عزیزم نبوده و نخواهد بود. اما از اینکه دیگران را ترغیب به اجرای بخشی از این سیاست علیه نظر من کردید شگفت زده شدم. نه تنها این برادر کوچکتان بلکه همه شما بزرگواران هم نمیخواهید که علفهای هرز این سیاست بینمان جوانه بزند…
  در مورد اینکه گفتم میدانم وقتی به مرحله عمل برسد هرگز جنبش سبز تبعیض آمیز رفتار نخواهد کرد، باید بگویم به این رفتار جنبش ایمان دارم ولی در عین حال دلیلی نمیبینم که چیزهایی را یادآوری نکنیم و یا متذکر نشویم. آیا میشود گفت باغبانی که گیاه سبزی میکارد و به تناور شدن آن ایمان دارد دیگر به مراقبت از ان نمیپردازد و آن را به حال خود رها میکند؟ (البته این فقط یک مثال بود) ایده های جنبش سبز در تمام خط مشی هایش سالم است اما در سلامت نیز نیاز به مراقبت دارد و آن مراقبت نیز جز با گفتار و یادآوری ما مردم حاصل نمیشود. پس اجازه دهید در عین حال که ایمان داریم جنبش سبز سالم است از همین حالا در سالم ماندن آن نیز بکوشیم. همه ما میدانیم که انقلاب اسلامی اکنون در برخی زمینه ها به انحراف رفته، آیا از ابتدا به انحراف رفته بود؟ خیر… چون کسی اجازه یاداوری و تذکر نداشت به این حال و روز افتاده… در ضمن دوست عزیزم نمیدانم چرا میگویید بیخودی بحث میکنم… واقعا اگر نظراتم بیهوده و بیخودیست باید به جای اینکه به فکر سلامت جنبش سبز باشم به فکر سلامت افکار خودم باشم… همه تون دوست داشتنی هستید.

 40. ناشناس گفت:

  خانم رهنورد با کمک فعالان جنبش زنان صدای جنبش به دورترین زنان ایران زمین برسانید.
  از آقایان کروبی و موسوی می خواهیم به زبان های محلی منطقه ی خود نیز سخنرانی هایی بکنند تا مردمی که صدای آن ها را نشنیده اند به جنبش بپیوندند. به خصوص آقای کروبی در این زمینه باید بیشتر فعال شوند زیرا دیدیم که جوانان بروجرد در جشنواره نور چه درسی به سارقان رای ملت دادند.

 41. مصطفی گفت:

  زنده باد موسوی مرگ بر دیکتاتور