سایت خبری تحلیلی کلمهhidden pichidden pichidden pichidden pichidden pic
 • صفحه اصلی
 • » پاسخ‌ «مستند» جواد اطاعت به‌دروغ های مقامات دولتی علیه او...

پاسخ‌ «مستند» جواد اطاعت به‌دروغ های مقامات دولتی علیه او

چکیده :اولین بحث این است که کسانی که بازداشت شده اند، باید آزاد شوند و در مرحله بعد به مذاکره و گفت وگو بنشینند، مذاکره بین با منتقدین مثل آقایان موسوی، کروبی، خاتمی و ... این یک راه مرسوم در دنیاست و در کشورهایی که از حتی گروه های داخلی با یکدیگر به جنگ مسلحانه نیز می پردازند، دولت با آنها می نشیند و مذاکره می کند...


کلمه: مناظره چندی پیش دکتر جواد اطاعت استاد علوم سیاسی و دکتر زاکانی، نماینده مجلس هشتم در برنامه “رو به فردا” حاشیه‌ها و حرف و حدیث‌های زیادی داشت. در این بین سخنان و تکذیبیه‌هایی که مسوولان استان فارس و شهرستان داراب و شهرستان زرین دشت به عنوان حوزه انتخابی آقای اطاعت در مجلس ششم اعلام کردند همگی دلایلی شد تا آن مناظره و مسائلش همچنان نقل محافل سیاسی باشد.

در این راستا و در جهت شفاف سازی بیشتر، روزنامه مردمسالاری، مصاحبه‌ای با دکتر جواد اطاعت انجام داده تا شخصا پاسخگوی مسائل مطرح شده در مورد مناظره باشد.

جناب دکتر اطاعت بعد از پخش مناظره شما فرماندار زرین دشت در اظهاراتی بحث زمین لرزه استان فارس را بیان کرده و گفت که برای دریافت مایحتاج مردم به فرمانداری رفتم که آقای اطاعت گفت دموکراسی چرت است و چون شما با دولت نیستید ما هیچ کمکی نمی کنیم. آیا این صحبت‌ها را تایید می‌کنید؟

اولا اینکه من یک دانشگاهی در علوم سیاسی هستم و نظراتم در مورد دموکراسی در مقالات، کتاب ها و مصاحبه های متعدد منعکس است. بنابراین صحبت ایشان به شدت تکذیب می شود. ثانیا ایشان در شورای شهر حاجی آباد بودند و در بخش ایزدخواست زمین لرزه آمده بوده و مسئولیتی در توزیع اقلام ارسالی نداشتند. من هم نماینده مردم بودم و نه توزیع کننده مایحتاج مردم. احتمالا مقامات شهرستان برای جلوگیری از حیف و میل اموال متعلق به مردم زلزله زده و سوء استفاده شخصی از آنها از دادن اقلام به ایشان امتناع کرده اند.

صحبت هایی هم در مورد سخنان شما شده در قضیه سد خسویه و راه آهن شیراز- تهران. در این باره چه توضیحاتی دارید؟

در مورد میزان پیشرفت سد خسویه توجه همه را به گزارش مدیر عامل سازمان آب منطقه ای در مصاحبه با مطبوعات استان فارس جلب می کنم. در این زمینه سخنان آقای رضائیان که همچنان مدیرعامل هستند موجود است که پیشرفت سد را تا سال 1383 حدود 80 درصد اعلام کرده است. البته اظهارات سرپرست راه آهن استان فارس نیازی به پاسخ ندارد. سیمای جمهوری اسلامی در بخش خبری خود این افتتاح را به سخره گرفت و گزارشی از آن به مردم داد. البته بنده منکر کارهای انجام شده در ساخت 300 کیلومتر راه آهن نمی شوم اما به خطر انداختن جان مردم برای یک افتتاح تبلیغاتی زودتر از موعد را غلط و خطرناک می‌دانم. در این مورد بیانات مهندس دستغیب، نماینده محترم شیراز، تصاویر موجود در سایت ها و درخواست بودجه 260 میلیون تومانی اخیر معاون محترم عمرانی استانداری برای اتمام این طرح ظاهرا افتتاح شده، گویای واقعیات است و ایشان باید پاسخ دهند که قطار حرکت نکرده چگونه مسافر و بار را حمل و نقل کرده است.

در مورد بیمارستان حاجی آباد نیز حرف و حدیث‌هایی به وجود آمده و اینکه گفته شده بعد از 20 سال از آغاز ساخت با 17 درصد پیشرفت فیزیکی در پایان دوره اصلاحات رها شده و پس از استقرار دولت نهم دوباره پیگیری شده است، نظرتان در مورد این موضوع چیست؟

در مورد بیمارستان نظر آقایان را به صفحه 3 پیوست لایحه بودجه سال 1381 کشور جلب می کنم که سال آغاز عملیات اجرایی بیمارستان را 1381 اعلام کرده و همچنین پیوست شماره یک در صفحه 22 برنامه بودجه 1382 و پیوست شماره یک بودجه سال 1383 در صفحه 25 که برای تکمیل طرح و اتمام آن در سال 1384 در مجلس تصویب شده است. همانگونه که مشخص است در سه سال نمایندگی این جانب و تصویب بودجه های سالانه، این طرح هر ساله اعتبار داشته و مسئولان بهداشت استان و شهرستان و مردم فهیم می دانند که این طرح در دوره اینجانب شروع شده و قرار بوده تا پایان سال 1384 به اتمام برسد اما به دلیل رکود فعالیت های اجرایی و عمرانی این طرح هنوز به اتمام نرسیده است. احتمالا این دروغ را آنقدر تکرار کرده اند که تبدیل به یک باور عمومی شده است.

در مورد اطلاعیه روابط عمومی حزب اعتماد ملی نظرتان چیست؟ و اینکه حزب اعلام کرده که شما از شش ماه قبل از انتخابات، فعالیت هایتان را در حزب متوقف کرده‌اید و به بنیاد باران رفته‌اید.

در درجه اول اطلاعیه حزب اعتماد ملی را کاملا تایید کرده و آن را درست می دانم. در درجه دوم بنده فعالیت هایم را در حزب از قبل از انتخابات به شدت کاهش دادم و از ریاست دفتر سیاسی حزب نیز استعفا دادم اما از حزب خارج نشده‌ام. بنیاد باران هم حزب نیست و بسیاری از اعضای اعتماد ملی نیز در باران حضور دارند. بنیاد باران یک نهاد تخصصی است و کارش پژوهش در مسائل ریشه ای سیاسی، اجتماعی و اقتصادی است.

شما به جای حمایت از نامزد رسمی حزب که آقای کروبی بود، از آقای موسوی حمایت کردید. این تناقض را چطور توجیه می‌کنید؟

در مورد این مساله، خود کروبی بزرگوارانه و آزادمنشانه اعلام کردند که هر کس در حزب می‌تواند در صورت تمایل از کس دیگری غیر از خودشان در انتخابات حمایت کند. متاسفانه هم اکنون هم که دفتر حزب پلمب است و روزنامه آن نیز توقیف شده، لذا عملا در مورد حزب و برنامه های آینده آن هنوز به نشست مشترک با دوستان نرسیده ایم تا تصمیمات لازم را اتخاذ کنیم.

این سوال امروز در میان سیاسیون زیاد رد و بدل می شود: می خواستم راهکارهای شما را برای حل قضایای بعد از انتخابات و رسیدن به آرامش بدانم.

اولین بحث این است که کسانی که بازداشت شده اند، باید آزاد شوند و در مرحله بعد به مذاکره و گفت وگو بنشینند، مذاکره بین با منتقدین مثل آقایان موسوی، کروبی، خاتمی و … این یک راه مرسوم در دنیاست و در کشورهایی که از حتی گروه های داخلی با یکدیگر به جنگ مسلحانه نیز می پردازند، دولت با آنها می نشیند و مذاکره می کند و در بسیاری موارد به نتیجه هم می رسند. متاسفانه مشکل عدم گفت وگو در کشور ما این است که یک طرف خود را حق کامل می داند و طرف مقابل را باطل و به این شکل زمینه گفت وگو را از بین می برد.

نظر شما در مورد مناظرات تلویزیونی چیست؟ آیا آن را نتیجه بخش می دانید؟

در مجموع نظر من مثبت است و حتما هم نیاز نیست که نتیجه خاصی داشته باشد. درواقع دو معنی بر مناظره واقع است. یکی اینکه نقد وضع موجود می شود که یک نفر می آید در تلویزیون و حرف بخشی از مردم را که صدایشان کمتر شنیده می شود را می زند. این بخش از جامعه احساس آرامش و سبکی می کنند از اینکه حرف و نظرشان در رسانه ملی انعکاس دارد و شنیده می شود. دیگر اینکه در این برنامه ها باید ارائه راهکار هم باشد که من هم اعلام کردم که در همه بحث های سیاسی،اقتصادی و اجتماعی راهکارهای لازم را دارم و امیدوارم در برنامه های آینده کسانی که می آیند به ارائه راه حل نیز بپردازند.

دکتر بهتر نبود که در بحث هایتان در تلویزیون بحث های اقتصادی را مطرح نمی کردید تا به قول عده ای پراکنده گویی نشود؟

این هم یک نظر است اما بحث اصلی من این بود که مساله مردم معترض فقط انتخابات نیست و اعتراض مردم به کل عملکرد دولت است که شامل عملکرد سیاسی، اقتصادی و فرهنگی می شود و در هر مورد نیز چند مثال زدم و سعی کردم اتفاقا بدون پراکنده گویی دسته بندی لازم را در سخنانم داشته باشم و تاکید کردم که اعتراض مردم منحصر به این انتخابات نیست و انتخابات بهانه ای شده است برای این اعتراض و جالب است که در همه دنیا انتخابات محل حل آرام منازعات است اما در کشور ما انتخابات خود به یک منازعه تبدیل شده است.


3 پاسخ به “پاسخ‌ «مستند» جواد اطاعت به‌دروغ های مقامات دولتی علیه او”

 1. خط سبز گفت:

  مرحبا به دکتر اطاعت که در یک مناظره آن هم بعد از 7 ماه چنان ناک اوت شان کرد که هنوز در حال سرگیجه خوردن هستند و میخواهند یک جوری خودشون رو سرپا کنند برای همین مناظره های کاملن یک طرفه و تند رو دستور کار قرار دادند تا شاید بتونند قدری حالشون رو بهتر کنند اما خب فایده ای نداره… ضربه ی اطاعت خیلی قوی ، محکم ، مستند و کاری بوده…دمش گرم!

 2. viva گفت:

  “درود خدا بر شهیدان راه سبز آزادی” این لشگر حسینه یاور میرحسینه

 3. viva گفت:

  عزت و آزادگی تقدیم باد…….هرکه را کو یافت اسرار حسین//// نیست ما را باکی از این سفلگان……این سر و این چوبه ی دار حسین ////